Vurdering
   Varer pr. side   16 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skeppsmodell 1900-tal
SKEPPSMODELL, 1900-tal, 3-mastad, bemålat trä, på ställning, höjd ca 85, längd 113 cm

Varenr: 5912853
DKK 2.193 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 25-01-2021
10:34
Se mere
To halvskibsmodeller på ramme. (2)
To halvskibsmodeller i ramme, af hhv. Pen Duick III og VI. 63 x 53 cm. Fremstår med almindelige brugsspor. (2)

Varenr: 5910610
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-01-2021
16:18
Styremaskine fra tysk minestryger M75 / M575 1917
Styremaskine af messing fra den tyske minestryger M75 / M-575. Minestrygeren blev bygget på Joh. C. Tecklenburg i Bremerhaven, byggenummer 294 i 1917 nummer M75. I forbindelse med modernisering i 1940 ændret til M575. Rat af eg. Aldersrelateret stand med brugsspor, afrenset. H.118 cm.

Varenr: 5907094
DKK 15.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
17:25
DKK 1.200
Kompas
Gyroophængt kompas af messing og bemalet metal. Mrk. Decca, CopenhagenKøbenhavn. 1900-tallet. Ø 31 cm.

Varenr: 5908990
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 25-01-2021
20:13
Modellbåt
MODELLBÅT, samtida, Princess Svanevit, 12 MR-Yacht, segelbåt, skala 1:25, dubbelplankad, yttre lager av mahogny, däck av lönn, delvis bemålad, numrerad 1 av 2, höjd inkl. sockel ca 125 cm

PROVENIENS: Beställdes av Erik Åkerlund (Åhlén och Åkerlund) till KSSS 100-års jubileum 1930 och byggdes hos Plyms varv. Orginalet renoveras nu för grunden i Saltsjöbaden

Varenr: 5913218
DKK 5.849 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-01-2021
21:41
Se mere
Batymeter C Clausens Construction
BATYMETER, djupmätare i 'Captain C. Clausens Construction', tillverkad av 'Cornelius Knudsen, Denmark', 1800-talets sista del, H ca 54 cm

Varenr: 5914437
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 26-01-2021
11:22
Se mere
Stor gulvlampe / spotlight
Stor gulvlampe / spotlight af metal, højdejusterbare ben af træ. H. 192 cm, B. ca. 102 cm. Ben kan foldes sammen. (modelfotos)

Varenr: 5773605

DKK 2.200 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-01-2021
14:30
Japansk nathus med kompas
Japansk nathus med kompas af messing, stamme guldbemalet aluminium monteret på plade af træ. Mærket 'Clinometer' Tokyo Keiki Co. Ltd., kompas mærket Sam Yang M.E.CO.LTD. H.128 cm.

Varenr: 5862815
DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 26-01-2021
17:08
Lådkamera Murer's Express Newness
KAMERA, Murer's Express Newness, serienr X1109, tillverkad av Murer & Duroni, Milano, Italien 1900-talets första del, invändigt 6 st metallhållare för glasplåtar L ca 22,5 cm

Varenr: 5914622
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 26-01-2021
19:36
Se mere
Moped *Monarped'
MOPED, 'Monarped, orört originalskick, motor JLO-Piano, ca 1957/58

Varenr: 5915756
DKK 5.118 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 27-01-2021
11:42
Se mere
Søkikkert af messing på trefod
Søkikkert af messing. L. ca. 96,5 cm. Tilhørende stativ/fod af lakeret træ H. 150 cm, monteret med messing. (Modelfotos)

Varenr: 5856855

DKK 2.200 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 27-01-2021
21:09
Kamera Hasselblad
HASSELBLAD, kamera, 2000 f/c, kamerahus, optik Carl Zeiss, planar 1:2,8 f 80 mm, 1:4 serienummer 5877392, Distagon 1:2,8 f=50 mm, nr 6391820, Sinnar 1:2,8 f= 150 mm, nr. 5883495, 2 magasin, diverse tillbehör, väska samt bok och katalog medföljer

Varenr: 5916032
DKK 5.849 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 27-01-2021
21:18
Se mere

Varenr: 5856854

DKK 2.200 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 28-01-2021
20:33
Modellbåt
MODELLBÅT, 1900-talets mitt, stomme i trä, segel i tyg samt detaljer i snöre och metall, löstagbar sockel, höjd ca 55, längd ca 59 cm

Varenr: 5917550
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 29-01-2021
18:48
Se mere
Båtvimpel 1900-tal
BÅTVIMPEL, på trästång, 1900-tal, längd ca 102, vimpel 51 cm

Varenr: 5917722
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 30-01-2021
12:52
Se mere
TUB/STJÄRNKIKARE
TUB/STJÄRNKIKARE, samtida, mässing, reglerbar tripodbenställning, längd kikare ca 100, höjd ca 153 cm

Varenr: 5917902
DKK 2.193 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 30-01-2021
19:17
Se mere