Vurdering
123»   Varer pr. side   88 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Figuriner Pirkenhammer
FIGURIN, Pirkenhammer, Tjeckoslovakien, 1920/30-tal, kvinnofigur, signerad, höjd ca 21 cm

Varenr: 5912860
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
11:00
Se mere
Lisa Larson ljusslykta
LISA LARSON, ljusslykta i form av lusthuset i Stora Nyckelviken, Nacka, signerad Lisa L, -94 Ex, nr 46 B, höjd ca 19 cm

Varenr: 5912912
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25-01-2021
13:08
Se mere
Lisa Larson Beata
LISA LARSON, "Beata" ur ABC-Flickorna, figurin, Gustavsberg, stengods, delvis glaserad i chromotryck, formgivningsår 1958, signerad Beata, Made in Sweden, Lisa L. D, längd ca 21 cm

Varenr: 5912922
DKK 5.849 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25-01-2021
13:28
Se mere
Buste af afrikaner
Buste i kunstmateriale forestillende en afrikaner h. 61 cm

Varenr: 5907562

DKK 2.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
15:52
Kunstglas. Figur i flerfarvet glas i form af et egern
Kunstglas. Figur i flerfarvet glas i form af et egern h. 17 cm.

Varenr: 5744879

DKK 1.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
15:57
Royal Copenhagen, Bing og Grøndahl. Samling porcelænsfigurer (3)
Samling porcelænsfigurer. Royal Copenhagen Knud Khyn bjørn nr. 21675 dekoreret med sung glasur (1 sort.) H. 17,5 cm. Bing og Grøndahl fiskerkone nr. 2223 H. 21 cm. (1 sort.) samt to piger nr. 1395 H. 17 cm. (2 sort.) (3)

Varenr: 5912555
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-01-2021
16:52
Figur af bisquit iform af lille pige
Figur af bisquit iform af lille pige, på rund sokkel. h. 36 cm. Af nyere dato

Varenr: 5713443
DKK 1.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
17:01
Bode Willumsen Royal Copenhagen
BODE WILLUMSEN (1895-1987), figurin, vit glasyr, Royal Copenhagen 1920-tal, i form av kvinna med fruktkorg, höjd ca 21 cm

Varenr: 5913024
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
17:34
Se mere
Höchst. To porcelænsfigurer. (2)
Höchst, Tyskland. To porcelænsfigurer af dansende kvinder på fod. H. 25/26 cm. Fremstår med flere afslag, samt almindelige brugsspor. (2)

Varenr: 5911523
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2021
17:43
Phrenology buste i porcelæn
Phrenology buste i porcelæn h. 38 cm. Modelfoto

Varenr: 5361448

DKK 2.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
17:44
DKK 450
Peynet, Figurngruppe ´Frühlingslied`, Rosenthal, 1960/70er Jahre
Raymond Peynet (1908 - 1999, französischer Graphiker), Figurengruppe ´Frühlingslied`, Entwurf für Rosenthal von 1957. 1960/70er Jahre. Weißporzellan mit farbiger Aufglasur-Staffage. Liebespaar auf ovalem Natursockel. Verso auf der Plinthe Künstlerbezeichnung "R. Peynet". HxBxT: 20 x 19 x 11,5 ...

Varenr: 5893710
DKK 1.341 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-01-2021
18:08
DKK 298
Orre Gunnar Nylund Rörstrand
GUNNAR NYLUND, figurin, Rörstrand, glaserat stengods, i form av orre, signerad R SWEDEN GN, höjd ca 18, längd 26 cm

Varenr: 5913039
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
18:14
Se mere
Figur af bisquit iform 'De tre gratier'
Figur af bisquit i form af de tre gratier, med blå glaseret sokkel. H. 43 cm. Af nyere dato

Varenr: 5713397
DKK 2.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
18:14
Buste af ung kvinde
Buste af ung kvinde fremstillet i kunstmateriale h. 52 cm.

Varenr: 5713374
DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
18:24
DKK 1.900
Gerhard Henning, Eventyr I, Kgl.P.
Kgl.P. figurgruppe, overglasur, Eventyr I, form nr. 1476, tegnet af Gerhard Henning i 1913, signeret med monogram i form af hjerte og krone. Højde 22 cm.

Varenr: 5779720
DKK 15.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
18:27
DKK 5.400
Kai Nielsen for Kähler. Figurgruppe af grønglaseret keramik 'Kvinderov'
Kai Nielsen 1882-1924. Figurgruppe 'Kvinderov' af grøn glaseret keramik. Fremstillet hos Kähler. Utydeligt sign. Kai Nielsen på fod og HAK Danmark i bund. Modelleret af Kai Nielsen i 1914. H. 36 cm. Små glasurafslag.

Varenr: 5908986
DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2021
18:53
DKK 5.200
Kunstglas. Figur i flerfarvet glas i form af en konkylie
Kunstglas. Figur i flerfarvet glas i form af en konkylie h. 20 x l. 35 cm.

Varenr: 5763989

19:12
Kunstglas. Skulptur i flerfarvet glas
Kunstglas. Skulptur i flerfarvet glas. h. 42 cm.

Varenr: 5744894

19:14
Kunstglas. Skulptur i flerfarvet glas. h. 39 cm.

Varenr: 5744917

19:37
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Knud Kyhn. Samling isbjørne / bjørne, figurer (6)
Royal Copenhagen / Kgl. P. Knud Kyhn (1880-1969). Samling isbjørne m.m., stentøj, bestående af 21519 2. sort. L. 20 cm, 22745 1. sort. L. 8 cm, 21432 1. sort. L. 9 cm, 21435 1. sort. H. 8,5 cm, 21434 1. sort. L. 8 cm, 21432 1. sort. L. 9 cm. Brugsspor. (6)

Varenr: 5910182
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-01-2021
19:40
Bing & Grøndahl. Isbjørn og Gøg, figurer, nr. 1785 & 1770 (2)
Bing & Grøndahl. Niels Nielsen & Jens Peter Dahl Jensen. Isbjørn og Gøg, figurer af porclæn, nr. 1785 2. sort. & 1770 1. sort., H. 13-20 cm, L. 21-26 cm. Brugsspor. (2)

Varenr: 5911453
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 25-01-2021
19:41
DKK 700
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn m.m. Samling figurer m.m. (9)
Royal Copenhagen / Kgl. P., Bing & Grøndahl, Søholm m.m. Samling figurer m.m., bestående af RC 320 2. sort. L. 17 cm, RC Carl Larsson rund platte 'Mor og barn i æblegården' nr. 2903 / 9500 1. sort. Ø 26 cm, B&G 1714 2. sort. H. 15 cm, Søholm Noomi Backhausen relief nr. 3595 35 x 24 cm, Johgus ...

Varenr: 5908707
19:42
Axel Locher. Kongelige skuespillere, Bodil Ipsen & Sigrid Neiiendam, figurer, gips (2)
Axel Locher (1879-1941). Teaterstatuetter i form af kgl. skuespillere af patineret bemalet gips & den ene signeret Axel Locher - Bodil Ipsen som Dronning Elisabeth i Maria Stuart Friedrich Schiller H. 33 cm & Sigrid Neiiendam som Gedske Klokkers i Holbergs Barselstuen H. 23 cm. Fremstår m/ ...

Varenr: 5910195
DKK 1.800 DK, Odense, Kratholmvej 25-01-2021
19:43
DKK 450
J. P. Dahl-Jensen, Bing & Grøndahl m.m. Samling figurer m.m. (7)
J. P. Dahl-Jensen, Bing & Grøndahl & Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Samling figurer m.m. af porcelæn, bestående af JPDJ dreng med pibe, nr. 1027, 1. sort. H. 16 cm, B&G 1656 2. sort. H. 17 cm, B&G 2373 2. sort. H. 14 cm, B&G Mary pige med dukke nr. 1721 1. sort. H. 19 cm, B&G 1614 2. ...

Varenr: 5910180
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 25-01-2021
19:47
Jens Jacob Bregnø. Ged og malkepige
Jens Jakob Bregnø (1877-1946). Figur af grønglaseret stentøj i form af malkepige med ged. Usigneret. H. 28 cm. B. 30 cm. Antageligt fremstillet hos Saxbo. Lignende afbilledet og beskrevet i Saxbo værkfortegnelsen hos Vejen Kunstmuseum.

Varenr: 5913406
DKK 5.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25-01-2021
20:07
DKK 1.700
Figur, Windhund, Keramik
Figur, Windhund, Keramik. Figur aus Keramik in Form eines sitzenden Windhundes mit nach vorne gerichtetem Blick, polychrom gefasst, H.81cm, B.38cm, T.68cm, altersgemäße Reibespuren.

Varenr: 5877348
DKK 1.862 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:39
DKK 298
Figurin Pirkenhammer
FIGURIN, Pirkenhammer, Tjeckoslovakien, 1930-tal, sittande kvinnofigur, signerad, höjd ca 17,5 cm

Varenr: 5913227
21:50
Se mere
Royal Copenhagen. To porcelænsfigurer, Gravhunde (2)
Royal Copenhagen. To porcelænsfigurer, bestående af: Gravhund nr. 856 2. sort, Gravhund nr. 3140 1. sort. (2)

Varenr: 5912623
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-01-2021
10:41
DKK 900
Figurin Larson
LISA LARSON, "Yogatomte", figurin, stengods, delvis polykromt glaserad, signerad Lisa L samt inpressad märkning Made in Sweden, höjd ca 15 cm

Varenr: 5914448
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-01-2021
12:00
Se mere
Figuriner Royal Copenhagen
ROYAL COPENHAGEN, 2 st, figuriner, porslin, nr 905, 1659

Varenr: 5914460
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 26-01-2021
12:24
Se mere
123»