Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Turkisk Yataghan svärd
SVÄRD, "Yataghan",Turkiet ca 1800-1840-tal, Klingan med signatures och gravyr, balja och grepp med silver beslag, längd 82 cm.
Varenr: 5281806
DKK 11.920 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
11:42:00
Se mere
Tysk boxlåsbøsse med Krupp løb. Kal. 12/70
Tysk bokslåsbøsse med Krupp løb. Kal. 12/70. Aftrækkerbøjle i horn. Løb: 68 cm. Total: 109 cm. Fremstår med brugsslitage, men dog med rene løb og stram mekanik. Jagttegn påkræves.
Varenr: 5285471
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
12:08:52
Samling jagttrofæer, råbukke opsatser m.m. (58)
Samling jagttrofæer. Opsatser af råbukke m.m., 19 stk. plademonterede resten uden. Brugsspor, afslag kan forekomme.
Varenr: 5281610
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
13:16:00
Fiskeudstyr - hav- og kystfiskeri
Fiskeudstyr til hav- og kystfiskeri bestående af blandt andet: To grejkasser med hjul, pirke, blink, liner mm. Æske med hjul, pirk og to net. Dertil 6 stænger. Auktionen er forlænget p.g.a. manglende fotos. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5236819
DKK 2.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
14:26:00
DKK 3.400
Flintlås pistol England c 1800
FLINTLÅS PISTOL, sign. Alex R Key Sterling, England ca 1800,. sk. box låstyp av flintlås för resande, kolven i valnöt, signatur och helt graverad stomme, längd 16 cm
Varenr: 5281891
DKK 5.215 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
15:36:00
Se mere
Norinco SP-226.  Nr. A13006161. Parabellum
Norinco SP-226, 9mm, halvautomatisk pistol. Grebsskaller i kunststof, fremstillet i Kina. Totallængde 23, løbslængde 12,5. Stram i lås, blankt løb, skarpe riffelgange, få brugsspor. SKV tilladelse påkrævet.
Varenr: 5268465
DKK 3.400 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2019
15:49:00
DKK 1.700
Walther CP-2 – CO2 Sport Pistol. 4,5 mm Nr. F01270
Walther CP-2, trykluftpistol 250 bar. Greb i mørkt olieret trø, fremstillet i Tyskland. Specialdesignet greb, justerbar sigte. Totallængde 36 cm., Løbslængde 20,5 cm. Blank i løb, stram i lås. SKV tilladelse påkrævet.
Varenr: 5268502
DKK 1.400 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2019
16:42:00
DKK 450
Ett par av flintlås pistoler
FLINTLÅSPISTOLER, ett par, för kavalleriet, Tyskland-Bömen ca 1760-70, officers typ av hölsterpistoler, kolvar i valnöt med messing beslag, ägarens namnskifter graverad på små silver plaketter, osignerat låsbleck, pipor oktagonaala och runda, längd cm
Varenr: 5281917
DKK 17.135 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
16:42:00
Se mere
Bernadelli Mod. PO-10. Kal. 22 l.r. Nr. 011661
Bernadelli PO-10, pistol, kal. .22 lr. Skæfte i mørkt olieret træ, fremstillet i Italien. Tl. 24 cm., ll. 15 cm. Stram i lås, blankt løb, skarpe riffelgange. SKV tillladelse påkrævet.
Varenr: 5268485
DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2019
16:44:00
Pistol Beretta mod 76 kal 22 (2)
Pistol Beretta mod 76 kal 22. Våbennummer A36838U. PL 15 cm, TL 24 cm. Har skudt max 30 skud. Fremstår med mindre brugsspor. Der medfølger pistolhylster. SKV2 tilladelse påkrævet.
Varenr: 5285128
DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
17:10:00
Norinco 1911 Sport. Kal. .45acp. Nr. BA42727
Norinco 1911 Sport, kal. .45. halvautomatisk pistol. Grebsskaller i kunststof, fremstillet i Kina. Totallængde 22 cm., løbslængde 12,5 cm. Stram i lås, blankt løb, skarpe riffelgange, få brugsspor. SKA tilladelse påkrævet.
Varenr: 5268455
DKK 3.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2019
17:51:00
Snapplåsgevär Bööm Tsekkien
SNAPLÅSGEVÄR, Bööm Tsekkien c. 1830-50, Georg Vogl Theresienstadt. Valnöt kolven och horn tipped ladstocken, kantig räfflad pipa och låsblecket graverad med guld signatur, fack för kulor och verktyg på kolven, längd cm
Varenr: 5281945
18:06:00
Se mere
Slaglås musköt Ryssland m 1839-1844
SLAGLÅS MUSKÖT, Ryssland m 1839-1844 Sestoresk,. flintlås som var officielt förändrat till slaglås, tillverkarens märkningar och års märkningar låsbleket och på kolven, längd 133,5 cm.
Varenr: 5281948
18:12:00
Se mere
Flintlås musket Italia Sardinia
FLINTLÅS MUSKÖT, Italien / Sardinia.ca 1700-1730,. sälsynt sardinian jaktbössa, kolv i valnöt, förgylt genombrutna messingsbeslag, typ av bössan som var gjort för kvinnor eller unga, beslag med putti och jaktmotiv, signerad Siniscal, längd 91 cm.
Varenr: 5281960
DKK 37.250 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
18:36:00
Se mere
Margulin Match Pistol. Kal. 22. Nr. N3336H
Margulin Matych Pistol, kal. 22. Greb i metal og kunststof, USSR. Totallængde 25 cm, løbslængde 15. Blankt løb, afslg på højre grebsskal. SKV tilladelse påkrævet.
Varenr: 5268491
18:39:00
Ruger Vanquer. Kal. 357 Mag Nr. 57-08930
Ruger Vanquer Singleaction Action Revolver. Kal. 357 Mag. Skæfte i olieret træ, fremstillet i USA. Totallængde 29 cm., løbslængde 11,8 cm. Stram i lås, blankt løb, skarpe riffelgange. Demomodel. SKV tilladelse påkrævet.
Varenr: 5268483
DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 27-03-2019
18:47:00
Flintlåspistoler ett par
FLINTLÅSPISTOLER, ett par, Balkan/Turkiet ca 1800,. kolvar i valnöt och graverad järn beslag, på kålven silverbesag me graveringar, låsbleck med gravyr och signatur, längd 51 cm.
Varenr: 5281982
DKK 13.410 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
19:17:00
Se mere
Jagtriffel. Winchester model 94 kal 30-30.
Jagtriffel. Winchester model 94 kal 30-30. Våbennummer 4708050. PL 49 cm, TL 96 cm. Fremstår med lette brugsspor. Våbentilladelse påkrævet.
Varenr: 5274096
DKK 3.400 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
19:21:00
En samling på otte blankvåben, bestående af (8).
En samling på otte blankvåben, bestående af en marine sabel med skede, L.96 cm. en sabel uden skede L. 87 cm. en hirsch fænger med skede og greb med hjortegevir, L. 49,5 cm. en dansk bajonet med skede, stemplet Hærens Tøjhus L. 58,5 cm. to krisser i skeder, den ene rigt udskåret L. 52 cm. L. 48 ...
Varenr: 5285169
DKK 7.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2019
19:26:00
DKK 3.600
Jagtriffel. Model CZ602ZKK, kal. 300W
Jagtriffel, model CZ602ZKK, kal. 300W. Skæfte af olieret træ med netskæringer. Monteret med Swarowski Habicht optisk sigte. Pibelængde 66,5 cm. Totallængde 117 cm. Våbennr. 26314 Fremstår med minimale brugsspor. Våbentilladelse påkrævet
Varenr: 5280581
DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
19:37:00
Ernst Tallman Suhl våbenr 806482 kal. 12/70
Haglbøsse Ernst Thalmann model 125. kaliber 12/70. Kolbe af oliet træ med netskæringer. Pibelængde 71 cm. Totallængde ca: 113 cm. Våbennummer. 806482. Jagttegn påkrævet.
Varenr: 5280598
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
19:42:00
Artillerisabel for Beredne M 1869
Artillerisabel for beredne M 1869 "mindre 1" med skede. KL. ca 83 cm OAL 96 cm. Fremstår med skarpsleben og med aldersspor; skæftets læderbevikling revnet og med mangler. Stemplet på parerbøjlen G.T.P.1. 48 samt 165. Skeden Stemplet R.A.M 4.2.; Gennemstreget/overrulleteret G.T.L.4.5.2. og ...
Varenr: 5282639
DKK 2.600 DK, Herning, Engdahlsvej 27-03-2019
19:47:00
DKK 700
Halgbøsse, J.P. Sauer & Sohn Suhl. Kal. 16.
Halgbøsse, J.P. Sauer & Sohn Suhl. Kal 16. Skæfte af olieret træ med netsudskæringer, graveret basculehus. Blankeløb. Pibelængde 75 cm. Totallængde 116 cm. Våbennr 172493. Fremstår med brugsspor. Jagttegn påkrævet
Varenr: 5280575
DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
19:53:00
Skuldermonteret jagttrofæ af Black Springbok.
Skuldermonteret jagttrofæ af Black Springbok. Højde: 63 cm. Dybde: 43 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor samt røglugt
Varenr: 5277432
DKK 2.400 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
19:55:00
DKK 850
Geværfoderal af læder
Geværfoderal af læder. Indvendig med lammeskind. L. 128 cm. Enkelte mærker på læder.
Varenr: 5282356

DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
19:59:00
Erika Sport. 'Olympic' splitcane fiskestang
Erika Sport. Vintage 'Olympic' splitcane fiskestang af olieret bambus. Samlet længde ca. 280 cm. I orig. pose. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5275725
20:00:00
Parker-Hale, jagtriffel. Kal 308w
Parker Hale engelsk jagtriffel kaliber .308win med Miroku sigtekikkert 3x-9x40. Pibelængde 62,5 cm. Totallængde 114 cm. våbennr Z59171. Fremstår med brugsspor. Våbentilladelse påkrævet.
Varenr: 5280593
20:10:00
DKK 700
Parker hay kal. 6,5x55 våbennr. P-89134
Parker hale riffel kal. 6,5x55. Våbennummer. P-89134 . Totallængde: 114 cm. Pibelængde: 62,5 cm. Kolbe: 33 cm. Monteret med optik Weatherby premier 4x40 kikkert. Fremstår med blankt løb brugsspor. Våbentilladelse påkrævet.
Varenr: 5280583
DKK 1.600 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
20:15:00
DKK 500
Africana. Kongolesisk spyd, 1900-tallet
Africana. Spyd af metal og træ, Kongo, 1900-tallet. L. blad ca. 77 cm. Total L. 192 cm. Aldersrelaterede spor. Blankvåbentilladelse påkrævet.
Varenr: 3923122
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
20:16:00
Haglbøsse. Fortuna Suhl kal. 16/70.
Fortuna Suhl kal. 16/70 Skæfte af olieret træ med netsudskæringer. Pibelængde 72 cm. Totallængde 113,5 cm. Våbennr 404410. Fremstår med brugsspor. Jagttegn påkrævet.
Varenr: 5280564
DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
20:16:00
 1 2 3 4 5  >>