Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 25  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
David Bowie bokssæt, 'Sound + Vision', signeret, limited edition, 1989, Jordi Tardàs samling af rock-memorabilia
Deluxe-udgave af David Bowies bokssæt 'Sound + Vision' signeret af David Bowie, limited edition, nr. 300/350. Boks af træ med glaslåge hvorpå billede af Bowie indeholdende fire CD'er og en booklet. 'Sound + Vision' er David Bowies opsamlingsudgivelse udgivet af Rykodisc i 1989. 33,5 x 33 ...
Varenr: 5241995
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
21:20:00
DKK 10.000
Denim jakke fra bluesklubben Buddy Guy's Legends signeret af Buddy Guy, Jordi Tardàs samling af rock-memorabilia
Denim merchandise-jakke fra bluesklubben Buddy Guy's Legends i Chicago signeret af Buddy Guy. 100 % bomuld. Str. XXL. Samt trøje fra samme klub. Den amerikanske guitarist og bluessanger George 'Buddy' Guy er en fremtrædende eksponent for Chicago blues og har haft indflydelse på en lang række ...
Varenr: 5258904
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
21:26:00
Reklame, neonbogstaver, Tyskland, ca. 1970 ( 11)
Sæt reklame-/neonbogstaver, Tyskland ca. 1970. Todelt konstruktion af plademetal med kulørt lakering. Oprindelig fremstillet til en udendørs reklame med neonrør. Mål maks. ca. H. 70/40 cm, B. 92 cm, D. 15 cm. Fremstår med enkelte aldersrelaterede brugsspor, urenset, delvist med rust, ...
Varenr: 5275874
DKK 5.588 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-03-2019
21:33:00
DKK 2.421
2 Vintage Schreibmaschinen (2)
2 Vintage Schreibmaschinen mit Etui. Maße ca.: 35 x 35 cm, T.15 cm, 30 x 40 cm. Lauritz.com garantiert nicht für die Funktionalität. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (2)
Varenr: 5219659
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-03-2019
21:37:00
DKK 298
Bojaner Kina 1700-tal
BOJANER, 2 st., porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), ovoid form, dekor av flodlandskap med pagoder i underglasyrblått, höjd ca 15-20 cm
Varenr: 5280176
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:38:00
Se mere
Verve 1952:27-28
Verve. Revue artistique et littéraire. Vol. I, no 1 . Paris (Éditions de la revue Verve) 1937, 4 litografier efter Léger, Miró, Rattner, Borés, m.m., mått ca 36x27
Varenr: 5280187
21:49:00
Se mere
Lille kinesisk skål af porcelæn, 1800/1900-tallet
Lille kinesisk skål af porcelæn, 1800/1900-tallet. H. 5, B. 11 cm. Hårrevne på side. Brændningsfejl.
Varenr: 5278874
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2019
21:50:00
Hylla för lanthandel,
HYLLA för lanthadel, "Findus soppor läcker och färdig mat" omkring 1950-tal, höjd 78, 38x23 cm
Varenr: 5280196
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-03-2019
21:58:00
Se mere
Schatull Japan
SCHATULL, lackarbete, Japan, omkring år 1900, med askar i etage samt två flaskor i tenn, dekor av krysantemum i guld, med hänkel, höjd ca 31, 30x19 cm
Varenr: 5281764
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
10:02:00
Se mere
Slottsvakter design Kay Bojesen
KAY BOJESEN, figurer, 3 st, trumslagare och vaktsoldater, bemålat trä, kallstämplade Kay Bojesen copywright Denmark, höjd ca 22-22,5 cm
Varenr: 5281765
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 27-03-2019
10:04:00
Se mere
Sextant i schatull
SEXTANT, 1800-tal, sannolikt England, mässing, i träschatull, längd ca 25 cm
Varenr: 5281768
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
10:10:00
Se mere
Konvolut diverser Schallplatten (39)
Konvolut diverser Schallplatten, u.a. befinden sich in dem Konvolut Folgende Interpreten: Lili Marlen, David Ruffin, Julia Migenes, Cat Stevens, Eurythmics, The Proclaimers etc. Die Schallplatten befinden sich in einem altersgemäßen Zustand. (39)
Varenr: 5185810
DKK 1.118 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
10:17:45
DKK 298
Sköld
SKÖLD, 1900-talets första hälft, "Tors strid med jättarna" (efter M E Winges målning), i gjutningen märkt G E samt 1890, patinerad brons, ca 70x50 cm
Varenr: 5281780
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
10:34:00
Se mere
Snöskor
SNÖSKOR, 1 par, böjträ samt råhud, 1900-talets början, etikettmärkta LL. Bean, längd ca 125 cm
Varenr: 5281786
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
11:02:00
Se mere
Et par vognlygter af lakeret metal (2)
Et par vognlygter af lakeret metal og messing med kantet lampehus og facetslebne glas. 1900-tallets begyndelse. Senere omlakeret og monteret til el, H. 66 cm. To nyere monteringsholdere medfølger.(2)
Varenr: 5282435
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
11:14:21
Spilleautomat fra Bergmann Hamburg, 1950'erne
Spilleautomat fra Bergmann Hamburg, 1950'erne, Tempo-Tempo. Betegnet. Træstel med glasskive. Nøgler medfølger ikke. Mål: ca. H. 155 cm, D. 112 cm, B. 59 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Mangler i lakeringen. Lauritz.com indestår ikke for funktionen.
Varenr: 5249469
DKK 4.470 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
11:45:29
DKK 2.235
Skofus hund med trækugler H. 160 cm
Aktivitetslabyrint med farvestrålende trækugler i form af Skofus hund af bemalet træ. H. 160 B. 110 D. 59 cm. Fremstår med små afskalninger.
Varenr: 5282518
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-03-2019
12:07:00
Donnerkeil / Vajra / Dorje
Zeremonialgerät: Donnerkeil / Vajra / Dorje, wohl Tibet oder Nepal. Messing. L ca. 12 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.
Varenr: 5264206
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
12:23:29
DKK 298
Skulptur Kina trä
SKULPTUR, trä, Kina, 1900-talets början/första hälft, i form av sittande Buddha med tiger, polykromt bemålad, höjd ca 112 cm
Varenr: 5281822
DKK 5.698 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
12:30:00
Se mere
Tre kinesiske 'Famille rose' tallerkner, Qianlong
Tre kinesiske 'Famille rose' tallerkner, med 'Double peacock' dekoration. Qianlong 1736-1795. Ø 22-23 cm. En med rep. en med slibning på kant.
Varenr: 5258272
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
12:39:55
Lysskilt, BG Bank, 20 årh
Lysskilt, BG Bank, 20 årh. Brugsspor, bl.a. pletter og mindre skrammer. H. 67. B. 67. D. 11 cm.
Varenr: 5278562
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
12:50:00
Postkort. Samling postkort bl.a. en del feldtpost
Postkort. Samling postkort bl.a. en del feldtpost fra I Verdenskrig flere opsat på sider med omtale samt bagsidekopier, dertil lidt blandet personkort og jule og nytår kort.
Varenr: 5259454
DKK 2.000 DK, Herning, Engdahlsvej 27-03-2019
13:09:00
Samling julemærker i tre album (3)
Samling julemærker i tre albumen. En mappe med danske julemærker fra 1950. 2 mapper med enkeltmærker fra 1904 (3)
Varenr: 5247721
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
13:12:00
Tratt till fonograf
TRATT TILL FONOGRAF, 1900-talets början, mässing, längd 75 cm
Varenr: 5281843
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 27-03-2019
13:28:00
Se mere
Böcker varia
BÖCKER, 18 st, varia, pergamentband, 1658, svenska psalmboken 1844, teologi, uppbyggelselitteratur, flera med Tor Andraes exlibris, Laurentii Fornelii, Kyrko postilla, 1697, Svenska folkets Sago häfder, 3 vol, 1840-tal, Skaldestycken satta i musik, 1700/1800-tal, Lilla barntidningen, 1870-tal, Vitalis samlade dikter, 1837,
Varenr: 5281848
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
13:38:00
Se mere
Samling blandet Lego, medfølgende manualer
Samling blandet Lego, medfølgende manualer. Usorteret, i to store kasser. Flere klodser ligger i uåbnede poser.
Varenr: 5275592
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
13:40:00
En samling elefanter og næsehorn af udskåret træ og keramik. (12)
En samling elefanter og næsehorn af udskåret træ samt siddende elefant af keramik. 1900-tallet. H. 5-16 cm. Afslag/mangler på stødtænder. (12)
Varenr: 5240132
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
13:45:00
En samling kinesisk porcelæn. (9)
En samling kinesisk porcelæn, bestående af større og mindre vaser og lågskåle, dekoreret i farver. Flere stemplede, bl.a. Chinese Republic (1912-1949). Overvejende 1900-tallet. H. 6-33 cm. Samt hovedpude/nakkestøtte af lak, dekoreret med landskab og fugl. L. 25 cm. B. 13 cm.. Fremstår med ...
Varenr: 5225368
DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
14:12:00
Kinesisk 'Famille rose', 'Double Peacock' fad, 1736-1795
Kinesisk 'Famille rose', 'Double Peacock' fad af porcelæn, 1736-1795. L.35 cm. Slitage på dekoration.
Varenr: 5274491
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
14:33:00
Halvskib monteret på plade af teak
Halvskib monteret på plade af teak. Mål halvskib L. 61 cm, plade 74,5x20 cm. Lette brugsmærker.
Varenr: 5285200
14:54:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 25  >>