Vurdering
   Varer pr. side   17 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Tre afrikanske slag og stikvåben (3)
Tre afrikanske slag og stikvåben. Brugsspor og defekter. Blankvåbentilladelse påkrævet. (3)

Varenr: 6124798
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
20:06
Afrikansk maske med udskæringer. H. 95 cm.
Afrikansk maske med udskæringer. Udført i udhulet træstamme. Eksotisk træ. H. 95 cm, B. 49 cm .

Varenr: 6095528
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-12-2021
11:35
Kitura Kristoffersen. Kvinde
Kitura Kristoffersen. Grønlandsk figur i fedtsten forestillende siddende kvinde, sign. under bunden 'Kitura 1971'. H. 13,5 cm. Fremstår med reparation og brugsspor.

Varenr: 6125876
DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 11-12-2021
18:31
Jomfru Maria. Vietnam, omkring 1900
Jomfru Maria med Jesusbarnet, øjne af glas, Vietnam ca 1900. H 120 cm.

Varenr: 6129226
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2021
19:07
Africana. Afrikansk Palaver stol af udskåret hardwood, 1900-tallet
Africana. Afrikansk palaver stol af hardwood. H. 95 cm. Proveniens: Cand. Oecon Børge V. Blønds samling

Varenr: 6126577
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 11-12-2021
19:32
Africana. To låger af rigt udskåret træ (2)
Africana. To låger af rigt udskåret træ. Dogon, Mali. 75 x 39 cm. (2) Proveniens: Cand. Oecon Børge V. Blønds samling.

Varenr: 6112840
DKK 1.500 DK, Nivå, Stejlepladsvej 11-12-2021
19:34
Africana. Maske af udskåret træ
Africana. Maske af udskåret træ. Mendé, Sierre Léone. H. 47 cm. Proveniens: Cand. Oecon Børge V. Blønds samling

Varenr: 6122712
19:52

Varenr: 6110178
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 11-12-2021
19:53
Africana. 'Grand Calao', figur af udskåret træ
Africana. 'Grand Calao' (næsehornsfugl) af udskåret delvis bemalet træ. Elfenbenskysten. H. 115 cm. Proveniens: Cand. Oecon Børge V. Blønds samling.

Varenr: 6111258
DKK 4.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 11-12-2021
19:54
Africana. To masker af udskåret træ (2)
Africana. To masker af udskåret træ. Kissi, Guinea. H. 50 cm. og 60 cm. (2) Proveniens: Cand. Oecon Børge V. Blønds samling

Varenr: 6111398
19:54
DKK 500
Høj afrikansk figur (Masai) udskåret i træ
Høj afrikansk figur (Masai) udskåret i træ. Højde 150 cm.

Varenr: 6126253
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 12-12-2021
19:53
DKK 500
To afrikanske figurer af træ (2)
Africana. Kvinde og mand, to figurer af udskåret træ. Baoulé, Elfenbenskysten. H. 67 cm. og H. 59 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 6129178
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2021
13:31
Fire afrikanske figurer (4)
Fire afrikanske figurer af guldbronzeret jern. H. 7-23,5 cm. Fremstår med alderstegn. (4)

Varenr: 6129179
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 13-12-2021
13:32
Akrikansk Tribal træfigur
Afrikanst Tribal træfigur forestillende en kvinde. 1900-tallet. H 85 cm.

Varenr: 6129884
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 13-12-2021
19:10
Kristus kirkefigur fra Filippinerne, 1900-tallet
Kristus kirkefigur fra Filippinerne, 1900-tallet. Mangler arme samt fod. H 75 cm.

Varenr: 6086220
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-12-2021
19:24
Grønlandica. To tupilakker skåret af rensdyrtak (2)
Grønlandica. To tupilakker skåret af rensdyrtak i form af kvinde og mand. H. 13-15 cm. (2)

Varenr: 6129358
DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 13-12-2021
19:50
Grønlandica. En samling grønlandske fangerredskaber (5)
Grønlandica. Samling grønlandske fangstredskaber af træ og ben samt ophæng af træ. Hjembragt fra Grønland i 1990erne. L. 160 - 250 cm. Har været brugt til dekoration. (5)

Varenr: 6127679
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 13-12-2021
20:55