Vurdering
   Varer pr. side   10 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Flemming Agger for Le Klint. Standerlampe, model 369
Flemming Agger for Le Klint. Standerlampe, model 369, stel af sortlakeret metal monteret med plisséret skærm. H. 140. Fremstår med brugsspor, skærm med buler.

Varenr: 6230056
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 02-07-2022
19:43
DKK 850
Dansk lampeproducent. Sakselampe med Le Klint skærm, teaktræ
Dansk lampeproducent. Sakselampe af massiv teaktræ med Le Klint skærm. L. 38 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6231722
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-07-2022
19:20
DKK 500
Flemming Agger for Le Klint, bordlampe, model 367
Flemming Agger for Le Klint, bordlampe, med stamme af hvidlakeret metal, plisseret skærm. model 367. H. 62 cm. Fremstår med brugsspor, herunder mærker på stamme og fod.

Varenr: 6230347
DKK 1.500 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 03-07-2022
19:45
Le Klint. Et par sakselamper af eg, model 334 (2)
Le Klint. Et par sakselampe af eg. Formgivet af Erik Hansen 1952. Fremstillet hos Le Klint med mærkater herfra, model 334. H. ca. 41 cm. Fremstår med brugsspor, skærme medfølger ikke. (2)

Varenr: 6231116
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 03-07-2022
20:15
Aage Petersen for Le Klint. Bordlampe af messing, model 307
Aage Petersen. Bordlampe af messing med plisseret skærm. Udført hos Le Klint, model 307. Skærm med brugsspor.

Varenr: 6227988
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 03-07-2022
20:20
DKK 450
Bordlampe af marmor med Le Klint skærm
Bordlampe af marmor med Le Klint skærm, fod formet som dyrepotte, led i messing. H. 53, Ø. 46 cm. Fremstår med brugsspor, snavset, skærm med buler/mærker og løs montering til skærm.

Varenr: 6217834
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-07-2022
10:53
Kaare Klint for Le Klint. To bordlamper model 306 (2)
Kaare Klint for Le Klint, model 306, to Kip bordlamper / væglamper af messing, monteret med plisseret skærm. H. inkl. montering ca. 40 cm. Fremstår med brugsspor på skærme. (2)

Varenr: 6227982
DKK 2.400 DK, Roskilde, Store Hedevej 04-07-2022
20:42
DKK 950
Kaare Klint for Le Klint. Kip bordlampe / væglampe, model 306
Kaare Klint. Kip bordlampe / væglampe af messing, plisseret skærm. Formgivet i 1945. Fremstillet for Le Klint, model 306. H. 45 cm. Fremstår med lettere brugsspor, dog revne i messing ved montagestykke.

Varenr: 6231368
DKK 1.500 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-07-2022
20:55
DKK 500
Pendel. Le Klint. to loftslamper. model 300 (2)
Pendel. Le Klint, model 300, loftlampe med hejs, Udført i sortlakeret stål m/ Le Klint skærm Ø. 47 cm. Fremstår med brugsspor. D. 50 cm samt 42 cm. (2)

Varenr: 6207192
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 05-07-2022
16:54
Flemming Agger for Le Klint. Bordlampe af hvidlakeret metal, model 367
Flemming Agger for Le Klint. Bordlampe, model 367, med stamme af hvidlakeret metal, plisseret skærm. H. i alt 61 cm. Fremstår med brugsspor, ridser på fod. Bordlampen fungerer på vurderingstidspunktet. Lauritz indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6227543
DKK < 1.000 DK, Kolding, Platinvej 05-07-2022
19:01