Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Fransk trostehagle kaliber 36/410
Fransk troste hagle kaliber lidt mindre end 36-ca 410. Løp 72 cm. med skygger. Produsent Dàrmes et Cycles De saint-Etienne. Alderes relatert stand virker mekanisk. Krever våpen tillatelse. Vær oppmerksom på at varer som eksporteres ut av Norge kan pålegges importmoms og eventuelt toll. Les mer...
Varenr: 5252020
DKK 1.156 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 26-03-2019
21:44:00
DKK 231
Turkisk Yataghan svärd
SVÄRD, "Yataghan",Turkiet ca 1800-1840-tal, Klingan med signatures och gravyr, balja och grepp med silver beslag, längd 82 cm.
Varenr: 5281806
DKK 11.920 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
11:42:00
Se mere
Flintlås pistol England c 1800
FLINTLÅS PISTOL, sign. Alex R Key Sterling, England ca 1800,. sk. box låstyp av flintlås för resande, kolven i valnöt, signatur och helt graverad stomme, längd 16 cm
Varenr: 5281891
DKK 5.215 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
15:36:00
Se mere
Ett par av flintlås pistoler
FLINTLÅSPISTOLER, ett par, för kavalleriet, Tyskland-Bömen ca 1760-70, officers typ av hölsterpistoler, kolvar i valnöt med messing beslag, ägarens namnskifter graverad på små silver plaketter, osignerat låsbleck, pipor oktagonaala och runda, längd cm
Varenr: 5281917
DKK 17.135 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
16:42:00
Se mere
Snapplåsgevär Bööm Tsekkien
SNAPLÅSGEVÄR, Bööm Tsekkien c. 1830-50, Georg Vogl Theresienstadt. Valnöt kolven och horn tipped ladstocken, kantig räfflad pipa och låsblecket graverad med guld signatur, fack för kulor och verktyg på kolven, längd cm
Varenr: 5281945
18:06:00
Se mere
Slaglås musköt Ryssland m 1839-1844
SLAGLÅS MUSKÖT, Ryssland m 1839-1844 Sestoresk,. flintlås som var officielt förändrat till slaglås, tillverkarens märkningar och års märkningar låsbleket och på kolven, längd 133,5 cm.
Varenr: 5281948
18:12:00
Se mere
Flintlås musket Italia Sardinia
FLINTLÅS MUSKÖT, Italien / Sardinia.ca 1700-1730,. sälsynt sardinian jaktbössa, kolv i valnöt, förgylt genombrutna messingsbeslag, typ av bössan som var gjort för kvinnor eller unga, beslag med putti och jaktmotiv, signerad Siniscal, längd 91 cm.
Varenr: 5281960
DKK 37.250 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
18:36:00
Se mere
Flintlåspistoler ett par
FLINTLÅSPISTOLER, ett par, Balkan/Turkiet ca 1800,. kolvar i valnöt och graverad järn beslag, på kålven silverbesag me graveringar, låsbleck med gravyr och signatur, längd 51 cm.
Varenr: 5281982
DKK 13.410 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
19:17:00
Se mere
Miguilet lås musköt
MIGUILET LÅS MUSKÖT, Kaukasien eller Turkiet ca 1830, kolven av kaukasisk flambjörk, längd 105,5 cm.
Varenr: 5282055
DKK 4.470 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
20:30:00
Se mere
Blunderbuss trombon bössa
TROMBON BÖSSA, Blunderbuss, ca 1780-1800 Europa, flintlås, kolven i valnöt och stål beslag, typ av vapen för närstrid användes av flottan och vangntspotrer, längd 91 cm
Varenr: 5282091
DKK 5.960 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
21:06:00
Se mere
Miguilet lås pistol Spansk c 1800
MIGULET LÅS PISTOL, Spanien ca 1800, kolv i valnöt med messings beslag, graverad pipa, längd 22 cm.
Varenr: 5282110
21:25:00
Se mere
Dansk gevær, Geværfabrikken Kjøbenhavn M/1889 med bajonet
Dansk gevær, Geværfabrikken Kjøbenhavn M/1889 med bajonet (Ej nummerens), Våbennummer 38212, kal. 8x57, dansk militær bagladerriffel med sidehængslet magasin. Montage til bajonet, fældbar visir. Tl 133 cm., Ll. 75,5 cm. Alderssvarende slitage. Stram og funktionel mekanik. Samletilladelse samt ...
Varenr: 5287550
DKK 1.800 DK, Roskilde, Store Hedevej 28-03-2019
19:45:00
Dansk ringhanepistol model 1806-46
Dansk ringhanepistol model 1806-46. L: 45 cm. Stemplet LP på låsen samt A 693 på hanen og på løbet. Rester af inskription på siden af løbet. Fremstår restaureret, med aldersrelaterede brugsspor og dårlig mekanik.
Varenr: 5261447
DKK 13.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-03-2019
20:03:00
DKK 6.400
Tysk perkussionsgevær model 1809
Tysk gevær model 1809 med bajonet. Stemplet på låsen med 1829. Til perkussion. Stram og funktionel meknik. Totallængde: 147 cm. Bajonet længde: 58 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Blankvåbenstilladelse påkrævet.
Varenr: 5284020
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-03-2019
20:26:00
Dansk tapriffel, model 1848, nummerens
Dansk tapriffel, model 1848, nummerens med 618. Totallængde: 130,5 cm. Monteret med nyproduceret sigtemiddel. Stram og funktionel mekanik. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 5284021
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-03-2019
20:29:00
DKK 3.400
William Berry büschflinte, ca. 1855
William Berry büschflinte med hagl og riffelløb, ca. 1855 Amerika. Med nysølvdele. Ræv og egern ilagt i kolben. Til perkussion. Totallængde. 133,5 cm. Løbslængde: 92 cm. Med revne i træet. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor. Kan frit erhverves.
Varenr: 5284290
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-03-2019
20:30:00
DKK 3.400
Winchester model 1873, kal. 44
Winchester model 1873. Kal. 44. Våbennummer: 504105. Totallængde: 100 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik, slid i løbet samt aldersrelaterede brugsspor. Stemplet med fremstiller på piben. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Varenr: 5284025
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-03-2019
20:32:00
Dansk revolver model 1880
Dansk revolver model 1880. Kal. 9mm. Våbennummer: 641. Totallængde: 24 cm. Løbslængde: 11,3 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, stram mekanik og pænt løb. Samlertilladelse til skydevåben eller SKV påkrævet.
Varenr: 5284018
20:48:00
Dansk marine revolver m/1891
Dansk marine revolver m/1891, kaliber 9mm. våbennummer: 1035. Løbslængde: 13,8cm. totallængde: 27cm. Med knæklås, tromle til 6 patroner. Stemplet på siden. På rammen stemplet: i oval- "J.B.Rongé fils Liége". Fremstår med stram og funktionel mekanik, aldersrelaterede brugsspor og pænt løb. ...
Varenr: 5284019
20:54:00
Flådens omdrejningspistol M. 1871/81
Flådens omdrejningspistol M. 1871/81. Kaliber 11,46 mm. Våbennummer 619. Løbslængde: 13 cm. Total længde: 26 cm. Pibe stemplet kronet SA. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, pænt løb og stram velfungerende mekanisme. Samlertilladelse påkrævet.
Varenr: 5284016
20:58:00
DKK 450
Faskinkniv
FASKINKNIV, svensk, m/1848, fäste i trä, balja med beslag i mässing, längd ca 58 cm
Varenr: 5286277
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 30-03-2019
21:54:00
Se mere
Officersuniform fra Gardehusarregiment
Officersuniform fra Gardehusarregiment bestående af kepi med M2 logo, lange bukser, jakke, pels, korte støvler, sabeltaske FRIX samt skråhue. Derudover handsker, bælte mm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.
Varenr: 5277540
DKK 6.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-03-2019
13:47:00
Sabel för kavallerimanskap 1893
SABEL, svensk, modell 1893, för kavallerimanskap, genombrutet stålfäste, stämplad E. Svalling, Eskilstuna, K3 (Skövde), med balja i stål, gravyren på baljan, totallängd ca 114 cm
Varenr: 5286437
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 31-03-2019
16:22:00
Se mere
Gardehusarregiment uniform officer
Gardehusarregiment uniform officer bestående af kepi, bukser, jakke, pels, støvler, frakke samt skråhue. Derudover handsker, dragtposer mm. Fremstår med aldersrelateret brugsspor.
Varenr: 5288513
DKK 10.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 31-03-2019
19:25:00
DKK 5.000
Doppelläufige Perkussionspistole. Kal. 10,5. Um 1820. Holz / Eisen.
Doppelläufige Perkussionspistole mit dem Kaliber 10,5 mm. Um 1820 - 1880. Holz / Eisen. Mit zwei Abzüge und zwei oben auf den eckigen Läufen angesetzte Pistons und Hähne. Die Laufmündungen sind kugelartig geformt. Der Pistolengriff aus Holz.
Varenr: 5274840
DKK 2.235 DE, Hamburg, Große Elbstraße 31-03-2019
19:29:00
DKK 298
Fransk sabel Model An IX for let kavalleri.
Fransk sabel Model An IX for let kavalleri med skede. KL ca 85 cm OAL 99 cm. Fremstår med aldersspor i form af rust på klinge og skede, mest overfladisk, løse tråde i skæftets bevikling, enkelte ormehuller i skæftetræ og -læder men læderet i øvrigt helt.
Varenr: 5260422
DKK 3.600 DK, Herning, Engdahlsvej 31-03-2019
20:10:00
Tasche / Patronentasche, braunes Leder, 19. Jahrhundert
Tasche / Patronentasche, braunes Leder, 19. Jahrhundert. Tasche auf beiden Seiten durch jeweils eine Lasche zu öffnen, mit einem Fach zum rausziehen in der Mitte, mit Gurt, für Großwild, vorne mit Herstellerprägung, H.4cm, B.18cm, T.11cm, D. Patronenhalter 8mm, altersgemäße Gebrauchs- und ...
Varenr: 5279622
DKK 2.235 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 31-03-2019
20:12:00
DKK 298
Pistole / Vorderlader, Holz, Metall
Pistole / Vorderlader, Holz, Metall. Doppelläufige Pistole mit Metallbeschlägen, unterseitig mit Initalien D.F grabiert, L.42cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Oxidation, sowie partiell Kratzer.
Varenr: 5280592
20:13:00
DKK 298
Pistole / Vorderlader, Holz, Metall. Pistole aus Holz mit Metallbeschlägen und floraler Ornamentik, L.46cm, altersgemäße Gebrauchs- und Reibespuren, Patina, sowie partiell minimale Verfärbungen.
Varenr: 5280590
21:02:00
DKK 335
Slaglåspistol Belgien 1800-tal
SLAGLÅSPISTOL, dubbelpipig resepistol, Belgien 1800-talets andra hälft, längd ca 21 cm
Varenr: 5288346
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 02-04-2019
17:38:00
Se mere
 1 2  >>