Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Cardeilhac , Paris. Par fade af sterlingsølv, 1800-tallets slutning (2)
Cardeilhac , Paris. Par nyrokoko fade af sterlingsølv, ovale med profileret kant med rocailler, 1800-tallets slutning. Stemplet med mestermærke E.C. for Maison Cardeilhac, Ernest Cardeilhac (1851-1904), fransk Minerva sølvstempel for sterlingsølv 950 samt 'Cardeilhac, Paris'. L. 43,5. B. 31,5 cm....
Varenr: 5259867
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-03-2019
20:47:00
DKK 6.200
Hugo Grün m.fl. Servietringe, krus og potageske af sølv (5)
Bordsølv bestående af et barnekrus fra Hugo Grün, 3 servietringe samt en stor dobbeltriflet potageske, L. 38,5 cm. Samlet vægt ca. 284 g. Fremstår med brugsspor, krus med buler, potageske og servietringe med graveringer. (5)
Varenr: 5249196
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-03-2019
20:49:00
Carmelo Cappello for Alessi. 'Forma Orizzontale Circolare'
Carmelo Cappello for Alessi. 'Centerpiece' / skulpturelt fad af stål 'Forma Orizzontale Circolare'. Formgivet 1974 fremstillet af Alessi, mærket under bund 'Alessi Daprès Carmelo Cappello AFR116'. Ø. 34 cm. Lette brugsspor.
Varenr: 5258124
DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 23-03-2019
16:24:35
Carl M Cohr. 14 glasbakker i sølv (14)
Carl M Cohr. 13 glasbakker i sølv Ø: 8 cm.. Stemplet med 3 tårne. Samlet vægt: 360 gr. Fremstår med alm. brugsspor. (14)
Varenr: 5278352
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-03-2019
18:53:00
DKK 650
Nanna Ditzel for Georg Jensen. Skål i sterling sølv, dessinnr. 1282 i org. æske
Nanna Ditzel for Georg Jensen. Skål af sterling sølv, indvendig prydet med stjerne for Mærsk. Højde ca. 5,5 cm, Ø. ca 21 cm. I bund indgravering: 1987 - 15 juni 2012 samt stemplet ND, N11, Georg Jensen, Sterling, dessinnr: 1282. Vægt ca. 410 gram. Fremstår i original Georg Jensen æske foret med ...
Varenr: 5274176
DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 24-03-2019
16:31:01
Cohr Dobbeltriflet sølvbestik (82)
Carl M. Cohr, 'Dobbeltriflet' bestik- og serveringsdele af sølv bestående af: 12 middagsknive (20 cm), 12 middagsgafler (L. 19 cm), 3 middagsskeer (17,2 cm), 12 frokostkniv (18,5 cm), 11 frokostgafler ( 17 cm) 13 dessertskeer (15 cm), 9 teskeer (12 cm), 1 portageske (21 cm). ...
Varenr: 5262802
DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-03-2019
19:55:00
DKK 5.800
Johan Rohde for Georg Jensen. Stor strøbøsse af sølv, dessin nr. 277
Georg Jensen. Stor strøbøsse af let hammerslået sølv, kantet korpus. Dessin nr. 277. Designet af Johan Rohde. Fremstillet i perioden 1933-44. H. 12 cm. Vægt ca. 92 gr. Fremstår med få brugsspor.
Varenr: 5280199
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-03-2019
20:10:00
DKK 3.600
Kaffeservice af sølv, rokoko stil (3)
Kaffeservice af sølv i rokoko stil bestående af kaffekande, 830S med utydelige stempler. Flødekande og sukkerskål, københavnerstempel. Guardeinstempel Jens Sigsgaard. Samlet vægt ca. 1327 gram. (3)
Varenr: 5225072
DKK 3.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-03-2019
20:20:00
Georg Jensen. 'Pyramide' lågskål af sterlingsølv, dessin nr. 600A
Georg Jensen. 'Pyramide' lågskål af sterlingsølv med to håndtag og bred, vandret øvre kant. Dessin nr. 600A. Designet af Harald Nielsen i 1930. Fremstillet i perioden 1933-44. H. ca. 12 cm. L. inkl. håndtag 25 cm. Ø ekskl. håndtag 21,3 cm. Vægt ca. 1022 gr. Fremstår med få brugsspor.
Varenr: 5254099
DKK 34.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-03-2019
20:20:00
DKK 17.000
Art deco, kaffe-/testel
Art deco, kaffe-/testel, forsølvet korpus med træhanke, betegnet 'Vist.Ian' på undersiden, servicet består af: 1 kaffekande, 1 tekande, 1 mælkekande, 1 sukkerskål, 1 bakke. Mål ca.: H. 9-20 cm, L. 34 cm (bakke). Fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor. (5)
Varenr: 5248872
DKK 5.960 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 24-03-2019
20:20:00
DKK 2.980
Reed & Barton. 'Francis I' to rigt dekorerede skåle af sterlingsølv (2)
Reed & Barton. To rigt dekorerede skåle af sterlingsølv, model 'Francis I', udført med stiliseret blomst- og bladværk, stående på fire let buede ben. Ø. 20 cm. Samlet vægt: ca. 684 gr. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 5263117
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-03-2019
20:22:00
Jørgen Møller for Georg Jensen. Moderne cocktailkande af sterlingsølv, dessin nr. 1403, anno 1984
Georg Jensen. Moderne cocktailkande af sterlingsølv, cylindrisk med rillet dekoration, låg med målebæger, låget hænger vha. en stang og vipper når man hælder. Dessin nr. 1403. Designet af Jørgen Møller. Stemplet bl.a. med årstalskode for 1984. H. 23 cm. Ø ekskl. tud 8,5 cm. Vægt ca. 768 gr. ...
Varenr: 5235151
DKK 50.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-03-2019
20:30:00
DKK 25.000
Karl Gustav Hansen for Hans Hansen. Art deco skål af sterlingsølv, anno 1938
Hans Hansen. Art deco skål af let hammerslået sterlingsølv, formen inspireret af en græsk vase med to høje hanke, indadbøjet munding og lav, rund fod. Formgivet af Karl Gustav Hansen i 1938. Udført hos Hans Hansen i 1938. Dessin nr. 291. H. 10,7 cm. L. 17. Ø ekskl. hanke 14 cm. Vægt ca. 346 gr. ...
Varenr: 5280200
DKK 11.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-03-2019
20:33:00
DKK 5.400
K. C. Hermann m.fl. Strøbøsser samt skrin af sølv (4)
Tre strøbøsser samt skrin af sølv, strøbøsserne bl.a. udført af K. C. Hermann, en anden tysk. H. 12-21 cm, skrinet: H. 7,5, L. 11 cm. Samlet vægt ca. 740 g. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. (4)
Varenr: 5271701
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-03-2019
20:34:00
Bing & Grøndahl, O. Mogensen. Marmeladekrukke med låg og ske af sølv og sterlingsølv (3)
Marmeladekrukke i krakelé-porcelæn udført hos Bing & Grøndahl i perioden 1915-1948 med sølvlåg prydet med vindrueklaser og hertil kompotske i delvist hammerslået sterlingsølv fra O. Mogensen, København. H. krukke 9 cm, L. ske 13,5 cm. Samlet vægt sølv ca. 72 g. Brugsspor, lille hak på kant af ...
Varenr: 5274561
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 24-03-2019
20:36:00
DKK 500
Gustav Pedersen for Georg Jensen. Toastholder af sterlingsølv, dessin nr. 510
Georg Jensen. Sjælden toastholder af sterlingsølv i organisk design, med tre små fødder. Designet af Gustav Pedersen (1895-1972) ca. i 1927. Udført hos Georg Jensen i perioden 1933-1944, dessin nr. 510. L. 15 cm. B. 11 cm. Vægt ca. 214 gr. Fremstår med få brugsspor.
Varenr: 5246498
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-03-2019
20:40:00
DKK 10.000
Bernhard Hertz. Skønvirkevase i sølv
Skønvirkevase i sølv med slank svungen profil, graveret med stiliserede frøstande på korpus. H. 11,3 cm. Vægt 98 g. Stemplet for kgl. hofjuvelér Bernhard Hertz.
Varenr: 5274396
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-03-2019
20:42:00
Harald Nielsen for Georg Jensen. Seks saltkar af let hammerslået sterlingsølv, dessin 575 A. (6)
Harald Nielsen for Georg Jensen. Seks saltkar af let hammerslået sterlingsølv, på profileret fodstykke. Dessin 575 A. Udført efter 1945. H. 2,5 cm. Ø 6,5 cm. Vægt ca. 166 gr. Fremstår med brugsspor. (6)
Varenr: 5250233
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-03-2019
20:52:00
W. Pasielak, København. Æggebæger og ske af 14 kt. guld (2)
W. Pasielak, København. Æggebæger og ske af 14 kt. guld, æggebæger med mundrand og fodstykke med satineret kant, H. æggebæger: ca. 6 cm. L. ske: ca. 12,3 cm. Samlet vægt: ca. 93,8 gr. Fremstår med lette brugsspor. (2)
Varenr: 5274088
DKK 25.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-03-2019
21:03:00
DKK 12.500
Samling diverse sølvæsker, pudderdåser, læbestift holdere, Danmark, Sverige, England (19)
Samling diverse sølvæsker: pudderdåse prydet med musikanter ved kro, stemplet H.J 830 S, Ø ca. 6 cm. (spejl defekt indvendigt), Gran og Laglye pudderdåse med frisebort, stemplet GL København 1945 Ø 6,5 cm. (ridser og små bule), læbestift holder med rillet korpus, stemplet Hans Jensen og 830 S, H....
Varenr: 5268529
DKK 2.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-03-2019
19:05:00
DKK 650
Evard Andersen, Albing. To Margerethebægre (2)
Edvard Andersen. Margrethebæger af sølv, stemplet 925, Edv. Andersen. H. 10,5 cm. Vægt: 271 gram. Albing. Lille Margrethebæger af sølv, sterling, Albing/Denmark. H. 6 cm. Vægt: 80 gram. Samlet vægt 351 gram. Fremstår begge bulet på fod. (2)
Varenr: 5279465
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 25-03-2019
19:08:00
DKK 500
Harald Nielsen for Georg Jensen. Håndspejl af sterlingsølv, dessin 150
Harald Nielsen for Georg Jensen. Håndspejl af let hammerslået sterlingsølv, bagside prydet med delfin, hank flankeret af stiliseret bladværk, rundt let facetslebet spejlfelt. Udført hos Georg Jensen iperioden 1930-45. L. 23 cm. Vægt inkl. glas: ca. 272 gr. Fremstår med brugsspor, mærker samt ...
Varenr: 5263352
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-03-2019
19:48:00
Georg Jensen cigaretetui af sterlingsølv, dessin nr. 133
Georg Jensen cigaretetui af sterlingsølv, prydet med kannelerede kanter, dessin nr. 133. Udført i perioden 1933-1944. B. 7,5 cm. L. 8,5 cm. Fremstår med brugsmærker, indvendig med gravering.
Varenr: 5242249
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-03-2019
20:03:00
Hugo Grün m.fl. Diverse dele sølv, bæger, skål, salt-/peber m.m. (12)
Diverse dele sølv bestående af et bæger, en skål, to æggebægre hvoraf det ene med 'Fransk Lilje', et salt-/pebersæt fra Hugo Grün, 6 servietringe. Fremstår med brugsspor, 7 dele med graveringer, æggebægre med trykmærker. (12)
Varenr: 5277811
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 25-03-2019
20:04:00
DKK 1.200
Engelsk sølv kaffesæt, saltkar, peberbøsser m.m (12)
Engelsk kaffesæt i Queen Anne stil bestående af kaffekande, flødekande og sukkerskål H. 10,5 - 28 cm ( rep på hank efter brud) Stemplet med Chester bymærke ca 1898 , fire saltkar, fra Birmingham ca 1924 fire peberbøsser hvoraf tre af dem har stempler fra Birmingham ca 1901, to med utydelige ...
Varenr: 5262801
DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-03-2019
20:07:00
Lille engelsk bakke af sterlingsølv med centralt skibsmotiv, London 1970
Lille engelsk bakke af sterlingsølv med centralt skibsmotiv, London 1970. Ø 10 cm. Vægt ca. 56 g. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5255826
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-03-2019
20:12:00
Grigory Sbetnayev, Moskva. Russisk saltkar af sølv i form af kovsh, ca. 1890'erne
Grigory Sbetnayev, Moskva. Russisk saltkar af sølv i form af kovsh, prydet med farvet emaljearbejde, udført ca. 1890'erne. L. 10 cm. Medfølges af tilhørende saltske, L. 7 cm. Samlet vægt: ca. 66 gr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5277314
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 25-03-2019
20:14:00
Søren Sass for A. Michelsen. Solifleur vase af sterlingsølv
Søren Sass for A. Michelsen. Solifleur vase af sterlingsølv H. 14 cm. Formgivet 1950. Udført 1965. Vægt 93 gr. Fremstår med brugsspor. Litteratur: 'Hofjuveler A. Michelsen' af Malene Dybbøl og Sabrina Ulrich Vinther, lignende vase afb. side 162.
Varenr: 5263302
20:15:00
Georg Jensen. 'Magnolia' aflang serveringsfad af sterlingsølv, dessin 2 D
Georg Jensen. Aflang 'Magnolia' serveringsfad af sterlingsølv, håndtag dekoreret med stiliseret blomst- og bladværk, dessin nr. 2D, udført hos Georg Jensen efter 1945. L. 33,5 cm. B. 15,5 cm. Vægt: ca. 618 gr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5278775
DKK 28.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-03-2019
20:15:00
DKK 14.000
Silverco. Moderne sukker- og flødesæt af sølv (2)
Silverco. Moderne sukker- og flødesæt af sølv med glat korpus, sukkerskål med asymmetrisk monteret hank. Stemplet Silverco 830S. Flødekande: H. 4,5 cm. Sukkerskål: Ø 10 cm. Samlet vægt ca. 140 g. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 5250305
20:16:00
 1 2  >>