Vurdering
12345...12»   Varer pr. side   351 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
René Ferracci. Stor, fransk plakat, 'Getaway', 1972
René Ferracci (1927-1982). Stor, original, fransk filmplakat, 'Getaway' med Steve McQueen, offsettryk, 1972. 160 x 120 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne).

Varenr: 6266830
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
12:07
DKK 700
Stor, fransk plakat, 'Pieds Nus dans le Parc', 1967
Stor, original, fransk filmplakat, 'Pieds Nus dans le Parc' (USA: 'Barefoot in the Park') med Jane Fonda og Robert Redford, offsettryk, 1967. 157 x 115 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne).

Varenr: 6266823
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
13:06
Stor, italiensk plakat for Disneys 'Lady og Vagabonden', i to dele (2)
Stor, original, italiensk filmplakat i to dele, 'Lilli e il Vagabondo' (USA: 'Lady and the Tramp', 1955), offset og litografi. Samlet mål 196 x 140 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne), huller efter tegnestifter. (2)

Varenr: 6266819
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
13:12
DKK 900
Tysk plakat, 'Olympia 72', 1972
Original, tysk reklameplakat, 'Olympia 72', offsettryk, 1972. 84 x 60 cm. Uden ramme.

Varenr: 6273455
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
13:18
Jacques Onfroy de Breville. Fransk historieplanche, 'Notre Histoire no. 6: Entrée de Henri IV a Paris'
Jacques Onfroy de Breville (1858–1931). Fransk historieplanche, 'Notre Histoire no. 6: Entrée de Henri IV a Paris', litografi, sign. i trykket JOB, 1900-tallets begyndelse. 86 x 105 cm. Uden ramme. Fremstår med brugsmærker, afrevne bidder af kanten, reparationer.

Varenr: 6266735
13:24
DKK 500
Xavier Conesa. Spansk plakat, 'Tintin a Barcelona', 1984
Xavier Conesa. Spansk plakat, 'Tintin a Barcelona', offsettryk, udgivet af 1000 Editions, Barcelona 1984. 89 x 64 cm. Uden ramme.

Varenr: 6266325
13:30
DKK 700
Stor, fransk Gøg og Gokke-plakat, 'Les Joyeux Compères', ca. 1950
Stor, original, fransk filmplakat, 'Laurel et Hardy, Les Joyeux Compères' (USA: Them Thar Hills, 1934), sign. i trykket, litografisk trykt hos La Lithotyp, ca. 1950. 160 x 120 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne), brugsmærker ...

Varenr: 6266738
13:36
DKK 900
Jacques Auriac. Stor, fransk plakat for skomærket Bally, 1981 (cd)
Jacques Auriac (1922–2003). Stor, original, fransk reklameplakat for skomærket Bally, uden tekst, sign. i trykket, serigrafisk trykt hos Imp. I.P.A., Paris 1981. 145 x 117 cm. Uden ramme. Fremstår med foldemærker.

Varenr: 6266741
13:42
DKK 900
Stor plakat, 'Marillion Marillion', ca. 1983
Stor, original koncertplakat, 'Marillion Marillion', offsettryk, ca. 1983. 152 x 101 cm. Uden ramme. Fremstår med midterfolder.

Varenr: 6265056
13:48
Stor, fransk plakat, 'Tokyo Blues', 1986
Stor, original, fransk filmplakat, 'Tokyo Blues', offsettryk, 1986. 160 x 120 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne).

Varenr: 6266345
13:54
Nederlandsk plakat, 'Prefect Anglia', ca. 1950'erne
Original, nederlandsk reklameplakat, 'Prefect Anglia', offsettryk, ca. 1950'erne. 99 x 70 cm. Uden ramme. Fremstår med enkelte kantmærker.

Varenr: 6266347
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
14:00
DKK 1.300
Georges Blott. Fransk art nouveau plakat, ''Plus de Cors.!'', ca. 1897
Georges Blott. Stor, original, fransk art nouveau reklameplakat, ''Plus de Cors.! Ma chère, avec le Spécifique Victorieux'', motiv med veninder, den ene på skøjter, apoteksreklame for middel imod ligtorne, felterne i bunden er udfyldt i hånden af en forhandler, litografisk trykt hos P. Vercasson,...

Varenr: 6266352
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
14:06
DKK 3.600
Engelsk plakat, 'All The Beatles', ca. 1964
Original, engelsk idolplakat, 'All The Beatles', offset og litografi, udgivet af George Newnes, London, trykt hos Taylor Garnett Evans & Co., Watford ca. 1964. 48 x 131 cm. Uden ramme. Fremstår med brugsmærker bl.a. midterfolder.

Varenr: 6266355
14:12
Italiensk plakat, 'Frankenstein contro l'uomo lupo', ca. 1960'erne
Original, italiensk filmplakat, 'Frankenstein contro l'uomo lupo' (USA: Frankenstein Meets the Wolf Man, 1943), offsettryk, ca. 1960'erne. Lysmål: 69 x 32 cm (74 x 37 cm). Fremstår med slitage og mange reparationer.

Varenr: 6266372
14:18
Plakat, 'Rolling Stones. Out of Tears. The New Single', 1994
Original reklameplakat, 'Rolling Stones. Out of Tears. The New Single', offsettryk, 1994. 76 x 51 cm. Uden ramme. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6266376
14:24
Fransk plakat for Michelin, 'Bibendum élu meilleur logo du monde', 2000
Original, fransk reklameplakat for Michelin, 'Bibendum élu meilleur logo du monde', udgivet i anledningen af, at Michelin-manden Bibendum i år 2000 fik prisen som århundredets bedste logo, offsettryk, 2000. 60 x 40 cm. Uden ramme. Små håndteringsspor.

Varenr: 6266381
14:36
Léo Kouper. Stor, fransk plakat med Chaplin, 'La ruée vers l'or', ca. 1969 (cd)
Léo Kouper (f. 1926). Stor, original, fransk filmplakat med Charlie Chaplin, 'La ruée vers l'or' (USA: 'The Gold Rush', 1925), repræmiere, litografi og offsettryk, ca. 1969. 156 x 116 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne), enkelte ...

Varenr: 6266385
14:42
DKK 700
Stor, fransk Gøg og Gokke-plakat, 'Bons à tout, bons à rien', ca. 1950
Stor, original, fransk filmplakat, 'Laurel et Hardy, Bons à tout, bons à rien', sign. i trykket, litografisk trykt hos La Lithotyp, ca. 1950. 160 x 120 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne), brugsmærker såsom små huller ved ...

Varenr: 6266397
14:48
DKK 900
Fransk plakat med Skipper Skræk, 'Salon nautique de Paris', 2009
Stor, fransk reklameplakat for maritim messe, 'tous au nautic! Salon nautique de Paris', motiv med Skipper Skræk, offsettryk, 2009. 144 x 118 cm. Uden ramme. Fremstår med brugsspor, tilklippet i bunden.

Varenr: 6266404
14:54
Stor, fransk plakat med Peter Plys, 'Les aventures de Tigrou', 2000
Stor, original, fransk Disney filmplakat med Peter Plys, 'Les aventures de Tigrou' (USA: 'The Tigger Movie'), offsettryk, 2000. 156 x 116 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne).

Varenr: 6266896
15:00
DKK 500
Stor, italiensk plakat, 'Tom e Jerry', i to dele, 1972 (2)
Stor, original, italiensk filmplakat i to dele, 'L'allegra brigata di Tom e Jerry', trykt hos Rotolitografica, Rom 1972. Mål samlet 197 x 140 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne), brugsmærker. (2)

Varenr: 6266428
15:18
DKK 900
Nano. Stor, italiensk plakat, 'Tom e Jerry all'ultimo baffo', 1963
Silvano "Nano" Campeggi (1923-2018). Stor, original, italiensk filmplakat, 'Tom e Jerry all'ultimo baffo', trykt hos Zincografica Firenze 1963. 140 x 100 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne), brugsmærker, pletter, revner.

Varenr: 6267038
15:24
DKK 900
Stor, fransk plakat for Disneys 'Aristocats', 1990'erne
Stor, original, fransk filmplakat for repræmiere på Disneys 'Aristocats' (1970), 'Les Aristochats', offsettryk, 1990'erne. 160 x 120 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne).

Varenr: 6266419
15:30
DKK 700
Roland Butler. Amerikansk plakat, 'King Bros Circus', 1965
Roland Butler. Original, amerikansk cirkusplakat, 'King Bros Circus', serigrafi og offsettryk, trykt hos Acme Show Print, USA 1965. 107 x 71 cm. Uden ramme. Plakaten er monteret på lærred, hvilket er normal procedure i udlandet for at beskytte og forberede plakater på indramning.

Varenr: 6266897
15:36
DKK 700
Paul Colin, efter. Hollandsk plakat, 'Josephine Baker the Musical', 1991
Paul Colin (1892-1985), efter. Original, hollandsk musicalplakat, 'Josephine Baker the Musical', offsettryk, Amsterdam 1991. 84 x 59 cm. Uden ramme.

Varenr: 6266701
15:42
Fransk plakat for Citroën, ca. 1970'erne
Original, fransk reklameplakat for Citroën CX Athena, offsettryk, ca. 1970'erne. 75 x 119 cm. Uden ramme. Fremstår med midterfolder, brugsspor.

Varenr: 6266435
15:48
Salvador Dalí. Stor, fransk plakat, 'Loterie Nationale', 1972
Stor, original, fransk lotteriplakat, 'Loterie Nationale', offsettryk og litografi, med motivet 'Le Visage de la chance' af Salvador Dalí (1904-1989), 1972. 160 x 120 cm. Uden ramme. Fremstår med midterfolder.

Varenr: 6266452
15:54
Stor, fransk plakat, 'Driver', 1978
Stor, original, fransk filmplakat, 'Driver' (USA: The Driver), offsettryk, 1978. 160 x 120 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne).

Varenr: 6266459
16:06
DKK 500
Plakat, 'Sting Live', ca. 1993
Original idol-/reklameplakat for album, 'Sting Live', offsettryk, ca. 1993. 117 x 78 cm. Uden ramme.

Varenr: 6266807
16:12
Engelsk plakat, 'Donald Duck Goes West', 1977
Original, engelsk filmplakat for Disney, 'Donald Duck Goes West', litografi og offsettryk, 1977. 76 x 102 cm. Uden ramme. Fremstår med midterfolder.

Varenr: 6266803
16:24
DKK 900
12345...12»