Vurdering
12345...18»   Varer pr. side   536 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Henrik Krogsholm. Abstrakt komposition
Henrik Krogsholm f. 1960. Abstrakt komposition, akryl på lærred, sign. på front og bagside, 100x100 cm. UR

Varenr: 5629215
DKK 1.400 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-04-2020
09:18
Yrjö Ollila akvarell
YRJÖ OLLILA (1887-1932) Soldat, signerad samt daterad 1928, akvarell, 32x17 cm

Varenr: 5633821
DKK < 1.000 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 07-04-2020
10:00
Se mere
Obey
SHEPARD "OBEY" FAIREY, (b. 1970): (3) "Obey 3 face Collage", 2018, offset poster set on cream speckle tone paper, bladmått ca 18x24, open edition.

Varenr: 5633822
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
10:02
Se mere
Eric Vasström målning
ERIC VASSTRÖM (1887-1958) Sommarlandskap, signerad samt daterad 1939, olja på duk, 38x47 cm

Varenr: 5633823
10:04
Se mere
Oidentifierad konstnär 1800-tal oljemålning
OIDENTIFIERAD KONSTNÄR, 1800-tal, figurscen, olja på duk, bär signatur, ca 88 x 68 cm

Varenr: 5633842
DKK 2.749 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 07-04-2020
10:42
Se mere
Mosse Stoopendaal oljemålning
MOSSE STOOPENDAAL (1901-1948): "Tjädertuppar vid mosskanten", signerad och daterad 1943, olja på duk, ca 94x143 cm

Varenr: 5633847
DKK 17.182 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 07-04-2020
10:52
Se mere
Bengt Hillgrund oljemålning
BENGT HILLGRUND (1935-1981): Skånegård, signerad, olja på duk, ca 33x80 cm

Varenr: 5633858
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 07-04-2020
11:14
Se mere
Helena Bruun oljemålning
HELENA BRUUN (1920-1999) Observatoriebacken i Åbo, signerad samt daterad 1980, olja på duk, 46x32 cm

Varenr: 5633892
DKK 1.490 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 07-04-2020
12:22
Se mere
Kåre Nordvik akvarell
KÅRE NORDVIK (född 1938): "Vårdagjämmning", akvarell, signerad K. Nordvik, ca 64 x 49 cm

Varenr: 5633904
DKK 1.375 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
12:46
Se mere
Eyvind Olesen. Parti med høns (cd)
Eyvind Olesen (1907-1995). Parti med høns, olie på plade, sign. 66 x 19 (80 x 33) cm.

Varenr: 5634523
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 07-04-2020
12:53
Pekka Laiho oljemålning
PEKKA LAIHO (1941-) Sittande kvinna, signerad samt daterad -04, olja på duk, 100x92 cm

Varenr: 5633917
DKK 2.608 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 07-04-2020
13:12
Se mere
Bibi Katholm. 'Green Ghost'. cd
Bibi Katholm. 'Green Ghost'. Akryl på lærred. Sign. og dat. Bibi Katholm 2009 på bagsiden. 80 x 100 cm.

Varenr: 5631650
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
13:34
DKK 450
Urban Engström
URBAN ENGSTRÖM (född 1955) ''Riktning- Bgjo'', signerad och daterad á tergo Urban Engström 1981, olja på duk, ca 170x235 cm

Varenr: 5633949
DKK 2.749 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
14:16
Se mere
Carl Evers
CARL EVERS (1907-2000): Svenska Amerikalinien "M. S. Stockholm", signerad C Evers, akvarell, ca 17x27 cm

Varenr: 5633952
14:22
Se mere
Alfred Harry Lilliendahll. Komposition cd
Alfred Harry Lilliendahll (1909-2009). Komposition, olie på lærred, sign. og dat. Lilliendahll -90. 73x60 cm (78x64 cm)

Varenr: 5608406
14:25
DKK 450
Bertil Norén gouache
BERTIL NORÉN (1889-1934): "Interiör, signerad och daterad Bertil Norén -27, gouache på papper, 90x68 cm. . HISTORIK: Bertil R:son Norén föddes i Bollnäs 1889 och studerade vid Konstakademien i Stockholm och for därefte på studieresa till Paris. Död i Stockholms skärgård 1934.

Varenr: 5633965
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 07-04-2020
14:48
Se mere
Feodor Porokara akvarell
FEODOR POROKARA (1920-2000) Bäck, signerad samt daterad -82, akvarell, 44x58 cm

Varenr: 5633968
DKK 1.118 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 07-04-2020
14:54
Se mere
Henny Møller. Kompositioner, akvarel, gouache og olie på papir, cd(7)
Henny Møller (1933-2014). Kompositioner, portrætter og huse. Akvarel, gouache og olie på papir og karton. Heraf fire sign. Henny Møller. Varierende mål. Uden rammer. Fremstår med diverse håndteringsmærker(7)

Varenr: 5634336
DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 07-04-2020
15:11
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann f. 1960. Komposition, akryl på lærred, sign./b. H. Hermann. 100x125 cm. UR.

Varenr: 5633376
DKK 2.200 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
15:30
Stefan Lindqvist
STEFAN LINDQVIST (född 1965): Modell med ögonbindel, monogramsignerad SL, kol och blyerts, ca 26x32 cm

Varenr: 5633986
15:30
Se mere
Sven Hansson
SVEN HANSSON (1927-2014): Självporträtt, signerad och daterad Sven Hansson -43, krita på papper, ca 30,5x19 cm.

Varenr: 5633999
15:56
Se mere
John Nyström oljemålning
JOHN NYSTRÖM (1888-1945): Skogslandskap med tjärn, signerad och daterad John Nyström -28, olja på duk, 60x72 cm

Varenr: 5634023
16:44
Se mere
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann (f. 1960). Komposition, akryl på lærred, s/b. H. Hermann. 120x150 cm. UR.

Varenr: 5633493
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
18:02
Gemäldepaar Gesine Steidtmann, Gans und Hase (2)
Gemäldepaar Gesine Steidtmann (geb. 1937), Gans und Hase, Öl auf Leinenkarton, 1990/91, beide signiert und datiert, mit Rahmen bis ca. 46 x 36 cm. (2)

Varenr: 5608545
DKK 1.490 DE, Hamburg, Große Elbstraße 07-04-2020
18:08
DKK 298
Kristian Hornsleth. 'Kunsten er fri. Mennesket er det IKKE', Folkemødet på Bornholm 2016 (cd)
Kristian Hornsleth. 'Kunsten er fri. Mennesket er det IKKE', tusch på teltdug. Sign og dat. Hornsleth 2016. ca. 250 x 290 cm. Udarbejdet under Folkemødet på Bornholm i 2016 på færgen 'Ellen', som tidligere sejlede på ruten Faaborg-Søby.

Varenr: 5627600
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 07-04-2020
18:09
DKK 500
Søren Nancke. Komposition. Mixed media (cd)
Søren Nancke. Komposition. Mixed media. Mål: 34 x 26. (52 x 42)cm. (cd)

Varenr: 5612077
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 07-04-2020
18:16
Gillis Cassel, oljemålning, Kärsön,
GILLIS CASSEL (1910-2001), Motiv från Kärsön, signerad samt daterad 1981, olja på duk, ca 37x45 cm

Varenr: 5634070
DKK 1.031 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 07-04-2020
18:18
Se mere
Leida Rives-Elfvén färglitografi
LEIDA RIVES-ELFVÉN (1915-1989): Komposition, signerad och daterad 1959, numrerad 3/115, färglitografi, ca 65x47 cm

Varenr: 5634080
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 07-04-2020
18:38
Se mere
Knud Brogård. Olie på plade
Knud Brogård (1929-2013). Olie på plade "Lystsejlere", sign. 22 x 16 cm (24 x 18 cm). (cd)

Varenr: 5633694
18:40
Adrianus Johannes Zwart, Interieur
Adrianus Johannes Zwart (1903-1981), Interieur, Öl auf Leinwand, signiert, ca. 31 x 24 cm, mit Rahmen 39 x 33 cm.

Varenr: 5586405
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 07-04-2020
18:55
DKK 335
12345...18»