Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 63  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Torgny Larsson
TORGNY LARSSON (född 1957): Kompositon, osignerad prototyp, patinerad brons, höjd stensockel 30 cm
Varenr: 5280179
DKK 2.849 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:41:00
Se mere
Olle Nyman färglitografier
OLLE NYMAN (1909-1999) färglitografi, signerad och numrerad, Olle Nyman 90, 210/300, bladmått ca 42x49 cm
Varenr: 5280182
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-03-2019
21:44:00
Se mere
Gunnar Asplund oljemålning
GUNNAR ASPLUND (1885-1940): Båtmotiv, signerad och daterad Gunnar Asplund 1964, olja på duk, ca 38x46 cm
Varenr: 5280184
DKK 1.781 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:46:00
Se mere
Stig Danielsson akverall
STIG DANIELSSON (1935-2012): Trädgårdsmotiv, signerad, akvarell, ca 30x40,5 cm
Varenr: 5280186
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:48:00
Se mere
Francesco Cozza etsning
FRANCESCO COZZA (1605-1682): Cimon en Pero, etsning, bladmått ca 28x33 cm. . PROVENIENS: Alice Ehrenborg, Kråks Herrgård, Västergötland
Varenr: 5280188
21:50:00
Se mere
Louis Delius USA
LOUIS E. DELIUS (USA, 1838-1922): "Forrest ...Bronx...", signerad, olja på pannå, ca 18x29 cm
Varenr: 5280190
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:52:00
Se mere
Robert Panitzset
ROBERT PANITZSET (1879-1949): stadsbild, signerad och daterad Robert Pan -46, olja på duk, ca 79x99 cm
Varenr: 5280192
DKK 10.684 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:54:00
Se mere
Bo von Zweigbergk oljemålning
BO VON ZWEIGBERGK (1897-1940): signerad och daterad Zweigbergk 1934, olja papper uppklistrad på pannå, 20x25 cm
Varenr: 5280197
21:59:00
Se mere
Armand Rossander oljemålning
ARMAND ROSSANDER (1914-1976), landskap med bebyggelse, signerad A Rossander, olja på duk, 27x52 cm
Varenr: 5281770
DKK 1.781 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
10:14:00
Se mere
Arbetarnas bildningsförbund o Bokcafeét
ARBETARNAS BILDNINGSFÖRBUND och BOKCAFÈT, posters, 2 st, "Röd vår", "Träffa gänget på söndagarna också...) Bladmått ca 100x70, resp. 70x50 cm. Oramade blad.
Varenr: 5281775
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
10:24:00
Se mere
Pauli Lindholm oljemålning
PAULI LINDHOLM (1950-) vinterbild, signerad samt daterad -83, olja på duk, 92x81 cm
Varenr: 5281779
DKK 1.490 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
10:32:00
Se mere
Peter Dahl litografi
PETER DAHL (född 1934): Kroginteriör, signerad Peter Dahl, 126/290, färglitografi, bildyta ca 56x86 cm
Varenr: 5281785
11:00:00
Se mere
Oidentifierad konstnär
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, otydligt signerad och daterad, 59?, 45x35 cm
Varenr: 5281790
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
11:10:00
Se mere
Hans Peter Carlsen, landskaber og kystparti (5)
Hans Peter Carlsen (1855-1950). Landskaber og kystparti, indrammede kultegninger på papir, sign. H.P. Carlsen, mål med ramme på største og mindste 85x110 cm. 37x51,5 cm. Enkelte med skjolder. (5)
Varenr: 5283722
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
11:12:06
Rune Rockström akvarell och gouache
RUNE ROCKSTRÖM (1898-1983): Gallärvarvet från Strömmen, signerad och daterad, Rune Rockström 1955, akvarell och gouache, bildmått ca 20x28 cm
Varenr: 5281793
11:16:00
Se mere
Kurt Jansson oljemålning
KURT JANSSON (1900-tal), Vy från Hornstull över Riddarholmen och Gamla Stan, signerad Kurt Jansson, olja på duk, 40x67 cm
Varenr: 5281797
11:24:00
Se mere
Mattias Edwall C-print
MATTIAS EDWALL (född 1958): Cape town, reliefsignerat, C-print 1990-tal, 32x25 cm
Varenr: 5281800
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
11:30:00
Se mere
Hosokibra
S: HOSOKIBRA, akvarell, signerad. ca 45x45 cm
Varenr: 5281803
11:36:00
Se mere
Anna Eisermann. 'Der Auftrag'. 2014. Oil painting, signed.
Anna Eisermann (b. 1980, Crimean Peninsula). 'Der Auftrag'. 2014. Oil on canvas. Signature on reverse side. Approx. dimensions 80 x 150 cm.
Varenr: 5285404
DKK 11.175 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
11:36:45
DKK 5.588
Ubeknedt kunstner. Vinterparti, olie på lærred
Ubekendt kunstner. Vinterparti med hestetrukken slæde i skov. Olie på lærred, sign. RR, dat 84. 34x47 cm(48,5x61,5 cm). Fremstår med kraftige krakeleringer og afskalninger.
Varenr: 5282428
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
11:39:35
"Harry" Ousey
HARRY OUSEY, (1915-1985), akvarell på papper, signerad, bildmått ca 48x64 cm.
Varenr: 5281807
12:00:00
Se mere
Albert Edelfelt 3 st mappar
ALBERT EDELFELT (1854-1905), efter, 3 st mappar med heliogravyrer, tryckta av AB. F. Tilgmann 1906, bladstorlek 44,5x35 cm
Varenr: 5281809
12:04:00
Se mere
Bent Karl Jacobsen 1934-2004 cd.
Bent Karl Jacobsen, litografi. Komposition. Sign. Bent Karl Jacobsen 76 samt 150/300. 42 x 51 (60 x 69) cm.
Varenr: 5275471
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
12:07:16
Sam Uhrdin oljemålning
SAM UHRDIN (1886-1964): Flickor vid eldstad, signerad och daterad Sam Uhrdin -43, olja på duk, ca 72x90 cm
Varenr: 5281811
DKK 2.849 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
12:08:00
Se mere
Philip von Schantz färglitografi
PHILIP VON SCHANTZ (1928-1998): Röda vinbär, signerad och daterad v. Schantz -80, 69/90, färglitografi, bildmått ca 60 x 90,5 cm
Varenr: 5281818
DKK 7.122 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
12:22:00
Se mere
Erik Jönsson oljemålning
ERIK JÖNSSON (1893-1950): Utsikt över Stadshuset från Riddarholmen,signerad och daterad E. Jönsson -17, olja på duk, 65x91cm
Varenr: 5281820
DKK 4.273 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
12:26:00
Se mere
Beverly Stoll Pepper etsning
BEVERLY STOLL PEPPER (1941-) komposition, signerad samt daterad -64, etsning, 45/50, 47x62 cm
Varenr: 5281826
12:38:00
Se mere
Karel Novosad. Ohne Titel. Tintezeichnung, 1975.
Karel Novosad (*1944 Prag). Ohne Titel. 1975. Tinte auf Velin. Rechts unten signiert und datiert. Maße ca. 90 x 70 cm. Karel Novosad studierte 1968 - 1974 war an der Hochschule für bildene Kunst in Hamburg- Lerchenfeld Meisterschüler von Prof. Almir Mavignier. Seine erste Ausstellung war in ...
Varenr: 5200527
DKK 1.490 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
12:46:36
DKK 1.043
Meike Zopf. Dreng (med spand), 2008. Akryl, signeret
Meike Zopf (f. 1972 i Berlin). Dreng (med spand). 2008. Akryl på lærred. Signeret på bagsiden. Mål ca. 50 x 40 cm.
Varenr: 5084245
DKK 6.705 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
12:57:26
DKK 3.352
Max Ernst. Les chiens ont soif. Lithographie, 1964.
Max Ernst (1891 Brühl - 1976 Paris). Les chiens ont soif. 1964. Lithographie auf festem Velin. Ein Exemplar aus einer Gesamtauflage von 320. Maße ca. 61 x 44 cm. Verso bezeichnet. Aus: Jacques Prévert. Les chiens ont soif. Gedicht/Künstlerbuch in einer Auflage von 320 Exemplare. Au Pont Des Arts,...
Varenr: 5166846
DKK 1.862 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
12:58:11
DKK 298
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 63  >>