Vurdering
12345...16»   Varer pr. side   467 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Børge Mogensen. 'Den spanske stol', et par lænestole, model 226, eg, tidlig model. (2)
Børge Mogensen (1914-1972). 'Den Spanske Stol', et par lænestole med stel af massivt egetræ, sæde og ryg udspændt med kraftigt patineret kernelæder. Formgivet i 1958. Tidlig model fremstillet ca. 1959 hos Fredericia Stolefabrik, utydeligt stemplet samt stemplet nr. 226. Fremstår med ...

Varenr: 6245085
DKK 70.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
10:14
DKK 50.000
Arne Vodder. Et par lænestole i cognacfarvet læder (2)
Arne Vodder (1926-2009). Et par lænestole ombetrukket med cognacfarvet patineret læder, løse hynder med dunfyld. På ben af palisander. H. 80 cm, sædehøjde ca. 42 cm. Formgivet 1953. Fremstillet hos Tapetserermester Ivan Schlecter, en stol med plakette herfra. (2)

Varenr: 6245089
DKK 40.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
10:26
DKK 26.000
Viggo Boesen. Lænestol 'Little Petra'
Viggo Boesen 1907-1985. Lænestol 'Lille Petra' betrukket med Hallingdal uld. Formgivet 1937. Udført hos &Tradition. Udstillingsmodel. Vejledende udslagspris 19.995 DKK.

Varenr: 6214591
DKK 19.000 DK, Kolding, Platinvej 17-08-2022
11:54
DKK 13.000
234501 Lænestol, model Otis
Lænestol, model Otis, overpolstret med 'Danny dusty rose', ben af egetræ. H. 76, B. 82, sh. 40 cm. Udstillingsmodel med enkelte håndteringsmærker.

Varenr: 6225814

DKK 2.200 DK, Herlev, Dynamovej 17-08-2022
12:01
Hans J. Wegner. Højrygget lænestol med skammel, model GE-284A og GE-284S.(2)
Hans J. Wegner (1914-2007). Højrygget lænestol med stel af ubehandlet eg, løse hynder betrukket med sort Savak uld fra Gabriel. H. 114/42, B. 68, D. 79 cm. Med tilhørende skammel. H. 40, B. 59 x 46 cm. Formgivet 1984. Fremstillet hos Getama, marts 2017, mærkater herfra. Model GE-284A og GE-284S. ...

Varenr: 6223336
DKK 13.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
12:33
DKK 10.000
Hans J. Wegner. Lavrygget lænestol af eg model GE-284
Hans J. Wegner (1914-2007). Lavrygget lænestol med stel af ubehandlet eg, løse hynder betrukket med sort Savak uld fra Gabriel. H. 85/42, B. 68, D. 70 cm. Formgivet 1984. Fremstillet hos Getama, marts 2017, mærkat herfra. Model GE-284. Fremstår med lette brugsspor. Se også varenummer 6223336

Varenr: 6223339
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
12:43
22401312218111 To pers. chaiselong, model Nora
To pers. chaiselong, model Nora. Betrukket med Danny Dusty Blue. H. 82, L. 146, D. 112, Sh. 44 cm. Udstillingsmodel med håndteringsspor.

Varenr: 6225850

DKK 3.400 DK, Herlev, Dynamovej 17-08-2022
12:46
Rune Krøjgaard & Knut Bendik Humlevik for NORR11 Storm Loungestol 'small'.
Rune Krøjgaard & Knut Bendik Humlevik for NORR11 Storm Loungestol 'small'. betrukket med stof af 100% akryl-fiber, bunden betrukket med gummibelægning. Fremstillet af NORR11. 70x92x50 cm. Udstillingsmodel.

Varenr: 6046335

DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-08-2022
13:58
365º North for Wendelbo. Hug chair. Sort/brun
365º North for Wendelbo. Hug chair med stel og ben af pulverlakeret stål. Stol og hynde er betrukket med sort/brun møbelstof 'Baleno col.8'. H. 82. Sh. 41. D. 86 B. 87 cm. Nedpakket i original brudt emballage. Modelfoto.

Varenr: 6061103

DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-08-2022
14:00
Hvilestol betrukket med stribet savak uld
Hvilestol betrukket med stribet savakuld. Ben af lakeet bøg. H. 106 cm. B. 64 cm. Sh. 43 cm. Fremstår med brugsspor og gennemslidt betræk på armlæn.

Varenr: 6231897
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 17-08-2022
14:08
Arne Jacobsen. Hvilestol, model 3316, 'Ægget' i rødt uld
Arne Jacobsen (1902-1971). Hvilestol, model 3316, 'Ægget' i rødt uld , monteret med fod af aluminium, med vippefunktion og returdrej. Formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i hotel Royal København. Fremstillet hos Fritz Hansen år 2005, mærket herfra. Fremstår med brugsspor, og farve ...

Varenr: 6238826
DKK 25.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 17-08-2022
14:10
DKK 19.000
Nichetto studio for Wendelbo. Model Sepal. Loungestol (2)
Nichetto studio for Wendelbo. Model Sepal. Loungestol betrukket med lyst grønt møbelstof, løs pude, stel af sort pulverlakeret stål. H. 67 B. 83 D. 74,5 Sh. 39 cm. Udstillingsmodel med minimale brugsspor (2)

Varenr: 6084768

DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-08-2022
14:39
Kaare Klint. Safaristol betrukket med sort anilin læder
Kaare Klint (1888-1954). Safaristol monteret med sort anilin læder, sæde med løs hynde. H. 80 B. 57 sædehøjde 38 cm. Formgivet 1933. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. Fremstår med nyere læder på armlæn. slidt løs pude. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6219735
DKK 8.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-08-2022
14:48
DKK 3.800
Verner Panton. Et sæt på otte frisvinger stole 'Panton Chair', hvid.(8)
Verner Panton (1926-1998). Et sæt på otte frisvinger stole 'Panton Chair' af hvid formstøbt polypropylen. Formgivet i 1960. Fremstillet hos Vitra. H. 82/46 cm. Fremstår med lette brugsspor (8)

Varenr: 6243735
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
15:02
DKK 8.000
Overpolstret højrygget lænestol
Overpolstret højrygget lænestol betrukket med lyserød plys. Ben af bejdset træ. H: 100, B. 72, Sh. 40 cm. Fremstår med brugsspor, smuds og slitage på betræk.

Varenr: 6250646
DKK < 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 17-08-2022
15:30
Bruno Mathsson for Dux. Model Pernilla. Lænestol
Bruno Mathsson (1907-1988) for Dux. Model Pernilla. Lænestol med stel af formspændt bøgetræ, sæde og ryg udspændt med lyst kanvas, betrukket over kanvas med cremefarvet læder inkl. på armlæn. Formgivet i 1969. Fremstillet hos Dux, mærket herfra. H. 96, B. 89, Sh. 40 cm. Fremstår med kraftige ...

Varenr: 6237678
15:55
Bruno Mathsson for Dux. Model Jetson. Lænestol
Bruno Mathsson (1907-1988) for Dux. Model Jetson. Lænestol med drejeligt stel af forkromet stål, betrukket med dybhæftet læder. Fremstillet hos Dux.. H. 99 99, B: 64, Sh. 42 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, ridser, skjolder og anløben på stel.

Varenr: 6237675
15:55
DKK 4.200
Jørgen Bækmark for FDB Møbler. Et par lænestole af egetræ (2)
Jørgen Bækmark. Et par lænestole med stel af massivt egetræ, senere betrukket med sort læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos FDB Møbler. H. 73 cm. Sh. 40 cm. Fremstår med brugsspor. Begge senere uprofessionelt ompolstret samt ene stol ikke monteret til stel; skurer medfølger ikke. (2)

Varenr: 6254509
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
17:46
DKK 950
Arne Jacobsen. Svanen. Lænestol, model 3320
Arne Jacobsen. Svanen. Lænestol betrukket med originalt sort hallingdal uld, drejelig firpasfod af aluminium og forkromet metal. Fremstillet hos Fritz Hansen i 2005, model 3320. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel Royal i København.Litt. C. Thau & K. Vindum: Arne Jacobsen. ...

Varenr: 6254869
DKK 15.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 17-08-2022
17:54
DKK 10.000
Lievore Altherr Molina. Par barstole model Norma. (2)
Lievore Altherr Molina. To barstole model Norma overpolstret med rød kernelæder. Designet 2005. Fremstillet hos Arper, Italien. H. 88, B. 46 cm. sh 62 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 6133977
DKK 3.800 DK, Kolding, Platinvej 17-08-2022
18:09
Øreklapstol
Øreklapstol med løse nakkepude, knapsyet ryg, skrå bagben af lakeret træ. H. 106, B. 71, Sh. 42 cm. Fremstår med brugsspor, skrammer på ben, falmet og slidt stof.

Varenr: 6254814
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 17-08-2022
18:24
Børge Mogensen. Lænestol, original læder, model 2207
Børge Mogensen 1914-1972. Lænestol, model 2207. Betrukket med originalt rød læder. Løse hynder med dunfyld, ben af massiv teak. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik. Mål: H. 78 cm, B. 70 cm, SH. 44 cm. Fremstår med patina.

Varenr: 6200196
DKK 9.600 DK, Kolding, Platinvej 17-08-2022
18:58
DKK 7.600
Note Design Studio for Wendelbo. Lænestol. Model Mango Chair.
Note Design Studio for Wendelbo. Lænestol. Model Mango Chair. Stel af sort pulverlakeret stål. Betrukket med møbelstof. Mål: H 95, B 75, D 93, SH 40 cm. Udstillingsmodel.

Varenr: 6244548

DKK 4.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
19:03
Illum Wikkelsø. Lænestol, model Plexus
Illum Wikkelsø. Lænestole med stel af massiv egetræ, model Plexus, ryg og sider af fransk rørflet, løse hynder nybetrukket med lyst uld. Fremstillet hos CFC Silkeborg. Fremstår med brugsspor, heraf to ben med åbne samlinger.

Varenr: 6255121
DKK 2.000 DK, Kolding, Platinvej 17-08-2022
19:05

Varenr: 6133971
19:17
Flemming Lassen. Lænestol. Model: My Own Chair samt skammel (2)
Flemming Lassen. Lænestol. Model: My Own Chair samt skammel. Betrukket med tekstil i Raf Simons Vidar 3. Ben af eg. Mål på lænestol: H 102, L 88, B 83, mål på skammel: H 40, L 58, B 56 cm. Udstillingsmodel. Skammel fremstår med mindre skade på front. (2) Vejledende udsalgspris: 49.848 dkk

Varenr: 6193499

DKK 23.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
19:27
DKK 10.000
Loungestol af teaktræ / papirgarn, model 'Saga'
Loungestol med stel af massivt lakeret teaktræ, sæde og ryg beviklet med flettet papirgarn. Model 'Saga'. H. 69 cm. Sh. ca. 33 cm. Fremstår i original emballage. Modelfoto. Produceret af Cinas A/S.

Varenr: 6231300

DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
19:31
Dansk snedkermester. Overpolstret lænestol, lyst skind - 1940/50'erne
Lavrygget lænestol, overpolstret med med lyst sømbeslået læder, ryg med banesyninger, løs sædehynde, monteret med ben af massivt bejdset bøgetræ. H. 74 cm. Sædehøjde 39 cm. Fremstår med brugspræg, samt bundstof med hul samt to defekte gjorder.

Varenr: 6251268
19:33
Kaare Klint. Safaristol betrukket med cognacfarvet anilin læder
Kaare Klint (1888-1954). Safaristol monteret med cognacfavet anilin læder, sæde med løs hynde. H. 80 B. 57 sædehøjde 38 cm. Formgivet 1933. Fremstillet hos Rud Rasmussens Snedkerier. Fremstår nybetrukket med anilin læder hos professionel møbelpolstrer.

Varenr: 6211380
DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 17-08-2022
19:34
DKK 6.400
Jaroslav Smidek. Lænestol af birketræ fra 60'erne
Jaroslav Smidek. Lænestol af formbøjet birketræ fra 60'erne. Fremstillet af TON, Tjekkoslovakiet. H. 80 cm, sædehøjde ca. 39 cm. Fremstår nyrenoveret og nypolstret.

Varenr: 6189301
DKK 6.800 DK, Vejle, Dandyvej 17-08-2022
19:38
DKK 4.800
12345...16»