Vurdering
123»   Varer pr. side   62 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bing & Grøndahl. Columbine figur af porcelæn, nr. 2355
Bing & Grøndahl. Columbine figur af porcelæn, nr. 2355. H. 25 cm. 1 sort.

Varenr: 6228619
DKK 2.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-08-2022
14:29
Bing & Grøndahl. 'Harlekin' nr. 2354
Bing & Grøndahl. 'Harlekin' figur af porcelæn nr. 2354, 1. sort. Med rep. på hånd

Varenr: 6228610
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 16-08-2022
14:36
Royal Copenhagen/Bing & Grøndahl. Samling bjørne. (7)
Samling bjørne. Royal Copenhagen: stor bjørn nr. 1137, nr. 729, nr. 21432 og 21433. Bing & Grøndahl: nr. 2531, nr. 1692, nr. 2218, Alt 1 sortering. (7)

Varenr: 6253419
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-08-2022
18:10
DKK 1.200
Royal Copenhagen/Bing og Grøndahl, samling porcelænsfigurer (6)
Samling porcelænsfigurer. Royal Copenhagen: fugl nr. 2266 (1 sort.). Bing og Grøndahl: fugle nr. 1776 (1 sort.), nr. 1633 (1 sort.), nr. 1635 (2 sort.), pine nr. 2496 (2 sort.) samt mælkende kvinde nr. 2017 (1 sort.) (6)

Varenr: 6253418
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-08-2022
18:12
DKK 900
Royal Copenhagen Silhuet platte med Prinsesse Marie 1865-1909
Royal Copenhagen Silhuet platte med Prinsesse Marie 1865-1909. H. 13. B 9 cm. 1. sortering.

Varenr: 6247177
DKK 1.000 DK, Kolding, Platinvej 16-08-2022
19:05
DKK 650
Tre troldefigurer af lertøj (3)
Tre troldefigurer af lertøj sign LP. H. 8-15 cm (3)

Varenr: 6226993
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 16-08-2022
19:28
Michael Andersen m.fl. Fem dele keramik (5)
Michael Andersen m.fl. Fem dele keramik .(5)

Varenr: 6252766
20:24
DKK 1.200
Bing og Grøndahl. 'Postbud' figur nr. 2451. 1. sort
Bing & Grøndahl. 'Postbud', nr. 2451. Figur af porcelæn, H. 30 cm. 1. sort.

Varenr: 6253335
DKK 3.000 DK, Kolding, Platinvej 16-08-2022
20:30
Royal Copenhagen, Kgl. P figur i form af Faun med slange nr.1712 1.sort.
Royal Copenhagen, Kgl. P figur i form af Faun med slange nr.1712 1.sort. H.11,5 cm.

Varenr: 6254440
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-08-2022
13:03
Nao figur 'Fisker'
Nao figur 'Fisker' i porcelæn H. 39 cm. Fremstår med alm. brugsspor og støbeaffald indeni.

Varenr: 6223740
16:42
Arne Finne: Original form og kopi til ' Sparemand' , 'Knud Heinesen'.(2)
Arne Finne: Original form samt kopi til ' Sparemand' , 'Knud Heinesen'. 1983 Fremstillet for Søholm keramik, Bornholm. Usigneret. H. 22 B. 24 D. 16 cm. Fremstår med afslag. Se de andre forme her

Varenr: 6218518
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-08-2022
17:00
Bing & Grøndahl, Royal Copenhagen. Tre porcelænsfigurer (3)
Tre porcelænsfigurer. B&G: Fløjtespilleren nr. 1897 H. 29 cm 1. sort., Pige med hund nr. 1973 1. sort. Kgl.P.: Egern nr. 982 1. sort. (3)

Varenr: 6254391
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
18:35
DKK 3.800
Aluminia. En samling figurer/lysestager af fajance (5)
Aluminia. Fem julefigurer/stager af fajance. H. 13-14 cm. En stage med mindre skår. (5)

Varenr: 6253811
DKK 1.500 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 17-08-2022
19:10
DKK 900
Thomas Dam. Hest af stentøj
Thomas Dam. Hest af stentøj. Signeret DAM. H. 13 cm, B. 17 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Varenr: 6253829
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
19:35
DKK 4.200
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Peter Herold. Siddende ugle, nr. 1331 2. sort.
Royal Copenhagen / Kgl. P. Peter Herold. Siddende ugel, figur af porcelæn, nr. 1331 2. sort., H. 35 cm. Få brugsspor. Varen er en del af en privat samling over figurer m.m. hos Lauritz.com Odense

Varenr: 6234631
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 17-08-2022
19:41
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Juliane Marie. Carl Martin-Hansen. Grønlandpige, nr. 12415 1. sort.
Royal Copenhagen / Kgl. P. Juliane Marie. Carl Martin-Hansen. Grønlandsk pigen el. pigen fra Grønland, figur af porcelæn, dekoreret i overglasurfarver, nr. 12415 1. sort., H. 14,5 cm. Fremstår m/ minimale chip på blomster. Varen er en del af en privat samling over figurer m.m. hos Lauritz.com ...

Varenr: 6241283
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 17-08-2022
19:45
DKK 1.200
Bing & Grøndahl. J. P. Dahl-Jensen. Urfugl, nr. 1744 2. sort.
Bing & Grøndahl. J. P. Dahl-Jensen. Urfugl (han), figur af porcelæn, nr. 1744 2. sort., H. 25, L. 41 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. fjer m/ fejl på bagsiden. Varen er en del af en privat samling over figurer m.m. hos Lauritz.com Odense

Varenr: 6234849
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 17-08-2022
19:50
Dahl Jensen. 'Javanesisk Danserinde'
Dahl Jensen. 'Javanesisk Danserinde' figur af porcelæn nr. 1114. H. 24 cm. 2. sort.

Varenr: 6254033
DKK 1.800 DK, Aalborg, Nibevej 17-08-2022
20:15
DKK 950
Aluminia. Børnehjælpsdagsfigurer. 'Pjerrot' og 'Columbine' (2)
Aluminia. Børnehjælpsdagsfigurer af fajance, 'Pjerrot' og 'Columbine'. H. 16-16,5 cm. (2)

Varenr: 6252216
DKK 1.800 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 17-08-2022
20:55
Kunstglas. Figur i flerfarvet glas i form af en ugle
Kunstglas. Figur i flerfarvet glas i form af en ugle h. 29 cm.

Varenr: 6153881

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-08-2022
13:30
Arne Finne. Original form til ' Sparemand' , Per Hækkerup
Arne Finne. Original form til ' Sparemand' , 'Per Hækkerup'. Sign. og betitlet Sparemand 1974 ' Per Hækkerup'. Fremstillet ved Søholm keramik, Bornholm. H. 20 B. 23 D. 14 cm. Fremstår med afslag. Se de andre forme her

Varenr: 6221778
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-08-2022
16:34
Arne Finne: Original form til ' Sparemand' , 'Otto Leisner'.
Arne Finne: Original form til ' Sparemand' , 'Otto Leisner'. Fremstillet for Søholm keramik, Bornholm. Usigneret. H. 22 B. 24 D. 16 cm. Fremstår med afslag. Se de andre forme her

Varenr: 6218492
16:43
Arne Finne. Original form til ' Sparemand', Karl Skytte
Arne Finne. Original form til ' Sparemand' , 'Karl Skytte'. Sign. og betitlet Sparemand 1976 'Karl Skytte'. Fremstillet ved Søholm keramik, Bornholm. H. 22 B. 24 D. 16 cm. Afslag/skader kan forekomme Se de andre forme her

Varenr: 6218408
17:02
Arne Finne: Original form til ' Sparemand' Niels Arnth-Jensen.(2)
Arne Finne: Original form til ' Sparemand' , 'Niels Arnth-Jensen'. Fremstillet for Søholm keramik, Bornholm. Usigneret. H. 20 cm B. 21 cm 24 D. 12 cm. Fremstår med afslag. Original samt kopi.(2) Se de andre forme her

Varenr: 6221767
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-08-2022
17:41
Arne Finne. Original 'ikke godkendt' form til ' Sparemand' 'Karl Skytte'
Arne Finne. Original 'ikke godkendt' form til ' Sparemand' , 'Karl Skytte'. Sign. og betitlet Sparemand 1976 ' Karl Skytte'. Fremstillet ved Søholm keramik, Bornholm. H. 20 B. 24 D. 14 cm. Fremstår med afslag. Se de andre forme her

Varenr: 6218373
17:45
Gustavsberg. Stig Lindberg. Heste, figurer, stentøj (3)
Gustavsberg. Stig Lindberg(1916-82). Buttede heste, figurer af glaseret stentøj, sign. Gustavsberg Sweden & klistermrk. STIG LINDBERG, H. 11-17, L. 10-15 cm. Få brugsspor. (3)

Varenr: 6237327
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-08-2022
18:36
Bing & Grøndahl. J.P. Dahl-Jensen. Sølvfasan, figur, nr. 1784 2. sort.
Bing & Grøndahl. J.P. Dahl-Jensen. Sølvfasan, figur, nr. 1784 2. sort., H. 33, L. 30 cm. Enkelte brugsspor bl.a. chip ved fjer.

Varenr: 6240859
DKK 2.400 DK, Odense, Kratholmvej 18-08-2022
18:39
DKK 1.800
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Knud Kyhn. Faun, nr. 20501 1. sort.
Royal Copenhagen / Kgl. P. Knud Kyhn. Siddende faun m/ druer, figur af glaseret stentøj, nr. 20501 1. sort., H. 34 cm. Enkelte brugsspor. Varen er en del af en privat samling over figurer m.m. hos Lauritz.com Odense

Varenr: 6236748
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-08-2022
19:40
Bing og Grøndahl. Knud Kyhn. Isbjørn, nr. 1857 1. sort
Bing og Grøndahl. Knud Kyhn. Isbjørn, figur af porcelæn, nr. 1857 1. sort., H. 20. L. 37 cm. Få brugsspor. Varen er en del af en privat samling over figurer m.m. hos Lauritz.com Odense

Varenr: 6237802
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-08-2022
19:50
DKK 1.700
Bing & Grøndahl. Lappedykker med unger, nr. 2439 2. sort.
Bing & Grøndahl. Lappedykker med unger, figur af porcelæn, nr. 2439 2. sort., H. 19, L. 28 cm. Få brugsspor. Varen er en del af en privat samling over figurer m.m. hos Lauritz.com Odense

Varenr: 6240272
20:32
123»