Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 15  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Peter Brandes, komposition (cd)
Peter Brandes f. 1944, komposition, indrammet bemalet litografi, sign. i bly, Brandes-85, 76x57 cm. (96x75 cm).
Varenr: 5004231
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 23-05-2018
11:35:00
DKK 1.200
Göran Hahne färglitografi
GÖRAN HAHNE (född 1943): Skärgårdsmotiv, signerad G Hahne, färglitografi, 333/360, 37x54 cm
Varenr: 5004426
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
12:00:00
Se mere
Ursula Reuter Christiansen. 'Akrobaten' Litografi, cd
Ursula Reuter Christiansen født 1943 'Akrobaten' Farvelitografi, Sign. 'Ursula Reuter 1991',50 x 33 cm(63 x 45 cm) Sidder skævt i rammen.
Varenr: 4988517
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2018
12:28:00
Arne Haugen Sørensen, 'Vence II'
Arne Haugen Sørensen f. 1932. 'Vence II', indrammet litografi, sign. og nummeret i bly, nr. 136/150, Arne Haugen Sørensen-98, 76x57 cm. (95x77 cm).
Varenr: 5002943
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-05-2018
12:37:00
DKK 850
Friedensreich Hundertwasser. Kalender for 1997
Friedensreich Hundertwasser (1928 - 2000) årskaldender for 1997 mål 65 x 49 cm. Med brugsspor
Varenr: 4993107
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-05-2018
13:10:00
Frans Kannik, litografier, erotiske kompositioner. (2)
To erotiske kompositioner af Frans Kannik (1949-2011), litografier, usign samt unummeret. Mål. 90 x 60 cm. Uindrammet. (2) Proveniens: Familiens eje, boet efter Frans Kannik. Den danske serigraf og kunstner, Frans Kannik, var i 1980'erne en af de grundlæggende kræfter i ...
Varenr: 5004951
13:12:43
Kopparstick kinesiska motiv
KOPPARSTICK, 3 st, 1800-tal, Danmark, föreställande staden Nanking samt Nanghyongfu, varierande mått, varav två st i samma ram
Varenr: 5004443
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
13:16:00
Se mere
Sikker Hansen, landskab
Sikker Hansen (1897-1955), landskab, indrammet litografisk tryk, tryksign. Sikker Hansen-55, 50,5x78,5 cm. (55,5x83,5 cm). Fremstår med skjolder og pletter.
Varenr: 5004212
13:36:54
Joakim Allgulander
JOAKIM ALLGULANDER (född 1965): "Before and after", tryck på plexiglas, signerad Joakim Allgulander, numrerad 7/8, bildmått ca 70x70 cm
Varenr: 5004456
DKK 7.722 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
14:16:00
Se mere
Kopparstick motiv med indianer
KOPPARSTICK, 4 st, 1800-tal, motiv med indianer, varierande mått, varav två i samma ram
Varenr: 5004458
14:24:00
Se mere
Grimm, Hadlac. Holzschnitte auf Japanpaier, signiert.
Wilhelm Grimm (1904-1986), Jiri Hadlac (1927-1991). Holzschnitte (2) auf Japanpapier. Rechts unten jeweils signert. Blattmaße von ca. 45 x 38 cm bis 60 x 45 cm. Unter Passepartout montiert.
Varenr: 4981199
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-05-2018
14:57:30
DKK 298
Axel Nielsen. Kompositioner (cd 4)
Axel Nielsen (f. 1943). Kompositioner, serigrafi, alle num. og sign. Axel Nielsen. 38 x 56 (63 x 79) cm. Ét med revne i glas. (4)
Varenr: 5004883
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-05-2018
15:22:00
Dalsgaard. Reklame plakat for ØK 'Travel by The East Asiatic Company Ltd.'
Turistplakat. for Det Østasiatiske Kompagni 'Travel by The East Asiatic Company Ltd.'. Sign. i trykket Dalsgaard. Offsetrykt hos Levison Junr. offset. 99,5 x 61 (100,5 x 62,5) cm.
Varenr: 5005258
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-05-2018
15:45:46
DKK 650
Salvador Dali litografi
SALVADOR DALI (Spanien, 1904-1989): Flordali II, 1980-tal, signerad i trycket, numrerad 2507/5000, Arches, färglitografi efter originalcollage, ca 90x63 cm
Varenr: 5004482
DKK 7.722 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 23-05-2018
16:08:00
Se mere
Tage Klee, komposition med kakkelovn
Tage Klee f. 1950, prisbelønnet kunstfotograf. Komposition med kakkelovn, digitalprint på lærred, signeret og dateret 2018. H.60 x 40 cm (66 x 46 cm) Monteret i svæveramme.
Varenr: 4980003

DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-05-2018
16:17:00
Per Julius 2 färglitografier
PER JULIUS (född 1952), (2) norrländskt vinterlandskap, signerade och numrerade 251/360 respektive Epreuve d´artiste P. Julius, färglitografier ca 23x17 cm vardera
Varenr: 5004486
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-05-2018
16:24:00
Se mere
Elisabet Altenrichter-Dicke (1929), Farblithographie auf Papier, 'Ohne Titel'
Elisabet Altenrichter-Dicke (1929), Farblithographie auf Papier, 'Ohne Titel', unten links bezeichnet: 'E.A' ( E´preuves) , unten rechts signiert: 'Elisabet Altenrichter-Dicke', hinter Glas gerahmt. Bildmaße ca.: 50 x 50, Rahmenmaße ca.: 64 x 64 cm. Altersgemäßer Zustand.
Varenr: 5004892
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-05-2018
16:27:00
DKK 298
Theo Tobiasse färglitografi
THEO TOBIASSE (Frankrike, 1927-2012): Komposition, färglitografi, signerad, bladmått ca 57x77 cm
Varenr: 5004498
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 23-05-2018
17:16:00
Se mere
Corneille färglitografi
CORNELIS van BEVERLOO CORNEILLE (1922-2010): Les Yeux..., signerad, daterad och numrerad Corneille -73, 75/100, färglitografi, 66x50 cm
Varenr: 5004505
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
17:44:00
Se mere
Paul René Gaugain färglitografi
PAUL RENE GAUGAIN (1911-1976), "Utan titel -komposition med kvinnoporträtt", signerad imprinte par l´artiste, daterad 1962 och numrerad 49/260, färglitografi ca 70x42,5 cm
Varenr: 5004509
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-05-2018
18:04:00
Se mere
Litografiskt blad
LITOGRAFISKT BLAD, "Berceuse", Frankrike, 1900-talets början, 27x21,5 cm
Varenr: 5004519
18:44:00
Se mere
Jørgen Nash. 'Digterportrætter', cd (4)
Jørgen Nash (1920-2004). 'Digterportrætter'. Fire plakater, Susanne Brøgger, Tafdrup m.fl. Sign. samt dat. i trykket Jørgen Nash 1985. 90 x 60 cm. Uindrammede. (4)
Varenr: 5004696
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-05-2018
18:50:00
Ubekendt kunstner. Figurkomposition (cd 2)
Ubekendt kunstner. Figurkomposition, offset 18/500, sign. og dateret 98. 52 x 36 (73 x 53) cm. Fremstår falmet (2)
Varenr: 5004858
19:08:00
Jesper Christiansen. Komposition (cd)
Jesper Christiansen (f. 1955). Komposition, litografi 172/200, sign. Jesper Christiansen 2003. 50 x 73 (71 x 92) cm.
Varenr: 5004864
19:10:00
Gunleif Grube cd. Sæt med to kunsttryk, 'Lykkefuglen' (2)
Gunleif Grube, født 1947. To kompositioner, 'Lykkefuglen'. Sign. i bly Gunleif Grube samt dateret 2012. Kunsttryk. 18/30. Indrammede bag glas. 38 x 27 (45 x 34) cm. (2)
Varenr: 4987218
DKK 1.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 23-05-2018
19:14:00
Ernst Billgren
ERNST BILLGREN (född 1957): "Torparflickan" ur Vårt land, signerad och numrerad Ernst Billgren 54/170, färglitografi, 76x78 cm; . Tryckt av Pierre Chavé, Vence, editerad av Hedenius Konsthandel, Stockholm, 2004
Varenr: 5004533
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
19:22:00
Se mere
Jørgen Nash. 'Mexikansk Donna', cd
Jørgen Nash (1920-2004), 'Mexikansk Donna'. Litografi, 68/200. Sign. Jørgen Nash 2002, 106,5 x 79 cm. Fremstår uindrammet.
Varenr: 4997911
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-05-2018
19:30:00
DKK 900
Seppo Mattinen 'Havn med to kirker' Træsnit
Seppo Mattinen F.1930 'Havn med to kirker' Træsnit. Signeret og nummereret i bly: 157/200 Seppo Matinen 1971. Mål: 40 x 36(57 x51)
Varenr: 4988544
19:30:00
Sven Dalsgaard. Kompositioner (cd 2)
Sven Dalsgaard (1914-1999) . To kompositioner, Håndkoloreret litografi 152/200 og litografi 152/200. Sign. i bly Sven Dalsgaard 88. Edition Franz Pedersen. 40 x 30 (63 x 48) cm. (2)
Varenr: 5004062
DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-05-2018
19:45:00
Indianporträtt från McKenney & Hall-samlingen
INDIANER. McKENNEY & HALL, Indian prints, 2 st, porträtt föreställande "The white pigeon" samt "A chippewa chief", grafiska blad, daterade 1837 resp 1843, ca 37x26 cm
Varenr: 5004545
19:46:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 15  >>