Vurdering
12345»   Varer pr. side   150 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kasseskrivebord af Oregon Pine
Kasseskrivebord af massiv og fineret Oregon Pine, bordplade med hvid laminat og kant, den ene kasse med låge, bag hvilken udtræksbakker, den anden kasse med skuffer, greb af plast, lav sortlakeret sokkel. H. 72, B. 179, D, 61 cm. Fremstår med brugsspor, herunder overfladiske mærker og skrammer, ...

Varenr: 5634272
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
12:35
Omann Junior. Fritstående skrivebord af palisander, model 77
Omann Junior. Fritstående skrivebord fineret med palisander, front med seks skuffer, bagside med to hylder samt én nedfældig klap, bag hvilken hylde. H. 72 L. 156 B. 79 cm. 1960'eren. Fremstillet hos Omann Jun's Møbelfabrik, model 77. Fremstår med brugsspor og misfarvning. Nøgler medfølger.

Varenr: 5626818
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
14:59
DKK 500
Kinnarps. Hæve/sænkebord af ahorn / stål
Kinnarps. Hæve/sænkebord med plade af ahorn, stel af grålakeret stål, L. 140 cm. B. 80 cm. Fremstår med brugsspor samt ridser.

Varenr: 5634519
DKK 2.400 DK, Odense, Kratholmvej 07-04-2020
16:50
Peter J Lassen. Montana skuffemodul, model QR1202
Peter J. Lassen (1930 - 2019). Montana CO16 skuffemodul model QR1202. Indeholder to skuffer samt en penne bakke med inddeling ud fræset i MDF. Hjul med lås. Produceret i 16 mm MDF, der er lakeret i vandbaseret lak i farve 05 Black. H. 62,5 x B. 41,9 x D. 60 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med ...

Varenr: 5629181
DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 07-04-2020
18:11
DKK 500
Antonio Citterio, kontorstole med armlæn, fremstillet hos Vitra (10)
Antonio Citterio, sæt på ti kontorstole med armlæn, fremstillet hos Vitra. Fempasfod på hjul, med højdejustering, ryglæn og siddepuder med stofbetræk, betegnet med Vitra-label på undersiden. H. ca. 94 - 106 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, ridser og slitage, delvist med små afslag og ...

Varenr: 5444205
DKK 3.725 DE, Hamburg, Große Elbstraße 07-04-2020
18:32
DKK 298
CHARLES & RAY EAMES, 4 st kontorsstolar
CHARLES & RAY EAMES, 4 st kontorsstolar, modell "EA107", med karmar, stomme och kryssfot i aluminium, klädsel i svart textil, märkt Herman Miller, sitthöjd ca 40 cm

Varenr: 5634099
DKK 5.498 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
19:08
Se mere
Skrivebord af palisander, 1950'erne
Fritstående skrivebord fineret med palisander, front med skuffer med greb af messing, tilspidsede ben. Dansk møbelproducent 1950'erne. H. 75 L. 160 B. 75 cm. Fremstår med brugsspor, ene skuffe med finérskade, bordplade med ridser og mærke.

Varenr: 5593881
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-04-2020
19:15
Gärsnäs konferencebord af mahogni, to-delt (2)
Gärsnäs konferencebord af mahogni, to-delt. H 73, B 145 L 77+77=154 cm. Brugsspor. (2)

Varenr: 5626561
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-04-2020
19:26
Hans. J. Wegner. Fritstående skrivebord, model AT305
H. J. Wegner. Fritstående skrivebord med stel af massivt egetræ, sarg med en stor og to mindre skuffer, rektangulær plade fineret med egetræ, runde tilspidsede ben. Fremstillet hos Andreas Tuck, model AT-305. H. 72 L. 138 B. 76 cm. Nøgle mangler. Fremstår med brugsspor på plade. Litteratur: Dansk...

Varenr: 5634304
DKK 23.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-04-2020
19:29
Jacob Kjær. Fritstående skrivebord af fineret mahogni
Jacob Kjær (1896-1957). Fritstående skrivebord af fineret mahogni. Front med otte skuffer, skuffegreb af messing. Bagside med udtræksplade samt to låger bag hvilke hylder. To nøgler medfølger. H. 74 cm. B. 181 cm. D. 92 cm. Fremstår med brugsspor i form af finerskader, ridser og mærker. Et løst ...

Varenr: 5630997
DKK 8.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 07-04-2020
19:33
DKK 5.200
Almuebemalet skrivebord, slut 1800-tallet
Almuebemalet skrivebord, opsats med gallerikant, front med skuffer, drejede ben. Slut. 1800-tallet. H. 118 B. 121 D. 55 cm. Nøgle medfølger ikke. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, herunder afskalninger, gallerikant med afslag.

Varenr: 5634511
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-04-2020
19:45
Skrivebord, Rustikt design.
Skrivebord i Rustikt design udført af genbrugstræ og metal. Mål. H. 104 L. 130 D. 63 cm.

Varenr: 5620421

19:56
Peter J. Lassen. Montana HiLow elektrisk hæve- sænke skrivebord
Peter J. Lassen (1930 - 2019). Montana HiLow elektrisk hæve- sænke skrivebord, str. L. 140 x B. 82,5 cm. Bordplade, udført i 19 mm MDF belagt med grå laminat. Bordpladen er med to huller til kabelgennemføring. Stel udført i grålakeret stål samt Linak DL11 elektriske motor ben med en løfte højde ...

Varenr: 5634842
DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 07-04-2020
Charles Eames Soft Pad højrygget kontorstol, Model EA -219
Charles Eames 1907 - 1978. Soft Pad højrygget kontorstol, Model EA-219, armlæn af poleret aluminium, sæde og ryg med betræk af sort læder, bagside med sort hopsak, højdejustérbar, drejelig stamme med fempas fod i poleret aluminium med hjul. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Sæde H. 50/63 cm....

Varenr: 5610698
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:02
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, læder
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, fremstillet hos Herman Miller. Formgivet 1969. Originalt betrukket med læder. Fempasfod og armlæn i forkromet aluminium, manuel højdejustérbar. Fremstår med lette brugsspor.

Varenr: 5538260
DKK 14.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-04-2020
20:08
DKK 5.400
Finn Juhl. Skrivepult af teaktræ, model NV40
Finn Juhl. Lav skrivepult, model NV-40, af fineret og massivt teaktræ. Top med skråtstillet skriveplade, fortil med kehlet kant, samt tre låger med greb af messing, hvorunder små rum. Hvilende på runde tilspidsende ben hvorimellem sprosser, H. 75 B. 65 D. 65 cm. Fremstillet hos snedkermester ...

Varenr: 5629662
DKK 24.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-04-2020
20:08
DKK 10.500
Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group Konference'
Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group Konference'. Stel samt fempasfod af poleret aluminium, sæde og ryg betrukket med sort skind. Drejefunktion samt manuel højdejusterbar. Formgivet i 1958, fremstillet hos Herman Miller. Fremstår nybetrukket med sort skind, dette ej udført hos...

Varenr: 5563766
DKK 7.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-04-2020
20:09
DKK 3.600
200 stabelbare konferencestole (200)
200 stabelbare konferencestole af sortlakeret metal. Betrukket med gråt møbelstof i ryg og på sæde . Sædehøjde 45 cm. Stolene kan kobles sammen via greb i siderne. (200)

Varenr: 5508834

DKK 40.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 07-04-2020
20:10
DKK 20.000
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, model EA-217, sort læder
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, model EA-217, sort læder Charles Eames. Soft Pad kontorstol, Model EA-217, fremstillet hos Vitra. Formgivet 1969. Betræk af sort læder, femfasfod og armlæn i forkromet aluminium, højdejustérbar med vippefunktion. Fremstår med patina samt skrammer ved sædekant

Varenr: 5573535
DKK 11.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-04-2020
20:15
DKK 5.600
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, dueblåt læder, Red label med certifikat, 2008
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, betrukket med dueblåt læder, fempas stjernefod af poleret aluminium, monteret på hjul med stålkappe. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen, Red Label 2008 med label herfra. Medfølgende certifikat. H. 134/52 cm. Fremstår med lette ...

Varenr: 5560363
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:22
DKK 1.800
Dansk møbelproducent. Kontorstol
Dansk møbelproducent. Kontorstol med stel af forkromet metal, højdejusterbar sæde og ryg betrukket med grøngult stof, negle af teaktræ, firpasfod afsluttet på hjul. 1960'erne.

Varenr: 5633618
DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-04-2020
20:23
Donald Chadwick & William Stump. Multijusterbar kontorstol, model Aeron, str. B
Donald Chadwick & William Stump. Multijusterbar kontorstol, model Aeron. Udført i aluminium og genbrugsplast. Formgivet i 1992. Fremstillet hos Herman Miller med logo herfra. Str. B. Fremstillet af 66% genbrugsmateriale, 94% af stolen er genanvendelig. Fremstår med alm. brugsspor, lette mærker.

Varenr: 5629462
DKK 4.600 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:24
DKK 1.300
Arne Jacobsen. Kontorstol, 'Syveren', 'Vacona' anilin læder, model 3117
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Kontorstol, 'Syveren' med formbøjet skal på drejelig fempasfod af forkromet stål med hjul, højdejusterbar med gaspatron, sæde H. 48 - 56 cm. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3117. Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolster med 'Vacona' anilin ...

Varenr: 5567507
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:25
DKK 6.000
Arch. Egon Eiermann, Schreibtisch / Zeichentisch, Ausführung von Richard Lampert
Schreibtisch / Zeichentisch, deutsches Design von Arch. Egon Eiermann. Entwurf von 1953, Ausführung von Richard Lampert. Konstruktion mit zerlegbarem Gestell aus verchromtem Stahlrohr, lose aufliegende Tischplatte mit weiß laminierter Oberfläche und Umleimer aus massiver Buche. Der Tisch kann in ...

Varenr: 5629332
DKK 1.490 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 07-04-2020
20:26
DKK 1.416
Svend Aage Madsen fritstående skrivebord af teak
Svend Aage Madsen fritstående skrivebord af fineret teak, bagtil rum. Front med seks skuffer. Står på let skråtstillet stel. L. 166 D. 75,5 H. 72 cm. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor

Varenr: 5589973
DKK 7.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-04-2020
20:30
DKK 450
Charles Eames. Kontorstol i hvidt læder, model EA-117, 'Full Leather'
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol. Nyeste generation med krom-ring. Model EA-117 med stel af forkromet aluminium, drejelig stamme og fempas fod med hjul, betræk af hvidt læder, vippefunktion, højdeindstillelig med gaspatron. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Sæde H. 44/56 cm. Fremstår ...

Varenr: 5629469
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:30
DKK 4.200
Charles Eames. Armstol, model EA-207, sort læder, 2019
Charles Eames 1907-1978. Soft Pad armstol, Model EA-207. Sæde og ryg med betræk af sort læder, bagside i sort hopsak. Firpasfod og armlæn i mat sortlakeret aluminium. Formgivet 1969. Fremstillet hos Vitra. H. 80/48 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Varenr: 5631480
20:37
DKK 8.600
Sekretär, Holz, Biedermeier
Sekretär, Holz, Biedermeier. Sekretär aus Holz, flankiert von zwei schwarz lackierten Säulen mit Messingbeschlägen, oben mit einem Schub und unten mit drei Schüben versehen, jeweils abschließbar, ein Schlüssel vorhanden, mittig mit einer aufklappbaren Schreibfläche und sechs kleinen Schüben, ...

Varenr: 5614162
DKK 3.352 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
20:38
DKK 298
Charles Eames. Kontorstol. Time Life Lobby Chair, sort læder
Charles Eames. Kontorstol, Time Life Lobby Chair med vip, betrukket med sort knapsyet læder, stel samt fempasfod af forkromet metal monteret med hjul, justerbar højdeindstilling. Sæde H. 49/56 cm. Fremstillet hos Vitra med label herfra. Fremstår mindre brugsspor

Varenr: 5622627
DKK 24.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:45
DKK 10.500
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Fritstående skrivebord af palisander, model FK-196
Preben Fabricius & Jørgen Kastholm. Fritstående skrivebord af palisander med stel af matforkromet fjederstål, front med en skuffe. Fremstillet hos Kill International, model FK-196. H. 69 cm. B. 180 cm. D. 90 cm. cm. Nøgle medfølger. Fremstår med et mindre trykmærke i plade samt små brugsspor.

Varenr: 5413685
DKK 50.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
20:50
DKK 25.000