Vurdering
12345...18»   Varer pr. side   519 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Poul Henningsen. PH5-pendel, kobber
Poul Henningsen. PH5-pendel, kobber Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel med skærme af kobber og hvid lakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor, lille trykmærke på kobberskærm.

Varenr: 6270848
DKK 2.600 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
12:36
Fridrics Wærck 1763 olielampe, kobber, 1900-tallets 2. halvdel
Fridrics Wærck 1763 olielampe m/ brændglas, kobber m.m., nr. 0093, 20. Årh. 2. halvdel, H. 46 cm. Fremstår m/ enkelte brugsspor.

Varenr: 6266468
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-09-2022
12:55
Projektør med LED pærer
Projektør med LED pærer og ny el, sammenklappeligt stel, H. 190 cm. Ø. 51,5 cm. Brugsspor samt rust.

Varenr: 6216463
DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-09-2022
13:13
DKK 3.200
Poul Henningsen. Pendel 'Koglen', børstet stål, Ø 72 cm
Poul Henningsen 1894-1967. Pendel 'Koglen' med 72 blade af børstet stål, placeret på 12 buer i forkromet stål. Komplet med fatningshus i forkromet aluminium, wireophæng, hvid stofledning, ophængstrisse samt baldakin. Formgivet 1957-1959 til Langeliniepavillonen i København. Fremstillet hos Louis ...

Varenr: 6270400
DKK 35.000 DK, Kolding, Platinvej 29-09-2022
14:20
DKK 27.000
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, Brun læder, 2017, certifikat
Arne Jacobsen (1902-1971). Kontorstol model 3291 'Oxford'. Armlæn af forkromet aluminium, fempasfod med hjul med stålkappe, højdejusterbar skal med vip af lamineret formpresset træ, betrukket med brun læder. Fremstillet af Fritz Hansen, 2017 med tilhørende certifikat H. 97 cm. Sæde H. 22/56 cm. ...

Varenr: 6268401
DKK 11.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
14:21
DKK 8.000
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Pendel model 'PH 4½-4'
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Pendel model 'PH 4½-4' med skærme af hvidt opalglas samt fatningshus af forkromet metal. Ø. 45 cm. Udført hos Louis Poulsen, model 'PH 4½-4'. Fremstår usamlet med brugsspor. Proveniens: Østre Landsret. Bernstorffs Palæ. København.

Varenr: 6276721
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-09-2022
17:08
DKK 3.600
To bordlamper med flexarm 1970/80erne(2)
To bordlamper med flexarm 1970/80erne. Metal og plast.H. ca. 32 og 39 cm. Fremstår med brugsspor, afskalning af maling.(2)

Varenr: 6276649
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-09-2022
17:45
Louis Poulsen. Badmintonpendel, hvide (2)
Louis Poulsen. Badmintonpendel, 1950'erne. Overskærm samt underskærm af lakeret metal. Ø 40 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2)

Varenr: 6271597
DKK 1.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-09-2022
18:31
DKK 1.200
Orrefors loftspendel 1950'erne
Orrefors loftspendel med stamme af messing og glas, dobbelt skærmsæt også af glas, 6 indvendige lyskilder. H. 50 cm Ø 55 cm. 1950'erne. Brugsspor.

Varenr: 6225537
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-09-2022
18:39
Lumega Homes. Pendel. Model Dagny - Smokey Grey. Ø 20 cm
Lumega Homes. Pendel af glas. Model Dagny - Farve Smokey Grey. Ø 20 cm. E27 fatning, Lyskilde medfølger ikke. Philips HUE kompatibel. Fremstår i original emballage. Modelfoto.

Varenr: 6233787

DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-09-2022
19:11
Poul Henningsen. Fire PH4 pendler (4)
Poul Henningsen. Fire PH4 pendler af hvidlakeret metal med orange kontrast. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 40 cm. Fremstår med brugsspor, ridser, lettere skævhed, mangler bundskærme samt fatning / ledning. (4)

Varenr: 6272920
DKK 1.500 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-09-2022
19:15
Bent Karlby. Væglampe, model Gothic Wall II
Bent Karlby. Væglampe med skærme af messing. Formgivet i 1970. Fremstillet hos Lyfa, model Gothic Wall II. H. 28 B. 10,4 D. 10,6 cm. Udstillingsmodel. Modelfotos. Fremstår med minimale håndteringsspor, afkortet ledning.

Varenr: 6257563
DKK 2.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-09-2022
19:16
Sven Middelboe. Pendel model Verona 720, messing
Sven Middelboe. Pendel med otte skærme af messing. Formgivet i 1968. Fremstillet hos Lyfa, model Verona 720. H 45,9 x Ø 72 cm. Udstillingsmodel. Fremstår i brudt original emballage, minimale håndteringsspor foruden ridser på ene skærm (se billede).

Varenr: 6257596
DKK 38.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-09-2022
19:20
DKK 29.000
Arne Jacobsen. AJ væglampe
Arne Jacobsen (1902-1971). AJ væglampe af sortlakeret metal, skærm H. 24 cm. Formgivet i 1957. Fremstillet hos Louis Poulsen.

Varenr: 6261593
DKK 3.400 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-09-2022
19:25
Poul Henningsen. 'Koglen', pendel af kobber, Ø 72 cm.
Poul Henningsen 1894-1967. 'Koglen', pendel med 72 blade af kobber, placeret på 12 buer i forkromet stål. Komplet med fatningshus i forkromet aluminium, wireophæng, ophængstrisse samt baldakin. Formgivet 1957-1959 til Langeliniepavillonen i København. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 72 ...

Varenr: 6195071
DKK 48.000 DK, Kolding, Platinvej 29-09-2022
19:37
DKK 36.000
Et par italienske loftslamper i glas og stål fra 70'erne (2)
Et par italienske loftslamper i glas og stål fra 70'erne. Med 5 lyskilder i hver lampe. H. ca. 27 cm, Ø 30 cm. Fremstår med lette brugsspor (2)

Varenr: 6207216
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
19:44
DKK 5.600
Napako. Bordlampe i krom fra 30/40'erne
Napako. Bordlampe i krom fra 30/40'erne. H. 25 cm. Fremstillet af Napako, Tjekkiet med stempel i bund. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6257229
DKK 1.800 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
19:45
Dansk lampeproducent. Justerbar gulvlampe
Dansk lampearkitekt. Gulvlampe med justerbart stel af forkomet metal, firpasfod samt skærm. H. H. 121 cm. x Ø. 40 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6267198
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-09-2022
19:45
Mazzega. Halvmåneformet væglampe af hvidt muranoglas
Mazzega. Halvmåneformet væglampe af hvidt muranoglas. 1 lyskilde. H. 25 cm, B. 34 cm. Fremstillet af Mazzega, Venedig, Italien med mærkat herfra. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6234065
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
19:46
Doria. Pendel fra 70'erne i grå-blå glas
Doria. Pendel fra 70'erne i matteret grå-blå glas og forkromet metal. Ø ca. 28 cm. H. incl. baldakin ca. 85 cm. Fremstillet af Doria Leuchten, Tyskland. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6172590
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
19:46
DKK 3.600
Cristal Art. Loftslampe i glas og metal.
Cristal Art. Loftslampe i blå glas og metal med 4 lyskilder. L. 29 cm, B. 29 cm, D. ca. 11 cm. Fremstillet af Cristal Art, Italien. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6145862
DKK 7.800 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
19:46
Josef Hurka. Bordlampe fra 60/70'erne, model 1636
Josef Hurka. Bordlampe fra 60/70'erne af grå og gullakeret stål. h. 40 cm. Fremstillet af Napako, Tjekkiet. Fremstår nyrenoveret.

Varenr: 6257210
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
19:47
Stephan Tabery. Bordlampe i rød/hvid glas fra 60/70'erne
Stephan Tabery. Bordlampe i rød/hvid glas på bundplade af messing. H. 26 cm, Ø ca. 24 cm. Fremstillet af Odd Jihlava, Tjekkiet. Fremstår med få brugsspor.

Varenr: 6257087
DKK 3.400 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
19:47
Frantisek Anyz. Bordlampe af forkromet stål fra 30'erne
Frantisek Anyz. Bordlampe af forkromet stål og bejdset træ. H. 42 cm. Fremstillet i 1930'erne. Mærket FAB Czechoslovakia. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, overfladerust.

Varenr: 6267566
19:48
Et par flamske bordlamper fra 70'erne
Et par flamske bordlamper fra 70'erne i guld og sortfarvet messing, prydet med ørne. H. 75 cm, B. ca. 18 cm. Uden skærme. Fremstår med få brugsspor (2)

Varenr: 6194125
DKK 17.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
19:48
DKK 13.000
Vilhelm Lauritzen. Gulvlampe, model VL 38
Vilhelm Lauritzen. Gulvlampe, model VL 38 i børstet messing, hvid skærm af pulverlakeret metal, fod af aluminium. Fremstillet i slut 30'erne til Radiohuset i København. Fremstillet af Louis Poulsen. H. 120 cm. I original uåbnet emballage.

Varenr: 6237508
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
19:48
Kaiser. Væglampe i matteret glas fra 70'erne

Varenr: 6100733
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
19:49
Daum. Fransk bordlampe fra 70'erne i glas
Daum. Fransk bordlampe fra 70'erne i glas. H. 27 cm, B. 14 cm, D. 3 cm. Signeret Daum. Fremstillet af Daum, Nancy, Frankrig. Uden skærm. Fremstår med få brugsspor.

Varenr: 6194129
DKK 4.800 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
19:49
DKK 3.800
Dansk lampeproducent. Pendel af hvidt glas og forkromet metal
Dansk lampeproducent. Pendel af hvidt glas og forkromet metal. Ø ca. 24 cm, H. 44 cm. Fremstår med få brugsspor.

Varenr: 6237496
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-09-2022
19:49
Simon P. Henningsen for Lyfa. Pendel, model Divan 2 - 550, messing
Simon P. Henningsen. Pendel af massiv messing. Formgivet i 1962. Fremstillet hos Lyfa model Divan 2 - 550. H 71,8 x W 55 x D 55 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med lettere håndteringsspor.

Varenr: 6257342
DKK 28.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-09-2022
19:50
DKK 22.000
12345...18»