Vurdering
12345...23»   Varer pr. side   678 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Ivy Lysdal Savitsky. Komposition. cd
Ivy Lysdal Savitsky. f. 1937. Komposition. Akryl på lærred. Sign. Lysdal 07. 130 x 130 cm.

Varenr: 5885311
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 04-03-2021
17:40
DKK 450
Jens Ferm, Beskyddad
JENS FERM (född 1960): komposition, signerad a tergo baksidan Jens Ferm, akryl på duk, 14x19 cm.

Varenr: 5953368
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 04-03-2021
17:48
Se mere
John Lennon A bag full of faces
JOHN LENNON (1940-1980): "A bag full of faces", signerad, daterad N.Y. C. Jan 78, svart tuschpenna på brun papperspåse, ca 33x25 cm

Certificate of Authentication medföljer

Varenr: 5953371
DKK 22.107 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 04-03-2021
17:57
Se mere
GUNNAR TORHAMN
GUNNAR TORHAMN (1894-1965): komposition signerad Torhamn, blandteknik, ca 54x40 cm

Varenr: 5953372
DKK 1.842 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 04-03-2021
18:00
Se mere
Ingvald Holmefjord. 'Over og under', 1968 (cd)
Ingvald Holmefjord (f. 1941). 'Over og under', olie på lærred, sign. I.H. 68. 85 x 105 cm (87 x 107 cm). Fremstår med små trykmærker i lærredet. På bagsiden løs udstillingsmærkat fra Oslo Kunstforening, udstillingen Grenseland 1971.

Varenr: 5912305
DKK 5.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-03-2021
18:06
Kurt Westergaard. Satirisk papirværk (cd)
Kurt Westergaard. Satirisk figurkomposition på papir. Krigsmotiver. Mixed media med bl.a. akvarel, tusch, rettelak. Med skriften: "Uafgjort... men vi venter". Signeret KW. Indrammet. Lysmål: 28 x 40 cm. (43 x 53 cm.) (cd)

Varenr: 5941413
DKK 7.000 DK, Aalborg, Nibevej 04-03-2021
18:52
Svend Engelund. Landskabsparti (cd)
Svend Engelund (1908-2007). Landskabsparti, olie på plade. Sign. og dat. "SE, 58". 23 x 32 cm. (36 x 45). (cd)

Varenr: 5941428
DKK 6.000 DK, Aalborg, Nibevej 04-03-2021
18:55
Harald Garmland
HARALD GARMLAND (1904/05-1985): sommarnatt i Södermanland, signerad och daterad H Garmland -39, olja på duk, ca 78x61 cm

Varenr: 5953391
DKK 1.474 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 04-03-2021
18:57
Se mere
Helmut Mantel
HELMUT MANTEL (1925-1979), figurer, signerad EH Mantel, olja på pannå, bildmått, ca 39x27 cm

Varenr: 5953395
DKK 1.105 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 04-03-2021
19:03
Se mere
Michael Byron Mindfields
MICHAEL BYRON (USA, född 1954), "MINDFIELDS 91", signerad och daterad på baksidan Amsterdam 90, mixed media/works on paper, ca 24x18 cm

PROVENIENS:
Anders Tornberg Gallery, Lund

Under november - december 1994 visades av den amerikanske konstnären Michael Byron "Mindfields" - 100 verk på papper - på Anders Tornberg Gallery i Lund. Samtidigt presenterades en bok med samma titel. Av dessa verk har vi nu glädjen att förmedla 16 st. Samtliga är enhetligt ramade och utförda i mixed media på papper.

Varenr: 5953396
DKK 1.474 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 04-03-2021
19:04
Se mere
GUNNAR TORHAMN
GUNNAR TORHAMN (1894-1965): komposition signerad Torhamn, akvarell, bildmått ca 64x17 cm

Varenr: 5953402
19:10
Se mere
Nadia Nukalo oljemålning
NADIA NUKALO (född 1953): "Efter badet", signerad Nukalo, daterad a tergo 2004, olja på duk, ca 77x77 cm

Varenr: 5953406
19:14
Se mere
Jon Gislason. 'Vild Kaos'
Jon Gislason (f. 1955). 'Vild Kaos', olie og akryl på lærred, sign. J.G. samt sign. og dateret 2021 bag på lærred. 154 x 86 cm. U.R.

Varenr: 5906567
DKK 7.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 04-03-2021
19:19
Ivan Grünewald oljemålning
IVAN GRÜNEWALD (1911-1996): "Vision av Stockholm", signerad a tergo på spännram, olja på duk, 116x89 cm

Varenr: 5953417
DKK 5.895 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 04-03-2021
19:25
Se mere
Juan Carlos Fierro. 'Rumble'
Juan Carlos Fierro (f. 1973, Columbia). 'Rumble', mixed media på lærred, stedvist modelleret i relief, sign. Fierro 20 DK. Malet på bagsiden af lærredet, også bemalet på den anden side. 60 x 60 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 5928578
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-03-2021
19:46
Einar Sjöbeck oljemålning
EINAR SJÖBECK, marinmotiv, signerad och daterad -1949, olja på duk, ca 60x80 cm

Varenr: 5953439
19:47
Se mere
Albin Amelin blandteknik
ALBIN AMELIN (1902-1975): Slingrande figurer, signerad och daterad Amelin -42, blandteknik påpannå, ca 67x87 cm

Varenr: 5953443
DKK 7.369 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 04-03-2021
19:51
Se mere
Vibeke Skov. 'Dyret'
Vibeke Skov (f. 1954). 'Dyret', akryl på lærred, sign. V. Skov 20. 100 x 100 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 5932646
19:55
DKK 4.200
Asger Jorn (cd). Komposition, akvarel og tusch på papir, ca. 1955
Asger Jorn (1914 -1973). Komposition, usigneret. Akvarel og tusch på papir. 29,5 x 21 cm. Ca. 1955. Indrammet bag glas. Er blevet registreret og verificeret af Museum Jorn i Silkeborg.

Varenr: 5941815
DKK 40.000 DK, Helsingør, Støberivej 04-03-2021
19:55
DKK 28.000
Stellan Mörner pastell
STELLAN MÖRNER (1896-1979): "Utsikt mot gårdsplanen vid Esplunda" signerad och daterad Mörner 44, pastell, 34x42 cm

Varenr: 5953452
DKK 5.895 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 04-03-2021
Se mere
Marianne Kjær Nissen. 'What's on my mind'
Marianne Kjær Nissen (f. 1970). 'What's on my mind', akryl på lærred, på bagsiden sign. Marianne Kjær Nissen samt dateret 2011. 100 x 100 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 5952870
Marianne Kjær Nissen. 'Gå bare'
Marianne Kjær Nissen (f. 1970). 'Gå bare', akryl på lærred, på bagsiden sign. Marianne Kjær Nissen samt dateret 2017. 100 x 100 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 5890596
20:09
Jon Gislason. 'Genfødsel'
Jon Gislason (f. 1955). 'Genfødsel', olie og akryl på lærred, sign. monogram J.G. samt sign. og dat. på bagsiden Jon Gislason 2020. 125 x 184 cm. Uden ramme.

Varenr: 5885681
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-03-2021
20:17
DKK 1.200
Jens Ulrich Petersen. 'Landskab'
Jens Ulrich Petersen (f. 1947). 'Landskab', olie på lærred, sign. på bagsiden. 100 x 140 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 5730819
20:21
Lise Malinovsky. 'Parafrase af Rørbye' stranden ved Vesterby. (cd)
Lise Malinovsky (f. 1957). 'Parafrase af Rørbye' stranden ved Vesterby. To-delt maleri, olie på lærred. Sign., dateret og betitlet på bagsiden Lise Malinovsky 99, 'Parafrase af Rørbye' stranden ved Vesterby. 170 x 240 cm. (Hvert lærred 170 x 120 cm.) Rammemål 174 x 244 cm.

Varenr: 5936875
DKK 40.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-03-2021
20:21
DKK 10.500
Lise Kryger Simonsen. Kvindeansigt, 2018
Lise Kryger Simonsen (f.1978). Kvindeansigt, akryl på papir, sign. Lise Kryger Simonsen 2018. Lysmål 60 x 45 cm (79 x 63 cm).

Varenr: 5934837
20:22
DKK 850
Henrik Busk Andersen. Komposition med kvinder. (cd)
Henrik Busk Andersen (f. 1967). Komposition med kvinder, akryl på lærred, sign. monogram. 140 x 100 cm (144 x 104 cm).

Varenr: 5948937
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-03-2021
20:30
DKK 4.600
Niels Erik Skovballe. 'Silent Picassodyssey'
Niels Erik Skovballe (f. 1945). 'Silent Picassodyssey', olie på lærred, sign. monogram 2015. 47 x 67 cm (59 x 79 cm).

Varenr: 5941957
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 04-03-2021
20:32
DKK 3.600
GUNNAR TORHAMN
GUNNAR TORHAMN (1894-1965): komposition, signerad Torhamn, akvarell/blandteknik, bildmått ca 42x38 cm

Varenr: 5953492
20:40
Se mere
Juan Carlos Fierro. Figurkomposition
Juan Carlos Fierro (f. 1973, Columbia). Figurkomposition, mixed media på lærred, modelleret i relief, sign. Fierro 18 DK. 30 x 180 cm. Uden ramme. Læs kunstnerprofil her

Varenr: 5928443
20:41
12345...23»