Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Meissen, Figur / Skulptur, Salz-und Pfeffer-Garnitur, Porzellan
Meissen, Figur / Skulptur, Salz-und Pfeffer-Garnitur, Porzellan, polychrom gefasst, wohl 18.-19. Jahrhundert. Darstellung einer auf zwei Körben sitzenden Frau mit einer Blume, auf einem Sockel mit ornamentalem Dekor, unterseitig mit Schwertmarke, 2. Wahl, H. 12cm, B. 12cm, T. 8cm, minimal ...
Varenr: 5277521
DKK 1.266 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:11:00
DKK 298
Figur / Skulptur, Porzellan, 'Friedrich der Große'
Figur / Skulptur, Porzellan, polychrom gefasst, 'Friedrich der Große'. Stehende Darstellung von Friedrich dem Großen in Uniform mit Dreispitz, Degen und Gehstock aus Blech, auf einem Sockel mit ornamentalem und floralem Dekor, vorderseitig mit Wappen und Krone, unterseitig mit Herstellermarke, H....
Varenr: 5250319
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:12:00
DKK 298
Åke Holm väggrelief
ÅKE HOLM (1900-1980), väggrelief, figur, glaserat stengods, signerad a tergo Åke Holm, ca 21x25 cm
Varenr: 5280155
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26-03-2019
21:17:00
Se mere
Rosenthal. Continental, Kaari Grey til 6 personer (22)
Rosenthal. Continental, Kaari Grey stel bestående af: 6 middagstallerkner Ø. 26,5 cm, 6 dybe tallerkner Ø. 23 cm, 6 frokosttallerkner Ø. 20 cm, 2 krukker med hank (en med låg) H. 16-25 cm, 1 skåle, 1 fad B. 33 cm, fremstår med skår. (23)
Varenr: 5259640
DKK 3.000 DK, Herning, Engdahlsvej 26-03-2019
21:22:00
Mockaservis Bavaria
MOCKAKOPPAR, 24 dlr. Bavaria, 12 koppar med underfat, förgylld dekor
Varenr: 5280161
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 26-03-2019
21:23:00
Se mere
Bertil Vallien skål
BERTIL VALLIEN, skål på fot, Kosta Boda, 1980-tal, lysterglasyr, dekor av blå påklipp, signerad Boda 5697 B Vallien, etikettmärkt, höjd ca 23 cm, diameter ca 18 cm
Varenr: 5280162
DKK 1.781 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-03-2019
21:24:00
Se mere
Wilhelm Kåge Argenta
WILHELM KÅGE (1889-1960), "Argenta", vaser, ljusstake, 3 dlr., stengods, för Gustavsberg, grön glasyr, dekor i silver, höjd ca 15-18 cm
Varenr: 5280163
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:25:00
Se mere
Ampel Edgar Böckman
EDGAR BÖCKMAN, ampel, Höganäs, lysterglasyr, elektrifierad, diameter ca 34 cm, höjd ca 62 cm
Varenr: 5280169
21:31:00
Se mere
Brevkniv Flora Danica A Michelsen
BREVKNIV, Royal Copenhagen, i etui, Flora Danica, A. Michelsen, Sterling, Denmark, längd ca 24 cm
Varenr: 5280171
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26-03-2019
21:33:00
Se mere
Bjørn Wiinblad. Tidligt unika fad i glaseret keramik (cd)
Bjørn Wiinblad. Tidligt unika fad i glaseret keramik, gullig-cremefarvet fane, spiralmønster i bunden. Ø 43 cm. Signeret under bunden ' Bjørn Wiinblad Danmark'. Fremstår med aldersrelateret patina, spredte glasurafslag på kant.
Varenr: 5282177
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
09:23:25
Moccaservis Blå Blomst Royal Copenhagen
ROYAL COPENHAGEN, "Blå Blomst", moccaservis, 38 dlr, bestående av: 12 moccakoppar med 12 tillhörande underfat, 12 assietter, sockerskål med lock, gräddkanna
Varenr: 5281763
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 27-03-2019
10:00:00
Se mere
Ytterfoder porslin
YTTERFODER, 1 par, porslin, i form av glassköljare, blå/vitt mönster i 1700-tals stil, längd 27 cm, höjd 13 cm
Varenr: 5281773
10:20:00
Se mere
Dansk keramik. Vase og bordskål af glaseret stentøj(2)
Dansk keramik: En vase af glaseret stentøj, buttet korpus med lille saml hals, utydeligt sign. H. 20 cm. Keramisk bordskål dekoreret med blå, grå og gul glasur, mrk. Asbo, H. 10 cm, Ø. 27 cm(2)
Varenr: 5282434
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
10:51:08
Karl Hansen Reistrup for Kähler. Oksekrukke af keramik, 1898
Karl Hansen Reistrup 1863-1929 for Kähler. Oksekrukke af keramik med rød lustreglasur, modelleret med seks oksehoveder. H. 20, Ø 25 cm. Mrk. i bund. HAK samt KHR 98. Fremstår med flere glasurafskallinger samt mindre chips.
Varenr: 5277096
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
11:26:00
Gino Cenedese. Sammlung von Schalen, Glas, 1965.
Gino Cenedese. Schalen "vetro a scavo". 1965. Glas geschliffen. Teils mit Signatur auf der Unterseite, teils mit Aufkleber. Maße große Schale ca. H. 17 x D. oben ca. 19 cm. Maße kleine Schale ca. H. 12 x D. 16 cm. Maße grüne Schale ca. 23 x 14,5 cm. Label von Cenedese bis 1945 bis 1950 wurde ...
Varenr: 5224320
DKK 2.980 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
11:46:34
DKK 1.490
Christineholm Solros matservis
CHRISTINEHOLM, "Solros", matservis, 35 dlr., porslin, 1900-talets slut, bestående av: 6 flata mattallrikar, 6 djupa tallrikar, 12 förrättstallrikar, 2 uppläggningsfat, skål, 5 muggar, såssnipa med underfat, form samt terrin, mattallrikens diameter ca 26 cm
Varenr: 5281829
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
13:00:00
Se mere
Lisa Larson väggrelief Glädjehus
LISA LARSON, burk med lock i form av kvinna och man, stengods, signerad Lisa L, K-studion Gustavsberg Sweden, höjd ca 22, diameter 13 cm
Varenr: 5281833
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
13:08:00
Se mere
Lisa Larson figuriner
LISA LARSON, figuriner 2 st, Gustavsberg, tiger och tax, delvis glaserat och målat stengods, längd ca 27 resp. 15 cm
Varenr: 5281836
13:14:00
Se mere
Bing & Grøndahl. Figurer nr. 2225 og 2228 (2)
Bing & Grøndahl smed nr. 2225 h.29 cm og skomager nr. 2228 h.22 cm. 1.sort. (2)
Varenr: 5282950
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
13:15:00
DKK 900
Briger Kapiainen Paratiisi servis
BIRGER KAIPIAINEN, "Paratiisi", servisdelar, 17 dlr, Arabia, Finland, porslin, formgivningsår 1969, bestående av 6 kaffekoppar med fat (+ 3 kaffefat), 10 assietter, 1 tallrik, 1 skål, 2+1 uppläggningsfat, 1+1 lockskålar
Varenr: 5281840
DKK 3.561 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
13:22:00
Se mere
Arabia 'Ruska' servicedele af stentøj (46)
Arabia "Ruska" servicedele af stentøj med brun glasur, best. af: 14 middagtall. Ø 25 cm., 14 frokosttall. Ø 20 cm., 10 sidegtall. Ø 18 cm., saucekande med tilhørende underskål, 5 underkopper Ø 12 cm. samt rundt fad Ø 33 cm., Endvidere fad af andet producent Ø 26 cm. (46)
Varenr: 5281689
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2019
13:28:00
DKK 500
Jardinjär
JARDINJÄR, majolika, omkring 1900, Tyskland, dekor av putti, höjd ca 24, bredd 34 cm
Varenr: 5281857
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
14:12:00
Se mere
Vas Royal Copenhagen
ROYAL COPENHAGEN, stor vas, porslin, underglasyrmålad dekor av Öresund och Kronborgs slott samt båt, stämplad och signerad ROYAL COPENHAGEN DENMARK 2141/131 72, tillverkad mellan 1922 och 1935, höjd 42,5 cm
Varenr: 5281859
DKK 1.781 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
14:16:00
Se mere
Kresten Bloch for Royal Copenhagen. Vase af stentøj
Kresten Bloch for Royal Copenhagen. Unika vase af stentøj dekoreret med okseblodsglasur. I bunden mærket med tre bølger og monogram i blåt. H.14 cm. Minimalt glasurchip på fodrand.
Varenr: 5283062
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
14:17:00
DKK 3.400
Glasservis Rosendahl
GLASSERVIS, 24 dlr, "Grand Cru", Rosendahl, design Erik Bagger, bestående av: vattenkaraff, 6 dricksglas, 6 mattallrikar, 9 dessertskålar, 2 serveringsskålar
Varenr: 5281862
14:22:00
Se mere
Porslinshund
VINTHUND, porslin, Italien, höjd 74, längd 50 cm
Varenr: 5281866
14:30:00
Se mere
En samling div. glaseret keramik og stentøj, af bl.a. Etienne van Wonterghem. (8)
En samling vaser, skåle, saltkar og kande af glaseret keramik og stentøj, bl.a. kande og vase med grøn-brun glasur, sign. E.v.W. for Etienne van Wonterghem (1923-1986). H. 22 og 13 cm. (8)
Varenr: 5225360
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
14:32:00
DKK 850
Berlinois. Ti vinglas med glat kumme(10)
Berlinios. Ti vinglas med glat kumme uden slibninger, H. fra 14,5-15 cm. Ét glas med lille skår på knap. (10)
Varenr: 5284505
14:41:40
Steffen Dam, par påfuglevaser(2)
Steffen Dam født 1961. Par 'Påfuglevaser', vaser af transparent petroleumsblåt glas, dekoreret med millifiori. Sign. H. 19 cm og 25 cm. (2)
Varenr: 5276366
14:47:00
Fad fra Eslau keramik
Eslau fad i keramik. Dekoreret med grønne blade på hvid baggrund. Signeret i bunden Eslau 50, Ø 33,5 cm. Små chip på kant
Varenr: 5285160
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
15:04:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 18  >>