Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 21  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Carl Magnus oljemålning Modern konst
CARL MAGNUS (född 1943): "Twin", signerad och daterad Carl Magnus 1979, olja på duk, ca 80x100 cm
Varenr: 4980296
DKK 6.177 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 26-04-2018
10:22:00
Se mere
Jaan Tuuling
JAAN TUULING (Estland, 24. november 1930 Petseri - 6. veebruar 1998 Tabasalu): "Rabamotiiv", signerad och daterad J Tuuling 85, olja på pannå, ca 59x69 cm;. . HISTORIK:. Jaan Tuuling, född 24 november 1930 i Petseri. Död 6 februari 1998 i Tabasalu. Var en estnisk konstnär.. Jaan Tuuling gick ut (...
Varenr: 4980300
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
10:30:00
Se mere
Robert Planet. Komposition. (cd)
Robert Planet (1900-tallet). Komposition. Olie på lærred. Sign. R. Plant samt betegnet bag på lærred. 81 x 65cm (84 x 67). Fremstår med lille hul/afskalning.
Varenr: 4974545
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-04-2018
12:00:00
Lars Norrman oljemålning
LARS NORRMAN (1915-1979), nakna kvinnor, signerad Lars Norrman, olja på pannå, ca 14,5 x 27 cm
Varenr: 4980328
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-04-2018
12:02:00
Se mere
Curt Sjöberg
CURT SJÖBERG (1911-87): Julaftonsfyr i Trosa - skärgårdsbild med segelbåt, singerad och daterad C Sjöberg 1973, olja på pannå, ca 59x73 cm
Varenr: 4980333
12:12:00
Se mere
Otto G. Carlsund - porträtt Märtha Bolin-Clason
OTTO G. CARLSUND (1897-1948), Porträtt av Märtha Bolin-Clason, signerat och daterat "O. CARLSUND / SEPT. MCMXXIII (1923)." olja på duk, 67 x 65,5 cm,. originalram,. . HISTORIK:. Utfört i Paris
Varenr: 4980335
DKK 11.583 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
12:16:00
Se mere
Jaan Tuuling Tabasalu Estland
JAAN TUULING (Estland, 24. november 1930 Petseri - 6. veebruar 1998 Tabasalu): "Tabasalu" - Vy, signerad och daterad J Tuuling 93, olja på pannå, ca 42x51 cm;. . HISTORIK:. Jaan Tuuling, född 24 november 1930 i Petseri. Död 6 februari 1998 i Tabasalu. Var en estnisk konstnär.. Jaan Tuuling gick u...
Varenr: 4980337
12:20:00
Se mere
Gunnar Torhamn oljemålning Modern konst
GUNNAR TORHAMN (1894-1965): Tre män i en båt, olja på duk, ej signerad, ca 125x105 cm. . Proveniens: Lantmännens konstsamling
Varenr: 4980342
12:30:00
Se mere
Berndt Wistedt
BERNDT WISTEDT (samtida): Torn, signerad och daterad Berndt Wistedt 1988, blandteknik/screentryck, ca 66x89 cm
Varenr: 4980344
12:34:00
Se mere
Olle Carlström
OLLE CARLSTRÖM (1920-2006): ''Moln över kalfjället'', signerad Olle Carlström, olja på duk, ca 81x100 cm
Varenr: 4980348
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
13:00:00
Se mere
Jack Barth
JACK BARTH (USA ,1946): Untiltled 1978, signerad och daterad Jack Barth -78, olja på träsnitt, (japanpapper), ca 28x49 cm
Varenr: 4980354
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-04-2018
13:12:00
Se mere
Madeleine Pyk
MADELEINE PYK (född 1934): "Trio", signerad och daterad M. Pyk á tergo daterad 1979, blandteknik, ca 19x23 cm
Varenr: 4980371
14:04:00
Se mere
Nisse Zetterberg oljemålning 1950-tal
NISSE ZETTERBERG (1910-1986): Båtar vid Strandvägen resp Vy över Stadsgården, monogramsignerad och daterad -53 resp signerad och daterad Nisse Zetterberg 1953, pastell, vardera ca 24x30 cm
Varenr: 4980373
14:08:00
Se mere
Judith Fischer-Hansen, 'Træerne' (cd)
Judith Fischer-Hansen f. 1952, 'Træerne', olie på lærred, sign. og betitlet på bagsiden J.F.H-1990, 'Træerne', 154x203 cm. (153,5x204,5 cm).
Varenr: 4982784
DKK 15.000 DK, Odense, Kratholmvej 26-04-2018
14:21:00
DKK 1.300
Svend Saabye. Komposition, cd.
Svend Saabye. Komposition, olie på lærred, sign. Svend Saabye 1974. 180 x 720 cm. (Tredelt).
Varenr: 4933867
DKK 30.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2018
14:30:00
DKK 9.600
Pauli Partanen blandteknik
PAULI PARTANEN (Finland, född 1949): Orchidea, signerad och daterad Pauli Partanen -12, handkolorerad i akryl över litografisk botten, 52x45 cm
Varenr: 4980386
14:34:00
Se mere
Anshelm Dahl oljemålning
ANSHELM DAHL (1897-1964): Havsutsikt, signerad Anselm Dahl, olja på duk, ca 44x64 cm
Varenr: 4980397
15:12:00
Se mere
Ulrich Eltgen, Acryl auf Leinwand, Titel: Abendhimmel
Ulrich Eltgen, Acryl auf Leinwand, Titel: Abendhimmel. Unten links monogrammiert: Maße ca.: 70 x 50 cm
Varenr: 4927333
DKK 2.605 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-04-2018
15:15:00
DKK 298
Victor Forssell "Höst"
VICTOR FORSSELL (1846-1931): "Höst", signerad under passepartout, pastell, ca 27x25,5 cm. . . UTSTÄLLD: Sveriges Allmäna Konstförening, "Minnesutställning över Victor Forssell i Konstnärshuset, Stockholm", sept 1950, kat. nr 150. . Holländsk Konst Aktiebolag, "Minnesutställning över Victor Forsel...
Varenr: 4980400
15:18:00
Se mere
Gurli Vad Andersen. Komposition, akryl og tusch på lærred, cd
Gurli Vad Andersen (1956-2012), cd. Komposition, akryl og tusch på lærred. Sign. samt dateret bagpå GVA, 06. 30x30 cm(34x34 cm)
Varenr: 4964912
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 26-04-2018
15:19:35
Jaan Tuuling Toominga Estland
JAAN TUULING (Estland, 24. november 1930 Petseri - 6. veebruar 1998 Tabasalu): "Toominga", signerad och daterad J Tuuling 86, olja på pannå, ca 48x64 cm;. . HISTORIK:. Jaan Tuuling, född 24 november 1930 i Petseri. Död 6 februari 1998 i Tabasalu. Var en estnisk konstnär.. Jaan Tuuling gick ut (ex...
Varenr: 4980409
15:36:00
Se mere
Lotta Enbrand ''Magique''
LOTTA ENBRAND (född 1972): "Magique", abstraktkomposition, monogramsignerad LE, akryl/blandteknik på duk, ca 65 x 53.5 cm. . INFORMATION: Lotta Enbrand är bosatt i Uppsala och verksam i Stockholm, hon har ställt ut bl a i Mälardalen, Uppsala och Dalarna.
Varenr: 4980416
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-04-2018
16:06:00
Se mere
Olga Semenova akvarell
OLGA SEMENOVA (född 1953), Röd klänning, signerad Olga Semenova, akvarell, ca 38 x 57 cm
Varenr: 4980419
16:12:00
Se mere
Helmut Mantel oljemålning
HELMUT MANTEL (född 1925): Segelbåtar, signerad E H Mantel, olja på duk, ca 85 x 66 cm
Varenr: 4980422
DKK 2.703 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-04-2018
16:18:00
Se mere
Frans Kannik, akvarel og bly på papir, erotisk komposition. (2)
To erotiske kompositioner af Frans Kannik (1949-2011), fra serien 'Model med spejl' akvarel og bly på papir, alle sign. Frans Kannik, dateret 2002, mål: 50,5 x 64,5 cm. Uindrammet. (2) Proviniens: Familiens eje, boet efter Frans Kannik.
Varenr: 4774209
DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 26-04-2018
16:20:44
Varenr: 4774210
16:21:01
To erotiske kompositioner af Frans Kannik (1949-2011) fra serien 'Model med spejl' akvarel og bly på papir, alle sign. Frans Kannik, dateret 2002, mål: 50,5 x 64,5 cm. Uindrammet. (2) Proviniens: Familiens eje, boet efter Frans Kannik.
Varenr: 4774230
16:21:21
To erotiske kompositioner af Frans Kannik (1949-2011) fra serien 'Model med spejl' akvarel og bly på papir, alle sign. Frans Kannik, dateret 2002, mål: 50 x 64,5 cm. Uindrammet. (2) Proviniens: Familiens eje, boet efter Frans Kannik.
Varenr: 4774231
16:21:52
Varenr: 4774234
16:22:53
To erotiske kompositioner af Frans Kannik (1949-2011) fra serien 'Model med spejl' akvarel og bly på papir, alle sign. Frans Kannik, dateret 2002, mål: 64 x 50 cm. Uindrammet. (2) Proviniens: Familiens eje, boet efter Frans Kannik.
Varenr: 4774245
16:23:12
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 21  >>