Vurdering
12345...9»   Varer pr. side   252 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
3 indrammede kobberstik (3)
3 indrammede kobberstik, landskab m.m. Mål med ramme 36x43,5 cm. 21x27 cm. 17x22,5 cm. Fremstår med pletter samt enkelte folder. (3)

Varenr: 6211252
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-05-2022
12:24
Henry Heerup. 'Velkomst' (cd)
Henry Heerup (1907-1993). 'Velkomst', litografi, nr. 337/360, sign. i bly Heerup. 45 x 53 (61 x 70) cm.

Varenr: 6211241
DKK 1.500 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-05-2022
15:41
Elias Meyer. Fire prospekter fra Nordsjælland (4)
Elias Meyer (1763-1809). Fire prospekter fra Nordsjælland. Raderinger. Tryksign.: 'E. Meyer fec.' 18 x 24 (21 x 27) cm.

Varenr: 6193979
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-05-2022
16:48
Poul Anker Bech Landskab med transformatorstation og personer, litografi,
Poul Anker Bech (1942-2009).Vinterlandskab, litografi, nr. 5/105, sign. og dateret Poul Anker Bech 90. Lysmål 37 x 56 cm. (54 x 71 cm). c.d.

Varenr: 6210951
DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-05-2022
18:25
DKK 4.200
Tage Klee, 'Forfalden fiskerhytte på Møn'
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Forfalden fiskerhytte på Møn', digital galleritryk på alu-Dibond sandwichplade. Signeret. Uden ramme, men monteret med alu. ophæng på bagsiden. H.90 x 60 cm.

Varenr: 6193290

DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2022
18:38
Poul Oskar Hansen, kompositioner (6)
Poul Oskar Hansen (1927-2020), kompositioner, indrammede litografier, alle sign. og nummeret i bly nr. X/X, POH-88, 39x29 cm. (52,5x42,5 cm). (6)

Varenr: 6210430
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 24-05-2022
19:11
DKK 1.300
Eugene Brands, Komposition. cd
Eugene Brands (1913-2003). Komposition. Litografi HC. Sign. i bly: Brands '68. 30 x 38

Varenr: 6206777
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24-05-2022
19:12
Samling tryk med rotter (5)
Samling tryk med rotter, to fra Harlang & Toksvig reklamebureau, 84 cm. x 60 cm. samt tre fra Landsudvalget for rottebekæmpelse, 101 cm. x 62 cm. og to á 85 cm. x 62 cm. Fremstår med almindelige brugsspor. (5)

Varenr: 6209206
19:24
Aage Rasmussen. Tryk med rotte.
Aage Rasmussen. Tryk med rotte. Sign. i tryk Aage Rasmussen 46. 85 cm. x 54 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.

Varenr: 6209205
19:33
Jørgen Nash (cd). 'Garbo', litografi
Jørgen Nash (1920-2004). 'Garbo', sign Jørgen Nash 1989. Litografi 226/250. 51 x 39 cm. Indammet bag glas.

Varenr: 6210028
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24-05-2022
19:42
Emil Orlik. 2 raderinger fra 'Aus Ägypten' (2)
Emil Orlik (1870-1932). 2 raderinger fra 'Aus Ägypten', 'Im bazar'og 'Oase in der Wüste', udgivet af Im Propyläen Verlag, Berlin 1922. Motivmål / trykkepladens mål: 18 x 13 cm og 12 x 20 cm. Løst monteret i passepartout. (2)

Varenr: 6155860
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2022
19:52
DKK 1.200
Asger Jorn, komposition (cd)
Asger Jorn (1914-1973), komposition, indrammet radering, sign. og nummeret i bly nr. 39/100, Jorn. 49x62 cm. (51,5x64,5 cm).

Varenr: 6210568
DKK 7.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-05-2022
DKK 6.200
Hans Scherfig. 'Ved Skovsøen' (cd)
Hans Scherfig (1905-1979). 'Ved Skovsøen'. Litografi, 195/300. Sign. og dat. Scherfig 1977. 56 x 76 cm 65 x 85 cm).

Varenr: 6208453
DKK 16.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-05-2022
20:04
DKK 18.500
Kurt Trampedach. Udstillingsplakat 'Annette', for Galerie Asbæk i 1983. Offset tryk.
Kurt Trampedach (1943-2013). Udstillingsplakat 'Annette', for Galerie Asbæk i 1983. Offset tryk. H.96 x 68 cm (104 x 77 cm). c.d.

Varenr: 6210956
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-05-2022
20:20
Arne Haugen Sørensen. Figurkomposition (cd)
Arne Haugen Sørensen (f. 1932). Figurkomposition, træsnit, V/XXV, sign. og dateret A. Haugen Sørensen 68. Bladmål 53 x 47 (60 x 51) cm.

Varenr: 6210822
DKK 1.200 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-05-2022
20:45
DKK 450
Max Ernst. Fransk plakat, Berggruen, 1972 (cd)
Max Ernst (1891-1976). Original, fransk udstillingsplakat for Berggruen, 'Max Ernst. La ballade du soldat de Ribemont-Dessaignes', litografisk trykt hos Pierre Charve, Vence 1972. 77,5 x 43 cm. Uden ramme.

Varenr: 6204776
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 24-05-2022
21:07
DKK 900

Varenr: 6212459
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 25-05-2022
16:43
Olav Christopher Jenssen. 'Some Secrets..' (cd)
Olav Christopher Jenssen. 'Some Secrets..', serigrafi sign. og dat. i bly, 2003. Nr. 3/25. 200 x 80 (202 x 82) cm. Fremstår med smådyr bag glas.

Varenr: 6200613
DKK 4.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25-05-2022
18:13
Kurt Trampedach To Figurkompositioner. Litografier (2)
Kurt Trampedach (1943-2013): To Figurkompositioner. Litografier indrammet. Signeret i bly 'Trampedach 81' Begge nr. 1/30 . Bladmål 83 x 61 cm. (97 x 73 cm.) (2)

Varenr: 6205317
DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-05-2022
18:19
DKK 6.000
Henry Heerup. Komposition med klovn (cd)
Henry Heerup (1907-1993). Komposition med klovn. Offsettryk, 247/300. Sign. Heerup, samt sign. og dat i trykket Heerup 81. 66 x 58 cm (69 x 61 cm.)

Varenr: 6210937
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2022
18:34
Jeppe Eisner. Mappe med 8 udvalgte illustrationer fra skærsommereventyr (cd)
Jeppe Eisner (1952). Mappe med 8 udvalgte illustrationer fra skærsommereventyr, 1990. Offset, 180/300. Alle sign. Jeppe Eisner. Bladmål 37 x 59,5 cm.

Varenr: 6201030
19:23
Emil Gregersen. To litografier (2)(cd)
Emil Gregersen (1921-1993). To litografier, hhv. nr. 14/270, sign. og dateret i bly Emil Gregersen 75, 40 cm. x 56 cm. (60 cm. x 75 cm.) og nr. 180/300, sign. i bly Emil Gregersen, 40 cm. x 53 cm. (57 cm. x 68 cm.). (2)

Varenr: 6211595
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2022
19:24
Kurt Trampedach. Portræt og rygvendt kvinde (cd)
Kurt Trampedach (1943-2013). Portræt og rygvendt kvinde. Litografi. Usign. 99 x 76 cm (102 x 78 cm).

Varenr: 6198265
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-05-2022
19:31
Albert Brenet. Fransk plakat, 'Cie Cle Transatlantique', omkr. 1960
Fransk reklameplakat for transatlantisk færgefart til det Caribiske hav, 'Cie Cle Transatlantique, French Line - Linea Francesa' af Albert Brenet (1903-2005), offsettrykt hos La Photolith, Paris omkr. 1960. 99 x 62 cm. Uden ramme. Fremstår med enkelte brugsmærker og reparationer, tekst med ...

Varenr: 6204792
DKK 1.600 DK, Vejle, Dandyvej 25-05-2022
19:54
DKK 1.200
Martin Bigum. Komposition. (cd)
Martin Bigum (f. 1966). Komposition. Litografi nr. 55/150. Sign. og dateret Martin Bigum 19. 51 cm. x 35 cm. Fremstår med mindre fold i hjørne.

Varenr: 6200667
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-05-2022
19:57
DKK 1.200
Claire Bretecher. Stor, fransk plakat, 'B'A au lait entier', ca. 1980'erne
Claire Bretecher (1940-2020). Stor, original, fransk reklameplakat, 'B'A au lait entier', offsettryk, ca. 1980'erne. 175 x 118 cm. Uden ramme. Fremstår med få brugsmærker.

Varenr: 6206737
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-05-2022
Stor, italiensk plakat, 'Vergogna schifosi', i to dele 1969
Stor, original, italiensk filmplakat i to dele, 'Vergogna schifosi', litografi, 1969. Mål samlet 195 x 140 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne), brugsmærker. (2)

Varenr: 6206949
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-05-2022
20:01
DKK 500
Belgisk plakat, 'Wishbone Ash', 1980
Original, belgisk koncertplakat, 'Wishbone Ash', serigrafisk trykt hos Dictus, 1980. 102 x 72 cm. Uden ramme. Fremstår med brugsmærker.

Varenr: 6153132
20:02
Stor, fransk plakat, 'Titi, Grosminet et leurs amis', 1976
Stor, original, fransk filmplakat, 'Titi, Grosminet et leurs amis' (org. USA: The Sylvester & Tweety Show), offsettryk, 1976. 160 x 120 cm. Uden ramme. Fremstår med folder (disse plakater er altid blevet sendt sammenfoldet til biograferne), brugsmærker.

Varenr: 6150321
20:03
DKK 500
Tysk plakat, 'Rössli 20', 1900-tallets anden halvdel
Original, tysk reklameplakat for cigarer, 'Rössli 20 - "Unser Steckenpferd..."', offsettryk, 1900-tallets anden halvdel. 128 x 90 cm. Uden ramme. Fremstår med kantmærker i et hjørne.

Varenr: 6175562
20:04
DKK 700
12345...9»