Vurdering
12345...10»   Varer pr. side   286 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Abe, stentøj
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Stentøjsfigur i form af abe dekoreret med sungglasur. Nr. 20227. H. 22 cm. 1. sort.

Varenr: 6273608
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-09-2022
12:33
DKK 850
Diverse vinglas m/ slibning (47)
Glasbesætning, bestående af: 17 ølglas H. 12,5 cm 8 rødvinsglas H. 14 cm 6 hvidvinsglas H. 13 cm 10 hedvinsglas H. 10,5 cm 11 likørglas H. 8 cm 12 snapsglas H. 8 cm Brugsspor. (47)

Varenr: 6232731
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-09-2022
13:01
Jan Exnar Art Glass. Stort fad, flerfarvet glas
Jan Exnar Art Glass. Stort fad, flerfarvet glas, signeret EXNAR, Ø 56 cm. Enkelte brugsspor bl.a. ridser i bunden m.m.

Varenr: 6253644
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-09-2022
13:07
Murano m.m. Samling figurer, flerfarvet glas (4)
Murano m.m. Samling figurer, flerfarvet glas, bl.a. ant. myresluger på sokkel m/ Murano klistermrk. & afstød ved hoved H. 11 cm, fisk på sokkel m/ afstød ved bugfinne L. 26 cm, H. 22 cm, liggende hest m/ afstød ved manke & linie i glas L. 17 cm, egern H. 13 cm. Enkelte brugsspor. (4)

Varenr: 6262259
13:10
Kosta Boda. Anna Ehrner. Contrast & Atoll. Samling stager, vase m.m. (4)
Kosta Boda. Anna Ehrner. Contrast & Atoll. Samling stager, vase m.m., bl.a. Contrast vase & skål H. 11-20 cm, Ø 14.22 cm & Atoll to stager H. 6,5, Ø 11 cm. Enkelte brugsspor bl.a. ridser i bunden m.m. (4)

Varenr: 6252139
13:16
Imari servantesæt af procelæn
Servantesæt af procelæn dekoreret i polykrome farver med guld. Kande H. 33 cm , fad Ø 34 cm. Mærket Imari (2)

Varenr: 6261086
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-09-2022
13:24
Søholm, L. Hjorth m.m. Elefant figurer samt potteskjuler (3)
Søholm, L. Hjorth m.m. Elefant figurer samt potteskjuler, hvidglaseret keramik, bl.a. Søholm elefant figur m/ chip el. afstød nr. 657 H. 19, L. 24 cm, L. Hjorth elefant el. mamut figur nr. 556 H. 14 cm, L. 23 cm, elefant potteskjuler m/ hårrevne ved hale H. 15,5 cm, Ø 17 cm. Enkelte brugsspor. ...

Varenr: 6240804
13:43
DKK 500
Makora Glashütte m.m. Høj vase & skål, flerfarvet glas (2)
Makora Glashütte m.m. Høj vase & muslingformet skål, flerfarvet glas, H. 55 cm & L. 53 cm. Enkelte brugsspor bl.a. ridser i bunden m.m. (2)

Varenr: 6258431
14:10
Anna Marie Junker. Bordskål i stentøj med blonde mønster, L. 42 cm.
Anna Marie Junker, f. 1952. Frugtskål i stentøj, mål ca. 42 x 34 cm. Grøn-nistret indvendig glasur, udvendig præget med blondemønster. Unika. Signeret med kunstnerens monogram AMJ.

Varenr: 6213225
DKK 1.600 DK, Kolding, Platinvej 29-09-2022
14:18
Par kinesiske vaser m/ krakelé-celadon glasur H. 32 og 34 cm (2)
Par kinesiske vaser med krakelé-celadon glasur, H. hhv: 32 og 34 cm, Ø. hhv. 20 og 22 cm. Mærket under bund, 1900-tallet (2)

Varenr: 6216449
DKK 1.500 DK, Kolding, Platinvej 29-09-2022
15:08
Berlinoir glas med båndslibning (28)
Samling Berlinoir /Chr.VIII-glas med båndslibning bestående af: 15 snapsglas h. 6.8 - 8.5 cm, 13 portvinsglas h. ca. 10 cm. (28)

Varenr: 6267286
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-09-2022
16:34
Rörstrand. 'Ostindia' service. (22)
Rörstrand. 'Ostindia' service bestående af: 12 middagstallerkner, Ø. 27 cm, salt/peber sæt (mangler prop i bund) 2 sovseskåle, L. 18 cm, to smørbrikker, to skåle, 24x27 cm, samt to stegefade, L. hhv. 27 samt 36 cm. Enkelte minimale glasurafslag på kant af nogle tallerkner. (22)

Varenr: 6270520
DKK 1.000 DK, Kolding, Platinvej 29-09-2022
16:42
Samling figurer m.m., bl.a. Blue Mountain Pottery Canada m.m., 1900-tallet (9)
Samling figurer m.m., bl.a. 4 stk. Blue Mountain Pottery Canada - 1 stk. stemplet - H. 9-26 cm, 2 stk. McMaster Canada bladformede asietter - den ene graveret - L. 14 cm & 3 stk. Original INCA Products totempæl i resin H. 10-19 cm, 20. Årh. Fremstår m/ alm. brugsspor. (9)

Varenr: 6253424
17:02
DKK 500
Bjørn Wiinblad. Unika gulvvase af grøn glaseret stentøj. CD
Bjørn Wiinblad (1918-2006 )Unika gulvvase. Dekoreret i relief, grønt glaseret stentøj. Signeret under bund BW 69 Danmark. H. 47,5 cm. Fremstår restaureret samt med afslag på fodrand.

Varenr: 6263903
DKK 15.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-09-2022
18:38
DKK 10.000
Royal Copenhangen. Osteklokke.
Royal Copenhangen. Osteklokke i fajance med tekst "Danisch Blue Cheese", stående på base af massiv egetræ. 1. sort. H. 123. Ø. 17 cm.

Varenr: 6273974
DKK < 1.000 DK, Kolding, Platinvej 29-09-2022
18:42
Royal Copenhagen. Tekande, nr. 684
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde tekande af porcelæn, nr. 684. H. 13 cm. 1. sort.

Varenr: 6275735
DKK 9.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-09-2022
19:10
DKK 11.500
Berlinois. Fire vinglas (4)
Berlinois / Christian VIII. Fire glas H. 14,5-15,5 cm (4)

Varenr: 6260806
19:15
Aluminia. To platter / tallerkner af fajance, 19/270 (2)
Aluminia. To platter / tallerkner af fajance dekoreret i blå og grøn 19/270. Ø 21 cm. Én med hårrevne og én med afslag og hårrevne (2)

Varenr: 6269709
19:17
Herluf Jensenius for Aluminia. Børnehjælpsfigurer af fajance.(5)
Herluf Jensenius (1888-1966). Børnehjælpsfigurer af fajance. Kusine, 1943, H. 13,5 cm. Fætter, 1944, H. 14,5 cm. Skovserdreng 1946 H 14 cm og Skovserpige 1945. H 14 cm samt Prinsessen fra Svinedrengen, nr. 2712. (denne med rep) (5)

Varenr: 6266438
DKK 1.500 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-09-2022
19:22
Holmegaard. Sæt på ti snapseglas på høj stilk med luftspiraler(10)
Holmegaard. Sæt på ti snapseglas på høj stilk med luftspiraler og kegleformet kumme. 1900-tallets begyndelse. H. 22 cm. (10) Alfred Larsen. Dansk Glas 1825-1925. Variant omtalt og afbildet s. 90-91.

Varenr: 6266595
DKK 3.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-09-2022
19:28
Jais Nielsen for Saxbo, skål af stentøj
Jais Nielsen 1885-1961 for Saxbo, skål af stentøj modelleret med reliefdekoration med i bund, dekoreret med grøn glasur. Sign. Jais samt bomærke Saxbo. H. 7,5 X 11,5 x 11,5 cm.

Varenr: 6266626
19:30
Bing & Grøndahl Blåmålet Hotelporcelæn.(12)
Bing & Grøndahl Blåmålet Hotelporcelæn bestående af1 Kande m/låg nr. 1050, lille rep på låg, og stor rep, p[ kandens bund 3 Askebægre/skåle med firmalogo 'Drewswn & Nellemann Nyborg telefon 25' 1 med mindre afslag 6 Tallerkner nr. 746/1023, Ø. 15 cm1 Tallerken med logo'Lyon Bar' Ø. 18 cmFremstår...

Varenr: 6276677
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-09-2022
19:39
Venini. Skål af glas fra 70'erne
Venini. Skål af glas med brune nuancer fra 70'erne. Ø 35 cm, H. 11 cm. Fremstillet af Venini, Italien. Fremstår med lette brugsspor.

Varenr: 6146155
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
19:47
Luca Vidal - Murano Italien - glasobjekt vase, unika.
Håndlavet vase udført af 'Luca Vidal, Studio Celotto', en italiensk glaspustemester fra Murano, Italien. Vasen er udført som unika i forskellige teknikker og har en ridsesignatur 1/1 med kunstnerens navn i bunden. Endvidere er vasen forarbejdet i 'Cold Work', delvist satineret og forsynet med ...

Varenr: 6271464
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
19:50
DKK 15.000
Luca Vidal - Murano Italien - glasobjekt, håndlavet vase, unika
Luca Vidal - Murano Italien. Håndlavet vase af Luca Vidal, Studio Celotto ,en italiensk glaspustemester fra Murano, Italien. Vasen er udført som unika i forskellige teknikker og bærer på undersiden en ridsesignatur 1/1, samt kunstnerens navn. Vasen er blevet behandlet med 'Cold Work' og delvist ...

Varenr: 6271470
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
19:55
DKK 10.000
Staffordshire. Napoleon III og kejserinde til hest, figurer af glaseret fajance (2)
Staffordshire. Napoleon III og kejserinde til hest, figurer af glaseret fajance, hver med påskrift på fodstykke 'Louis Napoleon' samt 'Empress of France'. H. 29-31,5 cm. Figurerne fremstår med patina og hårrevner i glasuren. Kejserinde med reparation i form af rekonstrueret forben på hest. (2)

Varenr: 6274326
Royal Copenhagen/Bing & Grøndahl. Tre figurer (3)
Tre porcelænsfigurer bestående af: Royal Copenhagen. Figur af porcelæn, 'Aftentur i Tivoli' nr. 1593. H. 29 cm. Formgivet af Chr. Thomsen i 1914. 1. sortering, Bing og Grøndahl. Henning Seidelin. H. C. Andersen, figur af porcelæn, nr. 2037 1. sort., H. 23 cm samt Bing & Grøndahl søløve nr. 1733.

Varenr: 6268653
20:07
Royal Copenhagen. Musselmalet riflet og halvblonde stel af porcelæn (7)
Royal Copenhagen steldele af porcelæn bestående af: 'Musselmalet riflet'; Kop 78 (2. sort), 2 skåle 209 (3. sort), skål 290 (3. sort), asiet 2185 (1. sort). Samt 'Musselmalet halvblonde'; Tallerken 573 (1. sort), tekop 656 (1. sort) (7)

Varenr: 6274990
20:10
Seguso vetri D'arte. Vase fra 60'erne
Seguso vetri D'arte. Vase fra 60'erne i blå og rødt muranoglas. H. 28 cm, B. 10 cm. Fremstillet af Seguso, Murano, Venedig. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6244217
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
20:10
K. Hansen Reistrup. 'Tyr' fad/plakette af lertøj, unika
Karl Hansen Reistrup (1863-1929). Unika fad/plakette af lertøj, dekoreret med motiv i form af tyr, glaseret i blå, grønne og gyldne farver. Sign. monogram KHR samt sign. på bagsiden K. Hansen Reistrup. Ø 25 cm. Fremstår med aldersrelateret patina på bagsiden.

Varenr: 6274285
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
20:10
12345...10»