Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Richard Mortensen, abstrakt komposition (cd)
Richard Mortensen (1910-1993), abstrakt komposition, litografi, 86/200. Sign og dat. Mortensen '72. 82 x 60 (102 x 72) cm. Fremstår i ramme uden glas.
Varenr: 5280277
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2019
21:11:36
DKK 1.200
Henry Heerup, 'Rede-Lykken' (cd)
Henry Heerup (1907-1993), 'Rede-Lykke', litografi 23/400. Sign heerup. 37 x 27 (58 x 47) cm.
Varenr: 5280304
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2019
21:12:21
Henry Heerup, cd. 'Kærlighedsankeret'. cd
Henry Heerup (1907-1993),. 'Kærlighedsankeret'. Litografi nr. 145/300. Sign. Heerup. 54 x 61 cm (70 x 76 cm).
Varenr: 5279617
21:14:49
DKK 950
Philip Ytournel. Tre kompositioner. cd (3)
Philip Ytournel. Tre Kompositioner. Litografi. Sign. Philip. 20 x 29 (22 x 31). Signeret Philip. (3)
Varenr: 5252079
21:15:12
DKK 450
Artpusher alias Søren Vilhelm. Lærredstryk. Håndkolorerede highlights 'The Supreme Artpusher Collection'
Artpusher alias Søren Vilhelm. Lærredstryk. Håndkolorerede highlights. 'The Supreme Rapper King Louis'. 70 x 70 (75 x 75) cm. Indrammet i sort træramme. Signeret, betitlet og dateret på bagsiden 'Artpusher 2019', 1/6. The Supreme Artpusher Collection: Artpusher`s kærlige og ironiske kommentar ...
Varenr: 5277217
DKK 5.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 26-03-2019
21:20:00
DKK 3.200
Olle Nyman färglitografier
OLLE NYMAN (1909-1999) färglitografi, signerad och numrerad, Olle Nyman 90, 210/300, bladmått ca 42x49 cm
Varenr: 5280182
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-03-2019
21:44:00
Se mere
Francesco Cozza etsning
FRANCESCO COZZA (1605-1682): Cimon en Pero, etsning, bladmått ca 28x33 cm. . PROVENIENS: Alice Ehrenborg, Kråks Herrgård, Västergötland
Varenr: 5280188
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:50:00
Se mere
Peter Dahl litografi
PETER DAHL (född 1934): Kroginteriör, signerad Peter Dahl, 126/290, färglitografi, bildyta ca 56x86 cm
Varenr: 5281785
DKK 1.781 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
11:00:00
Se mere
Mattias Edwall C-print
MATTIAS EDWALL (född 1958): Cape town, reliefsignerat, C-print 1990-tal, 32x25 cm
Varenr: 5281800
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
11:30:00
Se mere
Albert Edelfelt 3 st mappar
ALBERT EDELFELT (1854-1905), efter, 3 st mappar med heliogravyrer, tryckta av AB. F. Tilgmann 1906, bladstorlek 44,5x35 cm
Varenr: 5281809
DKK 1.490 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
12:04:00
Se mere
Bent Karl Jacobsen 1934-2004 cd.
Bent Karl Jacobsen, litografi. Komposition. Sign. Bent Karl Jacobsen 76 samt 150/300. 42 x 51 (60 x 69) cm.
Varenr: 5275471
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
12:07:16
Philip von Schantz färglitografi
PHILIP VON SCHANTZ (1928-1998): Röda vinbär, signerad och daterad v. Schantz -80, 69/90, färglitografi, bildmått ca 60 x 90,5 cm
Varenr: 5281818
DKK 7.122 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
12:22:00
Se mere
Beverly Stoll Pepper etsning
BEVERLY STOLL PEPPER (1941-) komposition, signerad samt daterad -64, etsning, 45/50, 47x62 cm
Varenr: 5281826
12:38:00
Se mere
Max Ernst. Les chiens ont soif. Lithographie, 1964.
Max Ernst (1891 Brühl - 1976 Paris). Les chiens ont soif. 1964. Lithographie auf festem Velin. Ein Exemplar aus einer Gesamtauflage von 320. Maße ca. 61 x 44 cm. Verso bezeichnet. Aus: Jacques Prévert. Les chiens ont soif. Gedicht/Künstlerbuch in einer Auflage von 320 Exemplare. Au Pont Des Arts,...
Varenr: 5166846
DKK 1.862 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
12:58:11
DKK 298
Ewa Marie Rundquist c-print
EWA MARIE RUNDQUIST (född 1958): "Röd klänning", Kajsa Grytt, signerad à tergo, c-print, ca 46x33 cm
Varenr: 5281831
DKK 2.849 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
13:04:00
Se mere
Shuzo Ikeda (Japan). Træsnit på papir, Chrysanthemums, cd
Shuzo Ikeda (1922-2004, Japan). Træsnit betitlet Chrysanthemums, nr. 135/200, sign. og dateret 1972. Rammemål 49x37 cm.
Varenr: 5285512
DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
13:10:08
Tony Soulié, uden titel, 2014, akvatinte-radering, signeret
Tony Soulié (f. 1955), uden titel, 2014, akvatinte-radering på bøttepapir. Signeret forneden. Et eksemplar ud af 60. Mål: ca. 76 x 56 cm.
Varenr: 5166761
DKK 5.588 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
13:27:53
DKK 2.794
Pablo Picasso. La comédie humaine. 1954. Farblithographie.
Picasso, Pablo (1881 Málaga - 1973 Mougins). La comédie humaine. 1954. Farblithographie auf festem Velin. Im Stein bezeichnet. Blattgröße ca. 35,4 x 26,4 cm.
Varenr: 5166851
DKK 2.980 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
13:28:55
DKK 1.490
Henrik Halvarsson
HENRIK HALVARSSON (född 1947): Nakenstudie, signerad och daterad 2004 a tergo, C-print, bildmått ca 32x23 cm
Varenr: 5281845
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
13:32:00
Se mere
Olivia Pils. Ohne Titel. Siebdruck 2016.
Olivia Pils. Ohne Titel. 2016. Siebdruck auf festem Velin. Rechts unten signiert und nummeriert. Exemplar 27 von 38. Maße ca. 60 x 43 cm.
Varenr: 5226489
DKK 1.118 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
13:40:01
DKK 298
Will Wieger. Monotypie und Lithographie (2).
Will Wieger. Drucke auf Velin, jeweils signiert (2). Segelboot. 1959. Monotypie auf Velin. Links unten 'Seidensieb, Handabzug' bezeichnet, rechts unten signiert und datiert. Maße ca. 37 x 27 cm. Will Wieger. Winterabend. 1957. Seidensiebdruck auf Velin. Rechts unten signiert und datiert. ...
Varenr: 5235059
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
13:40:20
DKK 298
Kristian Devantier. To kompositioner, litografier, cd(2)
Kristian Devantier (f. 1971). To kompositioner, litografier, nr. 29/230, samt nr. 87/230, den ene sign. i bly Kristian Devantier 07. 30x40 cm. Uindrammede(2)
Varenr: 5283058
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
14:03:53
Unbekannt. Wanderer. Tempera auf Karton. Entwurf.
Unbekannt. Wanderer. Tempera auf Karton. Entwurf. An der rechte Ecke mit restauriertem Riss. Maße ca. 53 x 75 cm. Unter Passepartout montiert.
Varenr: 5166840
DKK 3.725 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
14:17:40
DKK 1.862
Marc Chagall. Kain und Abel. 1960. Farblithographie.
Marc Chagall. Kain und Abel. 1960. Farblithographie auf festem Velin. Aus der "Revue Verve Nr. 37/38". Maße ca. 35 x 26 cm. Mourlot 238, Cramer 42.
Varenr: 5285600

DKK 2.235 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
14:30:57
DKK 298
Theo Tobiasse färglitografi
THEO TOBIASSE (Frankrike, 1927-2012): figurkomposition, signerad,139/200, färglitografi bladmått ca 56 x 73 cm
Varenr: 5281870
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
14:38:00
Se mere
Anatole Krasnyansky. 'Red and Green Overlooking the City 2007', serigrafi, cd
Anatole Krasnyansky (f. 1930). Serigrafi på lærred, 'Red and Green Overlooking the City 2007' sign. A. Krasnyansky. Mål 97x66 cm(131x100 cm). Ægthedscertifikat fra Park West Gallery medfølger. Ligger i transportkasse /emballage.
Varenr: 5284307
DKK 4.000 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
14:47:00
Bengt Böckman färglitografi
BENGT BÖCKMAN (1926-2014): Motiv av vinterträdgård, signerad Bengt Böckman, daterad -79, provtryck, färglitografi, ca 50x57 cm
Varenr: 5281875
15:04:00
Se mere
Albert Bertelsen. 'Tyr'. Farvelitografi, cd
Albert Bertelsen (f. 1921). 'Tyr'. Farvelitografi. Signeret og nummereret i bly Albert Bertelsen 82. 125/575. Rammemål 53x68,5 cm.
Varenr: 5285205
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
15:04:00
BJörn Terring C-print
BJÖRN TERRING(född 1979): Modell i rörelse, C-print, signerad och daterad 2011 a tergo, 45x66 cm
Varenr: 5281882
DKK 3.561 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
15:18:00
Se mere
Tage Klee, Træ på stranden på Møns Klint
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. Træ på stranden på Møns Klint, digitalprint på lærred med en silkemat overflade der ikke giver reflekser eller genspejling af omgivelserne. Ingen ramme men monteret med ophæng. Signeret. H. 100 x 75 x 4 cm.
Varenr: 5244749

DKK 2.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
15:33:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >>