Vurdering
123»   Varer pr. side   65 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Lisa Larson "Giraff"
LISA LARSON,"Giraff", figurin, ur serien "Stora Zoo", formgiven 1957, stengods, glaserat,, Gustavsberg, höjd ca 38 cm.

Varenr: 5633886
DKK 1.718 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
12:10
Se mere
Skulpturer tangkopior 5 st
SKULPTURER, lergods, 5 st, Kina, 1900-talets andra hälft, tangkopior efter gravkeramik från 618-906 e.kr, sancaiglasyr, höjd ca 10,14,20,30,32 cm

Varenr: 5633944
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
14:06
Se mere
Figuriner Wien Aporkestern
WIEN (1718-1864), figuriner, 10 st., porslin, Österrike, 1800-talets första hälft, "Aporkestern", polykromt bemålade, höjd ca 12-18 cm

Varenr: 5633947
DKK 5.498 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
14:12
Se mere
Lisa Larson figurin Dora
LISA LARSON, "Dora", figurin, Gustavsberg, ur "ABC-Flickor", stengods, formgivningsår 1958-73, delvis glaserad, undertill signerad, höjd ca 27 cm

Varenr: 5633996
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
15:50
Se mere
Lomonosov m.m. Samling hundefigurer (3)
Lomonosov, Sitzendorf m.m. Samling figurer i form af hunde bl.a. Terrier m.m., H. 9-16 cm. Brugsspor. (3)

Varenr: 5629268
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 07-04-2020
16:04
Spargris
SPARGRIS trol Höganäs, omkring 1900, lergods, i form av gris, ej märkt, höjd ca 16, längd 26 cm

Varenr: 5634012
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 07-04-2020
16:22
Se mere
Meissen figurin
MEISSEN, fgurin i form av hund, 1900-tal, märkt med korsade klingor i blått under glasyr samt i godset, modellnummer 78753, porslin, höjd ca 13 samt längd 22 cm

Varenr: 5634058
17:54
Se mere
Kunstglas. Vase iform af et ansigt
Kunstglas. Vase af flerefarvet glas i form af et kvindeansigt. H. 33 cm. Usign.

Varenr: 5490695

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-04-2020
19:01
Hutschenreuther, zwei Figuren, Tänzerin und Spielende Bären, Porzellan (2)
Hutschenreuther, zwei Figuren, Tänzerin und Spielende Bären, Porzellan. Konvolut bestehend aus einer tanzenden, weiblichen Figur, die Arme in die Lüfte haltend, mit einem Fuß auf einer goldfarbenen Kugel stehend, unterseitig mit Herstellerbezeichnung, H.21,5cm, B.11,5cm, T.9,5cm, sowie den ...

Varenr: 5622715
DKK 2.235 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
21:35
DKK 335
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl og Lyngby. 7 div. figurer af porcelæn. (7)
Royal Copenhagen. Faun med frø, nr. 1713, 2. sort. To isbjørne, nr. 1107, 1. sort. Bing & Grøndahl. Lakseørred, nr. 2366, 1. sort. And, nr. 1902. 1. sort, Optimist og pessimist, nr. 1633 og 1635, 1. sort. Pessimist med chip på halespids. Lyngby. Siddende kvinde med brev, br. 82E, 1. sort. (7)

Varenr: 5615321
DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 08-04-2020
14:05
DKK 1.200
Royal Copenhagen / Kgl. porcelæn, Aluminia. Vaser, figurer m.m. (16)
Royal Copenhagen / Kgl. porcelæn. Samling vaser, figurer m.m.bestående af: 5 vaser med blomster, fugle m.m. nr. 2770/3088, 2630/1049, 108788B, 888/2289, 2917/4055, 2671/42A, 173/2237. H. 11-24 cm. 4 brune bjørne, H. 5-9 cm. Jardiniere, nr. 790/493 12x24 cm. Siddende hund nr. 259, H. 19 cm. ...

Varenr: 5631836
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 08-04-2020
14:17
DKK 850
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. 10 diverse figurer af porcelæn, bl.a. Amagerpiger mm. (10)
Royal Copenhagen. To Amagerpiger, nr. 1316, 1. sort., Amagerpige med strikketøj nr. 1314, 2. sort. Dreng med paraply, nr. 3556, 1. sort. Pige med gås, nr. 528, 3. sort. Bing & Grøndahl. Tom & Willy, nr. 1648. 2. sort., Læsende børn, nr. 1567, 2. sort., to drenge, nr. 1636 og 1671, begge 1. ...

Varenr: 5615316
DKK 3.000 DK, Kolding, Trianglen 08-04-2020
14:48
DKK 1.200
Kunstglas. Snegl med hus
Kunstglas. Snegl med hus på ryggen i flerfarvet glas h. 12 x 20 cm. Usign.

Varenr: 5477344

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-04-2020
16:27
De tre Gratier. Figurgruppe af porcelæn
De tre Gratier. Figurgruppe af porcelæn h. 50 cm b. 30 cm.

Varenr: 5514667

DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-04-2020
16:49
DKK 1.900
Royal Copenhagen samt Bing og Grøndahl, samling porcelænsfigurer. (9)
Royal Copenhagen samt Bing og Grøndahl, samling porcelænsfigurer bestående af to spurve nr. 1633 og nr. 1635, 2 kyssende par nr. 2162, rygvendt par nr. 490, dansende par nr. 492, strikkende pige i folkedragt nr. 1314, hyrdinde med hammer og to geder nr. 694. Desuden fra anden producent dreng med...

Varenr: 5634328
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-04-2020
19:04
Figurin Lisa Larson
LISA LARSON, "Lejon", figurin, Gustavsberg, stengods, delvis glaserad, höjd ca 15 cm

Varenr: 5635247
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 08-04-2020
19:13
Se mere
Meißen, zwei Figuren, Dame und Kavalier, Porzellan (2)
Meißen, zwei Figuren, Dame und Kavalier, Porzellan. Zwei Figuren mit barocker, reich verzierter Kleidung, Darstellung eines Kavaliers und einer Hofdame, auf einem roccailleförmigen Sockel stehend, jeweils farbig glasiert und unterseitig gestempelt, je: H.24cm, B.9,5cm, T.10cm, altersgemäße ...

Varenr: 5569921
DKK 2.980 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-04-2020
19:37
DKK 298
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl. Samling bjørne og isbjørn (7)
Samling bjørne og isbjørn. Knud Kyhn for Royal Copenhagen, stentøj: To bjørne, nr. 21519 og 21520. Fire bjørneunge nr. 21432, 21433, 21434 og 21435. Alle figurer sign. med monogram KK, 1. sort. Bing & Grøndahl, porcelæn, siddende isbjørn nr. 1629, 2. sort. (7)

Varenr: 5631456
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-04-2020
19:38
DKK 1.300
Samling af figurer af porcelæn og keramik (7)
Royal Copenhagen. Pige med geder nr. 694. III sort. Gåsepige nr. 527. IV sort. Dreng med kalv nr. 772. II sort. Bing & Grøndahl. Læsende børn nr. 1567. I. sort. Dahl Jensen. Blå undulat nr. 1308. I. sort. Søholm. Stauning. Royal Doulton. Louise. (7)

Varenr: 5628320
DKK 2.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 08-04-2020
19:46
Dahl-Jensen. Figur af porcelæn i form af orientalsk danserinde, nr. 1322
Dahl-Jensen. Figur af porcelæn i form af orientalsk danserinde, nr. 1322. 1. sort. H. 18,5 cm.

Varenr: 5615314
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 08-04-2020
19:46
Bing & Grøndahl. En samling 'piner' af porcelæn. (15)
En samling blanc de chine-figurer fra Bing & Grøndahl bestående af 12 'Piner', samt 3 spædbørn, figurer nr. 028, 030 og 031. Fremstår med farveforskelle. (15)

Varenr: 5634324
19:56
Bing & Grøndahl samt Royal Copenhagen. Samling figurer af porcelæn (10)
Samling figurer af porcelæn bestående af: Bing & Grøndahl: Læsende børn nr. 1667, I. sort. Måge nr. 1808, I. sort. Undulat nr. 2341, II. sort. Dreng med fodbold nr. 2375, I. sort. Cockerspaniel nr. 2095. Uvis sort. Barn med hundehvalp nr. 1747, II. sort. Legende børn nr. 2301, II. ...

Varenr: 5633392
DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 08-04-2020
20:29
DKK 450
Mylenberg Glasværk. To vinglas (2)
Mylenberg Glasværk. To portvinsglas på cylindrisk stilk med knap. Om kummen en venstredrejet vinløvsfrise/blomsterfrise. H. 11 cm. (2)

Varenr: 5634763
DKK 1.200 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 08-04-2020
20:45
Zwei Kaminhunde / Kapitänshunde, Porzellan, England (2)
Zwei Kaminhunde / Kapitänshunde, Porzellan, England. Konvolut bestehend aus zwei sitzenden Spaniel-Hunden, weiß glasiert, mit goldfarbenen Details, jeweils eine Kette und ein Schloss ans Halsband gebunden und den Blick zur Seite gerichtet, ursprünglich in Pufffenstern oder auf Kaminsimsen ...

Varenr: 5621693
DKK 1.118 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-04-2020
20:51
DKK 298
Juan Herta, Lladró, Figurenpaar, Innuit, Steingut
Juan Herta für Lladró, Figurenpaar, Innuit, Steingut. Darstellung zweier sich umarmender Innuit im Schrittmotiv, unterseitig mit Manufakturmarke versehen, H.33cm, L.18,5cm, B.15cm, altersgemäße Reibespuren.

Varenr: 5610548
DKK 1.490 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-04-2020
21:20
DKK 298
Figuriner 4 st Wallendorf samt Schaubach Kunst
FIGURINER, 4 st, Wallendorf (3), Schaubach Kunst (1), Tyskland, 1900-talets första hälft, delvis bemålat och glaserat porslin, lekande barn, höjd ca 14-17 cm

Varenr: 5635404
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08-04-2020
21:34
Se mere
Diverse porcelæn (9)
Diverse porcelæn bestående af vaser samt figurer deriblandt Kgl 3321, 3476 og 527. lille afslag på gåsens næb, og på fårets ører. Hovedsagelig 1. sortering. (9)

Varenr: 5636942
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09-04-2020
18:18
Royal Copenhagen, Chr. Thomsen. 'Høstfolk' figur af porcelæn
Royal Copenhagen, Chr. Thomsen. 'Høstfolk', figurgruppe af porcelæn nr. 1352, II. sort.. H. 41 cm

Varenr: 5637064
DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 09-04-2020
19:01
Axel Salto for Ipsens Enke, figur, nr. 937 II
Axel Salto. Hjortehoved af grønglaseret stentøj, sign. Salto, udført hos Ipsens Enke, dessin nr. 937 II, H. 28 cm.

Varenr: 5633472
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-04-2020
20:12
DKK 5.200
Figurin Faun med ödla Royal Copenhagen
ROYAL COPENHAGEN, figurin, föreställande faun på kolonn med ödla, porslin, nr 433, höjd ca 21 cm

Varenr: 5636397
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 09-04-2020
20:20
Se mere
123»