Vurdering
12345...30»   Varer pr. side   874 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kinesisk figur af udskåret træ, 1800-tallet
Kinesisk figur af udskåret guldstafferet træ, 1800-tallet. H. 80 cm. Afslag på hænder og slitage.

Varenr: 5776978
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
08:51
Excel. Classic metal racer i pink
Excel. Classic metal racer i pink. Skubbebil til børn i alderen 2-8 år. H. 41, L. 78, B. 38 cm. Levers i original emballage.

Varenr: 5758169

DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
08:55
Rosendahl x Zarah Voigt Kræmmerhus - forsølvet
Rosendahl

 DKK 149,95
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Tre skolekort. Danmark samt Europa. (3)
Tre skolekort bestående af: Europa. 1: 3.000.000. Nordisk Korthandel. H. 290 cm. B. 210 cm. Bredde med pind 225 cm. Danmark. 1: 300.000. Nordisk Korthandel. H. 326 cm. B. 211 cm. Bredde med pind 226 cm. Danmark landskabskort. 1: 250.000. Geodætisk Institut. H. 164 cm. B. 200 cm. ...

Varenr: 5910466
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-01-2021
10:00
Trattinnick's botanical system 1802
TRATTINNICK'S BOTANICAL SYSTEM 1802. TRATTINNICK, LEOPOLD. Genera plantarum methodo naturali disposita a Leopoldo Trattinnick. Wien, 1802.
8vo. 177 x 107 mm. 88, (1) pp. Sewn as issued, in somewhat worn contemporary grey wrapper. Hand-written title on spine. Foxing throughout. Underlinings with pencil. Owner's signature of C. E. Meijerholm on front cover inside.

Pritzel 9437. First edition, published by the author.

Varenr: 5911614
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-01-2021
10:02
Se mere
Dosa emalj rokoko
DOSOR, 3 st, 17/1800-tal, emalj, dekor i form av rund dosa med pojke och djur, rund dosa med klockimitiation, samt dosa i form av ett äpple, diam ca 5-6,5 cm

PROVENIENS: Majoren och samlaren Carl Johansson, Härnösand
LITTERATUR: Svenska Hem i ord och bild, Juli 1924

Ingår i temaauktionen Selected antiques

Varenr: 5911616
DKK 2.193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-01-2021
10:06
Se mere
Krucifix argent haché 17/1800-tal
KRUCIFIX, argent haché, höjd 14 cm, 17/1800-tal

Varenr: 5911618
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-01-2021
10:10
Se mere
Västsvensk arkeologi, 17 vol.
VÄSTSVENSK ARKEOLOGI (17). MONTELIUS, OSCAR m. fl. Bidrag till kännedom om Göteborgs och Bohusläns fornminnen och historia utgifna på föranstaltande af länets hushållnings-sällskap. I-VIII. Stockholm, 1874-86/Göteborg, 1890-1913. I-IV i nötta samtida halvfranska band, V-VIII i gröna senare klotband.
Tillsammans med: Göteborgs och Bohusläns Fornminnesförenings Tidskrift. 1914-1957. Göteborg, 1914-49. Röda senare klotband.
Tillsammans med: Fynd. Göteborgs och Bohusläns Fornminnesförenings Tidskrift 1958-67. Göteborg, 1958-67. Röda senare klotband.
De tre första volkyemrna med biblkioteksstämpel från Uddevalla allmänna läroverk, volym IV med Nils Sandbergs stämpel.

Allt som utkom av dessa serier. Fynd fortsattes i annat format under titeln Fyndmeddelanden (1968-83).

Inalles 17 volymer. Ej kollationerade.

Varenr: 5911623
DKK 1.828 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-01-2021
10:20
Se mere
House of Amber. Ravklump af poleret mælkerav 29 g
House of Amber. Ravklump af poleret mælkerav 29 g. H. 2,2 cm. B. 5,7 cm. D. 3,3 cm. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 effekter, der sælges på auktioner...

Varenr: 5751228

DKK 6.600 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
10:36
DKK 3.200
Rosendahl x Zarah Voigt Harlequin Rhombe - forsølvet
Rosendahl

 DKK 149,95
NYHED LAURITZshop

Äldre militaria, 8 vol.
ÄLDRE MILITARIA (8). Parti äldre (1700- och 1800-tal) smärre skrifter. Bland annat Kongl. maj:ts krigs-articlar för des krigsmagt til lands och sjös. Gifne Stockholms slott den 31 martii 1798. Stockholm, 1836 (fint blindpressat grönt klotband, Carl A. respektive Gösta Bodmans exlibris); Lettres francoises et germaniques ou Reflexions militaires, litterarires, et critiques sur lkes francois et les allemans. Ouvrage également util aux officiers & aux beaux-esprits de l'une & de l'autre nation. London, 1740 (nött nära samtida pappband, fuktfläckad på slutet, Hammers exlibris); Handlingar rörande det af justitiae-ombudsmannen, herr friherre Mannerheim vid riksrätt anställda åtal emot statsrådet m. m. herr friherre Rudolph Cederström, i afseende å de, till befälhafvarne för en kustbevakningsexpedition, den 8 april 1817 utfärdade ordres. Stockholm, 1818 (marmorerat senare pappband); Tabeller till 1813 års infanterie-regemente. Stockholm, hos Peter Sohm, 1813 (samtida pappband, med 19 utvikba

Varenr: 5911635
10:44
Se mere
House of Amber. Ravklump af poleret mælkerav 16,6 g
House of Amber. Ravklump af poleret mælkerav 16,6 g. H. 2,5 cm. B. 4 cm. D. 3 cm. Vejl. udsalgspris 43.422 DKK/5.790 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. ...

Varenr: 5744223

DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
10:53
DKK 4.200
House of Amber. Ravklump af naturrav 126,4 gr.
House of Amber. Ravklump af naturrav 126,4 gr. H. 4 cm. B. 7 cm. Vejl. udsalgspris 32.950 DKK/4.393 euro. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 effekter, ...

Varenr: 5738628
DKK 8.400 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
10:54
DKK 5.200
To hatstands af porcelæn, 1900-tallet (2)
To hatstands af porcelæn, Kina & Japan 1900-tallet. H. 29 cm. Den sorte med hårrevne. (2)

Varenr: 5903232
10:56
Maki-E Art for House of Amber. Dekoreret behandlet grøn ung rav 80,5
Maki-E Art for House of Amber. Dekoreret behandlet grøn ung rav 80,5 g. H. 7,4 cm. B. 9,5 cm. D. 6 cm. Vejl. udsalgspris 19.800 DKK/2.640 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . ...

Varenr: 5755938

DKK 6.400 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
10:59
Astrology - astronomy, 2 vol.
ASTROLOGY - ASTRONOMY (2). MANILIUS, MARCUS & CICERO, MARCUS TULLIUS / PINGRÉ, ALEXANDRE GUY (ed.). Marci Manilii Astronomicon libri quinque; accessere Marci Tullii Ciceronis Arataea, cum interpretatione gallica et notis: Edente Al. G. Pingré... I-II. Paris, 1786.
8vo. 200 x 122 mm. LI, (1), 309; (4), 347 pp. Somwhat worn contemporary mottled half calf with with gilt spines, red labels and yellow edges. Some minor stains. Stamps of Lesegesellschaft Basel, exclusion stamps on titles, paper labels on spines. 2 volumes.

Manilius's and Cicero's texts in latin and parallel translation into French by astronomer Alexandre Guy Pingré.

Varenr: 5911639
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-01-2021
11:04
Se mere
Mattel, Hasbero, Camay m. fl. En samling dukker. (26)
Mattel, Hasbero, Camay m. fl. En samling dukker bestående af flere Barbie dukker fra 1960erne, Action-men, og Disneys Phoebous fra Mattel. I alt 26 dukker. Fremstår med brugsspor. (26)

Varenr: 5863021
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
11:12
Tallrikar 3 st Kina famille rose
TALLRIKAR, 3 st, porslin, Kina, 1700-tal, famille rose, dekor av blommor samt figurer, diameter ca 23 cm

Varenr: 5911647
DKK 1.828 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-01-2021
11:20
Se mere
Rosendahl x Zarah Voigt Harlequin Rhombe - forgyldt
Rosendahl

 DKK 179,95
NYHED LAURITZshop

Voltaire's Charles XII
VOLTAIRE'S CHARLES XII. VOLTAIRE, FRANCOIS MARIE AROUET DE. The History of Charles XII. King of Sweden. By Mr. de Voltaire. Translated from the French. The Second Edition, Corrected. London, printed for Alexander Lyon, 1732.
8vo. 190 x 118 mm. XII, 371, (1) pp. 1 engraved portrait, 1 folding engraved map. Worn blind-stamped contemporary calf, front board nearly loose. A few minor stains, but generally clean text. Bookplate of Hare of Docking, Esq.r on front board inside.

Varenr: 5911652
11:30
Se mere
August Strindberg, 3 vol.
AUGUST STRINDBERG (3). STRINDBERG, AUGUST. Sylva sylvarum. Mit einer Radierung von Hans Thoma. Berlin und Leipzig, Verlag von Hermann Seemann Nachfolger, (1905).
8:o. 220 x 142 mm. 181, (3) s. Häftad, oskuren och ouppskuren.

STRINDBERG, AUGUST. Bréviaire alchimique. Lettres d'August Strindberg à Jollivet Castelot. Orné d'un portrait de Strindberg. Préface de F. Jollivet Castelot. Paris, Hector et Henry Durville, (1912).
8:o. 225 x 143 mm. 61, (3) s. 1 porträtt. Häftad, oskuren och ouppskuren.

STRINDBERG, AUGUST. Bref till J. O. Strindberg (OCCA) under åren 1870-1900. Med tre faksimile. Stockholm, Björck & Börjesson, 1915.
4:o. 295 x 230 mm. 97, (1 blank, 1) s. 3 facsimile-blad. Häftad, oskuren och ouppskuren.
Nummer 100 av 100 exemplar nmumrerade 1-100.

Inalles 3 volymer i fint skick.

Varenr: 5911661
12:00
Se mere
Dybecks svenska runstenar
DYBECKS SVENSKA RUNSTENAR. DYBECK, RICHARD. Svenska run-urkunder, utgifna af Richard Dybeck. Första-andra samlingen. Stockholm, hos Joh. Beckman, 1855-57.
8:o. 243 x 147 mm. 52; 48 s. 84 litograferade planscher. Brunt halvfranbskt band med gumldornerad rygg och marmorerade snitt. Bitvis lätt lagerfläckig.

Montelius 108. Allt som utkom. Första samlingen publicerades i 5 häften och andra i 3.

Varenr: 5911670
DKK 2.193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-01-2021
12:18
Se mere
House of Amber. Ravklump af poleret mælkerav 16,7 g
House of Amber. Ravklump af poleret mælkerav 16,7 g. H. 1,7 cm. B. 5 cm. D. 3,4 cm. Vejl. udsalgspris 13.600 DKK/1.814 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. ...

Varenr: 5750866

DKK 3.800 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
12:19
House of Amber. Ravklump af poleret mælkerav 15,3 g
House of Amber. Ravklump af poleret mælkerav 15,3 g. H. 2 cm. B. 5,6 cm. D. 2,1 cm. Vejl. udsalgspris 13.600 DKK/1.814 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. ...

Varenr: 5750862

12:27
House of Amber. Ravklump af poleret mælkerav 22,3 g
House of Amber. Ravklump af poleret mælkerav 22,3 g. H. 1,8 cm. B. 4,8 cm. D. 3,3 cm. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. 200.000 effekter, der sælges på ...

Varenr: 5751329

DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
12:42
Akrells reskarta 1830
AKRELLS RESKARTA 1830. AKRELL, CARL. Res-Karta öfver Sverige, södra delen. Efter officiella uppgifter från länestyrelserne sammandragen af C. Akrell år 1830. Tillökad och förbättrad 1842. Carte intineraire de la Suède, partie meridionale. Dressé selon des rapports authentiques par C. Akrell 1830. Revûe et corrigée 1842. U. o., (1842). 740 x 530 mm. Färglitograferad karta i 16 segment monterad på linneväv. Inköpsanteckning, daterad Uppsala 4 september 1844, på baksidans övre hörn. I lätt nött marmorerad samtida pappkassett.

Skala c:a 1: 1000000.

Varenr: 5911683
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-01-2021
12:44
Se mere
Konvolut chinesische Kleinfunituren (4)
Konvolut chinesischer Kleinfunituren bestehend aus folgenden Positionen: Kleiner Schmuckschrank goldfarbig staffiert mit Bergmotiv. 4 Schubladen. Scharnier defekt. Maße ca.: 23 x 17 x 9 cm. Kleine Lackkommode mit Landschaftsmotiv. Schwarzer Lack goldfarbig / bunt staffiert. Maße ca.: 23...

Varenr: 5868116
DKK 2.235 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24-01-2021
12:45
DKK 633
Rosendahl x Zarah Voigt Julestjerne - forsølvet (Ø13 cm)
Rosendahl

 DKK 149,95
NYHED LAURITZshop

House of Amber. Ravklump af poleret mælkerav 34,3 g
House of Amber. Ravklump af poleret mælkerav 34,3 g. H. 3 cm. B. 7 cm. D. 4 cm. Vejl. udsalgspris 16.958 DKK./ 2.262 EUR. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive ravgenstande og ravsmykker fra House of Amber under konkurs. Læs mere om auktionen her . Varelageret består af ca. ...

Varenr: 5744392

DKK 7.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
12:46
Gamle marcipanforme ca.1900 (6)
Gamle marcipanforme, 5 stk. af gips, én af træ. H.3 x 9 x 8 cm op til 4 x 20 x 17 cm. Forskellige motiver, rose, skinke, kødben, kurv, gulerødder, asparges m.m. Ca.1900. Brugsspor.

Varenr: 5910763
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2021
13:06
Armring
ARMRING samt BROSCH, 2 dlr, 1800-talets slut, motiv med hjort, originaletui medföljer, armringens inre diameter ca 5,5 cm

Varenr: 5911688
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 24-01-2021
13:06
Se mere
Lanthushållning, handböcker m. m., 19 vol.
LANTHUSHÅLLNING, HANDBÖCKER M. M. (19). Parti omfattande böcker i lanthushållning skogs- och jordbruk, teoretiska debattskrifter samt småskrifter i diverse praktiska ämnen.
SALANDER, ERIC. Förnyad gårds-fogde instruction., eller Underrättelse för gårds-fogdar och landthushållare... Fjerde uplagan. Västerås, 1775 (nött samtida halvfranskt band); SVEDELIUS. Om kolning i mila. Handbok. Stockholm, 1872 (välbevarat halvfranskt band); KOPPE. Handbok för landtmän uti åkerbruk och boskapsskötsel... I-II. Stockholm, 1819 (välbevarat något senare halvfranskt band); JUHLIN-DANNFELT. Jordbrukarens hand-lexikon... Norrköping, 1886 (aningen bvlekt mjukt klotband); FLEISCHER. Conference-råd Esaias Fleischers trädgårds-bok. Öfwersättning. Andra uplagan. Lund, 1797 (nött samtida halvfranskt band); LINDEQVIST. Våra bästa husdjusrracer. Aderton teckningar efter naturen... Örebro, 1860 (nött samtida halvfranskt band). Med flera, bl. a. om målning, biskötsel, bränslebesparande eldstäder, fläckuttagning,

Varenr: 5911692
13:14
Se mere
Lenormand's prophecies 1817
LENORMAND'S PROPHECIES 1817. LENORMAND, MARIE-ANNE. Les oracles sibyllins, ou la suite des souvenirs prophétiques, ornés de gravures. Par Mlle M. A. Le Normand, auteur de la Sibylle au tombeau de Louis XVI. A Paris, chez l'auteur, 1817.
8vo. 207 x 120 mm. VII, (1 blank), 9-527, (2) pp. Engraved frontispiece, 3 engrave plates. Slightly worn contemporary half calf with gilt spine and blue-sprinkled edges. Some foxing. Exlibris of Gustaf Ridderstolpe.

Copy signed by the author for copyright purposes.

Marie-Anne Lenormand (1772-1843) was a French medium and divinator who made a fortune from her prophecies and books.

Varenr: 5911693
13:16
Se mere
Filmaffischer
FILMAFFISCHER, 29 st, offsettryck, 1950-tal, tryckt av bla J olséns lito Stockholm, Ljunglöfs Stockholm, Borås Kliché & Litografiska AB, Twentieth Century Fox Film copr USA, mått ca 70x100, 3 st 70x50 cm, 3 st ca 100x150 cm

Varenr: 5911695
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 24-01-2021
13:20
Se mere
12345...30»