Vurdering
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
12345...9»   Varer pr. side   241 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Silvio Vinella for Another Story. Pendler af mundblæst glas, 'POPP Lamp Black' (5)
Silvio Vinella for Another Story. Fem pendler af sort og klart mundblæst glas, model 'POPP Lamp BLACK', lyskilde max 4W LED eller 40 W Halogen. H. 50, Ø 16-17 cm. Ubrugt og i original emballage. Modelfotos anvendt (5)

Varenr: 6047645

DKK 3.600 DK, Herlev, Dynamovej 27-01-2022
10:51
Thomas Bernstrand for Muuto. Studio Pendel, Grey.
Thomas Bernstrand for Muuto. Studio Pendel. Højde: 29 cm. Ø: 39 cm. Fremstår i original emballage. Vejl. udsalgspris 2.495 DKK. Modelfotos.

Varenr: 5757577

DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-01-2022
11:35
Jørgen Gammelgaard TIP TOP pendel 3
Pandul

 DKK 2.279,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Grethe Meyer for Menu. Model GM 30. Pendel hvid
Grethe Meyer for Menu. Model GM 30. Pendel hvid af hvid pulverlakeret stål. Fremstillet hos Menu. H. 21 Ø. 30 cm. Nedpakket i original brudt emballage. Modelfoto.

Varenr: 6095495

11:36
Par skærme (2)
Par skærme af hvidt opalglas. H. 30 cm. Fremstår med brugsspor. (2)

Varenr: 6138162
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-01-2022
12:14
Wendelbo. Meta pendel

Varenr: 6027849

12:21
DKK 500
Poul Henningsen. PH 4½-4 pendel
Poul Henningsen (1894-1967). PH 4½-4 pendel med skærme af hvidt opalglas, fatningshus af forkromet metal. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 45 cm. Monteret med hvid 'gummiledning'. Fremstår med brugsspor, over- og mellemskærm med revner og afslag, tre-bens stel trykket skævt. Lauritz.com ...

Varenr: 6141164
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-01-2022
12:24
Tre loftslamper fra Københavns Hovedbanegård(3)
Tre loftslamper fra Københavns Hovedbanegård. Brunlakeret metal, senere ombygget til LED lyskilde. H. 41 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, fugleklatter. Fejl og mangler må påregnes.(3)

Varenr: 6142694
12:27
2 pendler, sorte / sølv, model Peppercorn, 25 cm. (2)
To pendler af bemalet metal, sort / sølv, model Peppercorn. Ø. 25 cm. Ligger enkeltindpakkede i org. emb. (2)

Varenr: 6148974

DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 27-01-2022
12:28
Jørgen Gammelgaard TIP TOP pendel 6
Pandul

 DKK 3.294,00
NYHED LAURITZshop

2 Mathilde pendler, sort, Ø 20 cm. (2)
2 Pendler, model Mathilde, hammerslået sort metal, Ø 20 cm. Ligger i org. emb. (2)

Varenr: 6138861

DKK 1.300 DK, Odense, Kratholmvej 27-01-2022
12:40
Thomas Bernstrand for Muuto. Studio Pendel, Black
Thomas Bernstrand for Muuto. Studio Pendel. Black. Højde: 29 cm. Ø: 39 cm. Fremstår i original emballage. Modelfotos.

Varenr: 5848287

DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 27-01-2022
12:51
DKK 1.200
Fire loftslamper fra Københavns Hovedbanegård(4)
Fire loftslamper fra Københavns Hovedbanegård. Brunlakeret metal, senere ombygget til LED lyskilde. H. 41 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, fugleklatter. Fejl og mangler må påregnes.(4)

Varenr: 6142665
13:18
To pendler, model Olive, sort / kobber (2)
2 Pendler, model Olive, hammerslået sort lakeret indvendigt kobber, Ø 21 cm. Ligger i org. emb. (2)

Varenr: 6152628

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-01-2022
13:23
Wendelbo. Meta pendel

Varenr: 6027864

14:11
DKK 500
Silvio Vinella for Another Story. Fem pendler af sort og klart mundblæst glas, model 'POPP Lamp BLACK', lyskilde max 4W LED eller 40 W Halogen. H. 50, Ø 16-17 cm. Ubrugt og i original emballage. To første billeder modelfoto (5)

Varenr: 6047607

14:12

Varenr: 6047632

14:27

Varenr: 6047602

14:32
Hans J. Wegner hejsependel
Pandul

 DKK 7.748,00
NYHED LAURITZshop

Pendler bl.a. Nordlux / Louis Poulsen Delta, 1900 / 2000-tallet (3)
Pendler bl.a. Nordlux (m/ chip på skærm) / Louis Poulsen Delta, skærme af glas m.m., 20 / 21. Årh., H. 20-33 cm. Fremstår m/ brugsspor. (3)

Varenr: 6125967
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-01-2022
14:39
Par 'Manhattan' pendler, med kugletop. sort (2)
Par "Manhattan" pendler, med kugletop. Sort. H. 35 cm. Ø. 25 cm. Fremstår i original emballage. Emballage str.: 28 x 29 x 40 cm. (2)

Varenr: 5644236

16:18
DKK 1.200
Wendelbo. Meta pendel

Varenr: 6098972

17:23
DKK 500
Wendelbo. Meta pendel

Varenr: 6098970

17:28
DKK 500
Tre Primo loftslamper. Seeddesing. Sort (3)
Tre Primo loftslamper. Seeddesign. Skærm af sort mundblæst glas, underskærm af forkromet metal, sort stofledning, stor fatning. Ø 25 cm. Fremstår i original indpakning. Modelfoto (3)

Varenr: 6148133

DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-01-2022
18:54
DKK 850
Achille Castiglioni for Flos, Taraxacum pendel S2
Achille Castiglioni for Flos, Taraxacum pendel S2 af forkromet metal monteret med 120 fatninger. Ø 105 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. Ophæng, baldakin samt 120 stk. ubrugte lyskilder medfølger. Sjældent udbudt udgave. Første foto er modelfoto.

Varenr: 6150914
DKK 20.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-01-2022
19:34
DKK 23.000
Simon P. Henningsen. Tivoli pendel.
Simon P. Henningsen. Tivoli pendel af forkromet og lakeret metal. Formgivet i 1962 til Divan 2 i Tivoli. Fremstillet hos Lyfa. H. 32, Ø. 26 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.

Varenr: 6150033
DKK 5.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27-01-2022
19:45

Varenr: 6142668
19:53
Henning Koppel BUBI pendel
Pandul

 DKK 2.853,00
NYHED LAURITZshop

George Nelson. Pendel, model Bubble Lamp
George Nelson. Pendel, model Bubble Lamp. Ø 35 cm. Formgivet i 1947. Fremstillet hos Modernica. Fremstår med lette brugsspor.

Varenr: 6148238
DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 27-01-2022
20:03
DKK 1.700
Poul Henningsen. Sjælden Seks-armet Ankerkrone, omkring 1930
Poul Henningsen. Seks-armet ankerkrone med stel af bruneret messing, stemplet PH-3 Patented. Fremstår uden skærme. Ø ca. 71 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen omkring 1930. Fremstår med naturlig patina. Litteratur: Jørstian: "Tænd!" PH-lampens historie, variant gengivet og omtalt s. 190 & ...

Varenr: 6090557
DKK 80.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-01-2022
20:15
DKK 60.000
Piet Hein. Sinus pendel jubilæumsudgave nr 299/500
Piet Hein. Sinus pendel af mat opalglas med top af hvidguld - jubilæumsudgave 49/500. Fremstillet hos Holmegaard, Ø 55 cm. Medfølgende original emballage. Holmegaard fremstillede i anledningen af Piet Hein's 100 års dag d. 16.12.2005 299 /500 nummererede specialudgaver af den store Sinus ...

Varenr: 6150280
DKK 8.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 27-01-2022
20:57
DKK 6.600
To lysekroner af støbejern (2)
To lysekroner af støbejern hver med 4 lyskilder, den ene til bloklys, den anden monteret til el. H. 55 og 65 cm. L. begge 93 cm. Fremstår med kraftig patinering/slitage. (2)

Varenr: 6136677
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-01-2022
09:22
Par pendler, model Dublin, 20 cm. (2)
Par pendler, model Dublin, metal og lakering i imiteret træ, Ø. 20 cm. Ligger i i org. emb. (2)

Varenr: 6138839

DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 28-01-2022
11:17
Sekskantet lanterne, start 1900 tallet
Sekskantet lanterne af bemalet metal. Ø. 36 cm. H. ca. 68 cm. Fremstår med afskalninger og brugsspor. Proveniens: Østre Landsret. Bernstorffs Palæ. København.

Varenr: 6148793
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 28-01-2022
11:44
DKK 450
12345...9»