Vurdering
   Varer pr. side   9 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Dansk Remington Rytterkarabin Model 1867/97.
Dansk Remington Rytterkarabin Model 1867/97. Våbennr. 1254.TL 90 cm. LL 49 cm. Kaliber 11,35 mm. Lidt urenheder i piben. Fungerer mekanisk fint. Fremstår velholdt med aldersrelateret brugspræg. Samlertilladelse til skydevåben kræves.

Varenr: 6081559
DKK 4.000 DK, Aalborg, Nibevej 19-09-2021
17:00
Japansk sværd ca. 1900
Japansk sværd med fæste og skede i rigt dekoreret ben. Totallængde: 84 cm. ca. 1900, Fremstår med brugsspor og limninger tre steder. Blankvåbenstilladelse påkrævet.

Varenr: 6044876
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 20-09-2021
20:14
DKK 3.600
Spansk Alfonso XIII patrontaske
Spansk Alfonso XIII patrontaske, med sølv montering B 15,5 H 8 cm.

Varenr: 6079395
DKK 1.000 DK, Nivå, Stejlepladsvej 21-09-2021
19:55
Dansk ringhanepistol model 1848, Liege. Dansk Vestindien
Dansk ringhanepistol model 1848, Liege. Med kraftig brun overflade på løbet og nummeret '21'. Træet også stemplet '21'. Muligvis til brug i Dansk Vestindien. Total længde: 45 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik, pænt træ samt med aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6086671
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-09-2021
DKK 8.000
Dansk ringhanepistol model 1848, Kronborg
Dansk ringhanepistol model 1848, Kronborg. Nummerens med nr. 272. Lås stemplet 1852. Løb stemplet 2 D. R. 4E. 65. Totallængde: 46 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6079481
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-09-2021
20:03
DKK 11.000
Løbnitz pistol nr. 242
Løbnitz pistol nr. 242. Totallængde: 48 cm. Stemplet Med kong Christian d. 8 monogram, 'M-1841 B-1842-242'. Kolbe semplet 229. Fremstår med ren og skarp riffelgang, fuldt funktionel mekanik samt aldersrelaterede brugsspor. Nicolai Johan Løbnitz født 8. marts 1798 i Rendsborg, død 13. maj 1867...

Varenr: 6079482
DKK 25.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-09-2021
20:09
DKK 18.000
Fuldskæftet perkussionsgevær til jagt, 1800-tallets midte
Fuldskæftet perkussionsgevær til jagt, 1800-tallets midte. L: 129 cm. Fremstår med stram og funktionel mekanik, kompletteringer, skader og revner i træet samt aldersrelaterede brugsspor.

Varenr: 6050565
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 21-09-2021
20:11
DKK 700
En samling DDR effekter bestående af ialt 16 dele.
En samling DDR effekter bestående af kasket str. 57, jakke str. 52, skulder pistolhylster, magasintaske, korttaske, 11 diverse mærker. ialt 16 dele.

Varenr: 6087352
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-09-2021
19:06
Replica Colt Walker 1847
Ældre replica Colt Walker 1847 perkussionsrevolver cal. 44. Tromle til seks kugler prydet med graveringer, grebsskaller af nøddetræ, 23 cm lang pipe, total 40 cm. Våbennummer. 638. Fremstår med brugsslitage. SKV tilladelse kræves.

Varenr: 6077509
DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-09-2021
20:46
DKK 4.800