Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Herluf Jensenius for Aluminia. Skorstensfejeren og Hyrdinden, to børnehjælpsfigurer (2)
Herluf Jensenius for Aluminia. To børnehjælpsfigurer af fajance. Hyrdinden nr. 2610, 1954. Skorstensfejeren nr. 2618, 1953. Lette krakerleringer (2)
Varenr: 5277323
DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-03-2019
16:30:00
Paar Beistelltische / Elefantenfiguren aus Fayence (2)
Paar Beistelltische / Elefantenfiguren aus Fayence, glasiert. Maße: je ca. H. 55 cm, L. 60 cm, B. 31 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren und leichten Bestoßungen. (2)
Varenr: 5239011
DKK 2.235 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-03-2019
17:39:19
DKK 298
Efter Auguste Rodin. 'Kysset' Museumskopi
Efter Auguste Rodin ( 1840-1917), "Kysset" Museumskopi nr. 612/699 efter Auguste Rodins "Dantes Inferno, 1882". H.46 cm. Original står på Musée Rodin i Paris. En Kopi står på Glyptoteket i København. Fremstår med lille patinering afslag på mands skulder, certifikat medfølger
Varenr: 5282585
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-03-2019
18:34:00
Dahl Jensen porcelænfabrik. Figur Nr. 1284, 'Flygtninge'
Dahl Jensen. Figur af porcelæn. Nr. 1284, 'Flygtninge' 2. sort. H. 23,5 cm. Ridser på mærke i bund .
Varenr: 5279032
DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-03-2019
19:04:00
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Samling bjørne af stentøj (4)
Knud Kyhn bjørne fra Royal Copenhagen. Bestående af: Bjørn nr. 21432, 21438, H. 8 cm. Bjørn nr. 21519 (2) H. 16 cm. Tre stk. 1. sorteringer.
Varenr: 5283728
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 26-03-2019
19:12:00
DKK 1.700
Johannes Hansen. Fuglebad med siddende pige af stentøj (2)
Johannes Hansen for Knabstrup. Fuglebad af stentøj med figur i form af siddende pige med skål, fad H. 10, D. 58 cm. Pige H. 46 cm. Pigen med reparationer og afslag. (2)
Varenr: 5277737
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-03-2019
19:14:00
Royal Copenhagen. Samling procelæn. (3)
Samling porcelæn fra Royal Copenhagen bestående af: hvide ænder, nr. 412. H. 17,5 cm, L. 31 cm. 3. sort, høne nr. 2338, 2. sort., vase med blomstermotiv, nr. 1528, H. 44 cm. 2. sort. Fremstår med afslag på figurer Samt brændingsfejl i bunden af vasen. (3)
Varenr: 5284622
DKK 1.400 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2019
19:28:00
Lisa Larson figuriner 3 st
LISA LARSON, "Oscar och Julia" ur serien "Sekelskifte" samt "Lotta", figuriner, 3 st, stengods, Gustavsberg, höjd 10-17 cm
Varenr: 5280067
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
19:49:00
Se mere
Royal Copenhagen. Grønlænderpige nr. 12415, Juliane Marie-figur af porcelæn
Royal Copenhagen. Juliane Marie-figur af porcelæn dekoreret i overglasur i form af Grønlænderpige med blomster nr. 12415. H. 14,5 cm. 1. sort. Fremstår med mindre afslag på blomster.
Varenr: 5278429
DKK 2.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 26-03-2019
20:01:00
DKK 650
Gertrud Kudielka. Figur af glaseret stentøj, fisker
Gertrud Kudielka for L. Hjorth. Figur af glaseret stentøj i form af fisker med marsvin, H. 23 cm., signeret monogram, nummereret 506.
Varenr: 5278451
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 26-03-2019
20:06:00
DKK 500
Bing & Grøndahl. Rørlægger, figur af porcelæn nr. 2432
Figur af porcelæn i form af rørlægger fremstillet hos Bing & Grøndahl efter model af Paul Hauch Carlsen. Nr. 2432. H. 22 cm. 2. sort.
Varenr: 5283257
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
20:08:00
Bing & Grøndahl. Figurer (2)
Bing & Grøndahl. Figurer af porcelæn. Gravhund mrk. 1691 H. 22 cm. 2. sort.; "Fiskerpige" mrk. 2036 H. 26 cm. 2.sort. fremstår med reparation på forklæde. (2)
Varenr: 5278941
20:13:00
Keramik Skulptur eines afghanischen Windhundes, Paradiso Italy
Keramik Skulptur eines afghanischen Windhundes, Paradiso Italy. Höhe 63 cm, Breite 28 cm, Tiefe 33 cm. Gebrauchsspuren, 2 Chips hinten am Stand.
Varenr: 5087240
DKK 1.490 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-03-2019
20:16:00
DKK 298
Bing & Grøndahl, Royal Copenhagen. Samling figurer (5)
Bing & Grøndahl, Royal Copenhagen. Samling figurer, fire piner i 1. sort. og isbjørn dessin 235 i 2. sort (5)
Varenr: 5278454
20:17:00
Ipsens Enke. Kai Nielsen. Venus Kalipygos, figur, nr. 888 II
Ipsens Enke. Kai Nielsen(1882-1924). Figur af i form af Venus Kalipygos, grønglaseret terracotta, stemplet monogram, dessin 888 II Denmark & sign. Venus Kalipygos Kai Nielsen. H. 22 cm.
Varenr: 5283231
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
20:17:00
DKK 900
Royal Copenhagen. 'Smed', nr. 4502, 1. sort.
Royal Copenhagen. Figur af porcelæn, 'Smed', nr. 4502, H. 22,5 cm, 1. sort.
Varenr: 5283235
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
20:20:00
Royal Copenhagen og Bing Og Grøndahl figurer, vaser, mm (11)
Royal Copenhagen og Bing Og Grøndahl figurer, vaser mm. bestående af: Royal Copenhagen nr. 402, 1. sort, Bing og Grøndahl nr. 2027, 1. sort, Royal Copenhagen nr. 905, 2. sort, Bing og Grøndahl 2470, 1. sort, Bing og Grøndafhl årsfigur 1994, Royal Copenhagen vase nr. 4576, 1. sort, Bing ...
Varenr: 5278512
DKK 1.200 DK, Herning, Engdahlsvej 26-03-2019
20:26:00
Bing & Grøndahl. Pottemager figur af porcelæn, 2419
Bing & Grøndahl. Pottemager, figur af porcelæn, 2419 H. 19 cm. Denne figur er blandt andet blevet anvendt som jubilæumsgave til Bing og Grøndals personale. 1. sort.
Varenr: 5283264
20:30:00
Bing & Grøndahl, figur 'Den lille havfrue' 2302
Bing & Grøndahl. Figur af den lille havfrue, siddende på trappen efter hun har fået ben af havheksen. Nr. 2302. H. 21 cm. 2.sort.
Varenr: 5283247
20:35:00
Dahl Jensen. Figurer af porcelæn (2)
Dahl Jensen porcelænsfabrik. 2 figurer. Pige fra Frederiksberg i egnsdragt, mrk. 1209. 2. sort. H. 32 cm. samt pige i egnsdragt fra Aalborg, mrk. 1210, 2. sort. H. 32 cm. (2)
Varenr: 5278963
DKK 4.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-03-2019
20:45:00
DKK 2.800
Bing & Grøndahl, Jens Jacob Bregnø & Hans Tegner. Figur, 'Ole Lukøje'
Bing & Grøndahl/Jens Jacob Bregnø & Hans Tegner. Figur af porcelæn, 'Ole Lukøje' ,stemplet nr. 52 dekoreret i overfangsglassur med guldfarvede dekorationer, 1. sort. H. 22,5 cm. Fremstår med minimalt glaseret afslag nederst på bagsiden af skjorten.
Varenr: 5282815
DKK 2.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-03-2019
20:48:00
Meissen, Figur / Skulptur, Salz-und Pfeffer-Garnitur, Porzellan
Meissen, Figur / Skulptur, Salz-und Pfeffer-Garnitur, Porzellan, polychrom gefasst, wohl 18.-19. Jahrhundert. Darstellung einer auf zwei Körben sitzenden Frau mit einer Blume, auf einem Sockel mit ornamentalem Dekor, unterseitig mit Schwertmarke, 2. Wahl, H. 12cm, B. 12cm, T. 8cm, minimal ...
Varenr: 5277521
DKK 1.266 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:11:00
DKK 298
Figur / Skulptur, Porzellan, 'Friedrich der Große'
Figur / Skulptur, Porzellan, polychrom gefasst, 'Friedrich der Große'. Stehende Darstellung von Friedrich dem Großen in Uniform mit Dreispitz, Degen und Gehstock aus Blech, auf einem Sockel mit ornamentalem und floralem Dekor, vorderseitig mit Wappen und Krone, unterseitig mit Herstellermarke, H....
Varenr: 5250319
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:12:00
DKK 298
Lisa Larson väggrelief Glädjehus
LISA LARSON, burk med lock i form av kvinna och man, stengods, signerad Lisa L, K-studion Gustavsberg Sweden, höjd ca 22, diameter 13 cm
Varenr: 5281833
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
13:08:00
Se mere
Lisa Larson figuriner
LISA LARSON, figuriner 2 st, Gustavsberg, tiger och tax, delvis glaserat och målat stengods, längd ca 27 resp. 15 cm
Varenr: 5281836
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
13:14:00
Se mere
Bing & Grøndahl. Figurer nr. 2225 og 2228 (2)
Bing & Grøndahl smed nr. 2225 h.29 cm og skomager nr. 2228 h.22 cm. 1.sort. (2)
Varenr: 5282950
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
13:15:00
DKK 900
Bing & Grøndahl samt Royal Copenhagen. Tre figurer af porcelæn (3)
Tre figurer af porcelæn bestående af: Bing & Grøndahl. Impala formgivet af Laurits Jensen, figur nr. 1693. I. sort. L. 24 cm. Bing & Grøndahl. Ole med hund, figur nr. 1747. I. sort. H. 17 cm. Royal Copenhagen. Faun på ged, figur nr. 737. III. sort. Afslag på ene horn. H. 20 cm. (3)
Varenr: 5281607
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
15:11:00
DKK 450
Zitar
Zitar, af sortlakeret træ mrk.Stern-Zither 48 x 35 cm. Fremstår med slitage
Varenr: 5285378
15:44:00
Samling Lomonosov figurer af bemalet porcelæn(9)
Samling Lomonosov figurer af bemalet porcelæn. H10-26 cm. To figurer med mindre afslag.(9)
Varenr: 5280942
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
16:24:00
Dahl Jensen. Isbjørn 1156, 1. sort
Dahl Jensen. Isbjørn af glaseret porcelæn. H. 19 L. 35 cm. Stemplet DJ, Denmark, nr. 1156. 1. sort.
Varenr: 5284144
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
18:20:00
 1 2 3 4 5  >>