Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Georg Jensen, Spring m.m. Samling kobbergryder m.m. (8)
Samling kobbergryder m.m. bestående af: Pande, Ø 27 cm. samt primus med to blus, mærket Spring, Switzerland. Kobbergryde, Ø 16,5 cm. Mrk. Star-line. Kobergryde, Ø 9 cm. Mrk. Georg Jensen. Desuden fire kobbergryder, Ø 8/12,5/13/16 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (8)
Varenr: 4977157
DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 25-04-2018
13:15:00
Kammerstage / rejsestage af messing til væg og bord
Kammerstage / rejsestage af messing med fjederanordning der ved et tryk kan omdanne den til vægstage. 1800 tallets anden halvdel. H.12 cm.
Varenr: 4978607
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2018
14:33:00
Josef Frank ljusstake
JOSEF FRANK, "Vänskapsknuten", ljusstake, Firma Svenskt Tenn, mässing, för 3 ljus, höjd ca 14,5, diameter 24 cm
Varenr: 4979017
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2018
14:42:00
Se mere
Syv tallerkener af tin (7)
Syv tallerkener af 95% ren tin, Ø 29,5 cm. Stemplet 95%. (7)
Varenr: 4977105
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-04-2018
14:45:00
Samling af messing (3)
Samling af messing bestående af: Bordlampe med to lyskilder, H. inkl. lampeskærm 57 cm. Askebæger med håndtag af mørkt træ. Pande på ben, Ø 24,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugspræg. (3)
Varenr: 4977168
15:12:00
Stor kammerstage samt morter af messing (2)
Stor kammerstage, H. 31 cm. Ø 30 cm. Samt morter med piston af messing, H. 11 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugspræg. (2)
Varenr: 4977170
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-04-2018
15:14:00
Just Andersen. Vase af patineret bronze
Just Andersen. Vase af patineret bronze, stemplet Just A, dessin B 1411. H. 17 cm. Fremstår patineret med enkelte ridser.
Varenr: 4977131
DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-04-2018
16:12:00
Sigillstamp Anna Petrus
ANNA PETRUS, sigillstamp, tenn, för Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1981, föreställande sittande tempellejon / fohund, höjd 9 cm. .
Varenr: 4979068
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 25-04-2018
16:46:00
Se mere
Barockljusstakar
LJUSSTAKAR, 1 par, barock, 1700-tal, Danmark, mässing, höjd ca 18,5 cm
Varenr: 4979077
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 25-04-2018
17:14:00
Se mere
Henning Koppel. Fonduegryde af kobber
Henning Koppel. Fonduegryde af kobber og stål . Fremstillet hos Georg Jensen. H.21 cm. Let anløbet, udvendig
Varenr: 4930572
18:13:00
Par stager i barokform, bronze, ca. 1900 (2)
Par stager i barokform, bronze, drejet stamme på sekskantet fod, ca. 1900, H. 27 cm. Lys medfølger. Alm. brugsspor (2)
Varenr: 4974747
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2018
19:28:00
Samling messing bl.a. stager, lysskjolde m.m., 1900-tallet (7)
Samling messing bl.a. stager, lysskjolde m.m., 20. Årh., H. 16-40 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. tryk. (7)
Varenr: 4969157
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 25-04-2018
19:40:00
Samovar Ryssland
SAMOVAR, 1900-talets början, mässingspläterad vitmetall, Ryssland, handtag i trä, höjd 56 cm
Varenr: 4980294
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
10:18:00
Se mere
Figur af bronzeret zink i form af rytter til hest,19/20 årh
Figur af bronzeret zink i form af ung rytter til hest, 19/20 årh. Fremstår med skade/bøjet på ene ben, samt ene øre med afslag. H. 21. L. 21 cm.
Varenr: 4955077
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-04-2018
13:30:00
Varmebækken fra 1800-tallet
Varmebækken fra 1800-tallet. Låg rigt udsmykket. Skaft af lakeret træ, muligvis afkortet l. 90 cm.
Varenr: 4971574
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2018
13:51:00
Antiker Kerzenleuchter, Zinnguss, Mauren Relief
Antiker Kerzenleuchter auf runder Steinplinthe in der Form einer Amphorenvase, Zinnguss patiniert. auf den Schauseiten verziert mit Mauren-Porträts. Maße ca.: H: 27 cm, D: 12 cm. Der Leuchter befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit Gebrauchspuren und Bestoßungen.
Varenr: 4967188
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-04-2018
19:20:00
DKK 298
Degroot. Vægrelief af messing, 1960'erne
Degroot. Vægrelief af messing i form af solstråler besat med måger af flammeskåret messing. 1960'erne. Ø ca. 84 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte bukkede stråler.
Varenr: 4980809
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2018
19:24:00
Metallgießerei E. G. Zimmermann, Bronze, Stute mit Folen
Metallgießerei E. G. Zimmermann, Bronze, Stute mit Folen auf Marmorsockel. Mit Aufkleber bezeichnet: EGZ. Maße ca.: 15 x 25 x 12 cm. Die Figur befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit sehr geringfügigen Gebrauchsspuren.
Varenr: 4967181
20:25:00
DKK 595
Versilbertes Besteck mit Hildesheimer Rose (67)
Versilbertes Besteck teilweise mit Hildesheimer Rose, bestehend aus: 12 Speisegabel, 12 Speisemesser, 12 Suppenlöffel, 1 Zuckerzange, 2 Zuckerlöffel, 1 Sahnelöffel, 12 Kuchengabel, 1 Sahnelöffel, 2 Kuchenheber, 12 Sammellöffel, Altersgemäßer Zustand mit ...
Varenr: 4923230
20:58:00
DKK 298
Edvin Ollers ljusstakar 1 par i tenn
EDVIN OLLERS, ljusstakar, 1 par, Schröder och Olsson, tenn, Stockholm 1978, Art Deco-stil, stämplade Ollers, höjd 12 cm
Varenr: 4980658
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
21:59:00
Se mere
Par udendørs askebægre/skraldespande - messing (2)
Par udendørs askebægre/skraldespande af messing H 57 cm, Ø 23 cm. Fremstår med brugsspor og mærker. (2)
Varenr: 4975174
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-04-2018
18:05:00
Just Andersen. Gudrun Lauesen. Kalv af diskometal, nr. 2405
Just Andersen (1884-1943). Gudrun Lauesen. Kalv af diskometal, nr. 2405, H. 18 cm, L. 22 cm.
Varenr: 4982257
DKK 1.800 DK, Helsingør, Støberivej 27-04-2018
19:15:00
Frigast. 'Farina' bestik og serveringsdele i pletsølv (101)
Frigast. 'Farina' bestik og serveringsdele i pletsølv bestående af 12 frokostgafler, 12 middagsgaffler, 12 middagsknive, 12 middagskeer, 12 dessertskeer, kagekniv, flaskeåbnere. 12 teeskeer.12 kageskeer. 6 pålægsgafler. Dertil en del serveringsskeer kagespade mm. (101)
Varenr: 4979873
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-04-2018
20:08:00
Kandelabrar 1 par Väsby
KANDELABRAR, 1 par, "Väsby", ur IKEAs 1700-tals serie, försilvrad mässing samt vitmetall, märkta Väsby IKEA, ombyggbara till ljusstakar, höjd 38 cm
Varenr: 4982016
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-04-2018
20:10:00
Se mere
Diverse versilberte Objekte (32)
Diverse versilberte Objekte, bestehend aus: 12 Tassen, 12 Untertassen, 2 Becher, 1 Stempel, 1 Zuckerdose, 1 Milchkanne, 1 Figur, 1 Platte, Maße ca.: H. 2-12 cm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (32)
Varenr: 4964318
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-04-2018
20:45:00
DKK 298
Ljusstake barock
LJUSSTAKE, 1700-tal, barock, mässing, höjd ca 22 cm
Varenr: 4983011
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-04-2018
11:26:00
Se mere
Ljusstake 1600-tal
LJUSSTAKE, 1600-tal, renässans, mässing, höjd ca 14cm
Varenr: 4983048
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-04-2018
13:16:00
Se mere
Bronze-Statuette, Golfer
Bronze-Statuette, "Golfer", Figur auf Marmorsockel, Material = Bronze/Marmor Maße: Höhe ca. 17 cm, Sockel-Durchmesser ca. 7 cm Minimalste Gebrauchsspuren
Varenr: 4967262
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-04-2018
17:18:00
DKK 298
Kandelabrar ett par Nils Fougstedt
NILS FOUGSTEDT, kandelabrar, 1 par, tenn, Fabriksaktiebolaget Kronsilver, 1934, längd 31,5 cm
Varenr: 4983153
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-04-2018
18:16:00
Se mere
Kandelaber
KANDELABER, 1900-tal, för 7 ljus, mässing, floral dekor, höjd ca 69 cm
Varenr: 4983191
19:48:00
Se mere
 1 2  >>