Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
En samling dækketallerkener, fad og opsats af pletsølv. (13)
10 diverse dækketallerkener af pletsølv, bl.a. med svungen og ligeknækket fane samt fane med blomster og bladværk. Ø 27-28,5 cm. Fad af pletsølv med svungen og ligeknækket fane. Ø 30,5 cm. Opsats af pletsølv, fodstykket med bladværk. H. 9,5 cm. Ø 23,5 cm. Fremstår med brugsspor, fad med ...
Varenr: 4967946
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 24-04-2018
16:27:00
Billedramme af sølv
Billedramme af sølv, ciseleret med kanneleringer, stemplet 'NM', '800' samt '598FI'. Bagside af bøgetræ H. 28,5, B. 22,5 cm. Stand mangler.
Varenr: 4976889
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 24-04-2018
19:38:00
A. F. Rasmussen. Krus i sterlingsølv
A. F. Rasmussen. Krus i sterlingsølv, stemplet A. F. Rasmussen samt 925 s. H: 12 cm. Signaturer under bunden. 420 gr.
Varenr: 4975295
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 24-04-2018
20:43:00
DKK 650
Hugo Grün. Ligeknækket kande af sølv
Ligeknækket kande af sølv. Udført hos Hugo Grün, København. Med ujævn mundrand. H: 21,5 cm. Vægt: 546 g.
Varenr: 4975294
20:47:00
DKK 1.200
Stor samling kobbertøj (30)
Stor samling kobbertøj med pander, kedler, potter, kander, fade, gryder, brændespand m.m. 30 dele. Fremstår med brugsspor, flere dele med buler og skævheder. (30)
Varenr: 4977159
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-04-2018
13:01:00
DKK 450
Steffensen, Møinichen m. fl. Samling sølv (3)
Samling af sølv bestående af: C. I. Møinichen. Tekande med skævknækket korpus og svungne ben. Stemplet Møinichen samt tre tårne 1907. H. 19 cm. Vægt 678 gr. Sølvkrus i barokstil prydet med rocailler og bladværk. Stemplet A. Steffensen samt tre tårne 1927. H. 11 cm. Vægt 221 gr. Med ...
Varenr: 4977120
DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 25-04-2018
14:11:00
Oscar F. Dahl. Skønvirke opsats af sølv, 1920
Oscar F. Dahl. Skønvirke opsats af hammerslået sølv med perleornamentik. Stemplet O. Dahl for Oscar F. Dahl (København 1904-1937) samt tre tårne 1920. H. 15 cm. Vægt 384 gr.
Varenr: 4977118
DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 25-04-2018
15:36:00
Svend Toxværd. To par lysestager af sølv (4)
Svend Toxværd. To par lysestager af sølv. H. 12 cm og 19,5 cm. Fremstår udfyldte. (4)
Varenr: 4978805
DKK 2.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 25-04-2018
16:13:00
Par lysestager af sølv (2)
Par lysestager af sølv med kanneleret korpus, mærket 830 S og stemplet M.G.&S. H.21 cm, vægt 1317,1 g.
Varenr: 4976855
DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2018
16:25:00
DKK 1.200
Svend Toxværd. Margrethebæger af sølv
Svend Toxværd. Margrethebæger af sølv, indvendigt med forgyldning. H. 7 cm. Vægt ca. 124 gram.
Varenr: 4979345
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2018
18:13:00
Samling af sølvplet (15)
Samling af primært engelsk sølvplet bestående af: Par saucekander. Rundt fad, Ø 23 cm. Lågfad, 28 x 20 cm. Flødekande. Sukkerskål. Kaffekande. Tekande. Strøske. Saltkar. Fem lange kaffeskeer. (15)
Varenr: 4977109
18:58:00
W. & S. Sørensen m.fl. En samling bestik, tagtøj af sølv
W. & S. Sørensen m.fl. En samling bestik, tagtøj af sølv, enkelte med indgraveringer. Samlet vægt ca. 1200 gram. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4976008
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2018
19:17:00
DKK 1.700
Svend Toksværd. lysestage af sølv til tre lys
Svend Toksværd lysestage af sterling sølv til tre lys med oval fod. Stemplet Sv.T. samt 925 S. H. 19 cm. Udfyldt.
Varenr: 4971756
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2018
19:21:00
Gran & Lagley samt Svend Toxværd, samling 'Christiansborg' bestik af sølv (56)
Grann & Lagley og Svend Toxværd m.fl.. 'Christiansborg' mm. bestik af sølv bestående af: 19 kaffeskeer L. 12 cm. 15 kage gafler L. 13 cm. 2 middagsgafler L. 20 cm. 10 skeer 18 cm. 6 smør knive med klinge af stål L. 16 cm.1 serveringsske L. 22 cm. 2 pålægsgafler L.16 cm. 1 sauceske L. 19 cm. ...
Varenr: 4975344
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-04-2018
19:34:00
Evald Nielsen. Opsats af sølv
Evald Nielsen. Opsats af sølv. Stemplet Evald Nielsen, bund med gravering. H. 15,5 cm, Ø 16 cm. Vægt 410 gr.
Varenr: 4979347
DKK 10.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2018
20:00:00
Cohr. Cocktailshaker af sølv.
Cohr. Cocktailshaker af sølv. H. 23 cm. Stemplet Cohr samt tre tårne. 1955. Fremstår med lette brugsspor. Vægt ca. 444 gram
Varenr: 4961687
DKK 5.000 DK, Herning, Engdahlsvej 25-04-2018
20:21:00
Hugo Grün. Sovsekande af sølv
Sovsekande af sølv. Udført hos Hugo Grün i København i 1946. L 21,5 cm. Vægt 254 g.
Varenr: 4979346
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-04-2018
20:33:00
DKK 450
Engelsk pokal af sterlingsølv, antageligt Birmingham 1880
Engelsk pokal af sterlingsølv graveret med bladdekoration, stemplet for antageligt Hilliard & Thomason, Birmingham 1880. H. 18 cm. Vægt ca. 172 gr. Fremstår med brugsspor, buler.
Varenr: 4977161
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2018
20:41:00
Russisk empireskrin af sølv med filigranarbejde, Moskva 1826
Russisk empireskrin af sølv med filigranarbejde, mesterstemplet for antageligt Boris Tichonov (Moskva 1820-1848) og med guardeinstempel for Nicholai Bubrovin, Moskva 1826. H. 7. L. 8. B. 7 cm. Vægt ca. 115 gr. Fremstår med patina.
Varenr: 4977148
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-04-2018
20:49:00
DKK 4.400
S. Sinding. Par stager af sølv. (2)
Par lysestager af sølv (Til lysdiameter på 4,5 cm) H. 11 cm. I bunden stemplet S. Sinding, 925S, Sterling, Denmark. Vægt 618 gr. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4958092
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2018
11:51:31
DKK 700
Kaffekande af sølv. skævknækket rokoko stil.
Kaffekande af sølv. skævknækket rokoko stil. København 1944. vægt 703 gram. H. 24,5 cm.
Varenr: 4958269
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2018
13:03:45
DKK 850
Kaffekande med sukker og flødesæt (3)
Kaffekande med sukker og flødesæt dekoreret med bånd og ranker. Kaffekande h.20,5 cm, flødekande og sukkerskål h.8,5 cm, samlet vægt 748,8 g. Datering fra 1902-04. Kaffekanden med gravering.
Varenr: 4978680
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2018
14:11:00
DKK 1.200
Jugend isspand af sølv.
Jugend isspand af sølv dekoreret med relief af blomster, indsats af glas. H. 24 cm. stemplet 830 S. Vægt uden glasindsats 278 gr.
Varenr: 4958089
14:51:00
DKK 650
Sølvbæger, bestik og pletbakke (8)
Bæger/præmie i tre-tårnet sølv med inskription h. 16 cm. Dke og gafler i tre-tårnet sølv. Delene fremstår med inskription og brugsspor. Samlet vægt 438 gr. Forsølvet bakke med håndtag l. 59 x 29 cm. (8)
Varenr: 4980754
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-04-2018
16:04:00
DKK 450
Rundt fad af sølv Carl M. Cohr dekoreret med bladværk samt årsske Georg Jensen 1982
Rundt fad af sølv Carl M. Cohr dekoreret med bladværk. 1942 Ø. 27 cm. samt årsske Georg Jensen af forgyldt sterling sølv 1982. vægt ialt 504 gram. (2).
Varenr: 4979614
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2018
19:08:00
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Cosmos' flødekande af let hammerslået sterlingsølv, 1925-33
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Cosmos' flødekande af let hammerslået sterlingsølv, prydet med kanneleringer og stiliseret bladværk, hank af kanneleret ibenholt, dessin nr. 45C. H. 16 cm. Udført hos Georg Jensen i perioden 1925-1933. Vægt: ca. 185 gr. Fremstår med brugsspor. Litt.;"Georg Jensen, A...
Varenr: 4958135
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-04-2018
20:38:00
Gran & Laglye, Hans Jensen m.fl. Manicuresæt og svensk barbersæt i sølv, 1900-tallets første halvdel (2)
Et manicuresæt i etui omfattende fem dele med skafter i sølv udført af Gran & Laglye og Hans Jensen. Endvidere et læderetui indeholdende barbersæt à fem dele i sterlingsølv, med svenske stempler, udført i 1918. Barbersættet og det tilhørende etui fremstår med graveret/præget monogram. (2)
Varenr: 4971082
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-04-2018
20:44:00
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Cosmos' bonbonniere/sukkerskål af sterlingsølv, 1925-33
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Cosmos' bonbonniere/sukkerskål af let hammerslået sterlingsølv, prydet med kanneleringer, dessin nr. 45C. H. 10 cm. Udført hos Georg Jensen i perioden 1925-1933. Vægt: ca. 260 gr. Fremstår med brugsspor. Litt.;"Georg Jensen, A Tradition of Splendid Silver", ...
Varenr: 4958147
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-04-2018
20:48:00
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Cosmos' kaffekande af sterlingsølv, 1915-27
Johan Rohde for Georg Jensen. 'Cosmos' kaffekande af let hammerslået sterlingsølv, prydet med kanneleringer og stiliseret bladværk, hank af kanneleret ibenholt, dessin nr. 45. H. 23,5 cm. Udført hos Georg Jensen i perioden 1915-1927. Vægt: ca. 568 gr. Fremstår med brugsspor. Litt.;"Georg Jensen, ...
Varenr: 4958127
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-04-2018
20:58:00
DKK 8.000
Harald Nielsen for Georg Jensen. Fad af sterlingsølv
Georg Jensen. Fad af sterlingsølv, dessin nr. 600 Y, profilleret fane, tegnet af Harald Nielsen, udført hos Georg Jensen i perioden efter 1945. Ø. 28 cm. Vægt: ca 618 gram.. Fremstår med indgravering
Varenr: 4975892
DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-04-2018
14:10:37
 1 2  >>