Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Torborg Lindberg träskulpturer
TORBORG LINDBERG (1908-1980): Samiskt par, monogramsignerade TL, snidat och polykromt bemålat trä, höjd 10 cm
Varenr: 5439594
DKK 1.042 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
21:28:00
Se mere
Afrikansk Dan maske
Afrikansk Dan maske. Skåret i træ med monteringer i kanvas og metal. H. 26 cm. 1900-tallets sidste halvdel.
Varenr: 5442372
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
12:28:26
Afrikansk figur af udskåret træ, 1900-tallet
Afrikansk figur af udskåret træ, 1900-tallet. H. 50 cm.
Varenr: 5431229
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 22-09-2019
13:27:00
Antik Berolina regnemaskine
Antik Berolina regnemaskine af sort metal, monteret på plade af træ. Mrk. Ernst Schuster, Berlin. S.W. 12.H. 18 cm. B. 41 cm. D. 23 cm. Lauritz. com garanterer ikke for funktionaliteten. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5437458
DKK 2.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 22-09-2019
16:49:00
Altes Holztor
Altes Holztor geschnitztes Holz, schwarz und goldfarben bemalt, Metallverstärkt, an die Wand fixierbar. Maße: H. 58, B. 58, T. 6 cm. starke Gebrauchsspuren vorhanden, Holzrisse, Abbruchstellen.
Varenr: 5416455
DKK 1.118 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
18:40:00
DKK 298
Africana. Afrikansk figur i form af siddende mand
Afrikansk figur i form af siddende mand, hoved med fjerprydelse, dekoration i form af cowri shells. 1900-tallets anden halvdel. H. incl. fjer ca. 53 cm. Aldersrelaterede spor. Proveniens: John Darrells Samling
Varenr: 5411796
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-09-2019
19:44:00
Dan-maske,Vestafrika
Dan-maske af udskåret og bemalet træ dekoreret med stof, skaller, hår, fjer m.m., Vestafrika. H. på front 38 cm. L. i fuld udstrækning ca. 100 cm.
Varenr: 5425375
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
19:58:00
Thangka / Tanka Tibet
THANGKA / TANKA, koppar, Tibet, 1900-tal, mått 30x28 cm
Varenr: 5443074
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 23-09-2019
13:02:00
Se mere
Temaskine / samovar fra Marokko
Temaskine / samovar af metal fra Marokko med to bærehåndtag, tappehane og aftageligt top. 1900 tallet. H.81 cm. Alm. brugsspor.
Varenr: 5434121
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-09-2019
15:20:00
Afrikansk maske fra Congo, 20 årh.
Afrikansk maske fra Congo af udskåret og bemalet træ, med lærred, snor og kaurimuslinger, 20 årh. 33x19 cm. Fremstår med flere afslag / afskalninger.
Varenr: 5442574
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-09-2019
17:07:00
Große Holzmaske
Große Holzmaske aus hellem Holz geschnitzt, konvex ausgeformt. Maße: H. 69, B. 27, T. 12 cm. geringe Gebrauchsspuren
Varenr: 5416445
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-09-2019
19:40:00
DKK 298
Lille keramisk figur, antagelig Songye, Congo, Afrika
Lille glaseret keramisk figur, antagelig Songye, Congo, Afrika. Fremstår med afskalninger af glasur. H. 10 cm. Hjemtaget af sømand der jf. rekvirent har sejlet ca. 1920'erne.
Varenr: 5345617
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-09-2019
20:01:00
Afrikansk maske, Lwalwa, DR Congo 1900-tallet
Afrikansk maske af udskåret træ, flad foroven og med næse, der går helt op til toppen, Lwalwa, Den Demokratiske Republik Congo (før Zaire), 1900-tallet. H. 27 cm. Fremstår med brugsmærker, tørrevner.
Varenr: 5434069
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 23-09-2019
20:05:00
Stor afrikansk maske, Bwadi ka Bifwebe, DR Congo 1900-tallet
Stor afrikansk maske, kifwebe, af udskåret træ med 'hanekam' fra det hemmelige Bwadi ka Bifwebe-selskab, Songye, Den Demokratiske Republik Congo (før Zaire), 1900-tallet. Hanekammen viser, at det er den mandlige maske, kilume. H. 62. D. 46 cm. Fremstår med brugsmærker.
Varenr: 5434066
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-09-2019
20:14:00
Afrikansk maske med halsstykke, Bwadi ka Bifwebe, DR Congo 1900-tallet
Afrikansk maske, kifwebe, af udskåret og bemalet træ med indskårne striber, halsstykke og lille 'hanekam', fra det hemmelige Bwadi ka Bifwebe-selskab, Songye, Den Demokratiske Republik Congo (før Zaire), 1900-tallet. Hanekammen viser, at det er den mandlige maske, kilume. H. 39 cm. Fremstår med ...
Varenr: 5434071
20:24:00
Russisk rejseikon af messing prydet med emaljearbejde, ca. 1890-1900
Russisk rejseikon af messing, prydet med emaljearbejde, ca. 1890-1900. Mål: 5,3 x 6 cm. Fremstår med brugspatina, enkelte emaljemangler.
Varenr: 5435731
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-09-2019
20:27:00
Afrikansk hjelmmaske, Grasslands, Cameroon 1900-tallet
Afrikansk hjelmmaske af udskåret træ i form af mandshoved med blottede tænder og hovedtøj, Grasslands, Cameroon 1900-tallet. Cameroon-maskerne har intet religiøst formål, men er en hofkunst. De anvendes desuden ved begravelser, høstfester o.lign. H. 41 cm. Fremstår med brugsmærker.
Varenr: 5434074
20:28:00
Afrikansk slidstromme, Yaka / Suku, DR Congo 1900-tallet
Afrikansk slidstromme af udskåret træ i form af mand, Yaka / Suku, Den Demokratiske Republik Congo (før Zaire), 1900-tallet. Slidstrommen bruges udelukkende af spåpræster og -præstinder fra forskellige kulter. Ved gentagelse af visse lyde og ved at slå på trommen med en lille stok bringer de sig ...
Varenr: 5434067
20:35:00
Afrikanischer Bronzekopf im Ife Stil. Benin.
Afrikanischer Bronzekopf im Ife Stil. Benin. Maße ca. H. 27 cm Dm. 14 cm. patiniert.
Varenr: 5421872
DKK 2.608 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-09-2019
20:45:00
DKK 335
Maske/dødsmaske/ansigtsmaske, Cameroun, træ og stof
Maske/dødsmaske/ansigtsmaske, Cameroun, træ og stof. Maske af træ med en hætte af brunt stof, stoffet er prydet med kaurimuslinger, H. 40 cm, B. 36 cm, fremstår med aldersbetingede brugs- og slitagespor, delvist ridser i træet samt skjolder og misfarvninger på stoffet.
Varenr: 5441083
DKK 7.078 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-09-2019
20:46:00
DKK 298
To dele africana beklædt med fjer. 20 årh.(2)
To dele africana , figur af skåret træ, beklædt med fjer H. 34 cm. 20 årh. Samt maske af skildpaddeskjold dekoreret med muslingeskaller og fjer. Begge dele med brugsspor, knækkede fjer.(2)
Varenr: 5435722
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-09-2019
12:56:00
Matkrok s ka Tadan
ORNAMENT /MATKROK, s.k. Tadan, Nya Guinea, Black Waterområdet, Sangramambyn(?), träskuren och bemålad dekor, höjd ca 131 cm. . . Historik: Inköpt av nuvarande ägare på plats under 1980-talet
Varenr: 5444421
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-09-2019
14:30:00
Se mere
Väggsköld s ka Gope
SKÖLD, s.k. Gope, Nya Guinea, lower Sepik River, träskuren och bemålad dekor, höjd ca 131 cm,. . Övrigt: För brukarna anses sköldarna ha skyddande egenskaper.. . Historik: Inköpt av nuvarande ägare på plats under 1980-talet
Varenr: 5444424
DKK 1.042 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-09-2019
14:36:00
Se mere
Väggsköldar Nya Guinea
SKÖLDAR, 2 st, s.k. Gope, Nya Guinea, lower Sepik River, träskuren och bemålad dekor, höjd ca 80-87 cm. . Övrigt: För brukarna anses sköldarna ha skyddande egenskaper.. . . Historik: Inköpt av nuvarande ägare på plats under 1980-talet
Varenr: 5444516
19:02:00
Se mere
Groenlandica To træmasker Aron Bernhardsen (2)
Groenlandica. To træmasker betegnet Aron Bernhardsen, Nanortalik, Vestgrønland, 1970'erne. H 39 cm og 33 cm. (2)
Varenr: 5444850
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-09-2019
19:25:00
Grønlandica. Samling fedstens figurer mm., heraf nogle signerede, ca. 1970/80erne (8)
Grønlandica. Fem fedtstensfigurer i form af iniut bl.a. figur af trommedanser, mor og barn mm., desuden medfølger lysestage mm. Siddende iniut sign. Sara K., mor og barn sign. SL, trommedanser utydeligt sign. samt dat. 1976, H. ca.7 - 18 cm. (8)
Varenr: 5441285
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-09-2019
20:00:00
Grønlandica. Fire signerede fedstens figurer, ca. 1970/80erne (4)
Grønlandica. Fire fedtstensfigurer i form af to fabeldyr, hoved af inuit samt dobbeltsidet figur dekoreret med figurer. Alle sign. TAKI, stående fabeldyr dat. 73, liggende fabeldyr dat. 84. H. 6,5 - 25 cm. (4)
Varenr: 5441287
20:10:00
Väggsköld
SKÖLD, s.k. Gope, Nya Guinea, västra Kerema, träskuren och bemålad dekor, höjd ca 158 cm. . Övrigt: För brukarna anses sköldarna ha skyddande egenskaper.. . . Historik: Inköpt av nuvarande ägare på plats under 1980-talet
Varenr: 5444597
21:44:00
Se mere
Holzgeschnitzte Maske
Holzgeschnitzte Maske grün bemaltes Holz, mit Aufhängehaken, konvex ausgeformt. Maße: H. 120, B. 22, T. 12 cm. geringe Gebrauchsspuren.
Varenr: 5416430
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25-09-2019
18:55:00
DKK 298
Africana. Afrikansk gravvogter figur, Fang, Gabon.
Afrikansk gravvogter figur, Fang, Gabon. 1900-tallets anden halvdel. H. 46 cm. Aldersrelaterede spor, svindrevner, afslag. Proveniens: John Darrells Samling
Varenr: 5411797
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-09-2019
19:50:00
 1 2  >>