Kategori  Vurdering
   1 2 3 4  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Knud Kyhn bjørn. Royal Copenhagen.
Royal Copenhagen. Knud Kyhn porcelænsbjørn nr. 21675. H. 19 cm.
Varenr: 5429415
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
19:05:00
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl. Fire isbjørne af porcelæn. (4)
Bing & Grøndahl, stor isbjørn modelnr. 1857 (1.sort). Royal Copenhagen, modelnr. 245 (2.sort), 729 (1.sort) og 536 (2.sort)
Varenr: 5438723
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
19:14:00
DKK 1.700
Kgl. P / Royal Copenhagen, Knud Kyhn figurer (8)
Kgl. P / Royal Copenhagen, Knud Kyhn Figurer af glaseret stentøj bestående af; 1. Sortering 1 stk. bjørn nr. 21435 1 stk. bjørn nr. 21434, mini glasur afslag ved knæ 1 stk. bjørn nr. 21432 1 stk. abe nr. 20209 1 stk. hund nr. 21129 2. Sortering. 1 stk. bjørn nr. 21433, arm på limet ...
Varenr: 5433313
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
19:17:00
DKK 850
Royal Copenhagen. Pigen med Guldhornet. Figur af porcelæn nr. 12242
Royal Copenhagen / Juliane Marie. 'Pigen med Guldhornet'. Figur af porcelæn nr. 12242, formgivet af Holger Christensen i 1941. Betegnet under bunden 'Kristine Svendsdatter fandt i Aaret 1639 ved Gallehus guldhornet'. H. 22 cm. 1. sortering.
Varenr: 5426870
DKK 2.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
19:58:00
DKK 700
Hutschenreuter. Figur af porcelæn
Figur af porcelæn i form af dreng med buk. H. 24cm, L. 27cm. Udført hos Hutschenreuther, Tyskland. Fremstår med få håndteringsspor.
Varenr: 5438780
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-09-2019
20:00:00
Bing og Grøndahl, isbjørn 1629
Bing og Grøndahl, porcelænsfigur i form af isbjørn 1629, L. 20 cm.
Varenr: 5437470
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
20:02:00
DKK 650
Bing og Grøndahl, mor med børn 2262
Bing og Grøndahl, firhur af porcelæn i form af mor med børn 2262, 1. sort. H, 21 cm.
Varenr: 5437468
20:03:00
DKK 950
Hugo Liisberg for Saxbo. Samling figurer af glaseret stentøj, ænder (3)
Hugo Liisberg (1896-1958) for Saxbo. Tre figurer i form af ænder. Sign. i bund. Glaseret stentøj. H. 6,5-13 cm. Den store and med afslag og limet vinge. (3)
Varenr: 5436165
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-09-2019
20:12:00
Katten Moses av Lisa Larson
LISA LARSON, "Moses", figurin, stengods, i form av liggande katt, svart glasyr, signerad LISA L. SWEDEN, 85, höjd ca 15, längd ca 28 cm
Varenr: 5439584
DKK 1.042 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
21:08:00
Se mere
Dahl Jensen hundefigur nr. 1076, Bedlington Terrier.
Dahl Jensen hundefigur nr. 1076, Bedlington Terrier. H. 14 cm, l. 19 cm. 1. sort.
Varenr: 5440195
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
13:55:23
DKK 700
Royal Copenhagen / Kgl. P., Georg Jensen Living m.m. Samling figurer m.m. (4)
Royal Copenhagen / Kgl. P., Georg Jensen Living m.m. Samling figurer bl.a. Georg Jensen Living Alfredo Häberli Alfredo salatskål af rustfrit stål Ø 28 cm, RC 226551. sort. revner i glasur, B&G 21681. sort., RC 2822 / 3547 1. sort., H. 4,5-17 cm. Brugsspor. (4)
Varenr: 5433522
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2019
14:28:00
Ingrid Herrlin skulpturer i stengods
INGRID HERRLIN (född 1932), skulpturer, 4 st, i form av gröna äpplen, glaserat stengods, signerade H Herrlin, höjd ca 6 cm
Varenr: 5441772
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
16:00:00
Se mere
B&G., Royal Copenhagen, Lyngby. En samling figurer og vaser af porcelæn(10)
En samling diverse figurer og vaser af porcelæn. B&G.: Isbjørn nr. 1692, 2.s ort. L. 20 cm. Børn nr. 2312, 1. sort. H. 18 cm. Pige nr. 2387, 1. sort. H. 17,5 cm, samt pige med kat nr. 1745, 1. sort. H. 13,5 cm. Royal Copenhagen: Amagerpiger nr. 1316, 1. sort. H. 18,5 cm. Dreng der snitter nr. ...
Varenr: 5442615
DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 22-09-2019
16:02:00
Gunnar Nylund skulptur
GUNNAR NYLUND, skulptur, stengods, Rörstrand, i form av isbjörn, signerad GN Rörstrand undertill, höjd inkl. sockel 20, längd 30 cm
Varenr: 5441789
16:34:00
Se mere
L. Hjorth keramikfigur af jæger samt Skizze (2)
L. Hjorth bemalet keramikfigur i form af jæger med sit bytte nr. 508, sign. L. Hjorth. H. ca. 24 cm (flere afslag, limet og med glasurafskallinger) Kai Nielsen for Hjorth figur i form af siddende kvinde 'Skizze' h. 17 cm (2)
Varenr: 5429483
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-09-2019
16:40:00
Samling tyske pocelænsfigurer (9)
Samling tyske pocelænsfigurer h. fra 8 til 23,5 cm. Figur med hest med revne, gås med afslag på næb, figur med høj hat med afslag på pibe.
Varenr: 5420572
16:40:00
Royal Copenhagen. Sæl af porcelæn
Royal Copenhagen. Sæl af porcelæn, mrk. 780. L. 20 cm. I. sort.
Varenr: 5438703
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 22-09-2019
16:47:00
DKK 950
Royal Copenhagen samt Bing & Grøndahl. Samling figurer (5)
Royal Copenhagen: Figur nr. 1129 1. sort. Figur nr. 4539 1. sort. Figur nr. 782 1. sort. Figur nr. 528 3. sort. B&G. Figur nr. 1713. (5)
Varenr: 5440194
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
19:36:00
DKK 700
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Bing & Grøndahl m.m. Samling figurer (4)
Royal Copenhagen / Kgl. P. / Bing & Grøndahl m.m. Samling figurer af stentøj, bestående af RC Havørn efter Karl Larsen (1897-1977) nr. 22605 1. sort., RC Knud Kyhn 21516 1. sort., B&G Svend Jespersen 2370 1. sort., Jeanne Grut (1927-2009) legende bjørn med unge, signeret, H. 16-21 cm. Brugsspor....
Varenr: 5433366
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2019
19:40:00
DKK 1.700
Royal Copenhagen. Doreen Middelboe. Salt og peber samt senneps krukke. (3)
Royal Copenhagen. Salt og peber samt senneps krukke. Aluminia fajance. Doreen Middelboe 1968. Peberbøsse formet som pige nr. 310/3573. H. 6,5 cm. Saltbøsse formet som pige nr. 308/3574. H. 7 cm. Sennepskrukke "Sennepskonen" med låg nr. 320/3638. H. 10,5 cm. 1. sortering. (3)
Varenr: 5441133
DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-09-2019
19:55:00
Livio Seguso, Skulptur
Livio Seguso (1930), Skulptur, gefertigt aus transparentem Glas, vollplastisch ausgeformt, rückseitig signiert, Maße ca.: H. 24 cm, B.5-15 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 5390132
DKK 1.490 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-09-2019
20:22:00
DKK 298
Bing & Grøndahl samt Royal Copenhagen. Samling figurer (10)
Bing & Grøndahl samt Royal Copenhagen. Samling figurer bestående af B&G: Kat nr. 2516(2.sort), Hund nr. 2028(1.sort), Hund nr. 1998(1.sort), Fugl nr. 1775(2.sort), Dreng med hundehvalp nr. 1747(1.sort), pige binder sko nr. 2317(2.sort), Ole Lukøje nr. 2251(1.sort), Pige med høns((1.sort). Royal ...
Varenr: 5438776
DKK 1.600 DK, Aalborg, Nibevej 22-09-2019
20:35:00
DKK 1.300
Bjørn Wiinblad. To kvindefigurer af lertøj 'Forår' og 'Efterår' (2)
Bjørn Wiinblad (1918-2006). To kvindefigurer af lertøj dekoreret i grøn og hvid. Fra serien "Årstiderne" Model 'Forår' M20 og 'Efterår' M22. Begge sign. monogram samt dat. 1980. H. 36-33 cm. Figuren 'Forår' fremstår med reparation. (2)
Varenr: 5412400
DKK 3.800 DK, Herning, Engdahlsvej 22-09-2019
20:44:00
DKK 900
Bjørn Wiinblad. Blomsteropsats af glaseret keramik
Bjørn Wiinblad . Blomsteropsats i form af kvinde af glaseret keramik, dekoreret i grønne, brune og gule farver. Signeret monogram V26 - 75 Danmark. H. 39 cm. Ø 26,5 cm. Fremstår med lille reparation på næse.
Varenr: 5437213
DKK 3.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 22-09-2019
20:45:00
DKK 1.800
Figurin Nao
NAO, figurin, fiskargubbe, porslin, Spanien, stämplad porslin, höjd ca 38 cm
Varenr: 5441968
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 22-09-2019
20:58:00
Se mere
Sven Wejsfelt figurin
SVEN WEJSFELT, modell 'Gädda', stengods i form av en gädda ur serien Stim, märkt Gustavsberg Sweden SW, längd ca 59 cm, stativ medföljer
Varenr: 5441971
DKK 1.737 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 22-09-2019
21:01:00
Se mere
Figuriner
FIGURINER (3) i form av ballerina, 1900-talets mitt samt flicka med blombukett och hund märkta W Germany, samt dansande par på sockeln märkt Claire Volkhart, samt under Schwartzburger Werke...höjd ca 12-32 cm
Varenr: 5441984
21:14:00
Se mere
Lisa Larson sekelskifte figuriner
LISA LARSON, figuriner, 4 st, bestående av "Emma", från serien "ABC-flickor", "Ponny" från "Lillskansen","Bulldog" från Stora Zoo, samt "sköldpadda" ur "Jura" stengods, delvist glaserade samt bemålade, Gustavsberg, höjd ca 7-16 cm
Varenr: 5443066
DKK 2.432 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23-09-2019
12:30:00
Se mere
Goebel Hummelfigurer
GOEBEL, Hummelfigurer, 6 st, varav en lampa, mestadels 1950-tal, höjd ca 11-28 cm
Varenr: 5443072
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23-09-2019
12:42:00
Se mere
Lisa Larson, "Advent" K-Studion
LISA LARSON, figuriner, 3 st, stengods, "Advent", K-studion, Gustavsberg, höjd ca 14 - 27 cm
Varenr: 5443075
13:04:00
Se mere
 1 2 3 4  >>