Vurdering
12345...14»   Varer pr. side   412 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Orrefors "Silvia" glasservis
INGEBORG LUNDIN, 34 dlr, glasservis, 'Silvia', Orrefors, bestående av 6 st champagne, 7 st selter, 2 st rödvin varav ett med micronagg, 6 st sherry/starkvin, 2 st snapps, 10 st vitvinsglas varav ett med nagg, 1 st portvinsglas med nagg

Varenr: 5911620
DKK 2.924 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 24-01-2021
10:14
Se mere
Terassvas Marieberg fajans
TERASSVAS med lock, fajans, Marieberg, 1700-tal, märkt MB, höjd 36 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Varenr: 5911637
DKK 2.193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-01-2021
11:00
Se mere
Figurin
FIGURIN, 1800-tal, i form av man med skottkärra, märke i botten i underglasyrblått, porslin, höjd ca 14 cm

Varenr: 5911658
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-01-2021
11:42
Se mere
Vas Wilhelm Kåge
WILHELM KÅGE, vas, Gustavsberg, argenta, grönglaserad, bemålad dekor av drake, undertill märkt ARGENTA 1207 samt inpressad märkning, höjd ca 25

Varenr: 5911667
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-01-2021
12:12
Se mere
Bjørn Wiinblad, løgformet lågkrukke.
Bjørn Wiinblad. (1918-2006). Løgformet krukke af glasseret keramik med låg, dekoreret i blågrøn glasur med relief og ornamentik. H. 24 cm.

Varenr: 5899193
DKK 4.800 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
13:26
DKK 900
Matservis Classic Rosenthal
ROSENTHAL, 24 dlr, matservis, 'classic', 12 st mattallrikar diam ca 26 cm, 12 st förättstallrikar ca 21 cm

Varenr: 5911702
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 24-01-2021
13:34
Se mere
LFZ Lomonossow Porzellanmanufaktur. Porzellanfigur Windhund. 2. Hälfte 20. Jh.
LFZ Lomonossow Porzellanmanufaktur. Porzellanfigur Windhund. 2. Hälfte 20. Jh. Weißporzellan mit unterglasurer Bemalung. am Boden Manufakturstempel. L. 30 cm, H. 16 cm

Varenr: 5902806
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-01-2021
14:25
DKK 298
Lisa Larson figurin Dora
LISA LARSON, "Dora", stengods, ur "ABC Flickor" (1958-1973), för Gustavsberg, delvis glaserad, undertill signerad, höjd ca 27 cm

Varenr: 5911730
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 24-01-2021
14:42
Se mere
Figur
Figur af støbt materiale i form af siddende ung pige med bog. Af nyere dato. H. 32 cm.

Varenr: 5906045
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-01-2021
14:49
Jasba Keramik Vase. Keramikfabriken Jakob Schwaderlapp & Söhne K.G., Baumbach.
Jasba Keramik Vase. Keramikfabriken Jakob Schwaderlapp & Söhne K.G., Baumbach. beige Scherben, Kugelform, am Boden bezeichnet. H. 30 cm Dm. 25 cm. Fussring mit 1 kleiner Fehlstelle.

Varenr: 5898067
15:24
DKK 335
Arne Bang. Skål med Michelsen sølvlåg
Arne Bang (1901-1983) Rillet skål i stentøj med grøn glasur. Signeret i bund med monogram AB. Tilhørende låg i sterlingsølv udført ved A. Michelsen (bule på top)

Varenr: 5906297
DKK 11.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2021
15:30
DKK 4.200
Bing & Grøndahl samt Royal Copenhagen. (40)
Royal Copenhagen. Samling porcelæn bestående af: Vase, nr. 1659, H. 20 cm Vase, nr. 2442 Skål med krebs, nr. 3277 Blå Blomst: 8 kagetallerkener, nr. 8092, 5 kaffekopper med tilhørende underkopper, nr. 8261, 2 tekopper med tilhørende underkopper, nr 8049 Samt Bing & Grøndahl. Samling porcelæn...

Varenr: 5910308
DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 24-01-2021
16:08
Flaska design Erik Höglund
ERIK HÖGLUND, Boda, flaska, 1900-talets andra hälft, brunt glas med reliefdekor, signerad H761/225, höjd ca 24 cm

Varenr: 5911764
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-01-2021
16:14
Se mere
Axel Salto for Royal Copenhagen. Vase af stentøj
Axel Salto (1889-1961) for Royal Copenhagen. Vase af stentøj modelleret i knoppet stil, dekoreret med sungglasur. Sign. Salto. H. 7 cm. Ø9 cm. 1. Sort. Bemærk teksttilføjelse! Lille reparation/retouchering på en knop på fodrand.

Varenr: 5906294
DKK 15.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2021
16:30
DKK 7.000
Meissen flakong
MEISSEN, flakong, 1800-tal, i form av kvinna med hund där hunderns huvud är flakongens lock, märkt med korsade klingor i blått samt stämplad i godset 2844, porslin samt detaljer i mässing, höjd ca 7 cm

Varenr: 5911779
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-01-2021
16:44
Se mere
Matservis Rörstrand flintgods 1800-tal
RÖRSTRAND, servisdelar, 31 delar, flintgods, 1800-tal, bestående av 18 tallrikar, diam 24, 2 djupa tallrikar, 2 förrättstallrikar, 3 stekfat, 50x40, 46x33, 37x31, 2 salladjärer, karott med lock, terrin med lock och underfat, 2 djupa skålar, rakstämplad Rörstrands märkning

Varenr: 5911788
DKK 2.924 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-01-2021
17:12
Se mere
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Bjørnefamilie, figurer af stentøj (5)
Knud Kyhn for Royal Copenhagen. Bjørnefamilie, figurer af stentøj bestående af: 21519, 21520, 21435, 21433 samt 21434. 1. sort. (5)

Varenr: 5911268
DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-01-2021
17:23
DKK 1.300
Pockal med lock Kosta Elis Bergh
ELIS BERGH, "Kent", pokal med lock, Kosta, slipat glas, signerad Kosta, etikettmärkt, höjd ca 32 cm

Varenr: 5911801
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-01-2021
17:38
Se mere
Vier Humpen, u.a. Peter Behrens, Deutschland, um 1900/1910 (4)
Vier Humpen, Keramik, salzglasiertes Steinzeug u.a., Deutschland, um 1900/1910. U.a. 1 Deckellhumpen im Stil eines Bierfasses von der Firma Villeroy & Boch, um 1911. 1 Historismushumpen 3-fach gegliederrt. mit schauseitigem Trinkspruch zwischen je einem Braumeister in der Tracht des 16. Jh. 1 ...

Varenr: 5906658
DKK 1.341 DE, Hamburg, Große Elbstraße 24-01-2021
17:50
DKK 298
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde service af porcelæn (7)
Royal Copenhagen. Musselmalet halvblonde service af porcelæn bestående af. Kandisskål, skål, to kopper, sukkerskål uden låg, kagetallerken, sidetallerken. Alle dele med afslag. (7)

Varenr: 5912189
18:04
DKK 500
Kaffekanna Axel Salto
AXEL SALTO, kaffekanna, Royal Copenhagen, höjd ca 22 cm

Varenr: 5911816
18:18
Se mere
Flakong Europa 1800-tal
FLAKONG, porslin med handmålad figural dekor i form av en mandarin, silverfattning, 1800-tal, höjd 7 cm

Varenr: 5911825
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-01-2021
18:36
Se mere
Finn Lynggaard. Skål af glas cd
Finn Lynggaard (1930-2011). Skål af transparent glas med gyldne nistre og orangefarvet kant, sign. og dat. FL 86. H. 14,5 cm, Ø 18,5 cm.

Varenr: 5912301
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
18:48
DKK 450
Casa Grande. Papillion glasbesætning (32)
Casa Grande. Papillion glasbesætning, bestående af: 9 rødvinsglas H. 22,5 cm, 11 hvidvinsglas H. 19 cm, 11 Champagneglas H. 25cm samt kande H. 19,5cm. I alt 32 dele. Fremstår med lette brugsspor. (32)

Varenr: 5910229
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 24-01-2021
18:52
Johnson Bros. Engelsk service af fajance, 'Savoy' (46)
Johnson Bros, 'Savoy' engelsk middagsservice af fajance, bestående af: 7 middagstallerkener Ø 25,5 cm, 2 suppetallerkener Ø 25 cm, 1 middagstallerken Ø 20 cm, dyb tallerken Ø 22,5 cm, 4 dybe tallerkener Ø 20,5 cm, 14 tallerkener Ø 23,5 cm, 8 dybe tallerkener Ø 24 cm, 5 ovale fade l. 20,5-40,5 cm,...

Varenr: 5912127
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-01-2021
18:58
Royal Copenhagen. Musselmalet skål af porcelæn
Royal Copenhagen. Musselmalet riflet skål af porcelæn. Nr. 2251. Ø 25 cm. I. sort.

Varenr: 5908967
19:21
2 Vasen aus der Manufaktur KPM
2 Vasen aus der Manufaktur KPM, gefertigt aus weißem Porzellan, rückseitig mit Bodenmarke versehen, Maße ca.: H. 15-18 cm, D. 11-13,5 cm, Altersgemäßer Zustand mit geringfügigen Gebrauchsspuren.

Varenr: 5835852
DKK 1.490 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24-01-2021
19:24
DKK 298
Bing & Grøndahl. To figurer af porcelæn (2)
Bing & Grøndahl. To figurer af porcelæn i form af fiskerkone nr. 1702, I. sort. Samt harmonikaspiller nr. 1661, I. sort. (2)

Varenr: 5606909
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-01-2021
19:29
DKK 450
Zeh Scherzer Germany m.m. Diverse dele stel m/ hjemmebemaling (25)
Zeh Scherzer Germany m.m. Diverse dele stel m/ hjemmebemaling bl.a. m/ fisk, blomster m.m. af porcelæn, bestående af: 1 ovalt fad L. 40 cm

Varenr: 5910184
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2021
19:30
Franz Anton Mehlem, servantesæt i jugendstil (5)
Franz Anton Mehlem, servantesæt i jugendstil bestående af : Vaskefad B.56 cm. Kanne H. 36 cm. Lågskål Ø. 25 cm. To ovale lågskåle L.18-23 cm. Fremstår med brugsspor.(5)

Varenr: 5910728
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
19:31
12345...14»