Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samovar Ryssland
SAMOVAR, 1900-talets början, mässingspläterad vitmetall, Ryssland, handtag i trä, höjd 56 cm
Varenr: 4980294
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
10:18:00
Se mere
Figur af bronzeret zink i form af rytter til hest,19/20 årh
Figur af bronzeret zink i form af ung rytter til hest, 19/20 årh. Fremstår med skade/bøjet på ene ben, samt ene øre med afslag. H. 21. L. 21 cm.
Varenr: 4955077
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-04-2018
13:30:00
Varmebækken fra 1800-tallet
Varmebækken fra 1800-tallet. Låg rigt udsmykket. Skaft af lakeret træ, muligvis afkortet l. 90 cm.
Varenr: 4971574
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2018
13:51:00
Antiker Kerzenleuchter, Zinnguss, Mauren Relief
Antiker Kerzenleuchter auf runder Steinplinthe in der Form einer Amphorenvase, Zinnguss patiniert. auf den Schauseiten verziert mit Mauren-Porträts. Maße ca.: H: 27 cm, D: 12 cm. Der Leuchter befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchspuren und Bestoßungen.
Varenr: 4967188
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-04-2018
19:20:00
DKK 298
Degroot. Vægrelief af messing, 1960'erne
Degroot. Vægrelief af messing i form af solstråler besat med måger af flammeskåret messing. 1960'erne. Ø ca. 84 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte bukkede stråler.
Varenr: 4980809
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2018
19:24:00
Metallgießerei E. G. Zimmermann, Bronze, Stute mit Folen
Metallgießerei E. G. Zimmermann, Bronze, Stute mit Folen auf Marmorsockel. Mit Aufkleber bezeichnet: EGZ. Maße ca.: 15 x 25 x 12 cm. Die Figur befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit sehr geringfügigen Gebrauchsspuren.
Varenr: 4967181
20:25:00
DKK 595
Versilbertes Besteck mit Hildesheimer Rose (67)
Versilbertes Besteck teilweise mit Hildesheimer Rose, bestehend aus: 12 Speisegabel, 12 Speisemesser, 12 Suppenlöffel, 1 Zuckerzange, 2 Zuckerlöffel, 1 Sahnelöffel, 12 Kuchengabel, 1 Sahnelöffel, 2 Kuchenheber, 12 Sammellöffel, Altersgemäßer Zustand mit ...
Varenr: 4923230
20:58:00
DKK 298
Edvin Ollers ljusstakar 1 par i tenn
EDVIN OLLERS, ljusstakar, 1 par, Schröder och Olsson, tenn, Stockholm 1978, Art Deco-stil, stämplade Ollers, höjd 12 cm
Varenr: 4980658
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
21:59:00
Se mere
Par udendørs askebægre/skraldespande - messing (2)
Par udendørs askebægre/skraldespande af messing H 57 cm, Ø 23 cm. Fremstår med brugsspor og mærker. (2)
Varenr: 4975174
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-04-2018
18:05:00
Just Andersen. Gudrun Lauesen. Kalv af diskometal, nr. 2405
Just Andersen (1884-1943). Gudrun Lauesen. Kalv af diskometal, nr. 2405, H. 18 cm, L. 22 cm.
Varenr: 4982257
DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 27-04-2018
19:15:00
Frigast. 'Farina' bestik og serveringsdele i pletsølv (101)
Frigast. 'Farina' bestik og serveringsdele i pletsølv bestående af 12 frokostgafler, 12 middagsgaffler, 12 middagsknive, 12 middagskeer, 12 dessertskeer, kagekniv, flaskeåbnere. 12 teeskeer.12 kageskeer. 6 pålægsgafler. Dertil en del serveringsskeer kagespade mm. (101)
Varenr: 4979873
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-04-2018
20:08:00
Kandelabrar 1 par Väsby
KANDELABRAR, 1 par, "Väsby", ur IKEAs 1700-tals serie, försilvrad mässing samt vitmetall, märkta Väsby IKEA, ombyggbara till ljusstakar, höjd 38 cm
Varenr: 4982016
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-04-2018
20:10:00
Se mere
Diverse versilberte Objekte (32)
Diverse versilberte Objekte, bestehend aus: 12 Tassen, 12 Untertassen, 2 Becher, 1 Stempel, 1 Zuckerdose, 1 Milchkanne, 1 Figur, 1 Platte, Maße ca.: H. 2-12 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (32)
Varenr: 4964318
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-04-2018
20:45:00
DKK 298
Ljusstake barock
LJUSSTAKE, 1700-tal, barock, mässing, höjd ca 22 cm
Varenr: 4983011
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-04-2018
11:26:00
Se mere
Ljusstake 1600-tal
LJUSSTAKE, 1600-tal, renässans, mässing, höjd ca 14cm
Varenr: 4983048
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-04-2018
13:16:00
Se mere
Bronze-Statuette, Golfer
Bronze-Statuette, "Golfer", Figur auf Marmorsockel, Material = Bronze/Marmor Maße: Höhe ca. 17 cm, Sockel-Durchmesser ca. 7 cm Minimalste Gebrauchsspuren
Varenr: 4967262
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-04-2018
17:18:00
DKK 298
Kandelabrar ett par Nils Fougstedt
NILS FOUGSTEDT, kandelabrar, 1 par, tenn, Fabriksaktiebolaget Kronsilver, 1934, längd 31,5 cm
Varenr: 4983153
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-04-2018
18:16:00
Se mere
Kandelaber
KANDELABER, 1900-tal, för 7 ljus, mässing, floral dekor, höjd ca 69 cm
Varenr: 4983191
19:48:00
Se mere
Pförtchenpfanne, Kupfer
Pförtchenpfanne, Marke = ANCHOR LINE, 39543 ELKINGTON & CO Material: Kupfer, Messinggriffe, Metallbeschichtung, Durchmesser mit Griffen ca. 47 cm Altersgemäße Gebrauchsspuren
Varenr: 4958271
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-04-2018
12:08:00
DKK 298
Kupfertopf
Kupfertopf, beidseitig mit je einem Henkel. Kupfer gehämmert, Maße: Durchmesser ca. 38 cm, Höhe ca. 25,5 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren
Varenr: 4967032
16:15:00
DKK 298
Fransk prydopsats af forgyldt og patineret bronze med låg på ottekantet fodstykke af hvid marmor.
Fransk prydopsats af forgyldt og patineret bronze med låg, rigt støbt med frise, putti, fugl, og bladværk på ottekantet fodstykke af hvid marmor. 1900-tallets første halvdel. H. 42 cm. Ø. 15 cm. Fremstår med to små afslag på marmor, låg med lille hak.
Varenr: 4983893
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-04-2018
18:08:00
DKK 700
Bronze-Bild
Bronze-Bild, gegossen, "Pferd mit Jüngling und verfolgenden Hunden" Maße: Breite ca. 65,5 cm x Höhe ca.19,2 cm Leichte Abriebspuren, Gebrauchsspuren
Varenr: 4966092
19:00:00
DKK 298
Bronzefigur, 'Tanzender weiblicher Harlekin/Pjerrot'
Bronzefigur 'Tanzender weiblicher Harlekin/Pjerrot', monteret på marmorsokkel, efter Demetre Chiparus, signeret Gilbert. Mål ca.: H. 72 cm, Ø 21 cm.
Varenr: 4961646
DKK 5.955 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-04-2018
19:17:00
DKK 298
Bronzefigur, efter Edgar Degas, 'Stehendes Mädchen im Balletkleid'.
Bronzefigur 'Stehendes Mädchen im Balletkleid', efter Edgar Degas, monteret på marmorsokkel. Mål ca.: H. 39 cm, B. 13 cm, D. 18 cm.
Varenr: 4961651
DKK 10.421 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-04-2018
20:39:00
DKK 1.117
Perlenmaß
Perlenmaß, Material Messing, Länge ca. 31,4 cm x Breite ca. 1,9 cm Altersbedingte Gebrauchsspuren
Varenr: 4972513
20:53:00
DKK 298
Bronzefigur, efter Auguste Rodin 'Grubleren'
Bronzefigur, 'Grubleren', efter Auguste Rodin, monteret på marmorsokkel. Mål ca.: H. 30 cm, B. 15,5 cm.
Varenr: 4961648
20:57:00
DKK 1.675
Bartolomeo Colleoni efter et udkast af Andrea del Verrocchio
Bartolomeo Colleoni efter et udkast af Andrea del Verrocchio, udført af massiv bronze, helplastisk udformning på firkantet piedestal, brunpatineret, originalen befinder sig i Venedig. Mål ca.: H. 45 cm, L. 30 cm, D. 10 cm. Vægt i alt ca.: 12 kg. Fremstår i aldersrelateret stand med ...
Varenr: 4976499
DKK 14.887 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 29-04-2018
21:05:00
DKK 335
Varenr: 4961650
DKK 9.676 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-04-2018
13:16:10
DKK 298
Bronzefigur, efter Auguste Rodin, 'Eve'
Bronzefigur 'Eve', monteret på marmorsokkel, efter Auguste Rodin, mål ca: H. 46 cm, B. 14,5 cm, D. 14,5 cm.
Varenr: 4961647
DKK 6.699 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-04-2018
13:17:28
DKK 372
Samling tin effekter 1800 tallet (9)
Samling tin effekter bestående af : Lågkrus af tin med plakette med Frederik den syvende, kongen af Danmark. H. 20 cm, syv målebægere af tin 1800 tallet. 7- 18 cm, Lågterrin af tin H. 17 cm Ø. 24 cm ( Med let skævhed. ) (9) n
Varenr: 4966831
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-04-2018
14:26:00
 1 2  >>