Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
International Watch Co herrfickur i 18 k guld
IWC, fickur, 18 k guld, 1900-talets första hälft, innerlock i metall, vitemaljerad urtavla, boettnr. 755391, verknr. 694449, diameter 50,5 mm, vikt ca 92 g
Varenr: 5439316
DKK 4.170 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 20-09-2019
19:46:00
Se mere
Fickur av Anders Fredman
ANDERS FREDMAN (?-1737), fickur, märkt i verket/urtavlan, förgyllt verk med graverad dekor, spindelgång, silverurtavla med romerska siffror, märkt "Fredman, Holmiae", små arabiska 5-60, slät svensktillverkad boett av silver, Norrtälje, diameter 53 mm. . Andreas Fredman var far till Jean Fredman som blev förebild till Carl Michael Bellmans figur Fredman.
Varenr: 5439368
DKK 14.900 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 20-09-2019
21:30:00
Se mere
Junghans stopur
Junghans stopur stemplet Ø 55 mm. Navnegravering på bagsiden. Virker ved test. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 5433294
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
15:40:00
Omega fickur
OMEGA, fickur, 14 k guld, savonett, centrumsekund, gravyr, boettnr 6497076, diameter 50 mm, total vikt 80 g
Varenr: 5441698
DKK 3.475 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 22-09-2019
13:04:00
Se mere
Fickur Omega silver
OMEGA, fickur, svarta siffror, vitemaljerad urtavla, sekundvisare, diameter ca 47 mm, med klockkedja
Varenr: 5441710
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 22-09-2019
13:28:00
Se mere
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld
Dobbeltkapslet herrelommeur af 14 kt. guld, guillocheret for- og bagside, hvidemaljeret urskive med arabertal og lille sekundviser, støvkapsel af metal. H. inkl. øsken 6,6 cm. Ø 5,0 cm. Vægt ca. 82 gr. Uret fungerer på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 5442639
DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 22-09-2019
14:07:41
DKK 3.200
Samling fickur 8 delar
SAMLING FICKUR, 8 delar, 1800/1900-tal, silver och metall, diam ca 37-56 mm
Varenr: 5441805
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 22-09-2019
17:14:00
Se mere
Wilka fickur 14/18K
WILKA, fickur, 18K, rödguld, 1930-tal, Schweiz, inläggningar med emalj, diam 46 mm, vikt 47 g, del av klockkedja 14K medföljer, vikt ca 3.4 g
Varenr: 5441809
DKK 3.127 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 22-09-2019
17:22:00
Se mere
Tissot lommeur af 14 kt guld samt lænke af 8 kt guld i æske
Tissot lommeur af 14 kt guld samt lænke af 8 kt guld i æske. Gylden urskive med arabertal, separat sekundviser m.m. Ø 45 mm & lænke L. ca. 33 cm. Samlet vægt for urkassen inkl. støvkapsel(stål), krone & værk ca.47,8 gr samt lænke hasp ej guld ca. 19,8 gr. Æske medfølger. Få brugsspor. Uret gik på...
Varenr: 5439986
DKK 5.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2019
19:50:00
DKK 3.200
Lænke til lommeur af 14 kt rosafarvet guld, ca. 86,6 gram.
Lænke til lommeur, ankermønster udført i 14 kt. rosafarvet guld. Længde ca. 32 cm. Vægt ca. 86,6 gram.
Varenr: 5439978
DKK 20.000 DK, Odense, Kratholmvej 22-09-2019
19:51:00
DKK 12.000
Herrfickur i 14 k guld
FICKUR, 14 k guld, 1900-talets första hälft, innerlock i 14 k, vitemaljerad urtavla, savonett, ankargång, G.T verk, boettnr. 69817, diameter 50, vikt ca 87,5 g, klockkedja i silver samt chatelaine medföljer
Varenr: 5441942
DKK 4.170 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
20:32:00
Se mere
Uhr / Taschenuhr, Metall
Uhr / Taschenuhr, Metall, vergoldet, mit Stunden- und Minutenzeiger, schwarze Ziffern auf weißem Ziffernblatt, mit Kette mit Federringverschluss, D.5,5cm, Kettenlänge: 45cm, partiell minimale Befleckungen.
Varenr: 5419795
DKK 1.862 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-09-2019
20:43:00
DKK 298
Omega, Uhr / Taschenuhr, Silber
Omega, Uhr / Taschenuhr, Silber, goldfarbene Ziffern auf hellem Ziffernblatt, mit Stunden- und Minutenzeiger, mit Kette, Durchmesser: 4,5cm, Länge Kette: 48cm.
Varenr: 5419794
DKK 2.235 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-09-2019
20:56:00
DKK 410
Savonette 14K Schweiz 1920-tal
SAVONETTE, 14K, Schweiz, 1920-tal, manuellt urverk, ankargång, inre lock gulmetall, serie nr. 129064, diam ca 52 mm, totalvikt ca 92.4 g
Varenr: 5442027
DKK 3.475 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 22-09-2019
21:57:00
Se mere
August Ericsson herrfickur
AUGUST ERICSSON, fickur, kromboett, 1900-talets början, S:t Petersburg, kronograf, boettnr. 2967415, diameter 54,7 mm
Varenr: 5443117
DKK 2.085 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23-09-2019
15:02:00
Se mere
H Moser & Cie herrfickur i 14 k guld
HENRY MOSER & CIE, fickur, 14 k guld, 1900-talets början, innerlock i 14 k, savonett, ankargång, boettnr. 80546, diameter 53 mm, vikt ca 99,5 g
Varenr: 5443203
DKK 4.170 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23-09-2019
19:16:00
Se mere
Damelommeur af guld, 14 kt.
Damelommeur af guld 14 kt., med guillocheret for- og bagkapsel, med ejerinitialer. Støvkapsel af metal. Ø 34 mm. Vægt 35 gr. inkl. værk. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 5442473
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 24-09-2019
13:22:00
Lommeur af guld, 1900-tallets begyndelse
Lommeur af guld, 14 kt. hvidemaljeret urskive med arabertal, 1900-tallets begyndelse. Ø 51 mm. Støvkapsel af metal. Revne i glas. Vægt inkl. værk. ca. 84 gr. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 5442505
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 24-09-2019
20:22:00
Fickur Omega
FICKUR, Omega, silver, vitemaljerad urtavla med sekundvisare, diameter ca 50 mm, klockkedja
Varenr: 5444564
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 24-09-2019
20:38:00
Se mere