Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kimmo Pälikkö serigrafi
KIMMO PÄLIKKÖ (född 1938): Finlandiahuset, signerad (1987), serigrafi, 42/160, ca 22x30 cm
Varenr: 5474403
DKK 1.118 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 24-10-2019
10:08:00
Se mere
Roland Svensson båtmotiv
ROLAND SVENSSON (1910-2003): Motiv av båt GN17 till havs med sjöfåglar, färglitografi, signerad roland S., daterad 1949, bildmått ca 40x29 cm
Varenr: 5474404
DKK 1.396 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-10-2019
10:09:00
Se mere
Roland Svensson färglitografi
ROLAND SVENSSON (1910-2003): "Gillöga-Storskär", signerad roland S, färglitografi, numrerad 207/260, bildmått ca 20x64 cm
Varenr: 5474407
10:12:00
Se mere
REIDAR SÄRESTÖNIEMI
REIDAR SÄRESTÖNIEMI (Finland, 1925-1981): komposition, signerad Reidar Särestöniemi -76, samt numrerad 291/300, färgoffsettryck efter målning, motivets mått ca 50x57 cm
Varenr: 5474430
DKK 2.095 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-10-2019
11:05:00
Se mere
Joan Miro färglitografi
JOAN MIRO (1893-1983): Komposition, färglitografi, ur Derriere Le Mirroir, nr 151-152, 1965, Maeght 375, osignerad/onumrerad, bladmått ca 38x28 cm
Varenr: 5474433
DKK 1.396 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-10-2019
11:08:00
Se mere
Reinhold Ljunggren litografi
REINHOLD LJUNGGREN (1920-2006): Djurgårdsfärjan Stockholm, signerade R. Ljunggren och numrerad 212/310, färglitografi, ca 28x38,5 cm
Varenr: 5474443
DKK 1.047 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-10-2019
11:18:00
Se mere
Frans Nyberg etsning
FRANS NYBERG (1882-1962) Borgå, signerad, etsning, Nr. 41, 16x12 cm
Varenr: 5474452
11:27:00
Se mere
Alex Rapp litografi
ALEX RAPP (1969-1927) "Willes bastus hotell", signerad samt daterad i trycket 5/IIII 1889, litografi, 8x25,5 cm
Varenr: 5474466
12:11:00
Se mere
Matti Korhonen 2 st serigrafier
MATTI KORHONEN (1944-2008) "brottning & jämnfota", signerade samt daterade 1990, serigrafier, 85/100, 24/50, á 27x34 cm
Varenr: 5474485
13:00:00
Se mere
Matti Korhonen serigrafi
MATTI KORHONEN (1944-2008): "Dimma", signerad samt daterad 1989, serigrafi, 78/100, 35x39 cm
Varenr: 5474489
13:04:00
Se mere
Gravyrer efter Minasi resp Le Barbier
GRAVYRER, 2 st, 1800-tal, "The Confidence of Alexander The Great", London 1802, efter Delairefs, graverad av LA Minasi resp "La honte du Divorce", Frankrike, tidigt 1800-tal, efter Le Barbier l´aine, graverad av Jaques Dominque Bonnefoy d´Arles, ca 46x58 resp 43x53 cm
Varenr: 5474493
13:08:00
Se mere
Roland Svensson skärgård solnedgång
ROLAND SVENSSON (1910-2003): Skärgårdsmotiv i solnedgång, färglitografi, signerad roland S., numrerad 82/350
Varenr: 5474508
13:23:00
Se mere
efter Matisse serigrafi
HENRI MATISSE (1869-1954): efter, "Mille et une nuit", signerad och daterad i trycket H Matisse Juin -50, serigrafi, ca 46x123 cm
Varenr: 5474516
DKK 1.047 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-10-2019
14:01:00
Se mere
Sandro Chia carborundum etsning
SANDRO CHIA (Italien, född 1946): Dionysos Dinner, 1989, signerad och numrerad Chia 47/50, carborundum etsning, 118x99 cm
Varenr: 5474537
DKK 2.095 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-10-2019
14:22:00
Se mere
SANDRO CHIA (Italien, född 1946): The Thief,1989, signerad och numrerad Chia H.C V/VI, carborundum etsning, 130x98 cm
Varenr: 5474549
15:04:00
Se mere
Rolf Adlercreutz fotografi
ROLF ADLERCREUTZ (född 1945): "Hundarna", fotografi, archival pigment print på bomullspapper, stämplat samt signerat, daterad 1984 och numrerat 2/10 á tergo, ca 50x34 cm
Varenr: 5474550
DKK 2.793 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-10-2019
15:05:00
Se mere
Rolf Sandqvist etsning
ROLF SANDQVIST (1919-1994) Vintergård, signerad samt daterad -46, etsning, 90/100, 20,5x17 cm
Varenr: 5474560
15:15:00
Se mere
Tine Hind og Bent Holstein. Par tryk (2) (cd)
Tine Hind (f. 1953). Figurkomposition betitlet 'Prayer', litografi på papir, 23/50. Sign. Tine Hind samt dat. 2011. 35 x 54 (51 x 66) cm. Bent Holstein, f. 1942. Abstrakt komposition, litografi på papir, 2/30. Sign. samt dat. 1997. 44 x 37 (62 x 53) cm. Indramning af Holstein med syrepletter. ...
Varenr: 5466572
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-10-2019
15:48:00
Axel Fridell torrnål
AXEL FRIDELL (1894-1935), "Kvinnohuvud III", graverad med torrnål, signerad i plåten samt stämpelsignerad, daterad 1934, ca 25,5x18 cm
Varenr: 5474582
16:06:00
Se mere
Thomas Arnel & Thor Ruhvald Axilgård, landskab / 'My Angel' (2)
Thomas Arnel f. 1922 & Thor Ruhvald Axilgårdf. 1969, landskab / 'My Angel', indrammet litografi / træsnit, begge sign. 20x29 cm. (32,5x42,5 cm). 29x40 cm. (50x69 cm). (2)
Varenr: 5448394
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 24-10-2019
16:07:00
Erkki Hervo serigrafier 2 st
ERKKI HERVO (1924-1994) "30-84" & "12-84", signerade samt daterade -84, serigrafier, 29/30 & 5/30 T.p.l'a, á 45x54 cm
Varenr: 5474583
16:07:00
Se mere
Torsten Renqvist etsningar
TORSTEN RENQVIST (1924-2007): (3) Kompositioner signerad och daterad T Renqvist -60, 29/65, etsning, ca 41x41/ 41x49/ 41x49 cm
Varenr: 5474595
16:19:00
Se mere
REIDAR SÄRESTÖNIEMI
REIDAR SÄRESTÖNIEMI (Finland, 1925-1981): "Självporträtt", signerad Reidar Särestöniemi -76, 300/300, färgoffsettryck efter målning, motivets mått ca 50x57 cm
Varenr: 5474632
17:25:00
Se mere
Stig Claesson färglitografi
STIG CLAESSON "SLAS" (1928-2008): Utsikt mot Söder, signerad och daterad Stig Claesson -80, färglitografi, bildmått ca 38x55 cm
Varenr: 5474635
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-10-2019
17:28:00
Se mere
Kopparstick Svensk Botanik Palmstruch 6 st
BLOMSTERPLANSCHER, 6 st handkolorerade gravyrer, tidigt 1800-tal, ur Svensk Botanik, Johan Wilhelm Palmstruch, rammått ca 32x23 cm, ramade
Varenr: 5474637
17:30:00
Se mere
Lars Holmström serigrafi
LARS HOLMSTRÖM (född 1949): "Horisontal serie II", signerad samt daterad -86, serigrafi, V/V TPL'A, 50x80 cm
Varenr: 5474643
18:05:00
Se mere
Raimo Kanerva serigrafi
RAIMO KANERVA (1941-1999): Minnenas hus, signerad samt daterad -81, serigrafi, 67/100, 58x45 cm
Varenr: 5474648
18:10:00
Se mere
Fågelplanscher von Wright 4 st ramade
VON WRIGHT, fågelplanscher, 4 st., ur Svenska fåglar, rovfåglar, ramade, rammått ca 42 x 32 cm.
Varenr: 5474660
18:22:00
Se mere
Anthology Just Face Serie /Open Edition Felix von Altersheim (3)
Chromax Deluxe 12 - colour pigment print on silver-brushed aluminium, 3 mm matt. Title: Just Face 100 Splash Pop Art PUR Serie, Just Face 100 3 D, Just Face 401. Dimensions: 133.5 cm x 150 cm each. These are works that were published and exhibited for the last exhibition.
Varenr: 5434602
DKK 14.900 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24-10-2019
19:00:00
DKK 4.470
Copenhagen Classic Group. Erotisk komposition.
Copenhagen Classic Group. Erotisk komposition med kvinde siddende i Arne Jacobsens Svanen, fra serien 'The Danish Beauty', foto, num. 09/100 samt sign. Certifikat med Hahnemühle FineArt hologram medfølger. 43 x 29 (62 x 45) cm.
Varenr: 5420627
DKK 2.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 24-10-2019
19:03:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 16  >>