Vurdering
12345...21»   Varer pr. side   607 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kopparstick
KOPPARSTICK, 2 st., slagfält/örlogsmotiv, 1600-tal, ca 27x56 resp 29x57 cm

Varenr: 5633826
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
10:10
Se mere
Anna Nordlander
ANNA NORDLANDER (född 1972): Utan titel, signerad och daterad a tergo Anna Nordlander 2018, numrerad 1/10, print på pannå, 69x98 cm

Varenr: 5633844
10:46
Se mere
Roland Svensson litografi
ROLAND SVENSSON (1910-2003): Skärgårdsmotiv, signerad Roland S, färglitografi, numrerad 185/260, bildmått 38x57 cm

Varenr: 5633854
11:06
Se mere
Carl Fredrik Reuterswärd
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD (1934-2016): färglitografi, signerad, numrerad 126/200, mått 32x45 cm

Varenr: 5633879
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 07-04-2020
11:56
Se mere
Filmaffisch Pier Paolo Pasolini
FILMAFFISCH, Pier Paolo Pasolini's sista film. "Salò eller Sodoms 120 dagar" 1975, 70 x 100cm, ej ramad

Varenr: 5633894
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
12:26
Se mere
Kjeld Ulrich, komposition
Kjeld Ulrich f. 1942, komposition, indrammet litografi, sign. og nummeret i bly nr. 10/50, Kjeld Ulrich, 118x80 cm. (129x91 cm).

Varenr: 5631887
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 07-04-2020
12:54
Lennart Jirlow färglitografi
LENNART JIRLOW (född 1936): Parkscen, motiv från Frankrike, "Fête de la pomme 14 juillet", signerad och numrerad 27/310, blindstämpel Mourlot, bildmått ca 38x45 cm

Varenr: 5633919
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 07-04-2020
13:16
Se mere
Michael Farrell litografi
MICHEAL FARRELL (Irland, 1924-2000): Rökande man, signerad och daterad -81, numrerad 59/100, färglitografi, bladstorlek ca 55x75 cm

Varenr: 5633925
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 07-04-2020
13:28
Se mere
George Braque
GEORGES BRAQUE (1882-1963) efter: "L'oiseau gris", monogramsignerad i plåten, från 1959, ur DLM no 148, färglitografi, bildmått ca 38x27 cm

Varenr: 5633931
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
13:40
Se mere
Etsning prerafaelitisk-stil
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, etsning, prerafaelitisk-stil, signerad Georg Jalen?, daterad 1902, bildstrl 33x38 cm.

Varenr: 5633937
13:52
Se mere
Juhani Palmu litografi
JUHANI PALMU (född 1944) Byväg, signerad, litografi, E.A., 41x56 cm

Varenr: 5633958
DKK 1.490 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 07-04-2020
14:34
Se mere
Bjarke Regn Svendsen, samt Ejnar Iversen. Litografier og offsettryk, cd(3)
Bjarke Regn Svendsen (f. 1949). Litografi, motiv med skib, e.a., sign. i bly Regn, dat. 93, mål 49,5x70 cm(fremstår med lille rift). Litografi, motiv med cykel, e.a. sign. i bly Regn, dat. 94, mål 70,5x52 cm. Uden rammer. Ejnar Iversen (1914-2002), komposition, offsettryk, sign. 70x50 cm. Uden ...

Varenr: 5607007
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 07-04-2020
15:32
Yrjö Edelmann
YRJÖ EDELMANN (1941-2016), "Packed blue and grey heaven", ur mappen "Heaven and ocean", signerad och numrerad, färglitografi, bladstorlek ca 61x44 cm. . (Litografierna tryckta i 14 färger hos grafiktryckaren Arne Andersson Sthlm, 2001)

Varenr: 5633993
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
15:44
Se mere
Iva Colliander träsnitt
INA COLLIANDER (Finland, 1905-1985), martyr, EA 1/10, signerad samt daterad -64, träsnitt, utställningsetikett á tergo, motivmått ca 32,5 x 30,5 cm

Varenr: 5634004
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 07-04-2020
16:06
Se mere
Anna Nordlander
ANNA NORDLANDER (född 1972): Utan titel, signerad och daterad a tergo Anna Nordlander 2018, numrerad 1/10, print på diabond, 69x98,5 cm

Varenr: 5634005
16:08
Se mere
Grafik, 4 st, 1800-tal
GRAFIK, 4 st, parti, 1800-tal, bl a akvatint, stålstick mm, i ram, olika motiv som: Svenskt infanteri, skepp vid Alexandria, Cristiania 1700-tal, Fartyg vid kust, varierande storlekar, mått ca 20x12,

Varenr: 5634013
16:24
Se mere
Einar Nerman litografi
EINAR NERMAN (1888-1983): "Garbo", signerad Nerman, litografi, 30x23,5 cm

Varenr: 5634032
DKK 2.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
17:02
Se mere
Jan Stenmark färgoffsettryck
JAN STENMARK (född 1949): "När man är lycklig; vad löjligt man beter sig - vad lycklig man är!", signerad Jan Stenmark, 181/190, färgoffsettryck, bladmått ca 55x41 cm, oramad

Varenr: 5634041
17:20
Se mere
Christina Knall blandteknik
CHRISTINA KNALL (född 1947): "I afton fest", signerad Christina Knall, blandteknik, ca 14x10 cm

Varenr: 5634051
17:40
Se mere
Erland Cullberg utställningsaffisch
ERLAND CULLBERG (1931-2012): Utställningsaffisch för Moderna Museet Stockholm, 1 februari-16 mars 1986, 98x68 cm

Varenr: 5634054
17:46
Se mere
Adolf Kortel monotypi
ADOLF KORTEL (1921-1988) "Tallinn Pikkjalk", signerad samt daterad 1967, monotypi, 43x32 cm

Varenr: 5634056
DKK 1.862 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 07-04-2020
17:50
Se mere
Hokushu Shunkasai träsnitt
HOKUSHU SHUNKASAI (verksam 1810-1832) träsnitt, bladstorlek 37x25,5 cm

Varenr: 5634059
17:56
Se mere
Felix von Altersheim, Frida Kahlo Extreme Splash Pop Art PUR
Felix von Altersheim, Chromax Deluxe 12-farvet pigmenttryk matt på aluminiumplader. Motiv 'Frida Kahlo Extreme Splash Pop Art PUR', signeret, dateret og nummereret på bagsiden. Edition 49/50, 01/2020. Mål: 120 x 120 cm. Vægholder medfølger.

Varenr: 5573561

DKK 7.450 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 07-04-2020
18:00
DKK 335
Felix von Altersheim, Naomi Campbell, Dadaismus
Felix von Altersheim, direkte tryk på akrylglas XT 5 mm hvidt på hele fladen på bagsiden, Chromax Deluxe – 12-farvet fine art tryk, blank. Titel: Naomi Campbell, Dadaismus. Signeret, dateret, nummereret. Limiteret edition 10/10, 03/2018. Mål: 180 x 119 cm. Medium/teknik: Direkte tryk på ...

Varenr: 5564482

DKK 9.685 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 07-04-2020
18:00
DKK 372
Felix von Altersheim, Exhausted Love, Pop Art
Felix von Altersheim, direkte tryk på akrylglas XT 5 mm, Chromax Deluxe - 12-farvet pigmenttryk, blankt. Titel: Exhausted Love. Signeret, dateret og nummereret. Limiteret til 50 eksemplarer. Mål: 134 x 150 cm. Medium/teknik: Direkte tryk på akrylglas XT 5 mm, Chromax Deluxe - 12-farvet ...

Varenr: 5617016

DKK 8.940 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 07-04-2020
18:00
DKK 298
Peter Christoffersen. 'Føroyar' (cd)
Peter Christoffersen (f. 1945). 'Føroyar'. Serigrafi. EA 2/15. Sign. Peter Christoffersen. 122 x 86 cm. UR

Varenr: 5605023
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-04-2020
18:06
Victor Vasarely
VICTOR VASARELY (Ungern/ Frankrike, 1908-1997): Optisk komposition, signerad Vasarely och numrerad 243/250, färgserigrafi, bildmått ca 75x75 cm

Varenr: 5634065
DKK 2.749 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
18:08
Se mere
Felix von Altersheim, Brigitte Bardot - Love Pop Art - Strawberry Red Part 1.
Felix von Altersheim, title: Brigitte Bardot - Love Pop Art - Strawberry Red Part 1. Deluxe 12 colour pigment print, matte, on Butler finish – silver-brushed aluminium, Signature, date and number on reverse side. Limited edition of 50. 2018. Dimensions: 130 x 130 cm. Medium/technique: ...

Varenr: 5287663

DKK 5.960 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 07-04-2020
18:15
DKK 335
Felix von Altersheim, Donald Duck vs. Dagobert Duck No Mister Nice Guy
Felix von Altersheim, titel: Donald Duck vs. Dagobert Duck No Mister Nice Guy. Direkte tryk på akrylglas XT 5 mm. Signeret, dateret og nummereret på bagsiden. Edition 48/50 09/2019. Mål: 130 x 130 cm. Medium/teknik: direkte tryk på akrylglas XT 5 mm. Vægholder/klemmer medfølger.

Varenr: 5436754

18:15
DKK 335
Felix von Altersheim - Chanel Classic -
Felix von Altersheim, Chromax Deluxe 12-farvet pigmenttryk på akrylglas XT hvidt på hele fladen, 5 mm. Titel: Chanel Classic - Red. Signeret, dateret og nummereret på bagsiden. Oplag 10/10, 09/2019. Mål: 120 x 120 cm. Medium/teknik: Chromax Deluxe 12-farvet pigmenttryk på akrylglas XT ...

Varenr: 5476741

18:15
DKK 298
12345...21»