Vurdering
12345...10»   Varer pr. side   276 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Berlinois. Fire vinglas (4)
Berlinois / Christian VIII. Fire glas H. 14,5-15,5 cm (4)

Varenr: 6260806
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 07-10-2022
15:22
Sukkerfad/opsats med slibninger
Sukkerfad el. opsats m/ slibninger, på hul stilk på rund fod (linier i glasset på fod), 20. Årh., H. 12, Ø 14 cm. Fremstår m/ alm. brugsspor bl.a. slebet kant m.m.

Varenr: 6270411
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 07-10-2022
16:05
Dahl-Jensen. Georg Dahl-Jensen. Kuglefomet bordlampe & skål, glaseret stentøj (2)
Dahl-Jensen. Georg Dahl-Jensen. Kuglefomet bordlampe & skål, begge af glaseret stentøj i changerende grønne farvetoner, stemplet DJ 14 m.m., lampe H. inkl mont. 20 cm & H. 9, Ø 22 cm. Enkelte brugsspor. (2)

Varenr: 6257515
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 07-10-2022
16:09
Herman A. Kähler m.m. Diverse vaser, fad m.m. (5)
Herman A. Kähler m.m. Diverse vaser, fad m.m., bl.a. et par HAK vaser, dekoreret i brunlige nuancer m/ bladværk, enkelte chip, H. 16,5 cm, 2 stk. stentøjs bordlamper m/ glasurafstød, signeret Birgit m.m., H. m/ mont. ca. 42 cm, ovalt raku fad m/ bemaling, signeret m/ monogram 32 x 29 cm. ...

Varenr: 6273322
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 07-10-2022
16:37
Orrefors. To karafler, vase, skål og stager af glas (6)

Varenr: 6032511
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
17:36
Royal Copenhagen. 'Musselmalet' kaffe- og teservice (48)
Royal Copenhagen. 'Musselmalet' kaffe- og teservice bestående af syv tallerkner nr. 576 (heraf tre af 1.sort. og fire af 2.sort.), en tallerken nr. 653 (1.sort.), en underkop nr. 535-656-669 (1.sort.), en underkop nr. 525-626-656 (4.sort.), seks underkopper nr. 713 (heraf fem af 1.sort. og en af ...

Varenr: 6255003
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
18:16
Ibsens Enke. Tre dele keramik (3)
Ibsens Enke. Tre dele keramik bestående af en vase nr. 795, et fad nr. 135 samt en skål nr. 128. Fremstår med almindelige brugsspor. (3)

Varenr: 6211637
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 07-10-2022
19:14
Samling krystal brevvægte med diverse motiver (13)

Varenr: 6204222

DKK 1.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-10-2022
19:19
Royal Albert 'Old contry roses' servicedele af porcelæn. (90)
Royal Albert 'Old contry roses' servicedele af porcelæn best. af: 5 ovale fade, 1 rundt fad med hanke, 2 opsats, 1 smørkrukke med underfad, 1 bladformet fad , 2 askebægre, 1 kaffekande, 4 diverse små fade, 2 sukkerskåle, 2 flødekander, 16 kaffekopper, 17 underkopper, 18 frokosttall, 18 kagetall. ...

Varenr: 6278262
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
20:22
DKK 1.200
Royal Copenhagen, 'Flora Danica'. fad nr. 20/3564 1 sortering.
Royal Copenhagen, 'Flora Danica'. fad "Potentilla palustris Scop." nr. 20/3564, 24 x 24 cm. 1 sortering.

Varenr: 6280178
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-10-2022
20:27
DKK 4.400
Royal Copenhagen / Kgl. porcelæn. Musselmalet 'helblonde'. 12 kagetallerkener, sukkerskål samt mælkekande (14)
Royal Copenhagen / Kgl. porcelæn. Musselmalet 'helblonde' kaffeservice af porcelæn bestående af: 12 kagetallerkener nr. 1/1087. 1. sort, Ø. 17,5 cm., en sukkerskål nr. 1/1112. 1. sort, H. 7,5 cm., samt en mælkekande nr. 1/1032. 1. sort, H. 10,5 cm. (14)

Varenr: 6270982
DKK 4.000 DK, Kolding, Platinvej 07-10-2022
20:36
Royal Copenhagen. Musselmalet 'helblonde'. 12 middagstallerkener (12)
Royal Copenhagen. Musselmalet 'helblonde'. 12 middagstallerkener af porcelæn, heraf 5 stk. nr. 624 1. sort, 6 stk. nr. 1/1084 2. sort samt 1 stk. nr. 1/1084 3. sort (denne med afslag på fodrand). Ø. 25 cm. (12)

Varenr: 6270972
DKK 6.000 DK, Kolding, Platinvej 07-10-2022
20:50
DKK 4.200
Royal Copenhagen / A. Pedersen. 'Abe Der Klør sig på Ryggen'. Sjælden figur nr. 432
Royal Copenhagen / A. Pedersen. 'Abe Der Klør sig på Ryggen'. Figur nr. 432 i sjælden udbudt farve. 1. sort. produceret mellem 1898 - 1923.

Varenr: 6269512
DKK 8.000 DK, Kolding, Platinvej 07-10-2022
20:58
Rörstrand. Samling 'Ostindia' service (86)
Rörstrand. Samling 'Ostindia' service bestående af femten underkopper, Ø. 16 cm., ni underkopper, Ø. 15 cm., atten underkopper, Ø. 13 cm., en kagetallerken, Ø. 16 cm., fem tekopper, Ø. 10 cm., tre kaffekopper, Ø. 9,5 cm., femten kaffekopper, Ø. 8 cm., fire æggebægere, H. 5 cm., et saltkar, L. 9,5...

Varenr: 6280716
21:16
DKK 2.800
Bing & Grøndahl. Jesus. Figur af bisquit
Bing & Grøndahl. Jesus. Figur af bisquit, Stemplet B&G Eneret. H. 50 cm. Fremstår med flere afknækkede fingre.

Varenr: 6276509
DKK < 1.000 DK, Kolding, Platinvej 07-10-2022
21:17
DKK 450
Royal Copenhagen. Musselmalet helblonde stager (2)
Royal Copenhagen. To musselmalet helblonde stager, nr. 1138, 1 = 1. sort. og 1 = 2. sort. H. 10,5 cm. (2)

Varenr: 6280743
DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 08-10-2022
09:04
Gunnel Nymann, glasvase med luftbobler ca.1950
Gunnel Nymann (1909-48) for Nuutajärvi-Nottsjö, glasvase med lutbobler ca.1950. H.22 cm. Ingen mærkning. Aldersrelateret stand.

Varenr: 6280960
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-10-2022
12:22
Lars Carlsson for Christineholm og Firkløver 'Gammeldags jul' stel af porcelæn (26)
Lars Carlsson for Christineholm og Firkløver. Julestel 'Gammeldags jul' af porcelæn og glas bestående af: 12 stk. Middags tallerkener Ø 24 12 stk. frokost tallerkener Ø 19,5 cm. 2 stk. lysestager H. 11 cm. (26) Fremstår med få brugsspor.

Varenr: 6279086
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-10-2022
13:01
DKK 950
Knabstrup. Vase, rillet korpus m/ dekoration, glaseret lertøj
Knabstrup. Vase, rillet korpus m/ dekoration, glaseret lertøj, H. 14,5 cm. Enkelte brugsspor bl.a. afstød i bunden m.m.

Varenr: 6253427
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 08-10-2022
13:18
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl Figurer,vaser og skåle/Asietter.(15)
Royal Copenhagen og Bing & Grøndahl Figurer,vaser og skåle/Asietter bestående afRoyal CopenhagenPige m/Kalv nr. 779Gåsepige nr. 527Dreng m/Kalv nr. 772Flugten til Amerika nr. 1761Vase med Dybbøl Mølle nr. 4568, H. 17 cmVase med Den Lille Havfrue på Langelinie nr. 4576, H. 17 cm(lille ...

Varenr: 6258400
DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-10-2022
13:22
L. Hjorth. Sørgende kvinde, figur, glaseret keramik
L. Hjorth. Sørgende kvinde, figur af hvidglaseret keramik, stemplet 810 m.m., H. 13 cm. Enkelte brugsspor.

Varenr: 6277005
14:13
Royal Copenhagen. Fuld Saksisk Blomst. Terrin af porcelæn
Royal Copenhagen. Fuld Saksisk Blomst. Terrin af porcelæn, nr. 1668, samt underfad nr. 1643., 1.sort. L. 47, cm., H. 28 cm. Fad og låg fremstillet mellem 1870-1890, senere fremstillet terrin.

Varenr: 6269067
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
14:23
DKK 4.200
Nils Thorsson for Royal Copenhagen. Fad af stentøj 'Diana' dekoreret med fasaner
Nils Thorsson for Royal Copenhagen. Fad af stentøj 'Diana' dekoreret med fasaner, nr. 1066/5371. Ø 36,5 cm., 2.sort. Fremstår med almindelige brugsspor.

Varenr: 6264980
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
14:50
Birte Troest Vase af keramik(1)
Birte Troest f.1943 Vase af keramik dekoreret i sort, grå og hvide nuancer H. 29 cm.

Varenr: 6211734
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-10-2022
15:02
Michael Andersen. Marianne Starck. Bordlampe, glaseret stentøj
Michael Andersen. Marianne Starck. Bordlampe, glaseret stentøj, stemplet ant. 6207 m.m., H. inkl. mont. 48 cm. Enkelte brugsspor.

Varenr: 6264941
15:22
Ubekendt kunstner. Kvadratisk fad af stentøj

Varenr: 6098561
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-10-2022
15:58
Royal Copenhagen / Kongeligt Porcelæn. Jacob Aall Heuch. Sneugle, figur, nr. 467 1. sort.
Royal Copenhagen / Kgl. P. Jacob Aall Heuch. Sneugle, figur af porcelæn, nr. 467 1. sort. - øjne m/ brændingsfejl, H. 22 cm. Få brugsspor.

Varenr: 6277003
DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 08-10-2022
16:11
Samling ældre bornholmsk terracotta m.m. (11)
Samling ældre bornholmsk terracotta m.m. bestående af 5 med Bertel Thorvaldsen motiver samt 3 med håndmalede motiver Ø fra 13,5 cm op til 27 cm, Frede Aamodt plakette: 'Frederik d.7, Grundlovens giver' h.23 cm Ø 19,5 cm samt 'majolica' fod uden top h.24,5 x 35 x 35 cm. Aldersrelateret stand, ...

Varenr: 6277828
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-10-2022
16:40
Knud Kyhn for Kgl. P: 5 figurer (5)
Knud Kyhn for Kgl. P: 5 figurer bestående af elefantunge 22743, 4 bjørneunger 21434, 2x21435 og 2143?. Alle 1.sortering. (5)

Varenr: 6270903
17:05
Holmegaard Glasværk mm. Glasbesætning, 'Ulla' mm (42)
Glasbesætning. Holmegaard Glasværk, 'Ulla': 4 rødvinsglas H. 17 cm, 7 portvinsglas H. 12,5 cm, 10 snapseglas H. 10 cm. Ubekendt glasværk: 7 rødvinsglas H. 18 cm, 10 portvinsglas H. 12,2 cm, 4 snapseglas H. 9,7 cm. Brugsspor. (42)

Varenr: 6279939
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-10-2022
17:16
12345...10»