Vurdering
   Varer pr. side   5 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Eberhard & Co. Dobbeltkapslet herrelommeur i 18 kt. guld
Herrelommeur fra Eberhard & Co., i dobbeltkapslet urkasse af 18 kt. guld, støvkapsel ligeledes af 18 kt. guld, hvid emaljeskive med arabertal, separat sekundviser, plexiglas, mekanisk urværk med manuelt optræk. Ø. 51 mm. Vægt inkl. urværk m.v.: ca. 82,7 gr. Fremstår med brugsspor. Uret gik på ...

Varenr: 6126834
DKK 14.000 DK, Vejle, Dandyvej 10-12-2021
21:24
DKK 10.500
Samling ældre reservedele til lommeure (33+)
Samling ældre reservedele til lommeure i de originale kasser af træ, ialt 33 stk. Løsdele i form af urskiver, tandhjul, optrækskroner og anden indmad. Slutningen af 1800 tallet. Brugsspor, æsker med skader, låg kører stramt.

Varenr: 6103205
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-12-2021
17:04
Dobbeltkapslet herrelommeur i 14 kt. guld
Dobbeltkapslet herrelommeur i urkasse af 14 kt. guld, støvkapsel ligeledes af guld, hvid urskive med romertal og sekundviser, mekanisk urværk med manuelt optræk. Ø. 50 mm. Urets vægt inkl. værk: ca. 77 gr. Ustemplet. Fremstår med brugsspor, enkelte minimale buler. Uret gik på ...

Varenr: 6125117
DKK 7.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 13-12-2021
21:49
DKK 5.600
Dobbeltkapslet lommeur m/ diamanter i 14 kt guld, 19 gram.
Schweizisk dobbeltkapslet lommeur med diamanter. Smykkeur af 14 kt guld prydet med 20 diamanter på tilsammen ca. 0.40 ct. Farve: Top Wesselton (F). Klarhed: VS (enkelt diamant SI). Ø. ca. 27 mm, H. ca. 43 mm. Remontoir ancre, 15 rubis. med chronometer. Vægt ca. 19 gram. Lang kæde i forgyldt metal...

Varenr: 6096881
DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 15-12-2021
12:10
Dobbeltkapslet lommeur med urkæde , 14 kt guld
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, monteret med urkæde af 14 kt. guld, støvkapsel af metal. Hvid skive med arabertal, to visere samt seperat sekundviser. Stemplet: 56, m14K, 0,585 samt nr. 72117. Vægt 86,2 gr. Urkæde 24,30 gr. Ø. 52 mm. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ...

Varenr: 6126085
DKK 10.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 15-12-2021
19:33
DKK 7.600