Vurdering
12345...19»   Varer pr. side   561 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Fåtölj
KARL ERIK EKSELIUS, "Mondo", fåtölj, för JOC-möbler Vetlanda, stomme i borstad aluminium, svart textilklädsel samt armlän i skinn, sitthöjd 39 cm

Varenr: 5633839
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
10:36
Se mere
Fåtölj 1950-tal
FÅTÖLJ, 1950-tal, armlän i teak, testilklädsel, sitthöjd ca 45 cm

Varenr: 5633843
10:44
Se mere
Fåtölj, Habitat
FÅTÖLJ, Loveseat, Habitat, stoppad och klädd stomme, lösa plymåer, vävt möbeltyg i ull, sitthöjd ca 40 cm

Varenr: 5633855
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
11:08
Se mere
Karmstolar 2 st
KARMSTOLAAR, 1-par, möjligen Karl Erik Ekselius, för JOC, stomme i björk, plymåer i conacsfärgat läder, sitthöjd ca 45 cm

Varenr: 5633872
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
11:42
Se mere
Cinas. Safaristol af sortlakeret bambus, model Noble
Safaristol med stel af sortlakeret bambus, model Noble, sæde og ryg udspændt med sort kunstlæder. Fremstillet for Cinas. H. 78 B. 61 D. 60 Sh. 37 cm. Udleveres usamlet i original emballage (Unbraconøgle medfølger). Emballagemål 14 x 67 x 61 cm.

Varenr: 5445212

DKK 1.600 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
13:26
Hans Hornemann for Normann Copenhagen. Lænestol model 'Ace', messing.
Hans Hornemann for Normann Copenhagen. Lænestol model 'Ace', fuldpolstret med mørkegråt stof, ben af messing. Udstillingsmodel. H. 80 cm. L. 56 cm. D. 70 cm. SH. 41 cm. Vejl. udsalgspris 6.599 DKK.

Varenr: 5602516

DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
13:28
Loungechair, Menu Spaces, Model Afteroom 'Nubuck'
Loungechair, fra Menu Spaces, model Afteroom 'Nubuck'. Stel af pulverlakeret stål, sæde og ryg af kerne læder. H. 75 B. 80 D. 70 cm. Fremstår som udstillingsmodel

Varenr: 5618798

DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
14:03
DKK 850
Carl Malmsten fåtölj
CARL MALMSTEN, "Farmor", fåtölj, helstoppad stomme klädd i vinröd textil, sitthöjd ca 40 cm

Varenr: 5633950
DKK 1.718 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
14:18
Se mere
Arne Jacobsen. Oxford armstol, Red Label fra 2009
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Oxford armstol med mellemhøj ryg, armlæn samt fempas stjernefod med drej af forkromet aluminium. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2009 med label herfra, Red Label. H. 103/47 cm. Fremstår med lette brugsspor, armlæn med hår-ridser

Varenr: 5410027
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
14:25
Ib Kofod Larsen. Par lænestole af teak (2)
Ib Kofod Larsen. Par lænestole med stel af massivt teaktræ, kopstykke og sæde polstret med grøn uldstof. H. 77, Sh. 39, B. 66 cm. Fremstår med almindelige brugsspor, herunder overfladiske mærker og skrammer. (2)

Varenr: 5629172
DKK 6.400 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
14:44
Anne Mette Jensen & Morten Ernst. One for Four stol/puf, model EJ 144, lyst læder
Anne-Mette Bartholin Jensen og Morten Ernst. One for Four stol/puf med plads til fire personer, betrukket med lyst læder, stel af forkromet metal. Fremstillet hos Erik Jørgensen med label herfra, model EJ 144. H. 45 cm. Ø 109 cm. Fremstår med mindre brugsspor og mærker

Varenr: 5516792
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
14:47
DKK 450
Bruno Mathsson Master
BRUNO MATHSSON, "Master", 7 st, snurrfåtöljer, för DUX, förkromat underede med snurrbar fot, stoppad sits och rygg klädd grå alcanara. sitthöjd ca 45

Varenr: 5633969
DKK 3.436 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
14:56
Se mere
Arne Jacobsen. Oxford armstol 'Red Label' , læder
Arne Jacobsen (1902-1971). Oxford lavrygget armstol, 'Red Label, stel og armlæn af aluminium, fempasfod med bendupper, fast sædehøjde med drej, skal af lamineret formpresset træ, original betrukket med læder. Fremstillet hos Fritz Hansen 2006 Red label. H. 91/46 cm. Fremstår med mindre brugsspor...

Varenr: 5633820
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
15:01
DKK 1.700
Carl Malmsten Fåtölj
CARL MALMSTEN, "Farmor", fåtölj, 1950/60-tal, helstoppad stomme klädd i grön textil, sitthöjd 40 cm

Varenr: 5633992
DKK 2.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
15:42
Se mere
Deszine Talks. Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol og skammel 'Jetson'. Cognacfarvet læder (3)
Deszine Talks. Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol og skammel 'Jetson'. Fremstillet i cognacfarvet dybhæftet læder. Modelfoto. (3)

Varenr: 5544251

DKK 3.400 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
16:15
Burbler lænestol i massiv eg.
Burbler lænestol i hvidbejset massivt eg. H: 75 B:73 Siddehøjde: 42 cm. Hynde med skum medfølger. fremstår uåbnet i original emballage. Modelfotos.

Varenr: 5492807

16:21
Fåtölj, Habitat

Varenr: 5634014
16:26
Se mere
Ludwig Mies van der Rohe
LUDWIG MIES VAN DER ROHE, "Barcelona", fåtöljer, 1 par, Knoll, USA, ursprungligen formgiven 1929, benställning i förkromat rostfritt stål, lösa sitt- och ryggplymåer klädda i svart skinn, etikettmärkta, höjd ca 75, sitthöjd 36 cm. . Enligt uppgift inköpa på NK 1960-talets slut. . Ingår i temaauktionen Möbeldesign

Varenr: 5634019
DKK 20.618 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
16:36
Se mere
Stor lænestol.
Stor lænestol overpolstret med beige betræk. H. 85. B. 120. D. 90 cm. Udstillingsmodel med få brugsspor.

Varenr: 5586538
DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 07-04-2020
16:43
Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen. Ax armstol
Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen. Ax armstol med stel af lakeret bøgetræ indlagt med teak, sæde og ryg af betrukket med grønt uld. Fremstillet hos Fritz Hansen. H 75 cm, Sh. 41 cm. Fremstår med reparation ved ene armlæn.

Varenr: 5634820
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 07-04-2020
16:45
DKK 700
Fire spisestuestole, Menu, Afteroom dining plus (4)
Spisestuestole, fra Menu, designet af Afteroom. Sæde betrukket med 'Davos black' læder, og ryg sortlaseret træ. Stel af pulverlakeret metal. Fremstår i original emballage. H. 81 Ø. 38 cm. Vejl. Udsalgspris 2.995,- pr. styk.

Varenr: 5629605

DKK 6.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
16:45
Fem spisestuestole, Menu, Afteroom dining (5)
Fem spisestuestole fra Menu Spaces, model Afteroom dining. Designet af Afteroom. Stel af sort pulverlakeret stål. Sæde betrukket med orangerødt stof (0576 steelcut trio 3) ryg støtte af sortlakeret træ. H. 74 B. 40 cm. Udleveres i original emballage undtaget den på foto, vejl. udsalgspris pr. ...

Varenr: 5629266

16:52
Hans J. Wegner for Getama. Fodskammel model GE 290
Hans J. Wegner for Getama. Fodskammel model GE 290 af egetræ. Designet i 1953. Bredde: 58 cm. Dybde: 52 cm. Højde: 42 cm. Udstillingsmodel. Hynde medfølger ikke. Vejl. udsalgspris 6.000 DKK

Varenr: 5625238

DKK 3.600 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
16:54
Clubfåtölj
CLUBFÅTÖLJ, 1900-talets första hälft, skinnklädsel, sits i paisleymönstrad textil, sitthöjd ca 38 cm

Varenr: 5634045
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
17:28
Se mere
Fåtölj i svart sammet.
Fåtölj i svart sammet, nyligen omklädd Höjd 107 Sitthöjd 44 Sittdjup 54 Bredd 79 cm Kudde Flamingo 45 x 45 cm Finns obetydligt litet märke på sitsen.

Varenr: 5629606
DKK 1.787 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 07-04-2020
17:46
DKK 206
Lænestol, Lysegrå møbelstof
Lænestol, betrukket med lysegrå møbelstof, stående på ben af lakeret gummitræ. Mål: H. 78 D. 95 B. 81,5 cm. Leveres i original indpakning.

Varenr: 4971748

DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
17:47
Farstrup Møbler. Gyngestol af rødmalet træ
Farstrup Møbler. Gyngestol af rødmalet træ, model 181. Fremstår med brugsspor, herunder løs armlæn og mærker. med senere maling.

Varenr: 5633595
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 07-04-2020
18:05
Ekornes. Orion Stresless Hvilestol med skammel (2)
Ekornes. Orion Stressless indstillelig el. justerbar lænestol med Orion / Taurus skammel, monteret med patineret gråt læder på stel af bøg, H. 93, B. 83 cm, SH . ca. 40 cm & skammel H. 41, B. 37, L. 53 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. enkelte mrk. på læder. (2)

Varenr: 5633290
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 07-04-2020
18:20
Thomas Bentzen. Armstole, model Cover Lounge Chair (2)
To stk. Thomas Bentzen. Armstole med sæde og kopstykke af formbøjet fineret grålaseret egetræ, stel af massivt grålaseret egetræ. Fremstillet hos Muuto, model Cover Lounge Chair. Udstillingsmodel, fremstår med minimale brugsspor, mærker.

Varenr: 5536609

18:21
DKK 450
Stresless hvilestol med skammel (2)
Ekornes. Orion Stressless indstillelig el. justerbar lænestol med Orion / Taurus skammel, monteret med patineret gråt læder på stel af bøg, H. 93, B. 77 cm, SH . ca. 40 cm & skammel H. 41, B. 37, L. 53 cm. Fremstår m/ brugsspor bl.a. enkelte mrk. på læder. (2)

Varenr: 5633288
18:25
12345...19»