Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling frimærker mange UN
Samling frimærker bestående af: 8 album med hele verden, 1 album danske FDC, 3 store album med UN og 2 album med UN dubletter.
Varenr: 4993239
DKK 2.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2018
14:35:44
DKK 850
Frimærker. To store flyttekasser med mærker fra hele verden (2)
Frimærker. To store flyttekasser med mærker fra hele verden, indeholder bl.a. en del Danmark dertil mange lande, et stort parti med mange mærker m.m. der tåler et eftersyn.
Varenr: 4996866
DKK 5.000 DK, Herning, Engdahlsvej 22-05-2018
20:15:00
Rodekasse frimærker
Rodekasse frimærker. Flyttekasse med bl.a. Flere indstiksbøger med frimærker flere lande, set er en del postfrisk Norske årbøger samt årsmapper fra flere lande FDC og breve m.m.
Varenr: 5005370
DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 23-05-2018
16:40:04
DKK 450
Frimærker. Stort parti i 4 flyttekasser med over 60 samlinger m.m. (4)
Frimærker. Stort parti i 4 flyttekasser med over 60 samlinger m.m. Indeholder bl.a. Danmark samlinger med lagerbøger samt årsmapper og souvenir mapper , en ret komplet Færø samling 1975 til 2008 incl. hæfter og miniark. Dertil en del Sverige, Norge, USA, Tyskland mfl. Et stort parti der tåler et ...
Varenr: 4996863
DKK 7.000 DK, Herning, Engdahlsvej 23-05-2018
20:23:39
Lille samling postkort (19)
Lille samling postkort fra Ungarn, Rumænien, USA mm fra omkring 1. verdenskrig
Varenr: 4964778
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2018
20:31:18
Samling frimærker
Kasse med postfriske frimærker fra Danmark, Færøerne og Grønland. Årsmapper, helark, souvenirmapper prestigemapper. 2 Flyttekasser med samlinger fra Sverige, Norge, Grønland, Danmark samt en hel del julemærker. Dertil Danmarks kartotek samt diverse cigaræsker fyldt med usorterede frimærker
Varenr: 4945174
DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 24-05-2018
19:34:00
Frimærker. Stort parti Grønland med meget forskelligt materiale (1)
Frimærker. Stort parti Grønland med meget forskelligt materiale, indeholder 8 Lindner albums 2 indstiksbøger samt 1 Stender med bl.a. postfriske marginal 4-blokke, special samling med bl.a breve, Amerikaner afa:8-16 ustemplet plus ekstra mærker samt lidt pakke mærker. Samlingen indeholder meget ...
Varenr: 4992616
DKK 5.000 DK, Herning, Engdahlsvej 24-05-2018
20:15:46
Danmark samling helark m.v. **
Danmark samling postfriske helark monteret på sider i 2 bind, arkene er hæftet til siden i marginalerne. Samlingen indeholder ialt ca. 140-150 ark af 50 mærker alt dog ikke sammenhængende men monteret som 2 x 1/2 ark eller arkrester, alle fra perioden 1940-1990. Høj pålydende værdi.
Varenr: 5003212
DKK 1.800 DK, Aalborg, Nibevej 24-05-2018
21:00:00
Frimærkesamlinger
Færøerne. Samling med færøprovisorier 1919 (med attest) samt 1940-41. Halveret korsbånd (1919) på brevklip, samt halveret 4 øre ligeledes på brevklip med attest. Derudover Færøsamling til 2000 postfrisk. I samme bind Grønlandssamling med gode pakkeportomærker, bl.a. AFA 2 og 3 ubrugt med ...
Varenr: 5007800
DKK 20.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2018
20:06:00
DKK 6.800
Konvolut Briefmarken
Konvolut Briefmarken aus unterschiedlichen Ländern, unter anderem aus den Niederlanden, der Schweiz, Österreich, China, Indonesien, den USA und Deutschland. Hauptsächlich in den 1970er und 1980er Jahren gespempelt., einige ungestempelt. Gebrauchsspuren wie Knicke, Wölbungen und Verfärbungen.
Varenr: 4931510
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-05-2018
20:09:00
DKK 298
Frimærkesamling. Færøerne
Samling Færøerne i sort ringbind med brev fra USA til Trangisvaag 1941, 2 stk. ubrugt 2 på 5 øre – den ene med attest. Lokalbrev 2 på 5 øre plus 5 øre 22/1 1919 med attest. Brevstykke halveret 4 øre med attest. Stemplet og ustemplet sæt provisorier 1940/40. Dertil samling Færøerne til 2005. NB ...
Varenr: 4990760
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2018
19:25:00
Frimærkesamling. Danmarkssamling
Danmarksssamling dobbelt stemplet/postfrisk/ubrugt i 3 bind i Stenderalbum med klemlommer. Komplet skilling 2 RBS dog i nytryk. 4 RBS kastaniebrun (m. attest), 16 sk. stukken kant (m. attest), 3 sk. Sceper/sværd linietakket ubrugt, 4 sk. 1870 linietakket, 48 sk. m. attest, gode og pænt stemplede ...
Varenr: 4990756
DKK 25.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-05-2018
20:02:00
DKK 5.200
Frimærkesamling. Grønlandsmateriale
Grønlandsmateriale. Bl.a. flere sæt Danmark befriet heraf 1 på FDC. Stemplet Godthåb 5/5 1945 (brevet er enten utroligt sjældent eller manipuleret med så tidlig stempeldato). Amerikanerudgave inkl. Danmark befriet ubrugt. 6 pakkeportomærker ubrugt.
Varenr: 4990759
20:25:00