Vurdering
   Varer pr. side   17 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Engelsk lommeur af sølv, James Ariell, Thomas Carpenter, London, 1800
Engelsk lommeur i kasse af sølv, udført af Thomas Carpenter, London, 1800. Hvidemaljeret urskive med arabertal. Urværket signeret James Ariell London. Ø 5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, mindre emlajeafslag. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 5619214
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 07-04-2020
09:53
DKK 700
Fickur 2 st bl.a. Longines
FICKUR, 1 par, silver 800, varav en Longines, "Grand Prix", emaljtavla, märkt 38408, resp" Ancre De Precision", 15 rubis, märkt 10119, diameter 50-51 mm

Varenr: 5633961
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
14:40
Se mere
Levy Hermanos Omega enkeltkapslet lommeur
Levy Hermanos Omega enkeltkapslet lommeur med urkasse og bagkapsel af 8-14 kt. guld. Ø. 53 mm. Støvkapsel af forgyldt stål. Hvid/cremefarvet emaljeret urskive med logo, arabertal og separat sub dial sekundvisning. Mekanisk urværk med manuelt optræk. Monteret med 14kt ankerkæde i rosa guld. ...

Varenr: 5620426
DKK 14.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
20:06
DKK 4.200
Guldklocka / hänge
HÄNGE / KLOCKA, Antik, 18 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, caliber Eta 2412, vikt ca 7,5 g.

Varenr: 5635140
DKK 1.490 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 08-04-2020
15:38
Se mere
Fickur i guld
FICKUR, Tavannes Watch Co., 30 mm, 14K guld, mellanboett 14K, ankargång, plexiglas, boettnr 25455, vikt totalt ca 22,5 g.,

Varenr: 5635212
DKK 2.980 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 08-04-2020
18:20
Se mere
Elgin Natl Watch Co. fickur
ELGIN NATL, fickur, 54 mm, förgylld, urverk signereat B.W.Raymond, verknr 1093225, boettnr 513698

Varenr: 5635299
DKK 1.118 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 08-04-2020
19:59
Se mere
Dobbeltkapslet lommeur, 14 kt. guld
Dobbeltkapslet lommeur med urkasse af 14 kt. guld, støvkapsel af metal. Hvidmaljeret urskive med arabertal og lille sekundviser. Ø 33 mm. Vægt 27,5 gram. Uret går ikke. Minimal hårrevne på urskive.

Varenr: 5631732
DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-04-2020
20:14
Fransk lommeur, Berthoud, Paris, o. 1800.
Fransk lommeur i kasse af sølv, hvidemaljeret urskive med romertal, skive og urværk sign. Berthoud A Paris, o. 1800. Ø 4,1 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, bagkapslen kan ikke umiddelbart holdes lukket. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 5619205
DKK 1.200 DK, Vejle, Dandyvej 08-04-2020
20:35
Samling lommeure (11)
Samling lommeure i forskellige størrelser. Flere med defekter. Lauritz.com garanterer ikke for funktionalitet. (11)

Varenr: 5631735
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 08-04-2020
20:48
Taschenuhr Niello
Taschenuhr gefertigt mit einem Gehäuse aus 14kt. Gold (geprüft). Auf der Rückseite verziert mit Schweifwerk in Niello. Die Uhrenkette ist aus 8kt. gefertigt (punziert), Handaufzug, weisses Zifferblatt mit schwarzen Zeigern und römischen Ziffern. Durchmesser ca.: 33 mm. Gesamtgewicht: 35,4 ...

Varenr: 5615472
DKK 3.725 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 09-04-2020
19:20
DKK 335
Lommeur i kasse af sølv
Lommeur i kasse af sølv, hvidemaljeret urskive med romertal. Ø 3,6 cm. Stemplet HPN. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, revner/afslag på emalje, optræksnøgle mangler. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 5619220
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-04-2020
20:01
Lommeur i kasse af sølv
Lommeur i kasse af sølv, hvidemaljeret urskive med romertal. Ø 4,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 5619204
20:10
Engelsk lommeur, Rose & Jon, London
Engelsk lommeur i kasse af metal, hvidemaljeret urskive med arabertal, skive og urværk sign. Rose & Jon, London. Ø 4,9 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, smårevner i emaljen, stødmærker på urkapsel. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 5619215
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-04-2020
Engelsk lommeur, Graham, London, ca. 1800
Engelsk lommeur sølv, værket signeret Graham, London, i yderkasse af sølv med mestermærke NF, ca. 1800. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, optræksnøgle medfølger. Lauritz.com garanterer ikke for værkets funktion. Diam på yderkapsel 6 cm.

Varenr: 5619228
20:24
Movado reseur
MOVADO, reseur, gulddoublé / läder, Ermeto, 1960-tal, manuell, plexiglas, datum, boettnr. 947, längd 40-60 mm

Varenr: 5636909
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 11-04-2020
20:33
Se mere
Engelsk lommeur i kasse af forgyldt sølv, Jn. Latham, Macclesfield
Engelsk lommeur i kasse af forgyldt sølv, hvid urskive med romertal. Urværket signeret Jn. Latham, Macclesfield. Ø 4,6 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 5619210
20:39
Vintage Rolex pocket watch, approx. 1920 - 1930
Vintage Rolex pocket watch approx. 1920 - 1930 , case of Snowite material, white dial with Arabic numerals, separate second hand, chronograph function with a frequency of 1/5 of a second, hand-winding mechanism. Case Ø approx. 43 mm. Wear. Watch in working order, but Lauritz.com does not ...

Varenr: 5549353
DKK 14.900 DE, Hamburg, Große Elbstraße 12-04-2020
21:25
DKK 372