Vurdering
   Varer pr. side   14 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Pistol Norinco NP29 kal 9mm
Pistol Norinco NP29 kal 9mm. Våbennummer BE08313-15-246. PL 12 cm, TL 22 cm. Fremstår ubrugt. SKV tilladelse påkrævet.

Varenr: 6116272
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-12-2021
18:25
DKK 2.800
Signalblade mm
Samling Signal blade (dansk udgave): 1940: 11-17, 1941: 1-14, 16-18, 20, 22-24, 1942: 1-8, 12-24, 1943: 1-10. Havets helte, billedbladet 1945: 19-23, 25-37, 40. BT Januar 1936, Berlingske tidende, 5-7 maj 1945. mm. Brugsspor.

Varenr: 6097122
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 05-12-2021
20:25
DKK 850
Samling antikke krudtpunge af skind og læder, 1800-tallet (13)
Samling antikke krudtpunge af skind og læder, 1800-tallet. Med halse af ben, kohorn og messing. L: 13-30 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6050991
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2021
09:21
Samling antik værktøj til fremstilling af patroner
Samling antik værktøj til fremstilling af patroner med flere bedre dele. 1800 - 1900-tallets begyndelse. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Varenr: 6108883
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2021
09:21
Belgisk kyrasserer hjelm, 1800-tallts midte
Belgisk kyrasserer hjelm med kam, schupper og løvehoved af messing. Hestehår på toppen og i nakken, 1800-tallts midte. Stemplet i nakken. Højde: 38 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor og uden indmad. Glashoved medfølger ikke.

Varenr: 6124913
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 06-12-2021
20:18
DKK 7.000
Samling antik værktøj til fremstilling af patroner med flere bedre dele. 1800 - 1900-tallets begyndelse. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6108887
20:32
Engelsk Transitional revolver i kal. 38,
Engelsk Transitional revolver i kal. 38, 6 skuds TL 24,5 cm. PL 10 cm. Fungerer mekanisk fint. Double Action. Pæn i piben med riffelgang. Mange graveringer. Denne type revolvere blev primært fremstillet i perioden 1840 og frem til 1855. Kan frit erhverves. Kræver ingen tilladelse.

Varenr: 6118803
DKK 8.000 DK, Aalborg, Nibevej 07-12-2021
17:33
DKK 5.000
Haglgevær o/u Sulun SS-211 kal 12/76 (2)
Haglgevær o/u Sulun SS-211 kal 12/76. Våbennummer 21-ou40035. PL 71 cm, TL 114 cm, afstand aftrækker til kolbe 36 cm. Singletrigger, løbsvælger, ventileret sigteskinne. Monteret med 2 chokes, æske med 3 ekstra chokes og værktøj medfølger. Fremstår ubrugt. Jagttegn eller samlertilladelse til ...

Varenr: 6116288
DKK 3.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 08-12-2021
16:48
Dansk ringhanepistol model 1848, Kronborg
Dansk ringhanepistol model 1848, Kronborg. Nummerens med nr. 164. Lås stemplet 1854. Totallængde: 46 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6079475
DKK 13.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-12-2021
20:14
DKK 9.600

Varenr: 6108884
DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 08-12-2021
20:32
Svensk skibspistol model 1854 samt sabel model 1842 (2)
Svensk skibspistol model 1854, lås stemplet H 1855 samt nr. 275. Samme stemplet i træet. Med bæltehage. I velholdt stand, endnu med farve på metallet. L: 40 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik. Svensk marinesabel model 1842 medfølger. L: 103 cm. Stemplet flere steder. Fremstår med ...

Varenr: 6079474
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:05
DKK 11.000
Dansk modificeret underofficersriffel model 1829/48
Dansk underofficersriffel model 1829/48. Glatløbet og med snelle. Rigt stemplet på metal og træ. Rensestokken er med samme nummer som piben. L: 112,5 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik.

Varenr: 6079477
20:09
DKK 11.000
Dansk militærriffel model 1794
Dansk militærriffel model 1794. Totallængde: 143 cm. Med utydelige graveringer i piben. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6079473
DKK 17.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:34
DKK 12.500
Nordtyskland. Bedre jagtriffel med snelle, 1790'erne
Bedre jagtriffel, antageligt fra Nordtyskland. Totallængde: 114,5 cm. Lås dybt og rigt graveret med adelsdame, dyr mm. Flere andre dele er rigt dekorerede. Med hulrum i skæftet samt snelleaftræk. Dyb og velholdt riffelgang. Hele det ottekantede løb er damasceret og med sølvindlæg ved hanen. ...

Varenr: 6079476
DKK 28.000 DK, Vejle, Dandyvej 09-12-2021
20:52
DKK 20.000