Vurdering
12»   Varer pr. side   37 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Orrefors "Silvia" glasservis
INGEBORG LUNDIN, 34 dlr, glasservis, 'Silvia', Orrefors, bestående av 6 st champagne, 7 st selter, 2 st rödvin varav ett med micronagg, 6 st sherry/starkvin, 2 st snapps, 10 st vitvinsglas varav ett med nagg, 1 st portvinsglas med nagg

Varenr: 5911620
DKK 2.924 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 24-01-2021
10:14
Se mere
Casa Grande. Papillion glasbesætning (32)
Casa Grande. Papillion glasbesætning, bestående af: 9 rødvinsglas H. 22,5 cm, 11 hvidvinsglas H. 19 cm, 11 Champagneglas H. 25cm samt kande H. 19,5cm. I alt 32 dele. Fremstår med lette brugsspor. (32)

Varenr: 5910229
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 24-01-2021
18:52
En samling slebne glas i barokstil (10)
En samling glas i barokstil med tragtformet cuppa med slebne sky-ornamenter på kuglestilk. Omfatter 6 vinglas, H. 14,8 cm, og 4 portvinsglas, H. 11,5 cm. Fremstår med brugsspor. Under bunden graverede initialer og tal - uvist om det er kunstner/modelnr. eller tyverisikring. (10)

Varenr: 5908846
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2021
19:46
Holmegaard & Orrefors (5)
Kande af røgfarvet glas. H. 30 cm. Samt tre vaser af blåt glas.Antagelig udført hos Holmegard. Samt karaffel af klart glas med låg. Udført hos Orrefors. H. 26 cm. Alle dele med brugsspor. (5)

Varenr: 5908976
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-01-2021
20:21
Vinglas 17/1800-tal
VINGLAS, 2 st, starkvin resp vinglas, 17/1800-tal, höjd 12,5 - 19,5 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Varenr: 5911950
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-01-2021
20:58
Se mere
Remmare
REMMARE, 12 st, 1900-talets mitt, gröntonad glasmassa, slipad dekor med druvklasar och grenverk, höjd ca 17,5 cm

Varenr: 5911959
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-01-2021
21:07
Se mere
Kosta Kent glasservis
ELIS BERGH, "Kent", tumlare i tre olika storlekar, 21 dlr, 8+6+7, Kosta, höjd 7-10 cm

Varenr: 5911971
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-01-2021
21:19
Se mere
Bertil Vallien Chateau
BERTIL VALLIEN, "Chateau", glasservis, 26 dlr, bestående av: 8 vitvinsglas, 1 rödvinsglas, 7 cognacskupor

Varenr: 5912852
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25-01-2021
10:32
Se mere
Glasservis 1920/30-tal
GLASSERVIS, 47 dlr, 1920-30-tal, rikligt graverad dekor, bestående av 11 champagnekupor (9 cm), 12 vitvinsglas (12,5 cm), 12 dessertvinsglas (10,5 cm), 12 selterglas (9,5 cm)

Varenr: 5912944
DKK 2.924 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
14:24
Se mere
Glasservis Reijmyre
REIJMYRE GLASBRUK, "Antik", glasservis, 18 dlr, slipad dekor i form av vinranka, bestående av 6 vinglas (14,5 cm), 6 selterglas (7,5 cm), 6 snapsglas (5,5 cm)

Varenr: 5912958
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
15:02
Se mere
Glasservis Simon Gate
SIMON GATE, "Gate", glasservis, klar glasmassa, 11 dlr., 1900-talets första hälft, fjällslipning, bestående av: 7 dricksglas (9,5 cm), 4 ölglas (12,5 cm)

Varenr: 5913074
19:17
Se mere
Per Lütken for Holmegaard. En samling skibsglas (114)
Per Lütken for Holmegaard Glasværk. En samling skibsglas, karaffel og bakke af messing. Medfølgende originale æsker. (114)

Varenr: 5909065
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-01-2021
19:34
DKK 700
Lyngby Glas. Heidelberg. Samling glas (23)
Lyngby Glas. Heidelberg. Glasbesætning, bestående af: 10 rødvinsglas H. 18 cm 1 hvidvinsglas H. 15,5 cm 6 snapsglas H. 10,5 cm 1 cognacglas H. 10 cm 5 ølglas H. 14,5 cm Brugsspor. (23)

Varenr: 5910168
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-01-2021
19:35
Lyngby Glas. Winston. Samling glas (19)
Lyngby Glas. Winston. Glasbesætning, bestående af: 7 hvidvinsglas H. 13 cm 12 portvinsglas H. 11 cm Brugsspor. (19)

Varenr: 5910169
19:50
Glasservis Simon Gate
SIMON GATE, "Gate", glasservis, 39 dlr, klar glasmassa, 1900-talets första hälft, fjällslipning, bestående av: 20 vinsglas i olika storlekar (15-18,5 cm), 12 selterglas (8 cm), 7 likörglas (11 cm)

Varenr: 5913213
DKK 2.193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
21:36
Se mere
Glasservis Kosta glasbruk, "Optico"
KOSTA GLASBRUK, "Optico", omkring år 1900, optikblåst kupa med slipade horisontella ränder, bestående av 15 tumlare, 3 champagneskålar, 11 remmare, höjd 9, 11 och 21 cm

Varenr: 5914491
DKK 1.828 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-01-2021
13:42
Se mere
Ann-Sofie Romme for Holmegaard. 'Eclair' glasbesætning (20)
Holmegaard. Glasbesætning, 'Eclair'. Design. Ann-Sofie Romme 1987. 12 rødvinsglas H. 23 cm, 8 hvidvinsglas H. 21 cm. (20).

Varenr: 5912814
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
15:20
DKK 500
Oiva Toikka champagneglas
OIVA TOIKKA, Champagneglas, 2 st, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi, flerfärgat och iriserande glas, höjd ca 22,5 cm

Varenr: 5914542
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-01-2021
16:12
Se mere
Glasservis Gunnar Cyren
GUNNAR CYRÉN, "Karolina", glasservis, 82 dlr., Orrefors, med skärslipad dekor, 12 rödvinsglas höjd ca 14 cm, 12 snapsglas,12 starkvinglsas, 10 vinglas höjd ca 12 cm, 12 seltersglas, 12 vinglas höjd ca 15 cm, 1 udda starkvinsglas, 12 champagneskålar, 1 karaff,

Varenr: 5914553
DKK 5.849 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26-01-2021
16:34
Se mere
Baccarat, Konvolut Gläser, Art Déco, Frankreich (22)
Baccarat, Konvolut Gläser, Art Déco, Frankreich. Konvolut bestehend aus 22 Gläsern in drei unterschiedlichen Formen mit kurzen Stielen und runden Füßen, jeweils mit graviertem Karomuster versehen, unterseitig mit Herstellergravur bezeichnet, H.6,5-8cm, D.6,5-10cm, altersgemäße Gebrauchs- und ...

Varenr: 5852618
DKK 2.608 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:18
DKK 298
Eva Englund vinglas Maja
EVA ENGLUND, "Maja", vinglas, 8 st, Orrefors, bemålad dekor, höjd ca 17,5 cm

Varenr: 5915712
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 27-01-2021
10:10
Se mere
Glas 1800-tal
TUMLARE, CHAMPAGNESTRUT, STARKVINSGLAS, 7 dlr., klar glasmassa, omkring år 1800, slipad dekor, höjd ca 9,5-20,5 cm

Varenr: 5915793
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 27-01-2021
13:04
Se mere
Bertil Vallien Chateau
BERTIL VALLIEN, "Chateau", vinglas, 10 st, Kosta Boda, höjd ca 17,5 cm

Varenr: 5915805
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 27-01-2021
13:28
Se mere
Ingeborg Lundin glas "Silvia"
INGEBORG LUNDIN, "Silvia", 8 vinglas, 8 selterglas, 9 snappsglas, Orrefors, modellen formgiven 1957, slipad fot, kupan med slipad dekor, vinglasen ca 14,5 cm

Varenr: 5915829
14:20
Se mere
Åfors
ÅFORS GLASBRUK, 11 dlr, "Guldö", ca 1930/40-tal, bestående av 1 karaff samt 10 groggglas, höjd på karaffen ca 27, glasen ca 13 cm

Varenr: 5915914
17:18
Se mere
Tumlare starkvinsglas 1800-tal
TUMLARE, STARKVINSGLAS, 12 dlr., klar glasmassa, 1800-tal, slipad och graverad dekor, höjd ca 7-16 cm

Varenr: 5915943
18:18
Se mere
Murano-Vase, V. Nason & C.Italien
Murano-Vase, V. Nason & C., Italien. Rauchquarzfarben eingefärbtes Glas. Auf ausgschliffenem Boden der gebauchte Korpus mit weißem Unterfang mit engem Hals. HxDm: 29 x 18 cm. Klebeetikett.

Varenr: 5913412
DKK 1.118 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-01-2021
19:15
DKK 484
Glas Pippi Walter Hickman
WALTER HICKMAN, "Pippi", glasservis, 24 dlr, Kosta, 1900-talets andra hälft, bestående av 10 grogg, 14 snaps, höjder ca 11,5-17,5 cm

Varenr: 5915977
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 27-01-2021
19:28
Se mere
Servis "Påfågel" Orrefors
SERVIS, 22 dlr, "Påfågel", Lars Hellsten, Orrefors, 1960/70-tal, betående av: 6 glas, 12 assietter, 2 skålar, fat, karaff, ettikettmärkta, höjd ca 2-22 cm

Varenr: 5915986
19:46
Se mere
Val Saint Lambert vinglas
VAL SAINT LAMBERT (etabl. 1826), vinglas, 8 st., delvis grön glasmassa, Belgien, 1900-talets början, slipad dekor, hexagonal fot, signerade, höjd ca 19 cm

Varenr: 5915994
20:02
Se mere
12»