Vurdering
123»   Varer pr. side   62 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
L. Berth. Oval serveringsbakke af sølv, anno 1923
L. Berth, København. Oval serveringsbakke af sølv, anno 1923. L. 31. B. 23 cm. Vægt ca. 432 g. Fremstår med brugsspor, gravering under bunden.

Varenr: 5861465
DKK 2.800 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
08:04
DKK 1.900
Georg Jensen, kaffeservice af hammerslået sterling sølv (3)
Georg Jensen, kaffeservice af hammerslået sterling sølv bestående af Johan Rohde kaffekande med håndtag af ibenholt, dessin nr.533 h.17 cm, flødekande og sukkerskål med låg, håndtag og knop af ibenholt, dessin nr.80, Georg Jensen design fra 1915, h.6 - 7,5 cm, mindre bule i sukkerskål. Samlet ...

Varenr: 5865296
DKK 18.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
14:47
DKK 450
Georg Jensen, serveringsdele hammerslået sterling sølv (7)
Georg Jensen, serveringsdele af hammerslået sterling sølv dessin nr.42 bestående af 1 potageske l.26 cm, serveringsgaffel l.25,5 cm samt 4 silde/pålægsgafler l.15 cm. Stempler 1930-45. Der medfølger en mindre serveringsgaffel dessin nr.71 (rester af gravering på bagsiden) l.17 cm, stempel ...

Varenr: 5865299
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
18:12
Dansk sølvsmed, København. Empirebæger af sølv, anno 1814
Tøndeformet empirebæger af sølv, glat korpus med senere graveringer, indvendigt forgyldt. Stemplet med Københavns bymærke anno 1814, guardeinstempel og månedsmærke. H. 7 cm. Vægt 68 g. Fremstår med senere graveringer.

Varenr: 5886694
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
19:43
Sammy, Hong Kong m.fl. Lille skål samt æske af sølv med mønter (2)
Sammy, Hong Kong m.fl. Lille skål af sterlingsølv, prydet med monteret kinesisk sølvdollar, Ø. 8,5 cm. samt oktagonal æske af sølv, prydet med Christian VII speciedaler, Ø. ca. 8 cm. Samlet vægt: ca. 223,5 gr. Fremstår med brugsspor, æske med graveringer under bunden. (2)

Varenr: 5890595
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
19:45
Axel Salomonsen, København, bæger af sølv i barokform, 1950erne
Barokform bæger af sølv, korpus rigt dekoreret med blomster og bladværk, på tre kugleformede fødder, stemplet med mesterstempel for Axel Salomonsen, København, ca. 1950. H. 7,5 cm. Vægt ca. 90 gr.

Varenr: 5886708
19:48
DKK 450
Dansk sølvsmed. Et par kandelabre af sølv, anno 1939 (2)
Dansk sølvsmed. Et par kandelabre af sølv med ligeknækket korpus, hver med fire lysarme, anno 1939. H. 27 cm. Den ene med udfyldning, den anden mangler. Vægt på den uden udfyldning ca. 490 g. Fremstår med brugsspor, enkelte små huller og buler på fodstykket af den uden udfyldning. (2)

Varenr: 5896199
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
19:49
DKK 850
Barokformet bæger af sølv på tre kugleben
Barokformet bæger af sølv på tre kugleben, korpus drevet med rocailler og punslet ornamentik. Mærket Hanau. H. 6,7 cm. Vægt 44 g. Fremstår med buler på fødderne, reparationer og lille revne på randen.

Varenr: 5886711
19:53
Johan Martin Lercke, København. Empirebæger af sølv, anno 1822
Tøndeformet empirebæger af sølv, glat korpus med graveret inskription og årstal 1834 i bladrankekartouche, indvendigt forgyldt. Stemplet for mester Johan Martin Lercke, f. ca. 1786, borgerskab i København 1812, d. 1834 samt med Københavns bymærke anno 1822, guardeinstempel og månedsmærke. H. 7 ...

Varenr: 5886690
19:58
Bendix Johan Schnee, København. Empirebæger af sølv
Tøndeformet empirebæger af sølv, glat korpus med punslet og graveret bort under randen og ved foden, indvendigt forgyldt. Stemplet for mester Bendix Johan Schnee, f. ca. 1771, borgerskab i København 1796, d. 1822, samt med guardeinstempel og månedsmærke. H. 7,5 cm. Vægt 69 g. Fremstår med alm. ...

Varenr: 5886700
20:03
Russisk senempire sølv konfektskål
Russisk senempire sølv konfektskål, med indvendig forgyldning. Stemplet mester ИГ (ikke registreret), Moskva 1845, Guardein Michail Pawlowitsch Tschurmasow. Vægt ca 435 gr. L 26 cm, B 22 cm, H med hank 24 cm. Brugsspor.

Varenr: 5906267
DKK 11.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
20:04
DKK 1.900
Atkin Brothers. Engelsk sæt med kaffekande og chokoladekande af sterlingsølv, Sheffield 1945 (2)
Atkin Brothers. Engelsk sæt med kaffekande og chokoladekande af sterlingsølv i georgiansk stil med ovaliseret korpus, hanke af træ, Sheffield 1945. H. 20 cm. Samlet vægt ca. 1220 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 5892873
DKK 8.400 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
20:14
En samling strødåser, barnetallerken samt kasserolle af sølv, 1900-tallet. (4)
Et par strødåser af sølv formgivet i rokoko stil. 1900-tallets første halvdel. H. 12,5 cm. Erik Juhl Busch, København. Barnetallerken af sølv med graveret navnetræk på tallerkenkant. Anno, 1946. Ø. 16 cm. Henrik Fogh, Glostrup. Kasserolle af sølv monteret med stjerthank af træ. Anno, 1937. L....

Varenr: 5894725
DKK 2.600 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
20:15
C.G. Hallberg. Et par svenske, toarmede stager af sølv, Stockholm 1936 (2)
C.G. Hallberg. Et par svenske, toarmede stager af sølv med bred, buklet fod, løst isatte lysholdere, Stockholm 1936. Uden udfyldning. H. 20. L. 33 cm. Samlet vægt ca. 716 g. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 5892902
DKK 4.400 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
20:16
Antagelig Mester Jacob Buchhoff, Aarhus. Barokbæger af sølv.
Antagelig Mester Jacob Buchhoff, Aarhus. (f. 1746 - d. --, borgerskab 1770. Omtales frem til 1783) Barokbæger af sølv, nålepunslet korpus med kartouche. H. 7 cm. Vægt: ca. 60 gr. Fremstår med brugsspor, delvis afpudset punsling, reparation i form af lodning i bund samt nålepunslede initialer og ...

Varenr: 5910892
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
20:19
Cohr, Evald Nielsen m.fl. En samling servietringe af sølv (20)
Cohr, Evald Nielsen m.fl. En samling servietringe af sølv, bl.a. en historicistisk fra 1877 i form af bælte med spænde, et sæt på fire smalle af sterlingsølv, et par norske, en i vikingestil. Samlet vægt ca. 506 g. Fremstår med brugsspor, ca. halvdelen med graveringer. (20)

Varenr: 5904307
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
20:33
Dansk sølvsmed. Et sæt på tre flaskebakker af sølv med art deco-ornamentik, 1930'erne (3)
Dansk sølvsmed. Et sæt på tre flaskebakker af sølv, spejl graveret med ornamentik i art deco-stil, 1930'erne. Ø 12,5 cm. Samlet vægt ca. 214 g. Fremstår med brugsspor. (3)

Varenr: 5908041
DKK 1.600 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
20:38
DKK 700
A. Dragsted m.fl. Et par flaskebakker og en glasbakke af sølv (3)
A. Dragsted m.fl. Et par flaskebakker og en glasbakke af sølv, motiv med egeløv og agern. Ø 13,5 og 8,5 cm. Samlet vægt ca. 308 g. Fremstår med brugsspor. (3)

Varenr: 5892872
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
20:42
Hans Peter Jacobsen for Carl M. Cohr. Stand med brænder af sterlingsølv, til tekande
Carl M. Cohr. Moderne stand med spritblus, alt af sterlingsølv, til tekande, standen lavet af sølvtråde med løst indsat brænder til olie. Tegnet af Hans Peter Jacobsen. H. 8 cm. Ø 11 cm. Indvendig Ø på hullet i toppen 7,2 cm. Samlet vægt ca. 312 g. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 5908048
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
20:48
St James, vierteiliges Kaffeservice / Teeservice, versilbert, Nußbaum (4)
St James, vierteiliges Kaffeservice / Teeservice, versilbert, Nußbaum. Versilbertes Service bestehend aus zwei Kannen, H.17-21cm, L.22-23cm, B.10-12cm, einem Milchkännchen, H.10cm, L.16cm, B.8cm, und einer Zuckerdose, H.9cm, L.10cm, B.10cm, jeweils in oktogonaler Formgebung und einem ...

Varenr: 5779746
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 25-01-2021
20:54
DKK 298
To fade - dækketallerkner af sølv
Par fade - dækketallerkner af tre tårnet sølv stemplet C. Mich for Christian Michelsen 1940. Samlet vægt ca 1160 gr. ca Ø 28 cm (2)

Varenr: 5827833
DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-01-2021
20:56
P. Hertz. Otte små julebakker af sterlingsølv med emalje (8)
P. Hertz. Otte små julebakker af sterlingsølv, spejl med emaljemotiv, bestående af årgang 1970, 1971, 1972 (2 stk.), 1973, 1974, 1975 og 1976. Ø 8 cm. Samlet vægt ca. 382 g. Fremstår med brugsspor. (8)

Varenr: 5908045
21:08
DKK 450
Ovales Tablett im Stil des Rokoko, versilbert, 1.Hälfte 20.Jh.
Ovales Tablett im Stil des Rokoko, versilbert, 1.Hälfte 20.Jh. Mit Henkeln. Leicht ansteigende Fahne mit umlaufendem Rocaillen-Relief. Im Spiegel vertiefter Ornamentdekor. HxLxT: 4,5 x 40 x 26 cm. Leichte Gebrauchsspuren, patiell minim. Bereibungen.

Varenr: 5835779
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-01-2021
16:06
DKK 298
Kaffeservice af sølv i rokokostil (3)
Kaffeservice af sølv i rokokostil bestående af kaffekande h.25 cm, sukkerskål h.10 cm og flødekande h.10,5 cm. Sukker og flødekande stemplet Christian Michelsen. Samlet vægt 1029,9 g.

Varenr: 5810145
DKK 4.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-01-2021
17:04
Ein Taufgeschenk und zwei Eierbecher, Silber, Deutschland, 1.H.20.Jh. (3)
Ein Taufgeschenk und zwei Eierbecher, 800er Silber, Deutschland, 1.H.20.Jh. In verschiedenen Ausführungen, u.a. 1 Eierbecker mit Eierlöffel mit der Mamensgravur "Wolfgundis", der Fa. Bremer Silberwarenfabrik, zuzüglich 1 kleinen Serviettenrings (als Ersatz für den fehlenden Ring) mit der Gravur ...

Varenr: 5903290
DKK 1.192 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-01-2021
17:58
DKK 335
Silberne Sauciere
Silberne Sauciere, gefertigt aus Sterling Silber (punziert), mit Monogramm versehen, Maße ca.: L. 19 cm, H. 9 cm, T. 9 cm, Geiwcht ca.: 257 g, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren, teils angelaufen.

Varenr: 5887059
DKK 2.608 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-01-2021
19:00
DKK 298
Evald Nielsen. Funkis skål med underskål og indsats med emaljearbejde, anno 1942
Evald Nielsen. Funkis skål af sølv med tilhørende underskål, prydet med kanneleringer samt indsats af sterlingsølv, prydet med grøn emaljearbejde, udført 1942. Underskål Ø. ca. 22 cm. Skål Ø. 16 cm. og H. 7 cm. Samlet vægt: ca. 830 gr. Fremstår med brugsspor, mindre trykmærker på den ene side af...

Varenr: 5914385
DKK 9.200 DK, Vejle, Dandyvej 26-01-2021
19:48
Art Deco, Salz- & Pfefferstreuer um 1920 (2)
Art Deco, Salz- & Pfefferstreuer um 1920, durchbrochener Korpus auf 3 Füßen mit blauen Glaseinsatz, gefertigt aus Silber, verziert mit feinem Perlstabornament, Gewicht ca.: 43 g. (netto), Maße 70 x 27 mm. Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren. (2)

Varenr: 5887055
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-01-2021
DKK 298
Sæt små tallerkener (12)
Sæt små tallerkener, udført i sterlingsølv (stemplet), betegnet: WH: 400- 1, med monogram: E.B.Mc G., korpus er forsiret med et snor-ornament, vægt i alt: 880 g, mål ca.: 15,5 cm. Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor.

Varenr: 5887061
DKK 6.705 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-01-2021
DKK 298
Christoph Widmann, Fußschale
Christoph Widmann, Fußschale, gefertigt aus Sterling Silber (punziert), der Korpus auf rundem Fuß verziert mit Blattranken und Perlstabornament, Gewicht ca.:146 g. ( der Fuß ist gefüllt), Maße ca.: Höhe: 7 cm, Durchmesser: 14 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.

Varenr: 5887049
DKK 1.676 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-01-2021
DKK 298
123»