Vurdering
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
12»   Varer pr. side   49 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Seeddesign. Par Supella gulvlamper, indstillelig arm (2)
Par Supella gulvlamper af sort metal og krom. Indstillelig arm. 6x1w integreret LED. Højde 122cm. Modelfoto (2)

Varenr: 6148258

DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-01-2022
13:50
Tage Klint & Aage Petersen. Teleskop standerlampe model 328.
Tage Klint & Aage Petersen. Teleskop standerlampe af messing og sortlakeret metal, højdejustérbar, defekt. Fremstillet hos Le Klint, model 328/39. H. 130 cm. Fremstår med defekt højde justerbarhed samt brugsspor. Proveniens: Østre Landsret. Bernstorffs Palæ. København.

Varenr: 6147548
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2022
15:10
DKK 650
Jørgen Gammelgaard VIP Gulvlampe
Pandul

 DKK 8.820,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Stor gulvlampe / spotlight af metal.
Stor gulvlampe / spotlight af metal, højdejusterbare ben af træ. H. 192 cm, B. ca. 102 cm. Ben kan foldes sammen. (modelfotos)(2 kasser)

Varenr: 6125926

DKK 2.200 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-01-2022
17:02
DKK 1.200
Less gulvlampe af messing
Less gulvlampe af mat messing med afbryder Højde 150 cm. Stor fatning (pærer medfølger ikke). Fremstår ubrugt i original emballage.

Varenr: 6147931

18:31
Luxo. Gulvlampe af sortlakeret metal, model Luna
Luxo. Gulvlampe af sortlakeret metal, model Luna H. 110 cm. Fremstår med brugsspor. Proveniens: Østre Landsret. Bernstorffs Palæ. København.

Varenr: 6147537
19:02
DKK 650
Parti på 20 Standerlamper / gulvlamper, sortlakeret med enkelt skærm. (20)
Parti Standerlamper / gulvlamper m/ en skærm, model Young One samt Young Two, sort lakeret, H. 148 cm. Ligger enkeltindpakkede i org. emb. (20)

Varenr: 6102067

DKK 5.200 DK, Odense, Kratholmvej 23-01-2022
15:36
Le Klint. Gulvlampe, blålakeret
Le Klint. Gulvlampe, blålakeret metal. H. ca. 146 cm. Fremstår med let gulnet skærm og brugsspor. Proveniens: Østre Landsret. Bernstorffs Palæ. København.

Varenr: 6148449
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-01-2022
15:52
Poul Henningsen. PH 3/2 gulvlampe, 'Vandpumpen', ravfarvet glas, limited edition 2019
Poul Henningsen. PH 3/2 gulvlampe, 'Vandpumpen', med skærme af ravfarvet glas, stel af børstet messing. Poul Henningsens initialer indgraveret under kontakten. Limited edition 2019. H. 126 cm. Fremstår ny i uåbnet original emballage. Første foto er modelfoto. Denne vare er en del af en udsøgt ...

Varenr: 6142024
DKK 20.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23-01-2022
18:03
DKK 16.500
Hans J. Wegner Opala gulvlampe - maxi
Pandul

 DKK 10.574,00
NYHED LAURITZshop

Less gulvlampe af messing

Varenr: 6147930

DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23-01-2022
18:32
Poul Henningsen. PH-80 standerlampe / gulvlampe
Poul Henningsen. PH-80 standerlampe / gulvlampe med skærme af akryl, forkromet stamme, monteret på sort fod. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 Ø. 55 cm. Fremstår med brugsspor, ridser på fod, leddeløst stel samt manglende snoretræk.

Varenr: 6148960
DKK 2.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 23-01-2022
19:05
Gulvlampe & pendel, mrk. Paulmann (2)
Gulv- / standerlampe & pendel, skærme m/ stribet kunstglas & stel af metal m.m., mrk. Paulmann, H. 80 & 149 cm. Fremstår m/ alm. brugsspor. (2)

Varenr: 6136182
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-01-2022
19:13
Stander- / gulvlampe & skomager pendler, 1900-tallets 2. halvdel (3)
Stander- / gulvlampe m/ teak, messing m.m. H. 157 cm & skomager pendler m/ skærme af plast Ø 25 cm, 20. Årh. 2. halvdel. Fremstår m/ enkelte alm. brugsspor. (3)

Varenr: 6144735
19:29
Darø. Standerlampe
Darø. Standerlampe af sortlakeret metal, monteret med hvid plisseret skærm. Højdejusterbar. H. 141,5 cm. Fremstår med brugsspor, ridser på fod samt let leddeløs stel.

Varenr: 6149230
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-01-2022
19:50
Stander- / gulvlampe, Louis Poulsen, Panthella af Verner Panton
Verner Panton for Louis Poulsen, formgivet i 1971, Panthella standerlampe, stel og skærm af hvidt plast, ledning m/ afbryder, H. 130 cm. Fremstår m/ enkelte brugsspor.

Varenr: 6145394
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-01-2022
19:51
Uplight gulvlampe el. raket standerlampe, mrk. Lyfa, 1900-tallets 2. halvdel
Retro Uplight gulvlampe el. raket standerlampe på tripod ben, messing, sortlakeret metal m.m., m/ 2 stk. hvide bakelit afbrydere, mrk. Lyfa ved fatning, 20. Årh. 2. halvdel, H. 135 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. tryk på ene fod, skærm falmet / tryk m.m.

Varenr: 6144734
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 23-01-2022
19:53
Aage Pedersen for Le Klint. Teleskop standerlampe, model 349
Aage Pedersen for Le Klint. Teleskop standerlampe model 349, stel af sortlakeret metal og messing, plisseret skærm. H. 113-158 cm. Alm. brugsspor.

Varenr: 6148415
DKK 4.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-01-2022
20:20
DKK 3.600
Hans J. Wegner Opala gulvlampe - midi
Pandul

 DKK 9.670,00
NYHED LAURITZshop

Par art deco gulvstager af bronze og messing, ca. 1920'erne (2)
Par høje art deco gulvstager af patineret bronze og messing hver med syv lysarme, kanellerede stammer, ca. 1920'erne. Senere monteret på hjul. H. 184. L. 89 cm. Fremstår med brugsspor og original patina. (2) Stagernes enkle klassicistiske stil bringer mindelser frem om stilen i nogle af Kay ...

Varenr: 6130435
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-01-2022
20:43
DKK 12.000
2 Standerlamper, model Young Two, sort
2 standerlamper / gulvlamper, hver med to skærme / lyskilder, model Young Two, sortlakeret metal, H. 148 cm. Fremstår i org. emb. (2)

Varenr: 6135793

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2022
13:23
Wendelbo. Meta Floor Lamp (1+1)

Varenr: 6140017

DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2022
14:13

Varenr: 6027655

16:50
Par less gulvlamper af messing (2)
Par less gulvlamper af mat messing med afbryder Højde 150 cm. Stor fatning (pærer medfølger ikke). Fremstår ubrugt i original emballage. (2)

Varenr: 6147948

DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-01-2022
18:54
DKK 500
Dansk lampeproducent. Standerlampe, 1960erne
Dansk lampeproducent. Standerlampe med fod og skærm af sortlakeret metal, højdejusterbar stamme af forkromet stål. H. ca. 101-122 cm. 1960'erne. Fremstår med brugsspor, ridser/mærker.

Varenr: 6147213
DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-01-2022
19:18
Bent Gantzel-Boysen. Tre standerlamper, model Butler (3)
Bent Gantzel-Boysen. Tre standerlamper med stamme og fod af sortlakeret metal, højdejusterbare skærme, monterede på hjul. 1970'erne. Model Butler. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. ca. 131 cm. Brugsspor. Lampe med løshed/def. ved fatning og skærm. En stander mangler topknop. Lauritz.com indestår ...

Varenr: 6144739
DKK 1.200 DK, Nivå, Stejlepladsvej 24-01-2022
19:49
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH80 standerlampe
Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen, PH 80 standerlampe / gulvlampe, skærme af akryl samt top i rødt / sort kunststof, stander af forkromet messingrør, ledning med afbryder, H. 130 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6148092
DKK 2.800 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2022
20:04
To standerlamper. (2)
Fransk Uplight standerlampe med tre lyskilder af forkromet metal. Mærkat fra Luminator Francais Paris. H. 178 cm. samt Hala gulvlampe af hvidlakeret metal, justerbar. Fremstillet hos Hala - Hannoversche Lamps Factory, Tyskland, mærket med prægning på skruen, 1930-erne. Fremstår med ...

Varenr: 6146711
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2022
20:06
Caprani Light. Standerlampe af formspændt bøgetræ
Caprani Light. Standerlampe af formbøjet bøg, fod af sortlakeret metal, u/skærm, H. ca.152 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.

Varenr: 6148836
DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-01-2022
20:15

Varenr: 6148837
20:18
Poul Henningsen. PH 4½ / 3½ standerlampe
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4½ / 3½ standerlampe med stamme og fatningshus af forkromet metal, skærmsæt af hvidt opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen 1969. H. 126 Ø 45 cm. Fremstår med aldersvarende brugsspor.

Varenr: 6149740
DKK 9.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-01-2022
20:28
DKK 6.600
Art Deco. Par væglampetter (2)
Art Deco. Par væglampetter med stel af patineret messing, løse skærme af hvidt glas. L. 13 cm. Fremstår med brugsspor, patineret messing. (2)

Varenr: 6147569
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-01-2022
20:33

Varenr: 6148264

DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-01-2022
20:50
12»