Vurdering
   Varer pr. side   24 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Glasservis Kosta glasbruk, "Optico"
KOSTA GLASBRUK, "Optico", omkring år 1900, optikblåst kupa med slipade horisontella ränder, bestående av 15 tumlare, 3 champagneskålar, 11 remmare, höjd 9, 11 och 21 cm

Varenr: 5914491
DKK 1.828 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-01-2021
13:42
Se mere
Ann-Sofie Romme for Holmegaard. 'Eclair' glasbesætning (20)
Holmegaard. Glasbesætning, 'Eclair'. Design. Ann-Sofie Romme 1987. 12 rødvinsglas H. 23 cm, 8 hvidvinsglas H. 21 cm. (20).

Varenr: 5912814
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
15:20
Oiva Toikka champagneglas
OIVA TOIKKA, Champagneglas, 2 st, signerad Oiva Toikka, Nuutajärvi, flerfärgat och iriserande glas, höjd ca 22,5 cm

Varenr: 5914542
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-01-2021
16:12
Se mere
Glasservis Gunnar Cyren
GUNNAR CYRÉN, "Karolina", glasservis, 82 dlr., Orrefors, med skärslipad dekor, 12 rödvinsglas höjd ca 14 cm, 12 snapsglas,12 starkvinglsas, 10 vinglas höjd ca 12 cm, 12 seltersglas, 12 vinglas höjd ca 15 cm, 1 udda starkvinsglas, 12 champagneskålar, 1 karaff,

Varenr: 5914553
DKK 5.849 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26-01-2021
16:34
Se mere
Baccarat, Konvolut Gläser, Art Déco, Frankreich (22)
Baccarat, Konvolut Gläser, Art Déco, Frankreich. Konvolut bestehend aus 22 Gläsern in drei unterschiedlichen Formen mit kurzen Stielen und runden Füßen, jeweils mit graviertem Karomuster versehen, unterseitig mit Herstellergravur bezeichnet, H.6,5-8cm, D.6,5-10cm, altersgemäße Gebrauchs- und ...

Varenr: 5852618
DKK 2.608 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-01-2021
20:18
DKK 298
Eva Englund vinglas Maja
EVA ENGLUND, "Maja", vinglas, 8 st, Orrefors, bemålad dekor, höjd ca 17,5 cm

Varenr: 5915712
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 27-01-2021
10:10
Se mere
Glas 1800-tal
TUMLARE, CHAMPAGNESTRUT, STARKVINSGLAS, 7 dlr., klar glasmassa, omkring år 1800, slipad dekor, höjd ca 9,5-20,5 cm

Varenr: 5915793
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 27-01-2021
13:04
Se mere
Bertil Vallien Chateau
BERTIL VALLIEN, "Chateau", vinglas, 10 st, Kosta Boda, höjd ca 17,5 cm

Varenr: 5915805
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 27-01-2021
13:28
Se mere
Ingeborg Lundin glas "Silvia"
INGEBORG LUNDIN, "Silvia", 8 vinglas, 8 selterglas, 9 snappsglas, Orrefors, modellen formgiven 1957, slipad fot, kupan med slipad dekor, vinglasen ca 14,5 cm

Varenr: 5915829
14:20
Se mere
Åfors
ÅFORS GLASBRUK, 11 dlr, "Guldö", ca 1930/40-tal, bestående av 1 karaff samt 10 groggglas, höjd på karaffen ca 27, glasen ca 13 cm

Varenr: 5915914
17:18
Se mere
Tumlare starkvinsglas 1800-tal
TUMLARE, STARKVINSGLAS, 12 dlr., klar glasmassa, 1800-tal, slipad och graverad dekor, höjd ca 7-16 cm

Varenr: 5915943
18:18
Se mere
Glas Pippi Walter Hickman
WALTER HICKMAN, "Pippi", glasservis, 24 dlr, Kosta, 1900-talets andra hälft, bestående av 10 grogg, 14 snaps, höjder ca 11,5-17,5 cm

Varenr: 5915977
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 27-01-2021
19:28
Se mere
Servis "Påfågel" Orrefors
SERVIS, 22 dlr, "Påfågel", Lars Hellsten, Orrefors, 1960/70-tal, betående av: 6 glas, 12 assietter, 2 skålar, fat, karaff, ettikettmärkta, höjd ca 2-22 cm

Varenr: 5915986
19:46
Se mere
Val Saint Lambert vinglas
VAL SAINT LAMBERT (etabl. 1826), vinglas, 8 st., delvis grön glasmassa, Belgien, 1900-talets början, slipad dekor, hexagonal fot, signerade, höjd ca 19 cm

Varenr: 5915994
20:02
Se mere
Aino Aalto Böljeblick vas
AINO AALTO, Böljeblick vas, bruntonat pressglas, 16,5 cm, utöver två assietter diameter 14 cm

Varenr: 5916006
DKK 2.235 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 27-01-2021
20:26
Se mere
Anna Ehrner glas 9 st
ANNA EHRNER, 9 st, champagneglas, "Line", Kosta Boda, höjd ca 24 cm

Varenr: 5916048
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 27-01-2021
21:50
Se mere
Glasservis slipad dekor
GLASSERVIS, 43 dlr, 1900-talets andra hälft, slipad dekor, bestående av 19 champagneglas, 24 snaps, höjder ca 14,5-19 cm

Varenr: 5917138
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 28-01-2021
13:10
Se mere
En samling slebne glas i barokstil (10)
En samling glas i barokstil med tragtformet cuppa med slebne sky-ornamenter på kuglestilk. Omfatter 6 vinglas, H. 14,8 cm, og 4 portvinsglas, H. 11,5 cm. Fremstår med brugsspor. Under bunden graverede initialer og tal - uvist om det er kunstner/modelnr. eller tyverisikring. (10)

Varenr: 5908846
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-01-2021
13:11
Glasservis Skruf
SKRUF, glasservis, 112 dlr, 1900-talets andra hälft, 15 champagne glas/skålar, 16 vitvins glas, 12 rödvins glas, 3 snapsglas, 17 sherryglas, 21 portvinsglas, 10 likörglas, 18 selterglas

Varenr: 5917193
DKK 2.193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-01-2021
15:08
Se mere
En samling krystalglas i gustaviansk stil, 20. årh. (23)
En samling krystalglas i gustaviansk stil med firkantet fod cuppa med guirlandeslibninger, antageligt svenske, 20. årh. Består af 10 rødvinsglas, H. 13 cm, 7 hvidvinsglas, H. 11,7 cm, 6 snapseglas, H. 7,7 cm. Fremstår med lette brugsspor, dog to snapseglas med små microchips på foden. (23)

Varenr: 5919362
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 28-01-2021
19:38
Glasservis Gerda Strömberg
GERDA STRÖMBERG, "Hörningsholm", glasservis, 71 dlr, Strömbergshyttan, formgivningsår 1937, bestående av 16 vinglas, 16 vittvinglas, 11 starkvinsglas, 19 sherryglas, 9 snapsglas

Varenr: 5917374
DKK 3.656 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-01-2021
21:26
Se mere
Coupeskålar 12 st Reijmyre
COUPESKÅLAR/ DESSERTSKÅLAR, 12 st, Reijmyre, glas med slipad stjärndekor, höjd ca 8,5 cm, diam ca 8 cm

Varenr: 5917395
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 29-01-2021
10:12
Se mere
Champagnekupor 1900-talets första hälft
ELIS BERGH, "Kronoberg", champagnekupor, 12 st, 1900-talets första hälft, höjd ca 11 cm

Varenr: 5917585
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 29-01-2021
20:06
Se mere
Glasservis Elis Bergh Kosta
ELIS BERGH (1881-1954), glasservis, 33 dlr, "Bergh-kristall", 1900-talets första hälft, Kosta Boda, bestående av; 10 champagneglas, 6 selterglas, 6 snappsglas, 3 dessertvinsglas, 8 likörglas

Varenr: 5917890
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 30-01-2021
19:05
Se mere