Kategori  Vurdering
12345...10» ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Halssmykke med hvid Akoya Saltvands Kulturperle
Halskæde med integreret vedhæng, ca. 1950erne, udført i 14 kt. hvidguld, prydet med en hvid Akoya Saltvands Kulturperle, perlediam. Ø ca. 7,3 mm. samt 5 brillanter, på tilsammen ca. 0.45 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Længde på kæden er ca. 40½ cm. Mål på vedhæng er ca. 4 cm. Vægt ca. 8,5 ...
Varenr: 5541053
DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2020
12:32:00
Diamondnecklace/bracelet with brilliant cut diamonds 1.00c
Diamondnecklace/bracelet in 14kt yellow gold set with 10 brilliant cut diamonds 1.00ct Can be worn as a necklace or a bracelet Colour: (I) Top Crystal Clarity: VS Length-adjustable: 41-42-45 cm
Varenr: 5568866

DKK 11.920 BE, Antwerpen 23-02-2020
12:32:30
DKK 1.192
Tahiti pearl necklace in 18k gold
Tahiti pearl necklace in 18k yellow goldColour: GreenShape: KeshiSize: 4x6mmGood luster and clean surfaceLength: 80cm
Varenr: 5582468

DKK 5.215 BE, Antwerpen 23-02-2020
12:39:00
DKK 820
Halsband 18K Balestra
HALSBAND, 18K, Balestra, svensk kontrollstämpel, rödguld, modell Pansar, kistlås, dubbla säkerhetsöglor, lås i form av karbin, bredd ca 4.2 mm, höjd ca 1.8 mm, längd ca 70 cm, vikt ca 47.2 g
Varenr: 5592203
DKK 12.747 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23-02-2020
13:06:00
Se mere
Hänge 18K
HÄNGE, 18K, rödguld, organisk yta, rörlig ögla, höjd ca 38 mm inkl ögla, vikt ca 17.4 g
Varenr: 5592208
DKK 4.957 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23-02-2020
13:16:00
Se mere
Kurt Nielsen, 2 halskæder, ene med Ankervedhæng, anden med hjertevedhæng
Kurt Nielsen, 2 halskæder, ene med Ankervedhæng, anden med mini hjertevedhæng af sterling sølv. Længde på halskæderne er 50 cm., men er justerbare.
Varenr: 5516782

DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2020
13:56:07
To halskæder og et korsvedhæng af 14 kt guld og hvidguld og en armlænke af 8 kt. (4)
To halskæder og et korsvedhæng af 14 kt guld og hvidguld og en armlænke af 8 kt. Halskæder L. 48-49. Vintage kors er ustemplet, testet til 14 kt. guld. Samlet vægt 17 g. (4)
Varenr: 5592954
DKK 3.200 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2020
14:00:59
Solitaire vedhæng med brillant på ca. 0.03 ct TW/VVS
Solitaire brillantvedhæng udført i 14 kt. hvidguld, prydet med en brillant på ca. 0.03 ct. Farve: Top Wesselton/G. Klarhed: VVS.
Varenr: 5576359
DKK 2.200 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2020
14:09:53
Bjarne Nordmark Henriksen. 'Mixed chain' halskæde af 14 kt. tofarvet guld
Bjarne Nordmark Henriksen. 'Mixed chain' halskæde af 14 kt. tofarvet guld, monteret med kasselås med dobbelte sikkerhedshaspe, stemplet "BNH 585". L. ca. 70 cm. Vægt: ca. 34,1 gr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5592005
DKK 9.600 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2020
14:58:00
Kurt Nielsen, Halskæde med Red Currant vedhæng, sterling sølv
Kurt Nielsen, halskæde med "Red Currant" vedhæng, sterling sølv. Længde ca, 7 cm. Længde på kæden er 70 cm., men er justerbar. Vejl. udsalgspris er 965,-. for kæden og 795,- for vedhænget.
Varenr: 5594257

DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2020
14:59:00
Vintage halscollier af 14 kt. guld med brillanter
Vintage halscollier af 14 kt. guld med brillanter, ialt ca. 0.12 ct. Farve: Wesselton (H). Klarhed: VS. Længde 42 cm. Vægt 19,4 g. Fra 1950-erne.
Varenr: 5576873
DKK 4.400 DK, Herlev, Dynamovej 23-02-2020
15:03:00
DKK 3.400
Sorgesmycke
SORGESMYCKE, olikformade fasettslipade svarta glasstenar, gulmetall, lås i form av springring, längd ca 43 cm. . Sorgesmycke utan lås medföljer
Varenr: 5592276
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 23-02-2020
16:10:00
Se mere
Halsband
HALSBAND, 35 st kulor av skumkorall ca 13.5-14.5 mm, trädd på tråd med knut, förgyllt kullås i sterlingsilver, längd ca 55 cm
Varenr: 5592277
16:12:00
Se mere
Fem vedhæng i russisk Fabergé-stil af forgyldt sterlingsølv (5)
Fem vedhæng i russisk Fabergé-stil i form af æg udført i forgyldt sterlingsølv (925) prydet med farvet emalje og med Swarovski-sten. To vedhæng kan åbnes H. ca. 3 cm incl. øsken. Ingen brugsspor (5)
Varenr: 5572150
DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-02-2020
16:14:00
Diamondnecklace/bracelet with brilliant cut diamonds 1.00ct
Diamondnecklace/bracelet in 14kt rhod white gold set with 10 brilliant cut diamonds 1.00ct Can be worn as a necklace or a bracelet Colour: (I) Top Crystal Clarity: VS Length-adjustable: 41-42-45 cm
Varenr: 5572409

16:46:00
DKK 335
Halskæde med hjertemotiv i 14kt
Halskæde med hjertemotiv i 14 k gul guld stemplet. Hjerte målinger: 21x15mm Halskæde længde: 42cm gul guld stemplet. Hjerte måal : 21x15mm Halskæde længde: 42cm
Varenr: 5224223

DKK 1.266 BE, Antwerpen 23-02-2020
17:55:00
DKK 298
Diamondnecklace with brilliant cut diamonds 1.00ct
Diamondnecklace/bracelet in 14kt rosé gold set with 10 brilliant cut diamonds 1.00ct Can be worn as a necklace or a bracelet Colour: (I) Top Crystal Clarity: VS Length-adjustable: 41-42-45
Varenr: 5568856

18:10:00
DKK 372
Kurt Nielsen, halskæde med perler model
Kurt Nielsen, halskæde med perler model "KNDK 45", udført i sterling sølv, prydet med sølvperler. Længde ca. 113 cm. Men længde er justerbar mellem 90 og 100 cm. Vejl. udsalgspris er 3.250,-.
Varenr: 5591436

DKK 1.800 DK, Kolding, Trianglen 23-02-2020
18:39:00
Kurt Nielsen, Mini Moon halskæde med vedhæng
Sølvsmed Kurt Nielsen, halskæde med mini "Moon" vedhæng prydet med klar Mountain Krystal perle, diam. Ø 10 mm. udført i sterling sølv. Længde på halskæden er 80 cm. men er justerbar. Vejl. pris er 1.690,-.
Varenr: 5591446

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2020
18:51:00
Halskæde med diamant, 14 kt guld, 13,1 gram.
Halskæde udført i 14 kt guld prydet med diamant vedhæng i front på ca. 0.05 ct, Længde ca. 45 cm, stemplet 585/ Jok for guldsmed Jos. Kahn (1957-1990). Kasselås med sikkerhedshaspe. Vægt ca. 13,1 gram.
Varenr: 5574821
DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-02-2020
18:53:00
DKK 1.900
Fem vedhæng i russisk Fabergé-stil i form af æg udført i forgyldt sterlingsølv (925) prydet med farvet emalje og med Swarovski-sten. Fire vedhæng kan åbnes H. 3 cm incl. øsken. Ingen brugsspor (5)
Varenr: 5572132
18:55:00
Vedhæng med safirer og brillanter af 18 kt. hvidguld, dertil en kæde af sterling sølv
Vedhæng udført i 18 kt. hvidguld, prydet med større og mindre brillanter på tilsammen ca. 0.30 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed. VS-SI. Samt 5 ovale facetslebne safirer i varierende nuancer. Samlet ca. 2.40 ct. Mål ca. 3,5x1,8 cm. Længde på kæden er ca. 50 cm.
Varenr: 5440116
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2020
19:11:00
Rubin og diamantvedhæng af 18 kt. hvidguld, dertil en kæde af sterling sølv
Vedhæng udført i 18 kt. hvidguld, stjerneformet , prydet med facetslebne og princess-cut rubiner, samt 4 princess-cut diamanter, samlet ca. 0.14 kt. diamanter. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Samlet ct. for rubiner er ca. 0.96 ct. Mål ca. diam. Ø 11 mm. Vægt ca. 1 gram. Der medfølger en halskæde...
Varenr: 5558790
19:13:00
Bismarck halskæde, 8 kt guld, 20,6 gram
Halskæde i 'Bismarck'-mønster udført i 8 kt guld, L. 43 cm. Monteret med integreret lås og dobbelte sikkerhedshasper. Stemplet JoK/ JoK. Vægt ca. 20,6 gram.
Varenr: 5589110
DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-02-2020
19:15:00
DKK 1.700
Vedhæng med rubin og brillanter af 18 kt. hvidguld, dertil en kæde af sterling sølv
Vedhæng udført i 18 kt. hvidguld, prydet med 5 brillanter på tilsammen ca. 0.05 ct. Farve: Wesselton/H. Klarhed: VS. Samt en dråbeformet facetsleben rubin. Længde ca. 3,5 cm. Vægt ca. 2,5 gram. Der medfølger en halskæde af sterling sølv. Længde ca. 50 cm.
Varenr: 5573282
DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2020
19:23:00
Ole Lynggaard. Morgendug lås med brillanter
Ole Lynggaard. 'Morgendug' brillantlås af 18 kt. satineret guld, med tre pavérede hvidguldsfelter prydet med 11 brillantslebne diamanter, i alt ca. 0.22 ct. Farve: Top Wesselton (F-G), Klarhed: VS. Vægt 9.5 g. L. 1,5 cm. Til én halskæde.
Varenr: 5588896
DKK 10.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-02-2020
19:35:00
DKK 6.200
Kurt Nielsen, 2 halskæder med hjertevedhæng
Kurt Nielsen, 2 halskæder med forskellige hjerteformede vedhæng udført i sterling sølv. Mål ca. på det åbne er 3,5x3 cm. Længde på halskæderne er 80 cm. Men er justerbare på ca. 60 og 70 cm.
Varenr: 5592533

19:41:00
River/ Top Wesselton Diamanthalskæde, 14 kt guld, 2.00 ct.
Diamanthalskæde udført af 14 kt. guld prydet med talrige brillantslebne diamanter i form af flettet diamantbånd. Tilsammen ca. 2.00 ct. Farve: River/ Top Wesselton (E-F). Klarhed: VVS-VS. Længde 45 cm. Vægt 28,3 gram. Leveres i smykkeetui og æske.
Varenr: 5558625
DKK 16.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 23-02-2020
19:51:00
DKK 5.400
Italiensk vedhæng af 18 kt guld med ametyster
Italiensk berlok-vedhæng af 18 kt guld med filigranarbejde og prydet med 4 facetslebne ametyster. H. ekskl. øsken 2,7 cm. Vægt 7,7 g. Fremstår med brugsspor, lidt slid på ametyster, øskenen med revne.
Varenr: 5574824
DKK 3.400 DK, Vejle, Dandyvej 23-02-2020
19:53:00
Halskæde med Lapis Lasuli med guld rhonceller og lukke af 14 kt. guld
Halskælde med perler af lapis Lazuli, hvormellem guldrhondeller, samt er monteret med en kuglelås af 14 kt. guld. Længde ca. 42½ cm.
Varenr: 5541321
DKK 3.800 DK, Odense, Kratholmvej 23-02-2020
19:56:00
DKK 1.300
12345...10»