Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 27  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Vägglampetter Svenskt Tenn
SVENSKT TENN, vägglampetter, 1 par, mässing, höjd ca 17 cm, djup ca 28 cm
Varenr: 5335302
DKK 2.338 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 22-05-2019
19:57:00
Se mere
Pendler / loftlamper, inkl. pærer, model Cleveland (3)
Pendler / loftlamper inkl. pærer, model Cleveland, lakeret metal, Ø 18,5 cm, H. 30 cm. Fremstår ubrugte i org. emb.Vedr. forsendelse garanteres der ikke for pærens stand. (3) Denne vare er en del af et større konkursbo over lamper, lampeskærme og pærer. Vedrørende eftersyn så er de enkelte ...
Varenr: 5227555

DKK 1.300 DK, Odense, Kratholmvej 22-05-2019
20:00:00
Alvar Aalto. Par pendler af messing, model A 330. (2)
Alvar Aalto 1898-1976. Pendel af messing, model A 330. Formgivet i 1935 til Savoy restaurant, Helsinki. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 20 Ø 15 cm. Fremstår med naturlig patinering. (2)
Varenr: 5334426
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2019
20:00:00
DKK 5.400
Robert Hausmann. Pendel med ti lyskilder
Robert Haussmann. Pendel af forkromet metal og kunststof med ti lyskilder. H. 36 cm. Ø 52 cm. Fremstillet hos Swisslamps, 1900-tallets anden halvdel. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5336255
DKK 3.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 22-05-2019
20:02:00
DKK 1.700
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Pendel limited edition lamper,
Poul Henningsen 1894 - 1967. PH 3 ½ -3 pendel med håndlavet overskærm, mellem og underskærm i mundblæst opalglas. Fatningshus af ubehandlet kobber. Modelfotos, fremstår i original emballage. Limited edition af en af de første PH lamper, udbudt fra 1. marts 2014 – 31. maj 2014. Lampen er lavet i ...
Varenr: 5309368
DKK 10.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-05-2019
20:02:00
DKK 6.800
Robert Hausmann pendel med 15 lyskilder
Robert Hausmann. Pendel af messingfarvet metal og sort kunststof med 15 lyskilder. H. 54 cm. Ø 65 cm. Fremstillet hos Swisslamps, 1900-tallets anden halvdel. Pærer medfølger ikke. Litt. Mobilia, dec. 1966. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5336088
20:04:00
DKK 5.200
Pendler, model Mister, sand, chintz (2)
Pendler, model Mister, sand, chintz, Ø 40, H. 40 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende udleveringen. Da udleveringen af varen vil ske via et...
Varenr: 5291118

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-05-2019
20:05:00
Semi 60 taklampa
CLAUS BODERUP & TORSTEN THORUP, "Semi 60", takarmatur, Gubi, Danmark, kromad metall, invändigt lackerad, diameter ca 60 cm
Varenr: 5335187
DKK 1.169 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2019
20:06:00
Se mere
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, Fire Left or Right, natlamper med hylde, hvidlakeret metal (4)
Konstantin Slawinsky for Julian Appelius, Left or Right, Fire væg / natbords lamper med hylde, udført i hvidlakeret metal. Mål ca. 32x19x16 cm. Modelfotos. Fremstår med varierende brugsspor. (4)
Varenr: 5322793
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 22-05-2019
20:10:00
Standerlampe/ 'Bridgelampe', 1900-tallets midte
'Bridgelampe'/ standerlampe/ uplight af patineret metal, højdejusterbar H. ca. 140 - 200 cm. 1900-tallets midte. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder bl.a. ridser, mærker, steder med delvist afslidt patinering. Beslag på stammen ved teleskopfuntion sidder skævt.
Varenr: 5334199
DKK 3.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-05-2019
20:10:00
Bordlamper, model Kalini m/ sorte skærme (2)
Bordlamper, model Kalini, m/ sorte skærme, lamper af forkromet metal m.m., H. 58 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende udleveringen. Da ...
Varenr: 5247177

20:10:00
Poul Henningsen / Louis Poulsen. PH 3½-3 ravfarvet pendel. Nummerbevis
Poul Henningsen. PH 3½-3 ravfarvet pendel. Skærme af mundblæst, ravfarvet trelags glas med blank yderside og sandblæst inderside. Ophæng af messing med mørk brun tekstilledning. Hvid og sort baldakin. Ø. 33 cm. Modelfotos.
Varenr: 5327692

DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-05-2019
20:11:00
DKK 9.200
Poul Henningsen. Par PH4 pendler, hvide (2)
Poul Henningsen. Par PH4 pendler, fremstillet hos Louis Poulsen. Hvidlakerede. Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor og manglende dækplader. Den ene har små rustpletter. (2)
Varenr: 5333131
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-05-2019
20:14:00
DKK 1.300
Dansk lampeproducent. Sæt på fire pendler (4)
Dansk lampeproducent. Sæt på fire pendler af aluminium og plast. Ø. 50 cm. Fremstår med fejl, mangler samt brugsspor. (4)
Varenr: 5319027
DKK < 1.000 DK, Herning, Engdahlsvej 22-05-2019
20:18:00
Et par Holmegaard bordlamper af opal-glas, model One (2)
Varenr: 5272899

DKK 1.100 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-05-2019
20:18:00
DKK 850
Erik Höglund. Lysestage med syv lysarme, Sverige 1960'erne
Erik Höglund. Lysestage, håndsmedet stamme og lysarme udført hos Boda Smide. Prismer af glas prydet med masker. H. 107 cm. B. 70 cm. Mangler enkelte glasdele.
Varenr: 5335684
DKK 2.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 22-05-2019
20:19:00
DKK 1.700
Poul Henningsen for Louis Poulsen. Par PH5 pendeler (2)
Poul Henningsen 1894-1967. Par PH5 pendeler med skærme af hvid lakeret aluminium. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5333126
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-05-2019
20:20:00
DKK 1.300
Poul Henningsen. PH-80 standerlampe/gulvlampe
Poul Henningsen (1894-1967). PH80 standerlampe / gulvlampe med skærme af akryl, forkromet stamme, monteret på sort fod. Fremstillet hos Louis Poulsen. H. 130 cm. Fremstår med alm. brugsspor,
Varenr: 5337330
DKK 3.000 DK, Herning, Engdahlsvej 22-05-2019
20:25:00
DKK 3.200
Licht Im Raum. Pendel af glas og stål, model Stilio Oval
Licht Im Raum. Pendel med ovalt stel af stål monteret med seks ovale skærme af glasrør. Hver skærm justérbar og glasrør aftagelige. Wireophæng. Model Stilio Oval 6. Mål ca. H. 25, L. 104, D. 33 cm. Roset mangler. Billede 1 modelfoto.
Varenr: 5320709
20:30:00
Poul Henningsen. PH5 pendel, grå
Poul Henningsen 1894-1967. PH5 pendel i grålakeret aluminium med orange kontrast. Fremstillet hos Louis Poulsen begynd. år 2000. Dia. 50 cm. Enkelte brugsspor samt mindre skævhed i store skærmkant
Varenr: 5335779
DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2019
20:32:00
Ukendt Lampeproducent. Industrielle pendler (2)
Ukendt lampeproducent. Par industrielle pendler af galvaniseret metal, monteret med gitter, skærme af glas. Ø. 50 cm, H. 64 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor herunder ridser, mærker, afskalninger mm. (2)
Varenr: 5332342
20:32:00
Antonio Citterio for Floss. Sortlakeret bordlampe
Antonio Citterio. Sortlakeret bordlampe af metal. Med LED lampe. Fremstillet hos Floss. Højde: op til 102 cm. Fremstår med lette brugsspor.
Varenr: 5328617
DKK 1.400 DK, Herning, Engdahlsvej 22-05-2019
20:37:00
Robert Haussmann. Standerlampe med stel af forkromet stål
Robert Hausmann. Standerlampe med stel af forkromet stål. Udført hos Swisslamp, Zürich. H. 152 cm. Lyspærer medfølger ikke. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5336057
20:40:00
Standerlamper / gulvlamper, model Double Mind, sort / messing (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ to skærme, model Double Mind, sort / messing lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende ...
Varenr: 5227370

DKK 1.100 DK, Odense, Kratholmvej 22-05-2019
20:40:00
Verner Panton for &Tradition. To pendler model, Flowerpot VP1 (2)
Verner Panton for &Tradition. To pendler model, Flowerpot VP1. Gul. H. 16 cm. Ø. 23 cm. Fremstillet af &Tradition. Udstillingsmodel. I emballage. (2)
Varenr: 5305462

DKK 1.600 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2019
20:41:00
DKK 1.700
Michael Sodeau, Stehleuchte Modell Bolla L für Gervasoni, Italien
Stehleuchte Modell Bolla L aus naturbelassenem Peddigrohrgeflecht, Entwurf von Michael Sodeau für Gervasoni, Italien. Unterseitig mit Metallplakette bezeichnet. Ausgestattet mit einer Lampenfassung E 27. Maße ca. H. 190 cm, D. 48 cm. Sehr leichte Gebrauchsspuren, das originale Faltblatt des ...
Varenr: 5337725
DKK 3.352 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-05-2019
20:50:00
DKK 1.676
Paavo Tynell, lamp / ceiling light, model '9068', brass, around 1950
Paavo Tynell (1890-1973), a lamp / ceiling light, model '9068', brass, around 1950. Ceiling cover of square shape with brass grid and milky glass pane, frame of metal in black paint, four light outlets, H 24cm, W 40cm, D 40cm, wear and scuffing commensurate with age, partially minor scratches, ...
Varenr: 5333553
DKK 23.840 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2019
20:51:00
DKK 11.920
Standerlamper / gulvlamper, model Double Mind, sort / crom (2)
Standerlamper / gulvlamper m/ to skærme, model Double Mind, sort / crom lakeret, H. 148 cm. Fremstår ubrugte i org. emb. (2) Vedrørende eftersyn så er de enkelte lamper udstillet i Lauritz.com Odenses showroom. Efter hammerslag bedes køber kontakte Lauritz.com Odense vedrørende udleveringen. ...
Varenr: 5227443

20:55:00
Poul Henningsen. Stammekrone, jubilæumsmodel.
Poul Henningsen (1894-1967). PH stammekrone med stel i bruneret messing, tre lysarme med 2/1 skærmsæt i hvid opalglas. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstillet i en begrænset periode i anledning af Louis Poulsens 125 års jubilæum. Fremstår delvis i org. kasser. Første tre foto er modelfoto.
Varenr: 5327024
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-05-2019
20:56:15
DKK 5.600
Ljuskrona med prismor
LJUSKRONA med prismor, för fyra ljus, rokokostil, höjd 68 cm, diameter 40 cm, 1940/50-tal
Varenr: 5335243
DKK 1.559 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2019
21:02:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 27  >>