Vurdering
12345»   Varer pr. side   138 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling ældre frimærker på plancher. Martinique, St. Pierre, Lauban, Fransk koloni, m.fl.
Samling ældre frimærker på plancher. Martinique, St. Pierre, Lauban, Fransk koloni, m.fl. Stemplet, hængslet, postfrisk

Varenr: 5592638
DKK 2.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-04-2020
16:45
Samling ældre frimærker, Salvador. 1867 og frem.
Samling ældre frimærker, Salvador med forskellige mærker fra 1867 og frem. Stemplet, hængslet samt lidt postfrisk.

Varenr: 5614914
DKK 1.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-04-2020
19:37
Norge
Norge. Samlinger og lagerparti/kartotek, med mange mærker, bedre er set, fra skilling og frem, set er bl.a LUX/Pragtstempler

Varenr: 5628322
DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
Dansk Vestindien 3 cent 1856 gul og brun gummi **/*
Dansk Vestindien AFA nr. 1B ustemplet og 1C Postfrisk. Begge mærker med attest: Carl Aage Møller

Varenr: 5631682
DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 07-04-2020
DKK 3.200
Dansk Vestindien 3 cent 1856 og 66 *
Dansk Vestindien AFA nr. 1C ustemplet, AFA nr. 2 ustemplet 3 mærker med diverse nuancer, et mærke plade nr. ll pos 21 med SV hjørne afskåret og et pos. 52 med farveklat i SØ trekant over S begge ustemplet. Mærke med brud på sv- kvadrats vestlinien ustemplet, Nr. 1 C med attest: Carl Aage ...

Varenr: 5631700
DKK 2.800 DK, Aalborg, Nibevej 07-04-2020
20:04
DKK 650
Sverige (2)
Sverige. Samlinger og lagerparti, kartoteker i 2 store flyttekasser, bedre er set.

Varenr: 5628309
DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
20:07
Dansk Vestindien 3 cent 1866 og 1872
Dansk Vestindien 3 cent AFA nr. 2 i postfrisk parstykke og tre stribe, 3 cent AFA nr. 3 i postfrisk fir- og seksblok. Alle enheder med diverse pladefejl.

Varenr: 5564541
DKK 12.000 DK, Aalborg, Nibevej 07-04-2020
20:08
DKK 7.600
Dansk Vestindien 3 og 4 cent 1872/73 *
Dansk Vestindien AFA nr. 3 og 4 ustemplede, nr. 4 ustemplet med omvendt vandmærke og nr. 4 i ustemplet firblok. AFA nr. 4x utakket med attest: Carl Aage Møller.

Varenr: 5631701
DKK 8.000 DK, Aalborg, Nibevej 07-04-2020
20:12
DKK 6.400
Finland
Finland. Samlinger og lagerparti, kartoteker i 4 kartoteksæsker, med mange mærker, bedre er set.

Varenr: 5628319
DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
20:14
DKK 450
Dansk Vestindien 1 cent 1873 1. tryk
Dansk Vestindien AFA nr. 5 diverse udgaver alle fra tryk 1. Enkeltmærke og parstykke, mærke med omvendt vandmærke og mærke med omvendt ramme (pos.77) samt mærke med ovalfejl (sjældent på tryk 1). 3 stk med attest: Carl Aage Møller.

Varenr: 5631704
DKK 4.800 DK, Aalborg, Nibevej 07-04-2020
20:16
DKK 3.800
Dansk Vestindien 1 og 3 cents 1898 ret ramme pos. 50
Dansk Vestindien AFA nr. 5B tryk 10 pos. 50 og nr. 6B tryk 9 pos. 50, begge mærke ustemplet. Nr. 5B med attest: Carl Aage Møller.

Varenr: 5631705
DKK 3.400 DK, Aalborg, Nibevej 07-04-2020
20:20
Dansk Vestindien 1902 og 05 Tète-Bèche parstykker
Dansk Vestindien AFA nr. 7By + 7B og 33y +33 begge ustemplet og i parstykke, begge mærker tryk 4 hvor pos. 51 er med omvendt ramme. Sjældne som parstykker og ikke prissatte i AFA af samme grund. Begge med attest: Carl Aage Møller.

Varenr: 5631707
DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 07-04-2020
20:24
Danmark kartotek/lagerparti (2)
Danmark kartotek/lagerparti. Parti i 2 store flyttekasser med mange mærker fra skilling og frem, og meget i større antal, samt indstiksbøger med samme (2)

Varenr: 5628624
20:25
Dansk Vestindien 7 cents tyk ret ramme med Carøes snit **
Dansk Vestindien AFA nr. 8 postfrisk parstykke, det ene mærke med tyk ret ramme Carøes snit pos. 72 sammenhængende med pos. 73. AFA katalogværdi for enkeltmærker kr. 8.300, men stort tillæg for parstykke. Pragtobjekt, attest: Carl Aage Møller.

Varenr: 5631708
DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 07-04-2020
20:28
Rodekasser (3)
Rodekasser. Parti i 3 flyttekasser, med småsamlinger, lager, klip m.m. Også en dansk 4-blok samling i tyk indstiksbog samt i 2 mindre kasser, med mange i antal

Varenr: 5628622
20:30
Dansk Vestindien Tète-Bèche firblokke og parstykke **/*
Dansk Vestindien mærker fra den ”blandede setting”. Indeholder ubrugt 4 Cents fireblok med to rette rammer (pos. 81-90) og to OMVENDTE rammer (pos. 91-100). 7 Cents POSTFRISK fireblok Pos. 81-82/91-92 inkl. tre OMVENDTE rammer. Provisorie 1 cent/7c i ubrugt parstykke med både ret og OMVENDT ...

Varenr: 5631709
DKK 3.600 DK, Aalborg, Nibevej 07-04-2020
20:32
Dansk Vestindien tofarvede 1873-1902 trykopstillinger **/*
Dansk Vestindien tofarvede 1873-1902 trykopstilling monteret på 2 A4 plancher. Samlingen indeholder trykopstillinger af 1 cent, 3 cents, 4 cents, 5 cents, 7 cents, 10 cents, 12 og 50 cents. På nær 5 tryk er alle trykopstillinger komplette. Samlingen er udbygget med parstykker, trestriber og ...

Varenr: 5631710
DKK 7.000 DK, Aalborg, Nibevej 07-04-2020
20:36
DKK 5.600
Dansk Vestindien 14 cent 1873 *
Dansk Vestindien AFA nr. 9 ustemplet. Meget sjældent mærke. AFA katalogværdi kr. 7.000,-

Varenr: 5631711
20:40
Dansk Vestindien tofarvede specialiteter **/*
Dansk Vestindien diverse specialiteter bestående af: AFA nr. 5 tryk 2 "tyk ret ramme, nr. 5yv ovalfejl "udfyldt fod i c i cent, nr. 11z tryk 3 pos. 83 "stor perlefejl", nr. 12 tryk 2 pos 41 "tyk østrammelinie", P13 "prøvetryk med marginalrand" og nr. 15 variant "1895 foroven i stedet for ...

Varenr: 5631712
DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 07-04-2020
20:44
DKK 4.800
Dansk Vestindien 3 stk A4 plancher med diverse specialiteter postrisk / ustemplet. AFA katalogværdi ca. kr. 40.000,-

Varenr: 5631713
20:48
DKK 9.000
Internationalt børneår (3)
Internationalt børneår. Samling i 3 bind med ,mange miniark, komplette sæt og breve. Høj anskaffelspris (3)

Varenr: 5628655
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
20:49
Danmark/Færøerne/Grønland FDC m.m. (4)
Danmark/Færøerne/Grønland FDC m.m. Parti FDC i 4 små flyttekasser/kasser, i albums og løse. bedre er ser, også lidt andre mande m.m. (4)

Varenr: 5628618
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
20:51
Dansk Vestindien 10 cents / 1 cent prøvetryk
Dansk Vestindien AFA nr. 15A 10 cents/1 cent prøvetryk. Se AFA special katalog efter nr. 15 . Mærket forekommer næsten altid med rustpletter. Oplag kun 400 stk. AFA kataloværdi kr. 8000,- / 12.000,-

Varenr: 5631714
20:52
DKK 3.200
Dansk Vestindien AFA nr. 18Bz
Dansk Vestindien AFA nr. 18Bz ustemplet "overtryk med 2,5 mm høje tal. Ekstremt sjældent mærke oprindelig oplag kr. 200 stk. Attest: Carl Aage Møller. AFA katalogværdi kr. 7.000,-.

Varenr: 5631715
DKK 3.800 DK, Aalborg, Nibevej 07-04-2020
20:56
Dansk Vestindien AFA nr. 18Ay *
Dansk Vestindien AFA nr. 18Ay ustemplet med omvendt ramme. Ekstremt sjældent mærke oprindelig oplag kun ca. 400 stk. Mærket mangler NØ-hjørnetak. Attest: Carl Aage Møller.

Varenr: 5631716
21:00
Dansk Vestindien 2 cents / 3 cents ret og omvendt ramme **
Dansk Vestindien AFA nr. 20y omvendt ramme i postfrisk parstykke tryk 9 pos. 49 og 50. AFA katalogværdi 4.700+++ Attest: Carl Aage Møller.

Varenr: 5631718
21:04
Dansk Vestindien 1902 provisorier med isolerede rammer
Dansk Vestindien AFA nr. 18B ret ramme pos. 50, nr. 19y i firblok omvendt ramme pos. 51 og nr. 21y i firblok omvendt ramme pos. 51. Alle 3 enheder med attest: Carl Aage Møller.

Varenr: 5631717
21:08
Dansk Vestindien samling 1887-1917
Dansk Vestindien samling monteret på 3 stk A4 plancher. Samlingen indeholder AFA nr. 14-51, varianter og omvendte vandmærker. Hertil julemærker, skibspost- og propagandamærker m.m. AFA katalogværdi ca. 18.000,-.

Varenr: 5631721
21:12
DKK 2.800
Dansk Vestindien samling1873-1917 **
Dansk Vestindien postfrisk samling monteret på 5 plancher. Samlingen indeholder enkeltmærker, komplette sæt og varianter. God andel parstykker, striber og blokke. AFA katalogværdi ca. kr. 25.000,- AFA nr. 31 i firblok med attest: Carl Aage Møller

Varenr: 5631722
21:16
Dansk Vestindien portomærker specialsamling **/*
Dansk Vestindien samling portomærker postfrisk / ustemplet monteret på 6 stk A4 plancher. Samlingen indeholder bl.a. komplet trykopstilling af alle værdier af portomærker AFA nr. 1-4 og udbygget med diverse typer, positionsbestemte mærker og varianter inkl. postfrisk firblok med udskiftet kliche....

Varenr: 5631719
DKK 9.000 DK, Aalborg, Nibevej 07-04-2020
21:20
DKK 6.400