Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 20  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Flemming Agger for Le Klint. Et par standerlamper, model 368 (2)
Flemming Agger for Le Klint. Et par standerlamper, model 368 af hvidlakeret metal med plisseret skærme. H. 145 cm. Fremstår med brugsspor, buler på skærme, gulnet ved montage, en manglende skrue. (2)
Varenr: 5004808
DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-05-2018
11:35:35
DKK 650
Par Tempo loftslamper. Seeddesign. Mundblæst rødt glas
Par Tempo loftslamper. Seeddesign. Mundblæst rødt glas, metalholder. Stor fatning. Ø 26 cm. Modelfoto (2)
Varenr: 4992255

DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-05-2018
11:49:48
Sonate, Seeddesign, sort pendel
Sonate pendel, Seeddesign. Stål og sort nylon. 3 pærer medfølger. L. 120 cm.
Varenr: 4992253

11:51:09
Damo bordlampe i mat sort metal Denne vare er sat til omsalg under nyt varenummer 4834873
Damo bordlampe I mat sort metal, med afbryder og drejbar skærm, Højde 48 cm. Diameter 38 cm. 2 x 60w E27-fatning (stor) m/ afbryder. Modelfoto.
Varenr: 4992236

11:56:15
Neo Clear, loftslampe (2)
Neo Clear loftslampe. Ø 40 cm. Stor fatning. Modelfoto (2)
Varenr: 4992248

12:08:04
DKK 900
Adriano Rachele, Model Veli large for Slamp
ADRIANO RACHELE, taklampa, Model Veli Large för Slamp, modellen erhöll Red Dot Design Award år 2012, vit plast, etikettmärkt, höjd ca 47, diameter ca 51 cm
Varenr: 5004431
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-05-2018
12:20:00
Se mere
Takarmaturer 1 par metall 1900-talets andra hälf
TAKARMATURER, 1 par, metall, 1900-talets andra hälft, i form av palmblad, vitmålade, fem ljusarmar, höjd ca 50 cm
Varenr: 5004433
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
12:28:00
Se mere
Art deco lamper af bronze (2)
Lamper fra art deco-periodens start, udført af bronze. Hver lampe har tre lyskilder, fatning E14. Mål ca.: H. 41 cm, Ø 30 cm. Lamperne fremstår i aldersrelateret stand med brugsspor og afslag, lampeskærmene skal udskiftes. (2)
Varenr: 4966007
DKK 3.722 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-05-2018
12:55:00
DKK 595
Et par olielamper, G.V. Harnisch Efterfølger af Messing (2)
Et par olielamper, G.V. Harnisch Efterfølger grundlagt 1841, af Messing, nr. 25026 og 24553 til vægmontering. H. 34 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 5004082
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2018
13:15:00
Takampel Frankrike Art Deco
H. PETITOT, takampel, Frankrike, Art Déco, gjutet gultonat glas med geometrisk reliefdekor, metallfäste, en ljuspunkt, signerad i glasmassan H. PETITOT, FRANCE, diameter 44,5, höjd 58 cm. HISTORIK . H. Petitot var en lampfabrik verksam i Paris mellan 1914-1938
Varenr: 5004451
DKK 3.861 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
13:48:00
Se mere
Lanterne/Lamper med ophæng til væg (2)
Lanterne/Lamper med ophæng til væg H, 45. B, 16,5 cm. fremstår med kraftige brugsspor (2)
Varenr: 4995642
14:01:54
Par kinesiske lamper samt lågskål (3)
To kinesiske vaser af porcelæn monteret som lamper, polykrom dekoration med figurer, fugle og kalligrafi, montering af messing. H.28 cm ex. montering. Delvis defakt montering. 1900 tallet. Dertil lågskål med samme motiv. H. 20 cm. Fremstår med Brugsspor (3)
Varenr: 5001511
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-05-2018
14:17:00
Deckenleuchte, Leinenstoff
Deckenleuchte, Schirm aus Leinen gefertigt. Höhenverstellbar über Kontergewicht aus Messing. Allgemeine Gebrauchsspuren. Maße: ø 65 cm.
Varenr: 5005101
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-05-2018
14:35:37
DKK 298
Taklampa Hans-Agne Jakobsson
HANS AGNE JAKOBSSON, takarmatur, Markaryd, stomme i mässing, kupa i klarglas med luftbubblor, etikettmärkt, kupans höjd ca 40, diameter 33 cm
Varenr: 5004461
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
14:36:00
Se mere
Ljuskrona stomme i metall 1900-talets andra hälft
LJUSKRONA, stomme i metall, 1900-talets andra hälft, behängd med prismor, sex ljusarmar, höjd 55 cm
Varenr: 5004463
14:44:00
Se mere
Claus Bonderup & Torsten Thorup, semipendel for Gubi, kobber, Ø. 60cm.
Claus Bonderup & Torsten Thorup for Gubi, semipendel, farve: kobber. Ø. 60 cm. Modelfotos, fremstår i original emballage. Udstillingsmodel. Kan fremstå med mindre ridser og mærker.
Varenr: 4794406

DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2018
14:56:00
Golvlampa
GOLVLAMPA, 1950/60-tal, med tre mjölkvita glaskupor, stomme svartlackerad metall med mässingsdetaljer, höjd ca 130 cm
Varenr: 5004469
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 23-05-2018
15:12:00
Se mere
Heiberg bordlampe af opalineglas samt bordlampe af keramik (2)
Heiberg bordlampe af hvidt opalineglas , H. inkl. fatning. 58 cm. Bordlampe af keramik med blå glassur. H. 41 cm. Begge med defekte skærmstativer. (2)
Varenr: 5005363
16:36:59
Standerlampe med tre skærme 'Trafiklys' 1950 erne.
'Trafiklys' Standerlampe med tre skærme, stamme af metal, fod af bemalet metal, 1950 erne. H. ca. 120-150 cm. Fremstår med brugsspor. Senere omlakeret med guld/bronze. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 5004364
16:50:00
DKK 450
Poul Henningsen PH5
POUL HENNINGSEN, "PH5", takarmatur, Louis Poulsen, Danmark, 1900-tal, skärmar lackerade i vitt och blått, höjd ca 28, diameter ca 50 cm
Varenr: 5004494
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 23-05-2018
17:00:00
Se mere
Less gulvlampe i mat messing
Less gulvlampe i mat messing med afbryder Højde 150 cm. Stor fatning (pærer medfølger ikke). Modelfoto.
Varenr: 4992245

17:04:00
Half Moon Seeddesign loftslampe i kobber
Half Moon loftslampe fra Seeddesign. Kobber med sort stofledning.Stor fatning. Ø 36cm. Modelfoto.
Varenr: 4992243

18:08:00
Par kinesiske lamper (2)
Par kinesiske lamper af porcelæn dekoreret med motiver med landskaber og mennesker. H. 47 cm. incl. fatning.
Varenr: 5004078
18:14:00
Arne Jacobsen. Fire Munkegaards lamper (4)
Arne Jacobsen for Louis Poulsen. Fire Munkegaards lamper med skærme af hvid opalglas. Ø. 25 cm. Modelfotos. Lamperne er af varierende stand. Fremstår med brugsspor. (4)
Varenr: 4992780
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-05-2018
18:15:00
DKK 700
Niels Rasmussen Thykier for Fog & Mørup. Bordlampe, model T3 Minor
Niels Rasmussen Thykier for Fog & Mørup. Bordlampe model T3 Minor med stamme og fod af messing med afbryder. H. 32 cm. Fremstår med brugsspor, skærm mangler.
Varenr: 4995568
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-05-2018
18:24:00
Par Luxo LED bordlamper (2)
Par Luxo LED bordlamper h. 55 cm. Drej/og vipbar. Med skrammer og ridser. (2)
Varenr: 4969693
18:25:00
Et par messinglamper Fregatten Jylland (2)
Petroleumslampe af blankpoleret messing, mrk. 'Fregatten Jylland' nr. 2220. skærmkuppel af glas med bobler. H. 60 cm. Pndel af lakeret messing med opalhvis inderskærm. H 30 cm. Ø 26 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2)
Varenr: 5004859
18:30:00
Vägglampa mässin
VÄGGLAMPA/BORDSLAMPA, wienerjugend, fot i mässing, pendelfunktion, kupa i glas, höjd ca 42 cm
Varenr: 5004516
18:32:00
Se mere
Poul Henningsen. PH5 pendel, sort
Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel med skærme af sortlakeret meta. Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår senere omlakeret med brugsspor herunder enkelte ridser.
Varenr: 5002335
DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 23-05-2018
19:00:00
DKK 1.900
Dansk lampeproducent. To standerlamper, 1960'erne (2)
Dansk lampeproducent. To standerlampe med stammer af metal med monteringer af palisander, en med justerbar arm. H. 145-155 cm. 1960'erne. Fremstår med brugsspor, begge med uoriginale skærme. (2)
Varenr: 4991522
19:04:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 20  >>