Vurdering
1234»   Varer pr. side   112 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Jagttrofæ. Halsmonteret giraf (Giraffa camelopardalis)
Jagttrofæ. Halsmonteret giraf (Giraffa camelopardalis). H. 78 D. 45 cm, monteret på træplade. Fremstår med mindre håndteringsspor. Kan handles frit inden for EU uden CITES certifikat, ved handel uden for EU skal der søges eksport- / importtilladelse.

Varenr: 6202349
DKK 6.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 19-05-2022
18:13
Sigtekikkert 4-16x44 med lys langdistance 30 mm
Sigtekikkrt 4-16x44 med lys, langdistance fokus, 30 mm rør diameter, højde og side justering med lås, total længde 38 cm.

Varenr: 6164882
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 20-05-2022
08:58
DKK 1.200
Norinco Pumpgun M-500 Waterfoul cal. 12/76
Norinco Pumpgun M-500 Waterfoul cal. 12/76 med sort syntetisk skæfte, 70 cm lang blank pipe, total længde 122 cm, våben nr. m 0136355, jagttegn kræves.

Varenr: 6163821

DKK 3.800 DK, Herlev, Dynamovej 20-05-2022
09:58
Samling jagtudstyr
Samling jagtudstyr bestående af to par gummistøvler str. 46, læderbukser str. 86 cm. div futteraler, deiv. trøjer, skjorter, bælter, skydestok, jagtstole, jagtstrømper, høreværn, jagttasker af læder, lædervest, camoflagetøj samt div. tilbehør. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6194779
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-05-2022
11:01
DKK 3.600
Norconia 6-25x56 ILL.V.2*T
Norconia 6-25x56 ILL.V.2*T Illuminated reticle, lyskors, parajustering, lås m.m. monteret med Jilas TM-300 aftagelig montage

Varenr: 6163843

DKK 4.400 DK, Herlev, Dynamovej 20-05-2022
13:12
Norinco Pumpgun M-500 Waterfoul cal. 12/76 med sort syntetisk skæfte, 70 cm lang blank pipe, total længde 122 cm, våben nr. m 0136392, jagttegn kræves.

Varenr: 6163818

13:17
Norinco jagtriffel JW 105 G. cal. 222 Rem.
Norinco jagtriffel JW 105G, cal 222 Rem. med repeterlås og løst magasin, skæfte af nøddetræ, våben nr 1493399, pipe længde 55 cm. total længde 107 cm. fremstår ubrugt. Våben tilladelse kræves.

Varenr: 6110808

DKK 2.800 DK, Herlev, Dynamovej 20-05-2022
13:53
AYA The Shooting Star haglbøsse cal 12/70.
AYA The Shooting Star haglbøsse cal 12/70. side by side med bokslås og engelsk skæfte af nøddetræ, våben nr 502998, 68 cm lange løb, 113,5 cm total længde, afstand fra aftrækker til bagkappe 39,5 cm, fremstår med brugsslitage og let rust, jagttegn kræves.

Varenr: 6167562
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 20-05-2022
13:56
Norconia luftgevær model QB 18 4,5 mm med kikkert
Tysk Norconia luftgevær model QB 18. cal. 4,5 mm, med skæfte af sort kunstmateriale, monteret med Norconia sigtekikkert 4x20H. pipe længde 48 cm, total længde 111 cm. Fremstår i fin stand, kikkert defekt i trådkorset.

Varenr: 6156620

DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-05-2022
14:47
Italiensk Franchi Jagtriffel model Horizon cal. 308 Win,
Italiensk Franchi Jagtriffel model Horizon cal. 308 Win, med repeterlås og hængslet magasin, syntetisk beige skæfte, våben nr FB 016041Q19. 57 cm. lang pipe, total længde 108 cm. Fremstår ubrugt. Våbentilladelse kræves.

Varenr: 6110771

DKK 5.400 DK, Herlev, Dynamovej 20-05-2022
15:28
DKK 4.200
Ni skalmonteret jagtfrofæer. (9)
Ni skalmonteret jagttrofæer monteret på plade. H 40 - 18 cm. Fremstår med brugsspor. (9)

Varenr: 6166326
18:23
Dansk ringhanepistol model 1848, Kronborg - nummerens
Dansk ringhanepistol model 1848, Kronborg. Nummerens med nr. 650. Lås stemplet MD-1848 1852-650.. Afdelingsstempel 2.D.R.1E.31 TL 46 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt mindre aldersrelaterede brugsspor. Kan frit erhverves.

Varenr: 6179543
DKK 20.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-05-2022
18:38
DKK 15.000
Tre skalmonterede jagttrofæer (3)
Tre skalmonterede jagttrofæer, løse horn. L 44-70 cm. (3) Dette emne er en del af en stor privatsamling på udstoppede dyr, der udbydes ved Lauritz Næstved i december og januar måned. Se auktionerne her

Varenr: 6136433
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-05-2022
19:23
DKK 1.300
Jagttrofæ skuldermonteret black wildebeest (Connochaetes gnou) (2)
Jagttrofæ skuldermonteret black wildebeest (Connochaetes gnou). Ud fra væg 78 cm. Brugsspor. Der medfølger hale. (2)

Varenr: 6175114
19:28
Jagttrofæ: Skalmonterede sikahjorte (Cervus nippon) (2)
Jagttrofæ: Skalmonterede sikahjorte (Cervus nippon) monteret på plader. H 50/66 cm. Brugsspor. (2)

Varenr: 6175118
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-05-2022
19:33
DKK 700
Pistol Norinco NP 22 kal 9mm
Pistol Norinco NP 22 kal 9mm. Våbennummer A13006161. PL 13 cm, TL 22 cm. Fremstår ubrugt. SKV tilladelse påkrævet.

Varenr: 6180051
DKK 3.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-05-2022
19:38
DKK 2.800
10 skalmonterede jagttrofæer (10)
10 skalmonterede jagttrofæer monteret på plade. (10)

Varenr: 6189823
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-05-2022
20:16
Carl Gustav fuldskæftet jagtriffel cal. 6,5x55 mm

Varenr: 6138275
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2022
12:06
DKK 3.200
Norconia 3-12x56 E med lyskors og ringe, (2).
Norconia 3-12x56E med lyskors, samt monteringsringe Jilas TM-300 aftagelig montage. (2)

Varenr: 6163850

DKK 2.600 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2022
13:56
Norconia 4-16x50 ILL.V-1*T med ringe
Norconia 4-16x50 ILL.V-1*T Illuminated reticle, lyskors, parajustering, lås m.m. samt monteringsringe Jilas TM-300 aftagelig montage. (2)

Varenr: 6163848

DKK 3.800 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2022
14:08
Norconia 4-16x44 ILL.V-1*T med ringe (2).
Norconia 4-16x44 ILL.V-1*T Illuminated reticle, lyskors, parajustering, lås m.m. samt Jilas TM-300 aftagelig montage ringe.

Varenr: 6163844

DKK 4.400 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2022
14:20
Carl Gustav militær riffel cal. 6,5x55 mm ombygget til jagt. 699382
Carl Gustav militær riffel cal. 6,5x55 mm ombygget til jagt, med repeterlås og fast magasin, våben nr 699382, med skæfte af nøddepoleret bøgetræ, korn og kærv mangler, monteret med baser til montering af sigtekikkert, pipe længde 75 cm. total længde 125 cm. Fremstår med brugsslitage, skæfte ...

Varenr: 6110799
DKK 1.400 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2022
14:26
Dansk jægerriffel 1807/48
Dansk jægerriffel 1807/48. L: 112,5 cm. God stempling på pibe og bag aftrækkerbøjle. Ældre læderrem medfølger. Fremstår med defekt mekanik, afslag i træet samt aldersrelaterede brugsspor. Et par skruer samt ladestok mangler. Løbet er boret ud til at være glat.

Varenr: 6194270
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2022
14:29
Dansk tapriffel M1848 m. Schneider system
Dansk tapriffel M1848 m. Schneider system. Våbennummer: 506. Totallængde: 130,5 cm. Løbslængde: 85 cm. Stemplet 1856 på låsen. Fremstår med stram og funktionel mekanik, alm. slid i riffelgang samt aldersrelaterede brugsspor. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.

Varenr: 6194517
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2022
14:29
Militær præget jægerriffel med indvendig lås og riflet løb, 1840
Militær præget jægerriffel med indvendig perkussionslås og riflet løb, ca. 1840. Ottekantet pibe. Ladestok af jern. L: 109 cm. Krudthorn og skindpose medfølger. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6206578
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2022
14:30
DKK 5.400
Dansk rytterkarabin 1852
Dansk rytterkarabin 1852 nummerens med nr. 241. Med riffelgang. L: 91 cm. Dansk krudthorn medfølger, graveret med navn Anders Hedeman 1825 mm. Fremstår med stram og funktionel mekanik.

Varenr: 6206572
DKK 22.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2022
14:30
DKK 17.000
Lille flintlåsgevær, 1700-tallet
Lille flintlåsgevær, 1700-tallet. Muligvis fremstillet til et barn. L: 97 cm. Skæfte med benende ved mundingen. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6206569
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2022
14:30
DKK 8.000
Hovedmonteret østrigsk buk
Hovedmonteret østrigsk buk H: 63 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6156308
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2022
14:30
To blankvåben med vægophæng
To blankvåben, begge med vægophæng. Kasser medfølger. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6201977
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-05-2022
14:30
Kårde, 1700-tallets slutning
Kårde, 1700-tallets slutning. Muligvis engelsk. Med graveringer på klingen. L: 98 cm. Fremstår med få aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Varenr: 6198877
14:31