Vurdering
12345...12»   Varer pr. side   348 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
TAF Architects for Muuto. Ambit pendel 40 - Black
TAF Architects for Muuto. Ambit pendel 40 - Black. Ø. 40 cm. Produceret for Muuto, Lakeret aluminium bemalet i farven Black og hvid indvendig. H. 23,8 Ø 40 cm. Leveres i original emballage. Modelfoto.

Varenr: 5847876

DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2021
09:39
TAF Architects for Muuto. Ambit pendel 40 - Hvid
TAF Architects for Muuto. Ambit pendel 40 - Hvid. H: 23,8 cm. B: 40 cm. Ledning: 4 m. Original emballage. Modelfoto. Vejledende udsalgspris 2.495 DKK.

Varenr: 5847861

09:49
Henning Koppel BUBI pendel
Pandul

 DKK 2.853,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Poul Henningsen. Pendel 'Koglen', kobber, Ø 60 cm
Poul Henningsen (1894-1967). Pendel 'Koglen' med 72 blade i kobber placeret på 12 buer af forkromet stål, Fatning af porcelæn. Formgivet 1957-1959 til Langeliniepavillonen i København. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 60 cm. Fremstår med almindelig brugsslitage og uden fatningshus.

Varenr: 5913356
DKK 25.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2021
09:51
DKK 19.500
Form Us With Love for Muuto. Tre pendler model 'Unfold', Burgundy (3)
Form Us With Love for Muuto. Tre pendler model 'Unfold' fremstillet i farven Burgundy, silikonegummi. Ø 32,5 cm., H. 29,5 cm. Original emballage, modelfoto. (3)

Varenr: 5848039

DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2021
10:41
Uno och Östen Kristiansson ägg taklampa
UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, "Ägg", taklampa, för Luxus Vittsjö, turkos, höjd ca 32 cm

Varenr: 5912863
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
11:06
Se mere
Taklampa
TAKLAMPA, ca 1940-tal, kromad stomme med kupa i opalglas, höjd ca 70, diameter 25 cm

Varenr: 5912885
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25-01-2021
12:02
Se mere
Thomas Bernstrand for Muuto. Studio Pendel - hvid
Thomas Bernstrand for Muuto. Studio Pendel - hvid. Aluminium & Glas. Højde: 29 cm. Ø: 39 cm. Modelfotos, original emballage. Vejledende udsalgspris 2.495 DKK.

Varenr: 5757631

12:11
Cable Cup. Tre pendler / fatninger af silicone, model Loop, Cylinder, Cloud (5)
Jonas Forsman og Lars Wetre. Tre pendler / fatninger af silicone, model Loop i farven sort, Cylinder i gul tone og Cloud i farven hvid, samt kabelskjuler i henholdsvis hvid og sort silicone. Fremstillet af Cable Cup, Sverige. Cirka længde inkl. siliconeledning 3 m. Ubrugte, original emballage ...

Varenr: 5833863

12:15
Jørgen Gammelgaard TIP TOP pendel 6
Pandul

 DKK 3.294,00
NYHED LAURITZshop

Form Us With Love for Muuto. Tre pendler model 'Unfold', grå. (3)
Form Us With Love for Muuto. Tre pendler model 'Unfold' fremstillet i farven grå, silikonegummi. Ø 32,5 cm., H. 29,5 cm. Original emballage, modelfoto. (3)

Varenr: 5848463

12:30
Erco. 10 loftlamper (10)
Erco. Samling på 10 loftlamper med stel af sort metal og krom. L. ca. 20 cm. Brugsspor og defekter. (10)

Varenr: 5815847
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-01-2021
12:39
Pendler / loftlamper inkl. pærer, model Buffalo (3)
Pendler / loftlamper inkl. pærer (NB ved forsendelse indestår vi ikke for standen på pærerne), model Buffalo, lakeret metal, Ø 13,5 cm, H. 30 cm. Ligger i org. emb. (3)

Varenr: 5871777

DKK 1.300 DK, Odense, Kratholmvej 25-01-2021
12:49
Takfotogenlampa
TAKFOTOGENLAMPA, 1900-tal, stomme i mässing, kupa i vitt glas, höjd ca 110 cm

Varenr: 5912911
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 25-01-2021
13:06
Se mere
Pendel/Gulv. Håndbanket lampe af kobber.
Håndlavet lampe i massiv udvendigt oxideret kobber med håndbanket naturlig kobber indvendigt. Lampen giver et flot og naturligt varmt lys på grund af den indvendige håndbankede kobber. Lampen er håndlavet og hver lampe er unik pga. oxideringen. Lampen kan bruges som loftlampe eller som gulvlampe ...

Varenr: 5668358

DKK 2.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-01-2021
13:17

Varenr: 5769797

13:32
DKK 450
Tom Dixon Beat Stout
TOM DIXON, "Beat Stout", skärm, svartfärgad med insida av hamrad mässing, höjd ca 50, diameter 50 cm

Varenr: 5912931
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 25-01-2021
13:46
Se mere
Ole Schwalbe / Simon Henningsen. 'Casablanca' pendel. begrænset udgave på 200 eksemplarer, Sign. Schwalbe, 99/200.
Ole Schwalbe / Simon Henningsen. ‘Casablanca’. Kvadratisk pendel af forkromet stål, indvendig lakeret med sorte, violette, røde, orange og gule farver. Udført hos Lyfa. H. 25,5. L. 18. B. 18 cm. Første to fotos er arkivfotos. I 1963 til 1965 udviklede Simon Henningsen i samarbejde med Lyfa ...

Varenr: 5842749
DKK 16.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-01-2021
13:47
DKK 6.800
Hans J. Wegner hejsependel
Pandul

 DKK 7.748,00
NYHED LAURITZshop

Lykta Louis XVI-stil
LYKTA, samtida, Louis XVI-stil, mässing, behängd med prismor, höjd ca 40, diameter 30 cm

Varenr: 5912938
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
14:12
Se mere
Pendel/Gulv. Håndlavet lampe af kobber.

Varenr: 5769795

DKK 3.200 DK, Esbjerg, Oddesundvej 25-01-2021
14:12
DKK 950
Leune takplafond Paris 1910/20-tal
LEUNE, takplafond, Frankrike 1910/20-tal, gult, blått och blästrat glas, dekor av svalor, signerad Leune, diameter 35 cm

Varenr: 5912942
DKK 3.656 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
14:20
Se mere
Poul Henningsen, PH4 pendel, orange
Poul Henningsen, PH4 pendel, skærme af orange lakeret aluminium Ø 40 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Lette brugsspor

Varenr: 5911251
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
14:45
To pendler, model Mathilde, silver, Ø 20 cm (2)
2 Pendler, model Mathilde, hammerslået silver, Ø 20 cm. Ligger i org. emb. (2)

Varenr: 5726788

15:14
Tre pendler, model Silent, sort (3)
3 Pendler, model Silent, sort, keramik, Ø 15 cm. Fremstår ubrugt & i org. emb. (3)

Varenr: 5900474

DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-01-2021
15:15
Ti bunker lamper af metal og glas (10)
Ti bunker lamper af gråt metal og skærm af glas. H. ca. 30 cm. Ø. ca. 15 cm. Fremstår med brugsspor. (10)

Varenr: 5875200
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2021
15:20
DKK 3.200
Håndlavet pendel / gulvlampe af kobber, 'Green Antique' 35 cm
Håndlavet multifunktionel pendel/gulvlampe med skærm af hammerslået poleret kobber 'Green Antique'. Lampen kan benyttes som pendel eller som gulvlampe, en sokkel af sort plast medfølger. Ø. 35 cm. Fremstår med i lettere brugsspor og i emballage.

Varenr: 5861444
DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2021
15:30
Jørgen Gammelgaard TIP TOP pendel 4
Pandul

 DKK 2.823,00
NYHED LAURITZshop

Pendler, model Olive, kobber (2)
Pendler, model Olive, hammerslået kobber lakeret, Ø 21 cm. Fremstår i org. emb. (2)

Varenr: 5868486

DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 25-01-2021
15:31
Louis Poulsen. Tre klassependler - grå (3)
Louis Poulsen. Tre klassependler med grålakerede skærme. Unavngiven designer for Louis Poulsen, designet 1967. Ø 47 cm. Brugsspor, lamelskærme med skader. (3)

Varenr: 5914300
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
15:38
Poul Henningsen. PH5 pendel, hvid
Poul Henningsen. PH5 pendel med skærme af hvidlakeret metal. Formgivet omkring1958. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø. 50 cm. Fremstår med brugsspor i form af mindre ujævnheder i skærmsæt.

Varenr: 5914302
15:38
DKK 650
Håndlavet pendel / gulvlampe af kobber, 'Copper Antique' 35 cm
Håndlavet multifunktionel pendel/gulvlampe med skærm af hammerslået poleret kobber 'Copper Antique'. Lampen kan benyttes som pendel eller som gulvlampe, en sokkel af sort plast medfølger. Ø. 35 cm. Fremstår med i lettere brugsspor og i emballage.

Varenr: 5914310
15:43
Poul Henningsen PH4 pendel, orange.

Varenr: 5911250
15:46
DKK 700
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH 4½ -4 pendel
Poul Henningsen (1894-1967). PH 4½-4 pendel med skærme af hvidt opalglas, fatningshus af forkromet metal. Ø 45 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår komplet med let brugspræg. Litteratur: Tænd! PH lampens historie, gengivet og omtalt S. 205.

Varenr: 5913619
DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
16:00
DKK 5.600
12345...12»