Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 23  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Stig Danielsson akverall
STIG DANIELSSON (1935-2012): Trädgårdsmotiv, signerad, akvarell, ca 30x40,5 cm
Varenr: 5280186
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:48:00
Se mere
Robert Panitzset
ROBERT PANITZSET (1879-1949): stadsbild, signerad och daterad Robert Pan -46, olja på duk, ca 79x99 cm
Varenr: 5280192
DKK 10.684 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:54:00
Se mere
Bo von Zweigbergk oljemålning
BO VON ZWEIGBERGK (1897-1940): signerad och daterad Zweigbergk 1934, olja papper uppklistrad på pannå, 20x25 cm
Varenr: 5280197
21:59:00
Se mere
Armand Rossander oljemålning
ARMAND ROSSANDER (1914-1976), landskap med bebyggelse, signerad A Rossander, olja på duk, 27x52 cm
Varenr: 5281770
DKK 1.781 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
10:14:00
Se mere
Arbetarnas bildningsförbund o Bokcafeét
ARBETARNAS BILDNINGSFÖRBUND och BOKCAFÈT, posters, 2 st, "Röd vår", "Träffa gänget på söndagarna också...) Bladmått ca 100x70, resp. 70x50 cm. Oramade blad.
Varenr: 5281775
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
10:24:00
Se mere
Oidentifierad konstnär
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, olja på pannå, otydligt signerad och daterad, 59?, 45x35 cm
Varenr: 5281790
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
11:10:00
Se mere
Kurt Jansson oljemålning
KURT JANSSON (1900-tal), Vy från Hornstull över Riddarholmen och Gamla Stan, signerad Kurt Jansson, olja på duk, 40x67 cm
Varenr: 5281797
11:24:00
Se mere
Anna Eisermann. 'Der Auftrag'. 2014. Oil painting, signed.
Anna Eisermann (b. 1980, Crimean Peninsula). 'Der Auftrag'. 2014. Oil on canvas. Signature on reverse side. Approx. dimensions 80 x 150 cm.
Varenr: 5285404
DKK 11.175 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
11:36:45
DKK 5.588
"Harry" Ousey
HARRY OUSEY, (1915-1985), akvarell på papper, signerad, bildmått ca 48x64 cm.
Varenr: 5281807
12:00:00
Se mere
Sam Uhrdin oljemålning
SAM UHRDIN (1886-1964): Flickor vid eldstad, signerad och daterad Sam Uhrdin -43, olja på duk, ca 72x90 cm
Varenr: 5281811
DKK 2.849 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
12:08:00
Se mere
Erik Jönsson oljemålning
ERIK JÖNSSON (1893-1950): Utsikt över Stadshuset från Riddarholmen,signerad och daterad E. Jönsson -17, olja på duk, 65x91cm
Varenr: 5281820
DKK 4.273 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
12:26:00
Se mere
Meike Zopf. Dreng (med spand), 2008. Akryl, signeret
Meike Zopf (f. 1972 i Berlin). Dreng (med spand). 2008. Akryl på lærred. Signeret på bagsiden. Mål ca. 50 x 40 cm.
Varenr: 5084245
DKK 6.705 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
12:57:26
DKK 3.352
Oljemålning efter Geskel Saloman
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, efter Geskel Saloman: "Kvinna vid eldstaden", signerad Copia efter Saloman, olja på duk, ca 34x48 cm
Varenr: 5281841
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
13:24:00
Se mere
Jatte Eriksson emalj
JAN-ANDERS "JATTE" ERIKSSON (född 1944): "Härumyran", monogramsignerad JE, emaljlackerad och bemålad plåt, ca 30x40 cm
Varenr: 5281861
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
14:20:00
Se mere
Horst Kordes, akryl på lærred, Drømmelandskab
Horst Kordes, akryl på lærred, Drømmelandskab, signeret forneden til venstre: Kordes. Mål ca.: 120 x 100 cm.
Varenr: 5285685
DKK 4.470 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
14:20:39
DKK 2.235
Elis Ryberg oljemålning
ELIS RYBERG (1919-1985): "Vid torget Hedemora", signerad Elis Ryberg, olja på pannå, bildmått ca 48x39 cm
Varenr: 5281864
14:26:00
Se mere
Jens Overgaard Bjerre, 'Sexie Sadie' (cd)
Jens Overgaard Bjerre (1948-2014).'Sexie Sadie', akryl på lærred, sign. dat. og betitlet verso. JOB, 2001, 'Sexie Sadie'.100 X 100 (104 x 104) cm.
Varenr: 5266916
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
15:01:13
Olle Ängkvist collage
OLLE ÄNGKVIST, "Spräckta Former", signerad Olle Änglund, daterad -65, olja och collage på duk, ca 138x91 cm
Varenr: 5281881
DKK 4.986 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
15:16:00
Se mere
Carl Schmitz-Pleis oljemålning
CARL SCHMITZ-PLEIS (1877-1943): Landskap med hus, signerad C Schmitz-Pleis, olja på duk, ca 68x74 cm
Varenr: 5281884
15:22:00
Se mere
Oidentifierad konstnär oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, (1940-tal, Sverige), diptyk, motiv föreställande amoriner samt Jesu heliga hjärta, olja på duk, tvådelad, vardera rams mått ca 150x98. . PROVENIENS: Dellenportalen, Tåparken, Bjuråker
Varenr: 5281896
DKK 2.137 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 27-03-2019
16:00:00
Se mere
Alva Lundin
ALVA LUNDIN (1894-1700-tal): porträtt, kvinna, olja på pannå, 35,5 x 30 cm
Varenr: 5281900
16:08:00
Se mere
Georg Engeström akvarell
GEORG ENGESTRÖM (1921-2008) Motiv från Mäntyharju, signerad samt daterad -74, akvarell, 50x70 cm
Varenr: 5281903
DKK 2.235 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
16:14:00
Se mere
Nis Schmidt. Komposition 'Plankeværk', Alkyd på plade, cd
Nis Schmidt (født 1932, cd). Komposition betitlet 'Plankeværk'. Alkyd på plade. Sign. monogram, samt bagpå Nis Schmidt Viuf 5. Juli 1992. 20x20 cm(22x22 cm)
Varenr: 5285416
DKK 1.000 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
16:20:00
Andrius Kovelinas oljemålning
ANDRIUS KOVELINAS (Litauen/Polen, född 1958): Kvinna med solfjäder, signerad och daterad A Kovellinas 92, olja på duk, ca 97x115 cm
Varenr: 5281912
DKK 4.986 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 27-03-2019
16:32:00
Se mere
Charles Sjöholm
CHARLES SJÖHOLM (född 1933): 'Tranebergsbron'', signerad C.Sjöblom, olja på papp, ca 42x50 cm
Varenr: 5281914
16:36:00
Se mere
Dagmar Brand. 'Unterkunft 2'. Öl und Wachskreide. 2017.
Dagmar Brand (* in Hannover 1943). 'Unterkunft 2'. 2017. Öl und Wachskreide auf Kapa-line. Verso betitelt. Maße ca. 60 x 70 cm. Dagmar Brand ist freischaffende Künstlerin und Dozentin in Hannover. Sie studierte Malerei an der Werkkunstschule Hannover und erhielt den Preis der Stadt Hameln und...
Varenr: 5204997
DKK 2.608 DE, Hamburg, Große Elbstraße 27-03-2019
17:05:15
DKK 335
Per-Hilding Perjons oljemålning
PER-HILDING PERJONS (1911-1998): Naken kvinna vid öppen spis, signerad Perjons, signerad á tergo: Nr:10-25, Per-Hildong Perjons, Dala-Floda, olja på duk, 61x50cm
Varenr: 5281928
17:18:00
Se mere
Gustaf Svensson
GUSTAF SVENSSON (1893-1957): skärgårdsmotiv, signerad Gustaf Svensson 1934, olja på duk, 60x47 cm
Varenr: 5281933
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 27-03-2019
17:28:00
Se mere
Yrjö Ollila
YRJÖ OLLILA (1887-1932) Dam, signerad samt daterad 1908, akvarell, 23x15 cm
Varenr: 5281937
DKK 1.118 FI, Stockholms Auktionsverk, Södra Kajen 27-03-2019
17:36:00
Se mere
Gustaf Svensson,oljemålning
GUSTAF SVENSSON (1893-1957): motiv från skeppsholmen , signerad Gustaf Svensson 1930, olja på duk, 50x42 cm
Varenr: 5281940
17:42:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 23  >>