Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Urlænke 14 kt guld-7,5 gr.
Urlænke i 14 kt guld. Længde: 39 gr. Vægt: 7,5 gr.
Varenr: 5269785
DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-03-2019
19:45:00
DKK 1.200
Dobbeltkapslet lommeur med urkasse, for og bagkapsel af 14 kt. guld.
Dobbeltkapslet lommeur med urkasse, for og bagkapsel af 14 kt. guld. Støvkapsel af metal. Ø. 52 mm. urskive af emalje med romertal. Separat sekundvisning. vægt 89 gr. Fremstår med brugsspor. Uret gik på vurderingstidspunktet. Fremstår med forgyldt urkæde.
Varenr: 5278900
DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-03-2019
19:32:00
DKK 2.800
Heuer Yacht timer kronograf
KRONOGRAF, Heuer Yacht timer, tidtagarur för seglare, 52,5 mm, 1970-tal
Varenr: 5278188
DKK 1.862 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 24-03-2019
10:30:00
Se mere
Omega stoppur
OMEGA, stoppur, stål, plexiglas, 1970-tales mitt, diameter 51 mm
Varenr: 5278200
DKK 1.490 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 24-03-2019
11:48:00
Se mere
Tavannes Watch Co savonett 14 k guld
TAVANNES WATCH CO, savonett, 14 k guld, ca 1910, ankargång, rikt ornerad boett, inre lock guld, boettnr 1013191, diameter ca 49 mm, vikt ca 68,4 g
Varenr: 5278205
DKK 3.561 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 24-03-2019
12:24:00
Se mere
Waltham fickur 14 k guld
WALTHAM, fickur, 14 k guld, urverk med hög kvalitet 23 jewels tested 5 positions, Montgomery urtavla, diameter ca 52 mm, total vikt ca 105,7 g
Varenr: 5278206
DKK 2.849 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 24-03-2019
12:30:00
Se mere
Damfickur 18 k guld
DAMFICKUR, 18 k guld, Schweiz, 1900-talets början, ankargång, avance retard, arabiska siffror, liten separat sekundvisare, krans med små orientaliska pärlor, lock med ljusblå irriserande guillocheemalj och mindre diamant med äldreslipning, inre lock 18 k guld, boettnr. 81022, diameter ca 30 mm, vikt ca 23,3 g
Varenr: 5278208
DKK 4.273 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 24-03-2019
12:42:00
Se mere
Fickur
FICKUR, Schweiz, silver, sk "Drängaklocka", sprial brequet ancae 19 rubis, diam ca 77 mm, total vikt ca 255,2 g
Varenr: 5278210
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 24-03-2019
13:00:00
Se mere
Omega fickur silver
OMEGA, fickur, silver, röda och svarta numrärer, liten separat sekundvisare, adj 2 two positions, 15 fifteen jewels, verknr 6607667, boettnr 7444853, diameter ca 49 mm, vikt ca 76,6 g, klockkedja modell Ankar i gulmetall medföljer
Varenr: 5278211
13:06:00
Se mere
Damfickur 18K
DAMFICKUR, 18K, 1800-tal, fyrfärgat guld, cylinderverk, ornerat lock, otydligt boettnr 23070, replika efter 1700-tals förlaga, diam ca 31.5 mm, vikt ca 30.0 g
Varenr: 5278212
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 24-03-2019
13:12:00
Se mere
Dame lommeur af 14k guld
Lille dame lommeur af 14 kt. guld, hvid skive med romertal, time- og minutviser. For- og bagkapsel af guld, støvkapsel og bøjle af metal. Diameter: 30 mm. Vægt: 20,2 g. Fremstår med mindre buler på forkapslen samt med løst glas.
Varenr: 5246934
DKK 2.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-03-2019
15:59:37
DKK 650
Vachron Constantin pocket watch
VACHERON CONSTANTIN, pocket watch, silver niello case, circa 1920, lever escapement, case no. 232101, movement no. 376146, diameter 50,7 mm. . Case: 7/10. Dial: 7/10
Varenr: 5278243
DKK 7.122 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-03-2019
16:18:00
Se mere
Jacquemart pocket watch
POCKET WATCH, silver, France, 19th century, Jacquemart quarter repeating, enameled dial with moveable parts in gold, case no. 1562, inner case marked Frès Esquivillon, diameter 56,3 mm. . Case: 5/10. Dial: 5/10
Varenr: 5278251
17:06:00
Se mere
Halda fickur 18 k guld 1800-tal
HALDA, pocket watch, 18 k gold, circa 1892, manual, lever escapement, serial no. 529, cal H, diameter 52 mm, 105 g, original documents and case in pear included. . HISTORY: One of a few of Halda pocket watches with nickle plated clockworks, possibly unique chain in 18 k gold, chain 17,5 g
Varenr: 5278262
DKK 28.489 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-03-2019
18:12:00
Se mere
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld.
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld. Hvid uskive med arabertal, seperat sekundviser. Urkasse 129295, TW. sign. støvkapsel af metal. Lænke ikke guld. med læderetui. Vægt inkl. værk og støvkapsel(metal) ca. 100 gr. Ø 53 mm. Fremstår med minimale brugsspor. Uret fungerer, men Lauritz.com indestår ...
Varenr: 5246767
DKK 4.000 DK, Helsingør, Støberivej 24-03-2019
19:55:00
DKK 3.400
Patek Philippe mens pocket watch
PATEK PHILIPPE, pocket watch, 18 k gold, circa 1940, manual, lever escapement, case no. 278183, movement no. 175492, diameter 47,8 mm, weight 80,4 g, case. . Case: 7/10. Dial: 7/10
Varenr: 5278301
DKK 35.612 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 24-03-2019
20:33:00
Se mere
Schweizisk damelommeur i 18 kt. guld med emaljearbejde, ca. 1910-15
Damelommeur i dobbeltkapslet urkasse af 18 kt. guld med overflade med stiliserede blomster, støvkapsel ligeledes af 18 kt. guld, hvid emaljeskive med arabertal, separat sekundviser, delvist gennemsigtig forside med emaljerede romertal, bagkasse pryde med emaljerede initialer under svensk ...
Varenr: 5264166
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 25-03-2019
19:58:00
Dobbeltkapslet lommeur 14 kt guld med 8 kt urkæde (2)
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt guld, udvendig guillocheret mønster på begge sider, hvidemaljeret urskive med arabisk talangivelse. Ø 5 cm. Vægt 87,9 g. Tilhørende urkæde 8 kt guld vægt 14,2 g. Aldersrelateret stand med brugsspor.
Varenr: 5277753
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-03-2019
16:35:00
Fransk Lommeur af 18k med rosenslebne diamanter
Fransk Lommeur No. 1979 af 18k med guillocheret emalje og rosenslebne diamanter. Uret er et enkeltkapslet lommeur med urskive i hvid emalje med romertal som timemarkeringer. Måler 31 mm Ø. vejer. 22g. Fremstår med brugsspor samt afskalning på den guillocheret emalje på bagkapslen. Lauritz.com ...
Varenr: 5271210
DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 26-03-2019
19:14:00
Lommeur, 585 rødguld
Lommeur, 14 kt. rødguld stemplet '585' Hvid urskive med romer- og arabertal Kunststofglas Ur diameter ca. 52,40 mm Vægt ca. 89 gram Manuelt optræk Lauritz.com indestår ikke for, at uret kan gå og for urets/værkets funktionalitet. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5283873
DKK 4.470 DE, Hamburg, Große Elbstraße 26-03-2019
20:55:00
DKK 2.794
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt guld
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt guld. Hvid urskive m/ arabertal, separat sekundviser & stregindeks. Ur kasse nr 225871, Ø 5,5 cm. Samlet vægt inkl. støvkapsel(ej guld) & værk ca. 110,5 gr. Brugsspor bl.a. tryk på kasse. Uret gik på vurderingstidspunktet, men Lauritz.com indestår ikke for ...
Varenr: 5284236
DKK 4.600 DK, Odense, Kratholmvej 26-03-2019
21:17:00