Vurdering
   Varer pr. side   19 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Svensk skibspistol model 1854 samt sabel model 1842 (2)
Svensk skibspistol model 1854, lås stemplet H 1855 samt nr. 275. Samme stemplet i træet. Med bæltehage. I velholdt stand, endnu med farve på metallet. L: 40 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik. Svensk marinesabel model 1842 medfølger. L: 103 cm. Stemplet flere steder. Fremstår med ...

Varenr: 6079474
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:05
DKK 11.000
Dansk modificeret underofficersriffel model 1829/48
Dansk underofficersriffel model 1829/48. Glatløbet og med snelle. Rigt stemplet på metal og træ. Rensestokken er med samme nummer som piben. L: 112,5 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik.

Varenr: 6079477
20:09
DKK 11.000
Dansk militærriffel model 1794
Dansk militærriffel model 1794. Totallængde: 143 cm. Med utydelige graveringer i piben. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6079473
DKK 17.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:34
DKK 13.000
Belgisk kyrasserer hjelm, 1800-tallts midte
Belgisk kyrasserer hjelm med kam, schupper og løvehoved af messing. Hestehår på toppen og i nakken, 1800-tallts midte. Stemplet i nakken. Højde: 38 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og uden indmad. Glashoved medfølger ikke.

Varenr: 6124913
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:50
DKK 6.200
Nordtyskland. Bedre jagtriffel med snelle, 1790'erne
Bedre jagtriffel, antageligt fra Nordtyskland. Totallængde: 114,5 cm. Lås dybt og rigt graveret med adelsdame, dyr mm. Flere andre dele er rigt dekorerede. Med hulrum i skæftet samt snelleaftræk. Dyb og velholdt riffelgang. Hele det ottekantede løb er damasceret og med sølvindlæg ved hanen. ...

Varenr: 6079476
DKK 28.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:52
DKK 20.000
Hovedmonteret isbjørneskind, Grønland, L. 210 cm. Cites medfølger.
Hovedmonteret grønlandsk isbjørneskind 'Ursus maritimus' med alle klør er intakte. Kraftig vinterpels med gullig tone, L. ca. 210 cm, forben til forben ca.197 cm. Fremstår med vatteretmbagmonteing samt øskner til vægophæng. Cites erklæring medfølger af 16 feb. 2021, nr 2020-69863. ...

Varenr: 6107332
DKK 20.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 10-12-2021
12:33
DKK 15.000
Haglgevær o/u Sulun SS-214 kal 12/76 (2)
Haglgevær o/u Sulun SS-214 kal 12/76. Våbennummer 21-ou40062. PL 71 cm, TL 114 cm, afstand aftrækker til kolbe 36 cm. Singletrigger, ejector, løbsvælger, ventileret sigteskinne. Monteret med 2 chokes, æske med 2 ekstra chokes og værktøj medfølger. Fremstår ubrugt. Jagttegn eller samlertilladelse ...

Varenr: 6122192
DKK 4.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-12-2021
18:25
DKK 3.400
Norinco JW105G kal 222 rem
Norinco JW105G kal 222 rem. Våbennummer 1493326. PL 57 cm, TL 107 cm. Monteret med Norconia 3-12x56E kikkertsigte. Fremstår ubrugt. Våbentilladelse påkrævet.

Varenr: 6116295
18:31
Jagtriffel Franchi Horison kal 308 WIN

Varenr: 6116284
DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-12-2021
19:19
DKK 4.800
Pistol Norinco NP29 kal 9mm
Pistol Norinco NP29 kal 9mm. Våbennummer BE06909-14-246. PL 12 cm, TL 22 cm. Fremstår ubrugt. SKV tilladelse påkrævet.

Varenr: 6116269
DKK 3.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-12-2021
19:34
DKK 2.800
Oprørernes Artilleripistol med ringhane M/1848
Oprørernes Artilleripistol med ringhane M/1848. Skæftet stemplet. 250 Længde: 45 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor. Fastmonteret ladestok samt piston mangler.

Varenr: 6115548
DKK 8.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 10-12-2021
21:07
DKK 4.400
Sovsekande til dommeruniform
Sovsekande til dommeruniform. Lavet hos A. F. Bodecker. Indvendigt monogram KB. Der medfølger læderetui. Nøgle medfølger ikke.

Varenr: 6129553
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-12-2021
11:47
DKK 1.300
Pistol Norinco NP29 kal 9mm
Pistol Norinco NP29 kal 9mm. Våbennummer BE08313-15-246. PL 12 cm, TL 22 cm. Fremstår ubrugt. SKV tilladelse påkrævet.

Varenr: 6116272
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 11-12-2021
16:53
DKK 2.800
Dansk militærgevær MD-1828
Dansk militærgevær, lås stemplet MD-1828 1834-47. Omlavet til perkussion. Glatløbet. Totallængde: 124 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6124345
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 11-12-2021
20:08
DKK 3.400
Samling antik værktøj til fremstilling af patroner
Samling antik værktøj til fremstilling af patroner med flere bedre dele. 1800 - 1900-tallets begyndelse. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6108887
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 12-12-2021
10:50
Samling antik værktøj til fremstilling af patroner med flere bedre dele. 1800 - 1900-tallets begyndelse. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Varenr: 6108883
10:52
Samling antikke krudtpunge af skind og læder, 1800-tallet (13)
Samling antikke krudtpunge af skind og læder, 1800-tallet. Med halse af ben, kohorn og messing. L: 13-30 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6050991
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 12-12-2021
10:52
Haglgevær o/u Sulun SS-211 kal 12/76 (2)
Haglgevær o/u Sulun SS-211 kal 12/76. Våbennummer 21-ou40021. PL 71 cm, TL 114 cm, afstand aftrækker til kolbe 36 cm. Singletrigger, løbsvælger, ventileret sigteskinne. Monteret med 2 chokes, æske med 3 ekstra chokes og værktøj medfølger. Fremstår ubrugt. Jagttegn eller samlertilladelse til ...

Varenr: 6130212
DKK 3.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 12-12-2021
17:33
Dansk Skytteforeningsgevær Model 1865.
Dansk Skytteforeningsgevær Model 1865. Kaliber 13,5 mm. Tydelig riffelgang i løbet. Har bajonetstolpe. Fungerer mekanisk godt. Fremstillet hos A. Francotte i Liege, som der står på låsen. Fabrikkens logo er brændemærket i skæftetræet. Fremstår velholdt med aldersrelateret patina. Kræver ingen ...

Varenr: 6130686
DKK 8.000 DK, Aalborg, Nibevej 15-12-2021
18:45
DKK 5.800