Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Royal Copenhagen. Tre fade, 'Blå Blomst' (3)
Royal Copenhagen. Tre fade, 'Blå Blomst'. Oval fad nr. 1557, L. 40,5 cm, 2. sort. Rund fad nr. 1563, Ø 33 cm, 1. sort. Rund fad nr. 1691, Ø 29,5 cm, 2. sort. (3)
Varenr: 5002945
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
12:24:24
DKK 900
To vaser af porcelæn, bl.a. Franklin Mint. (2)
Franklin Mint vase af porcelæn, prydet med blomster, grene og ornamentik. H. 30,5 cm. Samt 'The Journey of the Heavenly Tortoise', vase af porcelæn, prydet med ornamentik i farver. H. 27 cm. ekskl. stand. (2)
Varenr: 4992855
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 22-05-2018
12:28:00
Gröna Anna matservis
RÖRSTRAND, "Gröna Anna", matservis, 53 dlr, bestående av: 12 mattallrikar, 12 djupa tallrikar, 12 förrättstallrikar, 12 desserttallrikar, 1 mjölkkanna, 1 såskopp, 2 uppläggningsfat samt 1 skål
Varenr: 5003351
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-05-2018
12:33:00
Se mere
Holmegaard, Iittala m.fl. Div. glas (5)
Holmegaard, Iittala m.fl. Vaser, skål samt fad af klart og farvet glas. H. 6-13 cm. Fremstår med brugsspor, største skål med små kantafslag. (5)
Varenr: 4965361
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-05-2018
13:18:21
Tallrikar fajans Frankrike
TALLRIKAR, 3+1+1+1, 1700/1800-tal, fajans, troligen La Rochelle, handmålade, diameter ca 23-24 cm
Varenr: 5003366
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
13:21:00
Se mere
Dahl Jensen. Siddende engelsk hund
Dahl Jensen. Siddende engelsk setter, hund, figur af porcelæn, nr. 1186 2. sort., H. 23 cm. Frem står med reparation på fod.
Varenr: 5002971
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
14:09:00
DKK 450
Royal Copenhagen, samt Bing & Grøndahl figurer (3)
Royal Copenhagen, samt Bing & Grøndahl figurer. Bestående af siddende isbjørn H. 13 cm. nr. 536 1 sort. Liggende isbjørn L. 19 cm. nr. 537 1. sort. Siddende dreng med kop H. 12 cm. nr. 1713 1. sort. (3)
Varenr: 5000935
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
14:12:00
DKK 450
Royal Copenhagen / Kgl. P. Faun med ugle, figur af porcelæn, nr. 2107 1. sort.
Royal Copenhagen / Kgl. P. Faun med ugle, figur af porcelæn, nr. 2107 I. sort., H. 15,5 cm.
Varenr: 5002192
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
14:13:00
DKK 700
Vas Sigurd Persson
SIGURD PERSSON, vas, glas, Kosta, märkt Kosta Unik SigP -63 höjd ca 28 cm
Varenr: 5003384
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
14:18:00
Se mere
To skåle, opsats og serveringsfad af slebet krystalglas. (4)
To skåle, rundt serveringsfad og todelt opsats af slebet krystalglas. Opsats H. 25 cm. Fremstår delvist med chips på kanter. (4)
Varenr: 5003769
14:23:16
Blandet samling af keramik vaser (10)
Blandet samling af keramik vaser. West Germany, Nr. 3202, 213-20, 285-23. Blå med grå top H, 40 cm, Nr 246-40, Cremehvid, H, 24 cm. 258-61, Tyrkis blå H, 41 cm Nr. 910-40. Bitossi. Knabstrup, Nr. 816, 279 og Illum bolighus, Nr, 1115. 1 Rörstrand. Stor gul vase med mindre revne (10)
Varenr: 5002380
14:25:00
DKK 900
Obelisk, glas
OBELISK, glasskulptur, etikettmärkt Venini Murano, höjd 35 cm.
Varenr: 5003387
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
14:27:00
Se mere
Bing & Grøndahl. Elektriker, figur af porcelæn nr. 2428, 2. sort
Bing & Grøndahl. Figur af porcelæn i form af elektriker fremstillet af Bing & Grøndahl efter model af Paul Hauch Carlsen. Nr. 2428. 2. sort. H. 29,5 cm.
Varenr: 5004060
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2018
14:55:00
Teservis Ostindia
RÖRSTRAND, teservis, 21 dlr, "Ostindia", bestående av: 6 tekoppar, 6 tefat, 6 assietter, tekanna med lock, sockerskål med lock, samt gräddkanna
Varenr: 5003400
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22-05-2018
15:09:00
Se mere
Dahl Jensen, Hylende ulv.
Dahl Jensen. Hylende ulv. Figur af porcelæn Nr. 1258. H, 24 cm. Mærket med kongelig krone og 'DJ' Copenhagen. Fremstår uden skår.
Varenr: 5002973
DKK 3.600 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
15:10:00
Kjell Engman for Kosta Boda, vase
Kjell Engman, vase af farvet glas, motiv med ansigt. Mærket Kosta Boda samt signeret og nummereret, nr. 89516. H. 39 cm.
Varenr: 5002812
15:21:00
DKK 450
Royal Copenhagen, samt Bing & Grøndahl figurer og enkelt usign figur (6)
Royal Copenhagen, samt Bing & Grøndahl figurer og enkelt usign. figur. Bestående af: Terrier nr. 1998, 1. sort. Dreng med spand nr. 2127 1.sort. pige med spejl, nr. 2318 1.sort. Dreng der sidder på bøger nr. 1742 1.sort. amagerpige' nr. 1251. 1. sort. Samt læsende pige usign. H. 10 cm. (6)
Varenr: 5002190
15:24:00
Djurfigur
DJURFIGUR, i form av tiger, 1900-talets senare hälft, troligtvis Italien, glaserat lergods, höjd ca 53 cm
Varenr: 5003410
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-05-2018
15:36:00
Se mere
Kosta Boda och Orrefors
KOSTA BODA och ORREFORS, glas, 3 dlr, Monica Backström, flaska med propp, Kosta Boda, signerad, höjd ca 25 cm, Erika Lagerbielke, vas, Orrefors, signerad, höjd 42,5 cm, Helen Bergström, vas, Orrefors Expo, signerad, höjd 30 cm
Varenr: 5003413
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22-05-2018
15:45:00
Se mere
Grethe Meyer for Royal Copenhagen. Blåkant kaffe- og middagsservice (87)
Grethe Meyer for Royal Copenhagen. Blåkant kaffe- og middagsservice af fajance bestående af: 8 kaffekopper, 7 underkopper, 5 tekopper, 6 underkopper, sukkerskål m. låg, 9 tall. Ø 18 cm, 9 tall. Ø 23.5 cm, 11 tall, Ø 26.5 cm, 4 dybe desserttall. Ø 20,5 cm, rektangulært fad 24 x 25 cm, kvadratisk ...
Varenr: 5002363
DKK 2.400 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
16:04:00
DKK 3.800
Bing & Grøndahl / Royal Copenhagen. Service af porcelæn, 'Don Juan' mm.(ca. 54)
Bing & Grøndahl / Royal Copenhagen. Service af porcelæn, 'Don Juan' mm., bestående af: 2 ovale fade L. 38,5/50 cm, 7 dybe tallerkener Ø. 24 cm, 14 dybe tallerkener Ø. 21 cm, 14 middagstallerkener Ø. 23,5 cm(2 stk. med lille skår under bund). 1 rundt fad Ø. 31 cm, 1 rundt fad Ø. 38 cm(afslag under...
Varenr: 4999615
16:35:00
Flaska Satellite B. Vallien för Kosta Boda Artist
BERTIL VALLIEN, flaska, glas, "Satellite", Kosta Boda, Artist coll, B Vallien, 89253, höjd 30,5 cm
Varenr: 5003429
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
16:36:00
Se mere
Stor glasbakke/fad med emaljedekoration
Rund bakke / bordfad i røgfarvet glas med guldkant rigt dekoreret med emalje i form af blomster og dyr. Monteret med ophæng Ø49 cm h. 3.7 cm, 20.årh. beg.
Varenr: 5003662
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2018
16:36:00
Bålskålar England
BÅLSKÅLAR, 1 par, England, 1800-talets slut, flintgods, kinesiserande dekor, höjd 16, diameter 28 cm
Varenr: 5003438
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
17:06:00
Se mere
Grethe Meyer for Royal Copenhagen/Aluminia. 'Blå Kant' (38)
Grethe Meyer for Royal Copenhagen/aluminia. Dele til 'Blå Kant' af fajance, bestående af:6 kopper nr. 3042 samt 9 underkopper9 kagetallerkner nr. 30664 dybe tallerkner Ø 21 cm6 flade tallerkner Ø 21 cm8 flade tallerkner Ø 24 cmSæt salt & peberbøsserSovseskål på underskålTo skåle nr. 3056 Ø 21 cm ...
Varenr: 5003800
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
18:14:00
Bode Willumsen for Royal Copenhagen, kande af glaseret stentøj
Bode Willumsen for Royal Copenhagen, kande af delvist glaseret stentøj, signeret med monograqm, nummer 5268. H. 18 cm. 4. sortering, lille afslag på top af hue. Denne auktion er en del af Lauritz.com Herlev temaauktion over keramik og stentøj.
Varenr: 5004349
18:23:00
Aluminia og Bing & Grøndahl. Bryggeriplatter (11)
Aluminia og Bing & Grøndahl. Bryggeriplatter Tuborg platte 1902 Nr. 10 til ophæng. Tuborg platte 1905, Nr. 25. til ophæng Tuborg platte 1898, Nr. 617. med enkelte skår.Tuborg platte 1903, Tuborg platte 1904, Nr. 15. Tuborg platte 1873-1908. Carlsberg porter 1891. 2 De forenede bryggerier, 1904 og...
Varenr: 5004285
18:27:00
DKK 850
Bravaria porcelæn 'Trianon' kaffestel. (85)
Bravaria porcelæn 'Trianon' kaffestel. Bestående af: 12 mocca kopper, 12 underkopper, 16 kopper, 18 underkopper, 17 side tallerkener, 3 askebægre, 3 sukker og fløde sæt. skål Ø. 19 cm. fad Ø. 19 cm. Fad Ø. 25 cm. Fad Ø. 27 cm. Fremstår med brugsspor (85)
Varenr: 5004293
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
18:32:00
Arne Bang, vase af stentøj nr.19
Arne Bang, vase af stentøj med grønlig glasur, dessinnr.19. H.13,5 cm. Lille afslag på dekoration.
Varenr: 5002656
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2018
18:38:00
Skål med fat i glas Simon Gate för Orrefors
SIMON GATE, skål med fat, glas, Orrefors, rund nedåt avsmalnande, ametistfärgad glasmassa, slipad dekor, osignerad, skålens höjd 13, diameter 21, fatets diameter 21 cm
Varenr: 5003472
18:51:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >>