Vurdering
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
12345...29»   Varer pr. side   859 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ubekendt kunstner, motiv fra Københavns havn, olie på lærred 1920
Ubekendt kunstner. Motiv fra Københavns havn, olie på lærred, signeret. H.26 x 33 cm (39 x 45 cm)

Varenr: 6146174
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-01-2022
11:30
DKK 450
Chr, Benjamin Olsen. Marine med Steamship, 41,5 x 58 cm
Christian Benjamin Olsen (1873-1935). Kystparti med damper/ Steamship. Olie på lærred. Sign. Chr. Benjamin O, 1911, 41,5 x 58 cm, (56,5x73,5).

Varenr: 6113375
DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2022
11:58
Knud J. Clemensen. Nature morte. cd
Knud J. Clemensen (1870-1953). Nature morte med vildt på bord. Olie på lærred. Sign. og dateret: 'Knud J. Clemensen 1946'. 62 x 97 (75 x 110) cm. Fremstår med overfladesnavs og små trykmærker.

Varenr: 6142976
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2022
12:14
Viktor Hall. 'Pyramiden, Fortid , Nutid, Fremtid'
Viktor Hall. f. 1951. 'Pyramiden, Fortid , Nutid, Fremtid'. 'Sfinksens udvikling fra dyreriet til menneskeriget. Skulptur af spejlglas og bemalet træ. Usign. 37 x 37 x 20 cm.

Varenr: 6133137
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2022
12:27
Robert Jacobsen, cd. Carborundum ætsning fra 'Petroleumshandleren og hans familie'.
Robert Jacobsen (1913-1993). Figurkomposition fra serien 'Petroleumshandleren og hans familie'. Caborundum ætsning. Sign. Rob. Jacobsen, nr. 10/50. Mål: 44 x 59 cm, (64x76) Proveniens: Værket hidhører fra Robert Jacobsens private samling. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6144126
DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2022
12:28
Per Eli. Komposition
Per Eli (f. 1957). Komposition, akryl på lærred, sign. Per Eli. 120 x 150 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her Se og hør i denne video Per Eli fortælle om sin kunst

Varenr: 6098182
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 18-01-2022
12:42
DKK 5.800
Anders Clausen. 'Bar Master 17' (cd)
Anders Clausen. 'Bar Master 17', digital print. 36 x 51 cm.

Varenr: 6105781
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2022
12:50
Anders Nyborg (cd). To kompositioner, akvarel og oliekridt på papir (2)
Anders Nyborg (f. 1934). To kompositioner, sign. Anders Nyborg. Akvarel og oliekridt på papir. 38 x 27 cm. Indrammet bag glas. (2)

Varenr: 6146649
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 18-01-2022
12:53
DKK 450
Jacob Stangerup. Untitled (cd)
Jacob Stangerup (f. 1971). Untitled, bly på papir. Sign. Jacob Stangerup, dat. verso 2009. 19 x 14 (25 x 19) cm.

Varenr: 6105790
12:57
Ubekendt kunstner, motiv fra Christianshavns kanal med det gamle B&W, olie på lærred
Ubekendt kunstner 1900 tallet. Motiv fra Christianshavns kanal med det gamle B&W, olie på lærred, signeret PP 1921. Med revne over signaturen H. 29,5 x 41 cm (40 x 51 cm)

Varenr: 6146451
13:00
Henk Vierveijzer. 'Stylish'. (cd).
Henk Vierveijzer f.1950. 'Stylish'. Olie på lærred. Sign. Vierveijzer på bagsiden. 110 X 100 (114 X 103). (cd).

Varenr: 6126643
13:15
Paul Fischer. Parti fra Båstad i Sverige
Paul Fischer (1860-1934). Parti fra Båstad i Sverige. Oliekridt på papir. Sign. med monogram 'PF' og dateret 1915. 20 x 26 (26 x 32) cm. Fremstår med gennemgående rift i nedre højre hjørne.

Varenr: 6133341
13:21
Ubekendt kunstner. Komposition.
Ubekendt kunstner. Komposition. Sign.: 'Inglo'. 50 x 52 (69 x 70) cm.

Varenr: 6126660
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2022
13:25
Antoine Klinkhamer. Abstrakt, 130 x 90 cm
Antoine Klinkhamer (f. 1952). Abstrakt komposition. Olie på lærred. Signeret Antonie Klinkhamer, 2020, 130 x 90 cm. UR. Læs mere her

Varenr: 6121399
DKK 7.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2022
13:43
DKK 5.000
Asger Jorn. 'Provocation Ratée'. cd
Asger Jorn (1914-1973). 'Provocation Ratée', litografi nr. 25/75. Sign. og dateret i bly: 'Jorn 69'. 64,5 x 46,5 (85 x 66) cm.Litteratur: Afbilledet i Gallerie van de Loo Münchens værkfortegnelse over Asger Jorns tryk, side 346 nr. 339.

Varenr: 6132686
DKK 16.000 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2022
13:47
DKK 11.000
Robert Jacobsen, cd. Indisk blæk og oliepastel, 50 x 65 cm
Robert Jacobsen (1912-1993). Komposition, Indisk blæk og oliepastel på kraftig papir, usigneret, certifikat medfølger. Mål ca. 50 x 65 cm. Uden ramme. Proveniens: Værket hidhører fra Robert Jacobsens atelier/private samling. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6082046
DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2022
13:53
DKK 6.000
Robert Jacobsen, cd. Gouache og oliepastel, 17,5 x 23,5
Robert Jacobsen (1912-1993). Komposition. Gouache og oliepastel på karton, 17,5 x 23,5 cm, (30x42). Usigneret, certifikat medfølger med foto og beskrivelse. Proveniens: Værket hidhører fra Robert Jacobsens private atelier/ samling. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6082017
DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2022
13:58
Hans Degner, akryl på lærred, komposition
Hans Degner, født 1964. Abstrakt komposition. Akryl på lærred 80 x 177 cm. Signeret på bagsiden.

Varenr: 6136805
DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-01-2022
14:00
Robert Jacobsen, cd. Gouache på papir, 70 x 100 cm
Robert Jacobsen (1912-1993). Komposition. Gouache på papir. Signeret Rob. Jacobsen, 70 x 100 cm. UR. Fremstår med mindre revne i papiret. Proveniens: Værket hidhører fra Robert Jacobsens private samling. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 5962569
DKK 10.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 18-01-2022
14:03
DKK 8.000
Bente Harboe, komposition, gouache på papir
Bente Harboe 20 årh. Komposition, gouache på papir, signeret og dateret 1972. H.72 x 102 cm (89 x 118 cm) Papir lidt bulet.

Varenr: 6145988
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-01-2022
14:05
Robert Jacobsen, cd. Figur komposition. Radering nr. 28/40.
Robert Jacobsen (1912-1993). Figur komposition. Radering nr. 28/40. Signeret Robert Jacobsen. Bladmål: 65 x 49,5 cm. Uden ramme. Trykt på papir med vandværke fra Ivan Edeling Copenhagen. Proveniens: Værket hidhører fra Robert Jacobsens private atelier/ samling. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 5962532
14:08
John Sigurdson, Hardangerfjord Norge, olie på lærred
John Sigurdson 1900 tallet. Motiv fra Hardangerfjord i Norge, olie på lærred, signeret. H.34 x 49 cm (50 x 63 cm) Områder fremstår med mindre afskalning på lærred.

Varenr: 6146845
14:26
Frede Fabek . Akvarel . julekrans og stjernehimmel
Frede Fabek f. 1927. Akvarel. Jule/vinter motiver bestående af Julekrans og stjernehimmel. Denne akvarel er en del af Temaauktion over værker af Frede Fabec med Jule motiver. Uindrammet. lysmål 34 x 26 (40 x 31 cm.) og 32 x 21 (38 X 27 cm.)

Varenr: 6115043
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-01-2022
14:26
Offer Lundsfryd, motiv fra Christianshavn, olie på lærred (cd)
Offer Lundsfryd (1889-1959). Motiv fra Christianshavn, olie på lærred, signeret. H.36 x 60 cm (48 x 72 cm).

Varenr: 6146375
14:30
Bronzefigur af ung kvinde
Kvinde i erotisk positur, udført i patineret bronze. H. 23 cm. Monteret på sokkel af sort marmor. Modelfoto

Varenr: 5859513

DKK 1.900 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 18-01-2022
14:39
Hans Degner. Akryl på lærred. Komposition.

Varenr: 6140248
15:00
DKK 1.200
Jørgen Greve, komposition, olie på papir (cd)
Jørgen Greve f.1968. Komposition, olie på papir, signeret. H.68 x 48 cm (85 x 64 cm)

Varenr: 6146890
15:20
DKK 850
Antoni Adamski, komposition med model, akryl på lærred (cd)
Antoni Adamski. Komposition med model, akryl på lærred. Mål h.80 x 60 cm (84 x 64 cm) Se kunstnerprofil her

Varenr: 6146294
15:25
Ubekendt kunstner, motiv fra Sankt Pauls Gade i København, olie på lærred
Ubekendt kunstner. Motiv fra Sankt Pauls Gade mod Store Kongensgade, olie på lærred, utydeligt signeret. H. 66 x 79 cm (74 x 87 cm) Enkelte meget små farvebortfald.

Varenr: 6146320
15:50
Ubekendt kunstner. Peter Lieps Hus i Dyrehaven
Ubekendt kunstner. Peter Lieps Hus i Dyrehaven. Olie på lærred. Utydeligt signeret. 44 x 64 (57 x 77) cm.

Varenr: 6144196
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 18-01-2022
15:54
12345...29»