Vurdering
12345...15»   Varer pr. side   431 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Olle Baertling
OLLE BAERTLING (1911-81): Flag, från Flags for America's cup, 1977, stämplad signatur, Baertling Foundation, färgserigrafi på tyg, ca 68x43 cm

Varenr: 5707835
DKK 3.554 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-07-2020
10:18
Se mere
Roland Svensson färglitografi
ROLAND SVENSSON (1910-2003): Flottning, signerad Roland S, 56/250, färglitografi, ca 25x39 cm

Varenr: 5707852
DKK 1.066 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-07-2020
11:12
Se mere
Filmaffisch
FILMAFFISCH, "Huset nr 17", Borås Kliché o Litografiska, medverkande bl a Edvard Persson o Georg Fant, ca 100x70 cm

Varenr: 5707872
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-07-2020
12:12
Se mere
Helmut Newton
HELMUT NEWTON (1920-2004): efter "Hotel room, Place de la République paris 1976", Offsetlitografi, efter Special Collection från 1979, bildmått, ca 35x23 cm.

Varenr: 5707906
DKK 1.422 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 07-07-2020
14:00
Se mere
Wilhelm Marstrand, efter. To litografiske tryk (2)
To litografiske reproduktioner efter Wilhelm Marstrand, 1810-1873. Motiverne 'Den lykkelige Ægtemand' og 'Gademusikanterne'. Måler 16 x 14 (30 x 24) cm. (2)

Varenr: 5706549
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-07-2020
14:36
Etsningar
ETSNINGAR, 3 st, 1700/1800-tal, med motiv av fåglar, handkolorerade, ca 33x27 cm

Varenr: 5707927
DKK 1.422 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-07-2020
15:00
Se mere
Lars Zederman Slussenkarusellen
LARS ZEDERMAN (1900-tal): Slussenkarusellen, teckning, signerad Lars Zederman-56, motivmått ca 24x35 cm

Varenr: 5707943
15:32
Se mere
Seppo Mattinen. Farvetryk på japanpapir. person og hus
Seppo Mattinen f.1930. Farvetryk på japanpapir, person og hus, sign. Seppo Mattinen 1965, Eget Tryk nr. 103 med dedikation 47.5 x 38 (60,5x50.5) cm.

Varenr: 5707369
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-07-2020
15:36
DKK 850
Tage Klee, Slugt på Møns Klint
Tage Klee f. 1950, prisbelønnet kunstfotograf. Slugt på Møns Klint, digitalprint på lærred med en silkemat overflade der ikke giver reflekser eller genspejling af omgivelserne. UR men monteret med ophæng. signeret.. H. 100 x 75 x 4 cm.

Varenr: 5523922

DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-07-2020
15:41
Ubekendt kunstner. Ti botaniske diagrammer af blomster fra 'Nordens Flora (10)
Ubekendt kunstner. Ti botaniske diagrammer af blomster fra 'Nordens Flora', af ubekendt kunstner, litografisk tryk, A. Börtzells Tryckeri A. B. Stockholm, 22 x 14 cm (37 x 28). Fremstår nyligt indrammet (10)

Varenr: 5704234
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-07-2020
16:06
Bengt Lindström/ Roger Nimier
ROGER NIMIER, "Paméla eut le tort de répéter sa phrase", medföljande färglitografi av Bengt Lindström, signerad Lindström EA V/XV, bladmått ca 30x40 cm

Varenr: 5707952
16:08
Se mere
Felix von Altersheim, Albert Einstein Punk
Felix von Altersheim, title: Albert Einstein Punk. Deluxe 12 colour pigment print, matte, on Butlerfinish – silver brushed aluminium, Open Edition Dimensions: 160 x 120 cm. Medium/technique: Butlerfinish – silver-brushed aluminium on 3 mm Alu Dibond, Deluxe 12 colour pigment print. Wall ...

Varenr: 5679601

DKK 5.588 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 07-07-2020
16:38
DKK 298
Tage Klee, Potzdamer Platz i Berlin
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. Potzdamer Platz i Berlin, digital galleritryk på silkemat acryl monteret på Dibond sandwichplade. Signeret. Uden ramme, men monteret med alu. ophæng på bagsiden. H. 100 x 67 cm.

Varenr: 5405779

DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-07-2020
16:45
Barbro Andersson monotyper
ANDERSSON, Barbro (född 1948): (2) "Orkidé Japan", signerad och daterad Barbro Andersson 1998, monotyper, 60x55 cm

Varenr: 5707982
17:26
Se mere
Felix von Altersheim, tryk på sølvbørstet aluminium, titel: Chanel - Plakative Fashion - Simple Grey
Felix von Altersheim, Deluxe 12-farvet pigmenttryk mat på - sølvbørstet aluminium. Titel: Chanel - Plakative Fashion - Simple Grey. Signeret, dateret og nummereret på bagsiden. Edition 50/50, 01/2020. Mål: 130 x 130 cm. Medium/teknik: Chromax Deluxe 12-farvet pigmenttryk på sølvbørstet ...

Varenr: 5689300

DKK 5.960 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 07-07-2020
17:34
DKK 1.676
Ubekendt kunstner. Ti botaniske diagrammer af blomster fra 'Nordens Flora' (10)

Varenr: 5704280
18:03
Felix von Altersheim, Jimi Hendrix - Colors - Deep Waterblue
Felix von Altersheim, 12-farvet pigmenttryk, mat, på butlerfinish - sølvbørstet aluminium. Titel: Jimi Hendrix - Colors - Deep Waterblue. Signeret, dateret, nummereret. Edition 25/50, 01/2020. Medium/teknik: 12-farvet pigmenttryk, mat, på butlerfinish - sølvbørstet aluminium.Vægholder medfølger. ...

Varenr: 5594974

DKK 7.450 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 07-07-2020
18:10
DKK 298
Felix von Altersheim, Chromax Deluxe 12-farvet pigmenttryk, mat, på sølvbørstet aluminium, titel: Mickey Mouse Abstrakt Game
Felix von Altersheim, Chromax Deluxe 12-farvet pigmenttryk, mat, på sølvbørstet aluminium. Titel: Mickey Mouse Abstrakt Game. Signeret, dateret og nummereret på bagsiden. Edition 35/50, 12/2019. Mål: 150 x 110 cm. Medium/teknik: Chromax Deluxe 12-farvet pigmenttryk på sølvbørstet ...

Varenr: 5688612

18:12
DKK 335
Irma plakater (3)
Irma Plakater. Tre plakater, af forskellige kunstnere offsettryk og tryksign. bl.a Kenn Andre Stilling. Alle 85 x 62,5 (3) Håndteringsmærker

Varenr: 5662335
18:21
Felix von Altersheim, Brigitte Bardot - Hermes - Plakativ Fashion, Part 2
Felix von Altersheim, Chroma 12-farvet pigmenttryk, mat, på aluminium-sandwichplader/mat, titel: Brigitte Bardot - Hermes - Plakativ Fashion, Part 2. Signeret, dateret og nummereret på bagsiden. Eksemplar 26/50, 02/2020. Mål: 120 x 150 cm. Medium/teknik: aluminium-sandwichplade på 3 mm ...

Varenr: 5596261

18:34
DKK 298
Tage Klee, Torvet i Præstø
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Torvet i Præstø', digitalprint på en aludibond sandwichplade. Ingen ramme men monteret med alu ophæng, signeret. H. 60 x 90 cm.

Varenr: 5523928

18:40
Madeleine Pyk, `Cykeltur med Leo´, färglitorafi.
Madeleine Pyk (F 1934).`Cykeltur med Leo´ färglitografi, signerad M. Pyk. 34 x 43 cm nr 262/290 Inga anm.

Varenr: 5685278
DKK < 1.000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 07-07-2020
19:03
DKK 462
Per-Olof Olsson ´Hipp Hurra vår jubilar´färglitografi (Bus)
Per-Olof Olsson.(1949) färlitografi, " Hipp, Hurra vår jubilar " signerad, numrerad 53/350, 42 x 59 cm Ej examinerad ur ram.

Varenr: 5687219
19:04
DKK 213
Fransk filmplakat, 'L'Orchidée sauvage' ('Wild Orchid'), ca. 1989
Stor, original, fransk plakat, 'L'Orchidée sauvage', for filmen 'Wild Orchid' (1989) med bl.a. Mickey Rourke, offsettryk, ca. 1989. 154 x 115 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater blev altid sendt sammenfoldet til biograferne).

Varenr: 5665527
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-07-2020
19:12
Unbekannter Künstler, vier Radierungen, Smolensk, 1989/1990 (4)
Unbekannter Künstler, vier Radierungen, Smolensk, 1989/1990. Konvolut bestehend aus vier Radierungen mit diversen Ansichten der Stadt Smolensk, jeweils unten rechts unleserlich signiert und datiert, unten links jeweils als Editionen 9/25, 10/25, 12/25 und 2/20 bezeichnet, 32x32cm (59x58cm) und ...

Varenr: 5679254
DKK 2.049 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-07-2020
19:13
DKK 298
Unbekannter Künstler, vier Radierungen, Smolensk, 1988/1989 (4)
Unbekannter Künstler, vier Radierungen, Smolensk, 1988/1989. Konvolut bestehend aus vier Radierungen mit diversen Ansichten der Stadt Smolensk, jeweils unten rechts unleserlich signiert und datiert, unten links als Editionen 18/30, 24/30 und 16/25 bezeichnet, 25,5x29,5cm (51,5x54,5cm) und 33x32cm...

Varenr: 5679256
DKK 1.490 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-07-2020
19:14
DKK 298
Acht Plakate / Werbeplakate, Automobile, Nachdruck aus1930er Jahre (8)
Acht Plakate / Werbeplakate, Automobile, Nachdruck aus 1930er Jahre. Konvolut bestehend aus acht Nachdrucken von Plakaten aus den 1930er Jahren mit Werbeaufschriften für Vespa, Puch, Austin Mini, Auto Union, NSU und Heinkel Tourist, ca. 69x48cm, altersgemäße Reibespuren, partielle ...

Varenr: 5651032
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-07-2020
19:18
DKK 298
Pablo Picasso, Etching, Celestine, 1968
Pablo Picasso (1881-1973), Etching, Celestine, 1968. Abstract, figurative composition in black, date in picture, as well as marked on gallery label on reverse side, edition of 350, 9x12cm (32.5x26.5cm).

Varenr: 5685387
DKK 11.175 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-07-2020
19:22
DKK 410
Pablo Picasso (1881-1973), Etching, Celestine, 1968. Abstract composition with three figures in black, marked on gallery label on reverse side, edition of 350, 12x9cm (31.5x25.5cm).

Varenr: 5688084
19:24
DKK 372
GÖSTA ADRIAN-NILSSON: Tre små sjömännens äventyr
GÖSTA ADRIAN-NILSSON (1884-1965) (4): " De tre små sjömännens äventyr i Paris", stämpelsignerade GAN, numrerad 154/475, mapp med 4 verk i varje, giclée tryck på Hannemuhle 310 papper, ca 49,5x70 cm, intyg medföljer

Varenr: 5708023
DKK 4.976 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-07-2020
19:26
Se mere
12345...15»