Vurdering
12»   Varer pr. side   41 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen 1901 - 1972. AJ standerlampe, Hvid.
Arne Jacobsen. Standerlampe af hvidlakeret metal. Formgivet 1960. Fremstillet hos Louis Poulsen. Model AJ gulv. H. 130 cm. Første foto er modelfoto. Udstillingsmodel uden brugsspor. Udbydes i original emballage.

Varenr: 6233484
DKK 5.000 DK, Kolding, Platinvej 17-08-2022
12:06
Dreamroom. Fem LED corner gulvlampe, hvid (5)

Varenr: 6165741

DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-08-2022
15:02
Poul Henningsen. Gulvlampe / standerlampe, model PH 80
Poul Henningsen (1894-1967). PH80 standerlampe / gulvlampe med skærme af akryl, forkromet stamme, monteret på sort fod, afbryder på ledning. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Ø. 55 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, lille revne i overskærm samt afslag på skærm indvendig.

Varenr: 6253209
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-08-2022
17:15

Varenr: 6165743

19:27
Vilhelm Lauritzen. Gulvlampe, model VL 38
Vilhelm Lauritzen. Gulvlampe, model VL 38 i børstet messing, hvid skærm af pulverlakeret metal, fod af aluminium. Fremstillet i slut 30'erne til Radiohuset i København. Fremstillet af Louis Poulsen. H. 120 cm. I original uåbnet emballage.

Varenr: 6237508
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
19:36
Et sæt Philips Living Colors, LED lamper (2)
Et sæt Philips Living Colors, LED lamper. Med 16 millioner farver og medfølgende fjernbetjeninger. (2)

Varenr: 6247988
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
19:38
Poul Henningsen. Gulvlampe/standerlampe, model PH 3½ / 2½, messingmetaliseret
Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen. PH 3½ / 2½ gulvlampe / standerlampe. Stamme, fod samt messing-metaliseret fatningshus, monteret med skærmsæt af hvidt opal glas. H. 130 cm. Ø 33 cm. Udstillingsmodel.

Varenr: 6237500
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
19:43
DKK 7.000
OMI Standerlampe, børstet stål.
OMI standerlampe med skærm af børstet stål, justerbar stamme af børstet metal. Mærket Typ 299 OMI. H. ca. 121-155 cm. Fremstår med brugsspor, let anløben, buler på skærm.

Varenr: 6254442
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 17-08-2022
19:45
Projektør med LED pærer
Projektør med LED pærer og ny el, sammenklappeligt stel, H. 190 cm. Ø. 51,5 cm. Brugsspor samt rust.

Varenr: 6216463
DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 17-08-2022
19:50
Verner Panton. Panthella. Bord og standerlampe / reservedele (2)
Verner Panton. Panthella. Par lamper / reservedele best. af en standerlampe samt en bordlampe med skærme af hvid akrylplast. H. 55-130 cm. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsslitage, gulnet fod/stamme, defekte montagedele under skærme, revner ved fødder og top samt...

Varenr: 6247092
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 17-08-2022
19:50
Louis Poulsen - PH 3½-2½ Standerlampe.
Poul Henningsen 1894-1967. PH 3½ / 2½ gulvlampe / standerlampe. Stamme, fod samt fatningshus af krom, skærmholder af krom. Monteret med skærmsæt af hvidt opalglas. H. 130 cm. Ø 33 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med defekt overskærm.

Varenr: 6254519
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-08-2022
20:11
Arne Jacobsen. Standerlampe, model AJ gulv.

Varenr: 6233485
20:36
Poul Henningsen. PH 4/2,75/3 gulv/standerlampe
Poul Henningsen 1894-1967. PH 4/2,75/3 gulv/standerlampe. Forkromet stamme, topdæksel og topskrue, fod af malet metal, overskærm af gulmalet kobber, mellem og underskærm af matglas. Fremstillet hos Louis Poulsen 1930-erne. H. 159 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor og mærker, ny ledning, ...

Varenr: 6225142
DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
20:45
DKK 20.000
Dreamroom. Fem LED corner gulvlampe, sort (5)
Dreamroom. Fem LED corner gulvlampe, sort. Remote Control medfølger. H. 141,5 cm. B. 59 cm. Original emballage. Modelfoto. (5)

Varenr: 6165794

DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-08-2022
13:28
Wendelbo. Meta Floor Lamp (1+1)

Varenr: 6243470

DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 18-08-2022
17:54
DKK 500

Varenr: 6243469

18:23
DKK 500
Standerlampe & bordlampe bl.a. mrk. Jac. Jacobsen A/S m.m., 1900-tallet (2) (2)
Stander- gulvlampe m/ rød skærm (plettet) & Jac. Jacobsen A/S bordlampe, orangelakeret metal, messing m.m., 20. Årh., H. 36-110 cm. Fremstår m/ alm. brugsspor. (2)

Varenr: 6243296
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 18-08-2022
18:47
Arne Jacobsen for Louis Poulsen. AJ gulvlampe
Arne Jacobsen (1902-1971) for Louis Poulsen. AJ gulvlampe af hvidlakeret metal. Formgivet 1960. Fremstillet hos Louis Poulsen, mærket herfra. H. 130 cm. Fremstår med ridser, mærker og afskallet maling.

Varenr: 6247718
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-08-2022
20:18
DKK 1.700
Davids lampe. Standerlampe, model 800
Davids lampe. Standerlampe, model 800, med stamme og fod af forkromet metal, skærm af grønlakeret metal. H. ca. 141 cm. Fremstår med brugsspor, heraf afskalninger indvendigt på skærm, rust på stel samt buler på fod.

Varenr: 6248349
DKK < 1.000 DK, Kolding, Platinvej 20-08-2022
11:27
Gulvlampe/lampebord af glas
Gulvlampe/lampebord af glas H. incl montering 90 cm. Fremstår med brugsspor og let leddeløs i fod.

Varenr: 6230049
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 20-08-2022
13:52

Varenr: 6027650

DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 20-08-2022
17:55
DKK 500
Marzio Rusconi Clerici. Standerlampe, plexiglas
Marzio Rusconi Clerici standerlampe af magenta/hvidt farvet plexiglas, samt fod af grålakeret metal, monteret med lysdæmper og to lyskilder. 2000'erne. Fremstillet ved Kundalini Shakti. H. 200 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Varenr: 6254903
DKK 1.200 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20-08-2022
18:30
De Lucchi & Fassina for Artemide. Gulvlampe, model Tolomeo
Michele De Lucchi & Giancarlo Fassina. Gulvlampe med stel og fod af forkromet metal, skærm af aluminium. Fremstillet af Artemide, model Tolomeo. H. udslået 150 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.

Varenr: 6253733
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-08-2022
19:21
BTC standerlampe, model 'task', sort
BTC standerlampe, model FF-379K 'task', sort, udført i aluminium og krom. H. 150 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.

Varenr: 6253732
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-08-2022
19:22
Wendelbo. Meta Floor Lamp
Wendelbo. Meta Floor Lamp af sortlakeret metal, røgfarvet glas. H. ca. 170 cm.Udstillingsmodel. Modelfoto.

Varenr: 6243471

DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-08-2022
19:22
DKK 500

Varenr: 6165744

19:27
Gulvlampe af messing
Gulvlampe af messing H. 120 cm. Fod af skifer. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6235253
20:09
Bent Karlby for Lyfa. Gulvlampe model Mosaik Floor 250, sort
Bent Karlby. Gulvlampe af massiv messing samt sortlakeret stål med matsort skærm. Fremstillet hos Lyfa, model Mosaik Floor 250. H. 135 B. 25 D. 26,9 cm. Udstillingsmodel. Modelfoto. Fremstår med minimale håndteringsspor dog med leddeløs stamme.

Varenr: 6236691
DKK 3.200 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 21-08-2022
08:25

Varenr: 6027653

DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2022
09:33
DKK 500
Light point. Standerlampe samt pendel (2)
Light point. Standerlampe samt pendel. Pendel i klart glas med forkronet fatningsindsats. H. 20 cm, Ø 30. Skråtstillet Standerlampe med indbygget ledlys, Udført i hvid sprøjtelakeret metal. Medfølgende transformer. Begge dele fremstår med brugsspor. (2).

Varenr: 6250622
DKK 1.600 DK, Herlev, Dynamovej 21-08-2022
10:02
12»