Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Peter J. Lassen, Montana, kontormoduler på hjul (2)
Peter J. Lassen. Montana, to kontormoduler af lakeret MDF, front med skuffer, på hjul, 2 nøgler medfølger. H. 58 cm. B. 41 cm. D. 60 cm. Fremstår med brugsspor; ridser og enkelte afslag / hakker. (2)
Varenr: 5284015
DKK 1.400 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
10:44:51
Jørgen Rasmussen for Fritz Hansen. Seks kontorstole. (6)
Jørgen Rasmussen for Fritz Hansen. Seks kontorstole med sæde og ryg i sort PU-skum, stel i aluminium, hæve/sænke funktion. Fremstillet ved Fritz Hansen. Fremstår med brugsspor, enkelte hjul ruller ikke ordentligt. (6)
Varenr: 5285180
DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-03-2019
11:36:00
Arch. Egon Eiermann, Schreibtisch / Zeichentisch, Ausführung von Richard Lampert
Schreibtisch / Zeichentisch, deutsches Design von Arch. Egon Eiermann. Entwurf von 1953, Ausführung von Richard Lampert. Konstruktion mit Gestell aus verchromtem Stahlrohr, lose aufliegende Tischplatte aus massiver Buche. Maße ca.: H. 76-86 cm, B. 190 cm, T. 90 cm. Gebrauchsspuren, Kanten ...
Varenr: 5251347
DKK 1.862 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
12:23:34
DKK 298
Gunni Omann. Fritstående skrivebord af fineret palisander model 75
Gunni Omann. Fritstående skrivebord af fineret palisander, front med seks skuffer, bagside med rum samt nedfældelig klap, H. 73 L. 154 B. 80 cm. Fremstillet hos Omann Juniors Møbelfabrik, model 75. Fremstår med lette aldersrelaterede brugsspor,herunder finerskade på venstre side.
Varenr: 5284769
DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
13:11:00
Philippe Starck. Kontorstol, model Eros
Philippe Starck. Kontorstol, model Eros med skal af hvidt plast, stel af forkormet stålrør, afsluttet på hjul. Fremstillet hos Kartell. Lette brugsmærker. Tekst rettet. Auktion forlænget.
Varenr: 5278448
DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
14:13:00
Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn, model 3217 i anilin læder fra år 2015 med nummerbevis
Arne Jacobsen. Kontorstol med armlæn,'Syveren' på drejelig fempasfod af forkromet stål på hjul med alukappe. Højdejustérbar med gaspatron. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen år 2015 med mærke herfra. Tilhørende nummerbevis. Model 3217. Nybetrukket med sort anilin læder. Der gives 2 års ...
Varenr: 5249091
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
14:30:00
DKK 6.400
Paul Leroy. Spinal Table, projektbord (2)
Paul Leroy for Paustian. Spinal Table, projektbord med plade af hvid laminat med sort kant, stel af matforkromet stål. To borde der sættes sammen. 2 x H. 72 cm. L. 200 cm. D. 105 cm. Fremstillet for Paustian. Samlebeslag mangler. Fremstår med brugsspor. Samt usamlet.
Varenr: 5257607
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
15:05:00
Dansk møbelproducent. Skrivebord af teak, 20 årh.
Dansk møbelproducent: Skrivebord af (fineret) teak, antageligt fra 1960'erne. Front med 6 skuffer, bagside med boghylder. 4 drejede ben og 'svævende' plade. Brugsspor og alderspatina, herunder stedvise ridser, skjolder, små mærker, samt enkelte kantafslag. H. 74. 70 x 146 cm.
Varenr: 5285508
15:12:51
DKK 450
Skrivbord jugend
SKRIVBORD, 1900-talets början, jugend, Arts & Crafts, svärtad ek, med 3 lådor, på två hurtsar, höjd ca 84, 157x87 cm
Varenr: 5281946
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
18:08:00
Se mere
Schreibtisch / Zeichentisch, deutsches Design von Arch. Egon Eiermann. Entwurf von 1953, Ausführung von Richard Lampert. Konstruktion mit Gestell aus verchromtem Stahlrohr, lose aufliegende Tischplatte aus massiver Buche. Mit Aufkleber bezeichnet. Maße ca.: H. 76-86 cm, B.200 cm, T. 90 cm. ...
Varenr: 5251331
18:18:03
DKK 335
Bænk med opbevaring Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 5240296
Bænk med siddeflade af skind hvorunder opbevaringsplads. Lavet af gamle jernkasser fra Indien, afsluttet på hjul. modelfoto kasserne kan variere. H. 38 L. 75 D. 40 cm.
Varenr: 5268471

DKK 1.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-03-2019
19:15:00
Charles Eames. Kontorstol, Aluminium Group, læder
Charles Eames. Kontorstol fra Aluminium Group Executive Chair med armlæn af poleret aluminium, drejelig stamme med højdejustering, fempasfod i aluminium med hjul. Sæde og ryg med betræk af chokolade farvet læder med vippefunktion. Formgivet 1958. Fremstillet hos Herman Miller. Fremstår med ...
Varenr: 5285554
DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2019
19:37:43
Skrivebord, valnød
Varenr: 4877282

DKK 3.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-03-2019
19:40:00
DKK 2.800
Charles & Ray Eames, stol EA 107, hvid og brun (2)
Charles & Ray Eames, stol model EA 107, amerikansk design af Charles & Ray Eames. Fremstillet hos Vitra. Formgivet i 1958. Konstruktion af forkromet, støbt aluminium, betræk i brunt og hvidt hopsack. Betegnet på undersiden med klæbemærkat. B. 53 cm, H. 82,5 cm, D. 58 cm. Fremstår med lette ...
Varenr: 5277264
DKK 8.940 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
19:41:00
DKK 4.470
Paul Leroy for Paustian. Spinal Table, projektbord med plade af hvid laminat med sort kant, stel af matforkromet stål. To borde der sættes sammen. 2 x H. 72 cm. L. 200 cm. D. 105 cm. Fremstillet for Paustian. Samlebeslag mangler. Fremstår med et løst ben hvor beslag mangler, usamlet.
Varenr: 5239064
19:47:00
Bænk af eg og rød læder
Bænk af ubehandlet ege træfiner, stående på skråtstillede ben. På top sæde betrukket med rødt læder. L.139 B. 44 H. ca. 45 cm. Udstillingsmodel, med finer afslag
Varenr: 5284749

DKK 1.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-03-2019
19:50:00
Kastholm & Fabricius, Bürostuhl / Chefsessel für Kill International
Bürostuhl / Chefsessel / Kontorstol, dänisches Design von Jørgen Kastholm & Preben Fabricius für Kill International. Entwurf aus den 1960/70er Jahren. Konstruktion mit Fünfsterngestell aus verchromtem Metall und Armlehnen aus poliertem Aluminium, Rahmen aus verchromtem Flachstahl, Sitzschale, ...
Varenr: 5280852
DKK 3.725 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
20:05:00
DKK 1.490
Joakim Lassen og Peter J. Lassen. Elektronisk hæve-/sænke skrivebord med skuffemodul med arkivskuffer for Montana (2)
Joakim Lassen og Peter J. Lassen. DJOB for Montana, elektronisk hæve-/sænke skrivebord, plade med grå laminat med bøgekant, stel af sølvlakeret stål og aluminium. H. 70-120 L. 210 B. 120 cm. Samt skuffemodul på hjul med arkivskuffe. Fremstår med brugsspor, mærker. Hæve-/sænkefunktion virkede ved ...
Varenr: 5280534
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:07:00
Gunni Omann Jr, Schreibtisch Modell Nr. 75 für Omann Jun
Gunni Omann Jr, Schreibtisch Modell Nr. 75 für Omann Jun., Konstruktion mit Gestell aus massivem Teakholz, Oberflächen in Teakholzfurnier, ausgestattet mit zwei Containern mit Schüben, Fach mit Klappe und rückseitige Buchablagen. Maße: ca. B. 153cm, H. 72,5cm, T. 80,5cm. Alters- und ...
Varenr: 5285722
DKK 3.725 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
20:08:00
DKK 1.862
Anders Lundkvist for Gubi. Stort konferencebord fra GOS III serien,
Anders Lundkvist for Gubi. Stort konferencebord fra GOS III serien, sort softcoated bordplade. Mål: H.96 cm, B. 100 cm, L.500 cm. Fremstår med brugsspor; ridser og mærker. Bord er usamlet. Udstillingsmodel. Modelfoto
Varenr: 5285744
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
20:16:00
Ole Wanscher. Fritstående skrivebord i mahogni
Ole Wanscher 1903-1985. Fritstående skrivebord udført i mahogni. Front med tre skuffer, greb og sko af messing. Udført hos snedkermester A. J. Iversen. H. 75. B. 160. D. 79,5. Fremstår med brugspatina, falmet top. Nøgle medfølger.
Varenr: 5276204
DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
20:21:00
DKK 6.000
HÅG. Kontorstol, model HÅG H09 9220
HÅG. Kontorstol, model HÅG H09 9220. Højrygget. Monteret på fempasfod med hjul. Nedfældelige armlæn samt justérbar højde og sæde. Fremstår med alm. brugsspor.
Varenr: 5285492
DKK 1.500 DK, Hørsholm, Hammervej 1 27-03-2019
20:21:00
DKK 500
Hans J. Wegner. Fritstående skrivebord i massiv, sæbebehandlet eg. Model PP-312, udgået model
Hans J. Wegner 1914-2007. Skrivebord udført i massiv, sæbebehandlet egetræ. Plade og stel er produceret af én og samme kævle, så det patinerer ens. Skuffeforstykker og sarg er savet ud af samme planke, så åretegningen ikke brydes. Denne model, formgivet af Hans J. Wegner i 1981 og fremstillet ...
Varenr: 5281083
DKK 44.000 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
20:29:00
DKK 22.000
Rykken skrivbord
RYKKEN, skrivbord, Norge, fanérat i teak, två lådor samt hemliga fack under skrivyta, höjd ca 75, 84x55 cm.
Varenr: 5282078
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
20:53:00
Se mere
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol, model 3292, Red label 2007
Arne Jacobsen. Højrygget Oxford kontorstol med armlæn, model 3292, fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul. Sæde og ryg originalt betrukket med sort læder, 'Red Label'. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2007 med label herfra. H. 133/52 cm. Fremstår med minimale brugsspor
Varenr: 5281199
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:57:00
DKK 5.600
Marie-Christine Dorner, Ligne Roset, bord/skrivebord, model 'OSI', plast og træ, formgivet i 2017
Marie-Christine Dorner (f.1960), bord/skrivebord, model 'OSI', plast og træ, fremstillet hos Ligne Roset, formgivet i 2017. Stel af firkantet træ med naturfarvet lakering, hvid bordplade i plast, dokumentrum til højre på fronten og rum til bøger og magasiner på bagsiden, H. 75 cm, B. 130 cm, D. ...
Varenr: 5232446
DKK 1.676 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2019
21:15:00
DKK 410
Dobergo, skab/jalousiskab, egetræ, 1950'erne
Dobergo, skab/jalousiskab, lakeret egetræ, 1950'erne. Kasseformet konstruktion, aflåseligt underskab, nøgle medfølger, med to udtagelige hylder indvendig, aflåseligt overskab, uden nøgle, med udtagelig hylde indvendig, plade, der kan trækkes ud, korpus med producentemblem, H. 225 cm, B. 124 cm, ...
Varenr: 5247416
DKK 4.470 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 27-03-2019
21:51:00
DKK 2.235
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol i læder, Red Label, år 2007
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford kontorstol med lav ryg med armlæn. Fast stel, fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul med stålkappe. Sæde, armlæn og ryg originalt betrukket med sort læder 'Red Label'. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2007 med label herfra. H. 92/48 cm. ...
Varenr: 5249072
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-03-2019
10:38:00
Skirvbord
SKRIVBORD, 1800-talets andra hälft, nyrokoko, fanerat med masurbjörk, ben i bjrök, 2 lådor i sargen, höjd ca 76, 105x62 cm, nyckel finns
Varenr: 5283385
DKK 1.781 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-03-2019
11:38:00
Se mere
Schreibtisch / Zeichentisch, deutsches Design von Arch. Egon Eiermann. Entwurf von 1953, Ausführung von Richard Lampert. Konstruktion mit Gestell aus verchromtem Stahlrohr, lose aufliegende Tischplatte aus massiver Buche. Maße ca.: H. 76-86 cm, B. 200 cm, T. 100 cm. Gebrauchsspuren, Kanten ...
Varenr: 5251327
DKK 1.862 DE, Hamburg, Große Elbstraße 28-03-2019
11:48:54
DKK 298
 1 2 3 4 5 6 7 8  >>