Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 33  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Bulgarsk ikon forestillende Jesu dåb, af nyere dato
Bulgarsk ikon forestillende Jesu dåb i floden Jordan, tempera på træ. Af nyere dato. 28 x 21 cm. Ikonens motiv er malet efter original ikon fra Klosteret Skt. Ivan of Rila (Rila Monastery), Bulgarien.
Varenr: 5411775
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
15:14:00
To Teknobiler (2)
To Teknobiler i form af Ford Taunus med reklamer fra Dehns vaskerier og VW folkevognsrugbrød med BP reklamer. Begge fremstår med mindre brugsspor og i original emballage.
Varenr: 5438586
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
15:14:00
Halvsides annonce i Ekstra Bladet
Halvsides annonce i Ekstra Bladet - 3 spalter á 365mm - som skal indrykkes i avisen på en hverdag eller lørdag senest en måned efter hammerslag. Annoncen placeres bedst muligt i avisen. Auktionsvinder leverer trykklart materiale, og overholder deadlines. Se: Materialekrav ...
Varenr: 5083021

DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
15:24:00
Excel. Classic metal racer i pink
Excel. Classic metal racer i pink. Skubbebil til børn i alderen 2-8 år. H. 41, L. 78, B. 38 cm. Levers i original emballage.
Varenr: 5283269

DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
15:28:00
Tom Zoo Aber (2)
Tom Zoo Aber. To tyske kravleaber L. ca. 20 cm. (2)
Varenr: 5440846
15:36:00
DKK 500
Samling modeltog (7)
Elektrisk modeltog mrk. Gilbert, American Flyer bestående af lokomotiv og fem vogne. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5421042
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
15:39:00
Sextant 1800-tal
SEXTANT, 1800-talets sista kvartal, brons, delvist förmässingad, märkt C. (Charles) Piers [...] St. Port Adelaide, i originalschatull, schatullets storlek ca 12, 23,5x24,5 cm
Varenr: 5439473
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
16:00:00
Se mere
Stereskop / stereoscope, 1900-tallets begyndelse
Stereoscope, 3-dimensionelt billedapparat/stereoscope, billeder fra Rom. Tidlig 1900-tallet. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 5413080
16:02:00
Engelsk tantalus, 1900-tallets begyndelse
Engelsk tantalus af egetræ med beslag af metal, med tre karafler, 1900-tallets begyndelse. Nøgler medfølger. H. inkl. hank 31 cm, L. 34 cm, B. 12 cm. Dertil tre sølvplaketter, hhv. Sherry, Cognac og Gin. Stemplet 925 Denmark. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, enkelte minimale afslag på ...
Varenr: 5441530
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 21-09-2019
16:04:47
Solurskompass 1800
SOLUR med kompass, omkring år 1800, mässing med graverad dekor, märkt IZS, lockets insida märkt IR, 2-delat med separat solur, originaletui i mahogny, insida klädd i blå plysch, etuiets storlek ca 3x10,5x10 cm
Varenr: 5439476
DKK 2.085 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
16:09:00
Se mere
Samling modeltog Spor H0 Märklin m.m.
Samling modeltog Spor H0 Märklin m.m. bestående af 6 lokomotiver, 17 godsvogne, 7 passagervogne, 3 samlesæt, diverse huse, skinner og andet tilbehør. Blandet stand med brugsspor, skader og mangler kan forekomme.
Varenr: 5436228
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
16:22:00
DKK 1.300
Afrikansk kungakrona
KONUNGAKRONA (odudua), Yoruba, Nigeria, 1900-tal, textil med pärlbroderi, höjd 42cm (107cm inkl pärlhängen). Proveniens: enligt uppgift inköpt hos Tribal Art-handlare Bruce Green, New York omkring 1986 för ca $3.500
Varenr: 5439482
DKK 10.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
16:27:00
Se mere
Herba m.m. Samling modelfly
Herba m.m. Samling med 41 modelfly og luftfavnsbygninger alle i originalæsker m.m.
Varenr: 5410710
DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
16:33:00
Emaljeskilt. Stjernens øl og mineralvande
Emaljeskilt.' Stjernens Øl og Mineralvande', tegnet af Sven Henriksen (1890-1935). H. 70 cm B. 50 cm. Fremstår med rustpletter i udkant af motiv, enkelte afslag på kant, stjerner i emalje nederst. Litteratur: John Juhler Hansen, 'Gadens Blikfang', afbildet og omtalt.
Varenr: 5441049
DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
16:50:00
DKK 7.200
Varenr: 5283273

17:03:00
Matgrupp M/n Verdi
M/N VERDI, matgrupp, bestående av matbord samt 6 stolar, mahogny med mässingsdekor, bordets höjd ca 79, diameter 210, stolarnas sitthöjd 45 cm. . PROVENIENS: . M/N Verdi, byggd 1951, Genova, upphuggen 1977
Varenr: 5439490
DKK 20.849 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
17:03:00
Se mere
Steiff næsehorn
Steiff næsehorn nummer 1110/18. H.20 cm, l.29 cm.
Varenr: 5438582
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
17:23:00
Vettar
VETTAR, 3 st, 1900-talets första hälft, föreställande knipor, den större med signering undertill, längd ca 27-31 cm
Varenr: 5439497
DKK 1.737 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
17:24:00
Se mere
Kompass Lyth
KOMPASS, 1941, Lyth Stockholm, luftkompass med kardansk upphängning och väggmontering, förvaringslåda för kompenseringsmagneter, mässing, märkt No. 18300
Varenr: 5439504
17:45:00
Se mere
Gussform, Schwan
Gussform, Schwan Bronze, Negativform mit Scharnieren. Maße: H. 22, L. 26, B. 20 cm altersgemäßer Zustand.
Varenr: 5419919
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
17:50:00
DKK 298
Dele Africana, af udskåret træ (4)
Dele Africana, af udskåret træ, morter med pistil, kar med hældetud og aflang skål. H.19-37 cm, skål l.72 cm. Brugsspor, kar med lugtgener.
Varenr: 5422677
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
17:52:00
Zwei alte Lampen/ Seippel Grubenlampe/ Wigan Bulkhead
Zwei alte Lampen/ Seippel Grubenlampe/ Wigan Bulkhead Metalllkorpus mit Henkel und grünem/ rotem/ weißem Glas von Wilhelm Seippel Gruben- und Sicherheitslampen Bochum; Gusslampe zur Fixierung an der wand von The Wigan S African Pat 1992 Dutch Pat 81768, British Pat 499164 Maße Henkellampe: H....
Varenr: 5430776
17:55:00
DKK 298
Putten/ Engel (3)
Putten/ Engel (3) goldfarbig angemalte Keramik und Holzskulpturen (2), Halbseitig ausgeformt, zur Anbringung an der Wand, Maße großer Engel: H. 20, B. 14, T. 5 cm altersgemäßer Zustand, Golfarbe stellenweise abgeschliffen.
Varenr: 5411061
18:00:00
DKK 298
Kinesisk fire-delt foldeskærm rigt dekoreret, ca. 2000
Kinesisk fire-delt sortlakeret foldeskærm, rigt dekoreret med figurer, fugle mm. af perlemorsbemalet plast. H. 182 cm. Hvert fag B. 45 cm. Total bredde ca. 180 cm.
Varenr: 5402539
DKK 2.400 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
18:03:00
Skeppslykta flottan
SKEPPSLAMPA, 1900-talets första hälft, mässing och glas, bär flottans märkning, höjd ca 30 cm
Varenr: 5439508
DKK 1.042 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
18:09:00
Se mere
Gefäß, Burma, ca. 19 Jh.
Gefäß, Burma ca. 19. Jh. Dreiteiliger Holzkorpus, bemalt, sehr reich verziert, mit weißen und grünen Pajette. Maße: H. 38, Ø 16 cm. altersgemäßer Zustand.
Varenr: 5401689
DKK 2.608 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
18:10:00
DKK 372
Antike Hostieneisen/ Oblateneisen/ Waffeleisen (4)
Antike Hostieneisen/ Oblateneisen/ Waffeleisen (4) Gusseisen mit diversen Negativmustern in den Pfannen. Maße: L. 34-75 cm; Pfanne: Ø 9-14 cm. altersgemäßer Zustand.
Varenr: 5428501
18:10:00
DKK 335
Timglas barock
TIMGLAS, 1600-/1700-tal, barock, 2-delat glas, gröntonad glasmassa, ställning av trä med dekorativt skurna detaljer, oktagonal topp- och bottenplatta, höjd ca 18,5 cm
Varenr: 5439511
18:18:00
Se mere
Konvolut / Sammlung Wachsorden Siegel deutscher Kaiser und Koenige mit Buch
Konvolut / Sammlung Wachsorden Siegel deutscher Kaiser und Koenige mit Buch sehr umfangreiche Siegelsammlung in sechs Boxen, alle beschriftet, offenbar vollständig. Geringe Gebrauchspuren, Kellergeruch.
Varenr: 5416950
DKK 1.862 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
18:20:00
DKK 335
Gussform, Bronze
Gussform, Bronze Negativform eines Korbgeflechts, fehlende Fixierungsstifte Maße: H. 10, Ø 18 cm. altersgemäßer Zustand, sichtbare Gebrauchsspuren
Varenr: 5419889
18:20:00
DKK 298
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 33  >>