Vurdering
   Varer pr. side   10 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Jules Jürgensen Copenhagen
JULES JÜRGENSEN, Copenhagen, fickur, 18K guld, savonett, glasad innerboett, centrumsekund, märkt "Jules Jürgensen patent January 15 1867", verknr 11921, boettnr 17270 / 11921, boettens diameter 54 mm, total vikt 164 g

Varenr: 5913027
DKK 40.211 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 25-01-2021
17:40
Se mere
Fickur 14 k guld
FICKUR, 14 k guld, vitemaljerad urtavla, arabiska siffror, plexiglas, innerboett i oädel metall, diameter 32 mm,

Varenr: 5913082
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
19:25
Se mere
Longines. Vintage herrelommeur i sølv med hvid emaljeskive, ca. 1918
Vintage herrelommeur fra Longines, cal. 18.69N, i urkasse af sølv, støvkapsel af metal, hvid emaljeskive med arabertal, separat sekundviser, plexiglas, manuelt optræk. Ø. 48,3 mm. Fremstår med brugsspor, skive med hårrevner. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com indestår ikke for ...

Varenr: 5906638
DKK 1.400 DK, Vejle, Dandyvej 25-01-2021
20:52
Waltham. Amerikansk dobbeltkapslet lommeur i gulddouble.
Amerikansk dobbeltkapslet lommeur af gulddouble med hvid urskive med sorte arabertal, mrk. Waltham, samt sekundviser. Ene viser mangler. Stemplet Philadelphia watchcase 7266856. Ø. ca. 5 cm. Værket går. Lauritz.com garanterer dog ikke for funktionaliteten.

Varenr: 5912495
DKK 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 26-01-2021
15:55
Samling lommeure (21)
Samling lommeure med urkasser af sølv. 4 stk mærket Omega. 1880'erne til 1950'erne. 5 stk er gangbare. Fremstår i varierende stand med brugsspor i form at biler, afslag på urskiver, revner i glas og lignende på visse af urene. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten. (21)

Varenr: 5910625
DKK 3.800 DK, Aalborg, Nibevej 26-01-2021
18:00
IWC Schaffhausen. Vintage herrelommeur i 14 kt. guld, ca. 1906
Vintage herrelommeur fra IWC Schaffhausen, serienummer: 395756, i urkasse af 14 kt. guld, lys skive med arabertal, separat sekundviser, støvkapsel af metal, signeret urværk. Ø. 49,7 mm. Samlet vægt inkl. værk: ca. 61,6 gr. Fremstår med brugsspor. Uret gik på vurderingstidspunktet. Lauritz.com ...

Varenr: 5885672
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-01-2021
09:05
DKK 12.000
Fickur 3 st
FICKUR, 3 st, varav 1 förgyllt av Waltham

Varenr: 5917252
DKK 1.097 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 28-01-2021
17:14
Se mere
Vintage herrelommeur i 14 kt. guld med sølvfarvet skive, ca. 1930'erne
Herrelommeur i urkasse med bag- og støvkapsel af 14 kt. guld, urkasse prydet med hvid emaljearbejde, sølvfarvet skive med arabertal, separat sekundviser, mekanisk værk med manuelt optræk. Ø. 48 mm. Vægt inkl. urværk: ca. 59,5 g. Fremstår med brugsspor, emaljeskader m.v. Uret gik på ...

Varenr: 5866447
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-01-2021
20:12
Louis-Ulysse Chopard/ L.U.C. Dobbeltkapslet herrelommeur i 14 kt. guld
Dobbeltkapselt herrelommeur fra Louis-Ulysse Chopard/ L.U.C, i urkasse af 14 kt. guld, støvkapsel ligeledes af 14 kt. guld, hvid emaljeskive med arabertal, separat sekundviser, plexiglas, mekanisk urværk med manuelt optræk. Urværk og kapsler mærket: "LUC". Ø. 52,5 mm. Vægt inkl. urværk m.v.: 90,1...

Varenr: 5866511
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 28-01-2021
20:42
DKK 3.600
Omega herrfickur i silver
OMEGA, fickur, silver, 1900-talets början, vitemaljerad urtavla, boettnr. 5849978, verknr. 5030554, graverad dekor av ånglok, diameter 50 mm, klockkedja i guldmetall

Varenr: 5917489
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 29-01-2021
15:27
Se mere