Vurdering
12»   Varer pr. side   41 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling ældre Grækenland i indstiksbog. 1861 og frem
Samling ældre Grækenland i indstiksbog. 1861 og frem. Stemplet samt hængslet.

Varenr: 5443760
DKK 1.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-01-2021
10:49
DKK 650
Samling postkort med postbude og penge (98)
Samling postkort 80+ med postbude og penge, resten med penge afbilledet, umiddelbart forskellige. (98)

Varenr: 5874949
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
13:57
Grønlandssamling på plancher i flyttekasse
Grønlandssamling på plancher i flyttekasse - mest postfrisk, bl.a med Amerikanerudgaaven (ubrugt) samt enkelte Danmark befriet - Thule-udgave mm

Varenr: 5827216
DKK 2.600 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2021
16:59
DKK 900
GRØNLAND. Stemplet (1915-2003) samt postfrisk (1915-2002) samling med bl.a. AMERIKA komplet postfrisk og stemplet, samt nogen Pakkeporto
GRØNLAND. Stemplet (1915-2003) samt postfrisk (1915-2002) samling med bl.a. AMERIKA komplet postfrisk og stemplet, samt nogen Pakkeporto, Postfrisk samling umiddelbart komplet fra 1970'erne frem, ældre del lidt blandet stemplet/postfrisk samt lidt uller. Stemplet del velbesat perioden igennem.

Varenr: 5913560
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
19:09
GRØNLAND + FÆRØERNE. God samling i indstiksbog samt lidt andet løst.
GRØNLAND + FÆRØERNE. God samling i indstiksbog samt lidt andet løst. Indehodler bl.a. Amerika, Danmark Befriet + ÆNDREDE FARVER komplet i stmeplet kval. (excl. AFA 20a som er ubrugt), Færøerne med 2/5 Øre + 5 Øre på klip signeret BPP, ligeledes PROV sæt 1940-41 stemplet og signeret BPP.

Varenr: 5913458
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
19:36
DKK 3.400
ISLAND. God samling i 2 stk LT-album i fortrinsvis stemplet kvalitet (1873-2009)
ISLAND. God samling i fortrinsvis stemplet kvalitet (1873-2009). Indeholder bl.a. lidt Skilling diverse Aur-værdier, mellemgode I GILDI med bl.a. 50 Aur og 100 Aur, tk. 14, Lille prir + 3 i pæn stemplet kvalitet, alle konger i korrekt stemplet kvalitet, bedre overtryk inkl. 10 Kr. på 5 Kr 1930, ...

Varenr: 5913655
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
19:46
4 store flyttekasser med frimærker fra Danmark
4 store flyttekasser med frimærker, breve og FDC mm fra Danmark med Danmarkskartotek samt en del afklip og brugsbreve - kuvert med AFA 103 - Chr. X 30 øre grøn/sort er set - opgivet 3000 FDC, mange bundter, kartotekskasser med afvaskede danske frimærker

Varenr: 5888187
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2021
19:48
GRØNLAND + FÆRØERNE + DVI. Samling i LT album med klemlommer postfrisk/ubrugt til år 2000.
GRØNLAND + FÆRØERNE + DVI. Samling i LT album med klemlommer postfrisk/ubrugt til år 2000. Bedst i Grønland med bl.a. komplet sæt Amerika (30øre til 5 Kr. postfrisk den andre ubrugte), Danmark Beftriet komplet ubrugt, herfra stort set komplet til 1997 i postfrisk kval. Færøerne uiddelbart ...

Varenr: 5913526
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
19:52
DANMARK. AFA PF 7a. 50 Øre. PRAGT-eksemplar, stemplet. Udt. LJ.

Varenr: 5908407
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
19:53
DANMARK. AFA PF 2a. 15 Øre, matlilla. PRAGT-4-blok stemplet. Attest LJ.

Varenr: 5908408
19:54
DANMARK. AFA 33. Våben, små tal, 20 Øre, variant: PLET NEDERST I 0 I HØJRE 20 OG PLET OVER M. Meget godt eksemplar af en ikke tidligere registreret fejl. Stemplet. Udt. LJ.

Varenr: 5908412
19:54
DANMARK. AFA 14A. 8 Skilling, LINIETAKKET. Godt eksemplar, stemplet. Udt. LJ.

Varenr: 5908416
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
19:54
DANMARK. AFA 10. 16 Skilling. Godt eksemplar, stemplet. Udt. LJ. (AFA 6500)

Varenr: 5908419
19:56
DANMARK. AFA 202a. 10 Øre, type I. Særdeles sjældent mærke i flot postfrisk kval. dog en minimal plet og 3 takkespidser uden gummi. Attest LJ: MEGET GODT EKSEMPLAR. (AFA 48.000)

Varenr: 5908445
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
19:56
DKK 8.200
DVI. AFA 1B. 3 cents, gul gummi, pl. I, pos. 56. Meget godt eksemplar, stemplet. Udt. LJ.

Varenr: 5908451
19:56
DKK 450
Samling ældre Chile, Brasilien samt Ecuador.
Samling ældre Chile, Brasilien samt Ecuador. Stemplet samt hængslet.

Varenr: 5900204
DKK 2.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-01-2021
20:37
Samling ældre frimærker. Sierra Leone, St. Helen, Nigeria, Fidzi, m.fl.
Samling ældre frimærker. Sierra Leone, St. Helen, Nigeria, Fidzi, m.fl. Stemplet, hængslet, samt lidt postfrisk.

Varenr: 5753048
DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-01-2021
12:31
FINLAND. Parti med 2 samlinger og papomslag med diverse på plancher + lidt FDC.
FINLAND. Parti med 2 samlinger og papomslag med diverse på plancher + lidt FDC. Den ene samling blandet **/*/0 med bl.a. godt "BoB" med Bilmærker komplet postfrisk, 1 Mk til 15 Mk ubrugt 1922 Karelen mv. og velbesat fra 1930 og frem til 1994. Andet album med fortrinsvis postfrisk/ubrugt kval. og ...

Varenr: 5914807
DKK 2.600 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
19:11
ISLAND. Samling i LT album med klemlommer (1876-2003) med et par bedre værdier og tæt på komplet fra 1947 og frem.
ISLAND. Samling i LT album med klemlommer (1876-2003) med et par bedre værdier og tæt på komplet fra 1947 og frem. Nyere del samlet i postfrisk kvalitet.

Varenr: 5914855
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
19:29
ISLAND. Postfrisk/ubrugt samling i LT album med klemlommer til 1998.
ISLAND. Postfrisk/ubrugt samling i LT album med klemlommer til 1998. Tyndt besat i det ældste men fra 1930 og frem bedre besat med bl.a. GULLFOSS komplet. Desuden også 2 plancher med nyere mærker og hæfter.

Varenr: 5914892
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
19:42
DKK 500
Rusland/USSR (3)
Rusland/USSR. Stor og meget velbesat og til tider i antal og større enheder (bl.a. ark m.m.) i 22 store ringbind/indstiksbøger og lagermapper, (fylder 3 flyttekasser) desuden løse mærker i æsker m.m. katalogværdien er opgjort efter michel til ca 14000 EURO ca 100000,- (3)

Varenr: 5898172
DKK 15.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-01-2021
19:47
DKK 1.800
DWI Lagerparti
DWI Lagerparti. Parti i ringbind startende med 4 cent med attest (med tyndhed som ikke er nævnt her)herefter mange mærker og en del i antal. Høj Katalogværdi

Varenr: 5915276
DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-01-2021
DKK 2.800
Udstillingssamlinger (2)
Udstillingssamlinger. Udstillingssamling Fugle og Lokomotiver, opsat på sider, inkl bedre samt ekstra på løse sider (2)

Varenr: 5915289
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-01-2021
20:13
DANMARK. AFA 11A. 2 Sk. LINIETAKKET. Meget godt eksemplar med centralt og retvendt nr. stempel 78: VORDINGBORG. Udt. LJ: MEGET GODT EKSEMPLAR.

Varenr: 5910243
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
20:17
DANMARK. AFA 14A. 8 Skilling, LINIETAKKET. Meget godt eksemplar med retvendt nr. stempel 217. Udt. LJ.
DANMARK. AFA 14A. 8 Skilling, LINIETAKKET. Meget godt eksemplar med retvendt nr. stempel 217. Udt. LJ: MEGET GODT EKSEMPLAR

Varenr: 5910242
20:17
DANMARK. AFA 12A. 3 Sk. LINIETAKKET. Meget godt eksemplar. Flot takning for udgaven! Udt. LJ
DANMARK. AFA 12A. 3 Sk. LINIETAKKET. Meget godt eksemplar. Flot takning for udgaven! Udt. LJ: MEGET GODT EKSEMPLAR.

Varenr: 5910240
20:17
DKK 700
TYSKLAND. DANZIG. Mi. 100 Xa. 50 G. ÆGTE stemplet eksemplar. Attest Gunnar Gruber. (€650)

Varenr: 5910248
20:17
Rodekasse frimærker
Rodekasse. Stor kasse med bl.a. Samlinger, Julemærker fra flere landeflere ringbind med FDC (inkl uofficielle)lidt årsmapper samt løse æsker i æsker m.m.

Varenr: 5848127
20:50
Danmark, Færøerne, Grønland. Samling årsmapper, FDC, m.m.
Danmark, Færøerne, Grønland. Samling årsmapper, FDC, m.m. bl.a i form af juleark. Årsmapper: Danmark: 1972-1942. Grønland: 1978-1984 - 2 x 1982. Færøerne: 1979-2003.

Varenr: 5892596
DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-01-2021
10:51
Island 1873-2007 (2)
Velbesat samling Island fra 1873 til 2007 opsat i 2 stk Leuchtturm album med klemlommer. (2)

Varenr: 5910652
DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-01-2021
15:35
12»