Vurdering
12»   Varer pr. side   56 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
A. Dragsted. Pokal af sølv, 1913
A. Dragsted. Pokal af sølv udført i nationalromantisk stil. Københavnerstempel fra 1913. H. 15 cm, Ø. ca. 10 cm. Vægt. ca. 264 gram. Mærket i bunden med AD og krone, guardeinstempel samt Københavns Bymærke. Fremstår med inskription, bl.a. 'Vær glad og tilfreds i de næste halvtres' samt hilsen ...

Varenr: 6117604
DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-11-2021
12:10
Christian Michelsen. Fad af sølv
Christian Michelsen. Fad af sølv, Ø. 36 cm. Vægt 891 g. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker.

Varenr: 6105338
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-11-2021
13:18
En samling div. stager og vaser af sølv. (11)
Fire vaser, tre par lysestager samt bæger af sølv. Vaser H. 16-22,5 cm. Stager 5-8 cm. Alle dele udfyldte. Samt lille bæger af sølv i sknvirkestil. H. 6 cm. Vægt 21 gr. Alle dele med graveringer. (11)

Varenr: 6117101
DKK 2.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-11-2021
17:25
Carl M. Cohr. Moderne kaffekande af sterlingsølv
Carl M. Cohr. Moderne kaffekande af hammerslået sterlingsølv med hank af sort træ, lågknop i form af stiliseret blomst. H. 19 cm. Vægt ca. 616 g. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6114324
DKK 4.400 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
18:48
DKK 3.400
Viggo Christensen. Kaffeservice af sølv fra 1935 (3)
Viggo Christensen (1922-37). Kaffeservice af sølv fra 1935 m/ sort greb, æggeformet kaffekande m/ blomsterknop m/ stjert greb & svungen sukker / fløde sæt m/ stjert greb, stemplet m/ stjert greb, VCHR m.m., H. 7-18 cm. Enkelte brugsspor bl.a. lette tryk m.m. Samlet vægt for dele m/ sølv m.m. ca. ...

Varenr: 6116638
DKK 2.600 DK, Odense, Kratholmvej 29-11-2021
19:43
Fire hundefigurer af sølv (4)
Fire hundefigurer af sølv i form af bokser, schnauzer, setter og mynde. H. 3,2-4,9 cm. Samlet vægt 134 g. Alm. brugsspor. (4)

Varenr: 6108695
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
19:50
Georg Jensen. Magnolia salt- og pebersæt af sterlingsølv. (2)
Georg Jensen. Magnolia salt- og pebersæt af sterlingsølv. Stemplet fra perioden efter 1945. H. 6 - 6,5 cm. L. ca. 6 cm, Vægt ca. 90 g (2)

Varenr: 6086615
DKK 10.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-11-2021
19:55
DKK 6.000
Seks dyrefigurer af sølv (6)
Seks dyrefigurer af sølv i form af perserkat og ænder. To ænder prydet med emalje og én med oxidering. H. højeste (emaljeand) 4,3 cm, H. laveste (lille and) 2,7 cm. Samlet vægt 108 g. Alm. brugsspor. (6)

Varenr: 6108703
DKK 1.400 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
19:59
Tre figurer af sølv i form af lamaer (3)
Tre figurer af sterlingsølv i form af lamaer i forskellige størrelser, H. 7-8,5 cm. Samlet vægt 418 g. Fremstår med alm. brugsspor. (3)

Varenr: 6108697
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
20:08
DKK 4.200
Sukkerskål og flødekande af sølv. (2)
Sukkerskål og flødekande af tretårnet sølv med skævknækket korpus. Stemplet med tre tårne, 828 og monogram. Vægt:: 302 gr.

Varenr: 6102231
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 29-11-2021
20:21
A. Michelsen, Aage Albing. To Margrethebægre (2)
A. Michelsen/ Aage Albing. To Margrethebægre af sterlingsølv. Ene Margrethebæger af sterlingsølv, indvendigt forgyldt, stemplet med årstalskode B10. H. 9,5 cm. Vægt 283 g. Fremstår med brugsspor, gravering under bunden. Andet bæger H. 6 cm. Vægt 81 g. Stemplet Sterling Albing Denmark. (2)

Varenr: 6121601
DKK 2.400 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-11-2021
20:24
DKK 2.800
En samling saltskeer, -kar og salt-/peberbøsser af sølv (19)
En samling på 16 saltskeer, et saltkar og to salt-/peberbøsser i form af hammer og fugl af sølv, hammeren med skaft af sortlakeret træ, saltkarret er udført hos W. Christésen i 1800-tallets anden halvdel og er graveret med adelskronet monogram. L. 4-8,5 cm. Samlet vægt ca. 204 g. Fremstår med ...

Varenr: 6107613
20:33
DKK 1.200
Georg Jensen. Drueopsats af hammerslået sterlingsølv
Georg Jensen (1866-1935). Drueopsats af hammerslået sterlingsølv prydet med drueklaser, snoet stamme på rundt fodstykke. Formgivet af Georg Jensen i 1918, dessin nr. 263. Udført 1915-1930. H. 19. Ø 18,3 cm. Vægt ca. 540 gram. Fremstår med mindre brugsspor. Litteratur: Janet Drucker: 'Georg ...

Varenr: 6121702
DKK 32.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-11-2021
20:36
DKK 24.000
Georg Jensen. Sauceskål dessin 290
Georg Jensen. Saucekande af hammerslået sterlingsølv på fod med perlestaffering, , dessin nr. 290. Udført i perioden 1915-1930 ( stempelet fra 1919). H. 11,5. L. 17,5 cm. Vægt ca. 414 g.

Varenr: 6121744
DKK 14.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-11-2021
20:47
DKK 10.000
A. Michelsen. Skævknækket kasserolle af sterlingsølv, ca. 1949
A. Michelsen. Skævknækket kasserolle af sterlingsølv, monteret med håndtag af sort bakelit, udført ca. 1949. L. inkl. håndtag: ca. 25 cm. Vægt: ca. 224 gr. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6104306
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
20:55
Cohr. Kaffesæt af sølv (3)
Cohr. Kaffesæt med kande, sukkerskål og flødekande af sølv. Kande stemplet sterling sukker og flødekande er stemplet 830. H: 6, 10 og 20,5 cm. Vægt inkl. kandens greb: 898 gr. (3)

Varenr: 6075022
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-11-2021
14:11
To sølvfade. Fiskefad samt rund fad, 1953 gram (2)
To sølvfade af tretårnet sølv: Aflangt fad/ fiskefad, L. 55 cm, B. 37 cm, stemplet med Københavns Bymærke, 1939 sam guardeinstempel fra Jens Sigsgaard, Vægt ca. 1471 gram, dertil rundt fad , Ø. 28 cm, ligeledes Københavns Bymaærke, 1940 mærket S.N. med samme guardeinstempel, Vægt ca. 482 gram....

Varenr: 6115479
DKK 6.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-11-2021
15:32
DKK 5.200
Fad samt to skåle i sølv, 471 gram (3)
Fad i sterling sølv med glasindsats. Inskription 'Fra samtlige arbejdere 1901-1951', Ø. ca. 18 cm, stemplet MBA for Mogens Bjørn-Andersen (1935-2004), Birkerød, 925, Denmark, Vægt ca. 268 gram samt to skåle udført i 830 sølv med præget bort, Ø. 14 cm, H. 2,5 cm, begge med inskription fra 70'erne,...

Varenr: 6115473
DKK 1.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 30-11-2021
16:48
DKK 1.300
Kaffeservice af sølv, skævknækket rococoform. (3)
Kaffeservice af sølv, svungen og skævknækket korpus, bestående af kaffekande, sukkerskål og flødekande. Kaffekande H. 22,5 cm. Udført 1955. Samlet vægt ca. 1.152 gr. Kaffekande med gravering under bunden. (3)

Varenr: 6120610
DKK 6.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-11-2021
19:45
DKK 4.600
Duftbeholder af sølv i form af fisk, 1900-tallets midte
Duftbeholder af sølv i form af fisk, oplukkelig ved hovedet og med gennembrudt krop. 1900-tallets midte. L. 14 cm. Vægt 182 g. Fremstår med alm. brugsspor, ustemplet men syretestet til sølv.

Varenr: 6108818
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 30-11-2021
19:53
Georg Jensen. Opsats - skål af sterling sølv
Georg Jensen(1866-1935). Skål af hammerslået sterlingsølv, gennembrudt fodrand smedet med kugler, stemplet Georg Jensen Sterling 414B Denmark GI 925S, glasindsats medfølger(mindre afstød langs kant), Ø 19 cm, H. 9 cm. Brugsspor. Samlet vægt for del m/ sterling uden glas ca. 273,5gr.

Varenr: 6116406
DKK 6.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30-11-2021
20:01
DKK 4.600
H. P. Jacobsen for Carl M. Cohr. Moderne tekande af sølv
Carl M. Cohr. Moderne tekande af sølv med hank og lågknop af sort bakelit, glat korpus i organisk design, 1950/60'erne. Tegnet af H. P. Jacobsen (1892-1963). H. 16 cm. Vægt ca. 572 g. Fremstår med brugsspor og under bunden gravering.

Varenr: 6104814
20:01
Salt-, peber- og sennepsbeholdere af sølv, omkr. 1900 (5)
Salt-, peber- og sennepsbeholdere af sølv, tre dele med indsats af blåt glas, bestående af et par salt-/peberbøsser i empirestil, cylindrisk salt-/peberbøsse og sennepskrukke samt saltkar, omkr. 1900. H. 4-11 cm. Samlet vægt inkl. én glasindsats som sidder godt fast ca. 314 g. Fremstår med ...

Varenr: 6079822
DKK 1.300 DK, Vejle, Dandyvej 30-11-2021
20:06
DKK 850
A. Michelsen. Cocktailmixer, 'Kasketten', med montering og ske af sterlingsølv (2)
A. Michelsen. Cocktailmixer, 'Kasketten', af glas med montering af sterlingsølv. Designet af Ole Hagen. Med cocktailske ligeledes fra Michelsen af sterlingsølv med kanelleret skaft. H. 22 cm. Ske 29 cm. Fremstår med brugsspor. Litteratur: Sabrina Ulrich Vinther og Malene Dybbøl: 'Hofjuveler A. ...

Varenr: 6079818
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-11-2021
20:09
DKK 700
Tysk sølvsmed. Cigaretetui af sterlingsølv med blå emalje
Tysk sølvsmed. Cigaretetui af sterlingsølv med blå emalje. 10,5 x 8 cm. Vægt ca. 142 g. Fremstår med brugsspor, små emaljeafslag, indvendig gravering.

Varenr: 6124148
20:11
Georg Jensen. Par saltkar af sterlingsølv (2)
Georg Jensen. Par saltkar af sterlingsølv med svungne sider og gennembrudt stamme, prydet med bladværk og frøstande, rundt profileret fodstykke. Dess no. 180. Stemplet for perioden 1915 - 1930. H. 3,5 - 3,7 cm, Ø 5,7 - 5,9 cm. Vægt ca. 84,5 g Fremstår anløbet indvendig (2)

Varenr: 6098478
DKK 7.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30-11-2021
20:27
DKK 5.000
Georg Jensen, Skønvirke serveringskasserolle af sølv
Georg Jensen, Skønvirke serveringskasserolle af sølv med hank af ibenholt, bort med stiliserede blomster, højde 6,5 cm., diameter 19,5 cm., stemplet Georg Jensen med forsænket bund (1915-1927), 1919 samt GI 830 S, dessin nr. 217, vægt ialt 450 gram. Brugsspor indvendig og let jævnhed på kanten af...

Varenr: 6070872
DKK 12.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 30-11-2021
20:28
DKK 7.000
Cohr saucekande af sølv
Cohr saucekande af sølv, svungen og ligeknækket korpus. Udført 1958. H. 11 cm. L. 23 cm. Vægt ca. 468 gr.

Varenr: 6120616
DKK 2.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-11-2021
21:17
DKK 1.900
11 dækketallerkener af sølv, Cohr. (11)
Et sæt på 11 dækketallerkener af sølv, Cohr,,svungen og ligeknækket fane. Ø 27,5 cm. Samlet vægt ca. 5.556 gr. En dækketallerken med gravering under bunden. (11)

Varenr: 6120625
DKK 30.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-11-2021
21:19
DKK 24.000
Cohr sølvskål
Carl M. Cohr (1893-1937) sølvskål fra 1927. H. 8,5 cm. Ø 20,5 cm. samlet sølvvægt 310 g. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6124352
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 01-12-2021
19:44
12»