Vurdering
123»   Varer pr. side   68 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Wilhelm Volck og Kjeld Jacobsens Guldsmedje. To ringe af 14 kt. guld med syntetisk safir, spinel og diamanter (2)
To ringe af 14 kt. guld, hhv. en ring af hvidguld fra Kjeld Jacobsens Guldsmedje prydet med en facetsleben spinel flankeret af to enkelslebne diamanter på tilsammen ca. 0.05 ct. , farve: Wesselton (H), klarhed: VVS, og en ring af gulguld fra Wilhelm Volck prydet med en facetsleben syntetisk ...

Varenr: 5616296
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
09:14
DKK 500
H. Mathiesen. Funkis kande af sterlingsølv og bakelit
H. Mathiesen, Holbæk (Sølvmedje 1936 - 1973). Funkis kande af sterlingsølv med fod og hank af bakelit. H. 14 cm. vægt 265 gram. Med to buler på korpus.

Varenr: 5620079
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
12:15
Grann & Laglye. Skønvirke kande og tekande af hammerslået sølv (2)
Grann & Laglye. Skønvirke kande og tekande med korpus af let hammerslået sølv, kugler og kanneleret dekoration. Københavnerstempler fra 1926/32. H.17/20 cm. Samlet sølvvægt ca. 890g. Fremstår med defekt hængsel på tekanden. (2)

Varenr: 5629452
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
13:54
Axel Holm. Skrin af sterlingsølv m/ gravering
Axel Holm. Skrin af sterlingsølv m/ gravering indvendigt i låget 'Aktieselskabet De Danske Spritfabrikker 1928 m.m.', stemplet, H. 3,5 cm, 13 x 19 cm. Brugsspor bl.a. mindre tryk i låg. Samlet vægt inkl. træ ca. 699 gr.

Varenr: 5600053
DKK 4.000 DK, Odense, Kratholmvej 07-04-2020
14:57
Georg Jensen Kaffekande i sterlingsølv no. 71A
Georg Jensen Kaffekande i sterlingsølv no. 71A. Hank af ibenholt. Let hammerslået fod. Stempel 1930-1945. Højde med låg 20 cm. B. 19,5 cm. Vægt 580 g.

Varenr: 5631998
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
19:56
DKK 850
Carl M. Cohr. 'Saksisk' sæt servietringe af sølv (12)
Carl M. Cohr. 'Saksisk' sæt servietringe af sølv, L. 4,7 cm. Samlet vægt: ca. 240 gr. Fremstår med brugsspor. (12)

Varenr: 5633369
20:05
DKK 1.700
Georg Jensen. Stor drueopsats af sterlingsølv, dessin nr. 264B
Georg Jensen (1866-1935). Stor drueopsats af hammerslået sterlingsølv prydet med drueklaser, snoet stamme på rundt fodstykke. Formgivet af Georg Jensen i 1918, dessin nr. 264B. Udført efter 1945. H. 31. Ø 31 cm. Vægt ca. 1584 g. Fremstår med få brugsspor. Litteratur: Janet Drucker: 'Georg ...

Varenr: 5518880
DKK 100.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:11
DKK 39.000
Georg Jensen. Drueopsats af sterlingsølv, dessin nr. 264A. Perioden 1925-1932
Georg Jensen (1866-1935). Stor drueopsats af hammerslået sterlingsølv prydet med drueklaser, snoet stamme på rundt fodstykke. Formgivet af Georg Jensen i 1918. Dessin nr. 264A. Udført i perioden 1925-1932. H. 26,5. Ø 25 cm. Vægt ca. 1172 g. Fremstår med brugsspor, lille ujævnhed ved mundrand. ...

Varenr: 5553915
DKK 70.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:41
DKK 9.400
Mogens Ballin `s Eftf., København. Blækhus af sølv, anno 1918
Mogens Ballin `s Eftf., København. Blækhus af sølv, prydet med bikube som lågknop, udført 1918. Mål: 18 x 18 x 9 cm. Vægt: ca. 500 gr. Medfølges ikke af glasindsats. Fremstår med brugsspor, dekoreret med årstal "1868" og "1918" samt monogram "WV".

Varenr: 5618859
DKK 2.800 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
20:49
DKK 950
Georg Jensen. Teservice af sterlingsølv, no 34A (3)
Georg Jensen. Teservice af let hammerslået sterlingsølv bestående af: Tekande og flødekande med hanke af træ samt sukkerskål, no. 34A, Georg Jensen stempel fra perioden efter 1944. Sukkerskål H. 5, Ø 7,5 cm, flødekande H. 7 cm, L. inkl. greb 11,5 cm, kande H. 18 cm, L. inkl. hank 16 cm. Kande med...

Varenr: 5620076
DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
20:50
En samling diverse bestikdele, cigaretetui mm. af sølv. (32)
10 marmelade- og strøskeer af sølv, 14 mokkaskeer af sølv i æske, asiegaffel og marmeladeske af sølv med lyseblå emalje. L. 10-24,5 cm. Samlet vægt ca. 478 gr. Cigaretetui og tændstiketui af sølv. 10 x 7,7 cm. og 5,8 x 5,6 cm. Samlet vægt ca. 211 gr. Saltkar af sølv med indsats af klart glas. L. ...

Varenr: 5605311
DKK 2.600 DK, Kolding, Trianglen 08-04-2020
13:16
En samling LP'er, Rock, Pop mm, ca. 150 stk
En samling blandet LP'er, Rock, Pop, blues, slager, lidt klassik mm, ca. 150 stk. Fremstår i blandet stand. Lauritz.com garanterer ikke for funktionalitet samt eventuelle fejl og mangler.

Varenr: 5605319
DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 08-04-2020
14:33
GAB / Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm. Pokal af sterlingsølv, 1923
Sølvpokal med udsvunget korpus på rillet standrand, på øvre del punslet med planteornamentik i almuestil, H. 15 cm, vægt 256 g. Stemplet for GAB / Guldsmedsaktiebolaget, Stockholm, og med årstalsbogstav for 1923. Fremstår med alm. brugsspor.

Varenr: 5614740
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-04-2020
S.& M. Benzen. Tekande med stand med brænder af sølv i rokokoform, anno 1905 (2)
S.& M. Benzen. Tekande med stand af sølv i rokokoform, standen med brænder med indsats til olie, skævknækket korpus dekoreret med muslingeskaller og bladværk, lågknop i form af blomst, udført i 1905. H. ca. 30 ekskl. hank. Samlet vægt ca. 1742 g. Fremstår med brugsspor. Bule på korpus. (2)

Varenr: 5635980
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-04-2020
DKK 4.200
F. Hingelberg. Stort, rundt fad af sterlingsølv, anno 1942
F. Hingelberg, Aarhus. Stort, rundt fad af sterlingsølv, anno 1942. Ø 38,5 cm. Vægt ca. 1110 g. Fremstår med brugsspor, enkelte stødmærker.

Varenr: 5613477
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-04-2020
20:08
Harald Nielsen for Georg Jensen. 'Pyramide' servietring af sterlingsølv
Harald Nielsen for Georg Jensen. 'Pyramide' servietring af sterlingsølv, dessin nr. 115, udført hos Georg Jensen efter 1945. L. 7 cm. Vægt: ca. 35,8 gr. Fremstår med brugsspor, ridser/mærker, gravering.

Varenr: 5633526
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-04-2020
20:20
F. Hingelberg. Rundt fad af sterlingsølv, anno 1939
F. Hingelberg, Aarhus. Rundt fad af sterlingsølv, anno 1939. Ø 32,5 cm. Vægt ca. 900 g. Fremstår med brugsspor og stødmærker.

Varenr: 5613473
DKK 4.800 DK, Vejle, Dandyvej 08-04-2020
20:25
Carl M. Cohr. Skævknækket tesæt af sølv (3)
Carl M. Cohr. Skævknækket tesæt af sølv, bestående af tekande, H. 20 cm., sukkerskål, L. inkl. hanke: ca. 17,5 cm. samt flødekande, L. 15 cm. Samlet vægt: ca. 884 gr. Fremstår med brugsspor, tekande med lettere løshed ved håndtag. (3)

Varenr: 5616295
DKK 3.600 DK, Vejle, Dandyvej 08-04-2020
20:39
Joseph Nordberg. Russisk håndspejl af sølv, Skt. Petersborg ca. 1850'erne
Joseph Nordberg (aktiv 1844–1887). Russisk håndspejl af sølv, facetslebet glas, bagside prydet med stiliserede blomster og slynget mønster, håndtag prydet med kronet monogram, udført Skt. Petersborg ca. 1850'erne. L. ca. 26,5 cm. Vægt inkl. glas: ca. 500 gr. Fremstår med brugsspor, buler/mærker ...

Varenr: 5605209
20:44
Georg Jensen. Et par to-armede kandelabre af hammerslået sterlingsølv, dessin nr. 324. Udført i perioden 1925-1932.(2)
Georg Jensen. Et par to-armede kandelabre af hammerslået sterlingsølv, hver med to svungne lysarme, prydet med stiliseret og gennembrudt ornamentik og drueklaser. Formgivet af Georg Jensen i 1919. Dessin nr. 324. Udført i perioden 1925-1932. Stemplet Georg Jensen Sterling Denmark. Dessin nr. ...

Varenr: 5621646
DKK 100.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-04-2020
20:57
DKK 36.000
Bauhaus Besteck, Edelstahl, Perlmutt (180)
Bauhaus Besteck, Edelstahl, Perlmutt. Konvolut bestehend aus 30 Teelöffeln, 12 davon mit verziertem Stiel, 25 Esslöffeln, 13 Kuchengabeln, 28 Essgabeln, acht Käsegabeln, 13 Teilen für ein Salat- und Kuchenbesteck, 27 Messern, zwei Kaffeelöffeln, acht Fischmessern, sechs Perlmuttlöffeln und zwei ...

Varenr: 5585233
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-04-2020
21:35
DKK 372
Fritiof Bratland. Et par lave stager af sterlingsølv (2)
Fritiof Bratland. Et par lave stager af sterlingsølv på bred, rund fod, kort, gennembrudt stamme i form af stiliseret bladværk, stemplet Bratland Sterling Denmark. Ikke udfyldte. H. 7 cm. Samlet vægt ca. 166 g. Fremstår med brugsspor, lille bule på den enes øvre kant. (2)

Varenr: 5635977
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-04-2020
19:58
A. Dragsted. Skønvirke skrivetøjsstand af sølv, anno 1919
A. Dragsted, København. Skønvirke stand af hammerslået sølv til skrivetøj med fastmonteret blækhus, udført i 1919. H. ca. 9. L. 30 cm. Vægt ca. 640 g. Fremstår med brugsspor, blækhus uden indsats.

Varenr: 5613516
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-04-2020
20:15
DKK 1.300
Laurits Berth. Skønvirke bordskål af hammerslået sølv, ca. 1910'erne
Laurits Berth (København 1893-1957). Skønvirke bordskål af hammerslået sølv, fodstykke med stiliserede blomster og bladværk på tre kuglefødder, perlestaf langs øvre kant, ca. 1910'erne. Stemplet L. Berth 826s. H. 11. Ø 19,5 cm. Vægt ca. 450 g. Fremstår med brugsspor, let bule ved den ene ...

Varenr: 5601308
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 09-04-2020
20:38
DKK 450
Georg Jensen. Servietringe, Konge (6)
Georg Jensen. Seks 'Konge' servietringe af sterlingsølv i originale æsker. L. 5,5 cm. Vægt pr. enkelt: 24,6 gr. (6)

Varenr: 5633536
DKK 5.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 09-04-2020
20:45
DKK 3.800
Etui af sterlingsølv prydet med grøn emaljearbejde, ca. 1927
Etui af sterlingsølv, prydet med grøn emaljearbejde, kanter med geometrisk mønster, indvendigt forgyldt, stemplet med engelske importstempler for 1927. L. 8 cm. B. 5,5 cm. Vægt: ca. 120,4 gr. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5584961
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-04-2020
20:55
Cohr kaffeservice samt vase af pletsølv. (4)
Cohr kaffeservice af pletsølv, glat korpus med profilerede detaljer, bestående af kaffekande, sukkerskål og flødekande. Kaffekande H. 22,5 cm. Samt vase af pletsølv, drevet med ornamentik. H. 10 cm. Fremstår med brugsspor. (4)

Varenr: 5595094
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 10-04-2020
15:48
C. Holm. Art deco bordskål af sølv, anno 1932
C. Holm. Art deco bordskål af sølv, glat korpus med to stiliserede hanke. Stemplet C. Holm. Udført 1932. Vægt ca. 518 gr. H. 8 cm. B. 25 cm. Fremstår med brugsspor, små hakker på kanten.

Varenr: 5614794
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 10-04-2020
Svend Toxværd. Stort moderne fad af sølv
Svend Toxværd. Stort moderne fad af sølv, med gadroneret kant. Ø 36 cm. Vægt ca. 1026 gr. Fremstår med brugsspor/ridser.

Varenr: 5616262
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 10-04-2020
20:08
DKK 500
Hans Peter Jacobsen for Cohr. Moderne kande af sterling. 1950erne
Hans Peter Jacobsen for Cohr. Moderne kande af sterling, glat korpus med håndtag af mørkt træ. 1950erne. H. 15 cm. Vægt ca. 390 gr. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5614804
20:12
123»