Kategori  Vurdering
   1 2  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Walther, Luftgewehr, LG Cal. 45, Mod. 51
Walther, Luftgewehr, LGV Cal. 45, Mod. 51 aus Holz und Metall gefertigt, mit Herstellermarkierung und Nummerierung '008980', Maße: L. ca. 103 cm, Gebrauchsspuren, Kratzer, Abrieb und Bestoßungen am Material.
Varenr: 4955562
DKK 1.489 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 21-05-2018
20:43:00
DKK 298
Engelsk flintlåspistol ca. 1810
Engelsk flintlåspistol ca. 1810, stemplet med krone samt GR på sidepladen. Tydelig stempling i løbet. Stemplet W. Pike i træet foran aftrækkerbøjlen. Længde: 38 cm. Med tidssvarende reparation ved rensestokken. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 5003149
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-05-2018
20:09:00
Diana, Luftpistole Modell 5, Deutschland
Diana Luftpsitole Modell 5, aus Kunststoff und Metall gefertigt, mit Herstellermarkierung, schussfähig, Maße: L. 41 cm, Gebrauchsspuren, Metall mit Kratzer und Oxidtionsspuren, Kunststoff mit Verfärbungen und Kratzer.
Varenr: 4987541
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 22-05-2018
20:41:00
DKK 298
Tyskland, Suhl. G. Horneffer. Dobbeltløbet perkussionspistol, 1700-tallets første halvdel
Tyskland. Suhl. G. Horneffer. Dobbeltløbet perkussionspistol, 1700-tallets første halvdel. Længde: 43 cm. kaliber 13. Rigt dekoreret med udskæringer i træet samt løvehoved på kolben. Med to aftrækkere. Sideplader signeret med G. Horneffer. Omlavet til perkussion i 1840'erne. Fremstår med ...
Varenr: 5003107
DKK 22.000 DK, Vejle, Dandyvej 22-05-2018
20:59:00
DKK 9.800
Kurki och bajonetter
KUKRI, BAJONETTER, 25 st, bla G3 / H&K33, italienska Beretta BM59 / USM8A1, schweizisk m/1957, svensk m/1914m, AKM Type II, tjeckoslovakiska knivbajonetter för gevär m/58 (14 st) samt tysk sannolikt KS98
Varenr: 5003535
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
21:02:00
Se mere
San Paolo Remington Army New Model kal 44 (2)
San Paolo Remington Army New Model kal 44. Våbennummer 85541. PL 20 cm, TL 35 cm. SKV2 tilladelse påkrævet. Kugletang medfølger. Fremstår med mindre brugsspor. (2)
Varenr: 4994150
DKK 1.600 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-05-2018
13:51:00
DKK 500
Miniaturekanoner, messing (2)
Miniaturekanoner, 16-1700 tals type uden lavetter. messing. L. 13 cm. Mærker, slitage. (2)
Varenr: 5004902
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-05-2018
19:31:00
SalutKanon 1800-tal
SALUTKANON, 1800-tal, eldrör i brons, lavett i trä med järnbeslagna hjul, eldrörets längd ca 60 cm, lavett ca 92 cm
Varenr: 5004555
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 23-05-2018
20:06:00
Se mere
Dansk flintlåspistol, Kronborg m/1772 med stempling
Dansk flintlåspistol, Kronborg m/1772. Stemplet 'L. R. R. D. N. 36' på siden, 31 på kolben og løbet samt V for Kronborg på aftrækkerbøjlen. Rester af gravering på løbet. Længde: 51 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 5003130
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-05-2018
20:08:00
DKK 11.000
Pistole, Perkussion, Buntline, Kaliber 45, Replik, Italien
Perkussion, Buntline, Replik, schussfähig, Kaliber 45, aus Holz und Metall gefertigt, mit Herstellermarkierung, 'Black Powder Only' und Nummerierung '8086', Maße: L. 55 cm, Gebrauchsspuren, Kratzer und Oxidationsspuren am Material.
Varenr: 5004630
DKK 2.233 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-05-2018
20:21:00
DKK 298
Husqvarna revolver M/1887
Husqvarna revolver M/1887. Kal: 7,5. Våbennummer: 4119. Pibelængde: 11,5 cm. Totallængde: 23 cm. Hylster medfølger. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor, stram og funktionel mekanik samt blankt løb. Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Varenr: 4996545
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-05-2018
20:52:00
DKK 1.800
Tecken och ärmband
TECKEN, ÄRMBAND, 6+2 st
Varenr: 5005510
DKK 1.117 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 24-05-2018
15:21:00
Se mere
Pedersoli flintlåsriffel M/1777 kal 17,5M (2)
Pedersoli flintlåsriffel M/1777 kal 17,5M. Våbennummer ET01843. PL 114 cm,TL 152 cm. Fremstår med mindre brugsspor. Der medfølger kugletang. SKV2 tilladelse påkrævet.
Varenr: 4994148
DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 24-05-2018
15:44:00
Intermarco Creedmore riffel kal 451T
Intermarco Creedmore riffel kal 451T. Våbennummer 66735. PL 80 cm, TL 123 cm. Fremstår med minimale brugsspor. SKV2 tilladelse påkrævet.
Varenr: 4994146
16:08:00
Monarch Plainsriffel kal 50T (3)
Monarch Plainsriffel kal 50T. Våbennummer 1721. PL 64 cm, TL107 cm. Der medfølger stander samt kugletang. Fremstår med minimale brugsspor. SKV2 tilladelse påkrævet. (3)
Varenr: 4994147
18:08:00
Paar Mörser Kartuschen, deutsch, 155 m, 1936 Reichswehr
Paar Mörser Kartuschen, deutsch, 155 m, 1936 Reichswehr, H. jeweils ca. 26 cm, Durchmesser ca. 16 cm, partiell Kratzspuren, Verschmutzungen und Oxidationsspuren.
Varenr: 4875622
DKK < 1.000 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 24-05-2018
20:15:00
DKK 298
Suojeluskunnan merkkejä ja hihanauha, 4+1
Skyddskårstecken och ärmband, 4 + 1 st
Varenr: 5005642
DKK 2.233 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 24-05-2018
21:14:00
Se mere
Blunderbuss
MUSKEDUNDER, ryskt, ursprungligen 1600-tal, med snappslaglås, ändrat från flintlås, pipa till hälften oktagonal och med trombonmynning, märkt LA (?) på pipan, försedd med ett kraftigt pipband och pivåtapp, längd 113 cm. . Liknande i samlingarna på Latvijas Kara muzejs i Riga.
Varenr: 5008065
DKK 19.304 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-05-2018
11:28:00
Se mere
Slaglåspistol
SLAGLÅSPISTOL, spansk, 1700-talets andra hälft, ändrad från flintlås, låsbleck med stämpel, helstock med graverade mässingsbeslag, längd ca 39 cm
Varenr: 5008089
DKK 2.703 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-05-2018
12:32:00
Se mere
Sabel, modell 1867
SABEL, modell 1867, för manskap i kavalleriet, kavel i läder med stålbalja, längd ca 105 cm
Varenr: 5008253
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-05-2018
19:48:00
Se mere
Amerikanische Uniform
Amerikanische Uniform, Länge: 72 cm, Ärmelinnenlänge: 46 cm, Schulterbreite: 48 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 4977562
DKK 2.233 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-05-2018
20:15:00
DKK 298
Dansk Rytterpistol M. 1806
Dansk Rytterpistol M. 1806. Sigtekorn og beslag i messing. Flintelås. Bag aftrækkerbøjlen er den stemplet 'D.2.III'. Længde: 44 cm. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor samt nyere hane.
Varenr: 4987614
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-05-2018
20:41:00
DKK 4.400
Krag-Jørgensen/1889 kaliber 6,5x55
Krag-Jørgensen/1889 kaliber 6,5x55, Stemplet med HV 1941, Mekanisk i orden og fremtræder i god stand " se billeder " Våbennummer: 122186 Fuldlængde: 110,5 cm Løbslængde: 59 cm Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Varenr: 5002592
DKK 1.500 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 27-05-2018
10:46:00
Geværfab.Kjøbenhavn/M1889 kaliber 8mm
Geværfab.Kjøbenhavn/1889 kaliber 8mm, Mekanisk velfungerende og i skudbar stand, stemplet Geværfabriken Kjøbenhavn 1892, alt er nummerens, fremtræder i rigtig god stand. Våbennummer: 31185 Fuldlængde: 132 cm Løbslængde: 81,5 cm Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Varenr: 5003145
15:06:00
DKK 1.200
Slaglåsgevär m/1815-1845
SLAGLÅSGEVÄR, Sverige, m/1815-1845, Norrtälje Faktori, märkt NT under krona, samt nr. 307, längd ca 147 cm
Varenr: 5008438
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 27-05-2018
19:02:00
Se mere
Steyr/M1887 kaliber 8x60R
Steyr/M1887 kaliber 8x60R, med rørmagasin, mekanisk i orden og i brugbar stand, original rensestok medfølger. " se billeder " Våbennummer: Z121 Fuldlængde: 132 cm Løbslængde: 80 cm Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Varenr: 5003187
DKK 1.200 DK, Guns & Gents, København, Skindergade 27-05-2018
19:37:00
Einfield/1887 Kaliber 11mm
Einfield/1887 Kaliber 11mm, mekanisk i orden og i skudbar stand, rigt præget med stempler også i skæftet, original rensestok medfølger. Våbennummer: 8658 Fuldlængde: 125 cm Løbslængde: 82,5 cm Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Varenr: 5003112
19:58:00
DKK 1.200
Remington 1867 kaliber 11,44 mm
Remington 1867 kaliber 11,44 mm stemplet Kjøbenhavns Tøjhuus 1882, Skarp riffelgang og mekanisk i orden. " se billeder " Våbennummer: 61466 Fuldlængde: 127,5 cm Løbslængde: 86 cm Samlertilladelse til skydevåben påkrævet.
Varenr: 5002586
20:36:00
DKK 700
Svärdsorden 18 k guld
SVÄRDSORDEN, Kommendörstecken, 18 k guld och emalj, CF Carlman, Stockholm, årsstämpel otydlig, 78x55 mm, vikt 31,9 g
Varenr: 5008616
DKK 9.266 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 28-05-2018
16:08:00
Se mere
Simeon North flintlock pistol M-1816
Flintlock pistol M-1816, calibre 54 smoothbore. 19,374 copies produced in Middleton, Connecticut, 1816-1820. 9.1/16" barrel. Original age-related condition, functions mechanically. Inspector’s initials 'LS' for 'Luther Sage' on the left side of the stock. Proof marks 'P/US' stamped on the upper ...
Varenr: 4990303
DKK 16.630 NO, Fredrikstad, Strykerveien 19 29-05-2018
15:40:00
DKK 3.326
 1 2  >>