Vurdering
12»   Varer pr. side   38 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Snapsglas mm "Rydberg"
SNAPSGLAS, 25 st., mm "Rydberg", olika modeller samt storlek, slipad dekor, 13 st i spetsglasmodell, höjd 8-14,5 cm

Varenr: 5634148
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 07-04-2020
19:57
Se mere
Paraplyglas
PARAPLYGLAS, starkvinsglas, 24 st, 1800-talets mitt/andra hälft, fot med knapp, höjd ca 11-12 cm

Varenr: 5634192
20:41
Se mere
Paraplyglas
PARAPLYGLAS, starkvinsglas, 18 st, 1800-talets mitt/andra hälft, fot med knapp, höjd ca 10,5-12 cm

Varenr: 5634235
21:24
Se mere
Paraplyglas
PARAPLYGLAS, starkvinsglas, 18 st, 1800-talets mitt/andra hälft, fot med knapp, höjd ca 10,5-11,5 cm

Varenr: 5634250
21:39
Se mere
Tablett und sechs Gläser, Murano, Glas, Messing (7)
Tablett und sechs Gläser, Murano, Glas, Messing. Konvolut bestehend aus einem Tablett aus Muranoglas, am Rand mit mundgeblasenen, in sich gedrehten Glasstäben mit Goldpartikeln, auf der Glasfläche mit ornamentalen Gravuren mit der Darstellung eines Paares in barocker Kleidung, mit zwei Henkeln ...

Varenr: 5610999
DKK 2.235 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
21:47
DKK 335
Papillon / Casa Grande Tiffany. Samling mundblæste glas (14)
Papillon / Casa Grande Tiffany. Samling mundblæste glas, bestående af: 5 rødvinsglas H. 24 cm 4 hvidvinsglas H. 21 cm 4 dessert vinglas H. 17,5 cm 1 rødvinsglas H. 22 cm. Fremstår med brugsspor.(14)

Varenr: 5634596
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 08-04-2020
11:36
Syv böhmiske glas samt seks hvidvinsglas med grøn cuppa. (13)
Samling Böhmiske glas med kumme i forskellige farver. H. 21 cm. Medfølgende seks hvidvinsglas, ant. Holmegaard med grøn Cuppa. H. 12, 5 cm.

Varenr: 5615304
DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 08-04-2020
14:43
Simon Gate for Orrefors. Et sæt på 18 'Salut' champagneglas af grønt glas. (18)
Simon Gate for Orrefors. Et sæt på 18 'Salut' champagneglas af grønt glas. H. 18,5 cm. (18)

Varenr: 5615306
DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 08-04-2020
15:07
DKK 650
Servisdelar Råman
INGEGERD RÅMAN, "Bellman", Skruf, vinglas, 10 st, selterglas, 9 st, 16 resp 6,5 cm

Varenr: 5635182
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08-04-2020
17:20
Se mere
Samling glas og karafler (7)
Samling glas og karafler bestående af fire dekorerede vinglas H 16 cm.. 2 stk Holmegaard karafler H 20-31 cm. Kugleformet slebet karaffel i krystalglas H 26 cm. (7)

Varenr: 5635527
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 08-04-2020
17:23
Glas Holmegaard
GLAS, Holmegaard, (36) fördelat på (12) ölglas, (12) snapsglas samt (12) starkvinsglas, vissa etikettmärkta, 10,5, 11,5 samt 15 cm

Varenr: 5635190
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08-04-2020
17:34
Se mere
Per Lütken for Holmegaard, 'Gyldenholm' glasservice, (25)
Per Lütken for Holmegaard, 'Gyldenholm' glasservice, bestående af: 6 hvidvinglas,10 rødvinglas, 9 ølglas. I. En del glas, fremstår med med kraftigt slid på guldkant (25)

Varenr: 5620436
17:43
Glasservis
GLASSERVIS Okänd formgivare, 15 glas samt 1 kanna, dekor av fågel, signerade, glasens höjd ca 20 cm, kannans höjd ca 22 cm

Varenr: 5635347
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 08-04-2020
20:44
Se mere
Mini-husbar/hjemmebar, glas, træ, messing, omkring 1870
Mini-husbar/hjemmebar, glas, træ, messing, omkring 1870. Lille husbar med messingstel til 16 små snapsglas og fire cognacflasker, et snapsglas mangler, stående i opklappelig trækasse, kan aflåses med nøgle, H. 30 cm, B. 32 cm, D. 20 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, ...

Varenr: 5596042
DKK 4.470 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-04-2020
20:55
DKK 1.043
Champagneglas 9 st
CHAMPAGNEGLAS, 9 st, omkring 1900-talets första hälft, balusterformat skaft, höjd ca 17,5 cm,

Varenr: 5635412
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08-04-2020
21:41
Se mere
Glasservis
GLASSERVIS, 128 dlr., klar glasmassa, 1900-talets första hälft, slipad dekor, bestående av: 16 rödvinsglas, 8+2 vitvinsglas, 120 moselvinsglas, 34 starkvinsglas, 25 sherryglas, 9 champagneglas, 17 likörglas, 8 punschkoppar,

Varenr: 5636113
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 09-04-2020
11:54
Se mere
Snapsglas
SAMLING SNAPSGLAS 1800-1900-tal, totalt 30 dlr (fördelat på 16+14), snarlika modeller, höjd ca 10-11,5 cm

Varenr: 5636120
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 09-04-2020
12:12
Se mere
Snapsglas
PRESSGLAS Parti med 16 pressglas från omkring 1900-talets mitt, höjd ca 9,5-10,5 cm

Varenr: 5636130
12:32
Se mere
Snapsglas
SAMLING SNAPSGLAS 1800/1900-tal, 30 dlr, snarlika, höjd ca 10-11 cm

Varenr: 5636172
14:00
Se mere
Vinglas
VINGLAS 1800/1900-tal, snarlika modeller, totalt 23 dlr fördelat på 10+8+5, höjd ca 11-15 cm

Varenr: 5636248
16:36
Se mere
Snapsglas
SNAPSGLAS S k klumpaglas, 24 st, 1800/1900-tal, snarlika, höjd 10-11 cm

Varenr: 5636329
19:12
Se mere
Glasservis
GLASSERVIS, 57 dlr, 1900-tal, slipad dekor, bestående av: 12 grogg, 11 vin, 12 snaps, 11 sherry, 11 likör, höjder ca 8,5-14 cm

Varenr: 5636369
19:52
Se mere
Glasservis
DELAR TILL GLASSERVIS Okänd formgivare, 12 höga glas (16 cm) samt 10 snapsglas (10,5 cm)

Varenr: 5636380
20:03
Se mere
Snapsglas
SNAPSGLAS 1900-talets början, snarlika, totalt 17 st, höjd 10,5-15 cm

Varenr: 5636469
21:30
Se mere
Per Lütken Holmegaard Tivoli
PER LÜTKEN, 20 dlr "Tivoli" servisglas, för Holmegaard, bestående av 10 ölglas samt 10 vin/likörglas, enstaka ölglas etikettmärkt, höjder ca 16-11 cm

Varenr: 5636506
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10-04-2020
10:21
Se mere
Elis Bergh Karlberg
ELIS BERGH, 35+5 dlr, "Karlberg", delar av glasservis, märkta Kosta undertill, bestående av: 9 vinglas (13,5), 3 champagne (16), 10 selterglas (13,5), 6 snapsglas (10), 7 likörglas (10), 5 udda likörglas medföljer (10), enstaka med etikett, samtliga märkta Kosta undertill

Varenr: 5636598
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10-04-2020
15:42
Se mere
Samling dryckesglas samt vinkylare och dekanter (30)
Samling dryckesglas samt vinkylare och decanter Rödvinsglas Höjd 11 Ø 8,5 cm (11) Snapsglas Höjd 8,5 Ø 2 cm (11) Vitvinsglas Höjd 12,5 Ø 6 cm Vinkylare Höjd 22,5 Ø 12,5 cm Dekanter Höjd 23 cm. Gott skick (30)

Varenr: 5626802
DKK < 1.000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 10-04-2020
17:22
DKK 206
Vinglas, France (14)
Vinglas, France. Höjd 15 Ø 6 cm. Gott skick (14)

Varenr: 5626788
17:41
DKK 206
Glasservis mindre
GLASSERVIS, 18 dlr, modell "Bror", 1900-talets första hälft, Orrefors, bestående av: 6 st selterglas (9), 6 snapsglas (10), 6 likörglas (12,5)

Varenr: 5636659
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 10-04-2020
19:08
Se mere
Kosta Elon glasservis
KOSTA, delar av glasservis "Elon", 27 dlr, 1900-talets första, pantograferad dekor, bestående av: 11 vinglas (11), 11 selterglas (7,5), 5 snapsglas (9)

Varenr: 5636661
19:12
Se mere
12»