Vurdering
123»   Varer pr. side   78 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Lille skrin af sølv, låg med festligt sceneri i relief
Dansk sølvsmed, 1900-tallet. Lille skrin af sølv, låg med festligt sceneri i relief, indvendigt forgyldt. L. 8,5. B. 7 cm. Vægt ca. 112 g. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6114596
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
18:58
DKK 700
Aage Steffensen. Sukker- og flødesæt af sølv (2)
Aage Steffensen (1876-1929). Sukkerskål og flødekande af sølv med stilelementer fra barok og empire, flødekanden med stjerthank af træ, udført 1919 og 1920. H. 6 cm. Samlet vægt ca. 238 g. Fremstår med brugsspor, gravering under bunden. (2)

Varenr: 6114304
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
19:16
Tysk sølvsmed. Cigaretetui af sterlingsølv med blå emalje
Tysk sølvsmed. Cigaretetui af sterlingsølv med blå emalje. 10,5 x 8 cm. Vægt ca. 142 g. Fremstår med brugsspor, små emaljeafslag, indvendig gravering.

Varenr: 6124148
19:32
Kande af sølv
Kande af sølv, skævknækket korpus. Stemplet. H. 25 cm. Vægt 585 g. Fremstår med løst låg, split mangler.

Varenr: 6126991
DKK 1.500 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
19:35
Ramsden & Carr. Et par Arts and Crafts knivbukke af sterlingsølv, London 1911 (2)
Omar Ramsden & Alwyn Carr (1898-1919). Et par engelske Arts and Crafts knivbukke af sterlingsølv prydet med Tudor-rose, London 1911. L. 6 cm. Samlet vægt ca. 56 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 6127492
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:02
DKK 700
Carl M. Cohr Stort kaffe og theservice af sterlingsølv. tegnet af H.P. Jacobsen (1892-1963) (7)
Et stort moderne Cohr kaffe og the service af Sterling sølv, glat korpus med svungne sider, kaffekande, thekande samt mælkekander med hanke og lågknop af sort bakelit. Bestående af kaffekande (vægt ca. 686 gr. H. 20,5 cm.), Thekande (vægt ca. 696 gr. H. 15 cm.), stor mælkekande (vægt ca. 496 gr. ...

Varenr: 6126866
DKK 25.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
20:09
DKK 20.000
A. Dragsted. Frugtskål af let hammerslået sølv
A. Dragsted. Frugtskål af let hammerslået sølv med ligeknækket korpus, stående på fire fødder, prydet med blomster og bladornamentik, stemplet AD, guardein Christian F. Heise samt københavnerstemplet 1917. H. 11,5 B. 26 B. 26 cm. Vægt: 792 g.

Varenr: 6127289
DKK 4.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 09-12-2021
20:17
Fritz S. Heimbürger. Stor pokal af sølv
Fritz S. Heimbürger. Stor pokal af sølv med inskription. Stemplet Heimburger samt sølvguardein Christian Fr. Heise (1904-1932) og københavnerstempel 1932. H. 33 cm. Ø 23 cm. Vægt 1230 g.

Varenr: 6127612
20:24
DKK 3.200
Engelsk strøbøsse af sterlingsølv, Birmingham 1948
Engelsk strøbøsse af sterlingsølv i georgiansk form, Birmingham 1948. H. 17 cm. Vægt ca. 116 g. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6104969
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:28
Fire hundefigurer af sølv (4)
Fire hundefigurer af sølv i form af bokser, schnauzer, setter og mynde. H. 3,2-4,9 cm. Samlet vægt 134 g. Alm. brugsspor. (4)

Varenr: 6108695
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:30
Jørgen Jensen for Georg Jensen. Kande af let hammerslået sterlingsølv, Dessin 385 A
Jørgen Jensen for Georg Jensen. Kande af let hammerslået sterlingsølv, hank af riflet ibenholt. Dessin 385 A. Formgivet 1923. Udført efter 1945. Vægt ca. 616 gr. H. 17 cm. Fremstår med brugsspor. Litteratur: Janet Drucker, Georg Jensen, A Tradition of Splendid Silver. Lignende model gengivet, ...

Varenr: 6021029
DKK 24.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:58
DKK 16.000
Duftbeholder af sølv i form af fisk, 1900-tallets midte
Duftbeholder af sølv i form af fisk, oplukkelig ved hovedet og med gennembrudt krop. 1900-tallets midte. L. 14 cm. Vægt 182 g. Fremstår med alm. brugsspor, ustemplet men syretestet til sølv.

Varenr: 6108818
20:58
Senempire vaseformet hovedvandsæg af sølv, mester Peter Lund
Senempire vaseformet hovedvandsæg af sølv, mester Peter Lund, indvendig forgyldt. Låg til gemme, nålepunslet med navnetræk, 1833. H. 9 cm, vægt ca. 40g. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, gennemtæring, buler

Varenr: 6117212
20:59
Carl M. Cohr. Skønvirke vase af sølv med 'bølle'-ornamentik, anno 1911
Carl M. Cohr. Skønvirke vase af sølv med 'bølle'-ornamentik, udført 1911. H. 17 cm. Vægt: ca. 261 gr. Fremstår med brugsspor, gravering.

Varenr: 6107834
21:18
Tre figurer af sølv i form af lamaer (3)
Tre figurer af sterlingsølv i form af lamaer i forskellige størrelser, H. 7-8,5 cm. Samlet vægt 418 g. Fremstår med alm. brugsspor. (3)

Varenr: 6108697
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
21:19
DKK 4.200
Hugo Grün. Toiletgarniture samt pudderdåse og læbestifthylster af sølv. (5)
Hugo Grün. Toiletgarniture af sølv, bestående af to børster og håndspejl, prydet med blomster og bladværk. Håndspejl L. 30,5 cm. Facetslebet spejlfelt på håndspejl med lille afslag. Pudderdåse af sølv, indvendigt med spejlfelt. Ø 7,7 cm. Samt læbestiftholder af sølv. H. 5 cm. Fremstår med ...

Varenr: 6112632
DKK 2.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 10-12-2021
11:26
A. Dragsted. Pokal af sølv, 1913
A. Dragsted. Pokal af sølv udført i nationalromantisk stil. Københavnerstempel fra 1913. H. 15 cm, Ø. ca. 10 cm. Vægt. ca. 264 gram. Mærket i bunden med AD og krone, guardeinstempel samt Københavns Bymærke. Fremstår med inskription, bl.a. 'Vær glad og tilfreds i de næste halvtres' samt hilsen ...

Varenr: 6117604
DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-12-2021
12:26
Tysk flødekande og sukkerskål af sølv (2)
Tysk flødekande og sukkerskål af sølv, skævknækket. Stemlet Handarbeit 800. H. 9 og 5 cm. Vægt 220 g. (2)

Varenr: 6127311
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 10-12-2021
19:21
DKK 450
Carl M. Cohr. Saucekande af sølv i barokform
Carl M. Cohr. Saucekande af sølv i barokform med ligeknækket korpus på oval fod, hank af sortlakeret træ. H. 12. L. 22,5 cm. Vægt ca. 300 g.

Varenr: 6126978
DKK 2.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 10-12-2021
19:25
Margretebæger af sølv
Margretebæger af sølv. Stemplet med Sølvguardein Hohannes Seggaard (1932-1960) og Københavns bymærke 1946. H. 10 cm. I bunden inskription. Vægt 355 g.

Varenr: 6127322
DKK 1.200 DK, Nivå, Stejlepladsvej 10-12-2021
19:29
P. Hertz. Syv små julebakker af sterlingsølv med emalje (7)
P. Hertz. Syv små julebakker af sterlingsølv, spejl med emaljemotiv, der matcher julebestikket fra P. Hertz og Dansk Krone Sølv, årgang 1970-76. Ø 7,8 cm. Samlet vægt ca. 334 g. Fremstår med brugsspor. (7)

Varenr: 6114605
DKK 2.600 DK, Vejle, Dandyvej 10-12-2021
19:31
Carl M. Cohr. Lågfad af sølv
Carl M. Cohr. Lågfad af sølv, ligeknækket korpus, greb med rocailler. Stemplet 1934, Stadsguardein Jens Sigsgaard (1932-1960). L. 31 cm. Vægt 1092 g.

Varenr: 6126907
DKK 4.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 10-12-2021
19:34
DKK 3.200
Margretebæger af delvis forgyldt sterlingsølv
Margretebæger af delvis forgyldt sterlingsølv. Stemplet. H. 10 cm. Vægt 228 g.

Varenr: 6127324
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 10-12-2021
19:35
Sættebakke af sølv
Sættebakke af sølv. Stemplet. L. 24 cm. B. 14 cm. Vægt 144 g.

Varenr: 6127328
19:39
DKK 700
Carl M. Cohr. Ligeknækket lågfad af sølv, anno 1938
Lågfad af sølv med aftagelig hank og skævknækket korpus. Fremstillet hos Carl M. Cohr i 1938. Vægt 1120 g. Fremstår med lille graveret monogram.

Varenr: 6126924
19:43
DKK 3.400
Syv dyrefigurer af sølv (7)
Syv dyrefigurer af sølv bestående af stork med aftageligt barn, to hunde, to elefanter, en liggende hjort og en frå prydet med emalje. H. højeste (stork) 4,8 cm, H. laveste 2,5 cm. Samlet vægt 142 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (7)

Varenr: 6124689
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 10-12-2021
19:44
DKK 1.800
Aage Steffensen. Vinkande af sølv, anno 1929
Aage Steffensen (1876-1929). Vinkande af sølv med hank af sort træ, med stilelementer fra barok og empire, udført 1929. H. 21 cm. Vægt ca. 376 g. Fremstår med brugsspor, gravering under bunden.

Varenr: 6114115
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 10-12-2021
19:45
Engelsk skål af sølv
Engelsk skål af sølv, ligeknækket. Prydet med monogram. Stemplet. H. 5 cm. Ø 21 cm. Vægt 279 g.

Varenr: 6127242
19:56
DKK 700
Oval skål af hammerslået sølv
Oval skål af hammerslået sølv, ligeknækket korpus, greb af bakelit. Stemplet med stadsguardein Christian Fr. Heise (1904-1932), samt københavnerstempel 1922. L. 36 cm. Vægt 528 g.

Varenr: 6126936
19:56
DKK 1.700
Cohr. Skål af sølv
Cohr. Skål af sølv, ligeknækket. Stemplet. H. 4 cm. Ø 23 cm. Vægt 279 g.

Varenr: 6127245
20:01
DKK 700
123»