Vurdering
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
12345...7»   Varer pr. side   185 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kurt Ard: Mappe med 9 offsettryk (9)
Kurt Ard (1925-) Mappe med 9 offsettryk med forskellige motiver. Tryksignerede. 1 stk. 59x39 cm. 1 stk. 48x36 cm. 2 stk 44x32 cm. 1 stk. 38x36 cm. 1 stk. 41x32 cm. 1 stk 42x21 cm. 2 stk. 34x25 cm. 1960'erne. U.R. c.d. (9)

Varenr: 6141512
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-01-2022
17:23
Ole Schwalbe. Konkret komposition. Serie på tre serigrafier. (3) (cd)
Ole Schwalbe (1929-1990). Konkret komposition. Serie på tre serigrafier. Sign.og nummererede Schwalbe nr. 1-2-3, 79-84-53/150. Hver serigrafi måler: bladstørrelse 140,5 x 100,5 cm. Uindrammede. (3) Modelfoto. Erhvervet af nuværende hos Galerie Asbæk.

Varenr: 6117325
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
19:07
Bent Karl Jacobsen. 'Triangle', serigrafi (cd)
Bent Karl Jacobsen (1934-2004). 'Triangle', serigrafi, nr. 37/100, sign. Bent Karl Jacobsen 90. Lysmål: 73 x 57 cm (93 x 76 cm). Proveniens: Galerie Asbæk. Bent Karl Jacobsen er kendt for sine jazzmotiver og har bl.a. også lavet gavlmalerierne i Boltens Gård, København, malet i 1991.

Varenr: 6103165
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
19:13
To italienske olietryk på lærred (2)
To italienske landskaber med nymfer, olietryk på lærred, mærket 'Made in Italy' hhv. no. 6323 og 6324, 1900-tallets første halvdel. 91 x 40 cm. Uden rammer. Fremstår med et større hul og flere små huller i kanten, gulnede. (2)

Varenr: 6135472
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
19:15
DKK 1.200
Bent Karl Jacobsen. 'Song', serigrafi (cd)
Bent Karl Jacobsen (1934-2004). 'Song', serigrafi, nr. 18/100, sign. Bent Karl Jacobsen 90. Lysmål: 73 x 57 cm (93 x 76 cm). Proveniens: Galerie Asbæk. Bent Karl Jacobsen er kendt for sine jazzmotiver og har bl.a. også lavet gavlmalerierne i Boltens Gård, København, malet i 1991.

Varenr: 6103143
19:16
Mie Olise Kjærgaard. Komposition. cd
Mie Olise Kjærgaard f. 1974, Komposition, Litografi E.A. Sign. Mie Olise Kjærgaard. 76 x 54 cm. Uindrammet.

Varenr: 6143690
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 20-01-2022
19:17
Roger Bezombes. Stor, fransk plakat, 'Bally', 1980'erne
Roger Bezombes (1913-1994). Stor, original, fransk reklameplakat for sko, 'Bally France. Le style golf à la ville', litografi og offset, trykt hos A. Karcher, 1980'erne. 174 x 118 cm. Uden ramme. Fremstår med en revne, ellers få håndteringsmærker.

Varenr: 6135510
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
19:17
DKK 900
Fransk plakat for Citroën, ca. 1970'erne
Original, fransk reklameplakat for Citroën GS X3, offsettryk, ca. 1970'erne. 75 x 119 cm. Uden ramme. Fremstår med midterfolder, brugsspor.

Varenr: 6138427
19:19
DKK 900
Henry le Monnier. Fransk plakat, 'Camembert Georges Bisson', 1937 (cd)
Henry le Monnier (1893-1978, Frankrig). Fransk reklameplakat, 'une vieille marque normande! demandez un Camembert Georges Bisson - c'est la meilleur!', sign. i trykket Henry le Monnier, litografisk trykt hos Imp. Joseph-Chales, 1937. 148 x 98 cm. Uden ramme. Fremstår med mindre brugsmærker.

Varenr: 6135508
19:21
DKK 2.800
Bengt Böckman. Grinden (Porten). (cd)
Bengt Böckman (1937-2014). Grinden (Porten). Stentryk. Sign. og nummereret Bengt Böckman -71, 47/99. Lysmål 38 x 30 cm. (55 x 46).

Varenr: 6110122
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
19:22
Original, fransk reklameplakat for Citroën CX Break, offsettryk, ca. 1970'erne. 75 x 119 cm. Uden ramme. Fremstår med midterfolder, brugsspor.

Varenr: 6133716
19:23
DKK 900
Hans Lynge. Signeret offset tryk. Grønlands motiv
Hans Lynge 1906-1988. Offset tryk med portræt af grønlandsk par. Sign. Hans Lynge samt dateret '83. 58 x 65 cm. (69,5 x 77 cm) (cd)

Varenr: 6144736
19:23
Original, fransk reklameplakat for Citroën CX Athena, offsettryk, ca. 1970'erne. 75 x 119 cm. Uden ramme. Fremstår med midterfolder, brugsspor.

Varenr: 6138432
19:25
DKK 900
Émile Clouet efter Pal. Stor, fransk art nouveau plakat, 'Liberator - Cycles & Motocycles', ca 1900
Émile Clouet efter Pal (Jean de Paléologue, 1855-1942). Stor, original, fransk art nouveau reklameplakat for cykler, 'Liberator - Cycles & Motocycles', motiv med valkyrie, som var ikonisk for Liberator, sign. i trykket E. Clouet d'apres PAL, litografisk trykt hos Imp. J. Simon, Paris ca. 1900. ...

Varenr: 6135480
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
19:27
DKK 4.800
Ole Schwalbe (1929-1990). Konkret komposition. Serie på tre serigrafier. Sign.og nummererede Schwalbe nr. 1-2-3, 78-99-52/150. Hver serigrafi måler: bladstørrelse 140,5 x 100,5 cm. Uindrammede. Fremstår med håndteringsspor. (3) Modelfoto. Erhvervet af nuværende hos Galerie Asbæk.

Varenr: 6117265
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
19:28
Original, fransk reklameplakat for Citroën GS Club, offsettryk, ca. 1970'erne. 75 x 119 cm. Uden ramme. Fremstår med midterfolder, brugsspor.

Varenr: 6138428
19:29
DKK 900
Bill Olive. Amerikansk plakat, 'Who Rolled Mary Jane?', 1969
Bill Olive (1945-2021). Original, amerikansk, psykedelisk plakat, 'Who Rolled Mary Jane?', serigrafisk trykt for Black Lite Poster, U.S.A. 1969. 89 x 59 cm. Uden ramme.

Varenr: 6135543
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
19:31
DKK 700
Maria Marstrand. Komposition (cd)
Maria Marstrand. f. 1967. Komposition, litografi E.A. sign. og dat. Marstrand 09. 71 x 57 cm. Uindrammet

Varenr: 6143820
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-01-2022
19:32
Henri Favre. Stor, fransk plakat, 'Dip Buhler - empesage permanent', ca. 1950'erne
Henri Favre. Stor, original, fransk reklameplakat, 'Dip Buhler - empesage permanent', litografisk trykt hos I.C.P., Paris ca. 1950'erne. 116 x 157 cm. Uden ramme. Plakaten er monteret på lærred, hvilket er normal procedure i udlandet for at beskytte og forberede plakater på indramning. Fremstår ...

Varenr: 6140471
19:33
DKK 900
Stor, fransk plakat, 'Pneu ''Vélo'' Bergougnan', omkr. 1900
Stor, original, fransk reklameplakat for cykeldæk, 'Pneu ''Vélo'' Bergougnan', sign. i trykket M. Duzolle(?), litografisk trykt hos B. Sirven, Toulouse / Paris omkr. 1900. 160 x 120 cm. Uden ramme. Plakaten er monteret på lærred, hvilket er normal procedure i udlandet for at beskytte og forberede...

Varenr: 6135500
19:35
Original, fransk reklameplakat for Citroën CX Pallas, offsettryk, ca. 1970'erne. 75 x 119 cm. Uden ramme. Fremstår med midterfolder, brugsspor.

Varenr: 6133732
19:37
DKK 900
Ronald Slabbers. Psykedelisk plakat, 'Eat Flowers', ca. 1970
Ronald Slabbers. Original, psykedelisk plakat, 'Eat Flowers', serigrafi, Nederlandene ca. 1970. 74 x 52 cm. Uden ramme.

Varenr: 6135540
19:39
DKK 700
Fransk plakat, 'La machine a coudre New Home', 1900
Original, fransk reklameplakat for symaskine, 'La machine a coudre New Home', litografisk trykt ho B. Sirven, Toulouse / Paris 1900. 79 x 57 cm. Uden ramme. Plakaten er monteret på lærred, hvilket er normal procedure i udlandet for at beskytte og forberede plakater på indramning. Fremstår med få ...

Varenr: 6135497
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
19:41
DKK 1.200
Ferdinand Ahm Kragh. Komposition. cd
Ferdinand Ahm Kragh f. 1977, litografi nr. 26/30 sign. F. Kragh. 76x55 cm. Uindrammet.

Varenr: 6145544
19:43
DKK 450
Stor, amerikansk plakat med The Beatles, ca. 1964
Stor, original, amerikansk idolplakat med The Beatles, trykt med bandets autografer i facsimile, offsettryk, USA ca. 1964. 140 x 98 cm. Uden ramme. Fremstår med lette kantmærker, mindre reparationer i et hjørne.

Varenr: 6135468
DKK 2.600 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
19:43
Albert Brenet. Fransk plakat, 'Grande Kermesse Aérienne', ca. 1950'erne (cd)
Albert Brenet (1903-2005). Original, fransk plakat, 'Grande Kermesse Aérienne', litografisk trykt hos Les Impressions Robert, Paris ca. 1950'erne. 79 x 58 cm. Uden ramme. Plakaten er monteret på lærred, hvilket er normal procedure i udlandet for at beskytte og forberede plakater på indramning. ...

Varenr: 6135457
19:45
Georges Dola. Fransk plakat, 'Le Comte de Luxembourg', 1934
Georges Dola (pseudonym for Edmond Vernier, 1872-1950). Original fransk plakat for operetten 'Le Comte de Luxembourg' med musik af Franz Lehár, sign. i trykket, litografisk trykt hos Atelier Dola, Paris 1934. 117 x 78 cm. Uden ramme. Plakaten er monteret på lærred, hvilket er normal procedure i ...

Varenr: 6135493
19:47
DKK 1.200
George Morland, efter. To staldmotiver, akvatinter (2)
To staldmotiver, 'The Country Stable' 1792 og 'The Hard Bargain' 1803, akvatinter stukket af William Ward (1766–1826) efter malerier af George Morland (1763-1804). Lysmål: 49 x 62 cm (67 x 79 og 70 x 83 cm). Enkelte ormehuller i den ene. (2)

Varenr: 6139112
19:47
Fransk plakat, 'Le Petit Journal. Fleur des Neiges', ca. 1894
Original, fransk reklameplakat, 'Le Petit Journal. Fleur des Neiges', litografisk trykt hos D. Cassigneul, Paris ca. 1894. 88 x 60 cm. Uden ramme. Plakaten er monteret på lærred, hvilket er normal procedure i udlandet for at beskytte og forberede plakater på indramning. Fremstår restaureret i ...

Varenr: 6135483
19:49
DKK 1.200
Fransk plakat, 'Fête de Neuilly', 1925
Original, fransk plakat, 'Fête de Neuilly', litografisk trykt hos B. Sirven, Paris/Toulouse, 1925. 115 x 77 cm. Uden ramme. Plakaten er monteret på lærred, hvilket er normal procedure i udlandet for at beskytte og forberede plakater på indramning. Fremstår restaureret, med huller.

Varenr: 6135496
19:51
12345...7»