Kategori  Vurdering
  ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Blunderbuss
BLUNDERBUSS, sannolikt brittisk, slaglås ändrat från flintlås, pipa med oktagonalt kammarstycke, helstock med nästkuren kolvhals, kolvlåda, låsblecket märkt GR under krona, längd ca 65 cm
Varenr: 5439483
DKK 1.042 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
16:30:00
Se mere
Slaglåsgevär
SLAGLÅSGEVÄR, för jakt, lås märkt EOS, låset hakar upp i båda lägen, helstock, utskuren med kindstöd och avslut i horn, kaliber ca 17 mm, längd ca 133 cm
Varenr: 5439506
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
18:03:00
Se mere
Slaglåsgevär
SLAGLÅSGEVÄR, indiskt, 1800-talets tredje kvartal, enfield-modell, pipan märkt Lyons "Asian" 16 Chowringhee Calcutta 1325, låsbleck med lejon och krona, helstock med tre band, längd ca 121 cm
Varenr: 5439546
DKK 1.737 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
19:50:00
Se mere
Slaglåsgevär
SLAGLÅSGEVÄR, svenskt, m/1815-49 med kortad pipa, märkning på kolv '1837, 1850', kal ca 20 mm, längd ca 139 cm
Varenr: 5439548
19:54:00
Se mere
Degen
Degen, Kunststoffgriff, Metallschutz, Klinge oben graviert, Schutzkappe für die Spitze, L.103 cm, altersgemäße Gebrauchs-und Reibespuren, minimale Oxidationsspuren.
Varenr: 5397150
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-09-2019
20:28:00
DKK 298
Spansk forlader pistol
pansk pistol med stifttænding med hane udskåret som løve, 1856. Rundt og kantet løb med indlægning i form af bøssemager segl. Skæfte udsmykket med plakette samt kolbeafslutning af messing. Skæfte udsmykket med sideblik i messing samt aftrækkerbøjle af jern "graveret". pibe dekoreret med ...
Varenr: 5435982
DKK 5.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-09-2019
18:51:00
Miniatyrer
MINIATYRER, 3 st, 18 k guld, Vasaordern, Nordstjärneorden och Svärdsorden, höjd ca 25-31 mm
Varenr: 5441876
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
19:26:00
Se mere
Slaglåsgevär 1800-tal
SLAGLÅSGEVÄR, 2 st, 1800-tal, halvstock respektive helstock, längd ca 132-133 cm
Varenr: 5441886
DKK 1.042 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 22-09-2019
19:36:00
Se mere
Dansk glatløbet infanterimusket M.1841. Konstrueret af N. J. Løbnitz
Dansk glatløbet infanterimusket M.1841. Konstrueret af N. J. Løbnitz. Nummerens. Stemplet B-1842-9. Længde: 143,5 cm. Bajonet ikke nummerens med nummer B-45, L: 50,5 cm. Fremstår med funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.
Varenr: 5439904
DKK 25.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:04:00
DKK 21.000
Dansk Kronborg flintlåspistol m/1806
Dansk Kronborg flintlåspistol m/1806 med god stempling på siden. Længde: 46 cm. Velfungerende mekanik. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 5439896
DKK 17.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:11:00
DKK 9.200
Svensk flintlåsgevær 1814 med bajonet
Svensk flintlåsgevær 1814 med nr. 122 og bajonet nr. 122. Stemplet på piben, i træet og i messingen på kolben. Længde: 130 cm. Bajonet længde: 69,5 cm. Med sikring. Fremstår med funktionel mekanik og aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.
Varenr: 5439905
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:13:00
DKK 4.800
Dansk flintlåspistol, flådens m/1807
Dansk flintlåspistol, flådens m/1807. Stemplet nederst på aftrækkerbøjlen ved grebet, samt med initialer i træet. Længde: 45,5 cm. Fremstår med funktionel mekanik, aldersrelaterede brugsspor samt anløben lås og pibe, som er typisk for marinepistolerne.
Varenr: 5439897
DKK 18.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:20:00
DKK 8.400
Tysk flintlåspistol 1700-tallets slutning
Tysk flintlåspistol fra1700-tallets slutning med mange dekorationer. Kradser på ladestokken. Stemplet indeni aftrækkerbøjlen. L: 48 cm. Fremstår med funktionel mekanik og aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 5439898
20:23:00
DKK 14.500
Svensk flankør flintlåspistol med nummerens løskolbe, m/1807
Svensk flankør flintlåspistol med nummerens løskolbe 'L43', m/1807. Med sikring. Stemplet ovenpå piben og i træet. Modellen med riflet løb. Længde: 47,5 / 71 cm. Fremstår med funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 5439899
DKK 19.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:35:00
DKK 8.600
Dansk Kronborg flintlåsgevær m/1794-08
Dansk Kronborg flintlåsgevær m/1794-08, stemplet på siden af løbet. Længde: 128 cm. Fremstår med funktionel mekanik og aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 5439901
20:43:00
DKK 10.500
Tysk perkussions karabin, omkring 1840
Tysk perkussions karabin, omkring 1840. Lås stemplet Gätcke. Antagelig lavet i Suhl. Kolbe med udskæring i form af vildsvinehoved samt med dekoreret, bruneret og riflet løb. Længde: 109 cm. Fungerende mekanik. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 5439903
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-09-2019
20:48:00
DKK 4.200
Gewehr / Vorderlader, Holz / Metall
Gewehr mit Ladestock und abschraubbarem Lauf, L.124,5cm, B.13cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, teilweise partielle Kratzer und Bestoßungen in Holz und Metall.
Varenr: 5308338
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-09-2019
21:00:00
DKK 298
Amerikansk militærkuffert
Amerikansk militærkuffert. Top med navnet Lloyd R. Jackson og US. Army. Fremstår med brugsspor, manglende nøgle. 33x42x78 cm.
Varenr: 5442136
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-09-2019
15:38:00
Arabisk flintlåsgevær
Arabisk flintlåsgevær. TL 74 cm. Mekanisk funktionel. Kan frit erhverves.
Varenr: 5429691
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-09-2019
16:55:00
DKK 500
Arabisk flintlåsgevær
Arabisk flintlåsgevær TL 104 cm. Mekanisk defekt. Kan frit erhverves.
Varenr: 5429692
DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-09-2019
18:54:00
Arabisk flintlåsriffel
Arabisk flintlåsriffel TL 96 cm. Lås stemplet Marseille. Mekanisk funktionel, kan frit erhverves.
Varenr: 5429690
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-09-2019
19:53:00
DKK 650
L. Hartung in Graudenz. Et par tyske nysølvmonterede perkussionspistoler i kasse, omkring 1840
L. Hartung in Graudenz. Et par tyske nysølvmonterede perkussionspistoler i kasse med tilbehør. Omkring 1840. Damascerede løb ilagt med sølv teksten 'Blumendamast'. Låse med fremstiller, ligeledes ilagt med sølv. L: 37 cm. Mange gode detaljerede dekorationer. Fungerer godt mekanisk. Riflede løb. ...
Varenr: 5439895
DKK 32.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-09-2019
20:11:00
DKK 21.000
Dansk flintlåspistol m/1751 med Frederik d. 5 monogram
Dansk flintlåspistol m/1751 med Frederik d. 5 monogram og godt stemplet pibe. Længde: 49,5 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 5439894
DKK 34.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-09-2019
20:48:00
DKK 13.000
Musköt
MUSKÖT, Sverige, 1800-talets första hälft, omgjord till slaglås, längd ca 140 cm
Varenr: 5444440
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 24-09-2019
15:26:00
Se mere
Luftgevär
EXCELLENT, modell CII, luftgevär, 1940-tal, räfflad pipa, stock i bok, längd ca 97 cm
Varenr: 5445819
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 25-09-2019
16:42:00
Se mere
Flinlåspistol
FLINTLÅSPISTOL, 1700-tal, sannolikt för den Ottomanska marknaden, pipa med stålskuren dekor, helstock i valnöt med skuren dekor och stålbeslag, senare nosbelsag i mässing, längd ca 51 cm
Varenr: 5445891
19:24:00
Se mere
Ubekendt kunstner 1800-tallet. Interiør med personer, olie på plade
Ubekendt kunstner, 1800-tallet. Interiør med pige der sætter hår på syreske. Usigneret. Olie på plade. 14 x 10 cm. (22 x 19) cm.
Varenr: 5437197
DKK 2.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 25-09-2019
20:14:00
Luftgevär
EXCELLENT, modell CIIK, luftgevär, 1960-tal, räfflad pipa, längd ca 97 cm
Varenr: 5445953
20:27:00
Se mere
Tre kinesiske portrætter (3)
Tre kinesiske scenerier med portrætter, skyformationer og skrifttegn. Gouache på papir prydet med lister af messing. 58 x 44 cm. Indrammet bag glas. (3)
Varenr: 5442427
DKK 4.000 DK, Hørsholm, Hammervej 1 25-09-2019
20:36:00