Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Samling bordlmaper bl.a. Parasol, Le Klint m.m. 1900-tallets 2. halvdel (3)
Kastrup / Holmegaard Glasværk, Michael Bang, Parasol bordlampe af opalglas H. 35 cm. Le Klint, Esben Klint, model 311 bordlampe af opalglas m/ Le Klint skærm (tryk), H. inkl. skærm 47 cm. Samt bordlampe af hvidt opalglas H. 36 cm. 20. Årh. 2. halvdel. Brugsspor. (3)
Varenr: 5280573
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
19:32:00
DKK 450
Aage Petersen for Le Klint. Lampefod af messing
Aage Petersen for Le Klint. Lampefod af messing. H. 43 cm inkl. montering. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5283685
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
20:00:00
Udendørs væglampe, Le Klint, LK 2215 af Poul Christiansen
Poul Christiansen for Le Klint, LK 2215 udendørs væglampe, skærm af plast, 31 x 31 cm - lyskilde maks: 7W, materiale: plast & metal. Udstillingsmodel, fremstår med håndterings / brugsmærker. NB det første foto er et modelfoto. Vejl, butikspris er 1.995 kr.
Varenr: 5236687

DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
20:34:55
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af teak
Erik Hansen for Le Klint. Væglampe / sakselampe af teaktræ med plisseret skærm. H. 40 cm. Fremstår med få brugsspor.
Varenr: 5285728
DKK 1.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 27-03-2019
20:57:00
DKK 1.200
Erik Hansen/ Le Klint, sakselampe af egetræ
Erik Hansen/ Le Klint, sakselampe af egetræ. Formgivet 1952. Fremstillet hos LeKlint. H. 32 cm. Fremstår med brugsspor. Ekstra fatning medfølger.
Varenr: 5283079
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-03-2019
19:12:00
DKK 700
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe, eg, model 324
Erik Hansen for Le Klint. Sakselampe af egetræ, model 324. Formgivet 1952. Max længde 92 cm. Alm. brugsspor, uden skærm.
Varenr: 5287347

DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-03-2019
17:19:00
Christian Hvidt for Le Klint. Standerlampe
Christian Hvidt. Standerlampe af forkromet stål, fod af sortlakeret stål, med plisseret skærm og justerbart stel. Fremstillet hos Le Klint, model 323. H. 134 cm. Brugsspor, trykmærker på skærm.
Varenr: 5286937
DKK 1.200 DK, Aalborg, Nibevej 30-03-2019
18:45:00
Vilhelm Wohlert for Le Klint. Væglampet, egetræ, model 204
Vilhelm Wohlert for Le Klint. Lampet af massivt ubehandlet egetræ med plisseret skærm. Model 204. H. 24. Ø 24 cm. Fremstår med lettere brugsspor, mindre ujævnhed nederst på skærm. Se også varenr. 5289240.
Varenr: 5289239
DKK 1.200 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-03-2019
15:00:35
DKK 450
Varenr: 5279709
19:05:00
Gunnar iilmann-Petersen for Le Klint / Holmegaard. Bordlampe af glas, model 343
Bordlampe af glas, model 343, monteret med plisseret Le Klint skærm, H. inkl. skærm ca. 53 cm. Formgivet af Gunnar Biilmann-Petersen for Le Klint / Holmegaard. Fremstår med med brugsspor.
Varenr: 5279594
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 31-03-2019
19:24:00
Væglampe med Le Klint skærm
Væglampe af messing monteret med Le Klint plisseret skærm. L. 54 cm målt uden skærm. Vægophæng af hvidlakeret metal. Skærm fremstår med brugsspor/fluepletter.
Varenr: 5287361
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 31-03-2019
19:32:00
Vilhelm Wohlert for Le Klint. Lampet af massivt ubehandlet egetræ med plisseret skærm. Model 204. H. 24. Ø 24 cm. Fremstår med lettere brugsspor, ujævnhed nederst på skærm. Se også varenr. 5289239.
Varenr: 5289240
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 31-03-2019
21:04:00
Nils Kähler. To små bordlamper (2)
Nils Kähler. To små bordlamper af stentøj med hhv. turkis og rød/orange glasur, monteret med Le Klint skærm af plisseret papir. H. inkl. skærm: 38 cm. Fremstår med brugsspor, den ene med reparation på fodrand, skærme med trykmærker m.m. (2)
Varenr: 5283282
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 01-04-2019
20:07:00