Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Grønlandica. Fedtstensfigur
Grønlandica. Fedtstensfigur. sign. QWA. H. 17 cm.
Varenr: 5002814
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
12:15:36
DKK 700
Gyngehest, ca. 1900
Gyngehest betrukket med skind, manke og hale af hestehår, antageligt fra ca. 1900. Brugs- og alderspræget. Nytilvirket gænge af fyrretræ. H. 78. L. 98 cm.
Varenr: 4996740
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-05-2018
12:34:00
Märklin. 125 års jubilæumssæt, HO, nr. 2857 'Württembergischer Zug'
Märklin 125 års jubilæumssæt, HO, nr. 2857 'Württembergischer Zug'. I original æske. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.
Varenr: 5006178
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-05-2018
13:01:00
DKK 650
Samling legetøjsbiler, Lesney, Matchbox, Lego m.fl. (79+)
Samling legetøjsbiler af metal og plast, primært Lesney og Matchbox, 4 stk. Lego m.fl. 8 i originale æsker, heraf de 7 med biler. 1960'erne og senere. Der medfølger en kasse med løsdele/biler og en Matchbox kuffert med defekter. Fremstår i blandet stand med brugsspor, mangler forekommer.
Varenr: 4998156
DKK 2.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2018
13:33:00
Par svenske kagedåser 'Örebro Kex' (2)
Par svenske kagedåser 'Örebro Kex' af blik med reklametryk og glasruder i front h.24 x 23 x 22 cm. fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor.
Varenr: 5002661
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2018
13:35:00
DKK 1.800
Santana. Akustisk spansk guitar, model No. 1577
Santana. Akustisk spansk guitar, model No. 1577. Mindre brugsmærker.
Varenr: 5004134
13:42:52
Flyttekasse med samlerting
Flyttekasse med alverdens ældre samlerting bl.a. samlermærker (Exlibis), billetter, øl og sodavandsetiketter, plumber, bankbøger, rationeringsmærker, rabatmærkebøger m.m. Eftersyn tilrådes da standen er MEGET blandet
Varenr: 4982822
DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
13:49:11
Samling afrikanske skåle/fade (27)
Samling afrikanske skåle/fade af lertøj. Ø ca. 28 cm. Varierer i størrelse. (27)
Varenr: 5003038
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
14:03:00
DKK 450
Schatz Ocean Quartz skibsur og barometer. (2)
Schatz Ocean Quartz skibsur, urskive med romertal samt facetslebet glas. Schartz barometer. Ø 18 cm. Lauritz com indestår ikke for funktionaliteten. (2)
Varenr: 5002633
14:15:00
Japansk samurai sværd, Yasumitsu-tanto, ant. sen Muromachi periode
Japansk samurai sværd, Yasumitsu-tanto, ant. sen Muromachi periode Odawara Soshu skole - Sen Muromachi periode (1336 - 1573) - Odawara smede signerede oftest med nijimei Soshu klinge i Aikuchi montering. Tidssvarende montering, med flot rødlakeret Saya, fittings i horn, den originale ...
Varenr: 5004286
DKK 14.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
14:28:00
DKK 3.600
Samling frimærker mange UN
Samling frimærker bestående af: 8 album med hele verden, 1 album danske FDC, 3 store album med UN og 2 album med UN dubletter.
Varenr: 4993239
14:35:44
DKK 850
Christgau kaffedåse
Christgau kaffedåse med låg h.43 cm. Starten af 1900 tallet. Alm. aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 5002659
14:36:00
Japansk træsnit, 1900-tallet
Japansk træsnit, 1900-tallet. Rammemål 55 x 43 cm.
Varenr: 4941279
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
14:38:00
Hvalrostænder, H. 52 cm. inkl overkæbe
Hvalrostænder, H. 52 cm. inkl overkæbe. Sidder fast i kæbe med kindtænder, monteret på plade. Kan sælges indenfor EU uden Cites certifikat.
Varenr: 5002439
DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2018
14:40:00
DKK 4.400
Breedlove 'Atlas Series' akustisk guitar
Breedlove akustisk guitar 'Atlas Series' Retro D/ERe serienr.11078412, der medfølger transporttaske samt andet tilbehør. L.104 cm. Fremstår med alm. lette brugsspor.
Varenr: 5002788
DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2018
15:02:00
Afrikanske trommer (2)
Afrikanske trommer beklædt med zebraskind og skind, H. 59, Ø. 50 cm. og H. 44 og Ø 44 cm. Brugsspor. (2)
Varenr: 5004036
15:04:13
Købmandsbutik med tilbehør 1950'erne
Købmandsbutik af bemalet træ fra 1950'erne med tilhørende varer m.m. heraf en del originale, samt en kuffert med diverse andre lidt senere varer. 1950'erne. H.23 x 51 x d.28 cm. Brugsspor,
Varenr: 5000820
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2018
15:11:00
Niels Hansen.Håndbygget 4/4 dansk bygget violin.
Niels Hansen. Dansk bygget violin. Indvendigt betegnet med blæk: '8/6 1937, No 10. Ombygget af N. Hansen' samt utydelig adresse. violin med opsætning samt strenge. Mindre revne ved sneglen. Violinkasse medfølger.
Varenr: 5002803
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
15:27:00
DKK 950
Vas Kina 1800-tal
VAS, porslin, 1800-talets andra hälft, Kina, dekor i underglasyr i powder blue, dekor i underglasyr av figurscen respektive blomster, höjd ca 22 cm
Varenr: 5003406
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
15:27:00
Se mere
The Australian Nugget guldmønt 100 Dollars. 1991.
The Australian Nugget 100 dollars. 1991. guldmønt. Vægt 33,93 gram, lødighed 0,9999. Finguldindhold = 1 oz.
Varenr: 5003257
DKK 7.600 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
15:32:00
DKK 7.400
Sparebøsse af bemalet støbejern udført hos Shepard Hardware
Sparebøsse af bemalet støbejern udført hos Shepard Hardware "Jolly Nigger Bank" H. 16 cm. Fremstår med brugsspor, afskalninger, men fungerer umiddelbart mekanisk. Beholder til mønter mangler.
Varenr: 5003698
15:34:00
DKK 450
Hawkes & Spinks brevpresse 'Honningbjørn'
Hawkes & Spinks brevpresse 'Honningbjørn' af bronze, stemplet i bund. 1930'erne. H.8 cm.
Varenr: 5002665
15:36:00
Träskulptur
SKULPTUR av sakral karaktär, 1700-tal, skuren i trä, mindre rester av kredering, senare bronsering, höjd ca 50 cm.
Varenr: 5003415
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-05-2018
15:51:00
Se mere
Samling LP-plader ca. 300 stk
Samling LP-plader ialt ca. 300 stk i blandet stand meget Pop, Rock, disco. Ikke klassisk
Varenr: 5003565
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2018
16:03:00
DKK 1.200
Skylt Kungliga Danska Automobilklubben
SKYLT, glas, 1900-tal, märkt Kgl Dansk Automobil Klubb, K.D.A.K, med vapendekor, 39,5x29 cm
Varenr: 5003427
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
16:30:00
Se mere
Skønvirke boghandlerskilt af kobber
Skønvirke boghandlerskilt af kobber i form af en Ugle med øjne af glas h.28,5 cm. Starten af 1900 tallet.
Varenr: 5002658
16:37:00
DKK 850
Guanyin
FIGURIN, i form av Guanyin, sent 1900-tal, celadonglasyr, höjd ca 61 cm
Varenr: 5003432
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-05-2018
16:45:00
Se mere
Japanisches Katabori Netsuke
Japanisches Katabori Netsuke mit der Abbildung eines Kürbis und einer kleinen Maus die an dem selben nagt. Gefertigt ist das Netsuke aus Steatit. Maße ca.: 42,5 x 33,8 x 13 mm. Gewicht ca.: 32 g.
Varenr: 4964127
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-05-2018
16:54:39
DKK 298
Stor håndbygget skibsmodel af skoleskibet 'København'
Stor håndbygget skibsmodel af skoleskibet 'København' (en femmastet bark), udført af bemalet træ, med fuld rigning. Mange detaljer som rebstiger, redningsbåde m.m. Fribord lakeret i hvid og sort, grøn under vandlinjen. Selve skibet størrelse er: L. 168 cm, H. 86 cm(med stand). Specielbygget ...
Varenr: 5004377
DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 22-05-2018
17:08:02
DKK 2.800
Fickurställ Bonna-Janne
JAN PETTER JANSSON, "Bonna-Janne", fickurställ, 1800-talets andra hälft, stomme av svärtat trä, skuren dekor av ben, höjd ca 25 cm
Varenr: 5003445
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 22-05-2018
17:27:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >>