Vurdering
12»   Varer pr. side   54 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Dansk jeger rifle M-1807
Dansk jeger rifle m-1807. Med såkalte "innvendig" flinte lås, konstruert av rust mester Kylh . Bajonett hylster til hirsfenger. Kantet løp med visir på 200 og 300 alen. 23-lødig (15,5 mm) Viker mekanisk, dog mangler tapp for hoved feir i låseblikket. Er ikke restaurert, reimbøyle er flyttet en ...

Varenr: 5589618
DKK 34.558 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 07-04-2020
10:11
DKK 4.253
Randall modell 1-4
Randall modell 1-4 standart. Ny og ubrukt ligget i samling sidden 1990 tallet. Svart fiber feste med lær slire med slipestein. Klinge lengte 7,5" total lengte 12". Kan kjøpes av alle over 18 år i Norge.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt ...

Varenr: 5556063
DKK 3.589 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 07-04-2020
10:12
DKK 2.127
Värja, Rapir
VÄRJA, alt. Rapir, med korgfäste, möjligtvis italiensk, inskriptioner på latin, bland annat "Virtus, Suspestes, Salutat samt 1628 total längd ca 83 cm, klingans bredaste mått ca 3,5 cm,

Varenr: 5633898
DKK 2.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
12:34
Se mere
1700 talls tessak type A klinge av Abraham Stamm.
Tessak type A med klinge av Abraham Stam den eldre 1699 til 1767. Tveegget klinge på 82 cm, total lengte 96,5 cm. Tydelig stempler på begge sider av klingen. Jern og sølv? tråd flettet på et svakt dreiet underlag på festet. Sopp formet knapp som er klinket , ser ut som en gammel reparering/klinge...

Varenr: 5591554
DKK 13.292 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 07-04-2020
13:54
DKK 2.393
Huglu 103 #1054266 cal 12-76
Haglgevær Huglu 103 FE O/U kal. 12/76 Våben nr. 1054266 Pibelængde 71 cm. Singletrigger. Ventileret sigteskinne, automatisk sikring, løbsvælger, Totallængde: 116 cm, blanktbruneret løb. Kolbelængde: 37 cm. Jagttegn påkrævet

Varenr: 5628386
DKK 15.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
18:17
DKK 5.200
National hanebøsse i kuffert, kal. 12/70
National hanebøsse i kuffert, kal. 12/70. Våbennummer: 6625. Totallængde: 97 cm. Løbslængde: 56 cm. Kolbe: 36 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik, blank men anløbne løb, let slør, manglende slagstift samt reparation af kolbe og brugsspor. Kuffert medfølger. Lauritz.com indestår ikke for ...

Varenr: 5619209
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:02
DKK 950
Huaqvarna jagtriffel kal. 358 Norma Magnum
Huaqvarna jagtriffel kal. 358 Norma Magnum. Våbennummer: 242765A. Totallængde: 117,5 cm. Pibelængde: 68 cm. Kolbe 35 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik, ren og skarp riffelgang samt brugsspor. Riffeltilladelse påkrævet.

Varenr: 5598678
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:29
DKK 1.300
Husqvarna riffel
Husqvarna riffel. Kun mærket 8 mm. men er antageligt kal. 8x57js. Våbennummer: 87520. Tolallængde: 112 cm. Pibelængde: 58,5 cm. Kolbe: 36 cm. Monteret med Hunter 3000 4x32 sigtekikkert. Fremstår med stram og funktionel mekanik, blank og skarp riffelgang samt brugsspor. Riffeltilladelse påkrævet.

Varenr: 5634688
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:41
DKK 850
Anschütz salonriffel model 1515-1516 kaliber .22 long rifle med stikmagasin
Anschütz salonriffel model 1515-1516 kaliber .22 long rifle med stikmagasin. Våbennummer: 3063307. Totallængde: 104,5 cm. Pibelængde: 58,5 cm. Kolbe: 36 cm. Fremtår med stram og funktionel mekanik, ren og skarp riffelgang samt alm. brugsspor. Kasse med tilbehør medfølger, bla. med Bushnell ...

Varenr: 5619208
20:42
DKK 1.800
Konvolut Vorderlader und Fernrohr, Holz, Metall, England, 18. Jahrhundert (2)
Konvolut ein Vorderlader und ein Fernrohr, Holz, Metall, England, 18. Jahrhundert. Konvolut bestehend aus einem Vorderlader Gewehr mit Ladestock aus Holz und Metall und mit Umhängegurt, L.125,5cm, sowie einem Fernrohr von John Dollond aus Metall und Holz, auseinanderziehbar und Objektive jeweils ...

Varenr: 5634311
DKK 2.980 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
20:43
DKK 298
Churchill Highlander riffel kal. 6,5x55se
Churchill Highlander riffel kal. 6,5x55se. Våbennummer: K000403. Totallængde: 107 cm. Pibelængde: 58 cm. Kolbe 34,5 cm. Monteret med Kassnar 3x-9x sigtekikkert. Fremstår med stram og funktionel mekanik, ren og skarp riffelgang samt brugsspor. Riffeltilladelse påkrævet.

Varenr: 5621629
20:50
Udstoppet blishøne og skarv (2)
Udstoppet blishøne skarv. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 5634525
DKK 1.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 07-04-2020
20:57
Gehstock, Schwer, Köcher, vier Pfeile, Metall, Leder, Bambus, Afrika (2)
Gehstock, Schwert, Köcher, vier Pfeile, Metall, Leder, Bambus, Afrika. Afrikanischer Köcher aus koloriert Leder in schwarz, rot und weiß, mit vier Bambuspfeilen, jeweils mit Metallspitze mit Widerhaken, Gehstock mit Klingeneinsatz und Lederscheide. L.50-90cm, T.5-10cm, altersgemäße Gebrauchs- und...

Varenr: 5628640
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
21:15
DKK 298
Mathias Blaicher in Sulga, Wheel-lock gun / frontloader, wood, metal, 17th century
Mathias Blaicher in Sulga, wheel-lock gun / frontloader, wood, metal, 17th century. Frontloader weapon made of wood, with barrel and chamber of metal, top signed above chamber: 'Mathias Blaicher in Sulga', carved shaft as well as a carged sun on cheek piece, L 135cm, wear and scuffing ...

Varenr: 5609851
DKK 30.545 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
21:30
DKK 14.900
Italiensk snapphane gevær ca 1700.
Italiensk snapp hane gevær, sivil jakt modell. Fra tidlig 1700 tallet. Mekanisk fungerende pen stand med alders relatert bruks spor. Mindre avskalling er limt på H side av kolbe kappen. Valnøtt stokk med messing beslag, avslutning i horn. Samme som i indisia stjernen på V side av kolben. Flatt ...

Varenr: 5506398
DKK 35.888 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 08-04-2020
10:56
DKK 266
Rifle Husquarna Safari kal 9,3x57 nr 679
Husquarna Safari rifle i kaliber 9,3x57 med våpennummer 679. M/96 boltmekanisme med magasinkapasitet 4 patroner. Åpne sikter med justerbart baksikte. Total lengde 115 cm, løpslengde 61 cm Våpenet fremstår i svakt brukspreget stand. Krever våpen lisens i Norge. Vær oppmerksom på at varer som ...

Varenr: 4157651
DKK 3.589 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 08-04-2020
10:57
DKK 1.462
Star Baikal hagle
Star Baikal enkelt løpet hagle kaliber 12/70. Løp lengte 74 cm choke FULL. Stokk lengte 36,5 cm. Pen stand med blankt løp og ny Lymann sikte korn. Krever våpen tillatelse.Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll ...

Varenr: 4998552
DKK < 1.000 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 08-04-2020
10:59
DKK 199
Bandolær svensk WW2
Bandolær trolig benyttet av de norske polititroppene i Sverige under andre verdenskrig. Bandolær med belte og patrontasker. Bandolæret fremstår i brukspreget stand. Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer om importmoms og toll

Varenr: 4161656
10:59
DKK 199
Bajonetter
BAJONETTER (4) 1800/1900-tal, en märkt 19 R B No 1334 samt 41 36, den andra 19 B R No 298 samt 5778, den tredje 930 med krona, märkt E J AB och den fjärde 218 med krona samt EJ AB, de två senare med hölster i skinn och metall, längd mellan ca 35x55 cm

Varenr: 5635100
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 08-04-2020
14:14
Se mere
Dräktvärja
DRÄKTVÄRJA, 1800-tal, kavel, bygel samt parerstång med detaljer i slipat stål, balja i svartmålat skin samt upptill med beslag i metall, klingans längd ca 80 cm

Varenr: 5635120
15:02
Se mere
Jagtriffel Winchester model 70 kal 222 (3)
Jagtriffel Winchester model 70 kal 222. Våbennummer G1616752. PL 53,5 cm, Tl 105 cm. Monteret med Bushnell kikkertsigte samt støtteben. Der medfølger 32 bane- og 10 jagtpatroner. Brugsspor. Våbentilladelse påkrævet. (3)

Varenr: 5629569
DKK 2.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-04-2020
16:16
DKK 1.300
Jagtriffel Fairfox 1500 kal 308 (2)
Jagtriffel Fairfox 1500 kal 308. Våbennummer 00862. PL 58,5 cm, TL 107 cm. Monteret med Bushnell Buckhorn kikkertsigte. Der medfølger 24 jagtpatroner. Brugsspor. Våbentilladelse påkrævet. (2)

Varenr: 5629568
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-04-2020
17:17
DKK 650
Luftpistol. Hatsan AT P1 Kal. 4,5. med pumpe (2)
Luftpistol. Hatsan AT P1 Kal. 4,5. Våbennummer 0413 20084. Monteret med Walther Rødpunktsigte. L. 42 cm. Pumpe medfølger. Køber skal være fyldt 18 år. (2)

Varenr: 5634932
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-04-2020
17:49
DKK 1.900
Halvautomatisk salonriffel Armscor model 20P (5)
Halvautomatisk salonriffel Armscor model 20P. Våbennummer A563979. PL 49,5 cm, TL 103 cm. Monteret med 3-9x50E kikkertsigte. Der medfølger 5 æsker patroner. Våbentilladelse påkrævet. (5)

Varenr: 5629570
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-04-2020
18:17
Riffel, Husqvarna/Classic 2000 i kal. 6,5 x 55 med kikkertsigte.
Riffel, Husqvarna/Classic 2000 i kal. 6,5 x 55 med kikkertsigte. TL 112 cm. LL 58 cm. Våbennr. H00167. Ren i piben med tydelig riffelgang. Indvendigt magasin der kan tømmes i bunden. Simmons 3 - 9 x 50 kikkertsigte. Lille rundt hul i forskæftet efter flytning af rembøjle. Fremstår med let ...

Varenr: 5604792
DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 08-04-2020
19:26
DKK 3.200
Samling karpegrej mm.
Samling karpe/ fiskegrej bestående af: Tre karpestænge af mærket Quantum Pro Carp 360 lbs.2,75 L. 360cm, Quantum Radical bivvy, TF Gear Banshee karpenet, TF Gear Xsleep pude, TF Gear digital vægt 150kg, TF Gear Reaction bidmeldersæt med 3 trådløse alarmer samt reciever, To Quantum Radical hjul ...

Varenr: 5623756
DKK 8.000 DK, Aalborg, Nibevej 08-04-2020
19:32
DKK 850
Jagdkonvolut, Teller, Grandeln, Holster, Becher, Anfang 20. Jahrhundert (14)
Jagdkonvolut, Teller, Grandeln, Holster, Becher, Anfang 20. Jahrhundert. Konvolut bestehend aus sieben Grandeln mit Stopfen, H.3-6cm, L.2-3cm, B.2-4cm, einem Flaschenöffner und einem Zigarrenschneider, jeweils mit Abwurfstange als Griff, H.2cm, L.23cm, B.6cm, einer Streichholzdose aus Messing mit...

Varenr: 5630544
DKK 1.490 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-04-2020
19:41
DKK 335
Trophäe / Tierpräparat, Elenantilope, Taurotragus oryx
Trophäe / Tierpräparat, Elenantilope, Taurotragus oryx. Kopf-Schulter-Montage einer Elandantilope, H.140cm, B.50cm, T.87cm, altersgemäße Reibespuren, ein Ohr stark bestoßen, sowie Fellabrieb.

Varenr: 5587407
DKK 1.416 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-04-2020
19:49
DKK 894
Saufeder / Lanze
Saufeder / Lanze. Jagdspeer aus Holz mit Lederriemen umwickelt und Nieten verziert, Griff aus Leder und einem Zahn am unteren Ende der Klinge, Klinge aus Metall spitz als Lanze zulaufend, H.185cm, D.3cm, altersbedingte Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Oxidationsspuren an der Spitze.

Varenr: 5553995
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-04-2020
20:44
DKK 298
Yggdrasil. Foldekniv og Skinnerkniv med damascerede klinger (2)
Yggdrasil. Foldekniv med klinge af 'Twisted' damascus mønster foldet i 512 lag. Greb af sort tyrehorn med damaskus stål og messing indlæg. L: 20 cm. KL: 9 cm. Skinnerkniv smedet i ét stor gennemgående stykke stål. Damasceret klinge med 'Rain drop' mønster. Greb af tyrehorn og damaskus stål. L: 22...

Varenr: 5635467
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-04-2020
20:45
12»