Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 55  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Andy Jørgensen cd. Tre linoleumstryk (3)
Andy Jørgensen cd. Tre linoleumstryk. To stk. 27 x 20, et stk. 32 x 23 cm. Indrammet bag passepartout og glas. (3)
Varenr: 4967177
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
12:20:18
Victor Borregaard. Olie på plade
Victor Borregaard, 1875-1939. Selskab. Sign. VB. Betegnet på bagsiden 'Paa Charlottenborg, 1935'. Olie på plade. 30 x 40 (39 x 49) cm.
Varenr: 4985133
DKK 1.500 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
12:21:03
Aramis Ney
ARAMIS NEY (född 1943): Utan titel, signerad och daterad Ney 96, bemålad bok/objekt, ca 16x24 cm
Varenr: 5003348
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
12:24:00
Se mere
Oidentifierad konstnär oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR (1900-tal), "Abisko i storm", olja på pannå, daterad a tergo 1948, 24,5x34 cm
Varenr: 5003350
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
12:30:00
Se mere
Hans Øllgaard cd. Akvarel, høstmotiv, piger ved 'Selvbinder'
Hans Øllgaard cd. Akvarel, høstmotiv, piger ved 'Selvbinder'. 37 x 47 cm. (55 x 64 cm). Signeret og dateret Øllgaard 8/8 57. Indrammet bag passepartout og glas.
Varenr: 4967142
12:34:06
Igge Karlsson. Litografi CD
Igge Karlsson 1932-2009 cd Litografi, sign. samt num. 31/100. Indrammet. 59 x 44 (73 x 58) cm.
Varenr: 4941275
12:38:00
Frans Kannik, litografier, erotiske kompositioner. (2)
To erotiske kompositioner af Frans Kannik (1949-2011), litografier, usign samt unummeret. Et fremstår med trykmærker. Mål. 90 x 60 cm. Uindrammet. (2) Proveniens: Familiens eje, boet efter Frans Kannik. Den danske serigraf og kunstner, Frans Kannik, var i 1980'erne en af de ...
Varenr: 5004308
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
12:38:00
Gudrun Schyman Politisk konst
GUDRUN SCHYMAN (född 1948): 80/20 - Komposition mot vit bakgrund, signerad Gudrun Schyman, akryl på duk, ca 81x65 cm;. . Gudrun Schyman om sin konst:. "Det finns ju andra som har ritat före mig, Picasso hade ju sin blåa period och jag har nu min rosa...". . På 750 homepartyn över hela landet har ...
Varenr: 5003353
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
12:39:00
Se mere
Carl-Henning Pedersen. Komposition, cd
Carl-Henning Pedersen. Komposition, litografi, 227/250, sign. Carl-Henning Pedersen. 76 x 56 (83 x 62,5) cm.
Varenr: 4992053
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
12:39:00
DKK 2.800
Ubekendt kunstner. Olie på lærred.
Ubekendt kunstner. Komposition med mor og pige. Sign. C. E. Clemmensen samt dateret '74. Olie på lærred. 54 x 64 (64 x 76) cm.
Varenr: 4994208
12:43:00
Ivar Morsing oljemålning
IVAR MORSING (1919-2009): Figurkomposition signerad I. Morsing, olja på duk, ca 100x95 cm
Varenr: 5003357
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
12:51:00
Se mere
Ubekendt kunstner. Kystparti, Svendborgsund
Ubekendt kunstner. Kystparti Svendborgsund, olie på lærred. Usign. betegnet på blændramme J. Walentien. 40 x 47 (46 x 53) cm.
Varenr: 4953177
12:57:00
Ludvig Jacobsen. Kystparti, Køge Bugt (cd)
Ludvig Jacobsen (1890-1957). Kystparti, Køge Bugt, olie på lærred. Sign. Ludvig Jacobsen. 32 x 50 (44 x 60) cm.
Varenr: 4938630
12:57:00
Suzanne Leloir, kystparti med bygning på klipper
Suzanne Leloir, kystparti med bygning på klippe, olie på plade, sign. S. Leloir-1918, 23,5x35 cm. (36x47,5 cm). Fremstår med lille sømhul.
Varenr: 5003640
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 22-05-2018
12:58:00
Hans Kofoed Jespersen. Motiv af kvinde
Hans Kofoed Jespersen 1884-1975 cd. Parti fra park, olie på lærred. Ssign. HKJ -41. 37 x 50 (48 x 60) cm.
Varenr: 4940975
DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
13:01:00
Børge Nyrop. Landskabsparti med bonde (cd)
Børge Christoffer Nyrop (1881-1948), Landskab med hestevogn, personer og gård, olie på lærred. Sign. B. Nyrop. 88 x 125 (106 x 144) cm. Krakeleringer.
Varenr: 4947308
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
13:02:00
Ubekendt kunstner. Sydlandsk motiv med borgruin, 1888
Ubekendt kunstner. Sydlandsk motiv med borgruin og kirke. Sign. med kronet monogram OW / WO (?) samt dateret 1888. 55 x 40 (63 x 47) cm. Blændramme påskrevet 'Græsk maler'.
Varenr: 4952537
13:06:00
Monica Lorentzon oljemålning
MONICA LORENTZON (född 1940), figurscen med kvinna, signerad M Lorentzon, olja på papper fäst på pannå, 60x43 cm
Varenr: 5003368
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-05-2018
13:27:00
Se mere
Leif Sylvester. Komposition, cd
Leif Sylvester (f. 1940). Komposition. Litografi. Sign. Sylvester. 32/150. 35 x 27 cm (53 x 43 cm).
Varenr: 4987487
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
13:27:00
DKK 1.300
Svend Drews cd. Olie på lærred
Svend Drews, 1919-2003. Kystparti. Sign. Sv. Drews. Olie på lærred. 50 x 70 (65 x 85) cm.
Varenr: 4977178
13:34:00
Einar Olsen. Københavnsk byparti med Vor Frelser Kirkes tårn (cd)
Einar Olsen (1876-1950). Københavnsk byparti med Vor Frelser Kirkes tårn i horisonten, olie på plade. Sign. monogram EO samt dateret 1930. 40,5 x 32,5 (43 x 52) cm.
Varenr: 4941379
13:38:00
Ellis Wallin målning
ELIS WALLIN (1888-1972): "Åskmolnet", signerad och daterad Ellis Wallin -40, olja på duk, ca 64x80 cm
Varenr: 5003372
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-05-2018
13:39:00
Se mere
Axel Bengtsson
AXEL BENGTSSON (1905-76): Militärer, monogramsignerad och daterad A Bn -76, 68/260, färglitografi, ca 35x50 cm
Varenr: 5003374
13:45:00
Se mere
Lars Dan, litografi, figurkomposition, cd
Lars Dan. (f. 1960), Figurkomposition, Litografi E.A. Sign. og dat. Lars Dan 98. 100 x 70 cm (113 x 83 cm).
Varenr: 5003239
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
13:46:46
Peter Dahl färglitografi
PETER DAHL (född 1934): "Dans", signerad och daterad Peter Dahl 79, EA, färglitografi, bildyta ca 37,5x26,5 cm
Varenr: 5003376
13:51:00
Se mere
Janus Gunder 20. årh. Bronzeskulptur.
Janus Gunder 20. årh. Bronzeskulptur af bronze, løs sokkel af sort poleret granit medfølger. H. 15 cm, sign. JG
Varenr: 5003878
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2018
13:55:00
Arne A. Hansen. Interiør med pige og potteplante (cd)
Arne A. Hansen 1921-2009. Interiør med ung pige og blomst. Signeret Arne H. Hansen. Olie på lærred. 32 x 64 (37 x 69) cm.
Varenr: 4938666
13:58:00
Jørgen Nash. 'Hill'. cd.
Jørgen Nash (1920-2004). 'Hill'. Litografi. Sign. Jørgen Nash. Nummereret 177/250. 79 x 60 cm (99 x 77 cm). Løs i rammen.
Varenr: 4987558
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
13:59:00
Ellsworth Kelly Färgltiografi
ELLSWORTH KELLY (1923-2015): Komposition, ur Derriere le Miroir, no.110, 1958, färglitografi, ca 37x27 cm
Varenr: 5003378
14:00:00
Se mere
Ubekendt kunstner. Komposition.akryl på papir opklæbet på plade
Ubekendt kunstner. Komposition, akryl på papir opklæbet på pladel på plade. sign. 47 x 57 cm.
Varenr: 4980715
14:01:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 55  >>