Vurdering
12345...25»   Varer pr. side   741 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Legetøjsbil, Cawa bronzefad & figur af metal (3)
Legetøjsbil af sortmalet blik, 'Cawa' bronzefad, forgyldt bronze & figur i form af stående dreng, bronzeret zink eller andet metal. 20 årh, dreng muligvist omkr. 1900. Stedvise brugsspor & patina. Drengefigur antageligt oprindeligt med sokkel, mont. på rund plade. Mål: bil 29 cm. Dreng H. 30. Fad...

Varenr: 6123402
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-12-2021
09:19
Kay Bojesen, Garder, Fanebærer samt fløjtespiller (stor model) (2)
Kay Bojesen (1886-1958). Gardere i form af fanebærer samt fløjtespiller af bemalet træ. Designet i 1942. H. 152 og 102 cm. Fremstår med minimal slitage i form af enkelte afskalninger. (2)

Varenr: 6100826
DKK 40.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-12-2021
10:17
DKK 30.000
Rosendahl x Zarah Voigt Julestjerne - forgyldt (Ø13 cm)
Rosendahl

 DKK 179,95
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Kosta Boda, Holmegaard, mfl. Samling glas (5)
Kosta Boda, Holmegaard, mfl. Samling glas bestående af to flasker H. 25-34 cm. Lille vase H. 7 cm. Skål H. 9, Ø. 12 cm. Firkantet fad H. 6, 22 x 22 cm. Fremstår med brugsspor. (5)

Varenr: 6124570
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-12-2021
10:37
DKK 700
Danmarks Oldtid: Diverse flinteredskaber (40+)
Danmarks Oldtid: Diverse flinteredskaber bestående af dolke, segl, bjergartsøkser mm. Mange med afslag. L op til 16 cm. (40+)

Varenr: 6120707
DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-12-2021
11:05
DKK 14.500
Lego- Expert. Taj Mahal, nr. 10256
Lego- Expert. Taj Mahal, nr. 10256. Fremstår ubrugt i original forseglet emballage. Emballagen fremstår med håndteringsspor/mærker.

Varenr: 6079568
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
11:13
DKK 3.600
Sekskantet kinesisk hat stand af porcelæn 1800 tallet
Sekskantet kinesisk hat stand af porcelæn, gennembrudte sider og polykrom dekoration i form af dyr, figurer og skrifttegn. H.29,5 cm.

Varenr: 6126548
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-12-2021
11:38
DKK 850
Märklin. Modeltog nr. 55005 Damplokomotiv
Märklin. Modeltog nr. 55005 Damplokomotiv med dampkedel, Royal Bavarian State Railroad (K.Bay.Sts.B.) klasse S 3/6 i den grønne provinsjernbanemaling af prototypen i Era I. 4-6-2 hjularrangement, "Pacific" design. Fremstår med brugsspor og i original kasse.

Varenr: 6109438
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-12-2021
11:45
DKK 6.000
Dansk Rav, 3 ravklumper på henholdvis 100, 59 gram og 27 gram. Fundet ved Vesterhavet (3)
Dansk rav. 3 ravklumper på henholdsvis ca.100 gram. Mål ca. 8x6x4 cm. og en ravklump 59 gram. Mål ca. 9x5,5x4 cm. og en ravklump på 27 gram. Mål 5,5x3,5x3 cm. Fundet ved Vesterhavet fra Agger til Hirtshals. (3)

Varenr: 5848219
DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-12-2021
13:38
DKK 4.600
Rosendahl x Zarah Voigt Kræmmerhus - forgyldt
Rosendahl

 DKK 179,95
NYHED LAURITZshop

Hvalrostand L 48 cm
Hvalrostand. L. 48 cm, vægt: 1360 g. Fremstår med revner, monteret med sølv endestykke. Kan sælges inden for EU uden CITES. Ved handel uden for EU skal der søges eksport/import tilladelse for udlevering

Varenr: 6126324
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-12-2021
13:51
DKK 1.200
Kinesisk hatstand / bordlampe
Kinesisk hatstand / bordlampe af porcelæn, polykrom dekoreret med figurscene og skrifttegn, Montage / fatning af messing med ledningsgennemføring. Sign. i bund. H. 28/57 cm. Fremstår med skævhed på bund.

Varenr: 6116032
DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-12-2021
13:57
Frimærker, Frimærkealbum med heleverden
Gammel album med heleverden,Danmark, England, Kina m.m.

Varenr: 6107723
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-12-2021
14:30
Tre ældre radioer, Philips m.m. (3)
Tre ældre radioer bestående af en Philips Sonate i kabinet af teaktræ h.33 x 50,5 x d.26 cm samt to ældre radioer fra 1920'erne i kasser af egetræ h.23 x 58 x d.25 cm og h.21,5 x 36,5 x d.24 cm, den ene med glasfront mærket 'Unica', begge med kraftige brugsspor, skader og mangler. Lauritz.com ...

Varenr: 6126385
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-12-2021
14:40
Seks polerede ravkugler ca. 24,1 gr.
Seks kugler af transparent poleret rav mål Ø ca. 1,9 cm. Samlet vægt 24.1 gr.

Varenr: 6016260
DKK 4.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-12-2021
15:32
Stor samling julepynt, herunder en ældre nisser mm.
Stor samling julepynt i fire flyttekasser herunder diverse julekugler, halvkugler, trompet, fugle, julemand i kane, lysestager, elstager, nisser/ julemænd i stof mv, enkelt gammel nisse ca 1940, H. 48 cm, øvrige fra 1900-tallets anden halvdel, et par ældre keramiske nisser, H. ca. 20 cm fra ca. ...

Varenr: 6116044
DKK 2.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
15:41
Kinesisk tallerken samt skål i porcelæn (2)
Kinesisk tallerken i porcelæn, Ø. 25,7 cm, dekoreret med figurer på balancebom, med sjippetov og siddende i gynge samt med blomster og bladranker på orange bund. Mærket på bagsiden. Nyere skål i hvid procelæn med guldkanter og skrifttegn, mærket i bund. H. 6 cm, Ø. 11,6 cm, ant. Kina ...

Varenr: 6108627
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
16:31
Samling fyldepenne (14)
Samling fyldepenne, stiftblyanter fra Parker mfl. 1 med 14 karat guldspids, andre med iridium. Brugsspor samt enkelte skader. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (14)

Varenr: 6124811
16:39
Rosendahl x Zarah Voigt Julehjerte - forgyldt (H12,8 cm)
Rosendahl

 DKK 179,95
NYHED LAURITZshop

House of Amber. To ravklumper, ca. 33 g (2)
House of Amber. To ravklumper af cognacrav. Mål ca. 5,5 x 4 cm og 4,4 x 3,5 cm. Vægt ca. 33 g. (2) Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 effekter, der ...

Varenr: 6110752

DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-12-2021
16:45
To modelskibe. 'Cutty Sark' og 'Constitution' (2)
To modelskibe. 'Cutty Sark' (L. 93 cm.) og 'Constitution' (L. 82 cm.). Begge skibe er udført i plast. Fremstår med defekter og mangler. (2)

Varenr: 6124424
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 05-12-2021
17:23
Carl Zeiss refraktometer
Carl Zeiss, refraktometer, mrk. nr. 13689 i original trækasse mrk. Brock & Michelsen - København. H. 22,5 cm. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten

Varenr: 6118258
DKK 1.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
17:26
DKK 1.200
Kinesiske håndskårne masker i rosentræ mm. (3)
Et par kinesiske, håndskårne masker i rosentræ, Højde 26,5cm og 27,5 cm, tænder og øjne i ben/ tand (manglende tændersamt øjne), miniaturerumdeler med malerier af hhv. landskab med bjerg og fugle og blomster, H.14,5 cm, Længde 20,5 cm.

Varenr: 6100521
17:31
Hvalrostand. L. 47 cm
Hvalrostand. L. 47 cm, vægt: 925 g. Fremstår med revner. Kan sælges inden for EU uden CITES. Ved handel uden for EU skal der søges eksport/import tilladelse for udlevering

Varenr: 6126314
17:39
DKK 1.200
To polerede ravkugler ca. 15 gr. (2)
To poleret kugler af transparent rav. Ø ca. 2.2 cm. Samlet vægt ca. 15 gr.

Varenr: 6016282
DKK 4.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-12-2021
17:40
DKK 3.600
Byggekran. Fremstillet i Frankrig af Joustra.
Byggekran. Fremstillet i Frankrig af Joustra. Mekanisk bliklegetøj af tin, blik og gummihjul. 1950'erne. 38x46 cm. Fremstår med ridser og brugsspor.

Varenr: 6124552
18:05
Samling LP'er. Udenlandsk rock. (49)
Samling på 49 LP'er. Udenlandsk rock bestående af: The Sisters of Mercy, Death Angel, Patti Smith Group og mange flere. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6126327
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 05-12-2021
18:05
DKK 1.800
Rosendahl x Zarah Voigt Julehjerte - forgyldt (H25 cm)
Rosendahl

 DKK 349,95
NYHED LAURITZshop

Danmark Jule og Velgørenhedsark m.m
Danmark Jule og Velgørenhedsark. Ringbind med div ark m.m.

Varenr: 6122605
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-12-2021
18:06
Russiske skåle af træ ca 17-1800 tallet (3)
Russiske skåle af træ med dekoration med ca 17-1800 tallet Stor skål H. 16, Ø 31 cm. mindre skål H. 10, Ø 20 cm, krukke med låg. H. 8,5 Ø 17 cm (3)

Varenr: 6108662
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 05-12-2021
18:08
DKK 500
Mini Singer legetøjs symaskine
Singer "legetøjs" symaskine af metal. H. 17 cm. B. 18 cm. Med brugsspor. Orig instruktionsbrochure medfølger.

Varenr: 6112575
18:19
Antik tromme (3)
Antik tromme bemalet sort og rød Ø 41 cm. H 30 cm. Par trommestikker af ibenholt og ben L 47 cm. medfølger. 1900-tallets første del. Fremstår med aldersvarende brugsspor. (3)

Varenr: 6124915
18:32
Samling mønter primært DK, bla. en del gangbart.
Samling mønter bestående af : DK, bla. en del gangbar mønt, lidt sedler og sølv. Æske med lidt lager samt pose med lidt udenlandsk mønt.

Varenr: 6105193
DKK 2.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 05-12-2021
18:33
DKK 1.300
Dykkerhjelm af bronze og messing (replika)
Dykkerhjelm af bronze og messing (replika). Højde 47 cm.

Varenr: 6126240
DKK 3.800 DK, Odense, Kratholmvej 05-12-2021
18:36
DKK 1.700
12345...25»