Vurdering
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
12»   Varer pr. side   39 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Kaffeservice i sølv. Kaffekande, sukkerskål og flødekande (3)
Kaffeservice i sølv bestående af kaffekande H. 30 cm. Sukkerskål med skævvreden dekoration H. 7 cm. Ø 13 cm. Flødekande ligeledes med skævvreden dekoration. H. 7 cm. B. 15 cm. Sukkerskål og flødekande fremstår med indgravering. (3)

Varenr: 6147408
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2022
14:18
Tre figurer af sølv i form af lamaer (3)
Tre figurer af sterlingsølv i form af lamaer i forskellige størrelser, H. 7-8,5 cm. Samlet vægt 418 g. Fremstår med alm. brugsspor. (3)

Varenr: 6142616
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2022
19:29
DKK 4.200
Anton Michelsen. Kurveformet frugtskål af sølv, anno 1859
Anton Michelsen. Kurveformet frugtskål af sølv med bølget korpus monteret med hank. Stemplet med mestermærke for Anton Michelsen (1809-1877, borgerskab i København 1841, hof- og ordensjuvelér fra 1848), København 1859. Ø 24 cm. Vægt ca. 316 g. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6138219
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2022
19:35
Wilkens & Söhne. Stort serveringsfad af sølv med profileret fane, 1900-tallets midte
Wilkens & Söhne. Stort serveringsfad af sølv, skævknækket form med profileret fane, 1900-tallets midte. L. 54 cm. B. 44 cm. Vægt: ca. 2.230 gr. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6144906
DKK 14.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2022
19:44
DKK 10.000
Mario Cerreti for L'Etruria Oro, Italien. Figur af sølv i form af bison med originalt etui og papir
Italiensk figur af sølv i form af bison formgivet af Mario Cerreti for L'Etruria Oro, Italien, med sokkel af træ. Sign. og nummereret nr. 70. H. ekskl. sokkel 9,5 cm, L. 12,5 cm. Vægt ca. 562 g. Originalt etui og certifikat medfølger. Fremstår med patina, ikke fastgjort til sokkel.

Varenr: 6141948
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2022
19:44
DKK 3.800
Brahmfeld & Gutruf, Hamburg. Frugtfad af sølv med rocaille og bladværk, ca. 1860-70
Brahmfeld & Gutruf, Hamburg. Frugtfad af sølv, prydet med rocaille og bladværk, stående på fire fødder, udført ca. 1860-70. L. inkl. hanke: ca. 40 cm. Vægt: ca. 524 gr. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6145114
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2022
19:53
Egyptisk etui af sølv med forskellige motiver, 1900-tallets første halvdel
Egyptisk etui af sølv, prydet med to forskellige motiver, 1900-tallets første halvdel. L. 8,5 cm. B. 6,2 cm. Vægt: ca. 101 gr. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6144899
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2022
20:02
David Andersen Kaffestel i sølv (3)
David-Andersen. Kaffeservice af sølv, ligeknækket rokoko form, bestående af kaffekande H. 22 cm., sukkerskål, flødekande. Fremstår med indgraveringer. Fremstår med minimal brugsslitage, (3)

Varenr: 6148876
DKK 3.600 DK, Herlev, Dynamovej 24-01-2022
20:19
Cohr. Samling kaffeservice af sølv samt sølvplet - Rokoko-stil (4)
Cohr. Kaffeservice af 830s sølv samt sølvplet, bestående af kaffekande af sølvplet, Sukkerskål, Flødekande og Sovsekande. Udført med svungen og ligeknækket korpus. H. 9-22 cm. Vægt i alt uden sølvplet kaffekande, ca. 691 g. Fremstår med alm. brugspræg samt kaffekande med skævhed på top. (4)

Varenr: 6141956
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-01-2022
20:31
Fiskeformet hovedvandsæg, 19 årh.
Fiskeformet hovedvandsæg af sølv, rigt ornamenteret med med graveringer og ciseleringer, hvid og rød emaljeret øjne, oplukkeligt hoved og mund, bevægelig hale. L. 7 cm. Vægt ca. 36 g. Utydelig mesterstempel, samt stemplet 830. Fremstår med aldersrelateret brugsspor, 1 øje defekt.

Varenr: 6146809
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-01-2022
21:09
DKK 1.700
En samling saltskeer, -kar og salt-/peberbøsser af sølv (19)
En samling på 16 saltskeer, et saltkar og to salt-/peberbøsser i form af hammer og fugl af sølv, hammeren med skaft af sortlakeret træ, saltkarret er udført hos W. Christésen i 1800-tallets anden halvdel og er graveret med adelskronet monogram. L. 4-8,5 cm. Samlet vægt ca. 204 g. Fremstår med ...

Varenr: 6140320
DKK 1.400 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2022
18:53
Aage Steffensen. Sukker- og flødesæt af sølv (2)
Aage Steffensen (1876-1929). Sukkerskål og flødekande af sølv med stilelementer fra barok og empire, flødekanden med stjerthank af træ, udført 1919 og 1920. H. 6 cm. Samlet vægt ca. 238 g. Fremstår med brugsspor, gravering under bunden. (2)

Varenr: 6143983
DKK 1.700 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2022
19:29
DKK 1.300
Heimbürger. Skønvirke opsats / pokal af sølv
Heimbürger. Skønvirke opsats / pokal af hammerslået tretårnet sølv. Rund fod, dekoreret med perlebort og stiliserede blade. 1924. Fremstår med inskription "Det Danske Travselskab. Grand Prix des Amateurs 1925". H. 22 Ø 31 cm. Vægt. 1.011 g.

Varenr: 6144795
DKK 5.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-01-2022
20:11
Samling sølv, sterling samt tretårnet (18)
Samling sølv bestående af: 4 middagsskeer, 1 serveringsske, 1 bestiksæt, 5 teskeer, alle tretårnet samt 6 små Frigast skeer af sterlingsølv. Fremstår med brugsspor. Vægt i alt ca. 410 gram. (18)

Varenr: 6140923
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2022
20:18
Senempire vaseformet hovedvandsæg af sølv, mester Peter Lund
Senempire vaseformet hovedvandsæg af sølv, mester Peter Lund, indvendig forgyldt. Låg til gemme, nålepunslet med navnetræk, 1833. H. 9 cm, vægt ca. 40g. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, gennemtæring, buler

Varenr: 6117212
20:38
Karl Gustav Hansen for Hans Hansen. Dækketallerken af sterlingsølv, dessin nr. 463
Hans Hansen. Dækketallerken af sterlingsølv med bred fane med ophøjet kant. Designet af Karl Gustav Hansen i 1953, dessin nr. 463. Ø 27 cm. Vægt ca. 564 g. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6150183
DKK 4.400 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2022
20:46
DKK 3.200
Opsats af sølv 1921
Opsats af sølv. Københavnerstemplet 1921. H. 18, Ø.20 cm. Fremstår med indgraveringer, enkle ridser og buler.

Varenr: 6134628
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2022
18:51
Georg Jensen, Skønvirke serveringskasserolle af sølv
Georg Jensen, Skønvirke serveringskasserolle af sølv med hank af ibenholt, bort med stiliserede blomster, højde 6,5 cm., diameter 19,5 cm., stemplet Georg Jensen med forsænket bund (1915-1927), 1919 samt GI 830 S, dessin nr. 217, vægt ialt 450 gram. Brugsspor indvendig og let jævnhed på kanten af...

Varenr: 6070872
DKK 12.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 26-01-2022
19:22
DKK 5.000
Senempire hovedvandsæg af sølv, mester Andreas Herman Rasmussen, Fredericia ca. 1840
Senempire hovedvandsæg af sølv med vaseformet korpus, prydet med 6 røde og en blå glasflusser, firkantet fod med balsamgemme, indvendigt forgyldt, nålepunslede navnetræk og årstal 1840 under bunden, stemplet med mestermærke AR for Andreas Herman Rasmussen (1801-1869, borgerskab 1831), Fredericia...

Varenr: 6150715
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2022
20:07
Etui af sølv, 1800-tallets slutning
Etui af sølv med rundede kanter og graveret med bladornamentik i barokstil, stemplet med uidentificerede mærker, 1800-tallets slutning. H. 12,5. B. 7,5. D. 2 cm. Vægt ca. 109 g. Fremstår med brugsspor / patina.

Varenr: 6140480
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-01-2022
18:50
P. Hertz. Sauciere af sølv, anno 1882
P. Hertz. Sauciere af sølv med ligeknækket korpus monteret på oval underskål, svungen hank hvorunder maskemotiv, indvendigt forgyldt. Stemplet med mestermærke for Peter Hertz (1811-1885, borgerskab i København 1834), København 1882. H. 16. L. 25 cm. Vægt ca. 596 g. Fremstår med brugsspor, ...

Varenr: 6139172
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-01-2022
20:13
A. Michelsen. Strøbøsse af sterlingsølv i barokform
A. Michelsen. Strøbøsse af sterlingsølv i ligeknækket barokform, 1900-tallets første halvdel. H. 19 cm. Vægt ca. 236 g. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6133810
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-01-2022
20:13
Theodor Sabroe. Moderne kaffeservice af sølv, København 1946 (3) (3)
Moderne kaffeservice af sølv bestående af kaffekande, flødekande og sukkerskål, hver med glat korpus på profileret fodstykke og hanke af træ, kaffekande med gennembrudt lågknop. Stemplet monogram for Theodor Sabroe, København 1946. H. kaffekande 23 cm. Vægt i alt ca. 1014 g. Fremstår med ...

Varenr: 6128661
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-01-2022
20:19
DKK 6.000
Axel Salomonsen. Lille kaffekande / mokkakande af sterlingsølv
Axel Salomonsen. Lille kaffekande / mokkakande af sterlingsølv i ligeknækket rokokoform med lågknop i form af blomst og hank af sort træ, København 1900-tallets midte. H. 17 cm. Vægt ca. 476 g. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6145089
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-01-2022
20:21
Ole Peter Ørsnes, Aalborg. Chr. 8 teservice af sølv, o. 1848 (3)
Chr. 8 teservice af sølv (13-lødigt) bestående af tekande, flødekande og sukkerskål i ligeknækket barokform, tekanden med hængslet låg samt hank og lågknop i elfenben, flødekanden ligeledes med hank i elfenben. Stemplet for mester Ole Peter Ørsnes (1814-1861), mester i Aalborg 1838, samt 13L4G ...

Varenr: 6129256
20:23
DKK 5.000
Charles & George Asprey, London. Stor strøbøsse af sterlingsølv, anno 1909
Charles Asprey & George Asprey, London. Stor strøbøsse af sterlingsølv, ottekantet korpus på profileret oktagonalt fodstykke, fuldstemplet, udført 1909. H. 21 cm. Vægt: ca. 178 gr. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6139116
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 27-01-2022
20:31
DKK 1.200
Dansk sølvsmed. Kaffekande af sølv med elfenben, 1913
Kaffekande af sølv i ligeknækket barokfom med hængslet låg, hank og lågknop af elfenben. Stemplet 'KOH' for uidentificeret mester og Københavnsmærke anno 1913. H. 24 cm. Vægt ca. 858 g. Fremstår med alm. brugsspor, elfenben med små hårrevner.

Varenr: 6129257
20:31
Cohr m.fl. Fem fade af sølv (5)
Cohr m.fl. Fem fade af sølv med svungen, profileret kant, bestående af fire ovale med ligeknækket korpus, L. 31 cm, og et rektangulært med skævknækket korpus, L. 32 cm. Samlet vægt ca. 2276 g. Fremstår med brugsspor, små mørke pletter. (5)

Varenr: 6139190
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-01-2022
20:35
DKK 8.000
Cigaræske af sølv
Cigaræske af 830 sølv, indvendigt beklædt med cigarkassetræ. Mål: 9,0 x 14,5 x 5,5 cm. Vægt: 460 g. Fremstår med mærke efter elastik. Fra 1900-tallets første halvdel.

Varenr: 6145728
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27-01-2022
20:38
A. Michelsen. Chokoladekande af sølv, anno 1878
A. Michelsen. Chokoladekande af sølv i rokokoform med lågknop i form af blomst og tre svungne ben, anno 1878. H. 20 cm. Vægt ca. 460 g. Fremstår med brugsmærker, buler på hank og lågknop.

Varenr: 6139187
20:39
12»