Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling jagttrofæer, råbukke opsatser m.m. (58)
Samling jagttrofæer. Opsatser af råbukke m.m., 19 stk. plademonterede resten uden. Brugsspor, afslag kan forekomme.
Varenr: 5281610
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
13:16:00
Skuldermonteret jagttrofæ af Black Springbok.
Skuldermonteret jagttrofæ af Black Springbok. Højde: 63 cm. Dybde: 43 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor samt røglugt
Varenr: 5277432
DKK 2.400 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
19:55:00
DKK 850
Pilbåge
PILBÅGE, centralafrika, med sträng, längd ca 208 cm
Varenr: 5283654
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-03-2019
21:38:00
Se mere
Jagttrofæ. Skuldermonteret Mountain Reedbuck
Jagttrofæ. Skuldermonteret Mountain Reedbuck. H. 62 cm, D. 46 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor samt røglugt.
Varenr: 5287643
DKK 1.600 DK, Helsingør, Støberivej 30-03-2019
18:16:00
To skalmonterede jagttrofæer
To skalmonterede jagttrofæer. H 70 cm. (2)
Varenr: 4997301
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-03-2019
18:34:00
Jagttrofæ. Barbary Sheep, Mankefår.
Sydafrikansk Jagttrofæ. Barbary Sheep, Mankefår. Halvmonteret. H. 135, D. 80 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor samt røglugt.
Varenr: 5268354
DKK 7.000 DK, Helsingør, Støberivej 30-03-2019
19:45:00
DKK 3.400
Jagttrofæ. Kudu. Skuldermonteret
Skuldermonteret Kudu. H. 160 cm. Horn L. 90 cm. Dybde fra væg til snude 80 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor samt røglugt.
Varenr: 5279300
DKK 6.400 DK, Helsingør, Støberivej 30-03-2019
20:47:00
DKK 3.400
Udstoppet søpapegøje / lunde (fratercula arctica)
Udstoppet søpapegøje / lunde (fratercula arctica), monteret på stand af sten. H. 27 cm(inkl. stand). Fremstår med slitage.
Varenr: 5287893
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 31-03-2019
13:19:55
Pilbåge
PILBÅGE med pilkoger, möjligen Tanzania, bågens längd 205 cm
Varenr: 5286462
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-03-2019
17:14:00
Se mere
Skuldermonteret jagttrofæ af Zebra (Equus quagga)
Skuldermonteret jagttrofæ af Zebra (Equus quagga). H 110 cm uden sokkel. Fremstår med brugsspor. Klargjort til montering i sokkel.
Varenr: 5258832
DKK 12.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-03-2019
18:47:00
DKK 6.000
Samling Jagttrofæer. Opsatser af råbuk
Samling Jagttrofæer. Opsatser af råbuk, skalmonterede på plader af træ. Enkelte med løs plade. Fremstår med aldersspor (21)
Varenr: 5288555
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 31-03-2019
19:26:00
Fuldmonteret krokodille længde ca. 400 cm
Udstoppet fuldmonteret Nilkrokodille (Crocodylus niloticus) skudt og udstoppet i Sydafrika. Hovedet delvis opbygget af kunstmateriale. L. ca 400 cm. Fremstår med naturlig patina. Krokodillen kan handles frit inden for EU, ved handel uden for EU skal der søges eksport- / importtilladelse.
Varenr: 5271826
DKK 16.000 DK, Aalborg, Nibevej 31-03-2019
19:35:00
DKK 8.000
Tierpräparat / Jagdtrophäe, Kudu, Hinterteil
Tierpräparat / Jagdtrophäe, Kudu, Hinterteil, braune Fellfarbe mit Schweif, zum Hängen an die Wand geeignet, L.46cm, B.34,5cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, minimaler Fellabrieb an Innenseite des Schweifs.
Varenr: 5228829
DKK 1.862 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-03-2019
20:11:00
DKK 298
Jagttrofæ, kronvildt med vinterpels
Jagttrofæ, kronvildt med vinterpels, stående på træbjælke, H. 102 cm, B. 26 cm, D. 146 cm, fremstår med minimale slitagespor og minimal slitage på skindet.
Varenr: 5224837
DKK 2.980 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-03-2019
20:11:00
DKK 1.490
Jagdtrophäe / Tierschädel, Eland
Jagdtrophäe / Tierschädel, Eland, H.100cm, B.35cm, T.23cm., partiell leichte Risse.
Varenr: 5154710
DKK 2.608 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-03-2019
20:11:00
DKK 298
Jagttrofæ, kronvildt med vinterpels, stående på træbjælke, H. 145 cm, B. 36 cm, D. 122 cm, fremstår med minimale slitagespor og minimal slitage på skindet.
Varenr: 5224836
DKK 4.470 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-03-2019
20:15:00
DKK 2.421
Tre afrikanske skind (3)
Tre afrikanske skind bestående af zebra L. 224+ afknækket hale 25 cm. samt 2 andre skin (vist ) Wildebeast 70-98 cm. Fremstår med almindelig brugspræg, herunder revner og huller (3)
Varenr: 5285194
DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 31-03-2019
20:15:00
Zwei Buchstützen mit montierten, präparierten Büffelfüßen
Zwei Buchstützen mit montierten, präparierten Büffelfüßen, auf Holzplatten, H. jeweils ca. 28,5 cm, L. jeweils ca. 29,5 cm, partiell kleine Fehlstellen im Fell, Verschmutzungen und Bereibungen. (2)
Varenr: 5266794
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-03-2019
20:37:00
DKK 298
Grønlandica. Narhvalstand (Monodon monoceros), L. ca. 179 cm
Grønlandica. Tand fra Narhval (Monodon monoceros) m/ ujævn spids, upoleret, L. ca. 179 cm, vægt ca. 3,7 kg. Kan sælges indenfor EU uden Cites. Ved udførelse fra Danmark bedes man rette henvendelse til Naturstyrelsen / Cites.
Varenr: 5285622
DKK 12.000 DK, Odense, Kratholmvej 31-03-2019
21:17:00
DKK 6.400
Skind af stor han-giraf, full size flatskin (Giraffa camelopardalis)
Skind af stor han-giraf, full size flatskin (Giraffa camelopardalis). Nedlagt i Zimbabwe ca. 2008. Mål fra forben til forben 440 cm. Fra mule til halespids 566 cm. Køber kan rekvirere fotos af nedlagt dyr.
Varenr: 5263403
DKK 30.000 DK, Kolding, Trianglen 02-04-2019
20:36:00
DKK 15.000
Udstoppet tårnfalk (Falco tinnunculus)
Udstoppet tårnfalk (Falco tinnunculus) monteret på gren. H 29 cm. Fremstår med aldersrelaterede spor. Cites certifikat medfølger protokol nr: EU 0204-02224/19.
Varenr: 5282797
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 03-04-2019
13:35:00
Fladmonteret skind fra Burchells zebra (Equus burchelli)
Fladmonteret skind fra Burchells zebra (Equus burchelli). L. 327 B. 180 cm.
Varenr: 5283201

DKK 3.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-04-2019
19:56:00
Jagttrofæ: Skulder- /bladmonteret Kudu (Tragelaphus strepsiceros)
Jagttrofæ: Skulder- /bladmonteret Kudu (Tragelaphus strepsiceros) H. 205 cm.
Varenr: 5283186

DKK 4.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-04-2019
20:50:00