Vurdering
1234»   Varer pr. side   93 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Haglgevær o/u Webley Scott 2012 kal 12/76
Haglgevær o/u Webley Scott 2012 kal 12/76. Våbennummer TRK0604. PL 65,5 cm, TL 111,5 cm, afstand aftrækker til kolbe 38 cm. Singletrigger, ventileret sigteskinne, ejector, løbsvælger. Boringer 1/2 + 1/4. Mindre brugsspor. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet.

Varenr: 5913301
DKK 8.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
13:34
DKK 7.200
Skalmonterede bukkeopsatse og 2 rævekranier (22)
Skalmonterede bukkeopsatse monteret på plader af træ samt 2 rævekranier, det ene på plade. Opsatse h. inkl. plade 25-31 cm. En opsats mangler et gevir.

Varenr: 5910760
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
13:44
DKK 1.300
Engelsk Tower 1859 perkussionskarabin
Engelsk Tower 1859 perkussionskarabin. TL 94 cm. Brugsspor. Mekanisk funktionel. Kan frit erhverves.

Varenr: 5912568
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
14:35
DKK 1.800
Jagtgevær, Beretta o/u i kal. 12/70 Model S57E 'silver pigeon'
Jagtgevær, Beretta o/u i kal. 12/70 Model S57E 'silver pigeon'. TL 110 cm. PL 67 cm, afstand aftrækker til kolbe 36 cm. Våbennummer B66426B, boringer ca 3/4 x 1/2. Fremstår med brugsspor, doubletrigger, ventileret sigteskinne samt ejector. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet.

Varenr: 5913762
15:00
DKK 3.200
Perkussionsgevær - 1800-tallet
Perkussionsgevær fra 1800-tallet. TL 118 cm. Mekanisk funktionel. Kan frit erhverves.

Varenr: 5912569
15:35
DKK 850
Jagtriffel. Remington Model 700. Kal. 25-06 Rem.
Jagtriffel. Remington Model 700. Kal. 25-06 Rem. Våbennummer S6239605. PL 54 cm, TL 108 cm. Mindre brugsspor. Monteret med Bushnell Elite 4200 kikkert. Våbentilladelse påkrævet.

Varenr: 5913279
16:36
Enkeltløbet Belgisk underlukke hanegevær kal 20/65
Enkeltløbet Belgisk underlukke hanegevær kal 20/65. TL 127 cm. Brugsspor, nedkortet forskæfte. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet.

Varenr: 5912570
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
18:48
Haglgevær s/s, Simson Suhl, kaliber 16/76
Haglgevær s/s, Simson Suhl, kaliber 16/76, autosikring, blanke løb, let slør, mekanisk ok, der medfølger lidt ammunition, geværet fremstår med brugsmærker. Våbennummer: 219300 Totallængde: 112 cm Løbslængde: 70 cm Skæftelængde: 37 cm Jagttegn påkrævet.

Varenr: 5912524
DKK 1.200 DK, Gamefair, Nærum, Nærum Hovedgade 25-01-2021
18:59
DKK 450
Dekorationssvärd
DEKORATIONSSVÄRD samt DOLK, 3 dlr, 1900-talets andra hälft, svärdens längd ca 93 cm

Varenr: 5913105
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25-01-2021
19:48
Se mere
To haglbøsser. Krupp og Jaguar (2)
To haglbøsser. Fried Krupp Side By Side kal 12/70. Løb: 68 Total 109 cm. Våbennummer 9155 Mekanisk velfungerende, dog brugspor, herunder rust på løb. Samt Jaguar O/U kal 12/70 fremstillet i Italien. Løb: 72 cm. Total: 113 cm. Våbennummer 47368 Fremstår fungerende, dog med brugspræg. Jagttegn ...

Varenr: 5651085
DKK 2.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-01-2021
19:50
Chapuis express cal 30-06 #38241
Chapuis Express S/S dobbelriffel kal 30,06. Dobbelt aftræk. Våbennummer 38241. Skæfte udført i High Grade valnød. Fremstår med minimale brugsspor. Løb: 60 cm. Skæfte: 35 cm. Total: 104 cm. Kommer i original æske. Våbentilladelse påkræves.

Varenr: 5680504
DKK 25.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-01-2021
DKK 11.500
Zebrafell / Jagdtrophäe
Jagdtrophäe Zebra / Zebrafell. Maße ca. L. 280 cm (mit Schwanz), B.150 cm. Altersgemäße Gebrauchsspuren, partiell geringfügige Risse, Fell mit kleinen Fehlstellen und leichtem Haarverlust..

Varenr: 5901569
DKK 2.980 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25-01-2021
20:19
DKK 820
Fransk flintelåsgevær M1777 med bajonet (2)
Fransk flintelåsgevær M1777 TL 140 cm med bajonet. Fremstår med brugsspor, ingen stempler. Blankvåbentilladelse påkrævet. (2)

Varenr: 5912573
DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
20:38
DKK 1.800
Jagtriffel. BSA. Kal. 270 Win
Jagtriffel. BSA. Kal. 270 Win. Monteret med ældre Swarovski 1,5-6x42 sigtekikkert. Pibe: 54 cm. Total 109 cm. Fremstår med brugspræg, desuden limet brud i skæfte. Våbennummer 8P6623. Våbentilladelse påkræves.

Varenr: 5894623
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-01-2021
20:40
Harrington & Richardson. Revolver Forty Niner model 949.
Harrington & Richardson. Revolver Forty Niner model 949. kal 22 LR våben nr AA20857. Løb L. 14 cm. total L. 26 cm. skede af præget læder medfølger. SKV tilladelse kræves.

Varenr: 5913347
DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-01-2021
20:48
DKK 1.300
Knivar
KNIVAR, 6 st, bl.a. en med plakett vid skaft "Lillehammer 94, Birkebeiner", mestadels skaft av masurbjörk, två knivar med inlägg av horn, delvis signerade vid blad, varierande längder

Varenr: 5914463
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26-01-2021
12:30
Se mere
Haglgevær s/s Belgisk kal 12/70
Haglgevær s/s Belgisk kal 12/70. Våbennummer 3991. PL 72 cm, TL 114 cm, afstand aftrækker til kolbe 37 cm. Boringer ca 3/4 + 1/2. Doubletrigger. Brugsspor. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet.

Varenr: 5913685
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-01-2021
13:03
Knivar
KNIVAR, 20 st, mestadels fiskeknivar från Finland, skaft mestadels av björk, varierande längder

Varenr: 5914482
13:24
Se mere
Jagtriffel Sauer 80 kal 25-06
Jagtriffel Sauer 80 kal 25-06. Våbennummer E6909. PL 57 cm, TL 111 cm. Monteret med Variabel 2,5-8X kikkertsigte i svingmontage. Brugsspor. Våbentilladelse påkrævet.

Varenr: 5913763
DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-01-2021
14:04
DKK 3.800
Haglgevær s/s tre-ringet Sauer kal 12/70
Haglgevær s/s tre-ringet Sauer kal 12/70. Våbennummer 339276. PL 70 cm, TL 111 cm, afstand aftrækker til kolbe 36 cm. Fabrikationsnummer 742. Boringer ca 1/2 + 1/2. Brugsspor. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet.

Varenr: 5913684
15:06
Otterup baneriffel kal. 22 LR
Schultz & Larsen -Otterup baneriffel kal. 22 LR. Våbennummer. Minimale brugspræg. Pibe: 66 cm. Total: 110cm. våbennummer 19964 Våbentilladelse påkræves.

Varenr: 5906200
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
15:19
DKK 450
Jagtgevær. Verney-Carron kal 12/76
Jagtgevær. Verney-Carron kal 12/76. Boret kvart og halv. Alm. brugspræg. Stram hovedbolt og rene løb. Løb:71 cm. Total: 114 cm. Våbennummer 314175 Jagttegn påkræves.

Varenr: 5906209
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
15:23
DKK 1.700
Carl Gustav riffel. Kaliber 6,5 x 55
Carl Gustav riffel. Kaliber 6,5 x 55. Våbennmummer: 332768. Riflen er en svensk militærriffel model 1896, bygget i 1915 på Carl Gustavs Stads Gevärsfaktori. Pibelængde: 72 cm. Totallængde 126 cm. Fremstår i god stand. våbentilladelse påkrævet.

Varenr: 5913726
DKK 1.600 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
16:22
DKK 500
Schultz & Larsen, Classic-DL Kal. 7 mm Rem.
Schultz & Larsen, Classic-DL Kal. 7 mm Rem. Monteret med Vortex 3-12 x 56 på Picatinny skinne. Løb: 62 cm. Total: 116 cm. Våbennummer: DK-C10528. Skåret gevind til lyddæmper. Minimale brugsspor. Våbentilladelse påkræves.

Varenr: 5901604
DKK 6.600 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
18:21
DKK 4.600
Kudu Antilope Präparat Kopfschulterpräparat / Jagdtrophäe
Kudu Antilope Präparat Kopfschulterpräparat / Jagdtrophäe. Kopf-Schulter Montage einer Antilope, Höhe 150 cm, Breite 65 cm, Tiefe 82 cm. Altersgemäße Reibespuren, partieller Abrieb, sowie leichte Risse im Ohr, ein Ohr genickt.

Varenr: 5906671
DKK 2.980 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-01-2021
19:00
DKK 335
Haglgevær Browning Special GTS Kal. 12/76.
Haglgevær Browning Special GTS Kal. 12/76. Stram mekanik, rene løb og generel god brugsstand. Løb:76 cm. Total: 119 cm. Våbennummer 40666. Jagttegn påkræves. Tilhørende sort plastkuffet medfølger,

Varenr: 5906338
DKK 7.400 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
19:15
DKK 5.400
Haglgevær John Dickson Kal. 12/65.
Haglgevær John Dickson Kal. 12/65. Serienr. 14013. Løbslængde 28" Skæftelængde 37 cm boring 1/4 og 3/4. kammerlængde 2 1/2. Bøssen er sleeved. og er stemplet med Birmingham prøveskydningsmærke. Bøssen er bygget efter 2. verdenskrig. Vægtykkelse på løb i orden. Jagttegn er påkrævet.

Varenr: 5914699
DKK 25.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
19:18
DKK 12.500
Haglgevær. Miroku model MK-60 Game Kal 12/76
Haglgevær. Miroku model MK-60 Game Kal 12/76. Rene løb samt stram hovedbolt. Håndteringsslitage på brunering. Våbennummer 41427. Løb: 71 cm. Total: 114,5 cm. Jagttegn påkræves.

Varenr: 5903564
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2021
19:21
DKK 4.200
BBF Kombinations våben, Sauer & Son, kaliber 16/70 + 7x57R
BBF Kombinations våben, Sauer & Son, kaliber 16/70 + 7x57R, blankt løb og tydelige riffelgange, let slør, monteret med Meopta Artemis 1-4x22 m/lys i Einhack montage, fremstår med brugsmærker. Våbennummer: 655040 Totallængde: 108 cm Løbs/pibelængde: 64,5 cm Våbentilladelse påkrævet.

Varenr: 5912299
DKK 4.200 DK, Gamefair, Nærum, Nærum Hovedgade 26-01-2021
19:27
DKK 5.000
Jagtriffel, Steyr Mannlicher Luxus, kaliber 30-06
Jagtriffel, Steyr Mannlicher Luxus, kaliber 30-06, monteret med ældre Schmidt & Bender 2,5-10x56 sigtekikkert i original Steyr svingmontage, aftageligt magasin i stål til 3 patroner, snelle, skarpe og tydelige riffelgange, skæftet har haft en revne som er udbedret, fremstår med almindelige ...

Varenr: 5911472
DKK 8.400 DK, Gamefair, Nærum, Nærum Hovedgade 26-01-2021
19:36
DKK 5.400