Vurdering
123»   Varer pr. side   85 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Hvalros (Odobenus Rosmarus) kæbe med tænder
Hvalros (Odobenus Rosmarus) kæbe med tænder h.18,5 cm. CITES-certifikat fra Miljøstyrelsen til handel inden for EU kræves ikke. Ved handel uden for EU skal der søges eksport- / importtilladelse.

Varenr: 6248076
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-08-2022
12:03
Tre skalmonterede jagttrofæer (3)
Tre skalmonterede jagttrofæer monteret på plade. L 46-60 cm. Brugsspor. (3)

Varenr: 6163424
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-08-2022
16:39
DKK 700
Haglgevær s/s Tieme Suhl kal 16/70
Haglgevær s/s Tieme Suhl kal 16/70. Våbennummer 378. PL 73 cm, TL 117 cm, afstand aftrækker til kolbe 38 cm. Boringer ca 3/4 + 1/4. Brugsspor, slør. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet. Som kan ses på foto har det været en drilling, men riffelløbet er blevet fjernet.

Varenr: 6237439
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-08-2022
16:40
10 skalmonterede jagttrofæer (10)
10 skalmonterede jagttrofæer monteret på plade. (10)

Varenr: 6231369
16:49
Dansk militær Kronborg ringhanepistol M/1848 fra 1850
Dansk militær Kronborg ringhanepistol M/1848 fra 1850. Stemplet MD-1848 1850-247 på låsen. Flere dele stemplet ned nummer 131. På løbet stemplet og overstreget E. S. N. 59 (Eksercerskolen nr. 59) samt GHR. ES. 78. (Gardehusarregimentets Eksercerskole nr. 78) og på træet foran aftrækkerbøjlen ...

Varenr: 6239240
DKK 14.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 17-08-2022
16:55
DKK 11.000
Samling udstoppede fugle (11)
Samling udstoppede fugle, heriblandt: Toppet lappedykker, engpiber, hvid vipstjært, bogfinke, gærdesmutte, kvækerfinke, kernebider, mudderklire, rede m. æg m.fl. (11)

Varenr: 6255092
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 17-08-2022
18:37
Jaguar haglbøsse o/u Cal. 12/76
Jaguar haglbøsse o/u Cal. 12/76 med ejector og bokslås graveret med fasan og sneppe, enkelt aftrækker, skæfte af nøddetræ, 71 cm lange blanke løb, total længde 116 cm. Våbennr: 264638. Fremstår med minimal brugsslitage, etui medfølger. Jagttegn kræves.

Varenr: 6255127
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-08-2022
19:10
Samling på krudthorn og haglhorn, samt hagl pung (3)
Samling på krudthorn og haglhorn, samt hagl pung af læder, horn og træ. længde 16-20 cm. fremstår med brugsslitage. 1800-tallet (3)

Varenr: 6252022
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-08-2022
19:16
Japanske blankvåben (8)
En samling japanske blankvåben bestående af 8 dele. To svær og fem knive med greb og skeder af ben rigt dekoreret med scenerier, delvis med montering af messing varierende klinge længde fra 47-13 cm, varierende total længde fra 84 - 24 cm, en kniv med greb og skede af patineret bronze dekoreret ...

Varenr: 6252894
19:52
Bockbüchsflinte Kombivåben CZ i kalibrene 12/70 og 7x57R med sigtekikkert samt ammunition
Bockbüchsflinte CZ kombinationsvåben 584-13 mod 2 i kalibrene 12/70 og 7x57R. Leupold sigtekikkert Model VX-1 3-9 x 40. Boxlås. Automatisk sikring. Total længde 104 cm. 54 cm blanke løb med korn og kærv, haglløbet boret 1/4 Står med mindre skygger. Riffelløbet med skarpe riffelgange. 36½ cm ...

Varenr: 6255196
19:59
DKK 1.700
Samling krudthorn og ladeudstyr, 1800-1900-tallet
Samling krudthorn og ladeudstyr, 1800-1900-tallet. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6250945
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
20:23
Bedre flintlåsgevær til jagt, 1700-tallet
Bedre flintlåsgevær til jagt, 1700-tallet. Stemplet H i løbet. L: 130 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6251546
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
20:24
Perkussionsgevær til jagt, omlavet fra flint. Ca. 1800
Perkussionsgevær til jagt, omlavet fra flint. Ca. 1800. L: 133 cm. Reparation i kolbehalsen. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6251550
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
20:27
Smith & Wesson revolver kal. 38 med æske
Smith & Wesson revolver kal. 38 14-4. Våbennummer: 27K8058. Totallængde: 28,5 cm. Løbslængde: 15 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik, rent og skarpt løb samt med brugsspor. Æske og tilbehør medfølger. SKV tilladelse påkrævet.

Varenr: 6239461
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
20:44
Dansk marinesabel model 1849
Dansk marinesabel Model 1849 . Klingelængde 80 cm. Med portepé. Greb af perlemor. Blankvåbentilladelse påkræves.

Varenr: 6250956
20:45
DKK 3.600
Plade med diverse blankvåben (7)
Plade med diverse blankvåben, bla. et par danske samt en tysk K98 bajonet med skede og frø. Islamisk sabel medfølger. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Varenr: 6254992
DKK 3.800 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
20:47
DKK 2.800
Smith & Wesson revolver kal. 22
Smith & Wesson revolver kal. 22 17-3. Våbennummer: 8K39512. Totallængde: 30 cm. Løbslængde: 15 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik, rent og skarpt løb samt med brugsspor. Æske og originale grebsskaller medfølger. SKV tilladelse påkrævet.

Varenr: 6239462
20:49
Jagttrofæ. Hovedmonteret Blesbok
Jagttrofæ. Hovedmonteret Blesbok H: 90 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Varenr: 6255192
20:55
DKK 1.200
Jagttrofæ. Hovedmonteret Red Hartebeest
Jagttrofæ. Hovedmonteret Red Hartebeest H: 110 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Varenr: 6255193
20:56
DKK 1.200
Skalmonteret jagttrofæ
Skalmonteret jagttrofæ monteret på plade. B 66 cm.

Varenr: 6224690
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-08-2022
14:47
Jagttrofæ skuldermonteret roanantilope (Hippotragus equinus)
Jagttrofæ skuldermonteret roanantilope (Hippotragus equinus). H 110 cm. Brugsspor.

Varenr: 6152855
DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-08-2022
16:52
DKK 3.400
Jagtriffel Franchi Horison kal 308 WIN

Varenr: 6142008
DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-08-2022
17:08
DKK 4.800
Par perkussionerede 1700-tals pistoler (2)
Par perkussionerede 1700-tals pistoler. Stemplede No:16 begge to på venstre side af grebet. Ellers ustemplede. Mange dekorationer samt våbenskjold. Mekanisk funktionelle, kan frit erhverves. (2)

Varenr: 6237883
DKK 32.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-08-2022
17:30
DKK 25.000
Dansk sabelbajonet model 1801
Dansk sabelbajonet model 1801. TL 76 cm. Blankvåbentilladelse påkrævet. Ifølge Arma Dania: Til 22-lødigt jægargevær, M 1801, M 1803 og M 1807. Fremstillet på Frederiksværk.

Varenr: 6237866
DKK 20.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-08-2022
17:33
DKK 15.000
Ammunitionskasse samt patroner kal 270 WIN
15 jagtpatroner kal 270 WIN samt metal ammunitionskasse til 5,56 løspatron. Tilladelse til pågældende kaliber eller genladningstilladelse påkrævet.

Varenr: 6225253
17:55
Haglgevær s/s, AYA
Haglgevær s/s, AYA " the hunters gun " kaliber 12/70, autosikring, ingen slør, blanke løb, fremstår i god stand med aldersrelateret brugspræg, der medfølger et foderal. Våbennummer: 414584 Totallængde: 111,5 cm Løbslængde: 68 cm Boring: 1/4 - 1/2 Skæftelængde: 37,5 cm Jagttegn påkrævet.

Varenr: 6255358
DKK 2.000 DK, Gamefair, Nærum, Nærum Hovedgade 18-08-2022
18:44
Hovedmonteret jagttrofræ. Blisbuk
Hovedmonteret jagttrofræ. Blisbuk, H: 90 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6247063
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 18-08-2022
20:38
Browning Citori Special o/u 12/76
Browning Citori Special o/u 12/76. Våbennummer: BRJP57416YZ131. Totallængde: 115,5 cm. Løbslængde: 71 cm. Kolbe: 37,5 cm. Med singletrigger, løbsvælger, ejektor og chokes. Fremstår med stram og funktionel mekanik, rene og blanke løb, intet slør samt med minimale brugsspor. Jagttegn påkrævet.

Varenr: 6251972
DKK 13.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-08-2022
20:38
DKK 10.000
Dansk 1910/21 pistol
Dansk 1910/21 pistol kal. 9 mm. Våbennummer: 6224. Totallængde: 26 cm. Løbslængde: 10 cm. Fremstår med rent og pænt løb, stram og funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.

Varenr: 6244232
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-08-2022
20:38
DKK 7.600
Jagtriffel Sauer 200 kaliber .300 Weath. Mag
Jagtriffel Sauer 200 kaliber .300 Weath. Mag. Våbennummer: H17836 Totallængde: 117 cm Pibelængde: 65 cm. Schmidt & Bender 2,5-10x56 monteret i EAW montage, der er graveret med samme gravering som riflen. Der medfølger det ene magasin til 3 patroner. Fremstår med stram og funktionel mekanik, skarp...

Varenr: 6255342
DKK 24.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-08-2022
20:55
DKK 18.500
123»