Vurdering
1234»   Varer pr. side   95 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Fritstående skrivebord af palisander, model FK-196
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Fritstående skrivebord af palisander med stel af matforkromet fjederstål, front med en skuffe. Fremstillet hos Kill International, model FK-196. H. 69 cm. B. 180 cm. D. 90 cm. cm. Nøgle medfølger. Fremstår med et mindre trykmærke i plade samt små brugsspor.

Varenr: 5886737
DKK 50.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2021
11:57
DKK 26.000
Ole Wanscher, mahogni skrivebord
Ole Wanscher 1903-1985. Skrivebord af mahogni med let tilspidsede ben og 5 skuffer, h.73 x 148 x 72 cm. Med alm. brugsspor/skrammer, revne ved midterste skuffe. Nøgler medfølger

Varenr: 5911257
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2021
15:22
Poul Henningsen PH Skrivebord - Sort/sort læder
PH Furniture

 DKK 69.900,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Skrivebord af bemalet træ, 1900-tallet
Skrivebord af bemalet træ, 1900-tallet, front med 5 skuffer. Mål: 126 x 61 cm. H. 76 cm. Der medfølger nøgle. Fremstår med alders og brugsslitage.

Varenr: 5911448
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-01-2021
18:09
Ubekendt møbeldesign. Skrivebord
Ubekendt møbeldesign. Skrivebord af fineret mørk træ, front med fire skuffer med greb af metal, runde tilspidsede ben af massiv mørk træ. Af nyere dato. H. 77 L. 180 B. 70 cm. Fremstår med alm. brugsspor, nogle mærker på bordplade.

Varenr: 5904349
DKK 7.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-01-2021
18:29
DKK 5.200
Skrivebord, valnød

Varenr: 5693412

DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-01-2021
19:12
DKK 1.800
Ubekendt møbeldesign. Skrivebord fineret med mørkt træ, front med to skuffer, på drejede skråtstillede ben af bejdset bøgetræ. Af nyere dato. H. 78 cm. L. 160 cm. B. 62 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Varenr: 5904443
DKK 5.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 24-01-2021
19:45
DKK 3.200
Fritstående skrivebord af massivt lakeret ask
Fritstående skrivebord. Udført i lakeret ask. Tilspidsede ben. Tre skuffer med med soft close. Mål: L. 140 cm. D. 80 cm H. 77 cm Materiale: 20 mm massiv asketræ, massive askeben Skuffer: 3 stk med mål b. 45 cm H. 10 cm , skuffedybede (indvendigt) 38 cm, indvendig højde 6,8 cm Skuffebund ...

Varenr: 5904216

DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-01-2021
19:54
DKK 5.000
Skrivbord
SKRIVBORD, 1950-tal, fanérad i valnöt, låda samt nedfällbara luckor med bakomliggande inredning, höjd ca 78, 160x75 cm, nyckel finns

Varenr: 5911892
DKK 2.193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 24-01-2021
Se mere
Poul Henningsen PH Skrivebord - Rød/grønt læder
PH Furniture

 DKK 69.900,00
NYHED LAURITZshop

Tito Agnoli for Pierantonio. Kontorstol betrukket med snore i kernelæder.
Tito Agnoli for Pierantonio. Kontorstol Italiensk design. Kontorstol betrukket med snore i patineret kernelæder. Stel i satinforkromet stål monteret med hjul. H. 89. B. 62 cm.

Varenr: 5880252
20:02
DKK 700
Sekretær, træ, messing
Sekretær, træ, messing. Sekretær med svunget korpus med fem skuffer og en udklappelig skriveflade, som er beklædt med grøn filt, indvendig med flere skuffer og rum, med potefødder og messinggreb, H. 95 cm, L. 92 cm, B. 44 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, små afslag og ...

Varenr: 5888375
DKK 5.960 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:03
DKK 335
H. C. Andersen skrivebord af egetræ med stol (2)
H. C. Andersen skrivebord af egetræ, front med fem skuffer med messingbeslag. H. 79 B. 122 D. 59 cm. Nøgle medfølger ikke. Medfølgende skrivebordsstol af egetræ med buet ryg. Sæde monteret med grønt stof h. 82 x B. 54 cm Sh. 48 cm. (2)

Varenr: 5911305
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2021
20:05
Schreibtischcontainer / Büromöbel der 1950er Jahre
Schreibtischcontainer / Büromöbel der 1950er Jahre. Kastenförmige Konstruktion mit Oberflächen aus Teak, Deckplatte mit schwarzem Resopal belegt, Interieur in hellem Holz, wohl Ahorn, und rotem Resopal, ausgestattet mit Fach. Maße ca. H. 70 cm, B. 80 cm, T. 40-46 cm Altersgemäße ...

Varenr: 5866397
DKK 1.490 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24-01-2021
20:07
DKK 335
Arne Jacobsen. Kontorstol, 'Syveren', 'anilin læder, model 3117
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Kontorstol, 'Syveren' med formbøjet skal på drejelig fempasfod af forkromet stål med hjul, højdejusterbar med gaspatron, sæde H. 47 - 57 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolster med cognacfarvet ...

Varenr: 5907835
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2021
20:08
DKK 6.800
Eero Saarinen, Knoll International, kontorstol/armstol, model 'Conference Chair 71', metal, stof, 1951, USA
Eero Saarinen, kontorstol/armstol, model 'Conference Chair 71', metal, stof, fremstillet hos Knoll International, 1951, USA. Kontorstol med forkromet metalstel, med fempasfod på hjul, polstret siddeskal, som er betrukket med gråmeleret stof, polstringen og betrækket er blevet fornyet, H. 86 cm, ...

Varenr: 5836987
DKK 4.098 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:10
DKK 1.043
Johannes Foersom & Peter Hjorth-Foersom. Et par kontorstole, model Partner (2)
Johannes Foersom & Peter Hjorth-Foersom. Et par Partner kontorstole, betrukket med sort læder, fast sæde højde, monteret på stel af matforkromet stål, fempas fod med hjul. Formgivet 1992. Fremstillet hos Erik Jørgensen med label herfra. H. 95/47 cm. B. 64 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2)

Varenr: 5886172
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2021
20:11
Arne Jacobsen. Kontorstol, 'Syveren', model 3117, mørkbejset eg, forsidepolstret med sort læder
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Kontorstol, 'Syveren' med formbøjet skal af fineret mørkbejset eg, forsidepolstret med sort læder på drejelig fempasfod af forkromet stål med hjul, højdejusterbar med gaspatron, Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, 'Red Label 2009', model 3117. Sæde H. 47 - 57 ...

Varenr: 5878106
20:12
DKK 3.600

Varenr: 5886171
20:13
Howe, Teachers cabinet, skab med hylder
Howe, Teachers cabinet, aflåseligt skab i hvid laminat, med og aflåselige låger i klar glas, hvorbag hylder. Kraftig konstruktion. Fremstillet af Howe, Odense. H. 129 cm. B. 75 cm. D. 48 cm. Der medfølger ialt 4 nøgler. Fremstår ubrugt i original emballage.

Varenr: 5635738

DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 24-01-2021
20:20
Arbejdsbord / arkitektbord
Arbejdsbord af fyrretær, med hæve/sænkefunktion. Fremstår med brændmærke på plade, let vakkelvorn. H. 85. B. 120. D. 65 cm.

Varenr: 5910149
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-01-2021
20:31
Fritstående skrivebord af teak, 1960'erne
Fritstående skrivebord af fineret og massiv teak, front med to skuffer i hver side. 1960'erne. H 73, 170 x 85 cm. Minimale brugsspor.

Varenr: 5900120
DKK 7.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-01-2021
20:31
Dieter Rams, vitrine/skab, træ, glas og metal
Dieter Rams, vitrine/skab, træ, glas og metal. Konstruktion i sortfarvet træ, en glaslåge, indvendig med to træhylder og fem glashylder fra producenten Delodur, H. 206 cm, B. 60,5 cm, D. 25 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist med afslag og små ridser samt limrester på...

Varenr: 5382702
DKK 2.421 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:38
DKK 335
Ortloff, Kommode, Holz, Metall
Ortloff, Kommode, Holz, Metall. Kommode mit einem Holzkorpus mit vier Schüben und vier Griffen jeweils aus Metall mit Einsteckfach, H.44cm, L.53cm, B.41cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, partielle Befleckungen auf dem Holz, sowie starker Holzabrieb.

Varenr: 5905740
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:39
DKK 298
Großer Stahlblech / Metall Schreibtisch der 1960/70er Jahre wohl Mauser, Germany
Großer Schreibtisch der 1960/70er Jahre. Wohl Entwurf von Mauser Germany. Konstruktion aus farbig lackiertem Stahlblech, Platte mit grünem Kunststoff beschichtet. Maße ca. H. 77,5 cm, B. 156 cm, T. 77,5 cm Einige Gebrauchsspuren in Form von Bestoßungen, Kratzern und kleineren Dellen, die ...

Varenr: 5901564
20:42
DKK 298
Tisch / Konferenztisch / Schreibtisch, Holz, Metall
Tisch / Konferenztisch / Schreibtisch, Holz, Metall. Konstruktion auf zwei Zweisternfüßen aus Metall, teilweise verchromt, mit einer Tischplatte aus dunklem Holz mit abgerundeten Ecken und leicht gekurvten Kanten versehen, H.72cm, L.214cm, B.110cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, ...

Varenr: 5774208
DKK 1.862 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:48
DKK 298
Børge Mogensen. Fritstående skrivebord, teaktræ, model BM66
Børge Mogensen. Fritstående skrivebord af fineret teaktræ, front med syv skuffer og to udtræksplader, med greb af messing. Designet i 1958. Udført hos P. Lauritsen & Søn, Aalestrup, model BM66. H. 69 L. 170 D. 79 cm. Litteratur: Mobilia nr. 35-36, 1958. Afbildet side 43. Nøgle mangler. Fremstår...

Varenr: 5912030
20:49
Børge Mogensen, Søborg Møbelfabrik, skrivebord, model '130/1', teak, Danmark, 1960'erne
Børge Mogensen, skrivebord, model '130/1', teak, fremstillet hos Søborg Møbelfabrik, 1960'erne. Skrivebord af teaktræ med rektangulær bordplade, med skuffer nederst til venstre og højre, betegnet med producentklæbeetiket, H. 73 cm, L. 165 cm, B. 80 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugs- og ...

Varenr: 5900046
DKK 7.078 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:57
DKK 5.960
Kommode / Sekretär, Holz, Messing
Kommode / Sekretär, Holz, Messing. Vierbeiniger Schreibsekretär aus Holz mit zwei Schubladen und einer klappbaren, verschließbaren Schreibfläche versehen, innen mit einem Fach und drei Schüben ausgestattet, ornamentiert mit floralen Holzintarisen und beiliegend mit Schlüssel, H.100cm, L.90cm, ...

Varenr: 5905772
DKK 2.980 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
21:49
DKK 298
Bord
LARS PETTERSSON & MORGAN RUDBERG, "Press", bord, för Karl Andersson & söner, stomme av björk, höjd ca 74m 70x140 cm

Varenr: 5912884
DKK 2.193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25-01-2021
12:00
Se mere
Skrivbord samt stol engelsk stil
SKRIVBORD och STOL, engelsk stil, 1900-talets andra hälft, skiva delvis klädd med skinn, metallbeslag, stol klädd i grönt skinn, 8 lådor varav tre låsbara, höjd ca 77, ca 138x76 cm

Varenr: 5912890
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25-01-2021
12:12
Se mere
Skrivbord 1900-talets andra hälft
SKRIVBORD, 1900-talets andra hälft, 5 lådor, svarvade ben, beslag i gulmetall, höjd ca 77, 118,5x59 cm

Varenr: 5912899
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 25-01-2021
12:30
Se mere