Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Charles Eames. Kontorstol, model EA-119. Sort læder
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol EA-119 med armlæn af poleret aluminium, monteret med højdejustérbar, drejelig stamme med fempasfod i poleret aluminium med hjul. Sæde og ryg med betræk af sort læder, bagpå med hopsak. Vippefunktion. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Seneste generation ...
Varenr: 4971823
DKK 16.000 DK, Kolding, Trianglen 22-05-2018
14:13:00
DKK 5.000
Bob Noorda & Franco Mirenzi, Klappbarer Schreibtisch Modell Sistema Modulo 3 für Uniforemme 3, Italy
Schreibtisch Modell Modulo 3, italienisches Design von B. Noorda & F. Mirenzi für Unifor Italy. Entwurf von 1973. Klappbare, schwere Konstruktion mit Oberflächen in weißem Laminat, die Verbing von Seitenteilen und Platte geschieht über Aluprofile. Es sind zwei Aufnahmelöcher für ...
Varenr: 4983753
DKK 2.977 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-05-2018
14:15:00
DKK 298
Charles Eames. Soft Pad kontorstol, Model EA-217 'Full Leather'
Charles Eames 1907-1978. Soft Pad kontorstol, Model EA-217, fremstillet hos Vitra. Formgivet 1969. Fuldpolstret i brunt patineret læder (læderryg), femfasfod og armlæn i forkromet aluminium med hjul, højdejustérbar med vippefunktion. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor.
Varenr: 4955798
DKK 15.000 DK, Kolding, Trianglen 22-05-2018
14:39:00
DKK 9.400
Charles Eames. Konferencestol, model EA-109
Charles Eames. Konferencestol fra serien 'Aluminium Group' med stel og armlæn af forkromet aluminium med drejefunktion, sæde og ryg betrukket med sort læder, bagside med hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra, model EA-109. Nye generation med chrom-ring. Fremstår med lette brugsspor.
Varenr: 4987596
DKK 10.000 DK, Kolding, Trianglen 22-05-2018
14:39:00
DKK 3.600
Charles Eames. 'Full Leather' Soft Pad kontorstol, model EA-217
Charles Eames 1907-1978. 'Full Leather' Soft Pad kontorstol, model EA-217, fremstillet hos Vitra. Formgivet 1969. Fuldpolstret i alm. patineret læder, femfasfod og armlæn i poleret aluminium, højdejustérbar med vippefunktion.
Varenr: 5003686
15:26:00
DKK 9.400
Henning Jensen & Torben Valeur. Skrivebord M40 serien
Henning Jensen & Torben Valeur. Skrivebord af egetræ fra M40 serien, finéret bordplade, front med tre skuffer. Fremstillet hos Munch Møbler. H. 72 cm. L. 160 cm. B. 80 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser / mærker.
Varenr: 4996523
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
16:37:23
Skrivebord/kontor/bord, 1970'erne (5)
Skrivebord/kontor/bord, formodentlig fra 1970'erne. Korpus på metalstel/ben, opbevaringsmodul og skabe med låger og skuffer, kan aflåses, nøgle medfølger ikke. Mål på bordet ca.: H 72, B 155, D 77 cm. Fremstår med alders- og brugsspor. (5)
Varenr: 4980084
DKK 2.977 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-05-2018
17:52:00
DKK 2.419
Montana kontor modul
Montana kontor modul. Med tre åbne rum og 3 låger under. bag hvilke hylder. H, 105 L, 122 B, 39. Originale nøgler medfølger. Fremstår med almindelige brugsspor og afslag.
Varenr: 5003188
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
18:44:00
Hans J. Wegner. Dameskrivebord, egetræ
Hans J. Wegner. Dameskrivebord med finéret plade af egetræ, front med skuffe, stel med runde tilspidsede ben, H. 60 B. 100 D. 52 cm. Nøgle medfølger ikke. Fremstillet hos Ry møbler, model RY 32. Fremstår med kraftige brugsspor, herunder bl.a. bordpladen med skjolder, ridser, pletter af maling ...
Varenr: 5002937
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-05-2018
19:31:00
Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group Konference', læder
Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group Konference', model EA 335. Stel samt fempasfod af poleret aluminium, sæde og ryg betrukket med cremefarvet skind. Drejefunktion samt manuel højdejustering. Formgivet i 1958, fremstillet hos Herman Miller. Alm. brugsspor.
Varenr: 4981498
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
19:33:00
Trip Trap. Skrivebord samt armstol af teak (2)
Trip Trap. Væghængt skrivebord af teak med gummifuge. Buet front. H. 73 cm. B. 87 cm. D. 68 cm. Armstol af teaktræ, sæde polsteret med lyst møbelstof. H. 70,5 cm. B. 64 cm. SH. 42 cm. Fremstillet til Admiral Hotel, København. Fremstår med mærker samt brugsspor. (2)
Varenr: 5007611

DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
19:39:00
Charles Eames. Soft Pad lounge stol, model EA-219
Charles Eames. Kontorstol EA 219 med armlæn af forkromet aluminium betrukket med sortgrå læder, monteret med højdejustérbar, drejelig stamme med fempas fod ligeledes i forkromet aluminium med hjul. Vippefunktion. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Alm. brugsspor, enkelte mindre skrammer.
Varenr: 4743569
DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-05-2018
20:10:00
DKK 650
Arne Jacobsen, Oxford kontorstol. Sort læder
Arne Jacobsen (1902-1971). Stol model 'Oxford' med mellemhøj ryg. Stel og armlæn af poleret aluminium, fempasfod, drejefunktion. Skal af lamineret formpresset træ, nybetrukket med sort læder. Fremstillet af Fritz Hansen 2007. Fremstår nybetrukket ved anden professionel møbelpolster med sort ...
Varenr: 4949862
DKK 9.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-05-2018
20:14:00
DKK 1.700
Charles Eames. Kontorstol model EA 117, sort læder
Charles Eames. Kontorstol med stel samt fempasfod af poleret aluminium, monteret med hjul, sæde og ryg betrukket med sort skind. Dreje- og vippefunktion. Ikke højdejusterbar. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Vitra, model EA 117. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4972912
DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-05-2018
11:49:34
DKK 1.700
Kasseskrivebord af eg, nygotisk stil, ca. 1900
Kasseskrivebord af eg, udskåret med ornamentik og foldeværk, nygotisk stil. Ca. 1900. H. 77. L. 140 D. 70 cm. Aldersrelateret slitage; ridser og skrammer mm. Skader ved låsepal samt mangler ved låse. Nøgle medfølger.
Varenr: 5005246
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-05-2018
12:39:00
DKK 500
Donald Chadwick & William Stump: Multijusterbar kontorstol model Aeron Executive, 'Refurbised'
Donald Chadwick & William Stump: Multijusterbar kontorstol model Aeron Executive udført i poleret aluminium, genbrugsplast. Size B, medium. Væv type 'Tuxedo'. Formgivet i 1992, fremstillet hos Herman Miller. Fremstillet af 66% genbrugsmateriale, 94% af stolen er genanvendelig. 'Refurbished' ...
Varenr: 4993979
DKK 7.000 DK, Kolding, Trianglen 23-05-2018
13:19:31
Skrivebord af mahogni.
Skrivebord af mahogni. Front med seks skuffer og to udtræksplader. H. 76 cm. B. 150 cm. D. 85 cm. Fremstår med kraftige brugsspor. Møbelhunde medfølger ikke.
Varenr: 4988264
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2018
14:00:22
Charles Eamaes. Kontorstol, model EA-117
Charles Eames 1907 - 1978. Kontorstol, Model EA-117. Betræk af hvidt, let patineret læder, femfasfod og armlæn i forkromet aluminium, højdejustérbar med vippefunktion. Formgivet 1969. Fremstillet hos Vitra.
Varenr: 4995605
DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 23-05-2018
14:35:00
DKK 5.000
Ubekendt møbelarkitekt. Fritstående skrivebord i japansk itakura træ
Ubekendt møbelarkitekt. Fritstående skrivebord i japansk itakura træ. Front med to skuffer. Monteret med skråtstillede ben i sortlakeret træ. H. 76 B. 120 D. 60 cm. Fremstår med alm. brugsslitage, enkelte mærker samt mindre afslag ved kant nær skuffe.
Varenr: 4996886
DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 23-05-2018
14:44:00
DKK 2.800
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, nybetrukket
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med læder, højdejustérbar stel på fempas stjernefod af aluminium, monteret på hjul. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår senere ompolstret hos professionel møbelpolstrer med Savanne læder fra Arne Sørensen. Fremstår med lettere ...
Varenr: 4972961
14:50:00
DKK 3.200
Varenr: 4972966
17:11:00
Vier Armlehnstühle, der 1960er Jahre, wohl Deutschland (4)
Vier Armlehnstühle, der 1960er Jahre, wohl Deutschland Holzrahmenkonstruktion, dunkel gebeizt. Rückenlehne mit Geflecht, Sitzbezug aus Kunstleder, in rot. Gebrauchsspuren, bei einem Stuhl ist das Geflecht beschädigt. Maße: ca. H. 97 cm, SH. 43 cm, B. 51 cm. (4)
Varenr: 5001060
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-05-2018
17:53:53
DKK 298
Donald Chadwick & William Stump. Multijusterbar kontorstol, model Aeron Executive
Donald Chadwick & William Stump: Multijusterbar kontorstol model Aeron Executive udført i poleret aluminium, genbrugsplast. Størrelse: B, medium. Formgivet i 1992, fremstillet hos Herman Miller. Fremstillet af 66% genbrugsmateriale, 94% af stolen er genanvendelig. Fremstår med minimale brugsspor....
Varenr: 4970512
DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-05-2018
18:35:00
Design group Italia. Barhocker (4), Modell Lyra.
Barhocker Modell Lyra. Gestell aus verchromten Stahlrohren, Sitz aus gebogenem Buchenholz. Entwurf von 1994. Ausführung: Magis, Italien. H. 88 cm. Altersgebrauchsspuren. (4)
Varenr: 5001057
19:00:00
DKK 298
Charles Eames. Kontorstol model EA 117, gråt nubuck
Charles Eames. Kontorstol med stel samt fempasfod af forkromet aluminium, monteret med hjul, sæde og ryg betrukket med gråt nubuck. Dreje- og vippefunktion. Ikke højdejusterbar. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Vitra, model EA 117. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4972853
DKK 7.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-05-2018
19:04:00
DKK 5.000
Hans J. Wegner: Skrivebord af eg og teak, model AT-305
Hans J. Wegner. Fritstående skrivebord med stel, sarg og skuffer af massiv egetræ, plade og klapper af teaktræ; monteret med tre skuffer, nøgle medfølger. Fremstillet hos Andreas Tuck model AT-305. H. 72 B. 76. L. 136/232 cm.Plade med nogle pletter og skjolder.
Varenr: 4978717
DKK 23.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 23-05-2018
19:12:00
DKK 1.200
Dansk møbelproducent: Fritstående skrivebord i teak, 1960'erne
Dansk møbelproducent: Fritstående skrivebord i teak, 1960'erne. Svævende bordplade, front med seks skuffer, bagside med klap (kan ikke åbnes) og rum. H. 75 L. 144 B. 75 cm. Fremstår med brugsspor herunder ridser og nuanceforskel på plade. Nøgler medfølger.
Varenr: 5003273
DKK 2.600 DK, Aalborg, Nibevej 23-05-2018
19:30:00
Trip Trap. Skrivebord af teaktræ
Trip Trap. Væghængt skrivebord af teak med gummifuge. H. 73, B. 100, D. 68 cm. Fremstillet til Admiral Hotel, København. Fremstår med mærker samt brugsspor.
Varenr: 4997127
19:33:00
DKK 950
Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group Konference', model EA 335. Stel samt fempasfod af poleret aluminium, sæde og ryg betrukket med chokoladefarvet skind. Drejefunktion samt manuel højdejustering. Formgivet i 1958, fremstillet hos Herman Miller. Alm. brugsspor.
Varenr: 4981502
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2018
19:33:06
To kevi kontorstole (2)
To Kevi kontorstole med armlæn og firpasfod, betrukket med uldent stof.B 62, Sh 49, H 80. Med brugsspor.
Varenr: 4985961
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2018
19:48:00
 1 2 3 4 5 6  >>