Kategori  Vurdering
   1 2 3  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Grønlandica. Fedtstensfigur
Grønlandica. Fedtstensfigur. sign. QWA. H. 17 cm.
Varenr: 5002814
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
12:17:03
DKK 850
Samling afrikanske skåle/fade (27)
Samling afrikanske skåle/fade af lertøj. Ø ca. 28 cm. Varierer i størrelse. (27)
Varenr: 5003038
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
14:03:00
DKK 450
Hvalrostænder, H. 52 cm. inkl overkæbe
Hvalrostænder, H. 52 cm. inkl overkæbe. Sidder fast i kæbe med kindtænder, monteret på plade. Kan sælges indenfor EU uden Cites certifikat.
Varenr: 5002439
DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2018
14:40:00
DKK 4.400
Kongemosekultur, diverse redskaber. (11)
Kongemosekultur, diverse redskaber fra Vedbækfasen heriblandt 3 kærneøkser, skævpil mm. L. fra 3,2-13,5 cm. (11)
Varenr: 4896926
DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 22-05-2018
20:28:00
Africana. To figurer (2)
Afrikanske figurer udskåret af træ. 1900-tallet H. 50-56 cm. Fremstår med brugsspor og patina.
Varenr: 4997477
20:48:00
Samling afrikanske masker 1900-tallet (17)
Samling afrikanske masker 1900-tallet Tre mende-masker, Sierra Leone, træ, kalkfarve, hver ca. H. 31 cm (3) Nimba-maske, træ, forskellige pigmenter, plantefibre, H. 34 cm (1) Bobo-maske, Øvre Volta/Burkina Faso, solmaske, træ, forskellige pigmenter, H. 43 cm (1) Ashanti-maske, Ghana, træ...
Varenr: 4977578
DKK 9.676 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-05-2018
21:07:00
DKK 298
Samling africana, 20 årh, trommer, instrumenter, m.m. (10)
Samling africana, 20 årh, trommer, instrumenter, m.m. Træ, skind, perler, jern og messing. Brugsspor. Mål på største tromme: Ø. 66. H. 43 cm. (10)
Varenr: 5004268
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-05-2018
12:10:47
DKK 450
Africana. To figurer (2)
Varenr: 4997395
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2018
20:13:00
Africana. Tre figurer (3)
Afrikanske figurer udskåret af træ. 1900-tallet H. 45-63 cm. Fremstår med brugsspor og patina.
Varenr: 4997499
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2018
20:51:00
DKK 450
Konvolut : Gürtel mit Krummdolch ‘Khanjar’ und eine Frauengesichtsmaske, Provenienz = Saudi-Arabien (2)
Konvolut : (2) Proveniez = Saudi Arabien 1 x Gürtel mit Krummdolch ‘Khanjar’, Provenienz = Grenzgebiet Jemen/Saudi-Arabien, vermutlich 18./19. Jh. Beduinen-Gürtel mit Zubehör. Krummdolch ‘Khanjar’ mit Metall-Klinge mit Mittelgrat, Horn-Griff mit zwei Messing-Münzen. Scheide aus Metall und ...
Varenr: 5004735
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-05-2018
18:42:00
DKK 335
Maske, afrikanische Maske, Holz
Maske, afrikanische Maske aus Holz mit Stroh, teilweise bemalt, L. 53cm, B. 22cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.
Varenr: 4968342
DKK 1.117 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2018
20:08:00
DKK 298
Figuren, Skulpturen, Afrika, Holz (2)
Paar Figuren / Skulpturen aus Holz, Afrika, Darstellungen zweier knieenden Frauen, jeweils auf dreieckigem beschnitzten Sockel, eine Figur unterseitig gemarkt 'W.N', H.25 cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren. (2)
Varenr: 4655379
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2018
20:23:00
DKK 298
Hvalpenis
Hvalpenis. L. 142 cm.
Varenr: 5001488
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2018
20:30:00
DKK 1.800
Lars Pirak saltripa
LARS PIRAK (1932-2008): saltripa med saltspade, renhorn, signerad Lars Pirak, längd 5 cm
Varenr: 5006808
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-05-2018
10:27:00
Se mere
Africana, 5 figurer af udskåret træ/ibenholt, Tanzania (5)
Africana: 5 figurer af udskåret træ/ibenholt. Hidrører fra Tanzania. Små kantafslag kan forekomme. H. 39, B. 37; H. 55; H. 20; H. 33; H.26 cm. (5)
Varenr: 5004265
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-05-2018
12:00:00
Per Sunne kniv
PER SUNNE, kniv, samearbete, slida med graverad, geometrisk dekor, grepp i björk och ben, monogramsignerad ''PS'', totallängd 24 cm
Varenr: 5006835
12:06:00
Se mere
Africana. 2 figurer af udskåret træ fra Tanzania (2)
Africana. 2 figurer af udskåret træ/ibenholt. Hidrører fraTanzania. 20. årh. Små afslag kan forekomme. H. 37 og 48 cm. (2)
Varenr: 5004270
12:43:24
Samiska knivar 3 st
SAMISKA KNIVAR, 3 st, bestående av: en, Ingvar Svonni, helhorn, signerad ''I. Svonni''; en, Lars-Erik Huuva, helhorn, nordsamisk signerad ''L E Huuva''; en, Knut Sunna, hemsmitt blad, signerad ''K. Sunna'', totallängd ca 21-26 cm
Varenr: 5006927
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-05-2018
17:15:00
Se mere
Erland Hedman kniv
ERLAND HEDMAN, Jokkmokk, kniv, samearbete, grepp av björk och renhorn, slida i läder och renhorn med stiliserad graverad dekor, monogramsignerad, knivbladet från Vettasjärvi, totallängd ca 26 cm
Varenr: 5006966
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-05-2018
19:16:00
Se mere
Samiska knivar
SAMISKA KNIVAR, 9 st, bestående av: en, Johan Pejok, Kaitum, monogramsignerad ''P''; en, möjligtvis Kjell Fjällborg, Kirun, monogramsignerad ''KF''; tillsammans med 7 andra, totallängd ca 15-26 cm
Varenr: 5007000
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 25-05-2018
20:24:00
Se mere
Afrikansk Yoruba bronzearmring, Nigeria slutningen af 1900
Antik traditionel afrikansk bronzearmring fra Yoruba, Nigeria slutningen af 1900. Mål ca.: Ø 7 cm, bredde 7 til 2 cm. Vægt ca. 270 g.
Varenr: 4973554
DKK 3.722 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25-05-2018
20:55:00
DKK 298
Nikolaus Fankki kniv
NIKOLAUS FANKKI (Kaitum, född 1927), kniv, samearbete, slida i graverat renhorn, signerad ''N Fankki'', totallängd 18 cm
Varenr: 5007024
21:12:00
Se mere
To Afrikánske træfigurer (2)
To Afrikánske træfigurer, H:37,5 cm. B:20 cm. pyntet med muslinger. H:35,1 cm. B:12,5 cm. begge figurer er udskåret i træ, fremstår med brugsspor samt tørre revner.
Varenr: 4979337
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 26-05-2018
18:49:00
Afrikansk figur
Afrikansk figur udskåret af træ. 1900-tallet H. 68 cm. Fremstår med brugsspor og patina.
Varenr: 4953751
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-05-2018
20:28:00
Skulptur Elefenbenskusten Senufo
SKULPTUR, Senofu, Elfenbenskusten, ryttare, hardwood, höjd ca 64,5 cm
Varenr: 5008320
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-05-2018
10:00:00
Se mere
Mask Yombe
MASK, Yombe, Kongo, träskuren, dekor av pigment, skinn och växtfibrer, höjd ca 35 cm
Varenr: 5008321
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-05-2018
10:04:00
Se mere
Skulptur
SKULPTUR, 1900-talets första, Dogon, Mali, träskuren, höjd ca 41 cm
Varenr: 5008322
10:08:00
Se mere
Skulptur Liberia
SKULPTUR, möjligen Dan, Liberia, träskuren, kvinnofigur, höjd ca 50 cm
Varenr: 5008323
10:12:00
Se mere
Mask Kongo
MASK, Lega, Kongo, träskuren, dekor av växtfibrer, höjd ca 39 cm
Varenr: 5008324
10:16:00
Se mere
Dansmask
DANSMASK, Bobo, Burkina Faso, träskuren, längd ca 215 cm
Varenr: 5008325
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-05-2018
10:20:00
Se mere
 1 2 3  >>