Vurdering
12345...7»   Varer pr. side   202 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Tim Rundle for Menu. Fire TR Bulps (4)
Tim Rundle for Menu. Fire TR Bulps. Hvid opalglas, LED lyskilde. Ø. 20 cm. I original emballage. Modelfoto. (4)

Varenr: 6094832

DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-11-2021
13:45
Shoichi Uchiyama for Louis Poulsen Enigma 425 pendel
Shoichi Uchiyama for Louis Poulsen Enigma 425 pendel. Fremstillet af materet akryl, montage af aluminium, monteret med hvid ledning. Mål. Ø. 42 cm, fuld højde med ophæng 74 cm. Fremstår med minimale brugsspor.

Varenr: 6123442
DKK 2.800 DK, Herlev, Dynamovej 29-11-2021
13:46
DKK 1.700
Jørgen Gammelgaard TIP TOP pendel 6
Pandul

 DKK 3.294,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Fire retro pendler, 1950-60'errne (4)
Fire retro pendler, 1950-60'errne. Brugsslitage. (4)

Varenr: 6122531
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-11-2021
14:55
DKK 650

Varenr: 6094831

15:57
Poul Henningsen for Louis Poulsen. PH5 pendel
Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen. PH5 pendel af lakeret aluminium, Ø 50 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen. Fremstår med brugsspor og let gulnet.

Varenr: 6123021
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 29-11-2021
16:55
DKK 950
Hübsch. Bordlamper/pendler. (4)
Hübsch. Fire bordlamper/pendler af forgyldt metal, L. 23 cm. Samlet vejl. udsalgspris ca. 1700 kr. Nyproduceret. (4)

Varenr: 6100211

DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-11-2021
17:06
Søren Rose for Menu. Model Hubert Suspension. Pendel hvid
Søren Rose for Menu. Model Hubert Suspension. Pendel hvid af hvid pulverlakeret stål. Fremstillet hos Menu. H. 25 B. 146 Ø. 24 cm. Nedpakket i original brudt emballage. Modelfoto.

Varenr: 6095511

DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-11-2021
17:33
DKK 1.200

Varenr: 6100208

18:06
Jørgen Gammelgaard TIP TOP pendel 4
Pandul

 DKK 2.823,00
NYHED LAURITZshop

Pendel af bronze og materet glas
Hall lanterne af bronze, femdelt med matteret glas, 1930'erne H. 45 cm Ø 25 cm. Fremstår med aldersvarende brugsspor.

Varenr: 6116598
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 29-11-2021
18:40
Orrefors, tilskrevt. To pendler (2)
Orrefors, tilskrevt. To pendler af ravfarvet glas og teak. 1960'erne. L. 55 H. 17 cm / H. 24 Ø 14,5 cm. Fremstår med brugsspor, herunder naturlige ujævnheder på skærmkant. (2)

Varenr: 6121973
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-11-2021
18:48
Philippe Starck for Floss. Pendel, model Romeo Moon.
Philippe Starck for Floss. To Pendel, model Romeo Moon. Skærm af riflet glas. H. 23 cm. Ø. 50 cm. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. Manglende underskærm. (2)

Varenr: 6114435
DKK 1.600 DK, Aalborg, Nibevej 29-11-2021
19:10
Hans J. Wegner. Pendel ' The Pendant'
Hans J. Wegner (1914-2007). Pendel med skærm af hvidlakeret aluminium, bøjler af børstet stål, Ø 51 cm. Fremstillet hos Louis Poulsen, model nr. 16593, med mærkat herfra. Fremstår med brugsspor og kraftig tilsmudsning.

Varenr: 6123396
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-11-2021
19:18
Vilhelm Lauritzen for Louis Poulsen. 'Ringkrone' med syv arme
Vilhelm Lauritzen (1894-1984). Christiansborg ringkrone med stel af messing, syv arme med skærme af mundblæst opalglas. 2 skærme af matglas. Ældre model fremstillet hos Louis Poulsen.

Varenr: 6119799
DKK 30.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-11-2021
19:18
DKK 24.000
Pendel, Louis Poulsen, PH 5 pendel.
Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen, PH5 pendel af lakeret aluminium Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor afslag og smuds.

Varenr: 6101938
19:20
Par pendler, model Lucy wood (2)
Par pendler, model Lucy, metal og lakering i imiteret træ, Ø. 20 cm. Nye og i ubrudt emballage. (2)

Varenr: 6123159

DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-11-2021
19:26
Silvio Vinella for Another Story. Pendler af mundblæst glas, 'POPP Lamp Black' (5)
Silvio Vinella for Another Story. Fem pendler af sort og klart mundblæst glas, model 'POPP Lamp BLACK', lyskilde max 4W LED eller 40 W Halogen. H. 50, Ø 16-17 cm. Ubrugt og i original emballage. Modelfotos anvendt (5)

Varenr: 6047661

DKK 3.600 DK, Herlev, Dynamovej 29-11-2021
19:27
Jørgen Gammelgaard TIP TOP pendel 3
Pandul

 DKK 2.279,00
NYHED LAURITZshop

To sortlakerede pendler (2)
To pendler, hver med fem sortlakerede skærme, indv. hvid, H. 20 cm, Ø 18 cm. Fremstår med brugsspor, spredte små afskalninger på kanter. (2)

Varenr: 6107597
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
19:29
Lysekrone, hvidmalet metal, 1900-tallets slutning
Lysekrone m/ prismer (kunstmateriale) & 8 svungne arme til el, hvidmalet metal, 20. Årh. slutning, H. 87, Ø 56 cm. Brugsspor.

Varenr: 6121578
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-11-2021
19:36
Poul Henningsen. Pendel model PH3/2,
Poul Henningsen (1894-1967). PH 3/2 pendel med skærme af hvidt opal glas, fatningshus af forkromet metal. sort stofledning. Fremstillet hos Louis Poulsen. Ø 30 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6119132
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-11-2021
19:43
Louis Poulsen. Badmintonpendel, hvide (2)
Louis Poulsen. Badmintonpendel, 1950'erne. Overskærm samt underskærm af lakeret metal. Ø 40 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (2)

Varenr: 6119869
DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-11-2021
19:43
Wendelbo. Meta pendel

Varenr: 6027854

DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-11-2021
19:43
DKK 500
Pendel, Louis Poulsen, PH 5 af Poul Henningsen
Poul Henningsen (1894-1967) for Louis Poulsen, PH5 pendel af lakeret aluminium, Ø 50 cm. Fremstår med brugsspor bl.a. tryk m.m

Varenr: 6117391
19:48
DKK 700

Varenr: 6094825

19:50
Prisme lysekrone, glas og messing
Prisme lysekrone af messing og glas, fem arme, enkelte løse prismer medfølger. 1900-tallets midte. H. 28 Ø. 50 cm. Fremstår med brugsspor, en lyskilde med skævhed samt revne i plast.

Varenr: 6113650
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-11-2021
19:55
Jørgen Gammelgaard TIP TOP pendel 2
Pandul

 DKK 1.811,00
NYHED LAURITZshop

Reservedel til PH-pendel: fatningshus med ophæng, stemplet PAT. APPL.
Poul Henningsen (1894-1967). Reservedel til PH-pendel: fatningshus med støbte ben stemplet PAT. APPL. Fremstillet hos Louis Poulsen, ca. 1927. H. på fatningshus: 30 cm. Fremstår med brugsmærker, nyere ledning.

Varenr: 6120926
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
19:58
DKK 3.600
Fransk lysekrone
Fransk lysekrone af forgyldt metal, dekoreret med blomster af porcelæn. Brugsspor og defekter. H. 70 Ø 65 cm.

Varenr: 6123185
DKK 1.800 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-11-2021
20:01
DKK 650

Varenr: 6094838

20:04
Silvio Vinella for Another Story. Fem pendler af mundblæst glas, 'POPP Lamp Black' (5)
Silvio Vinella for Another Story. Fem pendler af sort og klart mundblæst glas, model 'POPP Lamp BLACK', lyskilde max 4W LED eller 40 W Halogen. H. 50, Ø 16-17 cm. Ubrugt og i original emballage. To første billeder modelfoto (5)

Varenr: 6071865

20:09
Carl Fagerlund for Orrefors, tilskrevet. Glaspendel / loftslampe af glas med messing
Carl Fagerlund for Orrefors, tilskrevet. Loftslampe / pendel med ophæng og montage af messing, skærme af presset glas. Ø. 35 cm. Fremstår med brugsspor samt bundskærm med hårrevne.

Varenr: 6118896
20:10
Lysekrone af bronze, ca. 1900
Lysekrone af bronze rigt støbt med rocailler, kæmninger og bladværk. Svungne arme til otte lys. H. 65 cm. Ø 64 cm.

Varenr: 6122646
DKK 3.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 29-11-2021
20:11
DKK 1.800
12345...7»