Vurdering
12345...27»   Varer pr. side   783 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Dorrit Krabbe. Komposition
Dorrit Krabbe. Komposition med peruviansk optog. Vandfarve på papir, fæstnet på lærredsstof. 215 x 315 cm. Fremstår med revne.

Varenr: 6120578
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-11-2021
13:05
Peter Simonsen. Landskab. (cd)
Peter Simonsen 1882-1972. Landskab. Olie på lærred. Sign. monogram PS. 41 x 51 cm. (48 x 58). Fremstår med mærke efter fold i lærredet.

Varenr: 6123175
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
13:41
Dick Nyhuus. Komposition (cd)
Dick Nyhuus (f. 1949). Komposition, offset 1/117. Sign. Dick Nyhuus. 49 x 59 cm. (65 x 77).

Varenr: 6121820
13:50
Skulptur forestillende en Pingvin
Skulptur af sortlakeret glasfiber forestillende en Pingvin h. 48 cm.

Varenr: 6073862

DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-11-2021
13:59
Frede Fabek. Akvarel Motiv med dreng og pige med kælk
Frede Fabek f. 1927. Akvarel Motiv med dreng og pige med kælk. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Indrammet. lysmål 29x20 (42x32cm.)

Varenr: 6115003
DKK 1.300 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-11-2021
14:05
DKK 700
Frede Fabek. Akvarel . Julemotiv med nissedreng i vindue
Frede Fabek f. 1927. Akvarel . Julemotiv med nissedreng i vindue. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Indrammet. lysmål 29x20 (42x32cm.)

Varenr: 6115004
14:12
DKK 650
Maskinvævet billedvæv med parksceneri
Maskinvævet billedvæv med parksceneri, 143x58 cm. (150x64 cm).

Varenr: 6121997
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-11-2021
14:15
DKK 500
Egon W. Nielsn, komposition, akryl på lærred (cd)
Egon W. Nielsen f.1932. 'De ukendte', akryl på lærred, sign. EWN. 60 x 50 cm (64 x 54 cm)

Varenr: 6123223
14:26
Kopi efter Rodin. Skulptur af patineret bronze
Skulptur af grøn patineret bronze forestillende Eva efter syndefaldet. H. ca. 30 cm. Plakette med påskrift: 'Bronze garanti Paris, J.B. deposée sign. Rodin

Varenr: 6032550

DKK 2.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-11-2021
14:39
Ubekendte kunstnere, stueinteriører, (2)
Ubekendt kunstnere, stueinteriører, olie på lærred, ene sign. Mål med ramme 66x49 cm. 57x48 cm. (2)

Varenr: 6123394
DKK 1.400 DK, Odense, Kratholmvej 29-11-2021
14:39
H. A. Brinck (pseudonym for S.C. Bjulf), skovserkoner på Gl Strand
H.A. Brinck, pseudonym for Søren Christian Bjulf (1890-1958), fiskerkoner på Gammel strand, olie på lærred, sign. H.A. Brinck, 65,5x50 cm. (74,5x59 cm).

Varenr: 6121966
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 29-11-2021
15:04
Troels Trier, parti med vestjysk å
Troels Trier (1879-1962), parti med vestjysk å, olie på lærred, sign. T. Trier, 50x68 cm. (60x78 cm).

Varenr: 6121979
15:08
Anna Marie Junker. Skulptur i stentøj, B. 24 cm.
Anna Marie Junker, f. 1952. Skulptur i halvcirkel formet, bronze-glaseret stentøj med figur af par, der kysser / danser i front, H. 15,5 cm, B. 24 cm. Kunstnerens mærke på bagside. Kan både stå og hænge på væg. Se alle værkerne her

Varenr: 6100858
DKK 1.900 DK, Esbjerg, Oddesundvej 29-11-2021
15:14
Stor bronzefigur af ung kvinde
Stor figur i patineret bronze iform af stående ung kvinde monteret på rund sokkel af sortbroget marmor h. 77 cm. Kopi efter Pitta Luga. Af nyere dato. Modelfoto

Varenr: 6060336

DKK 6.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-11-2021
15:19
DKK 4.800
Svend Aage Tauscher, motive med huse (3)
Svend Aage Tauscher (1911-1984), motiver med huse, olie på lærred, sign. SAAT, Mål med ramme, 52,5x72,5 cm. 53x73 cm. 51x73 cm. To med enkelte små afskalninger. (3)

Varenr: 6121984
15:26
DKK 450
Ubekendt kunstner, parti med Koldinghus
Ubekendt kunstner, 1800-tallet, parti med Koldinghus, olie på lærred, uden sign. 38x55 cm. Flere små afskalninger. U.R.

Varenr: 6121990
15:43
DKK 1.300
Robert Leepin, portræt af ældre kvinde
Robert Leepin (1885-1967), portræt af ældre kvinde, olie på lærred, sign. Rob. Leepin-1921, 90,5x65,5 cm. (109x83 cm).

Varenr: 6122741
15:46
Bronzeskulptur forestillende Cleopatra med panther
Skulptur i patineret bronze forestillende Cleopatra med panther. H. 26 cm. Modelfoto

Varenr: 6073531

DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-11-2021
15:59
Tage Klee 'Storm på Gl. Skagen'
Tage Klee f.1950, prisbelønnet kunstfotograf. 'Storm på Gl. Skagen', digital galleritryk på silkemat acryl monteret på Dibond sandwichplade. Signeret. Monteret med håndlavet ramme af røget egetræ monteret med ophæng. H.67 x 100 cm ex. indramning,

Varenr: 6119565

DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-11-2021
16:00
DKK 3.400
Hans Degner. Akryl på lærred. Komposition.
Hans Degner, født 1964. Abstrakt komposition. Akryl på lærred 100 x 150 cm. Signeret på bagsiden

Varenr: 6067866
DKK 3.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-11-2021
16:02
DKK 2.800
Ubekendt kunstner, relief af stentøj med hane motiv
Ubekendt kunstner, relief af stentøj med hane motiv monteret i ramme af jern, utydeligt signeret.. H.58 x 41,5 cm. Bemærk meget tung!

Varenr: 6116150
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-11-2021
16:04
Marcus Stolk. Olie/akryl på lærred. Komposition
Marcus Stolk f. 1964, Olie/akryl på lærred. Komposition betitlet ' The magnification of peace' sign. M. Stolk 2021. H. 86 x 86 cm. Mark Stolk f. 27. juli 1964 i Delft i Holland. Han er uddannet fra Kunstakademiet i Rotterdam i 1988 samt fra Utrecht i 1991. Har udstillet i flere gallerier i ...

Varenr: 6116454
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-11-2021
16:10
Ubekendt kunstner Komposition med ansigter
Ubekendt kunstner Komposition med ansigter. Olie på plade. Utydelig signatur, dat. 92. 60 x 80(70 x 90)cm.

Varenr: 6106046
16:26
Josef Lorenzl efter. Bronzefigur
Figurgruppe i patineret bronze forestillende nøgen kvinde med to jagthunde, efter Josef Lorenzl. Monteret på sokkel af marmor h. 33 cm.

Varenr: 6077856

DKK 2.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 29-11-2021
16:39
Afrikansk kunsthåndværk. Glenter, metal (3)
Afrikansk kunsthåndværk. Glenter udført af olietønder, pudset, poleret og lakeret. Zimbabwe, ca. 2000. H. 46 cm. (3)

Varenr: 6117493
DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-11-2021
16:55
Kunstnergruppen Pet.D.Mons Projekt. Komposition
Kunstnergruppen Pet.D.Mons Projekt. Komposition, mixed media på lærred, på bagsiden sign. og dateret Pet.D.Mons Projekt 2000?. 125 x 115 cm. Uden ramme.

Varenr: 6123637
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 29-11-2021
16:57
Marianne Markvard. 'Åben himmel' (cd)
Marianne Markvad. 'Åben himmel'. Akryl på lærred. Sign. og dateret på bagsiden, Marianne Markvad 2009. 81 x 60 cm. U.R.

Varenr: 6122097
DKK 1.500 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-11-2021
16:58
DKK 1.900
Jørgen Fögelquist. Komposition (cd)
Jørgen Fögelquist (1927-2005). Komposition. Litografi. Signeret og nummereret 100/260. 62 x 89 (66 x 94) cm.

Varenr: 6116350
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-11-2021
17:26
Ubekendt kunstner. Motiv efter Bache
Ubekendt kunstner. Motiv efter Otto Bache, olie på lærred, signeret. 65 x 88 (80 x 102) cm.

Varenr: 6122974
17:28
Christian Lymann Hansen. Abstrakt skulptur.
Christian Lymann Hansen (1927-2000). Abstrakt skulptur af bemalet metal. Usign. H. 40 B. 22 cm. Denne vare er en del af en større temaauktion bestående af unikke effekter udvalgt og indhentet hos Christian Lymann Hansens arvinger. Se alle auktionerne her

Varenr: 6104874
DKK 2.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 29-11-2021
17:35
12345...27»