Vurdering
12345...14»   Varer pr. side   404 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Jorge Castillo färgetsning
JORGE CASTILLO (född 1933): Figurscen, signerad Castillo, HC, färgetsning, bildmått ca 43x61 cm

Varenr: 6001368
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 20-04-2021
12:38
Se mere
Kenneth Olausson fotografi
KENNETH OLAUSSON (född 1948): "Genombrottet i Monte Carlo 1971 - Ronnie Peterson i March 711", signerad och numrerad, 2/10 ex, Hahnemühle Photo Rag fotopapper, mått 50x70 cm

HISTORIK
Kenneth Olausson om karriären och 10 år med Ronnie Peterson:

Nyss fyllda femton lånade jag min fars lådkamera för att fotografera Formel 1-världsmästaren Jim Clark på Gelleråsbanan. Det var debuten. Sedan följde sex års kringflackande världen runt för att följa motorcykeltävlingar i Europa och i USA. 1967 tog jag
årets bild i bildmagasinet "SE". Hösten '68 träffade jag Ronnie Peterson. Mötet blev början till en lång vänskap och resulterade i att jag reste till Monaco 1969 när Ronnie slog igenom som VM-löfte. På bråkdelen av en sekund och 20 000 bilder senare hade jag sett 48 Grands Prix med Ronnie. 2019 hyrde jag Berwaldhallen för ett framträdande i ord och bild om Ronnie Peterson.

Varenr: 6001369
DKK 4.387 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 20-04-2021
12:40
Se mere
Folmer Bendtsen. To kompositioner cd (2)
Folmer Bendtsen (1907-1993). To kompositioner, litografi 351/500 samt prøvetryk. Begge sign. i bly. 46/49 x 57/72 (64/69 x 77/91) cm. (2)

Varenr: 5992696
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-04-2021
12:51
DKK 850
Kopparstick
KOPPARSTICK, 2 st., föreställande Bathseba tvättar sig resp. La rancune en brancard abbatu dans le borbier, bildmått ca 34x21 resp. 36x28 cm

Varenr: 6001403
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 20-04-2021
14:00
Se mere
Joakim Allgulander litografi
JOAKIM ALLGULANDER (född 1965): "A Thousand Years", signerad färglitografi, numrerad 32/240, bildmått ca 45x67,5 cm

Övrigt:
Konstnären om motivet:
"Motivet "A Thousand Years" föreställer en komposition där tidsperspektivet, dröm och verklighet, då och nu, upplöses helt. Det skulle kunna vara hämtat från i dag eller tusen år tidigare, därav titeln på verket".

Varenr: 6001409
14:12
Se mere
Alexandra Johnsson gicleé
ALEXANDRA JOHNSSON (född 1970): Komposition, signerad och numrerad Alexandra Johnsson, 2/90, gicleéprint, bladstorlek ca 53x41 cm

Varenr: 6001412
14:18
Se mere
Henry Heerup. Komposition med kvinde og hest. cd
Henry Heerup (1907-1993). Komposition med kvinde og hest. Litografi nr. 89/200. Usign. 44 x 48 cm. ( 61 x 64 cm)

Varenr: 5993996
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 20-04-2021
14:26
DKK 1.300
Kenneth Olausson fotografi
KENNETH OLAUSSON (född 1948): "Ronnie Peterson och Reine Wisell inför start på Monza 1972", signerad och numrerad, 3/12 ex, Hahnemühle Photo Rag fotopapper, mått 35 x 50 cm

HISTORIK

Varenr: 6001434
DKK 2.193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 20-04-2021
15:08
Se mere
Marc Chagall affisch
MARC CHAGALL (1889-1985), efter: "Bonjour Paris", Sorlier, etikett a tergo 1972 1951/5000, Mourlot, färglitografisk affisch, bildmått ca 61x46,5 cm

Varenr: 6001453
DKK 2.193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 20-04-2021
15:46
Se mere
Tage Klee, Vippefyret i Skagen i aftenlys
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. Vippefyret i Skagen i aftenlys, digital galleritryk på silkemat acryl monteret på Dibond sandwichplade. Ingen ramme men monteret med alu ophæng, signeret. 100 x 67 cm.

Varenr: 5786127

DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-04-2021
15:46
Bengt Lindström carborundumetsning
BENGT LINDSTRÖM (1925-2008): Komposition, signerad samt med dedikation, ca 62x50 cm

Varenr: 6001455
DKK 3.656 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 20-04-2021
15:50
Se mere
Iron Miss Behave litografi
IRON (född 1973): "Miss Behave", signerad och numrerad Iron 11/90, färglitografi, bladmått ca 40x40 cm

Varenr: 6001459
16:04
Se mere
Cecilia Haupt gicleé
CECILIA HAUPT (född 1972): ur serien Längtans landskap, signerad Cecilia Haupt, 27/150, gicleéprint, bladmått ca 43x73 cm

Varenr: 6001473
16:32
Se mere
Kenneth Olausson fotografi
KENNETH OLAUSSON (född 1948): "Ronnie P och Reine W i Monacos F3-GP 1969", signerad och numrerad 2/12, Hahnemühle Photo Rag fotopapper, mått ca 60x90 cm

HISTORIK
Kenneth Olausson om karriären och 10 år med Ronnie PetersonRonnie Peterson:

Nyss fyllda femton lånade jag min fars lådkamera för att fotografera Formel 1-världsmästaren Jim Clark på Gelleråsbanan. Det var debuten. Sedan följde sex års kringflackande världen runt för att följa motorcykeltävlingar i Europa och i USA. 1967 tog jag årets bild i bildmagasinet "SE". Hösten '68 träffade jag Ronnie Peterson. Mötet blev början till en lång vänskap och resulterade i att jag reste till Monaco 1969 när Ronnie slog igenom som VM-löfte. På bråkdelen av en sekund och 20 000 bilder senare hade jag sett 48 Grands Prix med Ronnie. 2019 hyrde jag Berwaldhallen för ett framträdande i ord och bild om Ronnie Peterson.

Varenr: 6001500
DKK 5.118 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 20-04-2021
17:32
Se mere
Albert Cuyp
ALBERT CUYP (1620-1691), The set of the Cows, svit med 6 etsningar, ca 7x7,5 cm, ej inramde

LITTERATUR: Hollstein 1-6, III/III

Varenr: 6001501
17:34
Se mere
Roberto Matta
ROBERTO MATTA (Chile, 1911-2002): Komposition, färgetsning, signerad, numrerad 19/100, bladstorlek ca 50x66 cm, ej inramad

Varenr: 6001502
DKK 1.828 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 20-04-2021
17:36
Se mere
Irene Dominguez litografier 2 st
IRENE DOMINGUEZ (1928-2018), 2 st litografier, signerade, med dedikation, ca 32x24 cm

Varenr: 6001503
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 20-04-2021
17:38
Se mere
Litografi Hans kajtorp
HANS KAJTORP (1916-1991): Landskapsmotiv, signerad, daterad 80, numrerad, färglitografi, ca 45x35 cm

Varenr: 6001504
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 20-04-2021
17:40
Se mere
Joakim Allgulander digital print
JOAKIM ALLGULANDER (född 1965): "Red Landscape", signerad Joakim Allgullander, 19/50, digitalt print, bildmått ca 33x35 cm

Varenr: 6001510
17:52
Se mere
Plakat. Peter Schaufuss Balletten,
Plakat med signature. Peter Schaufuss Balletten, Nattevagten. 71 x 58 cm (74 x 61,5)

Varenr: 5957816
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 20-04-2021
18:02
Marc Chagall
MARC CHAGALL (1887-1985)
Vers l'autre Clarté
Färglitografi, 1985, stämpelsignerad Marc Chagall och numrerad M.B. 323/500.
I. 42 x 32 cm S. 63 x 47,8 cm

Colour lithograph, 1985, stampsigned and numbered. In good condition.

LITTERATUR: Mourlot 1050

Varenr: 6001520
DKK 4.387 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 20-04-2021
18:18
Se mere
Fernandez Arman färgserigrafi
FERNANDEZ ARMAN (Frankrike, 1928-2005): "Melody for strings", färgserigrafi, signerad Arman, 97/120, bladmått ca 100x70 cm, oramad

Varenr: 6001531
18:40
Se mere
Egill Jacobsen. Maskekomposition cd
Egill Jacobsen.(1910-1998). Maskekomposition, Litografi nr. 44/80 Sign. EJ 89 x 62 cm. Uindrammet.

Varenr: 6001798
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-04-2021
19:04
Henry Heerup. ’Fyrtøjet’ cd
Henry Heerup (1907-1993). ’Fyrtøjet’. Litografi E.A. Sign. og dateret Heerup 83. 43 cm. x 60 cm. (54 cm. x 70 cm.).

Varenr: 5981819
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-04-2021
19:20
Port Arthur filmplakat fra 1936
Port Arthur filmplakat med Adolf wohlbruck . Litografisk trykt plakat fra 1936. 100 x 68 cm. Fremstår med håndteringsspor samt flere kantrevner.

Varenr: 5951842
DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-04-2021
19:22
Jens Birkemose (f. 1943), Abstrakt komposition, litografi
Jens Birkemose (f. 1943) cd. Abstrakt komposition, litografi nr. 45/200, sign J. Birkemose 84. 82 x 60 cm, (98 x 72) cm.

Varenr: 6001882
DKK 1.200 DK, Nivå, Stejlepladsvej 20-04-2021
19:33
Lars Jonsson litografi
LARS JONSSON (född 1952): Skata i fruktträd, signerad Lars Jonsson, 163/310, färglitografi, bladmått ca 50x70 cm

Varenr: 6001555
19:34
Se mere
Aage Sikker Hansen for FDB. Tre litografiske tryk: Cirkelkaffe, Davregryn og og tobak (3)
Aage Sikker Hansen (1897-1955). Tre indrammede litografiske tryk for FDB bestående af: 'Cirkelkaffe', 90 x 65 cm, 'Tobaks pigen' 105 x 75 cm og 'Davregryn', 90 x 67 cm. Alle mål er incl. ramme. (3)

Varenr: 5992526
DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-04-2021
19:38
Roland Svensson
ROLAND SVENSSON (1910-2003): "Utskärshamn" ("Högsommarnatt"), signerad roland S, 159/285, färglitografi, bildmått ca 45x31 cm

Varenr: 6001576
20:16
Se mere
Ole Ahlberg. Komposition. Litografi. (cd)
Ole Ahlberg (f. 1949). Komposition. Litografi 74/220. Sign. og dat. med bly Ahlberg 01. 64 x 48,5 cm. (68x53)

Varenr: 6002443
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 20-04-2021
20:22
DKK 650
12345...14»