Vurdering
12345...59»   Varer pr. side   1765 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Henrik Krogsholm. Abstrakt komposition
Henrik Krogsholm f. 1960. Abstrakt komposition, akryl på lærred, sign. på front og bagside, 100x100 cm. UR

Varenr: 5629215
DKK 1.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-04-2020
09:18
Ubekendt kunstner. Kompositioner (2)
Ubekendt kunstner. Kompositioner i rød, orange og guld, akryl på lærred, ét sign. 138 x 63 (142 x 67) cm. (2) Husk at du fortsat kan byde og købe på online auktion hos Lauritz.com. Vi kan extraordinært tilbyde gratis opmagasinering af dine køb indtil Corona-virussen er passeret. Alternativt kan ...

Varenr: 5629202
DKK 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-04-2020
09:18
Yrjö Ollila akvarell
YRJÖ OLLILA (1887-1932) Soldat, signerad samt daterad 1928, akvarell, 32x17 cm

Varenr: 5633821
DKK < 1.000 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 07-04-2020
10:00
Se mere
Obey
SHEPARD "OBEY" FAIREY, (b. 1970): (3) "Obey 3 face Collage", 2018, offset poster set on cream speckle tone paper, bladmått ca 18x24, open edition.

Varenr: 5633822
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
10:02
Se mere
Eric Vasström målning
ERIC VASSTRÖM (1887-1958) Sommarlandskap, signerad samt daterad 1939, olja på duk, 38x47 cm

Varenr: 5633823
10:04
Se mere
Kopparstick
KOPPARSTICK, 2 st., slagfält/örlogsmotiv, 1600-tal, ca 27x56 resp 29x57 cm

Varenr: 5633826
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
10:10
Se mere
Albert Edelfelt
ALBERT EDELFELT, (1854-1905), Två kvinnor, signerad Edelfelt. Blyerts på papper, 24,5 x 28 cm. . . Signed. Pencil on paper.

Varenr: 5633834
DKK 8.247 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
10:26
Se mere
Oidentifierad konstnär 1800-tal oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal, figurscen, olja på duk, bär signatur, ca 88 x 68 cm

Varenr: 5633842
DKK 2.749 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 07-04-2020
10:42
Se mere
Anna Nordlander
ANNA NORDLANDER (född 1972): Utan titel, signerad och daterad a tergo Anna Nordlander 2018, numrerad 1/10, print på pannå, 69x98 cm

Varenr: 5633844
10:46
Se mere
Mosse Stoopendaal oljemålning
MOSSE STOOPENDAAL (1901-1948): "Tjädertuppar vid mosskanten", signerad och daterad 1943, olja på duk, ca 94x143 cm

Varenr: 5633847
DKK 17.182 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 07-04-2020
10:52
Se mere
Skulptur
SKULPTUR, samtida, manlig torso, brons, höjd ca 40 cm

Varenr: 5633851
11:00
Se mere
Roland Svensson litografi
ROLAND SVENSSON (1910-2003): Skärgårdsmotiv, signerad Roland S, färglitografi, numrerad 185/260, bildmått 38x57 cm

Varenr: 5633854
11:06
Se mere
K-G Nilsson oljemålning
K-G NILSSON (född 1942): Komposition, signerad och daterad 1959, olja på pannå, ca 31x23 cm

Varenr: 5633856
DKK 2.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
11:10
Se mere
Bengt Hillgrund oljemålning
BENGT HILLGRUND (1935-1981): Skånegård, signerad, olja på duk, ca 33x80 cm

Varenr: 5633858
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 07-04-2020
11:14
Se mere
Mikko Hovi skulptur
MIKKO HOVI (1879-1962) Kvinna med lamm, signerad, glaserad terracotta, höjd ca 23 cm

Varenr: 5633870
DKK 1.118 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 07-04-2020
11:38
Se mere
Einar Nerman skulptur figurin
EINAR NERMAN (1888-1983): Skulptur föreställande naken modell iförd rock, terracotta, signerad E. Nerman, daterad 1944, höjd ca 39, sockelns mått ca 15x12 cm

Varenr: 5633873
DKK 1.718 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
11:44
Se mere
Carl Fredrik Reuterswärd
CARL FREDRIK REUTERSWÄRD (1934-2016): färglitografi, signerad, numrerad 126/200, mått 32x45 cm

Varenr: 5633879
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 07-04-2020
11:56
Se mere
Ubekendt kunstner, komposition
Ubekendt kunstner, komposition, olie på lærred, sign. 60x80 cm. (70x90 cm).

Varenr: 5609458
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 07-04-2020
12:00
Bronzeskulptur, ballerina
Bronzeskulptur, ballerina i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. 'Milo' i bronzen. Af nyere dato. H. 29 cm. B. 19 cm.

Varenr: 5421982

DKK 2.000 DK, Kolding, Trianglen 07-04-2020
12:21
Helena Bruun oljemålning
HELENA BRUUN (1920-1999) Observatoriebacken i Åbo, signerad samt daterad 1980, olja på duk, 46x32 cm

Varenr: 5633892
DKK 1.490 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 07-04-2020
12:22
Se mere
Filmaffisch Pier Paolo Pasolini
FILMAFFISCH, Pier Paolo Pasolini's sista film. "Salò eller Sodoms 120 dagar" 1975, 70 x 100cm, ej ramad

Varenr: 5633894
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
12:26
Se mere
Kåre Nordvik akvarell
KÅRE NORDVIK (född 1938): "Vårdagjämmning", akvarell, signerad K. Nordvik, ca 64 x 49 cm

Varenr: 5633904
12:46
Se mere
Sigfrid August Keinänen oljemålning
SIGFRID AUGUST KEINÄNEN (1841-1914) Sommarlandskap med flicka, signerad samt daterad 1904, olja på duk, 100x60 cm

Varenr: 5633907
DKK 7.450 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 07-04-2020
12:52
Se mere
Eyvind Olesen. Parti med høns (cd)
Eyvind Olesen (1907-1995). Parti med høns, olie på plade, sign. 66 x 19 (80 x 33) cm.

Varenr: 5634523
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-04-2020
12:53
Kjeld Ulrich, komposition
Kjeld Ulrich f. 1942, komposition, indrammet litografi, sign. og nummeret i bly nr. 10/50, Kjeld Ulrich, 118x80 cm. (129x91 cm).

Varenr: 5631887
12:54
Karin Frahm cd. To kompositioner, akryl og mixed media (2)
Karin Frahm, 20. årh. To abstrakte kompositioner. Sign verso Karin Frahm samt dateret 2006. Akryl på lærred påsat glasstykker. UR. 40 x 40 cm. (2)

Varenr: 5615345
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
12:55
Russisk ikon forestillende Gudsmoder Alle Lidendes Trøster, 1800-tallet
Russisk ikon forestillende Gudsmoder Alle Lidendes Trøster, tempera på træpanel, nedfældet billedflade (kovcheg), bagside med to sponkhi. 1800-tallet. 35,5 x 31 cm. Aldersrelaterede spor, afskalninger.

Varenr: 5566106
DKK 12.000 DK, Helsingør, Støberivej 07-04-2020
13:02
Oidentifierad konstnär
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, marint motiv, osignerad, olja på duk, ca 74x90 cm

Varenr: 5633913
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 07-04-2020
13:04
Se mere
O. Hartmeyer. Opstillinger (2)
O. Hartmeyer, 1900-tallet, opstillinger, olie på lærred, begge sign. 52x43 cm. (62x53 cm). (2)

Varenr: 5630526
13:04
Pekka Laiho oljemålning
PEKKA LAIHO (1941-) Sittande kvinna, signerad samt daterad -04, olja på duk, 100x92 cm

Varenr: 5633917
DKK 2.608 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 07-04-2020
13:12
Se mere
12345...59»