Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 21  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Victor Kvéderis 1909-1966, Landskab. Olie på lærred
Victor Kvéderis 1909-1966, Landskab, olie på lærred,Usigneret. 50x59 (65x83)cm.
Varenr: 5433857
DKK < 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
16:32:20
Jon Gislason (f. 1955). Komposition
Jon Gislason (f. 1955). Komposition, olie og akryl på lærred, sign. J.G. samt på bagsiden sign. og dateret 2008. 60 x 80 cm. Uden ramme.
Varenr: 5377752
DKK 4.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
16:37:40
Lena Kau Andreasen. Figurkomposition (cd)
Lena Kau Andreasen (f. 1936). Figurkomposition, akvarel på papir, sign. og dateret Lena Kau 90. Bladmål 63 x 87 (81 x 101) cm.
Varenr: 5439663
16:48:38
Kirsten Bøggild. 'Et nydeligt par' (cd)
Kirsten Bøggild (1937-2012). 'Et nydeligt par', akryl på lærred, sign. K. Bøggild. 55 x 60 (58 x 62) cm.
Varenr: 5439685
DKK 2.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 21-09-2019
16:48:58
Channa Bankier olja på papper
CHANNA BANKIER (född 1947): "Darrhåret", olja på papper, signerad och daterad 1989, bildmått 62x46 cm
Varenr: 5439494
DKK 2.085 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 21-09-2019
17:15:00
Se mere
Botvid Kihlman
BOTVID KIHLMAN (född 1930): komposition med växter, olja på duk, signerad Botvid Kilhlman, ca 84x89 cm
Varenr: 5439496
DKK 2.085 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 21-09-2019
17:21:00
Se mere
Roj Friberg
ROJ FRIBERG (född 1934): träd, signerad och daterad RF -74, blandteknik, ca 45x55 cm
Varenr: 5439502
DKK 5.560 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 21-09-2019
17:39:00
Se mere
Unbekannter Künstler, Abstrakte Komposition

Unbekannter Künstler, Abstrakte Komposition Farblithographie, 385/650, unten links unleserlich handsigniert und datiert, 1989. Maße: H. 30 (55), B. 40 (70) cm. Kaum Gebrauchsspuren.
Varenr: 5414317
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
18:20:00
DKK 298
Max Müller, maleri, 'Wolkenkratzer'
Max Müller, maleri, 'Wolkenkratzer', olie på lærred, signeret og dateret nederst til højre, 2004, mål: H. 105 x B. 100 cm. Fremstår med små slitagespor.
Varenr: 5390219
DKK 5.960 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
18:22:00
DKK 298
Max Müller, maleri, siddende nøgen kvinde
Max Müller, maleri, siddende nøgen kvinde, olie på lærred, signeret nederst til højre, 2004, mål: H. 90 x B. 60 cm. Fremstår med små slitagespor.
Varenr: 5390910
DKK 3.352 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
18:25:00
DKK 1.862
Nino Giuffrida
NINO GIUFFRIDA (1924): Figurer, signerad, tusch på pappar, bladmått ca 24x30 cm
Varenr: 5439516
DKK 1.042 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
18:33:00
Se mere
Pande Gde Supada, maleri, balinesiske kvinder
Pande Gde Supada, maleri, balinesiske kvinder, olie på lærred, signeret og dateret nederst til højre, 1987, indrammet, reliefagtigt farvelag. Mål: H. 93 (104) x B. 90 (101) cm. Fremstår med minimal farveslitage, flere hak i rammen.
Varenr: 5415481
DKK 2.980 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
18:45:00
DKK 298
Henrik Busk Andersen, 'Åh min elsker, dine kys brænder i mig' (cd)
Henrik Busk Andersen f. 1967, 'Åh min elsker, dine kys brænder i mig', akryl på lærred, sign. i monogram samt betitlet på bagsiden 100x50 cm. (104x54 cm).
Varenr: 5441158
DKK 2.600 DK, Odense, Kratholmvej 21-09-2019
18:50:00
Felix von Altersheim, Chromax Deluxe 14-farvet pigmenttryk, mat, på aluminium-sandwichplader/mat, titel: Miss Twiggy - Dadaismus - Urban
Felix von Altersheim, Chromax Deluxe 12-farvet pigmenttryk, mat, på aluminium-sandwichplader/mat, titel: Miss Twiggy - Dadaismus - Urban. Signeret, dateret og nummereret på bagsiden. Limiteret til 50 eksemplarer, 2018. Mål: 130 x 130 cm. Medium/teknik: aluminium-sandwichplader på 3 mm ...
Varenr: 5218148
DKK 7.450 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
19:00:00
DKK 3.539
Georges Damin cd. Olie på lærred. Sneklæde landskab med træer
Sneklædt landskab med nøgne træer malet af Georges Damin f. 1942. Olie på lærred. Sign. Damin H. 49 x 63 cm (65.5 x 80)
Varenr: 5411438
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
19:01:00
William Skotte Olsen cd. Olie på bordplade af teaktræ
William Skotte Olsen, 1945-2005. Komposition med figurer og fugl. Sign. WSO. Olie på bordplade af teaktræ fra sofabord. 54 x 130 cm. Udstående skrue i pladen.
Varenr: 5440765
DKK 10.000 DK, Helsingør, Støberivej 21-09-2019
19:15:00
DKK 8.200
Enrique Battista
ENRIQUE BATTISTA (född 1949), "utan titel", akryl på pannå, signerad, daterad a tergo- 91
Varenr: 5439529
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 21-09-2019
19:16:00
Se mere
Ursula E. Benad, maleri, 'Fresh Coconut II'
Ursula E. Benad, maleri, 'Fresh Coconut II', akryl på lærred, signeret og dateret på bagsiden, 2019. Mål: H. 120 x B. 80 cm. Fremstår med ringe brugsspor.
Varenr: 5398255
DKK 4.098 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
19:20:00
DKK 335
Eske Knudstrup cd. Abstrakt komposition, olie på lærred
Eske Knudstrup født 1972 cd. Komposition betitlet "værksted", olie på lærred, bagpå sign. Eske Knudstrup 99, 120 x 100 cm. Uindrammet.
Varenr: 5394489
DKK 5.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 21-09-2019
19:23:00
Blandteknik Juan Calde Alonso
JUAN ALCALDE ALONSO (född 1918): Dansande figurer, signerad, blandteknik, ca 37,5x30 cm
Varenr: 5439535
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 21-09-2019
19:28:00
Se mere
Max Müller, Gesichtslos
Max Müller, Gesichtslos Öl auf Leinwand, unten links signiert und datiert, 2014 Maße: ca. H. 70 x B. 70 cm geringe Gebrauchsspuren
Varenr: 5389437
DKK 2.608 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 21-09-2019
19:35:00
DKK 298
John-Erik Göransson
JOHN-ERIK GÖRANSSON (1933-2018), (2) "Variabel på skuggor" No 2-1 samt No 2-2, signerade John-Erik Göransson på baksidan, akryl på duk uppfodrade på pannå, ca 24x24 cm vardera;. . En nyupptäckt konkretist. JOHN-ERIK GÖRANSSON. -färg och form i perfektion. . Auktion online 31 augusti-1 september. . John-Erik Göransson föddes i Sundsvall och växte upp på Alnön. Efter militärtjänstgöring gick flytten till Stockholm där han fick arbete på Laval. På sin fritid studerade han projektionslära via NKI-skolan från 1961.. Familjen Göransson bosatte sig senare i Tumba på 1980-talet. Med en inredd ateljé i bostaden började John-Erik Göransson nu på allvar satsa på konsten.. Måleriet var hans stora intresse, men han utförde även skulpturer i olika material såsom trä, plast och papper. Han hade ständigt nya idéer och ville utveckla sina projekt och menade att man kunde "förändra former och färgkombinationer i det oändliga".. John-Erik Göransson hade framförallt konstnärerna Victor Vasarely och Olle B
Varenr: 5439539
19:36:00
Se mere
Kirsten Brok, 'Skygge', cd.
Kirsten Brok f. 1939. 'Skygge', akryl på lærred, sign. og dat. KB19. 80 x 100 cm. Ur.
Varenr: 5435773
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
19:41:00
Connie Utsen. Komposition (cd)
Connie Utsen. Komposition, olie på lærred, sign. og dat. CU 2001. 100 x 120 cm (103 x 123 cm). (cd)
Varenr: 5434553
DKK 5.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-09-2019
19:53:00
Carl Henning Pedersen. Landskabskomposition (cd)
Carl-Henning Pedersen (1913-2007). Landskabskomposition, pastel på papir, sign. og dat. CHP 1952. Bladmål 37 x 52 cm. (65 x 75 cm). (cd)
Varenr: 5430986
DKK 12.000 DK, Herning, Engdahlsvej 21-09-2019
20:00:00
DKK 1.200
Wiliam Skotte Olsen. Figurkomposition med huse og fugl (cd)
Wiliam Skotte Olsen (1945-2005). Figurkomposition med huse og fugl, olie på lærred, sign. WSO. 45 x 60 (49 x 65) cm.
Varenr: 5441289
DKK 6.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 21-09-2019
20:00:00
DKK 4.800
CHANNA BANKIER tuschlavering
CHANNA BANKIER (född 1947): "Snabbheten", tuschlavering, signerad, bildmått 62x47 cm
Varenr: 5439551
DKK 1.390 SE, Stockholms Auktionsverk, Norrköping 21-09-2019
20:00:00
Se mere
Lasse Winsløw. Olie på lærred. To portrætter (2)
Lasse Winsløw (1911-2006). Olie på lærred. To portrætter. Sign. L. Winsløw 1978. 45x35 cm. (56x45 cm) (2)
Varenr: 5433589
DKK 1.500 DK, Aalborg, Nibevej 21-09-2019
20:00:33
Linda Bjørnskov, Figurkomposition.Cd
Linda Bjørnskov (født 1973) Figurkomposition. Akryl på lærred. Lærred med sammensynninger. Sign. på bagsiden Linda Bjørnskov. 202 x 160 cm UR.
Varenr: 5414212
DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-09-2019
20:02:00
DKK 4.400
Knud Aage Borchsenius, Havnemotiv, olie på lærred
Knud Aage Borchsenius (1921-2005), Havnemotiv, olie på lærred påklæbet kraftig karton, sign. K.A. Borchsenius -71. 38 x 44 cm, (45x51 cm.)
Varenr: 5433619
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 21-09-2019
20:03:38
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 21  >>