Vurdering
12345»   Varer pr. side   143 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Højeste bud
Alf Pedersen. 'John Goodman/ Big Lebowski'
Alf Pedersen, f. 1973. Komposition med John Goodman, 'Big Lebowski' . Akryl på plade, sign. AlfP., lakeret med artresin. 88 x 67 cm, incl. ramme.

Varenr: 6061888
DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-09-2021
10:37
DKK 2.800
Finn Severin Bolther. Radering, Eget tryk.
Finn Severin Bolther (1945-2010). Radering, eget tryk. nr. 3/50, Opus nr 33, sign Finn Severin Bolther, 48,5 x 40 cm.

Varenr: 6045479
DKK < 1.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 19-09-2021
10:40
Kjeld Ulrich, kompositioner, (4)
Kjeld Ulrich f. 1942, kompositioner, grafiske tryk, alle sign. og nummeret i bly, 50x69,5 cm. Håndteringsmærker samt en med rift langs kant. U.R. (4)

Varenr: 6085241
DKK 1.500 DK, Odense, Kratholmvej 19-09-2021
11:50
Kai Lindemann, kompositioner (3)
Kai Lindemann (1931-2007), kompositioner, litografier, alle sign. i bly, alle sign. og nummeret i bly, 56,5x76 cm. 56,5x38 cm. 38x56,5 cm. U.R. (3)

Varenr: 6085283
12:03
Gunnar Bay, erotisk / anatomisk komposition, olie på lærred, 2012
Gunnar Bay (f. 1939): Erotisk / anatomisk komposition, olie på lærred, signeret G Bay, samt dateret 2012. 150 x 100 (154 x 104 cm.)

Varenr: 6085308
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-09-2021
12:14
Marianne Kjær Nissen. 'Connections'
Marianne Kjær Nissen (f. 1970). 'Connections', akryl på lærred, på bagsiden sign. Marianne Kjær Nissen samt dateret 2014. 100 x 100 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6067958
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-09-2021
12:16
Marianne Kjær Nissen. 'Blikstille'
Marianne Kjær Nissen (f. 1970). 'Blikstille', akryl på lærred, på bagsiden sign. Marianne Kjær Nissen samt dateret 2012. 30 x 80 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6067972
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 19-09-2021
12:21
Marianne Kjær Nissen. 'Grounding'
Marianne Kjær Nissen (f. 1970). 'Grounding', akryl på lærred, på bagsiden sign. Marianne Kjær Nissen samt dateret 2020. 50 x 50 cm (54 x 54 cm). Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6059755
DKK 2.600 DK, Vejle, Dandyvej 19-09-2021
12:26
DKK 1.800
Otto Christensen, 'Otto C' tegninger fra København, kul på papir (6)(cd)
Otto Peter Nicolai Christensen (1898-1982) 'Otto C' kaldet, bladtegner på Berlingske Tidende. Tegninger fra København 1960'erne, Cirkusbygningen, gademotiver m.m. kul på papir, signerede. Arkstørrelse fra 35 x 24 cm op til 38 x 28 cm, 2 stk. monterede på karton 50 x 40 cm.

Varenr: 6084328
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-09-2021
13:33
Eyvind Olesen cd. Olie på lærred, opstilling med blomster
Eyvind Olesen 1907-1995. Opstilling med blomster på et bord. Sign. Eyv. Olesen 67. Olie på lærred. 51 x 67 cm (64x79)

Varenr: 6082981
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-09-2021
13:44
DKK 450
Frank Hammershøj, kompositioner (3)
Frank Hammershøj (1940-2013), kompositioner, grafiske tryk, alle sign. og 2 nummeret i bly, 56,5x76 cm. U.R. (3)

Varenr: 6085259
13:59
DKK 900
Otto Peter Nicolai Christensen (1898-1982) 'Otto C' kaldet, bladtegner på Berlingske Tidende. Tegninger fra det centrale København 1960'erne, kul på papir, signerede bortset fra en. Arkstørrelse fra 34,5 x 24 cm op til 48,5 x 31 cm, enkelte monterede på karton.

Varenr: 6084273
14:37
Lars Bo, fuglemotiver, litografier (4)(cd)
Lars Bo (1924-1999). Fuglemotiver, litografier, et større nr.45/80 ark størrelse h.65,5 x 50,5 cm og tre små nr.23, 24, 25/50 arkstørrelse h.37,5 x 27,5 cm alle signerede i bly. UR.

Varenr: 6084562
14:42
DKK 700
Svend Nielsen, motiv fra Bornholm
Svend Nielsen (1908-1993), motiv fra Bornholm, olie på lærred, sign. Svend Nielsen, 30 x 40 cm (48x58)

Varenr: 6082982
14:44
DKK 500
2 kobberstik samt tryk efter kobberstik (3)
2 kobberstik, ene stukket efter Rubens samt 1 tryk efter kobberstik, figuerscenerier / portræt, alle indrammede. Mål med ramme 60x85 cm. 63x47 cm. 46x58 cm. 46x58 cm. Fremstår med skjolder og pletter. (3)

Varenr: 6085240
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 19-09-2021
14:45
Arne Kildebæk, kompositioner (6)
Arne Kildebæk (1922-1998), kompositioner, indrammede træsnit, alle sign. i bly, 33,5x50 cm. (52,5x57,5 cm). 48x32 cm. (67,5x50,5 cm). 33,5x43,5 cm. (52,5x59,5 cm). 32x48 cm. (52,5x57,5 cm). 50x33 cm. (67x49 cm). (6)

Varenr: 6085192
15:18
Arvid Aae. Herreportræt
Arvid Aae (1877-1913). Portræt af ukendt herre. Sign. og dateret: Arvid Aae 1911. Olie på lærred. 51 x 40 (70,5 x 59,5) cm.

Varenr: 6082541
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-09-2021
15:38
DKK 450
Bo Kristiansen, litografi
Litografi af Bo Kristiansen, nummereret og signeret 30/100 - Bo Kristiansen'. Mål: 88 x 64 cm.

Varenr: 6069737
15:41
DKK 650
Heinrich Hansen, Bregentved slotskapel, olie på lærred
Heinrich Hansen (1821-1890). Interiør fra slotskapellet på Bregentved, olie på lærred, usigneret. H.54 x 61 cm (71 x 78 cm) (Antagelig et forstudie til et tilsvarende motiv fra 1875 hvor lensgreve A.G. Moltke og sønnen er afbilledet foran alteret, siddende og stående)

Varenr: 6085379
DKK 50.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-09-2021
16:05
Edith Gert. Nature morte. cd
Edith Gert (1908-1983). Nature morte. Olie på lærred. Sign. E. Gert. 85,5 x 98 (94,5 x 107 cm). Fremstår med let gulnet fernis samt overfladisk ridse. Lærred trænger til opstramning.

Varenr: 6084222
16:08
Ken Denning, kompositioner (2)
Ken Denning f. 1957, kompositioner, grafiske tryk, begge sign. i bly, 75x52 cm. 76x57 cm. U.R. (2)

Varenr: 6085292
DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 19-09-2021
16:11
Hans Degner. Akryl på lærred. Komposition.

Varenr: 6067882
DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-09-2021
16:24

Varenr: 6067874
16:25
Milo, efter. Skulptur af patineret bronze
Skulptur af grøn patineret bronze. Rund sokkel af marmor. Stemplet: Bronze garanti Paris J.B.Deposee, Milo H. 53 cm. inkl sokkel. Modelfoto

Varenr: 6070771

DKK 2.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-09-2021
16:28
Helge Nielsen. Portræt, akvarel (cd)
Helge Nielsen (1893-1980). Portræt, akvarel på papir. 64 x 48 cm. (81 x 63 cm) Sign Helge Nielsen 56.

Varenr: 6069761
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-09-2021
16:31
Ubekendt kunstner, kopi efter Michelangelo fra det Sixtinske kapel, olie på lærred
Ubekendt kunstner, kopi efter Michelangelo fra loftsmaleri i det Sixtinske kapel, olie på lærred, usigneret. H.121 x 182 cm (130 x 191 cm)

Varenr: 6075431
DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-09-2021
16:32
Hans Degner, født 1964. Abstrakt komposition. Akryl på lærred 100 x 150 cm. Signeret på bagsiden

Varenr: 6067866
DKK 3.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-09-2021
16:33
Jens Ulrich Petersen . Uden titel, olie på lærred.
Jens Ulrich Petersen (f. 1947). Uden titel, olie på lærred, sign. på bagsiden. 120 x 100 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 6081714
DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-09-2021
16:36
Hans Degner, akryl på lærred, komposition

Varenr: 6078111
16:38
Marmorskulptur - hoved
Marmorskulptur af hoved. H 27 cm, D 11 cm, B 12 cm. Brugsspor. Vægt 4,3 kg.

Varenr: 6085495
DKK 1.500 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-09-2021
16:44