Vurdering
123»   Varer pr. side   77 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Väggtelefon LM Ericsson
VÄGGTELEFON, 1895, LM Ericsson, lur märkt L.M. Ericsson & Co patent Stockholm, höjd ca 70 cm

Varenr: 5634036
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
17:10
Se mere
Unbekannter Künstler, zwei Reliefs, Schiffe, 1987 (2)
Unbekannter Künstler, zwei Reliefs, Schiffe, Putz und Lack auf Holz, 1987. Zwei Reliefs in Form von Schiffen, jeweils mit Putz bestrichen und in roter, grüner, blauer und schwarzer Farbgebung bemalt, pastoser Farbauftrag, seitlich datiert und unleserlich signiert, rückseitig mit Vorrichtung zur ...

Varenr: 5621696
DKK 3.725 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
19:37
DKK 298
Samling nautiske instrumenter, ur, mikroskop, vejrstation og tilbehør, Rusland, Tyskland (19)
Samling nautiske instrumenter, ur, mikroskop, vejrstation og tilbehør, Rusland, Tyskland. To mikroskoper i beskyttelsestasker, et med rem og et med russisk betjeningsvejledning, to æsker med objektglas, blålilla blæk, forskellige objektiver og andet tilbehør, en analog vejrstation med spole, fem ...

Varenr: 5609828
DKK 6.332 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
20:42
DKK 372
Samling nautiske genstande, messing, Tyskland (8)
Samling nautiske genstande, messing, Tyskland. Samling bestående af et rundt messingur fra Schatz & Sühne, med producentbetegnelse i urskiven på forsiden samt på bagsiden, en liggende og en stående kikkert, begge af messing, med svingmekanisme, drejelig samt med indbygget vaterpas, stående ...

Varenr: 5609824
DKK 7.078 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 07-04-2020
21:28
DKK 447
Postvåg Stathmos
POSTVÅG, Stathmos, 0-20 kg, höjd ca 91 cm

Varenr: 5634258
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 07-04-2020
21:47
Se mere
Modelskib. Coaster 'Mercantic',
Modelskib af Coasteren "Mercantic" af bemalet og lakeret træ, båden er udstyret med elmortor.97 X 18 H. 37cm. Fremstår med brugsspor,ophæng til redningsbåd knækket. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.

Varenr: 5635571
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 08-04-2020
13:37
DKK 650
Seca personvåg
PERSONVÅG, Seca Vogel & Halke-Hamburg, höjd 105 cm, bredd 47 cm

Varenr: 5635154
DKK < 1.000 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 08-04-2020
16:16
Se mere
Kompas og toppen til nathus af messing (2)
Kompas og toppen til nathus af messing. 1900-tallet. Kompas H. 11,5 cm. Ø. 19 cm. Toppen til nathus af messing H. 27 cm. B. 27 cm. Fremstår med ridser i glas. (2)

Varenr: 5635445
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 08-04-2020
19:49
DKK 450
Søkikkert af messing på trefod
Søkikkert af messing. L. ca. 96,5 cm. Tilhørende stativ/fod af lakeret træ H. 150 cm, monteret med messing. 20. årh. (Modelfotos)

Varenr: 5635775

DKK 2.200 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 08-04-2020
19:58
DKK 650
Skib/sejlskib/modelskib, træ
Skib/sejlskib/modelskib, træ. Model af et sejlskib, der er udstyret med flere master, sejl af stof, skroget bemalet i gråt, grønt og sort og betegnet med ’Helios’, H. 80 cm, L. 110 cm, B. 33 cm, fremstår med aldersrelaterede slitagespor.

Varenr: 5573531
DKK 4.470 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 08-04-2020
21:53
DKK 372
Skib/sejlskib/modelskib, træ
Skib/sejlskib/modelskib, træ. Model af et sejlskib, der er udstyret med flere master, udført i blåt, hvidt og sort lakeret træ, sejlet er udført af stof, skroget er betegnet med ’Antje’ og ’Hamburg’, monteret på en firkantet træplint, H. 80 cm, L. 110 cm, B. 33 cm, fremstår med aldersrelaterede ...

Varenr: 5569882
21:54
DKK 372

Varenr: 5635769

DKK 2.200 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 09-04-2020
13:54
DKK 650
Fartygsmodell
FARTYGSMODELL "Clipper Ship", 1900-talets senare del, höjg ca 48 cm, längd 70 cm

Varenr: 5636246
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 09-04-2020
16:32
Se mere
Balansvåg
BALANSVÅG, mässing, 1900-talets första hälft, Tyskland, fodral i bok, med stenskiva, Sartorius Werke Göttingen, F. Sartorius, trälådan höjd 49, 39x32 cm, vikter medföljer

Varenr: 5636494
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 09-04-2020
21:55
Se mere
Segelbåt, handtillverkad, modell i plåt.
Segelbåt handtillverkad modell i plåt på sockel Höjd 32 Bredd sockel 16 samt längd 40,5 cm. Smärre slitage.

Varenr: 5626780
DKK < 1.000 SE, Täby Auktionsbyrå, Kemistvägen 11-04-2020
17:45
DKK 206
Spandtknæ i eg. Formentlig fra vikingeskib.
Spandtknæ i eg. Formentlig fra vikingeskib. H. 136 cm.

Varenr: 5620240
DKK 2.600 DK, Esbjerg, Oddesundvej 11-04-2020
19:31
Lygtehus til havnefyr, 1900-tallet
Lygtehus til havnefyr med stel af træ og bemalet metal. H. bagstolpe 154 Ø. ca. 130 D. ca. 140 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, patina. Mangler og defekter forekommer. Bemærk: Køber står selv for håndtering ved udlevering. NY auktion med lavere mindstepris

Varenr: 5637275
DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 11-04-2020
20:49
Skeppsratt
SKEPSRATT, omkring mitten av 1900-talet, stomme i ek, diamater ca 110 cm. . Ingår i temaauktionen Nautica

Varenr: 5637796
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 12-04-2020
10:02
Se mere
Modellskepp
MODELLSKEPP, runt 1900-tal, segelfartyg, utfört i trä och textil, märkt Cutty Sark 1869, höjd ca 45, längd ca 50 cm

Varenr: 5637803
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 12-04-2020
10:16
Se mere
Kabinlampor
KABINLAMPOR, 3 st, omkring mitten av 1900-talet, bronserad mässing längd ca 25 cm . . Ingår i temaauktionen Nautica

Varenr: 5637819
11:00
Se mere
Kompass
SJÖKOMPASS, CM Hammar, Göteborg, mässing, monterad på sockel av mahogny, höjd ink sockel 22, kompassens diameter 32 cm . . Ingår i temaauktionen Nautica

Varenr: 5637821
DKK 1.718 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 12-04-2020
11:04
Se mere
Okänd konstnär
OKÄND KONSTNÄR, 1900-tal, fågelvy över skeppmast, signerad Olle Adolphson -76, olja på duk, mått ca 50x66 cm. . Ingår i temaauktionen "Nautica"

Varenr: 5637827
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 12-04-2020
11:16
Se mere
Tubkikare i mässing
TUBKIKARE, mässing, tidigt 1900-tal, längd ca 95 cm, medföljer 1-par mindre tampar som stöt för kikaren . . Ingår i temaauktionen Nautica

Varenr: 5637845
DKK 2.749 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 12-04-2020
12:04
Se mere
Skrivmaskin
VALENTINE, skrivmaskin, Olivetti, design Sotsass, King, Miranda, röd plast med väska, höjd 12, ca 35x35 cm

Varenr: 5637853
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 12-04-2020
12:20
Se mere
Gadriven fyr
GASDRIVEN FYR, 2 dlr, bestående av Klippapparat samt solventil, klippapparat av typen Aga. K -130, detaljer i mässing, koppar samt rödmålad metall, solventil med plakett AGA, VSAA -10 nr 7737, kupa i glas samt detaljer i metall, invändigt med kolstav, , höjd på klippaparat ca 30, höjd på solventil ca 40 cm. . Ingår i temaauktionen Nautica

Varenr: 5637863
DKK 4.811 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 12-04-2020
12:40
Se mere
Fartygsmodell
FARTYGSMODELL, 2 mastad skonare, i glasmonter, monterns höjd 53, 62x20 cm . . Ingår i temaauktionen Nautica

Varenr: 5637864
DKK 2.062 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 12-04-2020
12:42
Se mere
Modellbåt
BÅTMODELL, 1900-talets andra hälft, yacht, bemålat trä, höjd ca 15, längd ca 40 cm

Varenr: 5637868
13:02
Se mere
Gaddrivern fyr
GASDRIVEN FYR, 2 dlr, bestående av Klippapparat samt solventil, klippapparat med plakett Aga Kefe - 80 no 5499, Trad 100, no 31633, detaljer i mässing, koppar samt rödmålad metall, solventil med plakett AGA, VSAA -10 nr 6946, kupa i glas samt detaljer i metall, invändigt med kolstav, höjd på klippaparat ca 30, höjd på solventil ca 40 cm. . Ingår i temaauktionen Nautica

Varenr: 5637870
DKK 4.124 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 12-04-2020
13:06
Se mere
Kompass
KOMPASS, "Sestrel", London, vätskekompass, vitmålad metall, höjd ca 12, diameter 14 cm. . . Ingår i temaauktionen "Nautica"

Varenr: 5637872
13:10
Se mere
Taklampa
TAKLAMPA, 1900-talets slut, möjligen för kajuta, 1 ljuspunkt, mäsing samt kupa i glas, höjd ca 65, diameter 38 cm. . Ingår i temaauktionen "Nautica"

Varenr: 5637892
14:02
Se mere
123»