Vurdering
123»   Varer pr. side   80 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Golvlampa
GOLVLAMPA, 1900-talets mitt, stomme av mässing, höjd ca 160 cm

Varenr: 5912879
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25-01-2021
11:38
Se mere
Broberg Ridderståle for Muuto. Standerlampe model Leaf
Standerlampe fra Broberg & Ridderstråle. Model 'Leaf floor lamp' i hvid. H. 118 cm. Fremstillet hos Muuto. Original emballage, udstillingsmodel, enkelte ridser kan forekomme. Modelfoto. Vejledende udsalgspris 2.495 DKK.

Varenr: 5846692

DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2021
11:38
DKK 650
Jørgen Gammelgaard VIP Gulvlampe
Pandul

 DKK 8.820,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Frandsen standerlampe Daddy Longleg
Daddy Longleg. Standerlampe med sort stel, designet af 365°North for Frandsen Lighting. H 160 cm. Brun skærm. Ubrugt, dog med enkelte opbevaringsspor. Modelfoto

Varenr: 5838703
DKK 2.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
14:07
Catellani & Smith. Gulvlampe model Fil de Fer Toroidal, Ø. 90 cm.
Catellani & Smith. Gulvlampe model Fil de Fer Toroidal, Ø. 90 cm. af aluminium med LED lyskilde. Udstillingsmodel. første foto modelfoto. Vejl. udsalgspris. 15.390 DKK. Lauritz.com Herlevs temaauktion over eksklusiv belysning og designlamper. Se og byd på alle udstillingsmodeller her.

Varenr: 5701567

DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2021
14:30
DKK 3.400
2 standerlamper / gulvlamper, model Double Mind, hvid / crom (2)
2 standerlamper / gulvlamper m/ to skærme, model Double Mind, hvid / crom lakeret, H. 148 cm. (2) Ligger i org. emb. (2)

Varenr: 5899871

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-01-2021
15:06
2 Standerlamper, model Young Two, sort
2 standerlamper / gulvlamper, hver med to skærme / lyskilder, model Young Two, sortlakeret metal, H. 148 cm. Fremstår i org. emb. (2)

Varenr: 5846535

15:19

Varenr: 5846690

17:50
Luxus golvlampa
LUXUS, golvlampa, 1960/70-tal, grönlackerad metall, höjd inkl. skärm ca 152 cm

Varenr: 5913032
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
18:00
Se mere
Hans J. Wegner Opala gulvlampe - maxi
Pandul

 DKK 10.574,00
NYHED LAURITZshop

Cecilie Manz for Lightyears. Caravaggio Read gulvlampe Grey25
Cecilie Manz for Lightyears. Caravaggio Read gulvlampe grey 25. stel og skærm af grålakeret metal. Dybde 36,2 cm., Højde 110 cm., Fod Ø:16 cm., Skærm Ø:14 cm. Gulvlampen kan dreje 260 grader om sin egen akse og giver dermed brugeren en ekstraordinær grad af fleksibilitet. Fremstår ny i original...

Varenr: 5913310

DKK 1.800 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25-01-2021
18:32
DKK 900
ASEA golvlampa
ASEA, golvlampa, kromad stomme, höjd ca 160 cm

Varenr: 5913050
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25-01-2021
18:36
Se mere
Anna Ehrner, Stehlampe 'Anna' Ateljé Lyktan
Anna Ehrner, Stehlampe Modell 'Anna' Ateljé Lyktan. Konstruktion aus Messing, Blende aus beigem Kunststoff. Lampenschirm aus braunem Leder. H. ca. 135 cm, Dm. 60 cm. Gebrauchsspuren.

Varenr: 5711953
DKK 1.118 DE, Hamburg, Große Elbstraße 25-01-2021
19:07
DKK 298
Golvlampa "Glo Ball" Flos
JASPER MORRISON, golvlampa, "Glo Ball", för Flos, fot och skaft i silverfärgat stål, handblåst glaskupa i opalglas, dimfuntion, höjd ca 175 cm

Varenr: 5913075
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 25-01-2021
19:18
Se mere
Poul Henningsen. PH-80 standerlampe/gulvlampe
Poul Henningsen. PH80 standerlampe / gulvlampe med skærme af akryl, forkromet stamme, monteret på sort fod. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 Ø. 55 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Varenr: 5912647
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25-01-2021
19:30
DKK 3.400
Filigrane Tripod Stehleuchte
Filigrane Standleuchte. Konstruktion mit Stativ aus schwarz lackiertem Stahlrohr, drehbar befestigter Reflektor aus farbig lackiertem Aluminium, ausgestattet mit einer Lampenfassung E 27, Druckschalter im Reflektor eingebaut. Maße ca. H. 151 cm, B. 46 cm, T. 55 cm Leichte, altersgemäße ...

Varenr: 5863250
DKK 3.352 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25-01-2021
20:21
DKK 670
Yaacov Kaufman, Lumina, Stehleuchte, Modell 'Multi X Light Terra', Metall, vernickelt, Edelstahl, 1980er Jahre
Yaacov Kaufman für Lumina, Stehleuchte, Modell 'Multi X Light Terra', Metall, vernickelt, Edelstahl, 1980er Jahre. Stehleuchte aus vernickeltem Metall und Edelstahl, mit einem schwenkbaren Arm aus einem Metallgerüst, mit einer Brennstelle versehen, H.97-157cm, L.20cm, B.20cm, altersgemäße ...

Varenr: 5883605
DKK 2.608 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:27
DKK 335
Stehleuchte / Lampe, Metall, 1960er Jahre
Stehleuchte / Lampe, Metall, 1960er Jahre. Stehleuchte aus Metall mit einem runden schwarz lackierten Stand und zwei höhenverstellbaren, schwenkbaren, verchromten Armen, mit zwei kugelförmigen, schwarz lackierten Schirmen versehen, mit zwei Brennstellen ausgestattet, H.117cm, L.60cm, B.30cm, ...

Varenr: 5897576
DKK 1.862 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:29
DKK 335
Hans J. Wegner Opala gulvlampe - midi
Pandul

 DKK 9.670,00
NYHED LAURITZshop

Elio Martinelli. 'Serpente' gulvlampe i hvid akryl
Elio Martinelli. 'Serpente' space-age gulvlampe i hvid akryl, på hvidlakeret fod af metal. Formgivet i 1965. Fremstillet af Martinelli Luce, Italien. H. 120 cm, Ø 55 cm. Fremstår med brugsspor, ridser på fod.

Varenr: 5912808
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
20:29
DKK 3.200
Lampe / Stehleuchte, Korbgeflecht, Stoff, Metall
Lampe / Stehleuchte,Korbgeflecht, Stoff, Metall. Stehleuchte mit einem Gestell aus schwarz lackiertem Metall umgeben von einem Gerüst aus Rattangeflecht, mit einem runden Stand, mit drei Brennstellen versehen, H.180cm, D.27cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, mit partiell kleinen ...

Varenr: 5789996
DKK 1.490 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:30
DKK 298
Stehlampe / Leuchte, Eiche, gebeizt, Wollstoff, Metall
Stehlampe / Leuchte, Eiche, gebeizt, Wollstoff, Metall. Stehlampe mit einer dreifach winkelverstellbaren Konstruktion aus dunkel gebeiztem Eichenholz, einem braun lackierten, runden Metallstand und einem mit grobem, hellem Wollstoff bezogenen Lampenschirm aus Kunststoff, mit einer Brennstelle ...

Varenr: 5913645
DKK 1.676 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:43
DKK 298
Florian Schulz, standerlampe fra 1970'erne/80'erne, model Asis
Standerlampe fra 1970'erne/80'erne, model Asis. Formgivet af Florian Schulz, Tyskland. Konstruktion med sokkel og stænger i forniklet metal, hver stang med G4-fatning til lavvolts-halogenpære. Sokkel med trindæmper. Mål ca. sokkel: Ø 27,5 cm, H. 193 cm. Fremstår med lette brugsspor, ...

Varenr: 5739904
DKK 4.470 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25-01-2021
20:59
DKK 335
Hans Due. Optima standerlampe, hvidlakeret metal
Hans Due. Optima standerlampe med skærme af hvidlakeret metal, stamme af forkromet metal. Fremstillet for Fog og Mørup. H. 140 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5912657
DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 25-01-2021
21:35
Möllers Armaturfabrik
GOLVLAMPA, teak, 1960-tal, Möller Armatur fabrik, Eskilstuna, detaljer i mässing, röd thaisilke skärm, märkt MAE, tredelad fot, totalhöjd ca 145 cm inkl skärm.

Varenr: 5913229
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-01-2021
21:52
Se mere
Golvlampor ett par
GOLVLAMPOR, ett par, mässing, samtida, skärmar i tyg, undertill märkta H018, höjd inkl skärm ca 157 cm

Varenr: 5914405
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26-01-2021
10:02
Se mere
HANS-AGNE JAKOBSSON golvlampa modell G-20
HANS-AGNE JAKOBSSON, golvlampa, modell G-20, Markaryd, ca 1950-tal, brickmärkt under fot, stomme av mässing med fot av gjutjärn, avtagbar textilskärm, höjd ca 145,

Varenr: 5914467
DKK 10.967 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26-01-2021
12:38
Se mere
2 standerlamper / gulvlamper, model Double Mind, hvid / messing (2)
2 standerlamper / gulvlamper m/ to skærme, model Double Mind, hvid / messing lakeret, H. 148 cm. Fremstå i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.

Varenr: 5865406

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-01-2021
14:16
2 standerlamper / gulvlamper, model Double Mind, sort / messing (2)
2 standerlamper / gulvlamper m/ to skærme, model Double Mind, sort / messing lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2)

Varenr: 5877660

16:19

Varenr: 5756233
DKK 2.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-01-2021
16:44
Standerlampe / gulvlampe, model Marala, hvid
Standerlampe/gulvlampe, model Marala, m/ hvid fire-kantet skærm, stamme af hvidlakeret og forkromet metal m.m., H. 165 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb.

Varenr: 5485622

DKK 2.400 DK, Odense, Kratholmvej 26-01-2021
17:07
Focus vip seeddesign. Par gulvlamper (2)
Focus Vip Seeddesign. Par gulvlamper med stel af sortlakeret metal, skærm af mat hvidt glas. H. 150 cm., Ø 12 cm. Afbryder på ledning. Fremstår ubrugt i original emballage. (2)

Varenr: 5909203

DKK 1.800 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-01-2021
17:15
Tre-armet standerlampe 1950érne
Standerlampe med stamme af teak og messing, tre justerbare arme af messing med skærme, trekantet fod af teaktræ. 1950'erne Fremstår med slitage, lettere anløben mm.

Varenr: 5914155
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-01-2021
18:22
DKK 450
123»