Vurdering
12345...7»   Varer pr. side   195 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Henrik Buster Bruun. To landskabspartier cd (2)
Henrik Buster Bruun (f. 1929). To landskabspartier, litografi 12/101 og 156/273. Sign. og dat. i bly. 53 x 43 (70 x 59) cm. (2)

Varenr: 6120440
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2021
09:34
Morten Schelde. 'The Lab 2', cd
Morten Schelde (født 1972). 'The Lab 2', lambda foto. Sign. og dat. Morten Schelde 2007. 160 x 120 (163,5 x 123,5) cm.Denne vare er en del af en eksklusiv temaauktion over moderne og ældre kunst i november. Se og byd på alle værkerne her.

Varenr: 6109777
DKK 25.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2021
09:57
DKK 20.000
Lise Malinovsky. Komposition. (cd)
Lise Malinovsky (f. 1957). Komposition, offsettryk, sign. og nummereret Lise Malinovsky, 298/300. Lysmål 48 x 36 cm. (61 x 48).

Varenr: 6120950
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
11:16
Henry Heerup. 'Tro, Haab og Kærlighed' (cd)
Henry Heerup (1907-1993). 'Tro, Haab og Kærlighed', litografi, usign. og unumm. Lysmål: 51 x 55 cm. (67 x 70 cm.)

Varenr: 6120713
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
11:19
DKK 1.200
Svend Engelund, cd. Landskab, Prøvetryk.
Svend Engelund (1908-2007). Landskab m/ figur. Litografi. Prøvetryk. Sign. Svend Engelund 56. Lysmål 53 x 63 cm, (73 x 63). Fremstår med aldersgulning.

Varenr: 6123217
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09-12-2021
11:31
DKK 450
Poul Janus Ipsen. Triptykon I-II-III, 'Summer still life', serigrafi på plade (3) (cd)
Poul Janus Ipsen (f. 1936). Triptykon I-II-III, 'Summertime still life', usign. Serigrafi på plade. 107 x 81 (110 x 84) cm. Trykt af Hansen Studios New York for Galerie Asbæk, København. (3) Erhvervet af nuværende ejer hos Asbæk.

Varenr: 6116715
11:35
DKK 1.200
Tom Krøjer. Portræt. (cd)
Tom Krøjer. (f. 1942). Portræt. Farveserigrafi, 38/40. Figurkomposition. Sign. og dat. Krøjer 1983. Bladstørrelse 148 x 108 cm. Uindrrammet

Varenr: 6112750
12:15
Henry Heerup. 'Pigen og Hvepsen' (cd)
Henry Heerup (1907-1993). 'Pigen og Hvepsen', litografi, usign. og unumm. Lysmål: 38 x 66 cm. (53 x 82 cm.)

Varenr: 6103754
13:12
DKK 1.200
Bent Karl Jacobsen. 'Triangle', serigrafi (cd)
Bent Karl Jacobsen (1934-2004). 'Triangle', serigrafi, nr. 37/100, sign. Bent Karl Jacobsen 90. Lysmål: 73 x 57 cm (93 x 76 cm). Proveniens: Galerie Asbæk. Bent Karl Jacobsen er kendt for sine jazzmotiver og har bl.a. også lavet gavlmalerierne i Boltens Gård, København, malet i 1991.

Varenr: 6103165
13:13
Henry Heerup. 'Leda og svanen' (cd)
Henry Heerup (1907-1993). 'Leda og svanen', litografi, usign. og unumm. Lysmål: 48 x 54 cm (64 x 69 cm).

Varenr: 6120727
13:14
DKK 1.700
Bentemarie Kjeldbæk. Komposition med mand og hund, kridttegning. (cd)
Bentemarie Kjeldbæk (f. 1952). Komposition med mand og hund, kridttegning. Sign. BenteMarie Kjeldbæk, Madrid 1991. Bladstørrelse 42 x 30 cm. (82 x 62).

Varenr: 6110193
14:15
Tage Klee, 'Aftenlys over Råbjerg Mile i Skagen'
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Aftenlys over Råbjerg Mile i Skagen', digital galleritryk på silkemat acryl monteret på Dibond sandwichplade. Signeret. Monteret med håndlavet ramme af nøddetræ med ophæng. H.67 x 100 cm ex. indramning,

Varenr: 5799869

DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09-12-2021
15:53
DKK 3.400
Anne Vilsbøl, to litografier, kompositioner, cd (2)
Kompostion af Anne Vilsbøl f. 1951, litografi, sign. og nummeret, begge. 151/250, Anne Vilbøl 2008. 38 x 28 cm (2)

Varenr: 6098700
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09-12-2021
15:55
Tage Klee 'Skygger og kontraster på Råbjerg mile i Skagen'
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Skygger og kontraster på Råbjerg mile i Skagen', digital galleritryk på silkemat acryl monteret på Dibond sandwichplade. Signeret. H.67 x 100 cm.

Varenr: 6050954

15:59
Tage Klee 'Lige før solopgang på Sønderstrand i Skagen'
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Lige før solopgang på Sønderstrand i Skagen', digital galleritryk på silkemat acryl monteret på Dibond sandwichplade. Signeret. H.67 x 100 cm.

Varenr: 6050946

16:06
Tage Klee, 'Efterår på Sumpafallan i Halland i Sverige'
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Efterår på Sumpafall', digital galleritryk monteret på alu-Dibond sandwichplade. Signeret. Uden ramme, men monteret med alu. ophæng på bagsiden. H.90 x 60 cm.

Varenr: 6117118

DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 09-12-2021
16:12
Tage Klee, 'Klitter i Råbjerg Mile i Skagen i aftenlys'
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Klitter i Råbjerg Mile i Skagen i aftenlys', digital galleritryk på silkemat acryl monteret på Dibond sandwichplade.. Signeret. Ingen ramme, men monteret med ophæng på bagsiden. Signeret. H. 67 x 100 cm.

Varenr: 6100121

16:15
DKK 2.800
Di Lullo. Italiensk plakat, 'Cioccolato - Torrone', ca. 1950'erne
Di Lullo. Original, italiensk reklameplakat, 'A.P.I. Voghera, Cioccolato - Torrone', offsettryk, Milano ca. 1950'erne. 100 x 70 cm. Uden ramme. Fremstår med få brugsmærker, lille afrevet hjørne.

Varenr: 6123195
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
19:29
Amerikansk plakat med månelandingen, 'Man on Moon', 1969
Original, amerikansk plakat med månelandingen, 'Man on Moon', offsettryk, trykt hos Orbit, U.S.A. 1969. 89 x 59 cm. Uden ramme.

Varenr: 6123207
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
19:32
DKK 900
Belgisk plakat, 'Le Rousseau', omkr. 1910
Original, belgisk reklameplakat, 'Le Rousseau - Horlogerie - Bijouterie', sign. i trykket AB, litografisk trykt hos H. Dessain, Liège omkr. 1910. 48 x 62 cm. Uden ramme. Plakaten er monteret på lærred, hvilket er normal procedure i udlandet for at beskytte og forberede plakater på indramning. ...

Varenr: 6123189
19:38
DKK 1.200
Belgisk plakat, 'Conservatoire Africain', omkr. 1920
Original, belgisk reklameplakat for velgørenhedsfestival, 'Conservatoire Africain - Oeuvre des Creches - Mardi-Gras', litografi, omkr. 1920. 80 x 45 cm. Uden ramme. Fremstår med lette kantmærker. Den belgiske velgørenhedsorganisation Conservatoire Africain til fordel for udsatte børn blev ...

Varenr: 6100919
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
19:39
Fransk plakat, '4 du Moana', 1959
Original, fransk filmplakat for dokumentarfilmen 'Les 4 du Moana', sign. i trykket Basarte, litografisk trykt hos St. Martin, Paris 1959. 79 x 58 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne), små kantmærker og pletter.

Varenr: 6100971
19:44
DKK 1.800
En samling plakater for La Société des Collectionneurs de Figurines historique, 1930-60'erne (6)
En samling originale, franske udstillingsplakater for La Société des Collectionneurs de Figurines historique, udstillinger på forskellige museer i Paris fx Musée de la Marine, flere med motiver af Lucien Rousselot (1900-1992), litografi og offset, 1930-60'erne. Mål mellem 49 x 34 og 65 x 46 cm. ...

Varenr: 6100132
DKK 1.400 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
19:49
Roy Lichtenstein. Plakat, 'NYC Ballet - American Music Festival', 1988
Roy Lichtenstein. Original reklameplakat, 'NYC Ballet - American Music Festival', offsettryk, 1988. 64 x 85,5 cm. Uden ramme.

Varenr: 6123212
19:50
DKK 1.200
Gino Boccasile. Italiensk plakat, 'Biscottini di Novara Pavesi', 1950
Gino Boccasile (1901-1952, Italien). Original, italiensk reklameplakat, 'Uova + zucchero = Biscottini di Novara Pavesi', offsettryk, trykt hos Crespi, Vigevano 1950. 70 x 50 cm. Uden ramme.

Varenr: 6100965
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
19:54
Fransk plakat, 'Circuit de Vitesse du Dauphine', 1949
Original, fransk plakat for motorcykelløb, '3 juillet 1949 a Grenoble. Circuit de Vitesse du Dauphine', offsettryk, sign. i trykket Gielly, trykt hos Imp. Générale, Grenoble 1949. 64 x 44 cm. Uden ramme. Plakaten er monteret på lærred, hvilket er normal procedure i udlandet for at beskytte og ...

Varenr: 6099238
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
19:59
Stor, fransk plakat, 'Crazy Horse Saloon', ca. 1970
Stor, original, fransk plakat for natklubben Crazy Horse Saloon, 'Crazy Horse Saloon, 10.000ème nouveau spectacle', litografi, sign. i trykket Shart, ca. 1970. 160 x 117 cm. Uden ramme. Fremstår med enkelte folder, som har lavet farveforskel under trykningen.

Varenr: 6123193
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:02
DKK 850
Adolfo Hohenstein, efter. Italiensk plakat, 'Zolfi Almagia', ca. 1950'erne
Adolfo Hohenstein (1854-1928), efter. Italiensk plakat, 'Zolfi Almagia', offsettryk, genoptrykt efter litografisk plakat fra omkr. 1900 hos Saiga, Genova, ca. 1950'erne. 99 x 69 cm. Uden ramme. Fremstår med folder.

Varenr: 6100133
20:04
DKK 900
Erik A. Frandsen. Komposition med figurer. (cd)
Erik A. Frandsen (f. 1957). Komposition med figurer. Litografi. Sign. Erik A. Frandsen, med dedikation. Bladstørrelse 70 x 100 cm. (83 x 112). Erhvervet af nuværende ejer hos Asbæk.

Varenr: 6122215
20:17
DKK 850
Henry Moore. 'Three Sculpture Ideas', 1981 (cd)
Henry Moore (1898-1986, England). 'Three Sculpture Ideas', 1981, litografi, nr. 38/50, sign. Moore. Lysmål: 39 x 30 cm (62 x 49 cm).

Varenr: 6079005
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:19
DKK 6.400
12345...7»