Vurdering
12345...14»   Varer pr. side   394 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Royal Copenhagen & Bing & Grøndahl (12)
Royal Copenhagen. Lam, nr. 2769. Gris, nr. 1400. Grise, nr. 683 (2. sort). Fugl. 1. sort. Bing & Grøndahl. Marsvin, nr. 2479. Lam, nr. 2562 og 2560. Fisk, nr. 2174. Samt tre fugle. 1. sort. H. 3,5-7 cm. Samt Lyngby fugl. (12)

Varenr: 6128007
DKK 1.200 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
09:09
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl (5)
Royal Copenhagen. Pige med ko, nr. 779. Isbjørne, nr. 2317. 1. sort. Kartoffelsamlersken, nr. 1549, 2. sort. H. 26 cm. Bing & Grøndahl. Pige med får af Axel Locher, nr 2010, H. 26,5 cm, 1. sort. Pige som læser, 1. sort. (5)

Varenr: 6128024
DKK 1.800 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
09:11
DKK 1.700
Marco Giner og Tosca figur af porcelæn. (2)
Marco Giner. Porcelænsfigur med kvinde, talrige roser og putti på søjle, H. 36 cm. enkelte små afslag på rosenblade. Stempler under bund. Tosca Porcelænsfigur med kvinde, talrige roser nr. 00086 H. ca 30 cm. Enkelte små afslag på roser. (2)

Varenr: 6112357
DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09-12-2021
12:47
DKK 500
Orrefors. To karafler, vase, skål og stager af glas (6)

Varenr: 6032511
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2021
13:07
DKK 1.300
Samling punchebægre med hank. (33)
Samling punchebægre af klart glas med hank, ca. 1910, H. 4-7 cm. Fremstår med brugsspor. (33)

Varenr: 6108726
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2021
13:25
Ubekendt kunstner. Kvadratisk fad af stentøj

Varenr: 6098561
13:46
Bing & Grøndahl. 'Aakjær' service (49)
Bing & Grøndahl. 'Aakjær' service bestående af: 13 middagstallerkener nr. 25, ni 2. sort. Fire suppetallerkener nr. 22, tre 2. sort. Syv frokosttallerkener nr. 26, fem 2. sort. 14 istallerkener nr. 23, otte 2. sort. 10 sidetallerkener nr. 28A. tre 2. sort. En saltbøsse. Alt er 1. sort. hvor ...

Varenr: 6128811
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2021
13:49
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl juleplatter (37)
Royal Copenhagen. Samling juleplatter bestående af følgende år: 1948,1949,1950, 1951,1952,1953,1954,1955, 1956,1957,1958,1959,1960,1961,1962,1964,1965,1966,1967,1968,1969,1970,1971,1972,1973,1974,1975,1976,1977,1981,1982,1983, 2x1985. Samt Bing & Grøndahl. To platter: 'Olympiade München 1972'. En...

Varenr: 6125661
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
14:26
Bing og Grøndahl. Vase m/ åkander, nr. 6436 2. sort.
Bing og Grøndahl. Vase m/ åkander af porcerlæn, nr. 6436 2. sort., H. 23 cm. Enkelte brugsspor.

Varenr: 6119610
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 09-12-2021
14:49
Aluminia. Hans Henrik Hansen, Hjertevaser/ hjertestager (4)
Aluminia. Hans Henrik Hansen. Fire Hjertevaser - hjertestager - julestager i farverne gul, blå, rød og grøn. H. 7,5 cm. Brugsspor bl.a. krakelering i glasuren. Let krakelering ved munding. (4)

Varenr: 6127959
DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09-12-2021
15:52
DKK 5.400
Vase i terracotta med stiliseret dekoration
Vase i terracotta med stiliseret dekoration i jordfarver h. 25 cm Ø30 cm.

Varenr: 5997041

DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09-12-2021
15:57
Kunstglas. Skulptur i flerfarvet glas
Kunstglas. Skulptur i flerfarvet glas. h. 40 cm.

Varenr: 6073909

DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09-12-2021
16:10
Kinesisk gulvvase fra starten af det 20. århundrede
Kinesisk gulvvase fra starten af det 20. århundrede, rigt dekoreret. H. 60 cm. Fremstår med få brugsspor

Varenr: 6124477
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
18:52
Henny Waldorff/Rörstrand. Samling stentøj (9)
Henny Waldorff stentøj bestående af: Høj vase H. 28 cm, krukke H. 17 cm, 6 kopper 8 cm samt en Rörstrand vase H. 23 cm. Fremstår med lette brugsspor. (9)

Varenr: 6125627
18:52
Bjørn Wiinblad. Fad, unika (cd)
Bjørn Wiinblad. Unika fad i blå/grøn/gul glasur. Ø 35 cm. På bagside signeret Bjørn Wiinblad 45 A.146. Fremstår med små afslag på kant.(cd)

Varenr: 6125631
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
19:02
Bjørn Wiinblad. 'Othello'. 23 dele glaceret stentøj (23)
Bjørn Wiinblad. 'Othello'. 23 dele glaceret stentøj bestående af:4 krus med 4 underkopper. 4 dybe tallerkner / skåle. 1 vase. 1 bojan / lågkrukke. 2 skåle; ene med afslag. 5 tallerkner. 2 fade.Stellet var udført i begrænset eksemplarer til illums bolighus, Bjørn Wiinblaads udstilling i 1961. (23)

Varenr: 6121051
DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-12-2021
19:35
Firkløveren. 'Laura Ashley Josephine' stel i porcelæn (38)
'Laura Ashley Josephine' stel i porcelæn fra Firkløveren bestående af: 12 middagstallerkener, Ø 27 cm, 12 frokosttallerkener, Ø 21 cm, 2 ovale fade, L. 31,5 og 36,5 cm, 1 rektangulært fad, L. 26 cm, 2 runde skåle, Ø 22,5 og 25,5 cm, 3 små runde skåle, Ø 16,5 cm, 1 saucekande med løs ...

Varenr: 6124677
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
19:41
Bodil Manz. Kande af porcelæn
Bodil Manz (f. 1943). Lille kande af glaseret porcelæn. H. 8,6 cm. Sign. under bunden. Fremstår med chip på tuden.

Varenr: 6107821
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
19:48
Royal Copenhagen / Kgl. Porcelæn 'Kysset' figur
Royal Copenhagen / Kgl. Porcelæn 'Kysset' figur af porcelæn i form af rokoko par, 'model nr. 2046 efter Christian Thomsen. H. 22 cm. 1. sortering.

Varenr: 6127505
19:55
DKK 650
Aluminia 4 julefigurer/stager af fajance (4+1)
Aluminia. Fire4 julefigurer/stager af fajance, i form af 2 hellige konger H. 12,5 cm, engel H. 12,5 cm. og Juleprinsessen H. 13,5 cm. Fremstår med krakelering i glasuren og med brugsspor. 1 ekstra defekt engel med limet vinge medfølger. (4+1)

Varenr: 6117960
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-12-2021
19:57
Royal Copenhagen og B&G figuere, bondepige og malkepige (2)
Royal Copenhagen. bondepige med madkurv nr 815 H 21 cm: B&G: pige med mælkejunge nr 2181 .1 sortering. (2)

Varenr: 6127506
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
19:59
Bing og Grøndahl. Samling Mors dag platter (39)
Bing og Grøndahl. Samling Mors dag platter fra 1970-1996, heraf 2 x 1972, 2 x 1974, 2 x 1975 og 2 x 1979. (dog ikke 1993). Samt Royal Copenhagen. Samling Mors dag platter fra 1971-1977 heraf x 2 1973 samt 1986. (39)

Varenr: 6126532
20:01
Royal Copenhagen/Bjørn Wiinblad. Årskrus, vase samt månedsplatter (6)
Royal Copenhagen/Bjørn Wiinblad. 3 årskrus 1974, 1975, 1983, Bjørn Wiinblad vase fra nymølle H. 13 cm samt 3 månedsplatter Ø 15 cm. Fremstår med få brugsspor (6)

Varenr: 6117899
20:02
Royal Copenhagen . Figur af porcelæn. Yak Okse af Peter Herold nr. 2180
Royal Copenhagen. Sjælden udbudt figur af porcelæn i form af Yak okse af Peter Herold Nr. 2180 fra 1920. 32cm x 17cm. 1. sortering. Fremstår med lette brugsspor

Varenr: 6091835
DKK 12.500 DK, Aalborg, Nibevej 09-12-2021
20:04
DKK 9.800
Salviati, Venedig. Vase i blå muranoglas.
Salviati. Vase i blå muranoglas. Signeret Salviati under bunden. H. 22 cm. Fremstillet af Salviati, Venedig, Italien. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6100558
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:04
Bing & Grøndahl. Filosoffen, figur af porcelæn nr. 1545
Bing & Grøndahl. Filosoffen, figur af porcelæn nr. 1545. Formgivet af Dahl Jensen i 1902. Fremstillet i perioden 1915-48. H. 34 cm. 1 sort. afslag / rep af hoved på skildpadde.

Varenr: 6127507
DKK 5.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
20:04
Art Deco vase
Art Deco vase af matteret glas. H. 24 cm, Ø ca. 17 cm. Fremstår med brugsspor, små afslag.

Varenr: 6100740
20:05
Cenedese Vitri. Fad af glas
Cenedese Vitri. Fad af multifarvet glas. Ø ca. 42 cm. Fremstillet af Cenedese Vitri, Murano, Italien. Fremstår med lette brugsspor.

Varenr: 6109793
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:06
DKK 6.200
L. Hjorth. Samling vaser af lertøj (7)
L. Hjorth, Bornholm. Samling vaser af lertøj. H. 17 - 29 cm. Alm. brugsspor. (7)

Varenr: 6128044
DKK 1.500 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
20:13
DKK 650
Royal Copenhagen Musselmalet cabaretfad
Royal Copenhagen - Kgl P. Ældre musselmalet cabaretfad med fire ruminddelinger. Ø 29 cm. 1. sort.

Varenr: 6124906
DKK 2.400 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
20:13
DKK 3.200
12345...14»