Vurdering
12345...24»   Varer pr. side   718 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ernst Heinrich Roth. Violin, årgang 1961. '71/ X-R Stradivari
Original Ernst Heinrich Roth 4/4 violin i flamberet ahorn med naturlig patina. L. 60 cm. Indvendig med brændemærket stempel; 'Ernst Heinrich Roth - Bubenreuth Erlangen 1219R'. Anno 1961. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor. Violinen er verificeret original af Geigenbaumeister ...

Varenr: 5584849
DKK 46.000 DK, Kolding, Trianglen 29-03-2020
20:28
DKK 5.200
Grieben tavel guides, 58 vol.
GRIEBEN TRAVEL GUIDES (58). A collection of Grieben Reiseführer travel guides issued 1899-1938. Berlin, Grieben-Verlag, 1899-1938.. Small 8vo.C. 155 x 105 mm. Publisher's cloth (21 volumes), 37 paperbacks. Varying condition.. . 58 volumes in all. Not collated. Varying degrees of wear.. . Travel guides.

Varenr: 5626254
DKK 1.414 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 29-03-2020
20:28
Se mere
Tête-à-Tête-Frühstücksgeschirr. Japan. späte 19.Jh. (8)
Tête-à-Tête-Frühstücksgeschirr. Japan. späte 19.Jh. glasierte Porzellankorpus, polychrom bemalt, Landschaft Moitiv. 1 x Serviertablett/Kaffee-/Teebrett, ca. 30 x 36 cm, bezeichnet '东造' 1 x Tee-/Kaffeekanne/Chocolatière, H. ca. 16 cm 1 x Milch-/Sahnegießer, H. ca. 10 cm 1 x ...

Varenr: 5614212
DKK 1.118 DE, Hamburg, Große Elbstraße 29-03-2020
20:29
DKK 335
Samling ældre Argentina. 1858 og frem.
Samling ældre Argentina med forskellige mærker fra 1858 og fremefter. Stemplet, hængslet samt lidt postfrisk.

Varenr: 5559245
DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-03-2020
20:29
GERMANY CALBE/GARDELEGEN. Very fine collection of covers and cards.
GERMANY CALBE/GARDELEGEN. Very fine collection of covers and cards. Main collection in thick album with covers and cards nicely described and mounted on pages with many very fine items both Prephilately and with stamps. Seen many interresting notations, and various postmarks. Also small box with...

Varenr: 5623490
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-03-2020
20:29
Danmark. Christian X 10 kroner 1913 guldmønt

Varenr: 5623638
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-03-2020
20:30
DKK 1.300
Tetradrakme, Grækenland, Attika/byen Athen (efter 449 f. Kr.)
Hovedet af Athene, tetradrakme, Grækenland, Attika/byen Athen (efter 449 f. Kr.), avers med hovede af Athene, revers med ugle med olivengren og månesegl i Quadratum Incusum, udført i sølv, vægt ca.: 16 g. Tilstand: Very fine (VF) - Fine (F)

Varenr: 5626687
DKK 7.450 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 29-03-2020
20:33
DKK 1.490
Brettspiel, Congkak, Holz, Indonesien
Brettspiel, Congkak, Holz, Indonesien. Längliches, dunkel furniertes Holzbrett mit auf zwei Seiten je sechs Spielmulden angebracht, sowie an den beiden Enden jeweils mit einer größeren Speichermulde versehen, die von zwei hockenden und fratzenartigen Figuren, mittig mit einer liegenden Figur, die...

Varenr: 5614239
DKK 2.794 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-03-2020
20:36
DKK 298
Zwei Buchstützen, Holz, Ägypten (2)
Zwei Buchstützen, Holz, Ägypten. Zwei Buchstützen mit der Darstellung ägyptischer Gottheiten, jeweils sitzend und die Arme vor den Knien verschränkend, auf einem L-förmigen Sockel platziert, rückseitig jeweils als Replika sowie mit 'M' bezeichnet, je: H.21,5cm, B.9cm, T.15,5cm, altersgemäße ...

Varenr: 5614141
DKK 1.490 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-03-2020
20:40
DKK 335
SWITZERLAND. Mi. 61Xb. 40 Rp. Very fine copy used.
SWITZERLAND. Mi. 61Xb. 40 Rp. Very fine copy used. Cert. Emil Rellstab. (€750)

Varenr: 5615209
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 29-03-2020
20:44
Danmark. 20 kroner guldmønt 1873, Christian IX
Danmark. 20 kroner guldmønt 1873, Christian IX.

Varenr: 5623635
DKK 2.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-03-2020
20:44
Koncak / Adic, drei Pfeifen, Meerschaum, Perlmutt, Leder, Türkei (3)
Koncak / Adic, drei Pfeifen, Meerschaum, Perlmutt, Leder, Türkei. Konvolut bestehend aus drei handgefertigten Pfeifen aus Meerschaum mit Perlmuttstiel von Koncak, zwei in lederner Pfeifenbox, eine mit Hersteller-Klebeetikett, H.6cm, L.15,5cm, T.5cm, sowie einer Pfeife mit Strebewerk im Meerschaum...

Varenr: 5557282
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-03-2020
20:46
DKK 335
DANMARK. 2 RBS. Thiele, PRAGT-mærke.
DANMARK. 2 RBS. Thiele, PRAGT-mærke. AFA 2b. 2 RBS, Thieles tryk, pl. I, nr. 87, type 7. Særdeles frisk farve i dyb blå og med 4 pæne til meget brede rande. PRAGT-mærke, attest S. Kaiser.

Varenr: 5626579
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-03-2020
20:46
DKK 2.800
Sculpture, Guanyin, bronze, China
Sculpture, Guanyin, bronze, China. Large, seated Guanyin sculpture with one bent leg, sitting on a lotus throne, gold paint, Chinese signature at top on throne, H 49cm, W 35cm, D 22cm, scuffing commensurate with age, partial patina as well as some signs of oxidation.

Varenr: 5580632
DKK 37.250 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-03-2020
20:47
DKK 19.370
Adolf Jäger, mønter, '10 Pfennig', specialprægning, messing, Tyskland, 1949 (2)
Adolf Jäger, to mønter, '10 Pfennig', specialprægning, messing, Tyskland, 1949. To 10-pfennig-mønter fra 1949 med prægning, hver især betegnet med '10 Pfennig', desuden med betegnelse og datering på bagsiden, i midten med egeblad, Ø 21,5 mm. (2)

Varenr: 5589016
DKK 6.705 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-03-2020
20:47
DKK 298
Marklin H0. Samling personvogne (10)
Marklin H0. Samling personvogne, DB, DSG. Fremstår med brugsspor, i originalemballage. (10)

Varenr: 5625445
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-03-2020
20:48
DKK 500
Edition Luxe Credit Suisse Guldtacka finguld
CREDIT SUISSE, guldtacka, finguld 999.9, ca 47x27x4 mm, vikt ca 100 g, plastficka medföljer

Varenr: 5626275
DKK 42.410 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 29-03-2020
20:49
Se mere
Balinesische Barong Maske aus Holz
Balinesische Barong Maske aus Holz. bemalte Holzkonstrukton. Seitenteile am Hauptkörper angeschraubt. H. 91cm, B. 115cm, T. 29cm. Mehrere Restaurierungen vorhanden.

Varenr: 5625773
DKK 1.490 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 29-03-2020
20:52
DKK 298
Travel guides etc., Germany, 72 vol.
TRAVEL GUIDES ETC., GERMANY (72). Lot consisting of guidebooks, maps, etc. 19th and 20th centuries. Reichs-Verkehrsführer 1927. Herausgegeben unter Mitarbeit zahlreicher zuständiger Reichs-, Staats- und Kommunalbehörden vom Allgemeinen Deutschen Automobil-Club, München und vom Verlag Dr. Hüsing & Co. (somewhat stained printed linen); BREDERLOW. Der Harz. Zur Belehrung und Unterhaltung für Harzreisende. Braunschweig, 1846 (plain paper boards, illustrated with 12 lithographed plates); JOANNE. Les bords du Rhin illustrés par Adolphe Joanne. Pars, 1863 (worn and stained publisher's cloth, profusely illustrated with woodcuts); BAEDEKER. Thüringen. Provinz Sachsen, südlicher Teil - Leipzig - Kassel - Hannover - Bamberg - Würzburg. Leipzig, 1920 (slightly worn publisher's cloth, 2 copies); BAEDEKER. Der Harz. Magdeburg - Braunschweig - Hildesheim - Hannover - Halle - Leipzig - Kassel. Leipzig, 1920 (somewhat worn publisher's cloth).. . Etc. 72 volumes in all, bound, paperbacks, maps. Varying

Varenr: 5626279
20:53
Se mere
Færøerne. Postfrisk samling i album og indstiksbøger (4)
Færøerne. 2 Indstiksbøger med postfrisk og lidt stemplet, også firblokke. Leuchtturm album med Færøerne postfrisk 1940/41-1997 samt firblokke, nogle huller. Leuchtturm album med helark, juleark.

Varenr: 5601105
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-03-2020
20:56
Märklin. Samling nyere lokomotiver og tilbehør
Märklin. Samling nyere lokomotiver og tilbehør bestående af Mobile Station 60653, lokomotiverne fra Märklin nr. 37736, 37698, 37677, 37745, 37000. Roco lokomotiv nr. 54425. Hobbytrade nr. 251508, lokomotiv uden æske samt diverse vogne. Fremstår med få brugsspor.

Varenr: 5601337
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-03-2020
20:56
DKK 6.400
Märklin. Fem lokomotiver (5)
Märklin. Fem lokomotiver nr. 37331, 37601, 36741, 37724 og 39641. I originale æsker. Fremstår med minimale brugsspor.

Varenr: 5591717
20:56
Dupont Feuerzeug
Gasfeuerzeug aus der Manufaktur S.T. Dupont, Versilberte Oberfläche, Nr.: 19JLB49, Original Etui vorhanden. Das Feuerzeug befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchsspuren und wurde nicht auf die Funktion geprüft.

Varenr: 5531241
DKK 1.118 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 29-03-2020
20:58
DKK 298
Snuff Bottle mit erotischer Darstellung
Snuff Bottle mit erotischer Darstellung, handgefertigt aus Horn und Bein, handstaffiert, Maße ca.: H.:5,5 cm, B.4,5 cm, T.1,3 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.

Varenr: 5603966
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 29-03-2020
21:05
DKK 298
Altarljustake
ALTARLJUSSTAKE, VAS, KORG, porslin, Japan, samtida, höjd 21-30 cm

Varenr: 5626291
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 29-03-2020
21:05
Se mere
Macedonia, Neapolis. C. 520-480 BCE (4)
Macedonia, Neapolis, c. 520-480 v.Chr., Gorgoneion with protruding tongue, made of silver, Approx. weight: 8 g. Condition: Very fine (VF)- Fine (F)

Varenr: 5626645
DKK 8.940 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 29-03-2020
21:07
DKK 2.049
Table, wood, jade, coral, China, 19th century
Table, wood, jade, coral, China, 19th century. Chinese table on three feet of wood in black glaze with an octagonal tabletop with the depiction of a Chinese cycle, with inlays of coral and jade, colour glaze, tabletop fold out, H 74cm, D 51.5cm, wear and scuffing commensurate with age, partial ...

Varenr: 5609844
DKK 18.252 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 29-03-2020
21:12
DKK 1.676
Ljusstakar ett par
LJUSSTAKAR, 1 par, omkring 1900, mässing, höjd ca 25 cm

Varenr: 5626303
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 29-03-2020
21:17
Se mere
Tetradrakme, Grækenland, Attika/byen Athen (449-413 f. Kr.) Hovedet af Athene
Tetradrakme, Grækenland, Attika/byen Athen (449-413 f. Kr.), avers med hoved af Athene, revers med ugle med olivengren og månesegl i Quadratum Incusum, udført i sølv, Vægt ca. 16 g. Tilstand: Very fine (VF) - Fine (F)

Varenr: 5626735
21:20
DKK 1.341
Väggappliquer ett par
VÄGGAPPLIQUER, 1 par, 1900-tal, mässing, 5 ljusarmar, elektrifierade, höjd ca 33 cm

Varenr: 5626309
DKK 1.060 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 29-03-2020
21:23
Se mere
12345...24»