Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Sort (4)
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Betrukket med sort læder. Komplet bestående af fire dele: sæde/ryg-hynde, nakkepude og to armlæn. Bemærk: Modelfoto, stolen medfølger ikke. (4)
Varenr: 5393850

DKK 3.800 DK, Kolding, Trianglen 22-09-2019
10:39:00
Ole Wanscher. Beak Chair lænestol model OW124, eg
Ole Wanscher. Beak Chair lænestol af sæbebehandlet eg, betrukket med gråmeleret stof. Fremstillet hos Carl Hansen, model OW124. H. 78 B. 64 sædehøjde 40 cm. Minimale brugsspor. Vejl. udsalgspris DKK 14.750,00
Varenr: 5369234
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-09-2019
11:49:00
Fritz Hansen, højrygget hvilestol model 8001
Fritz Hansen, højrygget hvilestol model 8001 med stel af lakeret bøg, originalt betræk med nakkepude. H.100 x 67 x d.75 cm, sh.42 cm. Midten af 1900 tallet. Brugsspor, skrammer.
Varenr: 5440087
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-09-2019
13:44:00
Erik Wørts for FDB. Øreklapstol med stel af egetræ,
Erik Wørts for FDB. Øreklapstol med stel af egetræ, overpolstret med sort skind. H. 106,5 cm. Sh. 43 cm. B. 74,5 cm. Fremstår med brugsslitage, ridser, mærker, hul på skindet.
Varenr: 5434592
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
14:03:00
Dansk møbelproducent, par ældre lænestole (2)
Dansk møbelproducent, par ældre lænestole af eg (bagben af bøg) betrukket med uld, knappolstring i ryg, midten af 1900 tallet. H.90 x 76 x d.74 cm, sh.43 cm. Brugsspor, skjolder betræk.
Varenr: 5440081
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-09-2019
14:44:00
Møbelproducent. Lænestol, lilla velour
Møbelproducent. Lænestol betrukket med knapsyet lilla velour, tilspidsede ben af bejdset træ. Få brugsspor.
Varenr: 5434200
DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
14:48:40
Hyndesæt til Ole Wanschers Colonial Chair, model PJ 149
Et sæt hynder til Ole Wanschers Colonial Chair, model PJ 149. Udført i sort, slidstærkt læder. NB! Stol medfølger ikke. (2)
Varenr: 5421066

DKK 2.400 DK, Kolding, Trianglen 22-09-2019
14:50:00
Arne Jacobsen. Oxford stol med høj ryg, betrukket med dueblå læder.
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford stol med høj ryg, betrukket med dueblå læder, fempas stjernefod med drej af børstet aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2008 med label herfra, Red Label. Medfølgende certifikat/nummerbevis. H. 130/48 cm. Fremstår med mindre brugsspor, ben med ...
Varenr: 5394200
DKK 4.400 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
14:51:00
DKK 450
Lænestol, gråt uld
Lænestol i gråt uld med sorte syninger samt knapper. Ben af bemalet træ med fødder. SH. 40 cm.
Varenr: 5434447
DKK 4.600 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
14:51:04
Betræk til Poul Kjærholm hvilestol PK22, sort læder
Betræk til Poul Kjærholm hvilestol PK22. Sort læder. Kanvas medfølger. Stol medfølger ikke.
Varenr: 5410698

14:52:00
Arne Jacobsen. Oxford armstol med høj ryg, betrukket med dueblå læder.
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford armstol med høj ryg, betrukket med dueblå læder, fempas stjernefod med drej samt armlæn af børstet aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2008 med label herfra, Red Label. Medfølgende certifikat/nummerbevis. H. 130/48 cm. Fremstår med minimale ...
Varenr: 5426264
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
14:55:00
Rud Thygesen/Johnny Sørensen. Par armstole, model 7703 (2)
Rud Thygesen/Johnny Sørensen. Par armstole fra Kongeserien med stel af massivt ask med fransk flet i ryg og sider, aftagelige hynder betrukket med patineret rødbrunt læder. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model 7703. Fremstår med lettere brugsspor
Varenr: 5441273
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
14:56:00
DKK 950
Hans J. Wegner. Lænestol, model AP15 fra 1950/60'erne
Hans J. Wegner, 1914-2007. Vintage lænestol med stel i massivt bøgetræ, betrukket med uld, Formgivet i 1951. Fremstillet hos AP-Stolen, model AP-15. Fremstår med slitage, nogle huller i betræk.
Varenr: 5411225
DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 22-09-2019
15:00:00
DKK 3.600
Poul Kjærholm. PK 22 lænestol, kanvas
Poul Kjærholm. PK 22 lænestol med stel af matforkromet fjederstål, betrukket med originalt kanvas. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2006. Fremstår med slitage, begyndende små huller på hjørner og skjolder.
Varenr: 5442814
DKK 14.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
15:00:17
DKK 6.200
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen. Fuldpolstret med sort læder, firpasfod i forkromet stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Fritz Hansen. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalt og afbilledet s. 30 - 34. Fremstår nybetrukket med sort læder af ...
Varenr: 5442830
DKK 10.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
15:04:30
DKK 450
Dansk møbelsnedker. Højrygget hvilestol 1930-50'erne i cubamahogni
Dansk møbelsnedker. Højrygget hvilestol 1930-50'erne i cubamahogni . Polsteret med møbelstof. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. H. 89 D. 78 B. 68 cm.
Varenr: 5441471
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-09-2019
15:06:43
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen.
Verner Panton. Stol, Cone Chair. Kræmmerhusstolen. Fuldpolstret med gult læder, firpasfod i satinbørstet rustfrit stål. Formgivet 1959. Fremstillet hos Vitra. Litteratur: 'Verner Panton, The collected works, Vitra design museum'. Omtalt og afbilledet s. 30 - 34. Fremstår nybetrukket med gult ...
Varenr: 5442839
DKK 12.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
15:06:43
DKK 500
Verner Panton. Et par lounge stole, model C1. (2)
Verner Panton 1926-1998. Et par lounge stole, model C1, fuldpolstret med rødt Hallingdal uld, firpas drejefod af satinbørstet rustfrit stål. Fremstillet hos Vitra med mærkat herfra. H. 73/42 cm. Fremstår med brugsspor og mærker. (2)
Varenr: 5386645
15:11:00
DKK 450
Hyndesæt i Ole Wanschers lænestol, model PJ-112, cognac læder
Varenr: 5444744

DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 22-09-2019
15:12:00
Charles Eames. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108
Varenr: 5442868
DKK 4.800 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
15:18:34
Børge Mogensen. Et par Spanske Stole. (2)
Børge Mogensen 1914-1972. Et par lænestole 'Den spanske stol', model 2226, stel af massivt egetræ, sæde og ryg udspændt med patineret kernelæder. Udført hos Fredericia Stolefabrik med label herfra. H. 30/68 cm, B. 62 cm. Fremstår med alm. brugsspor. Bundstof med enkelte optrevlinger uden ...
Varenr: 5440079
DKK 32.000 DK, Kolding, Trianglen 22-09-2019
15:28:00
DKK 25.000
H. J. Wegner for Carl Hansen & Søn. Lænestol, model CH-445, Wing Chair
Hans J. Wegner 1914-2007. Lænestol, model CH-445, Wing Chair, med stel af sortlakeret metall, betrukket med gråt Hallingdal uld fra Kvadrat. Formgivet 1960. Fremstillet hos Carl Hansen & Søn. Fremstår med minimal brugsspor.
Varenr: 5442619
DKK 15.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
15:29:28
DKK 10.500
Børge Mogensen. Par Den spanske Stol. Lænestole (2)
Børge Mogensen. To Den Spanske Stol, lænestole med stel af massivt egetræ, sæde og ryg udspændt med originalt patineret cognacfarvet kernelæder. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Fredericia Furniture, model 2226. H. 69/31. B. 81. D. 60 cm. Litt. Grete Jalk: 'Dansk møbelkunst gennem 40 aar' : ...
Varenr: 5438016
DKK 33.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
15:29:59
DKK 27.000
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik. Langue Original Lounge Chair
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik for NORR11. Langue Original Lounge Chair. Stel af bøgetræ. Skal betrukket med læder. H: 61,5 cm. B: 69,5 cm. D: 64 cm. Siddehøjde: 36 cm.
Varenr: 5401932

DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
15:34:00
Dansk møbelproducent. Øreklapstol / lænestol, velour
Dansk møbelproducent. Øreklapstol / lænestol betrukket med grønt kedersyet velour, svungen front, ben af bejdset bøgetræ. 1940'erne. Fremstår med lettere brugsspor.
Varenr: 5363921
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-09-2019
15:39:00
Frits Henningsen. Øreklapstol af mahogni
Frits Henningsen. Øreklapstol af mahogni, svungne ben og armlæn, betrukket med sømbeslået grønt stof. 1900-tallets midte. Fremstår med lette brugsspor alder taget betragtning. H. 106 B 64 SH. 45 cm.
Varenr: 5372044
DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-09-2019
15:57:00
Berg Furniture, chaiselong sort læder model 'Supreme'
Berg Furniture, hvilestol/chaiselong model 'Supreme'. betrukket med kraftigt sort læder. Trykknap til justerbar ryg og højdejusterbar nakkehynde. Forkromet stel. H. 90 cm, L. 150 cm, B. 82 cm. Fremstår med almindelige lette brugsspor.
Varenr: 5441053
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-09-2019
16:07:00
Gotfred Petersen, par lænestole (2)
Gotfred Petersen, par lænestole. Ben af eg. Betrukket med uldent møbelstof. H.74, B. 77, Sh. 36 cm. Polstring fremstår med smuds.(2)
Varenr: 5442128
DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2019
16:14:00
De Sede hvilestol model DS-31 1970'erne
De Sede hvilestol model DS-31 betrukket med kraftigt sort læder, løse hynder med kantsyning, firpasfod af forkromet stål med drejefunktion. H.76 x 90 x d.80 cm, sh.42 cm. Brugsspor, lille skade ene armlæn, sædehynde med to meget små huller i yderkant, stram drejefunktion med rust. 1970'erne.
Varenr: 5438283
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-09-2019
16:26:00
Ole Wanscher. Armstol model PJ112
Ole Wanscher 1903-1985. Armstol af mahogni med løse hynder i semianilin nubuck læder. Fremstillet hos P. Jeppesen Møbelfabrik - Model PJ 112. H. 77 cm. B. 66 cm. Sh. ca. 41 cm. Fremstår nypolstret ved professionel møbelpolstrer med Semianilin nubuck læder.
Varenr: 5360012
DKK 6.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-09-2019
16:33:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 22  >>