Vurdering
123»   Varer pr. side   82 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Royal Copenhagen, Bing & Grøndahl, Lyngby porcelæn. 7 figurer og tre vaser. (10)
Royal Copenhagen, Strikkende pige nr. 1317, 2. sort, pige giver kalv mælk, nr. 779, 2. sort, dreng der snitter pind nr. 905, børn med gravhund, nr. 707, 2. sort. Bing & Grøndahl, Siddende dreng med harmonica nr. 1661, dreng ved krabbe nr. 1870, dreng nr. 1617, vase dekoreret med landskab nr. ...

Varenr: 6118375
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
14:22
Royal Copenhagen. Høstfolk. Figur af porcelæn, nr. 1352
Royal Copenhagen. Høstfolk. Figur af porcelæn, nr. 1352, 1. sortering.

Varenr: 6123135
DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-11-2021
14:44
DKK 1.800
Holger Christensen for Royal Copenhagen. 'Ridderen og jomfruen'
Holger Christensen for Royal Copenhagen. 'Ridderen og jomfruen'. Figur af porcelæn. Fremstår med brændingsfejl/rep. ustemplet h. 48 cm, utydeligt sign. bagpå

Varenr: 6116464
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-11-2021
16:18
Royal Copenhagen samt Bing og Grøndahl. Samling figurer (8)
Royal Copenhagen samt Bing og Grøndahl. Samling figurer best. af: figur, nr. 2210, 1. sort., figur, nr. 4535, 1. sort., figur, nr. 2247, 2. sort., figur, nr. 3250, 1. sort., vase, nr. 8677, 1. sort., figur, nr. 20155, 1. sort., figur, nr. 21454, 1. sort., figur nr. 21434, 1. sort. (8)

Varenr: 6122095
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-11-2021
17:47
DKK 900
Tre porcelænsfigurer. B&G. Herman Zinck. Lladro (3)
Tre porcelænsfigurer, bestående af: Bing & Grøndahl, siddende mand, nr. 2370. Herman Zinck, Jæger med hund, H. 37 cm. Lladro, stående mand med globus, H. 33,5 cm. (3)

Varenr: 6122956
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-11-2021
18:07
To gipsfigurer (2)
To gipsfigurer. 'De Tre Gratier'. Stemplet JP-MD. H. 50 cm. B. 21 cm. 'David', efter Michelangelo i hvidmalet beton. (2)

Varenr: 6119449
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-11-2021
18:10
Jens Jacob Bregnø for Dahl-Jensen. 'Morgen', 1177
Jens Jacob Bregnø for Dahl-Jensen. 'Pige Østerlandsk "Morgen"' figur af porcelæn 1177. H. 24,5 cm. 1. sort.

Varenr: 6122717
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 29-11-2021
18:15
Kinesisk porcelænsfigur i form af kvinde m. barn
Kinesisk porcelæns figur i form af kvinde med barn. Stemplet og gravet indvendigt. H: 32 cm.

Varenr: 6115491
18:30
Dahl Jensen. Figur nr. 1072. Dreng og hund. 1. sortering
Dahl Jensen. Figurgruppe forestillende dreng og hund af porcelæn, nr. 1072, sign. "Dahl Jensen". H. 18, L. 35 cm. 1. sort.

Varenr: 6122718
DKK 1.800 DK, Aalborg, Nibevej 29-11-2021
18:40
Knud Kyhn m.fl. for Royal Copenhagen. Samling figurer (9)
Knud Kyhn m.fl. for Royal Copenhagen. Samling figurer best. af: Bjørn nr. 21519, 1. sort., bjørn nr. 21520, 1. sort., bjørn, nr. 21432, 1. sort. bjørn nr. 21434, 1. sort., bjørn, nr. 21433, 1. sort., bjørn nr. 21435, 1. sort. hest nr. 21516, 1. sort. (med minimalt afslag ved øje), isbjørn nr. ...

Varenr: 6119519
DKK 2.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-11-2021
18:45
Arno Malinowski for Ipsens Keramik. 'Årstiderne' (4)
Arno Malinowski (1899-1976) for Ipsens Keramik. Tre figurer af terracotta, fra serien 'Årstiderne', 1951. Nr. 956, 957 og 958. Monogram Arno Malinowskis på bagside, stempler i bund. Højde ca. 13 cm. Medfølger figur nr. 959 med limet hals. (4)

Varenr: 6122767
DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-11-2021
18:51
Royal Copenhagen, Bing og Grøndahl, Lyngby samt Holmegaard. Samling figurer mm.(22)
Royal Copenhagen, Bing og Grøndahl, Lyngby samt Holmegaard. Samling figurer mm. best. af: Royal Copenhagen: Figur nr. 756, 1. sort., figur, nr. 2609, 1. sort., figur, nr. 159, 1. sort., figur, nr. 862, 1. sort, figur, nr. 320, 1. sort., figur, nr. 1634, 1. sort., figur, nr. 1126, 1. sort., figur,...

Varenr: 6113634
DKK 3.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-11-2021
19:00
Neapel porcelænsfigur Kvinde i rokoko kjole Bustellis stil.
Neapel porcelænsfigur Kvinde i rokoko kjole dekoreret med blomster. i Franz Bustelli's stil. H 25 cm. 1800-tallet.

Varenr: 6117761
DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-11-2021
19:06
Samling porcelæn. Royal Copenhagen. B&G. (6)
Samling porcelæn, bestående af: B&G, hund, nr. 2028 (2. sort) hund, nr. 1926 (1. sort.) Royal Copenhagen, tre vaser, H. 7-22 cm, nr. 366/110 (2. sort.) nr. 1554 (1. sort) nr 53/51 (1. sort.) Fajance Fad, nr. 954/3775 (1. sort) (6)

Varenr: 6122478
19:08
Bing og Grøndahl. Løve nr. 2268, 1. sort.
Bing & Grøndahl. Figur af porcelæn, 'Løve med unge', nr. 2268. 1. sort. H. 14 L. 31 cm.

Varenr: 6122856
DKK 2.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-11-2021
19:13
Stor Sitzendorf porcelænsfigur af danserinde med bold.
Stor Sitzendorf porcelænsfigur af danserinde med bold. ca. 1920. Stempel på sokkel. H 33 cm.

Varenr: 6117768
19:15
Bing & Grøndahl. Tømrer i porcelæn, nr 2339, 1. sort.
Bing & Grøndahl. Figur af porcelæn, Tømrer nr. 2339, 1 sortering. Længde 22 cm, Højde 22 cm.

Varenr: 6123311
DKK 1.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-11-2021
19:25
DKK 700
Fugle porcelænsfugle. Meissen samt ubekendt (2)
To porcelænsfugle, hvid porcelænsfugl på træsokkel, Meissen mærke bagpå.H. 42 cm. Porcelænsfugl med turkis glasur. H. 31 cm.

Varenr: 6122719
19:30
Royal Copenhagen. Figur af porcelæn, 'Aftentur i Tivoli'
Royal Copenhagen. Figur af porcelæn, 'Aftentur i Tivoli' nr. 1593. H. 29 cm. Formgivet af Chr. Thomsen i 1914. 1. Sort.

Varenr: 6122722
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-11-2021
19:30
DKK 900
Arne Ingdam. To figurer (2)
Arne Ingdam (1922-2002). To figurer af glaseret lertøj. Egern, sign. under fod AJ Unika, H. 23,5 cm. Fremstår med chipafslag på hale. Ko, sign. AJ og Ingdam, H. 11,5 cm. (2)

Varenr: 6122002
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-11-2021
19:50
Axel Locher for Bing & Grøndahl. Porcelænsfigur. 'Fiskerfamilie'
Axel Locher for Bing & Grøndahl. Porcelænsfigur. 'Fiskerfamilie', nr. 2025. H. 31,5 cm. 1. sort.

Varenr: 6093943
DKK 1.600 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-11-2021
20:17
DKK 1.200
Bjørn Wiinblad. Opsats/vase af lertøj
Bjørn Wiinblad. Opsats / vase af lertøj dekoreret med polykrom glasur. Sign. monogram V23 samt dat. '77. H. 17, 5 cm, Ø 11 cm. Blomsterrist medfølger. Næse med mindre glasurafslag.

Varenr: 6090826
20:27
Bjørn Wiinblad. Figur.
Bjørn Wiinblad. Figur af bemalet keramik, signeret i bunden 'BW - 74 L14 Danmark'. H. 57 cm. Fremstår med brugsspor samt reparation.

Varenr: 6113431
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-11-2021
09:01
Royal Copenhagen/ Kgl. P. Bisquit figur, Jesus
Kgl. P. Bisquitfigur i form af Jesus, efter model af Bertel Thorvaldsen opstillet i Vor Frue Kirke. H. 35 cm 1. sort. Fremstår med reparation på begge hænder.

Varenr: 6123680
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-11-2021
11:56
DKK 850
Michael Andersen & Søn. Vægophæng (3)
Michael Andersen & Søn. To vægophæng nr. 3977 og 3845, kvinde med vase h. ca 23 cm samt vægophæng 'madonna' beregnet til to lys h. 35 cm nr. 5237 (3)

Varenr: 6123704
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-11-2021
13:03
Royal Copenhagen. To Faun figurer.(2)
Royal Copenhagen. To Faun figurer af porcelæn bestående afFaun der spiller Panfløjte nr. 1736, 1. sort.Faun med Papegøje nr. 752, 1. sort.(2)

Varenr: 6123722
13:17
Figur af bisquit iform af lille pige
Figur af bisquit iform af lille pige, på rund sokkel. h. 36 cm. Af nyere dato

Varenr: 6114500

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-11-2021
13:54
DKK 700
Royal Copenhagen og Bing Grøndahl Samling figurer.(25)
Royal Copenhagen og Bing Grøndahl Samling figurer bestående afBornholmerpige nr. 1323Hvid Kat nr. 499, 3. sort.Amagerpige nr. 1314, 1. sort.Vase m/bloms, 1. sort.Skål m/Åkande nr. 2360, 1. sortForsmået Kærlighed nr. 1614, 1. sort.Ungdommelig Dristighed nr. 2162, 1. sort.Læsende Børn nr. 1567, 1. ...

Varenr: 6123405
DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-11-2021
14:04
Venus Kalipygos figur af Kai Nielsen
Kai Nielsen (1882-1924) for Ipsens Enke. Figur af terracotta, mærket på sokkel 'Venus Kalipygos'. H. 21 cm.

Varenr: 6124147
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30-11-2021
16:53
Samling figurer, vase og tallerken af porcelæn (15)
Samling Royal Copenhagen mm. figurer, vase og tallerken af porcelæn. Royal Copenhagen vase nr. 35A, 2. sort. Askebærger nr. 3277 med krebs. B&G tallerken nr. 25A, håndsigneret JMR. Par B&G hunde nr. 192. B&G 'Katte' nr. 2256 og nr. 1553. Dahl Jensen 'Isbjørn nr. 1138, fremstå rmed glasurafslag på...

Varenr: 6122105
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-11-2021
17:01
DKK 1.300
123»