Vurdering
12345...13»   Varer pr. side   377 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skål samt urna Laholm keramik
JANI (Jane Wåhlstedt & Nils Larsson), Laholm keramik, skål samt lockurna/potpurri, dim ca 12 cm resp höjd 17 cm

Varenr: 5633837
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 07-04-2020
10:32
Se mere
Henrik Allert plakett väggrelief
HENRIK ALLERT (född 1937): Väggrelief, med motiv av duva med ägg, Pentik, Finland, delvis glaserad vit stengods, ca 23,5x27 cm

Varenr: 5633866
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
11:30
Se mere
Rörstrand tekoppar
RÖRSTRAND, 6 tekoppar med fat, 5 kaffekoppar med fat, 1900-talets början respektive 1900-tal, i botten märkta Rörstrand, dekor av blomster, höjd ca 6-7 cm

Varenr: 5633871
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
11:40
Se mere
Lisa Larson "Giraff"
LISA LARSON,"Giraff", figurin, ur serien "Stora Zoo", formgiven 1957, stengods, glaserat,, Gustavsberg, höjd ca 38 cm.

Varenr: 5633886
DKK 1.718 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
12:10
Se mere
Samling kobber (5)
Samling kobber effekter kasseroller H. 11,5 Ø 21,5 cm, H. 7,5, Ø 14 cm. To blomsterskjuler på fødder H. 11 Ø 30 cm og H. 12,5 Ø 15 cm. Potte H. 10 cm Ø 19 cm. (5)

Varenr: 5623620
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
13:00
Fleurs in Saar Basin /Old Abbey Ware, terrin med underfad af fajance
Fleurs in Saar Basin /Old Abbey Ware. Terrin med underfad af fajance, dekoreret med blomster, H. 34 cm. L. 39 cm. Aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 5630521
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 07-04-2020
13:45
Skulpturer tangkopior 5 st
SKULPTURER, lergods, 5 st, Kina, 1900-talets andra hälft, tangkopior efter gravkeramik från 618-906 e.kr, sancaiglasyr, höjd ca 10,14,20,30,32 cm

Varenr: 5633944
14:06
Se mere
Figuriner Wien Aporkestern
WIEN (1718-1864), figuriner, 10 st., porslin, Österrike, 1800-talets första hälft, "Aporkestern", polykromt bemålade, höjd ca 12-18 cm

Varenr: 5633947
DKK 5.498 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
14:12
Se mere
Amalric Walter. Assiet af glas, cd
Amalric Walter 1870-1959. Assiet af gult glas med skarabæer, sign. L. 16 cm.

Varenr: 5596162
DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
14:28
Kjøbenhavns Porcellains Maleri. (KPM). Brun Orkidé. Diverse dele stel (50)
Kjøbenhavns Porcellains Maleri. (KPM). Brun Orkidé. Diverse dele stel af porcelæn, bestående af: 1 rund terrin m/ låg 1. sort. Ø 25 cm 1 rund terrin m/ låg 1. sort. Ø 20 cm 1 oval terrin m/ låg 1. sort. L. 24 cm 3 saucekander på fad 1. sort. L. 20 cm 4 ovale fade 1. sort. L. 31-42 cm 1 oval...

Varenr: 5627528
14:36
Royal Copenhagen/Kgl.P. Flora Danica vinkøler, nr. 20/3571
Royal Copenhagen/Kgl.P. Flora Danica vinkøler med grenformede hanke og pousserede blomster. 'Humulus Lupulus L.', nr. 20/3571. 1 sort. H. 16,5 cm. Ø 18,5 cm. Fremstår med revne fra bund til top, reparation på den ene hank, skade på lille parti af randforgyldning, spredte chips på blomster.

Varenr: 5607258
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
14:51
Miniatyrer glas Bertil samt Ulrika Hydman Vallien
BERTIL VALLIEN (f. 1938) samt ULRIKA HYDMAN-VALLIEN (1963-2018), miniatyrer, 2+4 dlr, glas, Kosta Boda, bestående av: 1 skål, signerad Boda Artist Col UH Vallien 78013, 2 st skålar B Vallien 58214 samt 58010, 1 vas, signerad Boda Artist Col UH Vallien 48013, 4 vaser/skålar/flaska, signerade Boda Artist Col B Vallien 48214, 48008 samt 48014 (flaskan), höjder mellan 22-2,5 cm

Varenr: 5633974
15:06
Se mere
Gunnar Nylund hänkelvas
GUNNAR NYLUND, vas med hänkel, 1940-/50-tal, Rörstrand, signerad med röstrandsmärkate samt GN, höjd ca 34 cm

Varenr: 5633977
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
15:12
Se mere
Royal Copenhagen Flora Danica fat
ROYAL COPENHAGEN, "Flora Danica", fat, porslin, Danmark, 1900-tal, målad dekor av "Primula officinalis L", nr 3509, höjd ca 26 cm

Varenr: 5633980
DKK 3.436 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 07-04-2020
15:18
Se mere
Skålfat Mari Simmulson Upsala Ekeby
MARI SIMMULSON, skålfat, Upsala Ekeby, 1960-tal, chamotterat lergods, dekor av kvinna och solros i vitt, brunt, violett, gult, rosa, blått och grönt, märkt mari simmulson, höjd 5, 22 x 22 cm

Varenr: 5633983
15:24
Se mere
Lisa Larson figurin Dora
LISA LARSON, "Dora", figurin, Gustavsberg, ur "ABC-Flickor", stengods, formgivningsår 1958-73, delvis glaserad, undertill signerad, höjd ca 27 cm

Varenr: 5633996
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
15:50
Se mere
Kunglig Dansk servis
ROYAL COPENHAGEN, "Blå Blomst", porslin, 60 dlr, bestående av: 12 mattallrikar, 13 djupa, 12 bordstallrikar, 11 assietter, 3 uppläggningsfat, 6 askfat, skål på fot, lövformat fat, tillbringare

Varenr: 5633998
DKK 2.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
15:54
Se mere
Lomonosov m.m. Samling hundefigurer (3)
Lomonosov, Sitzendorf m.m. Samling figurer i form af hunde bl.a. Terrier m.m., H. 9-16 cm. Brugsspor. (3)

Varenr: 5629268
16:04
Ingegerd Råman, vaser 2 st, Orrefors
INGEGERD RÅMAN (född 1943), vaser, 2 st, modellerna "Zvizz" och "Pond", Orrefors, Zviss i klar glasmassa, dekor i rött, märkt undertill samt etikettmärkt, höjd ca 27 cm, Pond i svart, vit dekor, märkt undertill, höjd ca 23,5 cm

Varenr: 5634006
16:10
Se mere
Wilhelm Kåge servis
WILHELM KÅGE, "Guldstjärna", matservis, 57 dlr, Gustavsberg, bestående av: 12 mattallrikar, 12 djupa, 11 förrättstallrikar, 12 assietter, såsskål, kanna, 4 uppläggningsfat, uppläggningsskålar 2+2, karott med lock

Varenr: 5634010
16:18
Se mere
Spargris
SPARGRIS trol Höganäs, omkring 1900, lergods, i form av gris, ej märkt, höjd ca 16, längd 26 cm

Varenr: 5634012
16:22
Se mere
Royal Copenhagen Musselmalet
ROYAL COPENHAGEN, 4 dlr, frukostset, Musselmalet, bestående av; 2 äggkoppar (2026), 1 saltkar (146?) samt tekopp (72), underfat (75-78)

Varenr: 5634016
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 07-04-2020
16:30
Se mere
Scan Lekven Design. Telefonplatter fra 1976-1983, porcelæn (8)
Scan Lekven Design. Telefonplatter fra 1976-1983, porcelæn, Ø 19,5 cm. Brugsspor. (8)

Varenr: 5612185
16:34
Birger Kaipiainen tav Viola fat
BIRGER KAIPIAINEN, TVÅ FAT, "Viola", Arabia, 1963/67, 14 x 13,5 cm, 28 x 25 cm

Varenr: 5634028
DKK 2.235 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 07-04-2020
16:54
Se mere
Vaser mm Japan
VASER, SKÅLAR, FAT, porslin, Japan, samtida, 30 dlr, varierande dekor, höjd 4-13 cm

Varenr: 5634039
17:16
Se mere
Vas murano
MURANO, vas, etikettmäkrt, höjd ca 10 cm

Varenr: 5634042
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
17:22
Se mere
Keramik vase
Keramik vase i Art-Deco stil rigt dekoreret h. 40 cm Ø34 cm.

Varenr: 5413571

DKK 1.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-04-2020
17:50
Meissen figurin
MEISSEN, fgurin i form av hund, 1900-tal, märkt med korsade klingor i blått under glasyr samt i godset, modellnummer 78753, porslin, höjd ca 13 samt längd 22 cm

Varenr: 5634058
17:54
Se mere
Royal Copenhagen Musselmalet
ROYAL COPENHAGEN, 5 dlr, Musselmalet, bestående av;. 1 kanna (16), 1 mjölkkanna (60), 1 miniatyrkopp (530), 1 kanna (763/spricka, lagningar), 1 lockterrin (23, skador/äldre lagningar)

Varenr: 5634068
18:14
Se mere
Wilhelm kåge
WILHELM KÅGE, karaff Gustavsberg, Argenta, stämplad Gustavsberg Argenta Made in Sweden, höjd ca . 30 cm

Varenr: 5634079
18:36
Se mere
12345...13»