Vurdering
   Varer pr. side   30 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Helene Blanche. Lampeskærm - til fordel for Red Barnet
Helene Blanche. Painted Ikat Linen Empire Pleated S23 lampeskærm. 100% linned. Base 35 cm. Top 12 cm. Empire Pleated lampeskærmen er lavet i malet Ikat-linned og har et tidløst look med old-school referencer og fungerer smukt med både en moderne og vintage lampefod til en moderne og klassisk ...

Varenr: 6123146

DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 02-12-2021
14:05
DKK 500
Wendelbo. Meta Floor Lamp (1+1)

Varenr: 6027653

DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 02-12-2021
18:20
Hans J. Wegner Opala gulvlampe - maxi
Pandul

 DKK 10.574,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

2 Standerlamper, model Young Two, sort
2 standerlamper / gulvlamper, hver med to skærme / lyskilder, model Young Two, sortlakeret metal, H. 148 cm. Fremstår i org. emb. (2)

Varenr: 6111134

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 02-12-2021
19:53
Parti Standerlamper, sort med 2 skærme (10)
Parti standerlamper / gulvlamper, hver med to skærme / lyskilder, model Young Two, sortlakeret metal, H. 148 cm. Fremstår i org. emb. (10)

Varenr: 6121798

DKK 2.600 DK, Odense, Kratholmvej 03-12-2021
08:00
Standerlamper / gulvlamper, model Young One (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ en skærm, model Young One, sort lakeret, H. 148 cm. Ligger i org. emb. (2)

Varenr: 6096965

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 03-12-2021
08:08
Industriel gulvlampe
Industriel gulvlampe med skærme af emaljeret stål. Senere fremstillet stel af vandrør. Justerbar højde H. 130-180 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6014113
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-12-2021
13:18
Flemming Agger/ Le Klint. Standerlampe, model 374
Flemming Agger/ Le Klint. Standerlampe med sortlakeret stamme og fod, plisseret skærm. H. 162 cm. Fremstillet hos Le Klint, model 374. Fremstår med almindelige brugsspor og ingen skærm.

Varenr: 6116346
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 03-12-2021
13:44
Stor gulvlampe / spotlight af metal.
Stor gulvlampe / spotlight af metal, højdejusterbare ben af træ. H. 192 cm, B. ca. 102 cm. Ben kan foldes sammen. (modelfotos)(2 kasser)

Varenr: 6125926

DKK 2.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-12-2021
14:26
Hans J. Wegner Opala gulvlampe - midi
Pandul

 DKK 9.670,00
NYHED LAURITZshop

Parti på 20 Standerlamper / gulvlamper, sortlakeret med enkelt skærm. (20)
Parti Standerlamper / gulvlamper m/ en skærm, model Young One samt Young Two, sort lakeret, H. 148 cm. Ligger enkeltindpakkede i org. emb. (20)

Varenr: 6110360

DKK 5.200 DK, Odense, Kratholmvej 04-12-2021
14:36
Standerlampe, messing, m/ Lars Schiøler Høyrup Light Pearl skærm, 1900-tallet
Standerlampe, patineret messing, m/ Lars Schiøler Høyrup Light Pearl skærm (falmet), 20. Årh., H. 123 cm. Fremstår m/ brugsspor.

Varenr: 6107443
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 04-12-2021
16:31
Ubekendt lampeproducent. To standerlamper (2)
Ubekendt lampeproducent. Funkis standerlampe med kraftig svungen stel af hvidlakeret metal, monteret med plisseret skærm. H. 153 cm. 1930'erne. Samt standerlampe med stel af sortlakeret metal og messing, monteret med plisseret skærm. H. 163 cm. Fremstår med brugsspor, en med senere bemaling / ...

Varenr: 6125257
DKK 1.200 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-12-2021
19:00
Standerlampe på trefod
Standerlampe på trefod. Regulerbar standerlampe, H. ca. 120 - 200 cm. Cirkulær skærm beklædt med lyst tekstil op sat på trefod af gråbejdset træ. Fremstår med minimale brugsspor.

Varenr: 6125526
DKK 1.500 DK, Nivå, Stejlepladsvej 04-12-2021
19:02
Verner Panton. Panthella standerlampe
Verner Panton. Panthella standerlampe af hvid akrylplast, afbryder på ledning. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 Ø 50 cm. Fremstår med lettere brugsspor, leddeløs.

Varenr: 6122871
DKK 2.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-12-2021
19:19
A. Engbert, Franz Ringelhan for Rolf Benz. Standerlampe model Vela
A. Engbert, Franz Ringelhan standerlampe i form af sejl, fod af metal og med skærm af kunststof. Fremstillet af Rolf Benz H. 180 x 70 x 20 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6125010
DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-12-2021
19:25
Leucos. Modulo-Tr/CL gulvlampe med tilhørende væglampe (2)
Leucos. Modulo-Tr/CL gulvlampe med tilhørende væglampe, H 182 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (2)

Varenr: 6125012
19:31
Voss. Standerlampe
Voss. Standerlampe af sortlakeret metal, messing og teaktræ. 1960'erne. H. 143 cm. Fremstår med brugsspor, manglende skærm, patineret messing.

Varenr: 6124412
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-12-2021
21:00
Jørgen Gammelgaard VIP Gulvlampe
Pandul

 DKK 8.820,00
NYHED LAURITZshop

Jozeph Forakis for Foscarini. 'Havana' gulvlampe
Jozeph Forakis for Foscarini. Havana gulvlampe / standerlampe, stel af lakeret metal med firepasfod, fire skærme af polyethylene. H. 172 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6120343
21:18
Par standerlamper, messing, skærme, 1900-tallets 2. halvdel (2)
Par standerlamper el. gulvlamper med stel af messing, skærme, mrk. WL, 20. Årh. 2. halvdel, H. inkl. skærme 154 cm. Brugsspor bl.a. enkelte ridser / mrk. m.m. (2)

Varenr: 6122560
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-12-2021
18:13
Standerlampe
Standerlampe / Arkitektlampe / Gulvlampe af sortlakeret metal. Justerbar højde. H. ca. 155 cm. Brugsspor.

Varenr: 6117169
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-12-2021
18:36
Italiensk gulvlampe i muranoglas og forgyldt metal, 70'erne
Italiensk gulvlampe i muranoglas, stamme af forgyldt metal, fod af forgyldt træ. 70'erne. H. 179 cm, fod 30x30 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Varenr: 6061841
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:19
DKK 5.000
Arne Jacobsen. AJ standerlampe, hvid
Arne Jacobsen 1901 - 1972. Standerlampe af metal, farve hvid. Formgivet 1960. Fremstillet hos Louis Poulsen. Model AJ gulv. H. 130 cm. Original emballage (H. 131. B. 23. D. 45 cm.) Modelfotos

Varenr: 6124461

DKK 6.400 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
21:11
DKK 5.000
Tre standerlamper af forkromet metal (3)
Tre standerlamper af forkromet metal med gulvafbryder, h.131 cm. Brugsspor.

Varenr: 6126840
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 06-12-2021
14:15

Varenr: 6027655

DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 06-12-2021
15:22

Varenr: 6027649

15:35
Laura Bilde for Handvärk, Gulvlampe, model Studio, sort med kobber.
Laura Bilde for Handvärk, Gulvlampe, model Studio, sort med kobber.. Med to lyskilder. H.165 cm. Vejl. Udstillingsmodel, brugsspor kan forekomme. Varen har været en del af indretningen af backstageområdet på bæredygtighedsfestivalen TOMORROW.

Varenr: 6077071

DKK 3.800 DK, Herlev, Dynamovej 06-12-2021
16:01
Paolo Rizzatto for Luceplan. Par standerlamper, model Costanza D13 (2)
Paolo Rizzatto for Luceplan. Par standerlampe med stel af aluminium, skærme af blåt plast. H. 120-131 cm. Designet af Paolo Rizzatto i 1986. Fremstillet hos Luceplan, Italien, model Costanza D13. Fremstår med brugsspor, leddeløs stel. (2)

Varenr: 6120391
DKK 1.200 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06-12-2021
18:15
Andreas Hansen for Le Klint. Standerlampe, model 370
Andreas Hansen for Le Klint. Standerlampe, model 370, med stel af grålakeret metal, justerbar højdestamme, skærm med mærker og brugsspor. H. 99-142 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6121446
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-12-2021
19:05
Stander- / gulvlampe, Le Klint, model 392
Le Klint, model 392, standerlampe / gulvlampe af hvidlakeret metal, monteret med plisseret Le Klint skærm (tryk), H. 120 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6121445
19:48
Svend Aage Holm Sørensen. Gulvlampe, 1950'erne
Svend Aage Holm Sørensen, tilskrevet. Gulvlampe med tre-delt sort stander af metal monteret med afbryder, runde fodstykker og flex-arme af patineret messing. Udført hos Holm Sørensen & Co. 1950'erne. H.

Varenr: 6120896
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2021
20:24
Belid. Gulvlampe, model 'Sara'
Belid. Gulvlampe, model 'Sara'. Orange, sort, og rød skærme. H. 134 cm. Med 3 lyskilder. Fremstillet af Belid. Fremstår med lette brugsspor

Varenr: 6116756
DKK 1.600 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2021
20:29