Kategori  Vurdering
12345...29» ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Pendler, antik messing, inkl. pærer, model Ohio (3)
3 pendler med sort ledning, model Ohio, fatning af antik messing med rund pære, Ø. 12,5 cm. Fremstår ubrugte & i org. emb. (3)Vedr. forsendelse garanteres ikke for pærens stand.Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte ...
Varenr: 5555594

DKK 1.300 DK, Odense, Kratholmvej 26-01-2020
09:19:00
Bordslampa/jordglob
BORDSLAMPA i form av jordglod, omkring mitten av 1900-talet, fot i svartlackerat trä, detalj i plåt, höjd ca 43. . Ingår i temaauktionen Light up the dark
Varenr: 5564732
DKK 1.069 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26-01-2020
10:05:00
Se mere
Ljuskrona med prismor
LJUSKRONA, med prismor, omkring 1900-talets första del, höjd 55, diameter 55 cm
Varenr: 5564740
DKK 1.426 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-01-2020
10:13:00
Se mere
Golvlampa
GOLVLAMPA, 1980/90-tal, etikettmärkt Galleri Import, höjd ca 203 cm
Varenr: 5564756
DKK 1.426 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26-01-2020
10:29:00
Se mere
Thomas Holst Madsen. Bell+, loftlampe i hvid
Thomas Holst Madsen. Bell+ loftlampe i hvid, skærm af hvidlakeret metal, egetræs stav, med vippe-funktion H: 70 cm. Ø: 70 cm. Udstillingsmodel
Varenr: 5545886

DKK 6.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 26-01-2020
10:29:09
DKK 700
Lampeproducent. Væglamper (3)
Lampeproducent. Væglamper med skærme af hvidlakeret metal, sortlakeret montage med skrueklemme. Skærme 21 x 13 x 13 cm. (3)
Varenr: 5551225
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 15 26-01-2020
10:29:39
Garder
GARDER, taklampa, Norge, etikettmärkt, kopparplåt, plastraster, diameter 40 cm, höjd ca 18 cm
Varenr: 5564772
DKK 1.069 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 26-01-2020
11:04:00
Se mere
Ljuskrona rokokostil
LJUSKRONA, 1900-talets första hälft, rokokostil, för 6 ljus, stomme i mässing, behängd med olikslipade delvis rökfärgade prismor, klotet graverat AH, höjd ca 75, diameter 48 cm
Varenr: 5564773
DKK 3.565 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-01-2020
11:05:00
Se mere
Bordslampa
BORDSLAMPA, Inka, Tilgmans keramik, skärm i bast höjd (utan skärm) ca 40 cm
Varenr: 5564779
11:11:00
Se mere
Ljuslyktor 3 st Bertil Vallien
LJUSLYKTOR, 3 st, varav en Bertil Vallien, nr 101, Boda, stomme i smide samt förgulld smide, glas, 1900-talets andra hälft, höjd ca 16-20 cm
Varenr: 5564787
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 26-01-2020
11:19:00
Se mere
Lysekrone m/ prismer, 1900-tallets 2. halvdel
Lysekrone m/ prismer, 6-armet til el, 20. Årh. 2. halvdel, Ø 50, H. 70 cm. Brugsspor.
Varenr: 5548480
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-01-2020
11:24:00
Poul Henningsen. Vintage Koglen i kobber. Ø. 60 cm. Tidlig model med håndtag
Poul Henningsen 1894-1967. Pendel Koglen med 72 blade i massiv kobber placeret på 12 buer i forkromet stål. Med fatningshus, wireophæng og hvid stofledning. Formgivet 1957- 1959 til Langeliniepavillonen i København. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 60 cm. Fremstår med aldersrelateret patina, ...
Varenr: 5534771
DKK 38.000 DK, Kolding, Trianglen 26-01-2020
11:29:00
DKK 19.000
Bordslampa
BORDSLAMPA, 1960/70-tal, böjbar, lackerad metall, höjd ca 39 cm
Varenr: 5564803
11:35:00
Se mere
Vägglampor 1 par
KLASSISKA LYKTOR, vägglampor 1 par, 1900-talets andra hälft, typ 320, mässing, för lampor vardera, etikettmärkta, ca 27x25 cm
Varenr: 5564807
DKK 1.069 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-01-2020
11:39:00
Se mere
Isao Hosoe for Luxo. Fem bordlamper, model Heron. (5)
Isao Hosoe for Luxo. Fem bordlamper, model Heron med justerbar stel. Stel i plast og metal. Max højde: 65 cm. Lette brugsspor. (5)
Varenr: 5565654
DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-01-2020
11:52:04
Bordslampa Svenskt tenn
JOSEF FRANK, bordslampa, Firma Svenskt Tenn, modellnummer 2332, formgiven 1932, även kallad toalettbordslampan, höjd inklusive skärm ca 62 cm
Varenr: 5564809
DKK 1.782 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 26-01-2020
12:00:00
Se mere
Golvlampa "Skarabé" Ateljé Lyktan
GOLVLAMPA, "Skarabé", design Ateljé Lyktan, vitlackerad, höjd 120 cm
Varenr: 5564816
DKK 1.069 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 26-01-2020
12:07:00
Se mere
Achille Castiglioni og Pio Manzu for Flos. Parentesi - ekstra element m/dæmper
Achille Castiglioni og Pio Manzu for Flos. Parentesi - ekstra element m/dæmper. Wire og pære samt ophæng og fod medfølger ikke. Modelfoto. Original emballage, åbnet. Vejledende udsalgspris 1.299 DKK. Denne vare er en del af en auktion over eksklusive designmøbler, belysning og boligtilbehør...
Varenr: 5565545

DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2020
12:13:00
DKK 500
Bordslampa
BORDSLAMPA, 1960/70-tal, mässingsplåt, vitlackerad insida, topplatta i glas, diameter 40 cm, höjd ca 40 cm
Varenr: 5564826
12:17:00
Se mere
Taklampa
TAKLAMPA, 1900-talets första hälft, glasglob med kromad stång, höjd ca 51 cm
Varenr: 5564837
12:28:00
Se mere
NORR1Design House. Pendel model Magasin Pendel, mørkegrå
NORR11 Design House. Pendel i industrielt look model Magasin Pendel, mørkegrå pulverlakeret metal. Max 100 Watt. Fremstillet af NORR11. H. 76 cm. Ø 50 cm. Kæde til ophængning og sort stofkabel medfølger. Fremstår med ridser og brugsspor.
Varenr: 5425326
12:30:00
Pianolampa
PIANOLAMPA, 1900-talets mitt, med dekor av kvinnofigur i patinerad metall, märkt "MM 3943", längd ca 31 cm, höjd ca 20 cm
Varenr: 5564840
12:31:00
Se mere
Gemla
GEMLA, Bordslampor 2 st., snarlika, märkt Gemla 251, mässing, grå sammets skärmar, höjd inkl. skärm ca 28,5-29 cm
Varenr: 5564842
12:33:00
Se mere
Norway Says for Muuto, 3 Mhy pendler sort (3)
Norway Says for Muuto, Tre Mhy Pendant Lamp. sortlakeret aluminium med tekstil ledning. Ø 20 cm. Fremstår med små brugsspor. (3) .
Varenr: 5492540
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 26-01-2020
12:38:00
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, Fire Left or Right, natlamper med hylde, hvidlakeret metal (4)
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, Left or Right, Fire væg / natbords lamper med hylde, udført i hvidlakeret metal. Mål ca. 32x19x16 cm. Modelfotos. Fremstår med varierende brugsspor. (4)
Varenr: 5560148
DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 26-01-2020
12:54:58
Bordslampa
BORDSLAMPA, 1920/30-tal, mässing, dekoration med maskaroner, höjd ca 43 cm
Varenr: 5564850
13:00:00
Se mere
Holmegaard. P. & T. Pendler, grønt glas (2)
Holmegaard. P. & T. Pendler af grønt overfangsglas. H. 21,5 , Ø 32 cm og H. 20,5 , Ø. 21 cm. (2)
Varenr: 5564364
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-01-2020
13:00:00
Standerlamper / gulvlamper, model Young One (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ en skærm, model Young One, sort lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer.
Varenr: 5553834

DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 26-01-2020
13:03:00
Bordslampa
BORDSLAMPA. jugend, tidigt 1900-tal, smide samt kupa i grönt glas, höjd ca 40 cm
Varenr: 5564854
13:04:00
Se mere
Golvlampa
GOLVLAMPA, 1960/70-tal, mässing samt bok, tredelad fot, skärm i textil, höjd ink lämpskärm ca 143 cm
Varenr: 5564868
13:18:00
Se mere
12345...29»