Vurdering
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
12345...17»   Varer pr. side   502 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Stor gulvlampe / spotlight af metal.
Stor gulvlampe / spotlight af metal, højdejusterbare ben af træ. H. 192 cm, B. ca. 102 cm. Ben kan foldes sammen. (modelfotos)(2 kasser)

Varenr: 6125926

DKK 2.200 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-01-2022
17:02
DKK 1.300
Alfred Homann for Louis Poulsen, seks M2 udendørs væglamper (6)
Alfred Homann for Louis Poulsen, M2 udendørs væglamper af hvidlakeret aluminium, H. 20 B. 24 cm. plastskærme mangler. Brugsspor (6)

Varenr: 6147418
DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-01-2022
17:16
Design By Us Sheik Arab gulvlampe
Design By Us

 DKK 6.590,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Verner Panton. 'Panthella' bordlampe
Verner Panton. 'Panthella' bordlampe af hvidt akrylplast. Formgivet i 1971. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 55 cm, Ø. 40 cm. Fremstår med brugsspor, herunder gulnet stel.

Varenr: 6146881
17:37
DKK 1.300
Jo Hammerborg, E/lite m.fl. En samling på otte lamper (8)
Jo Hammerborg, E/lite m.fl. En samling på otte lamper bestående af: Jo Hammerborg for Fog og Mørup. Hercules pendel af messing med messing lakeret skærm, hæve/sænke træk, hvidlakeret inderside. Ø 42 cm. Fremstillet hos Fog&Mørup Pendel af gul lakeret metal, hæve/sænke træk, hvidlakeret ...

Varenr: 6140640
DKK 2.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-01-2022
17:38
DKK 1.200
To sortlakerede pendler (2)
To pendler, hver med fem sortlakerede skærme, indv. hvid, H. 20 cm, Ø 18 cm. Fremstår med brugsspor, spredte små afskalninger på kanter. (2)

Varenr: 6126830
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-01-2022
18:28
Par Drop Pendant, opalhvid mundblæst glas (2)
Drop Pendant, opalhvid dråpeformet mundblæst glas. H. 58 cm Ø 22 cm. Modelfoto (2)

Varenr: 6148516

DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-01-2022
18:29
Less gulvlampe af messing
Less gulvlampe af mat messing med afbryder Højde 150 cm. Stor fatning (pærer medfølger ikke). Fremstår ubrugt i original emballage.

Varenr: 6147931

18:31
Par bordlamper, model Teo (2)
Par Teo bordlamper af metal og træ, sort stofskærm og sort stofledning. Stor fatning. H. 60cm. (2)

Varenr: 6148246

18:31
Design By Us Punk Deluxe bordlampe
Design By Us

 DKK 4.890,00
NYHED LAURITZshop

Svend Aage Holm Sørensen, 'kogle' pendel af flammeskåret messing
Svend Aage Holm Sørensen. 'Kogle' pendel / loftlampe med blade af flammeskåret messing, kædeophæng og original baldakin. Ø. 45 cm. 1960/70'erne. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6147394
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-01-2022
18:37
DKK 2.800
Seeddesign. Tre Smooth pendler, sort (3)
Tre Smooth pendler fra Seeddesign. Sort blank metal, sort stofledning. Stor fatning. H. 23 cm Ø 18cm. Fremstår i original emballage. Modelfoto (3)

Varenr: 6148551

18:39
Louis Poulsen. Bordlampe, model 'NJP'. 'White'
Louis Poulsen. Bordlampe, model 'NJP'. Designet af Oki Sato fra det japanske designstudie Nendo. Fod og base af stål, arme og lampehoved af aluminium, LED 2700k lyskilde. Længde på led 48 cm + 48 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. Mindre ridser forekommer. NB. modelfoto

Varenr: 6147959
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-01-2022
18:45
Væglamper el. uplight, mrk. Lumi Mod Italia, 1900-tallets slutning (10)
Væglamper el. uplight lamper, blå skærme (ridser el. chip) / lakeret metal, mrk. Lumi Mod Italia, 20. Årh. slutning, H.13,5 cm, B. 35 cm. Brugsspor bl.a. løse skærme, ridser m.m. (10)

Varenr: 6133121
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-01-2022
18:51
Bordlamper bl.a. Le Dauphin / Anne Just, 1900-tallets 2. halvdel (2)
Bordlamper bl.a. Le Dauphin / Anne Just, 20. Årh. 2. halvdel, skærme medfølger, H. inkl. skærme ca. 45-59 cm. Brugsspor. (2)

Varenr: 6122485
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-01-2022
19:00
Luxo. Gulvlampe af sortlakeret metal, model Luna
Luxo. Gulvlampe af sortlakeret metal, model Luna H. 110 cm. Fremstår med brugsspor. Proveniens: Østre Landsret. Bernstorffs Palæ. København.

Varenr: 6147537
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2022
19:02
DKK 700
Louis Poulsen. Toldbod 155 udendørs væglampe
Louis Poulsen. Toldbod 155 udendørs væglampe af grålig pulverlakeret aluminium, Ø. 15 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen, model toldbod. Fremstår med minimale brugsspor.

Varenr: 6148038
DKK 3.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-01-2022
19:10
Lyfa. Sakselampe af eg.
Lyfa. Sakselampe af egetræ 1960'erne. H. 36 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6146728
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-01-2022
19:20
Design By Us

 DKK 6.590,00
NYHED LAURITZshop

Cosack. Loftlampe
Cosack. Loftlampe af forkromet metal. Ø 75 cm. H. 22 cm. Brugsspor.

Varenr: 6141112
DKK 2.600 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-01-2022
19:24
Jacobsen for Luxo. Seks arkitektlamper / bordlamper (6)
Jacobsen for Luxo. Seks arkitektlamper / bordlamper i sortlakeret metal. Justerbar højde samt drejbar, monteret løst på fod af støbejern. Fremstår med brugsspor i varierende stand, ridser og mærker, buler på skærme samt fødder kan forekomme. Fejl og mangler kan forekomme. Lauritz.com indestår ...

Varenr: 6137243
DKK 1.200 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-01-2022
19:26
DKK 650
Tre Primo loftslamper. Seeddesing. Sort (3)
Tre Primo loftslamper. Seeddesign. Skærm af sort mundblæst glas, underskærm af forkromet metal, sort stofledning, stor fatning. Ø 25 cm. Fremstår i original indpakning. Modelfoto (3)

Varenr: 6148140

DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 22-01-2022
19:30
Less Longpendant loftslampe
Less Longpendant loftslamper af mat messing. Længde 80 cm. Bruger 6 pærer med stor fatning (medfølger ikke). Fremstår ubrugt i original emballage.

Varenr: 6148121

19:32
Poul Henningsen, PH 4½ bordlampe
Poul Henningsen, PH 4½ bordlampe af forkromet metal, skærmsæt af hvid opalglas, afbryder på foden. H. 55, Ø. 45 cm. Almindelige brugsspor og patina. Denne vare er en del af en udsøgt temaauktion over eksklusive møbler og lamper Se og byd på alle værkerne her.

Varenr: 6147691
DKK 10.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2022
19:33
DKK 6.400
Ubekendt lampeproducent. Ottearmet loftkrone
Ubekendt lampeproducent. Ottearmet loftkrone med stel af forkromet metal, monteret med cylinder af lysglas. Ø. 60 H. 195 cm. Fremstår med lettere brugsspor.

Varenr: 6147846
19:37
Fog & Mørup. Tulipan lysekrone med 21 arme
Fog & Mørup. Tulipan lysekrone med 21 arme i treetager, stel af patineret messing og skærme af opalglas. H.78 cm, Ø. ca. 60 cm. Aldersrelateret stand, enkelte spidser på skærmene med mikrochip.

Varenr: 6147340
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-01-2022
19:37
Louise Campbell. Pendel, model Cambell 210
Louise Campbell. Pendel af mundblæst glas med optiske striber af sandblæst glas Ø 21 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen, model Campell 210. Minimale brugsspor.

Varenr: 6133410
DKK 2.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 22-01-2022
19:42
Design By Us Harakiri lysekrone
Design By Us

 DKK 40.690,00
NYHED LAURITZshop

Louis Poulsen. Bordlampe, model 'NJP' 'Black'

Varenr: 6126738
19:45
Samling Le Klint skærme (12)
Samling på fem Le Klint skærme og 7 skærmholdere. Brugsspor, snavs og buler. (12)

Varenr: 6148366
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-01-2022
19:47
DKK 850
Venini. 'Globe' Et par pendler i Muranoglas (2)
Venini. 'Globe' Et par pendler i Muranoglas af hvid stribet glas, med messing farvet metal montering. Ø 40 cm. (2)

Varenr: 6144980
DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-01-2022
19:48
Vilhelm Lauritzen. Radiohuspendel
Vilhelm Lauritzen. Radiohus pendel af hvidt opalglas med montering af messing. Fremstillet hos Louis Poulsen. 1950'erne. Ø 30 cm. Fremstår med brugsspor samt anløb på messing. Proveniens: Østre Landsret. Bernstorffs Palæ. København.

Varenr: 6147521
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2022
19:51
Fire loftslamper fra Københavns Hovedbanegård(4)
Fire loftslamper fra Københavns Hovedbanegård. Brunlakeret metal, senere ombygget til LED lyskilde. H. 41 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, fugleklatter. Fejl og mangler må påregnes.(4)

Varenr: 6142667
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2022
19:53
Paavo Tynell for Gubi. A1965 Par pendler, messing (2)
Paavo Tynell for Gubi. A1965 Par pendler af messing. H. 26 cm. Ø. 46 cm. Original emballage. Fremstår med minimale brugsspor. (2)

Varenr: 6147448
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-01-2022
19:53
12345...17»