Kategori  Vurdering
12345...20» ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Göran Hausenkamp målning
GÖRAN HAUSENKAMP, akrylmålning, tre uppträdande damer vid uteservering, signerad G Hausenkamp, 100x100 cm
Varenr: 5558124
DKK 1.426 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19-01-2020
10:06:00
Se mere
Feodor Porokara akvarell
FEODOR POROKARA (1920-2000) Bäck, signerad samt daterad -82, akvarell, 44x58 cm
Varenr: 5558131
DKK 1.118 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 19-01-2020
10:20:00
Se mere
Bengt Ellis oljemålning
BENGT ELLIS (1923-2006): ''Höstvinter vid en bäckravin, Funäsdalen", signerad och daterad Ellis -78, olja på duk, ca 81x70 cm
Varenr: 5558144
DKK 3.565 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19-01-2020
10:46:00
Se mere
Okänd konstnär blandteknik
OKÄND KONSTNÄR, collage och blandteknik, troligen Frankrike, blommor i vas, otydligt monogramsignerad, motivmått ca 40x29 cm
Varenr: 5558159
DKK 1.069 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19-01-2020
11:22:00
Se mere
Roland Kempe akvarell
ROLAND KEMPE (1907-1991): "Ikosaedron platonsk kropp", akvarell, signerad och daterad 1949-52, 32x52 cm. a tergo utställningsetikett Galerie Blanche 1959
Varenr: 5558161
DKK 1.426 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 19-01-2020
11:26:00
Se mere
Alvar Gullichsen serieteckning
ALVAR GULLICHSEN (född 1961) "WC-rysare", blandteknik på papper, 29x55 cm
Varenr: 5558165
DKK 1.490 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 19-01-2020
11:34:00
Se mere
Göran Augustson gouache
GÖRAN AUGUSTSON (1936-2012) "En glad man", signerad samt daterad -94, gouache, 30x28,5 cm
Varenr: 5558169
DKK 2.980 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 19-01-2020
11:42:00
Se mere
Jens Overgaard Bjerre. Abstrakt komposition
Jens Overgaard Bjerre. Komposition betitlet: 'Tanke Tænkerne'. Akryl på lærred, sign. JOB 12. 135 x 120 cm. Uindrammet. JOB maler i et sprog, som har rødder i abstrakt maleri med COBRA som udgangspunkt samt i den nutidige tegneseriekunst. Hans stil bygger bro mellem de to udtryksformer i ...
Varenr: 5551207
DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 19-01-2020
12:03:00
DKK 3.600
Jaakko Manninen pastell
JAAKKO MANNINEN (1926-1985) Fjällbäck i Kuusamo, signerad samt daterad 1952, pastell, 56x68 cm
Varenr: 5558189
12:28:00
Se mere
Roland Kempe oljemålning
ROLAND KEMPE (1907-1991): Komposition, olja på duk, signerad, ca 32x40 cm
Varenr: 5558196
12:42:00
Se mere
Steffan Danielsen, motiv med fjeld fra Færøerne, olie på lærred (cd
Steffan Danielsen (1922 - 1976). Motiv med fjeld fra Færøerne, olie på lærred, signeret og dateret 1959. H.35,5 x 48,5 cm (41 x 53,5 cm) En del krakelering, et lille farveafslag.
Varenr: 5549619
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2020
13:22:00
DKK 3.200
NORBERT RAUCH DANI
NORBERT RAUCH DANI (Österrike, född 1942): Tigerkvinnan, signerad Dani, olja på duk, ca 70x100 cm
Varenr: 5558216
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19-01-2020
13:28:00
Se mere
Ole Vincent Larsen, komposition, olie på plade (cd)
Ole Vincent Larsen (1938-2003). Komposition, olie på plade, usigneret. Indrammet mål h.87 x 72 cm.
Varenr: 5557999
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 19-01-2020
13:32:00
Eero von Boehm oljemålning
EERO VON BOEHM (1949-2012) Stilleben med äpplen, signerad, olja på pannå, 31,5x43 cm
Varenr: 5558221
DKK 2.235 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 19-01-2020
13:38:00
Se mere
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann (f. 1960). Komposition, akryl på lærred, s/b. H. Hermann. 80x120 cm. UR
Varenr: 5552785
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2020
13:49:18
Børge Ibsen. Havneparti fra Kolding, olie på lærred, cd
Børge Ibsen (1913-2002). Parti fra Kolding havn, olie på lærred. Sign. B. Ibsen. 65x95 cm(76x107 cm)
Varenr: 5504313
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 19-01-2020
14:02:48
Kurir-Pubbs målning
KURIR-PUBBS, "The Lions Roar", målning, . spray och akryl blanklack, daterad 2018 och signerad, format ca 40 x 40 cm
Varenr: 5558232
14:04:00
Se mere
Ollio målning
OLLIO, (Jonathan Josefsson), målning, mönster i orange, spraymålad på duk, signerad, format ca 38 x 46 cm
Varenr: 5558233
DKK 1.069 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 19-01-2020
14:06:00
Se mere
Ollio målning
OLLIO, (Jonathan Josefsson), "1929 series nr 22" målning lila blandteknik på duk, inramad med glasskiva, signerad, format ca 58 x 39 cm
Varenr: 5558240
DKK 2.139 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 19-01-2020
14:20:00
Se mere
Eemu Myntti pastell
EEMU MYNTTI (1890-1943) Uttrycksfull man, signerad samt daterad -31, pastell, 64x48 cm
Varenr: 5558244
14:28:00
Se mere
Nadezda Streltsova oljemålning
NADEZDA STRELTSOVA (Ukraina/Ryssland, född 1973): Ballerina, signerad Streltsova, olja på duk, ca 70x54 cm, ej inramad
Varenr: 5558245
DKK 4.278 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm Ö 19-01-2020
14:30:00
Se mere
Lasse Marttinen oljemålning
LASSE MARTTINEN (1926-2007) Snöig skog, signerad, olja på duk, 46x51 cm
Varenr: 5558250
14:40:00
Se mere
Lasse Marttinen oljemålning
LASSE MARTTINEN (1926-2007): Komposition, signerad samt daterad -84, olja på pannå, 51x73 cm
Varenr: 5558253
DKK < 1.000 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 19-01-2020
14:46:00
Se mere
Claus Georg Hennings. Abstrakte Komposition.
Claus Georg Hennings. Abstrakte Komposition. Verso gestempelt. Maße ca. 39 x 49 cm. Gerahmt. Maße Rahmen ca. 51 x 61 cm.
Varenr: 5524453
DKK 2.235 DE, Hamburg, Große Elbstraße 19-01-2020
15:07:51
DKK 298
Eero von Boehm oljemålning
EERO VON BOEHM (1949-2012) Sommarbord och segling, signerad, a tergo daterad -98, olja på dukpannå, 54x64 cm
Varenr: 5558263
15:12:00
Se mere
Enno Hallek oljemålning
ENNO HALLEK (född 1931): Kustmotiv, olja på duk, ca 53x61 cm, ej signerad, proveniens: Köpt av konstnärens mor
Varenr: 5558266
DKK 2.139 SE, Stockholms Auktionsverk, Malmö 19-01-2020
15:18:00
Se mere
Eemu Myntti oljemålning
EEMU MYNTTI (1890-1943) Landskap, signerad, olja på papper, 31x39 cm
Varenr: 5558272
DKK 1.862 FI, Stockholms Auktionsverk, Helsinki 19-01-2020
15:30:00
Se mere
Janne Muusari oljemålning
JANNE MUUSARI (1886-1986) Auktion, signerad samt daterad 1921, olja på pannå, 46x36 cm
Varenr: 5558275
15:36:00
Se mere
Daniel Jaugey. Figurkomposition (cd)
Daniel Jaugey (f. 1929). Figurkomposition. Mixed media. Sign. Jaugey. 32 x 23,5 cm (53,5 x 44 cm).
Varenr: 5544438
DKK < 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 19-01-2020
15:40:00
Søren Christian Bjulf, Motiv fra Københavns Havn. cd
Søren Christian Bjulf (1890-1958). Motiv fra Københavns Havn. Olie på lærred. sign. 70 x 100 cm. (90 x 120 cm.)
Varenr: 5557101
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 19-01-2020
15:59:00
12345...20»