Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Omi væglampe i palisander samt et par teak/palisander pendler (3)
Omi væglampe i palisander og aluminium, H. ca. 33 cm. Pendel med stel af teak, tre skærme af messing og glas, skærm L. 20 cm, H. inkl. ophæng ca. 93 cm(to skærme af glas med minimale afslag). Pendel af palisander, to skærme af kobber og glas, H. skærm 20 cm, H. inkl. ophæng ca. 107 cm.(små afslag...
Varenr: 5002269
DKK 1.500 DK, Kolding, Trianglen 21-05-2018
12:04:08
Pendel i hvid glas
Pendel i hvid glas med stel i hvid metal. Mål: H. 81 cm, B. 30 cm. Fremstår med brugspor.
Varenr: 5002888
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2018
13:03:13
Poul Henningsen. PH50 pendel med tilhørende nummerbevis
Poul Henningsen 1894-1967. PH50 pendel med skærme af sortlakeret (olive black) aluminium. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 50 cm. PH50 er en højglanslakeret 50 års jubilæumsudgave af den klassiske PH5. Fremstår med minimale brugsspor som udstillingsmodel i original emballage med tilhørende ...
Varenr: 5002571

DKK 3.600 DK, Kolding, Trianglen 21-05-2018
14:55:00
DKK 3.200
Ampel rosafarvet glas, 1900-tallets begyndelse
Ampel af rosafarvet glas, prydet med dekoration i form af stiliseret bladværk og blomster, monteret med messingblik. Mangler ophæng /kæder. H. ca. 44 cm.
Varenr: 5003131
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 21-05-2018
15:09:07
Fire Zumtobel Staff spots (4)
Fire Zumtobel Staff spots L 33 cm, B 17 cm. Fremstår med brugsspor. (4)
Varenr: 4983698
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-05-2018
15:28:00
Claus Bolby for CEBO, Symfoni / præstekraven
Claus Bolby for CEBO, Symfoni / præstekraven pendel af aluminium med orange akrylskærme. H. 30 cm, Ø 40 cm. Fremstår med brugsspor, herunder lille afslag på ene lamel. To lameller mangler.
Varenr: 5002268
DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 21-05-2018
16:18:00
Kirkekrone samt par væglamper, patineret bronze (3)
Kirkekrone samt par væglamper af patineret bronze, otte svungne lysarme, væglamper med to svungne lysarme, dekoreret med ørn på top. H. 51 Ø 67 og H. 35 cm. Fremstår med lettere brugsspor. (3)
Varenr: 4978392
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-05-2018
16:19:00
Arne Jacobsen. AJ-Pendel med skærm af hvidlakeret aluminium
Arne Jacobsen. AJ-Pendel med skærm af hvidlakeret aluminium. Formgivet i 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 49,5 cm. Fremstår med brugsspor, herunder små afskalninger på kant, samt enkelte mærker på top.
Varenr: 5002551
16:30:00
DKK 700
Arne Jacobsen. Fire Munkegaards lamper (4)
Arne Jacobsen for Louis Poulsen. Fire Munkegaards lamper med skærme af hvid opalglas. Ø. 25 cm. Modelfotos. Lamperne er af varierende stand. Fremstår med brugsspor. (4)
Varenr: 4992779
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-05-2018
18:15:00
Loftlampe, 1970'erne
Loftlampe af keramik, glaseret i grønlige nuancer, gennembrudt korpus, Medfølgende baldakin af keramik. 1970'erne. H. 30 Ø 28 cm.
Varenr: 5002261
18:20:00
Sækkeformet prismelysekrone med stel af messing ca. 1920
Sækkeformet prismelysekrone med stel af messing, fire ringe behængt med dråbeformede slebne krystalglas prismer samt kæder med prismer i forløb, indvendig fem lyskilder, ca.1910. H.110 cm Ø 50 cm. Fremstår med aldersvarende brugsspor herunder restaureringer.
Varenr: 5004637
DKK 5.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-05-2018
18:26:00
Deckenleuchte, Aluminium gebürstet
Deckenleuchte, Aluminium gebürstet, teils chromiert. Sechsflammig, mit großem Schirm aus weißem Kunststoff. Wenig Gebrauchsspuren. ø 60 cm.
Varenr: 4973599
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 21-05-2018
18:28:00
DKK 298
Pendel, Louis Poulsen, PH 5 af Poul Henningsen
Poul Henningsen (1894-1967). PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. . Fremstår brugsspor
Varenr: 5002180
18:55:00
DKK 950
Michael Andersen. Te-service af lertøj (22)
Michael Andersen. Te-service af lertøj, bestående af tekande med flettet hank, 6 tekopper, 6 underkopper, 6 kagetallerkener, sukkerskål, flødekande, marmeladekrukke. Fremstår med brugsspor og nuanceforskel. (22)
Varenr: 5002388
19:08:00
Verner Panton. Flowerpot pendel
Verner Panton for Louis Poulsen. Flowerpot pendel af turkis emaljeret metal, Ø 22 cm. Formgivet i 1967. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 4999608
DKK < 1.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 21-05-2018
19:13:00
DKK 650
Empire kristallkrona
KRISTALLKRONA, empire, Finland/Ryssland, 1800-talets mitt. Mässingsstomme, blått och matterat glas, 4 svängda ljusarmar, 4 lampor runt kronringen. Höjd 65 cm, diameter 60 cm. Totalhöjd 90 cm.
Varenr: 5000683
DKK 7.443 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 21-05-2018
19:14:00
Se mere
Poul Henningsen. PH5 Pendel.
Poul Henningsen. PH5 pendel med skærme af grønlakeret aluminium, Ø 50 cm. Formgivet omkring 1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår spraymalet i to grønne nuancer.
Varenr: 5002672
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2018
19:22:00
DKK 1.300
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik for NORR11. Stor pendel model Cloche Three, sortlakeret spundet aluminium og børstet messing finish
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik. Stor pendel model Cloche Three med skærm udført af sortlakeret spundet aluminium med messing-behandling på indersiden. H. 25 cm. Ø 82 cm. Stålwire-ophæng samt stof-kabel medfølger. Udstillingsmodel, enkelte minimale kanthak. Fremstår i åbnet emballage. Obs....
Varenr: 5006225

DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2018
19:28:00
DKK 700
Carl Fagerlund for Orrefors samt ubekendt, To loftslamper af glas med messingmontering(2)
Carl Fagerlund for Orrefors samt ubekendt, To loftslamper af glas med messingmontering. H 55 cm incl. montering og H 25 cm incl montering. med brugsspor.
Varenr: 4999523
19:29:00
Københavner lampe, Ø 46 cm
'Københavnerlampen' af glasfiber, industriel lampe tegnet af Stadsarkitektens kontor og til Københavns Kommune ca. 1970. Ø 46 cm. Fremstår renoveret, sortfarvet, med wires og omgjort til alm. elpære. Bundskærm af plast.
Varenr: 5002200
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2018
19:39:00
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik for NORR11. Pendel model Cloche Two
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik. Pendel model Cloche Two. Skærm udført af sortlakeret spundet aluminium med messing-behandling på indersiden. H. 25 cm. Ø 42 cm. Stålwire-ophæng samt stof-kabel medfølger. Udstillingsmodel. Fremstår i åbnet emballage. Obs. model-foto
Varenr: 5006245

19:39:00
DKK 500
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik for NORR11. To pendler model Cylinder Two, grå (2)
Rune Krøjgaard og Knut Bendik Humlevik. To pendler model Cylinder Two, grå. Stofbetrukket cylinder med wireophæng. Fremstillet af NORR11. Fatning til max 60 watt. Lampemål/Cylindermål: H. 30 cm. Ø 56 cm. (2) Modelfoto. Fremstår i emballage
Varenr: 4999168

DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-05-2018
19:42:00
Københavnerlampe, Ø 38 cm
'Københavnerlampen' af lakeret glasfiber, industriel lampe tegnet af Stadsarkitektens kontor og til Københavns Kommune ca. 1970. Ø 38 cm. Fremstår renoveret og omgjort til alm. elpære. Bundskærm af matteret glas.
Varenr: 5002201
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2018
19:43:00
DKK 950
Fritz Schlegel. Pendel af messing.
Fritz Schlegel for Lyfa. Pendel af messing med hejsesystem. Mærkat fra Fog & Mørup. Ø ca. 44 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5001583
19:44:00
Pendelleuchte / Chandelier / Prismenleuchter im Stile von Sciolari
Pendelleuchte / Chandelier im Stile von Sciolari. Konstruktion aus goldfarben eloxiertem Metall, ausgestattet mit zahlreichen Glasprismen, ausgestattet mit acht Brennstellen. Maße ca.: D. 51 cm, H. 70 cm. Leichte Gebrauchsspuren, es sind alle Prismen vorhanden.
Varenr: 5002601
DKK 1.489 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-05-2018
19:45:00
DKK 298
Verner Panton. Pantop pendel, 'Copper'
Verner Panton. Pantop pendel af børstet kobber. Fremstillet hos Verpan. Ø 30 cm. Fremstår ubrugt i original emballage. Modelfoto.
Varenr: 5001460
DKK 1.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 21-05-2018
19:48:00
Bent Karlby. Kina pendel
Bent Karlby. Kina pendel af hvidt opalglas, montering af messing, blindskærm af matglas. 1960'erne. Produceret hos Lyfa. H. 31 cm inkl. montering. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5002389
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-05-2018
19:54:00
DKK 650
Lamellenleuchte / Pendelleuchteder 1960er Jahre
Lamellenleuchte / Pendelleuchteder 1960er Jahre. Vierteilige Konstruktion mit Leuchtkörper aus weißem Opalglas, drei aufgestzte Lamellen aus rot mailliertem Metal. Maße ca.: D. 40 cm, H. 18 cm, Kabellänge 60 cm. Leichte, altersgemäße Gebrauchsspuren, der große Schirm weist an der Kante kleinere ...
Varenr: 4980737
DKK 2.977 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-05-2018
19:55:00
DKK 335
Lampeproducent. Lysekrone af messing
Lampeproducent. Lysekrone af messing med fem arme og skærme af opalglas, med baldakin. H. 65 Ø ca. 57 cm. Fremstår med brugsspor, enkelte minimale chipafslag på skærmene.
Varenr: 5002386
19:58:00
Palwa, loftslampe/hængelampe, metal/glas
Palwa, lille hængelampe, konstruktion af messing med rosa og hvide glasprismer med producentklæbemærke og nummerering ’S-4210 K36', 4 lyskilder, mål: L. ca. 100 cm, B. 41 cm, Ø 35 cm, fremstår med brugsspor, ridser og delvist oxidationsspor på metallet, glasset fremstår delvist med ridser.
Varenr: 4836791
DKK 2.605 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
20:00:00
DKK 298
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >>