Vurdering
   Varer pr. side   19 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kulturobjekte / Ethnographica / Kulturgegenstände, Holz, Stoff, Afrika (8)
Kulturobjekte / Ethnographica / Kulturgegenstände, Holz, Stoff, Afrika. Konvolut bestehend aus Objekten afrikanischer Kulturgegenstände, drei Holzmasken, ein Tondo, eine Holztafel, eine Trommel, ein Ast und ein Horn, Holzmaske: H.38cm, B.28cm, Tondo: D.27cm, Holzmaske: D.56cm, Holztafel: H.31cm, ...

Varenr: 5531376
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
19:52
DKK 298
Grønlandica. Narhvalstand (Monodon monoceros) - 195 cm. - 4,3 kg
Grønlandica. Narhvalstand, 'Monodon monoceros', længde ca. 195 cm. Vægt ca. 4,3 kg. Medfølges af montering til vægophæng samt specialtillavede endestykker af sterlingsølv (som ikke skader selve narhvalstanden), udført hos A. & H. Max Andersen, Roskilde.Kræver ikke CITES-certifikat iflg. ...

Varenr: 5632043
DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
DKK 17.000
Brettspiel, Congkak, Holz, Indonesien
Brettspiel, Congkak, Holz, Indonesien. Längliches, dunkel furniertes Holzbrett mit auf zwei Seiten je sechs Spielmulden angebracht, sowie an den beiden Enden jeweils mit einer größeren Speichermulde versehen, die von zwei hockenden und fratzenartigen Figuren, mittig mit einer liegenden Figur, die...

Varenr: 5614239
DKK 2.794 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
20:15
DKK 298
Africana, Lille nomade stol af udskåret træ
Africana, Lille Nomade stol af udskåret træ, skålformet sæde på tre svungne ben. H. 38, Ø 44 cm. Brugsspor. Antagelig 1. halvdel af 1900-tallet.

Varenr: 5631630
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
20:24
Tre Mexicanske INAH teracotta figurer, H. 16-26 cm (3)
Tre INAH teracotta figurer, Mexico. Vintage reproduktion af tidlige Maya/ Azteker figurer udført i rødlig teracotta, stemplet: Rep. Aut. INAH Mexico. (National institute of anthropology and History). Udført i begrænset antal. H. fra 16 til 26 cm. (3)

Varenr: 5605105
DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-04-2020
20:38
Figur, Fruchtbarkeitsgöttin, Bronze, Benin, Afrika
Figur, Fruchtbarkeitsgöttin, Bronze, Benin, Afrika. Darstellung einer Fruchtbarkeitsgöttin mit einem Kind auf dem Rücken, auf einem Thron platziert, der von elf weiteren Figuren flankiert wird, H.72cm, B.33cm, T.32cm, altersgemäße Reibespuren, partiell geringfügig bestoßen.

Varenr: 5614177
DKK 2.980 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
21:14
DKK 1.192
Mask
MASK, s.k pascola mask, Mexico, Yaqui/Mayo, 1900-talets mitt, träskuren, bemålad, applikationer av tagel, längd ca 21 cm

Varenr: 5635254
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08-04-2020
19:20
Se mere
Afrikans forfædrefigur. Fang Byeri Gabon.
Afrikans forfædrefigur. Fang Byeri Gabon. Midten af 1900-tallet. Monteret på moderne base. Fremstår med alderspræg. Højde inklusiv base: 58 cm.

Varenr: 5510661
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-04-2020
19:52
Afrikansk Palaver stol af udskåret hardwood
Afrikansk palaver stol af hardwood, rigt udskåret. H. 125 cm. 1900-tallets slutning.

Varenr: 5608424
DKK 1.500 DK, Hørsholm, Hammervej 1 08-04-2020
20:14
Mask Ibibio/Ogoni
MASK, Yam-festival, Ibibio/Ogoni, Nigeria, rörlig underkäke, höjd 34 cm. Proveniens: Anton Felix von Quitzow, enl. uppgift inköpt under 1920-40-talen

Varenr: 5635335
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 08-04-2020
20:34
Se mere
Masker
MASKER (2) Afrika, 1900-tal, skurna i trä samt ytbehandlade med bl a kalk, höjd ca 23 cm

Varenr: 5636197
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 09-04-2020
14:50
Se mere
Skulpturer
SKULPTURER (3) Afrika, 1900-tal, samt 1 nackstöd, skurna samt ytbehandlade, höjd mellan ca 18-32 cm

Varenr: 5636382
20:05
Se mere
Skulptur / Figur mit zwei Hacken, Holz, Westafrika (3)
Skulptur / Figur mit zwei Hacken, Holz, Westafrika. Skulptur in Form einer weiblichen Figur aus Holz auf einem Hocker sitzend und mit einer Perlenkette geschmückt, H.62cm, B.17cm, T.16cm, sowie zwei geschnitzten Hacken aus Holz und Metall mit geometrischen Verzierungen im Holz, oberseitig mit ...

Varenr: 5568443
DKK 2.235 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 09-04-2020
20:46
DKK 298
Dräktbälte
DRÄKTBÄLTE, möjligen Indien, metall, längd ca 75 cm

Varenr: 5636497
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 09-04-2020
21:58
Se mere
Afrikansk mask
AFRIKANSK MASK Bemålat trä, Bozo, Mali, Afrika, höjd ca 115 cm

Varenr: 5636503
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 10-04-2020
10:12
Se mere
Afrikansk mask
AFRIKANSK MASK Bemålat trä, Bozo, Mal, Afrika, höjd ca 70 cm

Varenr: 5636737
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 10-04-2020
21:44
Se mere
Fire masker af udskåret træ, bl.a. Afrika, 20. årh. (4)
Fire masker af udskåret træ, delvis bemalede, bl.a. Afrika. H. fra 26-55 cm. (4)

Varenr: 5586616
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 11-04-2020
14:12
Wandmaske/Tiermaske aus Madagaskar
Wandmaske/Tiermaske aus Madagaskar. aus massivem Holz, geschnitzt in Schlangenform, bemalt, teilweise mit Kaolin gefärbt. Maße ca. L. 204 cm B. 32 cm T. 17 cm. mit Rissen, Farbfehlstelle.

Varenr: 5581687
DKK 1.862 DE, Hamburg, Große Elbstraße 11-04-2020
20:21
DKK 298
Etiopisk spisebord.
Etiopisk spisebord af farvet siv med kanter af læder. H. 95 cm.Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5637408
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-04-2020
20:23