Vurdering
123»   Varer pr. side   83 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Charles Eames. Model EA119 armstol.

Varenr: 6060009
DKK 14.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-12-2021
10:32
DKK 10.500
Lanab Invicta kontorstol & skuffekassette (2)
Lanab Invicta kontorstol & skuffekassette. Stedvise brugsspor, bl.a. pletter på sæde, rester af lys maling (skrab fra væg) på kant af ryg og kassette med enkelt mindre kantafslag. Kassette: H. 68. B. 49. D. 45/48 cm. (2)

Varenr: 6122023
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 05-12-2021
15:12
Poul Henningsen PH Skrivebord - Sort/sort læder
PH Furniture

 DKK 69.900,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, Red Label 2009
Arne Jacobsen (1902-1971). Kontorstol model 3291 'Oxford'. Armlæn af børstet aluminium, fempasfod med hjul, skal af lamineret formpresset træ, betrukket med sort 'Classic' læder. Fremstillet af Fritz Hansen, 'Red Label' 2009. H. 97 cm. Fast sæde H. 52 cm. Fremstår med mindre brugsspor, lette ...

Varenr: 6108603
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
15:16
DKK 6.000
Omann Junior, model 77. Fritstående skrivebord
Omann Junior, model 77. Fritstående skrivebord udført af finéret samt massiv palisander, front med seks skuffer, bagside med to hylder samt nedfældig klap. Nøgler medfølger. H. 72, 156 x 79 cm. Fremstår med brugsspor, herunder ridser og mærker samt nuanceforskelle i bordplade

Varenr: 6125142
DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
19:15
DKK 4.800
Arne Jacobsen. Kontorstol model 3117, cognacfarvet læder
Arne Jacobsen. Kontorstol 'Syveren', drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket med cognacfarvet læder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel ...

Varenr: 6044640
DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-12-2021
19:32
DKK 6.400
Fritstående skrivebord af massivt lakeret bejdset ask
Fritstående skrivebord. Udført i lakeret bejdset ask. Tilspidsede ben. Tre skuffer med soft close. Mål: L. 140 cm. D. 80 cm H. 77 cm Materiale: 20 mm massiv ask, massive askeben Skuffer: 3 stk med mål b. 45 cm H. 10 cm , skuffedybede (indvendigt) 38 cm, indvendig højde 6,8 cm Skuffebund ...

Varenr: 5903136

DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
19:34
DKK 4.600
Kevi Kontorstol model 2534U Cognacfarvet læder
Kevi kontor- og arbejdsstol med sæde og ryg i 9 mm formspændt finér som derefter er polstret med cognacfarvet læder. Et 5-benet drejestel med hjul, Manuel højdeindstilleligt stel af satin poleret aluminium Stolen er tegnet af Jørgen Rasmussen og produceret af Engelbrechts, model 2534U. ...

Varenr: 6094683
DKK 2.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
19:37
Skrivebord af teaktræ, 1950/60'erne
Skrivebord af teaktræ, 1950/60'erne. H 74, 135 x 63 cm. Brugsslitage; skjolder og mærker mm.

Varenr: 6098155
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-12-2021
19:54
Poul Henningsen PH Skrivebord - Rød/grønt læder
PH Furniture

 DKK 69.900,00
NYHED LAURITZshop

Arne Jacobsen. Kontorstol, 'Syveren', 'anilin læder, model 3117
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Kontorstol, 'Syveren' med formbøjet skal på drejelig fempasfod af forkromet stål med hjul, højdejusterbar med gaspatron, sæde H. 47 - 57 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolster med cognacfarvet ...

Varenr: 6112374
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:05
DKK 6.400
Lievore Altherr Molina. Kontorstol, model Catifa 46, blå uld
Lievore Altherr Molina. Kontorstol, model Catifa 46, stel af stål med fempasfod af aluminium afsluttet på hjul, højderegulering og drejefunktion, skal polstret med blå uld Fremstillet hos Arper, Italien med fane herfra. Sæde H. 40/54 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Varenr: 6108635
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:07
Charles Eames. Armstol/kontorstol, model EA 108, fempasfod med hjul, sort hopsak.
Charles Eames 1907 - 1978. Armstol/kontorstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108. Nyeste generation med krom-ring, stel med fempasfod med hjul med forkromet stålkappe og armlæn i forkromet aluminium, betræk af sort hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra 2008 med label herfra. H. 83 ...

Varenr: 6124517
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:08
DKK 5.600
Lievore Altherr Molina. Kontorstol, model Catifa 46, grå uld
Lievore Altherr Molina. Kontorstol, model Catifa 46, stel af stål med fempasfod af aluminium afsluttet på hjul, højderegulering og drejefunktion, skal polstret med grå uld Fremstillet hos Arper, Italien med fane herfra. Sæde H. 44/52 cm. Fremstår med lette brugsspor, mærker på ben.

Varenr: 6112368
20:10
Arne Jacobsen. Kontorstol model 3117, sort læder
Arne Jacobsen. Kontorstol, 'Syveren' på drejelig fempasfod af forkromet stål, højdejustérbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Udstillingsmodel.

Varenr: 6044626
DKK 9.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-12-2021
20:11
DKK 7.600
Arne Jacobsen. Kontorstol, 'Syveren', anilin læder og palisander, model 3217
Arne Jacobsen. 'Syveren' kontorstol med armlæn, Drejelig fempasfod af forkromet stål med hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen 1993 med label herfra, model 3217. Sæde H. 45/57 cm. Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolster med cognacfarvet ...

Varenr: 6112371
DKK 14.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:12
DKK 10.500
Skænk af egetræ
Skænk af fineret egetræ, H. 75 L. 120 D. 46 cm. Brugsspor.

Varenr: 6116343
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 05-12-2021
20:14
Hillcrest Chair. Chesterfield kontorstol på hjul. England ca. 1930
Hillcrest Chair Actions. Chesterfield kontor/armstol på hjul. Med vippefunktion. Stel i lakeret mahogni. England ca. 1930. H. 95. B. 62 cm. Fremstår med brugsspor, herunder lidt skæv i stamme samt slør.

Varenr: 6125265
DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 05-12-2021
20:30
DKK 450
Dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord i teak
Dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord af massivt og fineret teaktræ, lettere buet plade med kehlet kant, front med tre skuffer, bagside med hylde. 1960'erne. H. 72 L. 135 D. 71 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, ridser, skrammer.

Varenr: 6125783
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:43
DKK 6.600
George Nelson for Herman Miller. Action office samt George Nelson, arbejdsstol / barstol model Aborre. (2)
George Nelson for Herman Miller. Action office. Skrivepult af sortlakeret træ, top med rullejalousi hvorunder skråtstillet skriveplade af grå laminat samt større rum, front med tre skuffer med pennebakker og mindre rum, stel af forkromet aluminium. Fremstillet hos Herman Miller. H. 122. B. 157. ...

Varenr: 6103900
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 05-12-2021
20:46
DKK 15.000
Ubekendt møbelproducent. Cafebord / arbejdsbord / spisebord
Ubekendt møbelproducent. Cafebord / arbejdsbord / spisebord med stel af sortlakeret metal, plade af sort laminat. H. 76 B. 120 D. 70 cm. Fremstår i original emballage.

Varenr: 6114772

DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06-12-2021
12:08
Arne Jacobsen. Kontorstol model 3117.
Arne Jacobsen. Kontorstol 'Syveren', i cognacfarvet analinlæder, drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul, højdejusterbar med gaspatron. Formgivet 1955. Certifikat medfølger. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket.

Varenr: 6077387
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 06-12-2021
12:23
DKK 7.400
Howeni brandskab
Howeni brandskab dobbeltenhed. H. 190 B. 105 D. 71 cm. Nøgler medfølger. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6127035
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 06-12-2021
13:04
Skrivebord af teak
Skrivebord af teak med seks skuffer. H. 73 B. 153 D. 77 cm. Fremstår med brugsspor og ridser. Nøgle medfølger ikke.

Varenr: 6125966
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 06-12-2021
14:19
Charles Eames. Et sæt på otte armstole/kontorstole, model EA 108, fempasfod med hjul, sort hopsak. (8)
Charles Eames 1907 - 1978. Sæt på otte armstole/kontorstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108. Nyeste generation med krom-ring, stel med fempasfod med hjul med forkromet stålkappe og armlæn i forkromet aluminium, betræk af sort hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra med label ...

Varenr: 6090780
DKK 60.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2021
14:48
DKK 44.000
David Rowland, kontorstol, model 40/4
David Rowland, kontorstol, model 40/4, højderegulérbar, ryg og sæde polstret i polyamid stof, samt stel i hvidlakeret stål. Fremstillet hos Howe, Middelfart .Fremstår med lette brugsspor, enkelte pletter.

Varenr: 6106991
DKK 2.800 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06-12-2021
14:53

Varenr: 6106992
16:42
Charles Eames, Armstol, model EA-107
Charles Eames. Armstole fra serien 'Aluminium Group', model EA-107, fast stel samt armlæn af forkromet og sortlakeret aluminium, betræk af hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra med label herfra. H. 82 cm. x B. 57 cm. x Sh. 47,5 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med minimale brugsspor.

Varenr: 6122103
DKK 10.000 DK, Aalborg, Nibevej 06-12-2021
17:29
DKK 7.000
Dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord, teaktræ
Dansk møbelproducent. Fritstående skrivebord af massivt og fineret teaktræ, front af tre skuffer samt enkelt skabslåge med magnetisk luk bag hvilken udtræksbakke samt åbent rum, bagside med hylder, nøgle medfølger til skuffe. H. 74 B. 132 D. 73 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6077034
DKK 5.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 06-12-2021
18:46
Skrivebord af teak samt armstol, 1960'erne (2)
Skrivebord af finéret teak. H. 73, 145 x 73 cm. Nøgler medfølger. samt BS Møbler. Armstol af massiv og finéret teak. H. 85 cm. Sh. 44 cm. Fremstår med aldersrelateret brugspræg; betræk med pletter / mærker samt topplade med ridser og mærker. (2)

Varenr: 6126340
DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-12-2021
19:18
DKK 500
Skrivebord af teak, 1960'erne
Skrivebord af finéret teak. H. 74, 127 x 64 cm. Fremstår med aldersrelateret brugspræg.

Varenr: 6126504
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 06-12-2021
19:58

Varenr: 6097366
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2021
20:05
DKK 6.400
123»