Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Fuldmonteret Common Bushbuck. (Tragelaphus scriptus)
Fuldmonteret Common Bushbuck. (Tragelaphus scriptus). H 120 B 120 D 40 cm.
Varenr: 5406699
DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-09-2019
19:13:00
Fuldmonteret bavian stående på kunststen
Fuldmonteret bavian stående på kunststen. H. 95 cm. D. ca. 95 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 5438452
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
19:47:00
DKK 950
Fuldmonteret nordamerikansk sortbjørn (Ursus americanus)
Fuldmonteret nordamerikansk sortbjørn (Ursus americanus). H. 118 cm. L. 150 cm. Kan frit handles indenfor EU. Monteret på base med hjul.
Varenr: 5441457
DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
19:57:00
DKK 6.400
12 Keilergewaff und Warzenschweinzähne (12)
Konvolut Keilergewaff und Warzenschweinzähne, montiert auf Trophäenplatten, 15-35x15-20cm. (12)
Varenr: 5393186
DKK 1.118 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-09-2019
20:01:00
DKK 298
Trophy / animal specimen, musk ox, head and shoulder mount, Canada
Trophy / animal specimen, head and shoulder mount, Canada, with certificate of origin, H 83cm, W 62cm, D 75cm, wear ad scuffing commensurate with age.
Varenr: 5393161
DKK 7.450 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-09-2019
20:02:00
DKK 447
Trophäe / Jagdtrophäe / Schädel, Kudu
Trophäe / Jagdtrophäe / Schädel eines Kudus, auf einen Trophäenschild aus Holz montiert, H.122cm, B.96cm, altersgemäße Reibespuren.
Varenr: 5410461
DKK 1.676 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-09-2019
20:11:00
DKK 372
Tierpräparat / Jagdtrophäe, Vollpräparat, Huhn / Seidenhuhn, Ostasien
Tierpräparat / Jagdtrophäe, Vollpräparat, Huhn / Seidenhuhn, Ostasien, als besonderes Kennzeichen gelten die fünf Zehen, H.37cm, altersgemäße Reibespuren.
Varenr: 5420457
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-09-2019
20:18:00
DKK 298
20 Geweihe / Trophäen, Rehböcke (20)
Konvolut Geweihe / Trophäen, Rehböcke, Trophäen montiert auf Holzplatten, rückseitig datiert, 12-16x21-23cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren (20)
Varenr: 5393192
20:30:00
DKK 335
Stort skildpaddeskjold (Chelonia mydas)
Stort skildpaddeskjold fra suppeskildpade / grøn havskildpadde (Chelonia mydas). L. 72 cm. B. 63 cm. Fremstår med alderspræg og afslag i overfladen. CITES-certifikat fra Miljøstyrelsen til handel inden for EU medfølger. Tilladelsen er gyldig for ét salg. Ved handel uden for EU, skal der søges ...
Varenr: 5441574
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:56:00
Skalmonteret waterbuck og kronhjort monteret med rhinsten (2)
Skalmonteret afrikansk waterbuck og europæisk kronhjort monteret med rhinsten. H. 90 og 80 cm. (2)
Varenr: 5431013
DKK 2.600 DK, Herlev, Dynamovej 23-09-2019
14:14:00
Trophy / antlers, Yakutia
Hunting trophy, elk antlers, Yakutia, 24-pointer, H 122cm, W 153cm, D 57cm, scuffing commensurate with age.
Varenr: 5393160
DKK 5.588 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-09-2019
21:46:00
DKK 298
Trophy / skull with antlers, elk
Trophy/ skull with antlers, elk, Yakutia, uneven 23-ender, H 107cm, W 136cm, D 63cm, wear and scuffing commensurate with age.
Varenr: 5393159
21:47:00
DKK 372
Trophäe / Tierschädel mit Geweihe, Karibu
Jagdtrophäe / Tierschädel mit Geweih, Karibu, ungerader 27-Ender, ohne Unterkiefer, H.115cm, B.82cm, T.60cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren sowie Kratzer.
Varenr: 5393280
DKK 1.118 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-09-2019
21:49:00
DKK 298
Trophäe / Tierpräparat, Elenantilope, Kopf-Schulter Montage
Trophäe / Tierpräperat, Elenantilope, Kopf-Schulter Montage, H.127cm, B.57cm, T.106cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Risse und Fellabrieb.
Varenr: 5393185
DKK 1.490 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-09-2019
21:50:00
DKK 335
Trophäe / Schädel, Wasserbüffel
Trophäe / Schädel, Wasserbüffel, montiert auf auf Trophäenplatte, H.57cm, B.62cm, T.29,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, ein Horn und die Nase abgebrochen.
Varenr: 5393163
21:51:00
DKK 298
Jagttrofæ, vandbøffel, hoved-skulder-montering
Jagttrofæ, vandbøffel, hoved-skulder-montering, H. 90 cm, B. 75 cm, D. 113 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, ridser, afslag, en horn er brækket af, det andet er splintret.
Varenr: 5393281
DKK 2.235 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-09-2019
21:52:00
DKK 298
Trophäe / Geweih mit Schädel, Karibu
Trophäe / Geweih mit Schädel, Karibu, ungerader 28-Ender, H.60,5cm, B.93cm, T.117cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partiell Kratzer.
Varenr: 5393164
21:53:00
DKK 298
Kaskelot tand, hvalros tænder samt narhvaltand (4)
Kaskelottand (Physeter macrocephalus) m/ Cites certifikat EU 0725-1654/19 - H. 8 cm & vægt 213 gr. Samt 2 stk. hvalros tænder (Odobenus rosmarus) - den ene m/ revne - H. 13-15 cm & vægt samlet ca. 291 gr samt narhvaltand (Monodon monoceros) H. 15 cm & vægt ca. 721 gr.(4) Kan sælges indenfor ...
Varenr: 5434293
DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-09-2019
19:42:00
DKK 1.200
Jagttrofæ. Skuldermonteret Oryx (Oryx gazelle)
Jagttrofæ. Skuldermonteret Oryx (Oryx gazelle). H. 141 cm. D. 69 cm. Længde horn ca, 105 cm.
Varenr: 5423178
DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-09-2019
19:46:00
Jagttrofæ. Giraf monteret på plade
Jagttrofæ. Udstoppet girafhoved med hals med fodmontering H: 225 cm. Fremstår med brugsspor. Kan handles frit inden for EU uden CITES certifikat, ved handel uden for EU skal der søges eksport- / importtilladelse.
Varenr: 5435687
DKK 15.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-09-2019
19:54:00
DKK 4.600
Stort hovedmonteret isbjørneskind 'Ursus maritimus'
Stort meget velbevaret hovedmonteret isbjørneskind 'Ursus maritimus'. Alle klør er intakte, vinterpels, monteret på gråt filt. L. 270 cm. B. 260 cm. Hjembragt fra Grønland 1995. Alle klør intakte. Fremstår meget velholdt i pelsen, dog slitage på næsen. Skindet kan handles frit inden for EU, uden ...
Varenr: 5429730
DKK 40.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-09-2019
20:29:00
DKK 20.000
Skuldermonteret Red Hartebeest (Alcelaphus buselaphus caama)
Skuldermonteret Red Hartebeest (Alcelaphus buselaphus caama). H.. 130 cm.
Varenr: 5444772
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2019
14:31:00
Skuldermonteret Blesbuck (Damaliscus pygargus phillipsi)
Skuldermonteret Blesbuck (Damaliscus pygargus phillipsi) H. 77 cm.
Varenr: 5444774
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2019
14:31:00
DKK 450
Konvolut Rehgeweihe (11)
Konvolut Rehgeweihe (11) polychrom bemalte Tierschädel auf Holztafeln, wenige mit Unterkieferteil rückwertig, Spießer, Gabler und Sechsender. Ø Maße: H. 32, B. 14, T. 20 cm. Gebrauchsspuren vorhanden, Schäden in Malschicht.
Varenr: 5443654
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25-09-2019
18:15:00
DKK 298
Stort meget velbevaret hovedmonteret isbjørneskind 'Ursus maritimus'
Meget stort og meget velbevaret hovedmonteret isbjørneskind 'Ursus maritimus'. Alle klør er intakte, vinterpels, monteret på sort filt. L. 314 cm. B. 258 cm. Hjembragt fra Grønland 2015. Alle klør intakte. Fremstår meget velholdt i pelsen, Konserveret og monteret af museumskonservator Erling ...
Varenr: 5439637
DKK 60.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-09-2019
18:37:00
DKK 31.000
Grønlandica. Udskåret Narhvaltand 'Monodon monoceros'.
Grønlandica. Udskåret Narhvaltand 'Monodon monoceros'. udskåret af den grønlandske kunstner Aksel Sandgren Brandt, der har udskåret en ligende tand, som er ophængt i det grønlandske selvstyres sal. Motiverne er Havets Moder og Angakok samt alle havets dyr. Længde 220 cm. Vægt ca. 3,75 kg. ...
Varenr: 5439871
DKK 160.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-09-2019
18:53:00
DKK 80.000
Konvolut Hornträgerschädel/ Hirsch/ Spießbock/ Gnu (3)
Konvolut Hornträgerschädel/ Hirsch/ Spießbock/ Gnu (3) polychrom angemalte Tierschädel vom Hirsch Spießbock und Gnu, zwei auf Holztafel montiert, Spießbockhörner aufgesetzt/ abnehmbar. Maße Hirsch: B. 100, H. 100, T. 62 cm. geringe Gebrauchsspuren vorhanden, Schäden in Malschicht.
Varenr: 5443004
DKK 3.725 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 25-09-2019
19:25:00
DKK 298
Grønlandica. Narhvalstand 'Monodon monoceros'
Grønlandica. Narhvaltand 'Monodon monoceros'. Længde 201 cm. Vægt ca. 3,62 kg. Kan sælges indenfor EU uden CITES certifikat. Isat metalstykke i enden, så den kan stå¨uden at ødelægge endestykket.
Varenr: 5446079
DKK 18.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-09-2019
19:38:00
DKK 11.000
Skuldermonteret hvid Blesbuck (Damaliscus pygargus phillipsi)
Skuldermonteret hvid Blesbuck (Damaliscus pygargus phillipsi) H. 76 cm.
Varenr: 5444776
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-09-2019
15:28:00
Par løse bøffelhorn, L 71 cm (2)
Par løse bøffelhorn, L 71 cm. Fremstår med tørrevner. (2)
Varenr: 5444623
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-09-2019
19:30:00