Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 20  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Yngve Ekström, "Kurva", fåtölj
YNGVE EKSTRÖM, "Kurva", fåtölj, formböjd bok, teakfanerade armstöd, svart skinnklädsel, sitthöjd ca 40 cm
Varenr: 5369614
DKK 1.198 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-06-2019
11:48:00
Se mere
Bruno Mathsson "Eva" Fåtölj
BRUNO MATHSSON, "Eva" med karm, fåtölj, 1976, stomme i bok, lindad i naturfärgad sadelgjord, brännmärkt, , sitthöjd ca 42 cm
Varenr: 5369620
DKK 3.194 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-06-2019
12:30:00
Se mere
Hay, Hee, par Loungestole (2)
Hee Weeling. Et par Loungechairs / lænestole. Stolene er lavet i elektro galvaniseret massiv sort pulverlakeret stål. Fremstillet hos Hay. Sædehøjde 37 cm. Bredde ca. 64 cm. Fremstår med brugsspor. Stolene kan også anvendes udenfor. (2) Modelfotos, små variationer i brugsspor, kan forekomme. ...
Varenr: 5371371
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 27-06-2019
13:15:00
DKK 900
Lænestol med puff i kraftig hør stof.
Lænestol med puff betrukket med kraftigt gråt hørstof. Massive træben på hjul.To løse puder medfølger, Mål stol: B: 103 H: 93 L: 101 Mål skammel: L: 94 B: 61 H 47. Fremstår i original emballage.
Varenr: 5308728

DKK 3.400 DK, Herlev, Dynamovej 27-06-2019
14:06:00
DKK 1.700
Bruno Mathsson 1-par Eva fåtöljer
BRUNO MATHSSON, "Eva" med karm, 1-par fåtöljer, 1976, stomme i bok, lindad i naturfärgad sadelgjord, brännmärkt, sitthöjd ca 42 cm
Varenr: 5369634
DKK 6.388 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-06-2019
14:06:00
Se mere
Charles Eames. Sæt på seks skalstole med gennemfarvede skaller af sort plast, model DSR (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks skalstole med gennemfarvede skaller af sort plast, sortlakeret wirestel i forkromet stål. 'Eiffel'. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra med stempel herfra, model DSR. H. 81/45 cm. Fremstår med minimale brugsspor. (6)
Varenr: 5327637
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-06-2019
15:06:00
DKK 8.800
1-par fåtöljer av Karl Erik Ekselius för JOC
KARL-ERIK EKSELIUS, snurrfåtöljer, 1 par, JOC, 1960-tal, helklädda i skinn, djuphäftad rygg, etikettmärkta, höjd 46 cm
Varenr: 5369644
DKK 1.597 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-06-2019
15:12:00
Se mere
Lænestol med skammel, bøg / læder (2)
Lænestol med skammel med stel af bøg, betrukket med brunt læder, stol drejebar. Stol: H. 101 cm. Sædehøjde 44 cm. Skammel: H. 42 cm 50x42 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 5351921
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-06-2019
16:06:00
Hyndesæt til Bruno Mathssons Pernilla-stol. Sort (4)
Varenr: 5282542

DKK 3.800 DK, Herlev, Dynamovej 27-06-2019
16:41:00
DKK 1.900
Rottingfåtölj med skinndynor
FÅTÖLJ, 1900-talets slut, rotting och mörkbetsat trä, lösa plymåer med skinnklädsel, sitthöjd ca 43, höjd ca 76 cm
Varenr: 5369664
DKK 1.597 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 27-06-2019
17:24:00
Se mere
Otto Schultz fåtölj
OTTO SCHULZ, fåtölj, formgiven 1936 för Boet, Göteborg, ben av betsad bok, naturfärgad ulltextil, höjd 70, sitthöjd 37 cm
Varenr: 5369677
DKK 11.977 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 27-06-2019
18:42:00
Se mere
Piero Lissoni karmstolar
PIERO LISSONI, "Café", karmstolar, 1 par, Living Divani, Italien, modellen formgiven 1999, stomme i förkromade stålrör, lindade i naturfärgad väv, med lösa stoppade sitt- och ryggplymåer klädda i vit textil, sitthöjd ca 41 cm
Varenr: 5369679
18:54:00
Se mere
Arne Jacobsen, 'Ægget' med vippefunktion og tilhørende fodskammel, model 3316 og 3127 (2)
Arne Jacobsen (1902-1971). 'Ægget' lounge lænestol med tilhørende skammel, model 3316 og 3127, formgivet i 1958-59 som en del af totalindretningen i Hotel Royal København, fremstillet hos Fritz Hansen med serienummer præget i stel. drejelig cylinderformet midtersokkel med vippefunktion på ...
Varenr: 5342711
DKK 46.000 DK, Kolding, Trianglen 27-06-2019
19:00:00
DKK 32.000
Ole Wanscher. Tre lænestole, mahogni, model PJ112. (3)
Ole Wanscher 1903-1985. Tre lænestole, model PJ 112, stel af mahogni, løse hynder betrukket med uld. Formgivet 1951. H. 73, Sh. 40 cm. Fremstillet hos P. Jeppesen Møbelfabrik. Fremstår med ridser, mærker samt brugsspor. (3)
Varenr: 5347700
DKK 7.400 DK, Herlev, Dynamovej 27-06-2019
19:02:00
DKK 3.600
Grydeformet lænestol, 1960'erne
Lænestol fra 1960'erne, overpolstret med grønt møbelstof, tilspidsede, koniske ben af eg, armlæn m. negle af teak, nozagfjedre i bund. H. 70. B. 86 D. 80 SH. 38 cm. Polstring virker træt omkring yderkanter. Fremstår med brugsslitage og farveforskelle/pletter.
Varenr: 5371071
DKK 2.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-06-2019
19:23:00
DKK 1.700
Ib Kofod-Larsen for Carlo Gahrn. Lænestol i teak og anilin læder, 1950/60'erne
Ib Kofod-Larsen. Lænestol udført med stel i massiv teak, betrukket med anilin læder. Sjælden udbudt lænestol, formgivet 1953. Fremstillet i 1950/60'erne hos snedkermester Carlo Gahrn. Stel fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor, professionel efterset og forstærket ved samlinger med en ...
Varenr: 5296099
DKK 50.000 DK, Kolding, Trianglen 27-06-2019
19:30:00
DKK 25.000
Arne Jacobsen. Svanen med returdrej. Lounge stol i 'Vacona' anilin læder fra år 2013
Arne Jacobsen. 'Svanen'. Lænestol udført med retur firpasfod af aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3322 i 2013 med Brown label. Serienummer indgraveret under stel. Fremstår professionel nybetrukket i 'Vacona' anilin læder. Formgivet 1957- 1958 som del af totalindretningen på hotel ...
Varenr: 5306848
DKK 26.000 DK, Kolding, Trianglen 27-06-2019
19:30:00
DKK 13.500
Arne Jacobsen. Lufthavnsstol, 3300, sort læder
Arne Jacobsen. Lufthavnsstol betrukket med sort læder, stel af forkromet stål. Formgivet i 1956. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3300.Fremstår ombetrukket med sort læder. Litt. Carsten Thau & Kjeld Vindum: 'Arne Jacobsen' 1998 s. 466. Fremstår med let patineret læder og mindre brugsspor.
Varenr: 5355624
DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-06-2019
19:33:00
DKK 5.000
Børge Mogensen. Øreklap lænestol i sort bøffellæder, model 2204
Børge Mogensen 1914-1972. Øreklapstol, original betrukket med sort, alm. patineret bøffel læder, løse hynder med dunfyld, ben af mahogni. Formgivet i 1964, fremstillet hos Fredericia Stolefabrik, model 2204.
Varenr: 5362389
DKK 14.000 DK, Kolding, Trianglen 27-06-2019
19:33:00
DKK 7.000
Ole Wanscher. Sjeneflet lænestol 'Colonial chair', model PJ 149
Ole Wanscher (1903-1985). Armstol 'Colonial Chair' med stel i massiv, patineret mahogni, sæde med sjeneflet, løse hynder betrukket med sort, patineret læder. Fremstillet hos P. Jeppesen. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, intakt sjeneflet. Litteratur: Noritsugu Oda Danish chair
Varenr: 5317242
DKK 15.000 DK, Kolding, Trianglen 27-06-2019
19:42:00
DKK 7.400
Bruno Mathsson. Lænestol med skammel, model 'Jetson' i sort læder (2)
Bruno Mathsson 1907-1988. Lænestol samt tilhørende fodskammel original betrukket med sort dybhæftet, 'Soft' læder, stel af forkromet stål med returdrej, justerbar nakkepude. Fremstillet for Dux år 2010, model Jetson. Fremstår med minimale brugsspor. (2)
Varenr: 5342138
DKK 20.000 DK, Kolding, Trianglen 27-06-2019
19:42:00
DKK 10.000
Erik Ole Jørgensen. Et par lænestol, model Ej-315/1 (2)
Erik Ole Jørgensen. Lænestole med stel af bøgetræ, betrukket med knapsyet blå uld. Fremstillet og stemplet hos Erik Jørgensen, model Ej-315/1. H. 78 cm. B. 72 cm. D. 76 cm. Fremstår med lette brugsspor (2)
Varenr: 5309571
DKK 7.000 DK, Kolding, Trianglen 27-06-2019
19:42:00
DKK 3.400
Marktex, Paar Lounge Sessel Modell Pamina (2)
Paar Sessel Modell Pamina hergestellt von Marktex. Holzrahmenkonstruktion mit Bezügen aus gestreiftem bzw. roten Stoff.. Maße ca. H. 81 cm, B. 65 cm, T. 65 cm. Sehr leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, Stoff der Armlehnen minmal angeschmutzt. (2)
Varenr: 5353556
DKK 1.862 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-06-2019
19:45:00
DKK 298
Arne Jacobsen. Lounge lænestol 'Ægget', model 3316 i 'Nubuck' anilin læder
Arne Jacobsen 1902-1971. Lænestol 'Ægget', model 3316 med vippefunktion. Firpasfod af massiv profileret aluminium. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen med firmalogo samt serienumre præget i stel. Fremstår nybetrukket med eksklusiv Nubuck anilin læder ved professionel dansk møbelpolster....
Varenr: 5319723
19:45:00
DKK 26.000
Lænestol med skammel, sort læder (2)
Lænestol med fodkammel, betrukket med sort læder. Justérbar ryg. Svensk møbelproducent. H. 96 Sh. 43 B. 78 cm. Brugsspor. (2)
Varenr: 5362729
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 27-06-2019
19:46:00
Arne Jacobsen. Lounge hvilestol, 'Ægget' med vippefunktion, cognacfarvet 'Vacona' anilin læder
Arne Jacobsen. 'Ægget' med vippeanordning, model 3316 med drejelig firpasfod i massiv børstet aluminium. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen, mærket med Identifikationsnummer på stel. Litteratur: C Thau / K. Vindum 'Arne Jacobsen' 1998 Bl.a omtalt s. 144, 432 gengivet s. 433, ...
Varenr: 5370720
DKK 48.000 DK, Kolding, Trianglen 27-06-2019
19:49:00
DKK 26.000
Jørgen Høvelskov. 'Harpestol' af asketræ
Jørgen Høvelskov. 'Harpestol' med stel af massiv ask, sæde og ryg udspændt med nylonline. Formgivet 1963. Fremstår med brugsspor, herunder stel med ridser, nylonline med løshed.
Varenr: 5367727
19:53:00
DKK 6.200
Alf Svensson und Yngvar Sandström, Sessel 'Galaxy'
Alf Svensson und Yngvar Sandström, Sessel 'Galaxy', Entwurf 1968. Schale aus Acryl-Kunststoff mit braunem Stoffbezug, Aluminium Fuß auf Kreuz Basis, H. 92 cm, B. 75 cm, T. 73 cm. Altersbedingte Gebrauchsspuren, Bezug beschädigt.
Varenr: 5367733
DKK 2.235 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-06-2019
19:54:13
DKK 410
To lænestole betrukket med råhvid betræk. (2)
To næsten identiske lænestole betrukket med råhvid og delvis sømbeslået betræk. Ben bejdset træ. Et ben med afslag. H. 90. B. 95 cm. (2)
Varenr: 5349831

DKK 2.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 27-06-2019
19:56:00
Ib Kofod Larsen for Slagelse møbelværk. Et par vintage lænestole, model 401 (2)
Ib Kofod-Larsen 1921-2003. Et par lavrygget lænestole med stel i patineret teak og egetræ. H. 80 B. 70 sædehøjde 40 cm. Fremstillet hos Slagelse møbelværk, model 401. Ryg og de originale fjederpolstret hynder fremstår professionel nybetrukket i slidstærkt uld uden brugsspor (2) Litt: Dansk ...
Varenr: 5337134
DKK 35.000 DK, Kolding, Trianglen 27-06-2019
19:56:00
DKK 17.500
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 20  >>