Vurdering
123»   Varer pr. side   84 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Dobbelt hæve/sænke skrivebord (3)
Dobbelt hæve/sænke skrivebord, justerbar højde, stel af hvidlakeret metal, plader med hvid laminat, kabelskjuler, kabelhuller i bordplade. H. 61 B. 160, D. 160 cm. Fremstår med brugsspor, mærker, ridser og løs plader. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (3)

Varenr: 6126332
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2021
10:12
Fritstående skrivebord af massivt lakeret ask
Fritstående skrivebord. Udført i lakeret ask. Tilspidsede ben. Tre skuffer med med soft close. Mål: L. 140 cm. D. 80 cm H. 77 cm Materiale: 20 mm massiv asketræ, massive askeben Skuffer: 3 stk med mål b. 45 cm H. 10 cm , skuffedybede (indvendigt) 38 cm, indvendig højde 6,8 cm Skuffebund ...

Varenr: 5904221

DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09-12-2021
11:35
DKK 4.600
Poul Henningsen PH Skrivebord - Sort/sort læder
PH Furniture

 DKK 69.900,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Charles Eames. Kontorstol, model EA-119.
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol EA-119 med armlæn af aluminium, monteret med højdejustérbar, drejelig stamme med fempasfod i poleret aluminium med hjul. Sæde og ryg med betræk af lyst PU. Vippefunktion. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra.

Varenr: 6117659
DKK 9.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09-12-2021
12:39
DKK 7.600
Charles Eames. Model EA119 armstol.

Varenr: 6059997
DKK 14.000 DK, Herlev, Dynamovej 09-12-2021
14:23
DKK 10.500
Arne Jacobsen. Kontorstol model 3117, cognacfarvet læder
Arne Jacobsen. Kontorstol 'Syveren', drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet læder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel ...

Varenr: 6044644
DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-12-2021
19:21
DKK 6.400
Pult af teak til udstilling, 1900-tallets midte
Pult af fineret teak til udstilling, stel af bemalet stål. 1900-tallets midte. H 118, 131 x 56 cm.

Varenr: 6114483
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 09-12-2021
19:44
Rosengrens. Par konferencestole, Vintage, grøn uld (2)
Rosengrens. Par konferencestole, grøn uld, armstol opsat på firpasfod, Sh. 46 cm. Fremstår med let patineret tekstil (2)

Varenr: 6127844
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
Arne Jacobsen. Kontorstol, 'Syveren', 'anilin læder, model 3117
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Kontorstol, 'Syveren' med formbøjet skal på drejelig fempasfod af forkromet stål med hjul, højdejusterbar med gaspatron, sæde H. 47 - 57 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolster med cognacfarvet ...

Varenr: 6112374
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:14
DKK 6.200
Poul Henningsen PH Skrivebord - Rød/grønt læder
PH Furniture

 DKK 69.900,00
NYHED LAURITZshop

Kevi Kontorstol model 2534U Indian red læder
Kevi kontor- og arbejdsstol med sæde og ryg i 9 mm formspændt finér som derefter er polstret med Indian red anilin læder. Et 5-benet drejestel med hjul, manuel højdeindstilleligt stel af satin poleret aluminium Stolen er tegnet af Jørgen Rasmussen og produceret af Engelbrechts, model ...

Varenr: 6043717
DKK 2.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 09-12-2021
20:14
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, Red Label 2007
Arne Jacobsen (1902-1971). Kontorstol model 3291 'Oxford'. Armlæn af børstet aluminium, fempasfod med hjul, skal af lamineret formpresset træ, betrukket med sort 'Classic' læder. Fremstillet af Fritz Hansen, 'Red Label' 2007. H. 97 cm. Fast sæde H. 52 cm. Fremstår med mindre brugsspor, lette ...

Varenr: 6048936
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:15
DKK 6.000
Lievore Altherr Molina. Kontorstol, model Catifa 46, grå uld
Lievore Altherr Molina. Kontorstol, model Catifa 46, stel af stål med fempasfod af aluminium afsluttet på hjul, højderegulering og drejefunktion, skal polstret med grå uld Fremstillet hos Arper, Italien med fane herfra. Sæde H. 44/52 cm. Fremstår med lette brugsspor, mærker på ben.

Varenr: 6112368
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:23
Lievore Altherr Molina. Kontorstol, model Catifa 46, blå uld
Lievore Altherr Molina. Kontorstol, model Catifa 46, stel af stål med fempasfod af aluminium afsluttet på hjul, højderegulering og drejefunktion, skal polstret med blå uld Fremstillet hos Arper, Italien med fane herfra. Sæde H. 40/54 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Varenr: 6108635
20:24
Charles Eames. Et sæt på seks armstole/kontorstole, Variant af EA-117, fempasfod med hjul, sort hopsak. (6)
Charles Eames 1907 - 1978. Sæt på seks armstole/kontorstole fra serien 'Aluminium Group' Variant af EA-117. Nyeste generation med krom-ring, stel med fempasfod med hjul og armlæn i forkromet aluminium, betræk af sort hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra 2008 med label herfra. H. 83 cm. ...

Varenr: 6087061
DKK 46.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:37
DKK 33.000
Charles Eames. Kontorstol, model EA-109
Charles Eames. Kontorstol med fast højde fra serien 'Aluminium Group', fempasstel og armlæn af poleret aluminium, monteret med hjul med stålkappe, sæde og ryg betrukket med sort læder, bagside med hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra med label herfra, model EA-109. H. 102/47 cm. Fremstår...

Varenr: 6127452
DKK 11.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:45
DKK 8.200
Kevi Kontorstol model 2534U læder.
Kevi kontor- og arbejdsstol med sæde og ryg i 9 mm formspændt finér som derefter er polstret med læder. Et 5-benet drejestel med hjul, manuel højdeindstilleligt stel af satin poleret aluminium Stolen er tegnet af Jørgen Rasmussen og produceret af Engelbrechts, model 2534U. Nypolsteret ved ...

Varenr: 6049209
20:54
Kevi Kontorstol model 2534U Mokkafarvet læder.
Kevi kontor- og arbejdsstol med sæde og ryg i 9 mm formspændt finér som derefter er polstret med mokkafarvet læder. Et 5-benet drejestel med hjul, højdeindstilleligt stel af satin poleret aluminium Stolen er tegnet af Jørgen Rasmussen og produceret af Engelbrechts, model 2534U. Nypolsteret ved ...

Varenr: 6049193
21:08
Charles Eames. Kontorstol model EA-117 i sort læder.
Charles Eames 1907-1978. Kontorstol med stel af forkromet aluminium, drejelig stamme og fempas fod med hjul, polstret med sort læder på front og hopsak på bagtøj, vippefunktion, højdeindstillelig med gaspatron. Model EA-117. Formgivet 1958. Fremstillet hos vitra. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6117343
DKK 9.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-12-2021
11:39
DKK 7.600
Dansk møbelproducent. Skrivebord, teaktræ
Dansk møbelproducent. Skrivebord af fineret teaktræ, front med tre skuffer samt låge bag hvilken skuffe, runde tilspidsede ben af massiv bejdset bøgetræ. 1960'erne. H. 76, L. 121 D. 60 cm. Fremstår med lettere brugsspor, enkelte mindre finerafslag, nøgle medfølger.

Varenr: 6116559
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-12-2021
16:13
Schmidt, Hammer & Lassen. Lænestol / konferencestol
Schmidt, Hammer & Lassen. Kontorstol med stel af forkromet metal, sæde betrukket med grå uld fra hallingdal. Formgivet til Aros, Århus Kunstmuseum. Fremstillet hos Piiroinen, Finland model Flake. Fremstår med lettere brugsspor.

Varenr: 6116696
16:22
Ubekendt møbelproducent. Cafebord / arbejdsbord / spisebord
Ubekendt møbelproducent. Cafebord / arbejdsbord / spisebord med stel af sortlakeret metal, plade af sort laminat. H. 76 B. 120 D. 70 cm. Fremstår med minimale brugsspor, manglende selvskærende montageskruer.

Varenr: 6114771
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-12-2021
17:16
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Stort konferencebord (6)
Rud Thygesen & Johnny Sørensen. Stort konferencebord af fineret og massiv mahogni bestående af to halvrunde borde samt fire rektangulære borde. Fremstillet hos Botium. H. 72 cm. L. 80-456 B. 135 Ø. 136 cm. Fremstår med brugsspor, varmeskjolder, finerafslag samt ridser/mærker. (6)

Varenr: 6102895
18:19
Lise & Hans Isbrand for Holmris B8. Hæve/sænkebord.
Lise & Hans Isbrand for Holmris B8. Hæve/sænkebord af fineret eg med stel af mørk rødt lakeret stål. 160 X 80 cm. Justerbar højde. Fremstår med få brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6125832
DKK 1.600 DK, Herlev, Dynamovej 10-12-2021
19:13
Fritstående skrivebord af massivt lakeret bejdset ask
Fritstående skrivebord. Udført i lakeret bejdset ask. Tilspidsede ben. Tre skuffer med soft close. Mål: L. 140 cm. D. 80 cm H. 77 cm Materiale: 20 mm massiv ask, massive askeben Skuffer: 3 stk med mål b. 45 cm H. 10 cm , skuffedybede (indvendigt) 38 cm, indvendig højde 6,8 cm Skuffebund ...

Varenr: 5903138

DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-12-2021
19:34
DKK 4.600
Peter J. Lassen. Montana manuelt hæve- sænke skrivebord
Peter J. Lassen (1930 - 2019). Montana. Manuelt hæve- sænke skrivebord. Bordplade af lakeret bøg belagt med hvid laminat. Stel udført af hvidlakeret stål og aluminium. Skrivebordslampe medfølger af aluminium og plast. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker forekommer.

Varenr: 6128752
DKK 1.200 DK, Nivå, Stejlepladsvej 10-12-2021
20:10
Peter J. Lassen (1930 - 2019). Montana. Manuelt hæve- sænke skrivebord. Bordplade af lakeret bøg belagt med hvid laminat. Stel udført af hvidlakeret stål og aluminium. B. 180 cm. D. 90 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker forekommer.

Varenr: 6128756
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 10-12-2021
20:12

Varenr: 6116694
21:28
Lanab Invicta kontorstol & skuffekassette (2)
Lanab Invicta kontorstol & skuffekassette. Stedvise brugsspor, bl.a. pletter på sæde, rester af lys maling (skrab fra væg) på kant af ryg og kassette med enkelt mindre kantafslag. Kassette: H. 68. B. 49. D. 45/48 cm. (2)

Varenr: 6122023
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 11-12-2021
11:24
Arne Jacobsen. Kontorstol model 3117.
Arne Jacobsen. Kontorstol 'Syveren', i cognacfarvet analinlæder, drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Certifikat medfølger. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket.

Varenr: 6077387
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 11-12-2021
15:03
DKK 7.400
Skrivebord af teak, 1960'erne
Skrivebord af finéret teak. H. 73, 135 x 73 cm. Nøgle medfølger ikke. Fremstår med aldersrelateret brugspræg, samt ridser, mærker og finérafslag.

Varenr: 6128755
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2021
16:43
DKK 700
Oluf Jensen. Skrivebord med stol (2)
Snedkermester Oluf Jensen (1904-1970). Skrivebord af massiv eg samt armstol af eg med sømbeslået læderbetræk. 1930'erne. Skrivebord H. 77 L. 135 D. 72 cm. Nøgle medfølger. Stol H. 75 B. 62 cm, sædehøjde 50 cm. Fremstår med brugspor, herunder ridser og huller i betræk. (2)

Varenr: 6112612
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 11-12-2021
18:49
123»