Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Servisglas
GLASSERVISDELAR, 19 dlr, slipade dekor, bestående av 7 cockatilglas, 7 starlvinglas, 6 selterglas, höjd ca 10-15 cm
Varenr: 5439208
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 20-09-2019
13:33:00
Se mere
Bertil Vallien Chateau
BERTIL VALLIEN, "Chateau", vinglas, 10 st., Kosta Boda, höjd ca 17,5 cm
Varenr: 5439286
18:30:00
Se mere
Glasservis Gerda Strömberg
GERDA STRÖMBERG, "Hörningsholm", glasservis, 58 dlr, Strömbergshyttan, formgivningsår 1937, bestående av 12 champagneskålar, 15 vinglas, 16 selterglas, 15 starkvinsglas
Varenr: 5439396
DKK 2.780 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
10:42:00
Se mere
Drikkeservice af klart og grønt glas(27)
Drikkeservice af klart og grønt glas bestående af: 7 grønne hvidvin H. 13,5 cm(1 med chip), 8 rødvin H. 14,5 cm, 7 portvin H. 11 cm, samt 5 snaps H. 9,5 cm. (27)
Varenr: 5434672
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 21-09-2019
12:31:17
Spiegelau. Capri. Samling glas i org. æsker (36)
Spiegelau. Capri. Samling glas i org. æsker, bestående af: 12 rødvinsglas H. 23,5 cm 12 hvidvinsglas H. 23 cm 12 vandglas H. 14 cm Få brugsspor. (36)
Varenr: 5434568
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 21-09-2019
13:08:26
En stor samling diverse drikkeglas og karafler(ca. 99)
En samling diverse drikkeglas af krystal, glas og presset glas, samt diverse karafler og vaser. En vase med rester efter kalk. Fremstår med brugsspor, enkelte minimale skår kan forekomme. (ca. 99)
Varenr: 5441361
15:00:49
Samling krystalglas, skåle og glas (41)
Samling krystalglas bestående af: 11 asietter Ø 14,5 cm og en skål Ø 19 cm samt en besætning på 29 krystalglas H. 9,5-14 cm (41).
Varenr: 5438029
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
15:07:23
Holmegaard. Glasbesætning, 'Bygholm' m.fl.(60)
Holmegaard. Glasbesætning, 'Bygholm', bestående af: 7 rødvin H. 12 cm, 9 grønne hvidvin H. 10,5 cm, 9 portvin H. 8,5 cm, 15 snaps H. 6 cm, samt 12 vand/sodavand H. 10,5 cm. Der medfølger 8 grønne hvidvinsglas med slibninger på kumme og stilk H. 14,5 cm(1 stk. med chip). Brugsspor(60)
Varenr: 5437641
16:07:00
DKK 450
Iskøler og champagneglas i Böhmisk glas (7)
Iskøler i rød Böhmisk glas med emalje dekorationer i form af scenerier dekoreret med guld og gennembrudt messingkant og håndtag h. 22.5 cm Ø19 cm. Sæt på seks tilhørende champagneskåle h. 12.8 cm (et glas med manglende gulddekoration) Fremstår med alm. brugsspor (7)
Varenr: 5411436
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
18:19:00
Vinglas 15 st
VINGLAS, 15 st, glas, troligen Böhmen, höjd 19,5- 21,5 cm, 1900-tal.
Varenr: 5439517
DKK 1.042 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 21-09-2019
18:36:00
Se mere
Lyngby Glasværk. Besætning 'Ida' glas, klar og grøn (63)
Lyngby Glasværk. Besætning 'Ida' glas, klar og grøn glas med guldkant, bestående af: 14 vinglas, H. 15 cm. 6 grønne vinglas, H. 13 cm. 6 vand/ølglas, H. 11 cm. 6 hedvinsglas, H. 10,5 cm. 9 hedvinsglas, H. 9 cm. 6 små glas, H. 6 cm. 8 snapseglas, Ø. 5 cm. 8 snapseglas, Ø. 4 cm. (63)
Varenr: 5438261
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
19:43:00
DKK 950
Samling krystalglas i diverse former (26)
Samling krystalglas i diverse former, karafler, skåle, fade mm. H. 3-28 cm. (26)
Varenr: 5438021
20:43:00
Gunnar Cyrén Helena
GUNNAR CYRÉN, "Helena", champagneglas, 8 st, höjd 22,5 cm; i originalkartonger
Varenr: 5439601
DKK 1.042 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
21:42:00
Se mere
FM Ronneby. Hestehoved af glas
FM Ronneby. Hestehoved af glas. Sign. H. 18 cm.
Varenr: 5438741
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
13:55:45
Konvolut Gläser, Hutschenreuther 'drache-modell' (60)
Konvolut Gläser, Hutschenreuther 'drache-modell'(60) Bleikristall, mundgeblasen, handgeschliffen. enthaltene Gläser für: Cognac (6), Likör (6), Champagner (6), Whsikey (6), Sekt (6), Weißwein (6), Rotwein (6), Wasser (6), Longdrink (6), Digestif/ Aperitif (6) Maße Sektglas: H. 19, Ø 5,5 cm ...
Varenr: 5428472
DKK 2.980 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
18:00:00
DKK 298
Lyngby Glasværk. 'Mågeglas' med guldkant (74)
Lyngby Glasværk. 'Mågeglas' med guldkant bestående af: 14 øl/vandglas H 14 cm; 12 grønne hvidvinsglas H 12,5 cm; 12 rødvinsvinglas H 13,5 cm; 10 likørglas H 8 cm; 12 hedvinsglas H 9 cm. samt 14 snapseglas H 8,5 cm. Fremstår med brugsspor. (74)
Varenr: 5438490
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-09-2019
19:17:00
DKK 700
Holmegaard. Per Lütken. Div. skibsglas i org. æsker (31)
Holmegaard. Per Lütken. Div. skibsglas i org. æsker, bestående af: 7 ølglas i æsker H. 15 cm 3 rødvinsglas i æsker H. 14 cm 15 hvidvinsglas + 6 stk. i æsker H. 12 cm 2 portvin / sherry glas i æsker H. 10,5 cm 1 cognacglas H. 10 cm 3 høje snapsglas i æsker H. 12 cm Enkelte brugsspor. (31)
Varenr: 5428933
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2019
19:32:00
Konvolut diverse Römergläser (12)
Konvolut diverse Römergläser, gefertigt aus Kristallglas, handgeschliffen, Maße ca.: Höhe 19 cm -21 cm, Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren. (12)
Varenr: 5442963
DKK 2.235 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
19:58:00
DKK 559
Margareta Hennix Reijmyre
MARGARETA HENNIX, "Basic", glas, Reijmyre, 20 delar bestående av: 8 champagnestrutar av varierande storlek, 2 ölglas, 2 martiniglas, 2 snapsglas, 2 vinglas, 3 tumlare, 1 whiskeyglas, ca 9,5 -24,5 cm
Varenr: 5441912
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
20:02:00
Se mere
Diverse drikkeglas samt skål (20)
Diverse drikkeglas samt skål med montering af sølvplet. H. 8 - 18 cm. (20)
Varenr: 5441416
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 22-09-2019
20:03:00
Jacob Bang for Holmegaard, Gisselfeldt glas med guldkant (154)
Jacob Bang for Holmegaard, Gisselfeldt glas med guldkant bestående af 12 rødvinsglas h.13 cm, 19 hvidvinsglas h.11,5 cm, 15 vandglas h.12 cm, 6 ølglas h.14 cm, 12 champagneskåle h.9,5 cm, 13 snapseglas h.7,5 cm, 16 likørglas h.6,5 cm, 21 hedvinsglas h.7,5 cm og 39 portvinsglas h.9,5 cm. Alm. ...
Varenr: 5437120
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-09-2019
20:20:00
Per Lütken for Holmegaard Clausholm glas(38)
Per Lütken for Holmegaard Clausholm glasbesætning bestående af: tre rødvin H. 18,5 cm , seks hvidvin H. 16 cm, fire ølglas, H. 13 cm, tre snapsglas, H. 10 cm, tolv likør glas H 13 cm fire champagneskåle H. 10 cm, tre cocktailglas H. 10 cm.(38)
Varenr: 5443676
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-09-2019
12:29:26
Lyngby Glasværk. Glasbesætning (50)
Lyngby Glasværk. Glasbesætning best af; 14 øl H. 12 cm; 9 rødvin H. 11,5 cm; 12 portvin H. 8 cm; 15 snaps H. 8 cm. Fremstår med brugsspor, nogle glas med farvedifference. (50)
Varenr: 5443783
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-09-2019
13:27:27
Karaffel samt likør glas i farvet glas (12)
Mundblæst karaffel i grønlig glas med ravfarvet fod, hank samt prop, H. 20 cm, Ø. ca. 12,5 cm. 10 likør glas samt 1 større likør glas. Karaffel fremstår med afslag på hals, enkelte likørglas fremstår med afslag. (12).
Varenr: 5442335
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-09-2019
14:22:05
Passglas Älghults glasbruk
PASSGLAS (8) Älghults glasbruk, grön glasmassa, 1900/2000-tal, replikor efter glas från skeppet Wasa, höjd ca 21 cm
Varenr: 5443289
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 23-09-2019
17:42:00
Se mere
Samling glas(70)
Samling diverse glas H. 7-19,5 cm. Fremstår med brugsspor(70)
Varenr: 5442612
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-09-2019
19:50:00
Ann-Sofi Romme for Holmegaard. Glasbesætning, 'Eclair' (22)
Holmegaard. Glasbesætning, 'Eclair'. Design. Ann-Sofi Romme 1987. 12 rødvinsglas H. 23 cm, 10 hvidvinsglas H. 21 cm. (22)
Varenr: 5437484
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-09-2019
19:52:00
Glasservis "Koskull" Kosta
GLASSERVIS, "Koskull", 41 dlr, Kosta 1977, ovoid kupa och fyrkantig fot, benet fasettslipat, kupan med graverad blomstergirland, signerade Kosta Koskull 1977 Limited Edition 171/975, bestående av: 8 champagneglas (15,5 cm), 12 vitvinsglas (11,5 cm), 12 starkvinsglas (ca 11,5 cm), 9 selterglas (9 cm), väggvitrin medföljer, vitrinens mått höjd ca 77, 70x22 cm
Varenr: 5444345
DKK 2.780 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 24-09-2019
11:04:00
Se mere
Simon Gate champagnestrutar
SIMON GATE, "Salut", champagnestrutar, 6 st., klarglas, Orrefors, höjd ca 18 cm
Varenr: 5444431
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-09-2019
15:08:00
Se mere
Samling Röhmer glas, to forskellige dessiner (8)
Samling Röhmer glas bestående af 6 glas med farvet kumme på kantet stilk med takkede kanter. H. 18,5 cm. To glas H. 20 cm. (8)
Varenr: 5433300
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-09-2019
15:55:00
 1 2  >>