Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Blunderbuss
BLUNDERBUSS, sannolikt brittisk, slaglås ändrat från flintlås, pipa med oktagonalt kammarstycke, helstock med nästkuren kolvhals, kolvlåda, låsblecket märkt GR under krona, längd ca 65 cm
Varenr: 5439483
DKK 1.042 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
16:30:00
Se mere
Sværd orientalsk
Orientalsk sværd i håndskæret træskede og håndskåret træhåndtag. L. 112 cm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.
Varenr: 5419736
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
16:36:45
Riffel, Sako i kal. 222 med kikkertsigte.
Riffel, Sako i kal. 222 med kikkertsigte. TL 108 cm. LL 58 cm. Våbennr.123437. Ren i piben med tydelig riffelgang. Indvendigt magasin, der kan tømmes i bunden. Nikko Stirling 4 x 32 kikkertsigte.Riflen fremstår med brugspræg. Våbentilladelse kræves.
Varenr: 5438376
DKK 2.600 DK, Aalborg, Nibevej 21-09-2019
16:50:00
Samling franske bajonetter (4)
Samling franske bajonetter 4 stk 1800-tals bajonetter. Blankvåbenstilladelse påkrævet
Varenr: 5407566
DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
17:30:00
Haglgevær enkeltløbet Iver Johnson kal 20
Haglgevær enkeltløbet Iver Johnson kal 20. Våbennummer 42497. PL 71 cm, TL111,5 cm, afstand aftrækker til kolbe 36 cm. Fremstår med kraftige brugsspor og slør. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Varenr: 5399935
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
17:44:00
Slaglåsgevär
SLAGLÅSGEVÄR, för jakt, lås märkt EOS, låset hakar upp i båda lägen, helstock, utskuren med kindstöd och avslut i horn, kaliber ca 17 mm, längd ca 133 cm
Varenr: 5439506
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
18:03:00
Se mere
Jagtriffel Sabatti kal. 6,5x55se Monteret med Welter Optics
Jagtriffel Sabatti kal. 6,5x55se Monteret med Welter Optics 3-12x56 sigtekikkert. Totallængde 108 cm Løbslængde 58 cm. Våbennr. R25600. Fremstår stram i lås, rene riffelgange og minimal brugsslitage. Våbentilladelse påkrævet.
Varenr: 5301284
DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
18:30:00
Schultz & Larsen M98 Fuldskæftet Kal. 6,5x57
Schultz & Larsen M98. Fuldskæftet jagtriffel kal. 6,5x57 med snelleaftræk. Fast magasin. Olieret skæfte med netudskæringer udskæringer. Oprindelsesland Danmark. Ll. 52,5 cm. Tl. 103,5 cm. Våbennr. 111. Fremstår med brugsspor. Våbentilladelse påkrævet.
Varenr: 5434848
DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
18:30:00
DKK 500
Jagttrofæ. Skuldermonteret Eland.
Jagttrofæ. Skuldermonteret Eland. Højdeca. 130, Horn: 66 cm. Stammer fra dansk privatsamling af sydafrikanske vilde dyr.
Varenr: 5441290
DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
18:58:00
DKK 1.800
jagtriffel, Winchester model 70 kal. 308W.
Winchester jagtriffel Model 70. The Rifleman’s rifle i kaliber .308 Winchester (7,62x51mm). Glat låsebetjening, ingen rust, intet bruneringsslid, fast magasin, markering af spændt hane. Korn og kærv. Længde 108 cm. 54 cm. Kontinental kolbe i amerikansk valnød, netskæringer. Våbennummer 853626. ...
Varenr: 5406723
DKK 7.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
19:27:00
Sabel 1800-tal
SABEL, svensk, försöksmodell 1889 för kavallerimanskap, Cederströms projektmodell, stålfäste med genom bruten dekor, stålbalja, klingans längd ca 84, total längd 100 cm
Varenr: 5439538
19:34:00
Se mere
Jagtgevær Gebrüder Merkel Model 200E, kaliber 12-70, Kersten boxlås med ejektor, roset-graveringer
Velholdt Merkel Jagtgevær Model 200E kaliber 12-70 med Kersten boxlås med ejektor. Mange roset-graveringer på låsen. Bred sigteskinne. Automatisk sikring. Markering af spændt hane. Intet slør og med stramme fjedre. 38 cm kontinental oliepoleret kolbe med kindpude og gummikappe. 71 cm blanke løb ...
Varenr: 5441021
DKK 5.800 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
19:44:00
Slaglåsgevär
SLAGLÅSGEVÄR, indiskt, 1800-talets tredje kvartal, enfield-modell, pipan märkt Lyons "Asian" 16 Chowringhee Calcutta 1325, låsbleck med lejon och krona, helstock med tre band, längd ca 121 cm
Varenr: 5439546
DKK 1.737 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
19:50:00
Se mere
Slaglåsgevär
SLAGLÅSGEVÄR, svenskt, m/1815-49 med kortad pipa, märkning på kolv '1837, 1850', kal ca 20 mm, längd ca 139 cm
Varenr: 5439548
19:54:00
Se mere
Degen
Degen, Kunststoffgriff, Metallschutz, Klinge oben graviert, Schutzkappe für die Spitze, L.103 cm, altersgemäße Gebrauchs-und Reibespuren, minimale Oxidationsspuren.
Varenr: 5397150
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-09-2019
20:28:00
DKK 298
Sechs Gnuschwänze / Tierschwänze/ Schweife / Jagdtrophäen (6)
Sechs Gnuschwänze / Tierschwänze/ Schweife / Jagdtrophäen, L.71-121 cm, altersgemäße Reibspuren. (6)
Varenr: 5377091
20:30:00
DKK 298
Winchester M.1873 kal. 44 W.C.F
Bøjlespænder Winchester M.1873 kal. 44 W.C.F Våben nr. 407811B. Totallængde: 98,5 cm. Pibelængde: 49 cm. Følgende stemplet på piben: ' WINCHESTER`S REPEATING ARMS NEW HAVEN CT. KING´S IMPROVEMENT PATENTED MARCH 29 1866 - OCTOBER 16 1860. Fremstår med aldersrelateret sligtage. I kolben er der ...
Varenr: 5433785
DKK 12.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
20:35:00
DKK 5.400
Flintlock / Gewehr. Afghanistan.
Flintlock / Gewehr. Afghanistan. Konstruktion aus Metall, Holz, mit ornamentaler Einlegearbeiten aus Perlmutt. L. ca. 142 cm. Altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren.
Varenr: 5441011
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-09-2019
20:37:00
DKK 298
Huggare Skeppsgossekåren
HUGGARE, 1 par, m/1846, för Skeppsgossekåren, märkta 1:c 58 respektive 65, total längd ca 65 cm
Varenr: 5439572
DKK 2.085 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
20:44:00
Se mere
Ordensvärja
FRIMURARSVÄRD, svenskt, 1900-talets första hälft, korsformat fäste i nysilver med dekor av malteserkors, röd läderbalja med två beslag, längd ca 92 cm
Varenr: 5439592
21:24:00
Se mere
Renato Gamba Concorde SL. Custom made haglgevær, kal. 12/76, serie 26511
Renato Gamba Concorde SL. Custom made haglbøsse, kal. 12/76 med justerbar skæfte af særlig upgraded valnød, sideplader i sort med monogram. Serienummer 26511. Løbs L. 73 cm. Total L. 118 cm. Ekstra, original aftrækkerbøjle uden ejerinitialer samt fem indvendige chokes samt det originale værktøj. ...
Varenr: 5400244
DKK 100.000 DK, Kolding, Trianglen 22-09-2019
17:00:00
DKK 50.000
Jagtgevær, Webley & Scott s/s i kal. 12/70 i kasse med tilbehør.
Jagtgevær, Webley & Scott model 702 s/s i kal. 12/70 i kasse med tilbehør. TL 111 cm. LL 68,5 cm. SKL 37 cm. Våbennr. 132735. Ren og blank i løbene. Fremstår med minimalt brugspræg. Original læderkuffert fra Webley & Scott med div. tilbehør. Jagttegn kræves. NB: Teksten ændret m.h. til modelnr....
Varenr: 5439792
DKK 20.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-09-2019
17:00:00
DKK 7.800
Riffel, Blaser Model R93 Exklusiv i kal. 6,5 x 55 med kikkertsigte.
Riffel, Blaser Model R93 Exklusiv i kal. 6,5 x 55 med kikkertsigte. TL 102 cm. LL 57 cm. Våbennr. J18553. Vekselpibe 9/165838. Ren og blank i piben med tydelig riffelgang. Indvendigt magasin. Graveringer på låsestol og løb. Guld aftrækker og guld udtrækshoved. Trækugle på repeterarm. ...
Varenr: 5439680
DKK 60.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-09-2019
17:25:00
DKK 28.000
Riffel, John Dickson i kal. 270 Win. med kikkertsigte.
Riffel, Håndbygget af John Dickson i Edinb. kal. 270 Win. med kikkertsigte. TL 110 cm. LL 53 cm. Våbennr. 71925. Ren i piben med tydelig riffelgang. Indvendigt magasin. Der er et par ridser i bagskæftet. Zeiss Victory 2,5 -10x50 kikkertsigte. Der medfølger ammunition og tomme hylstre, samt ...
Varenr: 5439797
DKK 12.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-09-2019
17:50:00
DKK 4.200
Spansk forlader pistol
pansk pistol med stifttænding med hane udskåret som løve, 1856. Rundt og kantet løb med indlægning i form af bøssemager segl. Skæfte udsmykket med plakette samt kolbeafslutning af messing. Skæfte udsmykket med sideblik i messing samt aftrækkerbøjle af jern "graveret". pibe dekoreret med ...
Varenr: 5435982
DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-09-2019
18:51:00
Fuldmonteret Common Bushbuck. (Tragelaphus scriptus)
Fuldmonteret Common Bushbuck. (Tragelaphus scriptus). H 120 B 120 D 40 cm.
Varenr: 5406699
DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-09-2019
19:13:00
Husqvarna jagtriffel kaliber 30-06
Husqvarna jagtriffel kaliber 30-06 monteret med Bushnell Banner 1.5-4x20 sigtekikkert i Weaver montage, hængsel magasin til 5 patroner det hele fremstår med aldersrelateret slid/brugsmærker og der er et lille afslag bagerst på riflen " se billeder " Våbennummer: 178026 Totallængde: 105,5 ...
Varenr: 5408600
DKK 1.200 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 22-09-2019
19:20:00
Miniatyrer
MINIATYRER, 3 st, 18 k guld, Vasaordern, Nordstjärneorden och Svärdsorden, höjd ca 25-31 mm
Varenr: 5441876
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
19:26:00
Se mere
Voere halvautomatisk kal 22 riffel.
Voere halvautomatisk kal 22 riffel monteret med Leader 3-9x40 sigtekikkert. Våbennummer 289478. Løb: 51 cm. Total: 104 cm. Fremstår med brugspræg. Tre magasiner medfølger. Våbentilladelse påkræves.
Varenr: 5442083
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
19:32:00
DKK 850
Kniv samearbete
KNIV, 1900-talets början, samearbete i renhorn av nordsamisk typ, genombruten slida, längd inkl slida ca 23 cm
Varenr: 5441884
DKK 1.042 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
19:34:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6  >>