Kategori  Vurdering
12345...18» ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Joan Miro litografi
JOAN MIRO (1893-1983): Komposition, färglitografi ur DLM, färglitografi, bladmått 37,5x27,5 cm
Varenr: 5590159
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 20-02-2020
11:52:00
Se mere
Bruno Ehrs C-print
BRUNO EHRS (F.1954). "Have a nice day". C-print, ca 41x30 cm
Varenr: 5590166
DKK 1.416 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 20-02-2020
12:08:00
Se mere
Oidentifierad konstnär skulptur brons
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, skulptur, brons, kvinnofigur, sockel av trä, sockel med infälld signatur med datering Venera nr 3/7 1993, total höjd ca 41 cm
Varenr: 5590184
DKK 2.125 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 20-02-2020
12:44:00
Se mere
John E Franzén färglitografi
JOHN ERIK FRANZÉN (född 1942): "The visitor", monogramsignerad och daterad JEF 2014, PT, färglitografi, bildmått ca 48x72 cm
Varenr: 5590196
DKK 1.416 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 20-02-2020
13:10:00
Se mere
Efter Fernand Leger
FERNAND LEGER, efter, "Nature Morte Aux Deux Poupees", signerad i trycket , färglitografi, spår av blindstämpel Maeght Paris, bladmått ca 54x70 cm
Varenr: 5590225
DKK 1.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 20-02-2020
14:10:00
Se mere
Astri Bergman-Taube färglitografi
ASTRI BERGMAN TAUBE (1898-1980): "Norsfiske vid Strömparterren", signerad och daterad -75, 71/225, färglitografi, bildmått ca 43 x 55 cm
Varenr: 5590226
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 20-02-2020
14:12:00
Se mere
Esaias Thorén färglitografi
ESAIAS THORÉN (1901-1981): Figurkomposition, färglitografi, signerad och daterad -77, numrerad 44/300, bladstorlek ca 55x45,5 cm
Varenr: 5590228
DKK 1.416 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 20-02-2020
14:16:00
Se mere
Alexander Klingspor litografi
ALEXANDER KLINGSPOR (född 1977): "The last fish", signerad A Klingspor, 2/10, litografi, ca 74x113 cm
Varenr: 5590240
14:40:00
Se mere
Ulf Gripenholm
ULF GRIPENHOLM (född 1943): komposition, signerad Ulf Gripenholm, 47/150, färglitografi, bildmått ca 58x68 cm
Varenr: 5590243
14:46:00
Se mere
Salvador Dali etsning
SALVADOR DALI (1904-1989): Komposition, etsning, signerad och daterad 1964, numrerad 88/150, bladstorlek ca 56x75 cm
Varenr: 5590248
DKK 2.479 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 20-02-2020
14:56:00
Se mere
Karin Olesen cd. To litografier (2)
Karin Olesen f. 1957. To kompositioner. Sign. i bly Karin Olesen. Litografi. Nr. 8/275 samt 40/275. UR. 38 x 56 cm. Fremstår med mindre fugtpletter i kanterne. (2)
Varenr: 5582530
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 20-02-2020
14:57:00
Originalt pressefoto, Kirsten Davis, samt tre fotografier (4)
Originalt pressefoto med skuespilleren Kirsten Davis' autograf. 24 x 19 cm. (44 x 34 cm.). Tre indrammede fotografier medfølger.Rammemål 36,5x30 cm(4)
Varenr: 5536536
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 20-02-2020
15:07:00
Henry Heerup. Mappe, 'Nytår '72'. Otte farvelitografier (8)
Henry Heerup 1907-1993. "Nytår 72" mappe med farvelitografier. Illustrationer til "Vær velkommen, Herrens År". Tryksigneret. 25 x 33 cm. (8) Arkivfotos.
Varenr: 5585257
DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-02-2020
15:51:00
DKK 1.800
Oskar Bergman etsning
OSKAR BERGMAN (1879-1963): Björkar, signerad Oskar Bergman, etsning, ca 22x15 cm
Varenr: 5590282
16:06:00
Se mere
Ardy Strüwer färglitografi
ARDY STRÜWER (född 1939): Komposition, signerad, numrerad 199/200, färglitografi, bildstorlek ca 50x40 cm
Varenr: 5590284
16:10:00
Se mere
Thorbjörn Lie-Jörgensen, färglitografi, kustmotiv signerad (Bus)
Thorbjörn Lie-Jörgensen(1900-1961) färglitografi, 49 x 67 cm kustmotiv nr 46/100 signerad samt daterad -51 Inga anmärkningar.
Varenr: 5564659
DKK < 1.000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 20-02-2020
16:21:38
DKK 212
Karl Axel Pehrson. Blommor, färglitografi (Bus)
Karl Axel Pehrson (1921–2005). Blommor, färglitografi, provtryck signerad samt daterad 80 40 x 59 cm. Ej examinerad ur ram.
Varenr: 5579313
DKK 1.062 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 20-02-2020
16:27:46
DKK 248
Oidentifierad konstnär. Färglitografier (3)
Oidentifierad konstnär. Färglitografier, signerade W Lindvall. 37 x 27 cm, nr 24/100 . Inga anmärkningar (3)
Varenr: 5565953
16:32:07
DKK 212
Lennart Jirlow färglitografi
LENNART JIRLOW (född 1936): Sydländskt landskap, . signerad L. Jirlow, 55/310, färglitografi, Mourlot Paris, bildmått ca 38x55 cm
Varenr: 5590316
17:14:00
Se mere
Ove Carlson pigment ink print
OVE CARLSON (född 1950): "Hell´s Kitchen", signerad Carlson och numrerad 9/27, pigment ink print, bildmått ca 47x62 cm. . HISTORIK:. Ove Carlson är målare och digital grafiker, född i Göteborg 1950, bosatt i Stockholm. Carlson studerade matematik och datalogi vid Göteborgs Universitet samt måleri för Philip von Schantz periodiskt 1984-1992. Hans måleri kan ses som en utforskning av geomerisk abstraktion och de geometriska formerna gav honom idén att använda datorer i den kreativa processen samt även att rita och tillverka möbler. Ove Carlson är i sitt arbete inspirerad av minimalism och konceptkonst och är designer av ArtGen, ett datorprogram som slumpvis skapar bilder i en konstruktiv anda och som väckt intresse även utanför Sveriges gränser. Konstnären är representerad på Arithmeum Bonn (Tyskland), Art Center Elblag (Polen), Lublin Museum (Polen), Statens konstråd, Göteborgs Konstmuseum, Norrköpings Konstmuseum, Sundsvalls Museum samt ett stort antal landsting och kommuner och privat
Varenr: 5590332
17:46:00
Se mere
Peter Dahl färglitografi
PETER DAHL (1934-2019): Figurscen, färglitografi, signerad och daterad -80, numrerad 87/250, färglitografi, bladstorlek ca 68x54 cm
Varenr: 5590333
17:48:00
Se mere
Felix von Altersheim, Chroma - 12-farvet pigmenttryk mat på aluminium plader, titel: Pink Panther - Punk Rod
Felix von Altersheim, Chroma - 12-farvet pigmenttryk mat på aluminium plader, Titel: Pink Panther - Punk Rod. Signeret, dateret og nummereret på bagsiden. Limiteret til 50 eksemplarer, år 2018. Mål: 130 x 130 cm. Medium/teknik: 12-farvet pigmenttryk mat på aluminium plader. Vægholder ...
Varenr: 5572021

DKK 7.450 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-02-2020
18:00:00
DKK 298
Felix von Altersheim, Chanel - Plakative Fashion - Dirty Red
Felix von Altersheim, Chroma 12-farvet pigmenttryk, mat, på aluminium-sandwichplader, titel: Chanel - Plakative Fashion - Dirty Red. Signeret, dateret og nummereret på bagsiden. Edition 37/50, 02/2020 Mål: 130 x 130 cm. Medium/teknik: aluminium-sandwichplade på 3 mm alu-dibond, Chroma ...
Varenr: 5589607

DKK 5.588 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-02-2020
18:00:00
DKK 298
Felix von Altersheim, print on acrylic glass, title: Exhausted Love, Pop Art
Felix von Altersheim, direct print on acrylic glass XT 5 mm, all white, Chromax Deluxe - 12 colour pigment print, glossy.Title: Exhausted Love. Signature, date, number.Limited edition of 50.Dimensions: 134 x 150 cm. Medium/technique: direct print on acrylic glass XT 5 mm, all white, Chromax ...
Varenr: 5264243

DKK 8.940 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-02-2020
18:15:00
DKK 4.470
Felix von Altersheim, Chromax Deluxe 12-farvet pigmenttryk, mat på sølvbørstet aluminium. Titel: Brigitte Bardot - Hermes - Plakative Collage/Blue Orange
Felix von Altersheim, Brigitte Bardot – Hermes – plakatagtig collage/Blue Orange. Chromax Deluxe 12-farvet pigmenttryk, mat på sølvbørstet aluminium. Titel: Brigitte Bardot – Hermes – plakatagtig collage/Blue Orange. Signeret, dateret og nummereret på bagsiden. Limiteret til 50 eksemplarer, ...
Varenr: 5545950

18:15:00
DKK 298
Oskar Bergman 3 st etsningar
OSKAR BERGMAN (1879-1963): 3 st, etsningar, signerade Oskar Bergman, ca 11x9, 24x17 samt 25x18 cm
Varenr: 5590352
18:26:00
Se mere
Street Art by Photo Konsum, tryk på aluminium-sandwichplader, titel: Looking up - Street Art
Street Art by Photo Konsum, fotografi, 12-farvet Fine Art-tryk, fotografier i høj opløsning på aluminium-sandwichplader. Titel: Looking up - Street Art. Kilde Jonathan Tysen. Open Editon 2018. Mål: 152 x 102 cm. Medium/teknik: Aluminium-sandwichplader på 3 mm alu-dibond, Fine Art-tryk ...
Varenr: 5287703

DKK 4.470 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-02-2020
18:30:00
DKK 298
Felix von Altersheim, Keith Richards Colors
Felix von Altersheim, titel: 'Keith Richards Colors', direkte tryk på akrylglas XT 6 mm, Chromax Deluxe - 12-farvet pigmenttryk, blankt. Open Edition. mål: 100 x 142,6 cm Medium/teknik: Direkte tryk på akrylglas XT 6 mm, Chromax Deluxe - 12-farvet pigmenttryk, blankt. Vægholder ...
Varenr: 5580357
DKK 5.215 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-02-2020
18:30:00
DKK 410
Tage Klee, Sandmønster på Råbjerg Mile i Skagen i aftenlys, digitalprint
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. Sandmønster på Råbjerg Mile i Skagen i aftenlys, digitalprint på en aludibond sandwichplade. Signeret. Aluophæng på bagsiden. H. 60 x 90 cm.
Varenr: 5531398

DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-02-2020
18:30:00
DKK 450
Felix von Altersheim, tryk på akrylglas, titel: Dagobert Duck likes Fashion
Felix von Altersheim, direkte tryk på akrylglas XT 5 mm hvidt på hele fladen, Chromax Deluxe – 12-farvet pigmenttryk, blank. Titel: Dagobert Duck likes Fashion. Signeret, dateret, nummereret. Edition 49/50, 01/2020. Mål: 120 x 150 cm. Medium/teknik: direkte tryk på akrylglas XT 5 mm ...
Varenr: 5573528

18:45:00
DKK 522
12345...18»