Vurdering
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
   Varer pr. side   18 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Africana. Afrikansk Palaver stol af udskåret hardwood, 1900-tallet
Africana. Afrikansk palaver stol af hardwood. H. 95 cm. Proveniens: Cand. Oecon Børge V. Blønds samling

Varenr: 6147903
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22-01-2022
17:08
Afrikansk kuffert af læder med smedet beslag, 1900-tallets begyndelse
Afrikansk kuffert / rejseskrin af læder med geometriske dekorationer udført af strimler af lysere læder, på front kraftigt, smedet lukkebeslag, 1900-tallets begyndelse. Mål 58 x 38 x 26 cm. Fremstår med aldersrelateret patina og slitage, lapper, huller, knækket håndtag på den ene side.

Varenr: 6047488
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2022
19:00
Africana. Samling Kuba tekstiler. Congo
Africana. Samling Kuba tekstiler. Oprindelse DR Congo. Sammensyede paneler, vævet af plantefibre. ca. 235 x 54 cm. 188 x 61 cm. 122 x 52 cm. Fremstår med brugsspor og aldersrelateret stand (3)

Varenr: 6147920
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2022
19:21
DKK 1.200
Samling indiske stofmalerier. 20 årh.(6)
Samling indiske stofmalerier 20 årh. Gouache på henholdvis silke og bomuld. Samt et enkelt broderi. ca. 39 x 45- 83 x 51 cm. Fremstår med folder.(6)

Varenr: 6146020
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2022
21:02
Afrikansk anefigur af patineret træ. Senofu stil, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk anefigur udskåret i patineret træ. Senofu stil (Elfenbenskysten). Højde 40 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig kinesisk og afrikansk kunst, tidligere tilhørende ...

Varenr: 6126213
DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2022
19:00
Afrikansk anefigur, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk anefigur udskåret i patineret træ. Mossi stil (Burkina Fasso). Fast monteret på stand. Højde på stand 64 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig kinesisk og afrikansk ...

Varenr: 6146654
DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2022
19:05
DKK 5.000
Afrikansk dansemaske, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk dansemaske udskåret i patineret træ, rødt pigment, monteret med tekstiler. Chokwe stil (nordlige del af Angola / sydvestlige del af Den Demokratiske Republik Congo). Højde 18 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større ...

Varenr: 6062284
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2022
19:10
Afrikansk anefigur af patineret træ. Baulé stil, monteret på stand, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk anefigur udskåret i patineret træ. Baulé stil (Elfenbenskysten). Fast monteret på stand. Højde på stand 49 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig kinesisk og ...

Varenr: 6126215
19:20
Afrikansk dansemaske, udskåret i træ, Senufo stil, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk dansemaske udskåret i træ. Senufo stil (Burkina Fasso). Højde 48 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig kinesisk og afrikansk kunst, tidligere tilhørende H.K.H. Prins...

Varenr: 6146651
19:25
Afrikansk dansemaske, udskåret i træ, Guru stil tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk dansemaske udskåret i træ. Guro stil (Elfenbenskysten). Højde 40 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig kinesisk og afrikansk kunst, tidligere tilhørende H.K.H. Prins...

Varenr: 6146648
19:35
Afrikansk anefigur af patineret træ. Bamoun stil, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk anefigur udskåret i patineret træ. Bamoun stil (Cameroun). Højde 63 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig kinesisk og afrikansk kunst, tidligere tilhørende H.K.H. ...

Varenr: 6126221
19:40
Stor afrikansk dansemaske, udskåret i træ, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Stor afrikansk dansemaske udskåret i patineret træ, bemalet med hvid kaolin, monteret med bast. Fang stil (Gabon). Tidligere udstillet i Kunstsalonen i Hellerup, september 2019. Højde 47 cm (uden bast). Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i ...

Varenr: 6146645
DKK 10.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2022
19:45
DKK 6.000
Afrikansk anefigur af patineret træ, monteret tekstil, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Afrikansk anefigur udskåret i patineret træ, monteret tekstil. Højde 41 cm. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig kinesisk og afrikansk kunst, tidligere tilhørende H.K.H. Prins ...

Varenr: 6126224
DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2022
19:50
Buddha (Shakyamuni) på Lotustrone af bronzeret metal, tidligere hidrørerende Prins Henriks samling
Buddha på Lotustrone af bronzeret metal. Højde 36,5 cm. Vægt 3.770 gram. Denne vare er hidrørende Prins Henriks samling af jade og afrikanske effekter solgt i 2019-2020.Større samling på auktion, nu er det muligt at erhverve sig kinesisk og afrikansk kunst, tidligere tilhørende H.K.H. Prins ...

Varenr: 6146643
DKK 16.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2022
19:55
DKK 10.000
Aron Kleist. Tupilak (cd)
Aron Kleist (1923-1989). Tupilak udskåret af kaskelottand i form af fantasivæsen. Sign. AK. Qaqortoq 1963-66. H. 10,6 cm. Vægt 102 g. Hjembragt fra Grønland i 1960'erne. Cites certifikat medfølger. Reparation på højre fod.

Varenr: 6150570
DKK 12.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-01-2022
19:29
DKK 10.500
Africana. Maske af udskåret og delvis bemalet, Elfenbenkysten
Africana. Maske af udskåret og delvis bemalet træ. Korrogho, Elfenbenkysten. H. 93 cm. Proveniens: Cand. Oecon Børge V. Blønds samling.

Varenr: 6150684
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26-01-2022
16:59
Armbånd af 18 kt. delvis satineret hvidguld med brillanter og lapis lazuli
Moderne armbånd af 18 kt. delvis satineret hvidguld front med rombeformet led prydet med cabochonsleben lapis lazulii omkranset af 32 små hvide brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.19 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Stemplet med SK logo samt 750 i tynd justérbar kæde afsluttet med ...

Varenr: 6150693
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2022
21:35
Samling africana. Skjolde, dolk, pile og spyd af træ og metal (11)
Samling africana. Fire skjolde af udskåret og delvis bemalet træ. H. 105 - 200 cm. To buer af delvis bemalet træ. L. 110 og 130 cm. Dolk af træ og metal. L. 55 cm. To pile af træ og metal. L. 77 og 92 cm. To spyd af træ og metal. L. 145 og 155 cm. (11)

Varenr: 6150496
DKK 8.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 31-01-2022
19:36