Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 20  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ljuskrona 1800-tal nyrokoko
LJUSKRONA, förgylld brons, 1800-talets andra hälft, nyrokoko, för fyra ljus, dekor i form av vinrankor, behängd med prismor, höjd ca 55 cm
Varenr: 5003459
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
18:12:00
Se mere
Claus Bonderup & Torsten Thorup, semipendel for Gubi, messing. Ø.60cm.
Claus Bonderup & Torsten Thorup for Gubi, semipendel, farve: messing. Ø. 60 cm. Modelfotos. I original emballage. Udstillingsmodel. Kan fremstå med enkelte ridser og mærker.
Varenr: 4793087

DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
18:18:00
Skomakarlampa
SKOMAKARLAMPA, vitt glas och mässing, höj- och sänkbar, porslinstrissor, diameter ca 28 cm
Varenr: 5003461
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
18:18:00
Se mere
Golvlampa
GOLVLAMPA, samtida, 2 ljuskällor, mässing, skärmar av svartlackerad plåt, höjd ca 182 cm
Varenr: 5003466
DKK 6.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
18:33:00
Se mere
Pendel af opalglas. 1930'erne.
Pendel af opalglas Ø 30 cm ex fatning. Fremstår m/ brugsspor bl.a. på fatning, lauritz.com indestår ikke for funktionalitet.
Varenr: 5005666
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-05-2018
18:34:00
Tischleuchte, 60er/70er Jahre
Tischleuchte, 60er/70er Jahre Transparenter Schaft und Metall- Schirm und Fuß, weiß lackiert. Gebrauchsspuren, teils kleine Lackfehlstellen. Maße ca: Ø 58 cm, H. 68 cm.
Varenr: 4968265
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-05-2018
18:35:00
DKK 298
Kay Boeck-Hansen og Jørgen Stærmose for Lyfa, Seks Loft-/væglamper (6)
Kay Boeck-Hansen og Jørgen Stærmose for Lyfa. Seks 'Lundtofte armaturet', lakeret metal med hvidt glas, H. 9 cm, Ø. 46 cm. Fremstår med mærker, pletter samt enkle med rust. Modelfoto. (6)
Varenr: 4901425
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
19:00:00
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik for NORR11. Fire pendler Anna, Hvid (4)
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik for NORR11. Fire pendler Anna, Hvidlakeret. H. 14 cm. Ø. 12 cm. Hvid stofledning. Fremstillet af Norr11. Original emballage. Modelfoto. (4)
Varenr: 5006418

19:02:00
Rød loftspendel
Loftspendel af rødt glas. Ø 47 cm, H 11 cm. Monteret med hejsesystem.
Varenr: 4999533
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2018
19:06:00
Claus Bonderup og Torsten Thorup. Semi pendel, Ø 70 cm
Claus Bonderup og Torsten Thorup. Trompet pendel af guldbelagt aluminium, indvendig hvidmalet , Ø 60 cm. Fremstillet hos Fog og Mørup, model Semi-pendel. Fremstår med brugsspor,
Varenr: 5003207
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
19:09:00
DKK 900
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik for NORR11. To pendler model Cylinder Four, Hvid (2)
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik. To pendler model Cylinder Four. Stofbetrukket cylinder med wireophæng. Fremstillet af NORR11. Fatning til max 60 watt. Lampemål/Cylindermål: H. 72,5 cm. Ø 40 cm. Fremstår i emballage (2) Obs. modelfoto
Varenr: 4969995

19:10:00
Appliquer Louis XVI-stil
APPLIQUER, 1 par, 1800-talets slut, Louis XVI-stil, förgylld brons, dekor av blomster och bladgirlanger, krönta av pilkoger samt fackla, höjd ca 42 cm
Varenr: 5003479
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
19:10:00
Se mere
Deckenleuchte / Hängeleuchte, Teak, Stoff, (2)
Deckenleuchte, Domus, Schaft aus Teak, Lampenschirm aus weiß / beigefarbenem Stoff. Maße ca: D. 58 cm. Gebrauchsspuren. (2)
Varenr: 4935844
19:12:00
DKK 298
Peter Behrens (tilskrevet) fremstillet hos Siemens & Schuckert, loftslampe, 1920'erne
Peter Behrens (tilskrevet) fremstillet hos Siemens & Schuckert, loftslampe, 1920'erne. Stort lampekorpus, delvist opalglas, delvist satineret glas med metalringe til fiksering, med keramikfatning indvendigt. Med producentbetegnelse i glasset. Stænger af lakeret stål. Fremstår i aldersrelateret ...
Varenr: 4977260
DKK 3.722 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-05-2018
19:16:00
DKK 1.861
Simon Henningsen, Tivolilampe:Divan II pendel
Simon P. Henningsen. Tivoli pendel af forkromet og lakeret metal. Formgivet i 1962 til Divan 2 i Tivoli. Fremstillet hos Lyfa. Lampen er ikke længere i produktion. H. 32, Ø. 23 cm. med brugsspor
Varenr: 5004039
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
19:16:00
DKK 3.400
Christian Hvidt for Le Klint. Et par bordlamper model 305 i messing (2)
Christian Hvidt for Le Klint, et par bordlamper af messing model 305. H. 34 Ø. 21 cm. Der medfølger ikke skærme. (2)
Varenr: 5003077
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
19:16:00
DKK 700
Lysekrone i empirestil, ca. 1900
Lysekrone i empirestil af forgyldt patineret bronze, . Inderside og svungne arme, monteret til elektriske lys. Ca. 1900. H. 90, Ø 56 cm. Fremstår med brugsspor, lyskilder med afslag.
Varenr: 4988550
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
19:17:00
Pendel, Arne Jacobsen 1902-1971
Pendel, Arne Jacobsen 1902-1971. AJ-Pendel med skærm af lys grålakeret metal. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor,
Varenr: 5004035
DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-05-2018
19:19:00
DKK 1.300
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik for NORR11. Fire pendler Ida, Hvid (4)
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik for NORR11. Fire pendler Ida, hvidlakeret. H. 14 cm. Ø. 14,5 cm. Hvid stofledning. Fremstillet af Norr11. Original emballage. Modelfoto. (4)
Varenr: 5006449

19:20:00
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik for NORR11. Fire pendler Emma, Hvid (4)
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik for NORR11. Fire pendler Emma, hvidlakeret. H. 14 cm. Ø. 18 cm. Hvid stofledning. Fremstillet af Norr11. Original emballage. Modelfoto. (4)
Varenr: 5006463

19:24:00
Poul Henningsen. PH-5 pendel
Poul Henningsen 1894-1967. PH 50 pendel med skærme af rødlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm.Med brugsspor.
Varenr: 5004045
19:27:00
DKK 850
Christian Dell, Anders Pehrson, mm. Samling bordlamper (3)
Tre bordlamper. Christian Dell. Kaiser Idell, bordlampe af senere uoriginal mat sortlakeret metal. H. 45 cm. Formgivet i tilknytning til Bauhaus i 1930'erne. Fremstår med defekt fod. Tube Bordlampe af rødlakeret pålastik. Design Anders Pehrson for Ateljé Lyktan, 1965. H. 41 L. ca. 87 cm. ...
Varenr: 5002378
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
19:27:00
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik for NORR11. Fire pendler Emma, sort (4)
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik for NORR11. Fire pendler Emma, sortlakeret. H. 14 cm. Ø. 18 cm. Sort stofledning. Fremstillet af Norr11. Original emballage. Modelfoto. (4)
Varenr: 5006476

19:28:00
Poul Henningsen. PH-5 pendel
Poul Henningsen 1894-1967. PH 50 pendel med skærme af hvidlakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm.Med brugsspor.
Varenr: 5004047
DKK 1.100 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
19:29:00
Holmegaard pendler (2)
Holmegaard pendler i hvid opalglas, modellerne Mandarin samt Etude. Begge med ophæng, ect. Ø.39-42 cm.Brugsslitage.(2)
Varenr: 5001292
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-05-2018
19:30:00
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik for NORR11. Pendel ' Family' Hvid
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik for NORR11. Pendel lampesættet Family består af lamperne Anna, Emma og Ida, der har tre forskellige størrelser. Lampeskærmene er hvidmalet aluminium. I original emballage. Modelfoto.
Varenr: 5006492

19:34:00
Kristallhängelampen - Konvolut (4)
Kristallhängelampen - Konvolut (4), elektrifiziertMaterial = Messing/Glas 1 x Länge ca. 24,5 cm x Durchmesser ca. 13 cm 1 x Länge ca. 26 cm x Durchmesser ca. 10 cm 1 x Länge ca. 54,5 cm mit Aufhängung x Durchmesser ca. 21 cm 1 x Länge ca. 65 cm x Durchmesser ca. 12 cm (einzelne kleine ...
Varenr: 4962680
19:35:00
DKK 1.042
Tischlampe, Floris Fiedeldij für Artimeta, 1950er
Floris Fiedeldij für Artimeta, Entwurf 1950er Jahre Niederlande, höhenverstellbar, emaillierter Schirm mit perforiertem Rand und schwarzem Metallfuß, leichte altersgemäße Gebrauchsspuren, H. 37,5-46,5 cm
Varenr: 5003619
DKK 2.605 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
19:38:00
DKK 1.042
Par italienske industripendler af mærket ´iguzzini´ (2)
Par iguzzini industripendler af aluminium, skærm af plast. H. 39,5 cm, Ø 41 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (2)
Varenr: 4861331
19:39:00
Simon P. Henningsen. Tivoli pendel
Simon P. Henningsen. Tivoli pendel af forkromet og lakeret metal. Formgivet i 1962 til Divan 2 i Tivoli. Fremstillet hos Lyfa. Lampen er ikke længere i produktion. H. 32 Ø 23 cm.
Varenr: 5003707
19:39:00
DKK 3.800
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 20  >>