Vurdering
12345...13»   Varer pr. side   378 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Jörgen Nordqvist "Skolplansch - Alfabetet",
JÖRGEN NORDQVIST (född 1971): "Skolplansch - Alfabetet", offsetlitografi, signerad och daterad 2001 á tergo, 70x100 cm

Utställd
Representerad på Röhsska muséet, Göteborg, Nationalmuseum, Stockholm, Museum für Kunst und Gewerbe, Tyskland
Deltagit i i HDK Examensuställning 2001, Ung Svensk Form 2001, The 18 th International Poster Biennal, Polen
What is Design Today, USA, Golden Bee, Ryssland
Formbart, Liljevalchs, Konceptdesign, Nationalmuseum, So Fucked up, Norge

Varenr: 5912836
DKK 2.193 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 25-01-2021
10:00
Se mere
Norbert Robles etsning
NORBERT ROBLES (Född 1953): Figurkomposition, signerad, färgetsnig, bildmått ca 53x50 cm

Varenr: 5912838
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
10:04
Se mere
Litografi Victor Vasarely
VICTOR VASARELY (1908-1997); komposition, färgserigrafi, signerad och numrerad 126/275, bildmått ca 66 x 66 cm

Varenr: 5912842
DKK 2.193 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 25-01-2021
10:12
Se mere
Paul Wunderlich ' Lolita' cd
Paul Wunderlich (1927-2010) ' Lolita' Litografi e.a., sign. Wunderlich. 56 x 40 cm. ( 70 x 53 cm. )

Varenr: 5911352
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2021
10:14
DKK 450
Bengt Landin färglitografi
BENGT LANDIN (född 1933); färglitografi, komposition papegoja, signerad och numrerad 242/250, bildmått 70x56 cm

Varenr: 5912843
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25-01-2021
10:14
Se mere
Bengt Lindström färglitografi
BENGT LINDSTRÖM (1925-2008): Komposition, , signerad Lindstöm, numrerad 11/40, färgetsning, bildmått ca 76x57 cm

Varenr: 5912872
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25-01-2021
11:24
Se mere
Joakim Allgulander litografi
JOAKIM ALLGULANDER (född 1965): Solbad, signerad Joakim Allgulander, EA 3/19, färglitografi, bildmått ca 46x37 cm

Varenr: 5912874
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
11:28
Se mere
Mogens Andersen. Komposition. cd
Mogens Andersen (1916-2003). Komposition, litografi nr. 57/150. Sign. MA. 76 x 56 cm. Uindrammet

Varenr: 5912271
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2021
11:37
DKK 1.200
Tage Törning etsning
TAGE TÖRNING (1925-2012); etsning, signerad och numrerad 45/75, bastumotiv, bildstorlek, 24x31 cm.

Varenr: 5912888
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 25-01-2021
12:08
Se mere
Otto Bache og Hans Nikolaj Hansen. Tre raderinger. (3)
Otto Bache (1839-1927). Radering med to hunde, signeret i trykket og dat. 1901, 31 x 36,5 cm samt to raderinger af Hans Nikolaj Hansen (1853-1923), ene med hestedrosche i skumringen, signeret i monogram HNH, dat. 99 samt: nov. 1909, 39 x 47 cm. Det andet med inspiration fra Firenze med teksten: ...

Varenr: 5866599
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-01-2021
12:22
Carl Falbe-Hansen (cd). Bymotiv, litografi
Carl Falbe-Hansen (1896-1969). Bymotiv. Litografi. Sign. samt dat. i trykket C. Falbe-Hansen 1948. 42 x 53 cm.

Varenr: 5905162
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-01-2021
12:40
Claus Bojesen (cd). Komposition, litografi
Claus Bojesen (f. 1948). Komposition, sign. Claus Bojesen. Litografi 54/150. 43 x 31 cm. Indrammet bag glas.

Varenr: 5905214
12:40
Pia Ingelse
PIA INGELSE (född 1967): "I skydd av ljuset", signerad Pia Ingelse, 10/25, digital print, bladmått 78x100 cm

Varenr: 5912906
12:44
Se mere
Sune Watch, 'Copenhagen Jazzfestival 2011', (4)
Sune Watch, 'Copenhagen Jazzfestival 2011', grafiske tryk, sign. og nummeret i bly nr. 17/20, 19/20, 1/20, 18/20, Sune Watch, 64x37 cm. U.R. (4)

Varenr: 5908731
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 25-01-2021
13:09
Per Adolfsen kompositioner (cd) (2)
Per Adolfsen f. 1964, kompositioner, litografier, sign. i bly Per Adolfsen, 38x28 cm. U.R. (2)

Varenr: 5908642
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 25-01-2021
13:13
Pablo Picasso litografi
PABLO PICASSO (1881-1973): Fågel, litografi, signerad i trycket, numrerad 145/1000, bladmått ca 27x37 cm

Varenr: 5912919
13:22
Se mere
Gunnar Norrman gravyr
GUNNAR NORRMAN (1912-2005): "Stammar", torrnålsgravyr, signerad och numrerad 5/24, daterad 1985, plåtstorlek ca 17x22 cm

Varenr: 5912921
13:26
Se mere
Shepard Fairey / Obey. 'Make Art Not War', 2020 (cd)
Shepard Fairey/Obey (f. 1970). 'Make Art Not War', litografi. Sign. og dat. i bly n.th. 91 x 61 cm. UR.

Varenr: 5899579
DKK 3.800 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2021
13:53
Klaus Fussmann, Rapsfeld
Klaus Fussmann (geb. 1938), Rapsfeld, Farb Linolschnitt, signiert, datiert und nummeriert, Exemplar 20/50, ca. 30 x 42 cm, hinter Glas gerahmt, mit hochwertigem Rahmen ca. 70 x 83 cm.

Varenr: 5878882
DKK 3.352 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-01-2021
14:00
DKK 372
Gerard Valck, Karte von Europa
Gerard Valck (c.1651-1726), 'L'Europe divisee suivant l'estendue de ses principaux Estats subdivises en leurs principales Provinces . . .' Karte von Europa, Kupferstich, teilkoloriert, um 1700, ca. 48 x 58 cm, hinter Passepartout und Glas gerahmt, mit Rahmen ca. 68 x 76 cm.

Varenr: 5899616
DKK 1.490 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-01-2021
14:02
DKK 298
Tage Klee, 'Måneskin på Møns klint'
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Måneskin på Møns Klint, digitalprint på fotopapir og derefter lamineret mellem et tyndt silkemat acryllag og en Dibond sandwichplade. Ingen ramme men monteret med alu. ophæng, signeret. H.100 x 67 cm.

Varenr: 5868065

DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
14:52
DKK 1.200
Färglitografi
FÄRGLITOGRAFI, kvinna med korg på huvudet, otydligt signerad, nr 234/260, ca 75 x 58 cm

Varenr: 5912974
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 25-01-2021
15:34
Se mere
Josef Steib, Kircheninterieur
Josef Steib (1898-1957), Kircheninterieur, Radierung, 1944, signiert, in der Platte signiert, spiegelverkehrt datiert sowie mehrfach bezeichnet, ca. 40 x 49 cm, hinter Passepartout und Glas gerahmt, mit Rahmen ca. 66 x 73 cm.

Varenr: 5863097
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-01-2021
16:03
DKK 298
Tage Klee, Torvet i Præstø
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Torvet i Præstø', digitalprint på en aludibond sandwichplade. Ingen ramme men monteret med alu ophæng, signeret. H. 60 x 90 cm.

Varenr: 5803453

16:07
BIBBI JOHANSSON fotografi av Bruce Springsteen
BIBBI JOHANSSON (född 1956) "Bruce Springsteen på Ullevi, Göteborg, 1985", fotografi, numrerat 1/30, archival pigment print på Hahnemules bomullspapper, phot rag baryta, ca 37x58 cm

Varenr: 5912988
DKK 3.656 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25-01-2021
16:12
Se mere
Mogens Andersen (1916-2003). Komposition, litografi nr. 73/150. Sign. MA. 76 x 56 cm. Uindrammet

Varenr: 5912277
16:40
DKK 1.300
Mogens Andersen (1916-2003). Komposition, litografi nr. 82/150. Sign. MA. 76 x 56 cm. Uindrammet

Varenr: 5912290
16:44
Tage Klee, 'Solnedgang over Råbjerg Mile i Skagen'
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Solnedgang over Råbjerg Mile i Skagen', digital galleritryk på silkemat acryl monteret på Dibond sandwichplade. Signeret. Monteret med håndlavet ramme af mahogni med ophæng. H.67 x 100 cm ex. indramning,

Varenr: 5799874

16:44
Robert Jacobsen. Komposition. (cd)
Robert Jacobsen (1912-1993). Abstrakt komposition. Litografi nr. 232/280. Sign. Robert Jacobsen. 54 x 70 (71 x 86) cm.

Varenr: 5912276
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2021
16:47
Lars Eje Larsson litografi
LARS EJE LARSSON (född 1954): Figurkomposition, signerad och numrerad Lars Eje Larsson 53/195
färglitografi, bladmått 55x40 cm, oramat blad

Varenr: 5913013
17:12
Se mere
12345...13»