Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Sextant 1800-tal
SEXTANT, 1800-talets sista kvartal, brons, delvist förmässingad, märkt C. (Charles) Piers [...] St. Port Adelaide, i originalschatull, schatullets storlek ca 12, 23,5x24,5 cm
Varenr: 5439473
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
16:00:00
Se mere
Solurskompass 1800
SOLUR med kompass, omkring år 1800, mässing med graverad dekor, märkt IZS, lockets insida märkt IR, 2-delat med separat solur, originaletui i mahogny, insida klädd i blå plysch, etuiets storlek ca 3x10,5x10 cm
Varenr: 5439476
DKK 2.085 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
16:09:00
Se mere
Matgrupp M/n Verdi
M/N VERDI, matgrupp, bestående av matbord samt 6 stolar, mahogny med mässingsdekor, bordets höjd ca 79, diameter 210, stolarnas sitthöjd 45 cm. . PROVENIENS: . M/N Verdi, byggd 1951, Genova, upphuggen 1977
Varenr: 5439490
DKK 20.849 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
17:03:00
Se mere
Vettar
VETTAR, 3 st, 1900-talets första hälft, föreställande knipor, den större med signering undertill, längd ca 27-31 cm
Varenr: 5439497
DKK 1.737 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
17:24:00
Se mere
Kompass Lyth
KOMPASS, 1941, Lyth Stockholm, luftkompass med kardansk upphängning och väggmontering, förvaringslåda för kompenseringsmagneter, mässing, märkt No. 18300
Varenr: 5439504
17:45:00
Se mere
Skeppslykta flottan
SKEPPSLAMPA, 1900-talets första hälft, mässing och glas, bär flottans märkning, höjd ca 30 cm
Varenr: 5439508
DKK 1.042 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
18:09:00
Se mere
Timglas barock
TIMGLAS, 1600-/1700-tal, barock, 2-delat glas, gröntonad glasmassa, ställning av trä med dekorativt skurna detaljer, oktagonal topp- och bottenplatta, höjd ca 18,5 cm
Varenr: 5439511
18:18:00
Se mere
Maskintelegraf
MASKINTELEGRAF, 1900-talets första hälft, ASEA, mässing, märkt TYP GFP 4 NR 448185, höjd ca 107 cm.. . Proveniens: Isbrytaren Ymer. Byggdes på Kockums i Malmö 1931-1933, hon skrotades under 1976 och 1977 hos Perssöner i Ystad.
Varenr: 5439519
DKK 6.950 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
18:42:00
Se mere
Glasflöten
FLÖTEN, 3 st, 1900-talets början, klarglas, kulorna inneslutna i nät, diameter ca 18 cm
Varenr: 5439540
19:38:00
Se mere
Maersk Line container modelskib (5)
Todelt Maersk Line container modelskib af træ og metal l.184 x 27 cm, h.43 cm, fremstillet i Assens. Enkelte småskader på skrog. Der medfølger en glasplade med to alubeklædte sokler, glasplade l. 204 x 44 cm.
Varenr: 5434174
DKK 8.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
20:10:00
Elchocksapparat 1800-tal
MEDICINSK APPARAT, för elchocksbehandling, 1800-talets andra hälft, "The Davis & Kidder Patent Magneto-Electric Machine for Nervous Diseases", framtagen 1854, i originaletui, etuiets storlek ca 11,5x26x12 cm
Varenr: 5439571
20:42:00
Se mere
Talrör mässing
TALRÖR, 1900-talets början, mässing, längd ca 125 cm
Varenr: 5439573
20:46:00
Se mere
Halvmodeller
HALVMODELLER, 2 st., 1900-talets andra hälft, mahogny, varav en svartbemålad, monteringsplattornas längd 45 resp. 47 cm
Varenr: 5439577
20:54:00
Se mere
Skänk M/N Verdi
M/N VERDI, skänk, mahogny med mässingsdekor, 2 skjutdörrar, höjd ca 74, 105x51,5 cm. . PROVENIENS: M/N Verdi, byggd 1951, Genova, upphuggen 1977
Varenr: 5439583
DKK 2.780 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
21:06:00
Se mere
Bordstelefon Taxen för
BORDSTELEFON, "Taxen", LM Ericsson, med 2 vevar för växeltelefonist, höjd ca 30 cm. . . . HISTORIK:. . Ericssons bordstelefon, "Skelettapparat", formgavs 1892 och var världens första bordstelefon med hörlur och mikrofontratt i samma del.
Varenr: 5439590
DKK 4.865 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
21:20:00
Se mere
Sjökort 6 st sverige
SJÖKORT, (6), Sverige, Danmark, Tyskland, Åland, 1900-tal, bladmått ca 110x75 cm
Varenr: 5441779
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 22-09-2019
16:14:00
Se mere
Bøger om ØK og DFDS (4)
Bøger om ØK og DFDS Lot bestående af: ØK skibe af Ole Stig Johannesen Kompagniets skibe af Ole Stig Johannesen DFDS Skibsudvikling gennem 125 år Skandinavien-Amerika linien (4)
Varenr: 5437361
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-09-2019
19:45:00
Dampskibet Patrica
Dampskibet Patrica. Håndbygget modeldampskib (gas) i træ og metal, på stand med fjernstyring L. 90 H. 30 B 18 cm, desuden plastkasse med div tilbehør m.m. Virker ved afprøvning. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten.
Varenr: 5437339
DKK 3.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-09-2019
20:17:00
Vier Rettungsringe / Ringe / Deko-Objekte (4)
Vier Rettungsringe / Ringe / Deko-Objekte. Konvolut bestehend aus einem Rettungsring der ‘MS Europa‘, einem der ‘T/S Hanseatic‘, einem der ‘T/S Hamburg‘ und einem Rettungsring der ‘Rubin 2‘, H. 73cm, B. 73cm, T. 10cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Bestoßungen, Kratzer, abblätternde ...
Varenr: 5433673
DKK 1.490 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-09-2019
20:30:00
DKK 335
Trädgårdslok ångdrivet
TRÄDGÅRDSLOK, ångdrivet, sk. live steam, skala 1:8, modell av snälltågslokomotivet "Iron Duke" (1847-1871) brukad vid Great Western Railways, skalenlig hemmabygd vagn medföljer, lokets längd med kolvagn ca 205, 7 delar enkelskenor räls à 5 meter, 2 st monterade dubbelräls à 98 resp. 198 cm
Varenr: 5442021
DKK 41.698 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
21:51:00
Se mere
Speldosa Frankrike
SPELDOSA, sekelskiftet 1800/1900, Frankrike, i form av fågel i mässingsbur, höjd ca 29 cm
Varenr: 5442025
DKK 2.780 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
21:55:00
Se mere
Trädgårdslok ångdrivet
TRÄDGÅRDSLOK, ångdrivet, sk. live steam, skala 1:8, modell av "Lord Jim 2425", lokets längd 132, manövervagn, längd 67, skalenliga vagnar medföljer, tankvagn märkt ESSO, längd 122, sittvagn/förvaringsvagn märkt med SJ:s logga, 108, godsvagn, längd 122 cm, servicevagn med monterad räls och lös sittpall
Varenr: 5442029
21:59:00
Se mere
Sextant Sovjet i originallåda
SEXTANT, 1900-talets 2:a kvartal, Sovjet, mässing, märkt No675i originallåda märkt CCCP, längd ca 35,5 cm
Varenr: 5443222
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 23-09-2019
19:54:00
Se mere
Offsettryck av båtritningar
BÅTRITNINGAR, 3 st, offsetttryck, Lennmor, Eklund, Norrman, Stockholms Stadsmuseum, föreställande sandkilen Gunhild av Ljusterö, klyvarskutan Blenda av Ljusterö samt vedjakten Greta Linnea av Yxlan, inramade i ram av masubjörk, mått ca 45x40 respektive 55x50 samt 66x64 cm
Varenr: 5443269
DKK 1.042 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 23-09-2019
21:28:00
Se mere
Søkikkert af messing på trefod
Søkikkert af messing. L. ca. 96,5 cm. Tilhørende stativ/fod af lakeret træ H. 150 cm, monteret med messing. 20. årh. (Modelfotos)
Varenr: 5390211

DKK 2.200 DK, Herning, Engdahlsvej 24-09-2019
20:21:00
Model af 12meter lystyacht
Model af 12meter lystyacht. america's Cup deltager ca. 1900. Modelle er spantebygget. 1900'tallet midte. H 175 cm. L 170 cm. Fremstår med aldersvarende brugsspor samt mindre brud på bovspryd.
Varenr: 5444726
DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 24-09-2019
20:40:00
DKK 450
Fonografrullar
FONOGRAFRULLAR, cirka 27 st, omkring 1900, i originalförpackningar
Varenr: 5445722
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-09-2019
12:20:00
Se mere
Professionel skalamodel af den danske flådes fregat Najaden
Professionel spant bygget skalamodel af den danske flådes fregat Najaden (1812). Bygget af Modelbygger Jørgen Flatøy. H 93 cm. L 123 cm. Bygget i skale 1:60 efter de originale tegninger. Fremstår uden brugsspor. Najaden var det eneste større krigsskib Danmark fik bygget og udrustet under ...
Varenr: 5440197
DKK 30.000 DK, Aalborg, Nibevej 25-09-2019
18:37:00
DKK 3.800
Engelsk skibs/slæbelog af mærket Walker (2)
Thos. Walker & Son Ltd., Birmingham. Engelsk slæbelog (hastighedsmåler til skib) bestående af propel og hus. Hus mærket 'Walker´s Cherub'. Fremstår med brugsspor. Lauritz.com indestår ikke for funktionaliteten(2)
Varenr: 5444961
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 25-09-2019
20:07:00
Speldosa
SPELDOSA, cylindermodell, tidigt 1900-tal, jakaranda med intarsiadekor, längd ca 52 cm
Varenr: 5445964
DKK 2.780 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 25-09-2019
20:38:00
Se mere
 1 2  >>