Vurdering
12345...6»   Varer pr. side   164 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Søren Stage for Copenhagen Classic Group.
Søren Stage for Copenhagen Classic Group. Fotografisk sort/hvid komposition fra serien 'The Danish Beauty', foto, num. 05/100 samt sign Certifikat med Hahnemühle FineArt hologram medfølger. mål: 60x90 cm.

Varenr: 6114173
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-11-2021
12:54
DKK 1.200
Dick Nyhuus. Komposition (cd)
Dick Nyhuus (f. 1949). Komposition, offset 1/117. Sign. Dick Nyhuus. 49 x 59 cm. (65 x 77).

Varenr: 6121820
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
13:50
Tage Klee 'Storm på Gl. Skagen'
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Storm på Gl. Skagen', digital galleritryk på silkemat acryl monteret på Dibond sandwichplade. Signeret. Monteret med håndlavet ramme af røget egetræ monteret med ophæng. H.67 x 100 cm ex. indramning,

Varenr: 6119565

DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-11-2021
16:00
DKK 3.400
Jørgen Fögelquist. Komposition (cd)
Jørgen Fögelquist (1927-2005). Komposition. Litografi. Signeret og nummereret 100/260. 62 x 89 (66 x 94) cm.

Varenr: 6116350
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-11-2021
17:26
Jørgen Nash. 'Ulrike Meinhof nat og dag' (cd)
Jørgen Nash (1920-2004). 'Ulrike Meinhof nat og dag'. Serigrafi, 33/100. Sign. og dat. Jørgen Nash 1998. 47 x 63 cm. UR. Folder om serigrafien medfølger. (2)

Varenr: 6122508
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-11-2021
17:56
Maritime blueprints af hvalskibet 'Wanderer' (2)
Maritime blueprints forestillende hvalskibet 'Wanderer'. Reproduktioner udgivet af Popular Science Monthly. 38 x 56 (45 x 63) cm. Fremstår med enkelte papirskader samt foldemærker (2)

Varenr: 6105700
18:26
Poul Esting. 'Satyricon'. cd
Poul Esting (født 1942). 'Satyricon'. Farvelitografi. Sign. i bly: Esting. Numereret i bly: 16/33. 67 x 50 (71 x 51) cm.

Varenr: 6114441
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-11-2021
18:49
Jørgen Nash. 'Visuel retorik' samt 'Homo Ludens' (cd)(2)
Jørgen Nash (1920-2004). 'Visuel retorik'. Forlaget Tiderne Skifter 2004. Nummereret eksemplar 75/200, medfølgende offset tryk 'En Digters Gennembrud'. Sign. og dat. Jørgen Nash 2004. Endvidere 'Homo Ludens'. Forlaget Tiderne Skifter 2002. Nummereret eksemplar 183/200. Medfølgende serigrafi ...

Varenr: 6123062
18:59
DKK 650
Constantin Hansen og Jørgen Roed. To raderinger, Kronborg og Roskilde Domkirke (2)
To raderinger, Kronborg efter Constantin Hansen og Roskilde Domkirke efter Jørgen Roed. Lysmål: 26 x 39 (43 x 56) og 31 x 32 (48 x 49) cm. (2)

Varenr: 6119226
19:32
Belgisk plakat, 'Conservatoire Africain', omkr. 1920
Original, belgisk reklameplakat for velgørenhedsfestival, 'Conservatoire Africain - Oeuvre des Creches - Mardi-Gras', litografi, omkr. 1920. 80 x 45 cm. Uden ramme. Fremstår med lette kantmærker. Den belgiske velgørenhedsorganisation Conservatoire Africain til fordel for udsatte børn blev ...

Varenr: 6100919
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
19:59
Fernand Léger, efter. Fransk plakat fra Berggruen, Paris 1979 (cd)
Fernand Léger (1881-1955), efter. Original, fransk udstillingsplakat fra galleri Berggruen, Paris, litografisk trykt hos Imp. Clot Bramsen et Georges, Paris 1979. 68 x 48 cm. Uden ramme.

Varenr: 6091760
DKK 500
Aage Gitz-Johansen. Seks indrammede træsnit fra 1940'erne (cd) (6)
Aage Gitz-Johansen (1897-1977). Seks indrammede originale træsnit, fra bogen 'Inuit Nunāt', trykt i 1940'erne i 300 eksemplarer af Simon Gullander, Skjern, usign. 17 x 23,5 cm (20 x 26 cm). (6)

Varenr: 6035217
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
20:04
Fransk plakat, 'Escargots Ménetrel, Exquis! Exquis!', ca. 1930'erne
Original, fransk reklameplakat, 'Escargots Ménetrel Exquis! Exquis!', sign. i trykket Rudd, litografisk trykt hos Affiches Gaillard ca. 1930'erne. 160 x 120 cm. Uden ramme. Fremstår med mindre brugsmærker, pletter.

Varenr: 6118405
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
20:05
DKK 3.200
Agnete Brittasius. Mor og barn, litografi (cd)
Agnete Brittasius (f. 1935). Mor og barn, litografi, nr. 18/56, sign. A. Brittasius 1983. Lysmål: 45 x 62 cm (60 x 76 cm). Revne i glasset.

Varenr: 6119588
20:09
Interiør med kvinde af Aksel Jørgensen, litografisk tryk.
Interiør med kvinde af Aksel Jørgensen (1883-1957), litografisk tryk. Sign. og dateret Aksel Jørgensen 1947 Betegnet 'Særtryk'. 53 x 42 cm (71 x 58).

Varenr: 6118200
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-11-2021
20:10
Stor fransk plakat, 'Cabiria' (1914), 1933
Stor, original, fransk filmplakat for den italienske stumfilm 'Cabiria' (1914), her i en version med lyd ('version sonore & chantée de G. Dini'), sign. i trykket Cecchetto, litografisk trykt hos Jules Simon, Paris 1933. 160 x 120 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet...

Varenr: 6097458
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
20:11
Georges Dola. Fransk plakat, 'La Térésina', 1929
Georges Dola (pseudonym for Edmond Vernier, 1872-1950). Original, fransk plakat for operetten 'La Térésina' med musik af Oscar Straus, sign. i trykket, litografisk trykt hos Atelier Dola, Paris 1929. 120 x 80 cm. Uden ramme. Fremstår med få brugsmærker.

Varenr: 6118485
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
20:11
P.W. Johannsen. 'Vig bag mig'. Kunstlitografi efter Niels Larsen Stevns
Peter Wilhelm Johannsen (1870-1957). 'Vig bag mig', litografi efter maleri af Niels Larsen Stevns. Sign. og nummereret i bly P.W. Johannsen no. 442/600. Rammemål 86 x 75 cm.

Varenr: 6123169
20:17
Italiensk plakat, 'Oro Nero', 1942
Original, italiensk filmplakat, 'Oro Nero', litografi, sign. i trykket Rino, trykt i Rom 1942. 100 x 70 cm. Uden ramme. Fremstår med folder, enkelte huller ved foldepunkter.

Varenr: 6118511
20:17
Aage Gitz-Johansen. Tre indrammede træsnit fra 1940'erne (cd) (3)
Aage Gitz-Johansen (1897-1977). Tre indrammede originale træsnit, trykt i 1940'erne i 300 eksemplarer af Simon Gullander, Skjern, usign. 17 x 23,5 cm (20 x 26 cm). (3)

Varenr: 6035132
20:22
DKK 1.200
Georges Dola. Fransk plakat, 'La Comtesse Maritza', 1930
Georges Dola (pseudonym for Edmond Vernier, 1872-1950). Original fransk plakat for operetten 'La Comtesse Maritza' med musik af Emmerich Kálmán, sign. i trykket, litografisk trykt hos Atelier Dola, Paris 1930. 120 x 80 cm. Uden ramme. Fremstår med små skader i kanten.

Varenr: 6121252
20:27
Jacob Gadd. 'Hold den gode tone', giclée-tryk
Jacob Gadd (f. 1961). 'Hold den gode tone', giclée-tryk, sign. og nummereret Jacob Gadd, 28/75. Lysmål 39 x 29 cm (52 x 42 cm).

Varenr: 6111159
20:30
Henry Moore. 'Three Sculpture Ideas', 1981 (cd)
Henry Moore (1898-1986, England). 'Three Sculpture Ideas', 1981, litografi, nr. 38/50, sign. Moore. Lysmål: 39 x 30 cm (62 x 49 cm).

Varenr: 6079005
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
20:52
DKK 6.400
Bent Karl Jacobsen. 'Song', serigrafi (cd)
Bent Karl Jacobsen (1934-2004). 'Song', serigrafi, nr. 18/100, sign. Bent Karl Jacobsen 90. Lysmål: 73 x 57 cm (93 x 76 cm). Proveniens: Galerie Asbæk. Bent Karl Jacobsen er kendt for sine jazzmotiver og har bl.a. også lavet gavlmalerierne i Boltens Gård, København, malet i 1991.

Varenr: 6103143
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
21:21
Bent Karl Jacobsen. 'Triangle', serigrafi (cd)
Bent Karl Jacobsen (1934-2004). 'Triangle', serigrafi, nr. 37/100, sign. Bent Karl Jacobsen 90. Lysmål: 73 x 57 cm (93 x 76 cm). Proveniens: Galerie Asbæk. Bent Karl Jacobsen er kendt for sine jazzmotiver og har bl.a. også lavet gavlmalerierne i Boltens Gård, København, malet i 1991.

Varenr: 6103165
21:30
Roger Soubie. Fransk plakat, 'De Chamonix au Montenvers' (1920) 1982 (cd)
Roger Soubie (1898-1984). Fransk turistplakat, 'PLM Chemin de fer à crémaillère de Chamonix au Montenvers', tegnet i 1920, sign. i trykket, litografisk genoptrykt hos Bedos, Paris 1982. 98 x 58 cm. Uden ramme.

Varenr: 6110588
21:31
Fransk plakat, 'Cista Darfeuil', omkr. 1900
Stor, original, fransk art nouveau plakat, 'Cista Darfeuil', litografisk trykt hos Affiches Louis Galice, Paris omkr. 1900 og antageligt tegnet af Louis Galice (1864–1935, Frankrig). 123 x 89 cm. Uden ramme. Plakaten er monteret på lærred, hvilket er normal procedure i udlandet for at beskytte og...

Varenr: 6069898
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-11-2021
10:26
Amerikansk plakat, 'Hot as a [Smoking Gun] The new DeSoto', ca. 1950'erne
Original, amerikansk reklameplakat, 'Hot as a [Smoking Gun] The new DeSoto', bilreklame for DeSoto, en underafdeling til Chrysler, litografi og offsettryk, ca. 1950'erne. 76 x 165 cm. Fremstår med brugsmærker, folder, gulnet ved folder.

Varenr: 6043993
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-11-2021
10:29
René Gruau. Stor, fransk plakat, 'Chaussettes Stemm', 1953 (cd)
René Gruau (1909–2004, Frankrig). Stor, original, fransk reklameplakat for sokker, 'Plus jamais de raccommodages! Chaussettes Stemm', sign. i trykket, litografisk trykt hos Affiches Gaillard, Paris 1953. 118 x 160 cm. Uden ramme. Fremstår med midterfolder, enkelte huller i forbindelse med ...

Varenr: 6018898
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 30-11-2021
10:32
DKK 900
En serie på tre scooter-plakater, 'Vespa', 'Piaggio' og 'Gilera', ca. 1990'erne (3)
En serie på tre reklameplakater for scootere, 'Vespa', 'Piaggio' og 'Gilera', offsettryk, udgivet af Les Éditions Stratégiques, ca. 1990'erne. 100 x 45 cm. Uden rammer. Fremstår med brugsmærker. (3)

Varenr: 6069906
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-11-2021
10:41
12345...6»