Vurdering
12»   Varer pr. side   32 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ældre orientalsk beholder af bronze med låg 82)
Ældre orientalsk beholder af bronze med låg dekoreret med stiliserede blomstermotiver. 1800 tallet. H.24 cm Ø 25 cm. Aldersrelateret stand med brugsspor, lille revne i håndtag.

Varenr: 6123446
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-11-2021
14:16
Tre hoveder, 2 fra afrika og et fra asien (3)
Tre hoveder et af bronze fra Benin h.29 cm, et andet afrikansk af keramik med to ansigter h.25 cm samt et asiatisk af bemalet træ h.24 cm. Brugsspor.

Varenr: 6123436
15:17
Kristus kirkefigur fra Filippinerne, 1900-tallet
Kristus kirkefigur fra Filippinerne, 1900-tallet. Mangler arme samt fod. H 75 cm.

Varenr: 6086220
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-12-2021
17:29
Afrikansk anefigur, udkåret i træ, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk anefigur udskåret i patineret træ. Baolé stil (Elfenbenskysten). Monteret på stand. Højde med stand 51 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig kinesisk og afrikansk ...

Varenr: 6111510
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-12-2021
19:00
Afrikansk dansemaske, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk dansemaske udskåret i patineret træ, monteret med tekstiler og ’kaori’ skaller. Chokwe stil (nordlige del af Angola / sydvestlige del af Den Demokratiske Republik Congo). Højde 26 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større ...

Varenr: 6111503
19:05
Afrikansk anefigur, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk anefigur udskåret i patineret træ. Antagelig Kuba stil (Den Demokratiske Republik Congo). Højde 65 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig kinesisk og afrikansk kunst,...

Varenr: 6111507
DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-12-2021
19:15
Stor afrikansk anefigur behængt med kæde. Antagelig Den Demokratiske Republik Congo, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Stor afrikansk anefigur behængt med kæde. Antagelig Den Demokratiske Republik Congo. Fast monteret på stand. Højde på stand 81 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig kinesisk ...

Varenr: 6091224
DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-12-2021
19:20
Afrikansk maske udført af støbegods. Højde 38 cm. H. monteret på stand 42 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig kinesisk og afrikansk kunst, tidligere tilhørende H.K.H. Prins ...

Varenr: 6090955
19:25
Afrikansk dansemaske, udskåret i træ, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk dansemaske udskåret i patineret træ, rester af hvid kaolin. Lega stil (østlige del af Den Demokratiske Republik Congo). Højde 18 cm Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig...

Varenr: 6111505
DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-12-2021
19:30
Engel kirkefigur fra Filippinerne 1900 tallet
Engel, kirkefigur fra Filippinerne med rester af bemaling, 1900 tallet. H 87 cm

Varenr: 6086219
19:31
Afrikansk anefigur udskåret i patineret træ. Luba stil (Den Demokratiske Republik Congo). Bemærk skrift med hvid på venstre bagben: H ’krone’ DK. Stand medfølger (stand dog i dårlig forfatning). Højde uden stand 39 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter ...

Varenr: 6111504
19:40
Stor afrikansk anefigur udskåret i patineret træ. Mumuye stil (Burkina Faso), tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Stor afrikansk anefigur udskåret i patineret træ. Mumuye stil (Burkina Faso). Højde 100 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig kinesisk og afrikansk kunst, tidligere tilhørende...

Varenr: 6091215
19:45
Kokosnød renser fra Indonesien, 1900-tallet
Kokosnød renser fra Indonesien, 1900-tallet. L 46 cm

Varenr: 6086216
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-12-2021
19:46
Afrikansk anefigur udskåret i patineret træ. Luba stil (Den Demokratiske Republik Congo). Højde 40 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig kinesisk og afrikansk kunst, tidligere...

Varenr: 6111501
19:50
Afrikansk dansemaske udskåret i patineret træ, rødt pigment, monteret med tekstiler. Chokwe stil (nordlige del af Angola / sydvestlige del af Den Demokratiske Republik Congo). Højde 18 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større ...

Varenr: 6062284
19:55
Afrikansk dansemaske udskåret i patineret træ, monteret med tekstiler, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk dansemaske udskåret i patineret træ, monteret med tekstiler. Løst monteret på stand. Højde 27 cm. (Højde monteret på stand 32 cm) Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig ...

Varenr: 6091217
Afrikansk dansemaske udskåret i patineret træ. Antagelig Baolé stil. (Elfenbenskysten). Højde 43 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig kinesisk og afrikansk kunst, tidligere ...

Varenr: 6111500
20:05
Stiig Kalsing mfl. Frø i bronze samt vinprop/ Buddha i bronze (2)
Stiig Kalsing f. 1945. Frø i bronze, L. ca. 7,5 cm, signerei i monogram under bund samt vinprop i form af figur/ Buddha i bronze på fod i form af pyramide, H. 14 cm, bund ca. 6 x 6 cm. Vægt vinprop ca. 770 gram (2)

Varenr: 6117671
DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 01-12-2021
20:05
Stor afrikansk dansemaske udskåret i patineret træ
Stor afrikansk dansemaske udskåret i patineret træ bemalet med hvid karolin og monteret med bast. Songye Kifwebe stil. Højde uden bast 48 cm.

Varenr: 6111525
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 01-12-2021
20:10
Jomfru Maria. Vietnam, omkring 1900
Jomfru Maria med Jesusbarnet, øjne af glas, Vietnam ca 1900. H 120 cm.

Varenr: 6086217
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 01-12-2021
20:36
Hallgren København. Gyroophængt kompas af messing
Hallgren København.Gyroophængt kompas af messing Ø 33 cm. Montret i holder af massiv kirsebærtræ til vægophæng. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6121633
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 02-12-2021
19:39
Persiske polospillere. Håndmalet akvarel, 70 x 40 cm
Ubekendt kunstner. Persiske polospillere. akvarel på plade isat ramme med glas, kanten trykt med polospillere/ -ryttere. Ramme antagelig i kunstmateriale,. På bagsiden arabiske skrifttegn, 70 x 40 cm.

Varenr: 6117668
DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 03-12-2021
15:34
Africana. Fire gulvvaser af lertøj (4)
Africana. Fire gulvvaser af lertøj. H. 29 - 54 cm. (4) Proveniens: Cand. Oecon Børge V. Blønds samling

Varenr: 6111769
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 03-12-2021
19:44
Africana. Armstol af udskåret træ
Africana. Armstol af udskåret træ. Kissi, Guinée Proveniens: Cand. Oecon Børge V. Blønds samling

Varenr: 6111536
20:05
Africana. Afrikansk Palaver stol af udskåret hardwood, 1900-tallet
Africana. Afrikansk palaver stol af hardwood. H. 95 cm. Proveniens: Cand. Oecon Børge V. Blønds samling

Varenr: 6110199
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 04-12-2021
19:44
DKK 500
Africana. 'Grand Calao', figur af udskåret træ
Africana. 'Grand Calao' (næsehornsfugl) af udskåret delvis bemalet træ. Elfenbenskysten. H. 115 cm. Proveniens: Cand. Oecon Børge V. Blønds samling.

Varenr: 6111258
DKK 4.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 04-12-2021
19:44
Africana. To masker af udskåret træ (2)
Africana. To masker af udskåret træ. Kissi, Guinea. H. 50 cm. og 60 cm. (2) Proveniens: Cand. Oecon Børge V. Blønds samling

Varenr: 6111398
DKK 1.500 DK, Nivå, Stejlepladsvej 04-12-2021
19:44

Varenr: 6110178
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 04-12-2021
19:45
Africana. Fire masker af udskåret træ (4)
Africana. Fire masker af udskåret træ 'Maske Baoulé'. H. 36 - 54 cm. Samlet af Cand.Oecon Børge V. Blønd (1928-2015), som var ’Administrateur (aug. 1986-juni 1989) Banque africaie de développement’, Abidjan, Côte d’Ivoire. (Bestyrelsesmedlem i den afrikanske udviklingsbank). Børge V. Blønd ...

Varenr: 6122691
19:46
Africana. Maske af udskåret træ
Africana. Maske af udskåret træ. Mendé, Sierre Léone. H. 47 cm. Proveniens: Cand. Oecon Børge V. Blønds samling

Varenr: 6122712
19:46
DKK 500
12»