Vurdering
12»   Varer pr. side   38 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Musköt
MUSKÖT, sannolikt Nordafrikansk, 1800/1900-tal, trästock med lås, pipa och beslag av metall. Dekor av ben, längd 161,5 cm.

Varenr: 5911629
DKK 1.862 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 24-01-2021
10:32
Se mere
indopersisk yksa och sköld
YXA, SKÖLD, indopersiska, järn och mässong, sekelskiftet 1800/1900-tal, längd 63 cm, diameter 28,5 cm

Varenr: 5911666
DKK 1.490 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 24-01-2021
12:10
Se mere
Yxa
YXA, smidesjärn, höjd 22 cm, längd 18,5 cm

Varenr: 5911763
16:12
Se mere
Fransk perkussionspistol M.1822
Fransk perkussionspistol M.1822. TL 37 cm. Mekanisk funktionel. Fremstår med brugsspor. Kan frit erhverves.

Varenr: 5912567
DKK 2.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2021
16:22
Perkussionspistol
Perkussionspistol med fast ladestok. Mekanisk funktionel TL 37 cm. Mekanisk funktionel, kan frit erhverves.

Varenr: 5912565
18:23
DKK 1.300
Perkussionspistole / Handfeuerwaffe, Holz, Metall, Italien
Perkussionspistole / Handfeuerwaffe, Holz, Metall, Italien. Perkussionspistole aus Holz mit einem glattwandigen, runden P. Bondini Präzisionslauf im Kaliber 45mm, mit geschnitzten Mustern am Griff versehen, sowie auf der Schlossplatte bezeichnet, L.38cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, ...

Varenr: 5843241
DKK 2.608 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:08
DKK 298
SJG Neuhausen, Vetterli Säge-Bajonett, M-1878, Schweiz
SJG Neuhausen, Vetterli Säge-Bajonett, M-1878, Schweiz. Vetterli Säge-Bajonett mit Scheide und Frosch aus Leder, einfach gekehlte Klinge mit Sägerrücken, gewaffelte, vierfach genietete Hartgummigriffschale, an der Parierstange mit '160211' graviert und mit Manufakturprägung versehen, L.59,5cm, ...

Varenr: 5860835
20:26
DKK 298
Waffenfabrik Neuhausen, Pionier-Bajonett, M-1914, Schweiz
Waffenfabrik Neuhausen, Pionier-Bajonett, M-1914, Schweiz Waffenfabrik Neuhausen, Pionier-Bajonett, M-1914, Schweiz. Pionier-Bajonett mit Scheide und Frosch aus Leder, einfach gekehlte Klinge mit Sägerücken, doppelt genietete Holzgriffschale, an der Parierstange mit '106427' graviert und mit ...

Varenr: 5860837
DKK 1.862 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:26
DKK 298
C. G. Haenel Suhl, percussion gun of the Prussian cavalry, M-1850, Germany
C. G. Haenel Suhl, percussion gun of the Prussian cavalry, M-1850, Germany. Percussion gun with a round, smooth-walled barrel with brass barrel band and opening ring, calibre 15mm, handle fitted with iron ring, engraved '7K477' one the draw finger bar, lockplate with several hallmarks, L 38cm, ...

Varenr: 5860794
DKK 10.430 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:26
DKK 708
Salomon Hoffa Cassel, officerskårde fra det preussiske infanteri, 'Dem besten Schützen', M-1889, Tyskland
Salomon Hoffa Cassel, officerskårde fra det preussiske infanteri, 'Dem besten Schützen', M-1889, Tyskland. Kårde med kelet, enægget klinge, træskæfte. som er omviklet med sølvtråd, bøjlefæste af forgyldt messing med pynt og preussisk ørn, klinge med påskrift 'Dem besten Schützen. Das ...

Varenr: 5860795
DKK 8.940 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:26
DKK 298
Johannes Clemens Boegel Solingen, fransk galla-kårde til officerer, 2. halvdel af 1700-tallet
Johannes Clemens Boegel Solingen, fransk galla-kårde til officerer, 2. halvdel af 1700-tallet. Kårde med trekantet klinge, blånet. ætset og forgyldt med bladværkspynt, skæfte omviklet med kobbertråd, rund, profileret messingknop, flad håndbøjle og todelt parérplade med nyreformede halvdele, med ...

Varenr: 5860797
DKK 6.332 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:26
DKK 1.676
Perkussionspistol fra det bayerske kavalleri, 1. halvdel af 1800-tallet
Perkussionspistol fra det bayerske kavalleri, 1. halvdel af 1800-tallet. Perkussionspistol med rundt, glat løb, kaliber 17,8 mm, skæfte af nøddetræ med jern, tidligere med stenlås, flere steder med stempler, L. 39,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, stedvist med kraftige ...

Varenr: 5860806
DKK 7.450 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:26
DKK 410
E. Horster Solingen, sabel med portepé, Tyskland, midten af 1800-tallet
E. Horster Solingen, sabel med portepé, Tyskland, midten af 1800-tallet. Sabel af forniklet stål med kelet, enægget klinge, kurv med træskæfte og portepé af læder, graveret under parérpladen med '9449' og '87', med producentprægning, skede i forniklet stål, L. 105 cm. Fremstår med ...

Varenr: 5860820
DKK 4.842 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:26
DKK 298
Epee, French cavalry and dragoners, 2nd half of the 18th century
Epee, French cavalry and dragoners, 2nd half of the 18th century. Epee with one-sided iron blade grooved on both sides, swelled brass hilt, flat handle bar and large button, kidney-shaped shell with carrying hook, hallmarked underneath the shell, L 98cm, blade width: 4cm, wear and scuffing ...

Varenr: 5860829
20:26
DKK 298
Manufaktur Mutzig im Elsass, Chassepot-Bajonett / Säbelbajonett, M-1869, Frankreich
Manufaktur Mutzig im Elsass, Chassepot-Bajonett / Säbelbajonett, M-1869, Frankreich. Chassepot-Bajonett mit beidseitig einfach gekehlter Yataganklinge und gewundenem Messingheft, an der dritten Wulst genietet, gängiger Drücker, Parierstange mit Tragehaken und mit 'E8022' graviert, am ...

Varenr: 5860830
DKK 1.490 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:26
DKK 298
Offiziersdegen, französisches Kaiserreich, 19. Jahrhundert
Offiziersdegen, französisches Kaiserreich, 19. Jahrhundert. Degen mit einer zweischneidigen, beidseitig zweifach gekehlten Klinge, geschwelltes und mit Messingdraht umwickeltes Heft, Gefäß aus Messing mit rundem Knauf, flachem Griffbügel und zweiteiligem Stichblatt mit nierenförmigen Hälften, ...

Varenr: 5860798
DKK 4.098 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-01-2021
20:26
DKK 335
Waffenfabrik Neuhausen, Pionier-Bajonett, M-1911, Schweiz
Waffenfabrik Neuhausen, Pionier-Bajonett, M-1911, Schweiz. Pionier-Bajonett mit Scheide und Frosch aus Leder, einfach gekehlte Klinge mit Sägerücken, doppelt genietete Holzgriffschale, an der Parierstange mit '206733' graviert und mit Manufakturprägung versehen, L.61cm, Klingenbreite: 30mm, ...

Varenr: 5860834
20:26
DKK 484
Weyersberg Solingen, Schweizer Offizierssäbel mit Portepee, M-1867, Deutschland
Weyersberg Solingen, Schweizer Offizierssäbel mit Portepee, M-1867, Deutschland. Säbel mit einfach gekehlter, einschneidiger Klinge, durchbrochener Korb mit profiliertem Rankendekor, mittig mit Schweizer Kreuz, mit Fischhaut bespanntes, kordeliertes und mit Silberdraht umwickeltes Heft, ...

Varenr: 5896052
20:26
DKK 894
Eickhorn Solingen, Offiziersdolch der dänischen Luftwaffe, M-1966, Deutschland
Eickhorn Solingen, Offiziersdolch der dänischen Luftwaffe, M-1966, Deutschland. Dolch mit einer Klinge aus vernickeltem Stahl mit Mittelgrat und spitz zulaufendem Ort, schwarze Lederscheide mit vergoldeten Messingbeschlägen, unterhalb der Parierstange mit Manufakturprägung versehen, L.32cm, ...

Varenr: 5881431
20:26
DKK 968
Belgiske duelpistoler 1800 tallet.
Belgiske duelpistoler 1800 tallet. 2 perkussionspistoler TL 39 cm, 6 kantet løb, riflet. Skæfter i valnøddetræ med udskæringer. Komplet sæt i god bevaringsstand. Alt i fløjsforet mahognikasse med messing beslag. Kan frit erhverves.

Varenr: 5912564
DKK 25.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-01-2021
20:40
DKK 18.500
Dansk ringhanepistol model 1848, Liege
Dansk ringhanepistol model 1848, Liege. Grundigt stemplet på metallet. Løb stemplet med '3DR. 4.N:99' samt Liege. Total længde: 45 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik, pænt træ samt med aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 5906585
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2021
21:17
DKK 5.400
Karabin omlavet til perkussion, omkring 1800
Karabin omlavet til perkussion og senere til jagtbrug. Omkring 1800. Længde: 91 cm. Lås utydeligt stemplet. Løb stemplet S. Fremstår med funktionel mekanik, aldersrelaterede brugsspor samt rustar.

Varenr: 5906584
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 24-01-2021
21:17
Flintlås gevär England tidigt 1800-tal
GEVÄR, flintlås, Tower, England, tidigt 1800-tal, längd 129,5 cm.

Varenr: 5911970
DKK 2.980 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 24-01-2021
21:18
Se mere
Engelsk Tower 1859 perkussionskarabin
Engelsk Tower 1859 perkussionskarabin. TL 94 cm. Brugsspor. Mekanisk funktionel. Kan frit erhverves.

Varenr: 5912568
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
14:35
Perkussionsgevær - 1800-tallet
Perkussionsgevær fra 1800-tallet. TL 118 cm. Mekanisk funktionel. Kan frit erhverves.

Varenr: 5912569
DKK 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
15:35
DKK 850
Enkeltløbet Belgisk underlukke hanegevær kal 20/65
Enkeltløbet Belgisk underlukke hanegevær kal 20/65. TL 127 cm. Brugsspor, nedkortet forskæfte. Jagttegn eller samlertilladelse til skydevåben påkrævet.

Varenr: 5912570
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
18:48
Fransk flintelåsgevær M1777 med bajonet (2)
Fransk flintelåsgevær M1777 TL 140 cm med bajonet. Fremstår med brugsspor, ingen stempler. Blankvåbentilladelse påkrævet. (2)

Varenr: 5912573
DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 25-01-2021
20:38
DKK 1.800
Dansk Infanterigevær M 1794/1828 Nummerens.
Dansk infanterimusket M1794 perkussioneret. Kal. 17,7 mm (16-lødig) LL 105 cm OAL 144 cm. Dansk konstrueret (Kyhl) og fremstillet på Kronborg Geværfabrik. Senere perkussioneret. Fremstår fuldt funktionelt og i fin bevaringsstand for alder. Stemplet C 803 på løb, låseblik, hane og svansskrue. ...

Varenr: 5907732
DKK 10.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 26-01-2021
19:58
DKK 1.900
Harnesk och handske
HANDSKE samt BRÖSTPLÅT till Harnesk, samt en handske, 1900-talets första hälft, bröstpåt med remmar av läder, ca 50x40 cm

Varenr: 5917067
DKK 1.828 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 28-01-2021
10:30
Se mere
Dolma m/1895 Rubinska samlingen
DOLMA, svensk, m/1895, för officer vid skånska husarregementet, knutskärp m/1895

Varenr: 5917069
DKK 1.462 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 28-01-2021
10:34
Se mere
12»