Vurdering
   Varer pr. side   5 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Africana. Fire Fang figurer, Gabon (4)
Africana. Fire Fang figurer, Gabon. Højde 58 til 68 cm. Fremstår med. Proveniens: John Darrells Samling (4)

Varenr: 5912036
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
19:40
Grønlandica: Kajak, slæde, Karl Kreutzmann figur mm (10)
Grønlandica: Kajak L 75 cm, slæde, dukke, 3 gafler, brevkniv. Karl Kreutzmann figur H 4 cm, samt figur af kvinde med barn signeret HK H 13 cm (limet hårtop) begge skåret i 1950'erne i tand fra hvalros. Kan frit handles indenfor EU uden CITES. (10)

Varenr: 5915077
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-01-2021
16:44
DKK 2.800
Africana. Samling Kuba tekstiler 240 x 52 / 161 x 52 / 59 x 181 cm (3)
Africana. Samling Kuba tekstiler. Oprindelse DR Congo. Sammensyede paneler, vævet af plantefibre. ca. 240 x 52 cm. 161 x 52 cm. 59 x 181 cm. Fremstår med brugsspor og aldersrelateret stand (3)

Varenr: 5912423
DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 27-01-2021
19:17
Skulptur / Figur, Büste, Bronze, Afrika
Skulptur / Figur, Büste, Bronze, Afrika. Bronzeguss einer Büste mit der Darstellung einer menschlichen Figur in einer Frontalansicht, ornamentiert mit Hals- und Kopfschmuck, H.15cm, L.8,5cm, B.5cm, altersgemäße Reibespuren, partieller Abrieb und Oxidationsspuren, ein Loch im Kinn der Figur.

Varenr: 5908989
DKK 1.341 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-01-2021
21:09
DKK 968
Grönlandica. Tre figurer. To fangere i kaskelottand samt sæl. Cites medfølger. (3)
Grönlandica. Tre figurer. Fanger udskåret af kaskelottand, L. 12 cm. Vægt. 124 gram. Fanger med spyd, L. 10,5 cm, Vægt ca. 62 gram samt figur af sæl (manglende hale) med gennemgående hul for snor, L. 7,7 cm. Cites erklæring til handel én gang indenfor EU medfølger. (3)

Varenr: 5915609
DKK 2.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 28-01-2021
19:46
DKK 650