Vurdering
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
12345...9»   Varer pr. side   268 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Patricia Urquiola & Eliana Gerotto. Pendel, model Caboche
Patricia Urquiola & Eliana Gerotto. Pendel med montage af forkromet stål, skærm af sandblæst glas, kugler af akryl. Fremstillet hos Foscarini, model Caboche. Ø. 50 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte kugler skal pålimes

Varenr: 6037138
DKK 7.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-01-2022
12:33
DKK 5.600
2 pendler, sorte / sølv, model Peppercorn, 25 cm. (2)
To pendler af bemalet metal, sort / sølv, model Peppercorn. Ø. 25 cm. Ligger enkeltindpakkede i org. emb. (2)

Varenr: 6148974

DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 20-01-2022
13:11
Jørgen Gammelgaard TIP TOP pendel 3
Pandul

 DKK 2.279,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Fire loftslamper fra Københavns Hovedbanegård(4)
Fire loftslamper fra Københavns Hovedbanegård. Brunlakeret metal, senere ombygget til LED lyskilde. H. 41 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, fugleklatter. Fejl og mangler må påregnes.(4)

Varenr: 6142665
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-01-2022
14:00
Parti på 32 pendler, model Olive, kobber, sort og silver (32)
Parti på 32 pendler, model Olive, henholdsvis 4 stk. hammerslået kobberlakeret, 4 stk. sortlakeret og 24 silver-finish, diam. Ø 21 cm. Fremstår enkeltindpakkede i org. emb. (32)

Varenr: 6148074

DKK 6.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-01-2022
14:33
To lysekroner af støbejern (2)
To lysekroner af støbejern hver med 4 lyskilder, den ene til bloklys, den anden monteret til el. H. 55 og 65 cm. L. begge 93 cm. Fremstår med kraftig patinering/slitage. (2)

Varenr: 6136677
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
15:17
Parti på 34 pendler, model Mathilde, sort og silver, Ø 20 cm (34)
Parti på 34 pendler, model Mathilde, henholdsvis 24 stk. sort hammerslået metal, og 8 silver hammerslået metal. Ø. 20 cm. Ligger enkelt indpakkede i org. emb. (34)

Varenr: 6146225

DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-01-2022
15:46
Parti skærmpendler i filt, model Miss. (30)
Parti skærmpendler i filt, model Miss, med tilhørende stofledning i friske farver, sort baldakin samt fatning. Fordelt på 6 farver Ø 30 cm. H. 30 cm. Ligger i emballage. (30)

Varenr: 6100017

DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-01-2022
19:15
Poul Henningsen. Sjælden Seks-armet Ankerkrone, omkring 1930
Poul Henningsen. Seks-armet ankerkrone med stel af bruneret messing, stemplet PH-3 Patented. Fremstår uden skærme. Ø ca. 71 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen omkring 1930. Fremstår med naturlig patina. Litteratur: Jørstian: "Tænd!" PH-lampens historie, variant gengivet og omtalt s. 190 & ...

Varenr: 6090557
DKK 80.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
19:17
DKK 60.000
Henning Koppel BUBI pendel
Pandul

 DKK 2.853,00
NYHED LAURITZshop

To pendler, model Station, gunmetal (2)
To Pendler, model Station, gunmetal lakeret, metal, Ø 30 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (2)

Varenr: 6123721

DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-01-2022
19:21
2 Mathilde pendler, sort, Ø 20 cm. (2)
2 Pendler, model Mathilde, hammerslået sort metal, Ø 20 cm. Ligger i org. emb. (2)

Varenr: 6138861

DKK 1.300 DK, Odense, Kratholmvej 20-01-2022
19:32
Model Peppercorn, 24 pendler og 6 bordlamper med skærme (30)
Model Peppercorn, 24 pendler og 6 bordlamper med skærme, bemalet metal, sort / sølv, Diam. Ø på pendlerne er 14 og 25 cm. Diam. Ø på bordlamperne er 25 cm. H. 35 cm. Ligger enkeltindpakkede i org. emballage i org. emb. (30)

Varenr: 6087168

DKK 4.200 DK, Odense, Kratholmvej 20-01-2022
19:33
Parti på 32 pendler, model Mathilde, sort og silver, Ø 20 cm (32)
Parti på 32 pendler, model Mathilde, henholdsvis 24 stk. sort hammerslået metal, og 8 silver hammerslået metal. Ø. 20 cm. Ligger enkelt indpakkede i org. emb. (32)

Varenr: 6105259

19:33
To pendler, model Chili, hvid
Pendler, model Chili, dråbeformet, hvidlakeret metal indvendigt sølvlakeret, str. L, Ø 33 cm, H. 48 cm. Ligger i org. emb. (2)

Varenr: 6050124

DKK 1.400 DK, Odense, Kratholmvej 20-01-2022
19:34
Parti Pendler, model Reno, sort, 30 cm (30)
Parti Pendler, model Reno, sort finish på hammerslået metal, Diam. Ø 30 cm. Ligger i org. emb. (30)

Varenr: 6103710

19:37
Parti på 32 pendler, model Reno, sorte, 24/30 cm (32)
Parti på 32 pendler, model Reno, sort finish på hammerslået metal, Diam. Ø 24/32 cm. Ligger enkeltindpakkede i org. emb. (32) Modelfoto, emballage kan afvige fra dem afbilledet.

Varenr: 6133275

19:45
Thomas Bernstrand for Zero. Syv pendler, model Daikanvama (7)
Thomas Bernstrand. Syv pendler af orange og sortlakeret metal. Formgivet i 2013. Fremstillet for Zero, model Daikanyama. Ø. 42 cm. Fremstår med lettere brugsspor, støvet, manglende wire samt ledninger. (7)

Varenr: 6137352
DKK 1.200 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 20-01-2022
19:49
Jørgen Gammelgaard TIP TOP Multi-skærm pendel
Pandul

 DKK 8.394,00
NYHED LAURITZshop

Tre pendler, model Silent, sort (3)
3 Pendler, model Silent, sort, keramik, Ø 15 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (3)

Varenr: 6145356

19:51
Parti på 28 pendler, model Reno, silver, Diam. Ø 30 cm. (28)
Parti på 28 pendler, model Reno, sølvfinish på hammerslået metal, Diam. Ø 30 cm. Ligger enkeltindpakkede i org. emb. (28)

Varenr: 6146242

Sven Middelboe for Nordisk Solar, Verona pendel - Ø 50 cm.
Sven Middelboe for Nordisk Solar, Verona pendel af hvid- og orange lakeret aluminium Ø. 50 cm, H. ca. 30 cm. Fremstår med brugsspor ridser, mærker, skævheder samt flere buler.

Varenr: 6116525
DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-01-2022
20:06
Doria. Glaspendel fra 70'erne
Doria. Glaspendel fra 70'erne med 3 lyskilder. I klart glas og hvidlakeret metal. Fremstillet af Doria med mærkat herfra. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Højde til baldakin 95 cm, Ø. ca. 35 cm. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6116963
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
20:08
Fransk art deco lysekrone fra 60'erne
Fransk art deco lysekrone fra 60'erne af messing og glas. H. ca. 60 cm, Ø ca. 57 cm. Fremstår med let overfladerust. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6116978
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
20:09
DKK 6.000
Bakalowits & Söhne. Krystal lysekrone
Bakalowits & Söhne. Krystal lysekrone med 6 lyskilder. Ø 47 cm, H. 30 cm incl. baldakin. Fremstillet af Bakalowits & Söhne, Wien, Østrig. Fremstår med brugsspor, let overfladerust. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6132133
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
20:12
DKK 8.200
Venini. Pendel i Muranoglas fra 60'erne
Venini. Pendel i Muranoglas fra 60'erne. H. 18 cm Ø 48 cm. Fremstillet af Venini, Venedig, Italien. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6132137
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
20:12
DKK 5.000
Poul Henningsen. PH 2/1 bombardementskrone - 125 års jubilæumsmodel
Poul Henningsen (1894-1967). 'PH-Bombardementskronen' af forkromet metal med fem arme, monteret med 2/1 skærmsæt af opalglas, hvid ledning samt baldakin. Ø ca. 68 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen i en begrænset periode i anledning af deres 125 års jubilæum. Dette eksemplar har nr. 5037, ...

Varenr: 6143618
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
20:13
DKK 15.000
Hans J. Wegner Opala pendel - midi
Pandul

 DKK 5.453,00
NYHED LAURITZshop

Italiensk prismelysekrone i messing og glas
Italiensk prismelysekrone i messing og glas. Med 13 lyskilder. H. 58 cm, incl. baldakin, Ø. 63 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6133326
DKK 11.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
20:13
DKK 7.800
Lobmeyr. Krystallysekrone fra 60'erne
Lobmeyr. Krystallysekrone fra 60'erne i messing og cut krystalglas. Ø 50 cm, H. ca. 30 cm. Med 8 lyskilder. Fremstillet af J. L. Lobmeyr, Wien, Østrig. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og overfladerust. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6132132
20:13
DKK 8.600
Florian Schulz. Vintage pendel af forkromet metal
Florian Schulz. Vintage pendel af forkromet metal. Ø ca. 58 cm, H. ca. 57 cm. Fremstillet af Florian Schulz, Tyskland. Fremstår med lette brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6123562
DKK 19.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
20:16
DKK 14.500
Mazzega. Loftslampe i messing fra 70'erne
Mazzega. Loftslampe i messing fra 70'erne. 4 lyskilder. H. 88 cm, Ø ca. 63 cm. Fremstillet af Mazzega, Italien. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com garanterer ikke for funktionaliteten.

Varenr: 6101510
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
20:19
Poul Henningsen (1894-1967). 'PH-Bombardementskronen' af forkromet metal med fem arme, monteret med 2/1 skærmsæt af opalglas, hvid ledning samt baldakin. Ø ca. 68 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen i en begrænset periode i anledning af deres 125 års jubilæum. Dette eksemplar har nr. 6873, ...

Varenr: 6144209
DKK 16.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-01-2022
20:20
DKK 13.500
Sven Middelboe for Nordisk Solar, Verona pendel - Ø 50 cm
Sven Middelboe for Nordisk Solar, Verona pendel af hvid- og orange lakeret aluminium Ø. 50 cm, H. ca. 30 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker samt skævheder, buler.

Varenr: 6115176
DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-01-2022
20:20
12345...9»