Vurdering
12345...21»   Varer pr. side   626 resultater ListeGalleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Robert McLean . 'junglemotiv med elefanter'.cd
Robert McLean. født 1952 cd. 'junglemotiv med elefanter'. Olie på lærred. Sign R. McLean 98. 107 x 120 cm. ( 111 x 125 cm. )

Varenr: 5675604
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2020
09:53
DKK 900
Erdmute Prautzsch, 'Meisenknödel (mit Hase)'
Erdmute Prautzsch (f. 1969), 'Meisenknödel (mit Hase)', akryl på lærred, 2002, med signatur, datering og titel på bagsiden, ca. 140 x 200 cm.

Varenr: 5596123
DKK 5.960 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-05-2020
10:16
DKK 372
Erdmute Prautzsch, 'Rankhilfe (Pink I)'
Erdmute Prautzsch (f. 1969), 'Rankhilfe (Pink I)', akryl på lærred, 2007, med signatur, monogram, datering og titel på bagsiden, ca. 105 x 130 cm.

Varenr: 5596126
DKK 4.470 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-05-2020
10:27
DKK 298
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann (f. 1960). Komposition, akryl på lærred, usign. 120x150 cm. UR.

Varenr: 5606919
10:32
DKK 1.300
Hanne Hermann. Komposition

Varenr: 5667887
DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2020
10:33
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann (f. 1960). Komposition, akryl på lærred, s/b. H. Hermann. 120x80 cm. UR.

Varenr: 5645341
DKK 1.700 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2020
10:57
Vera Nilsson akvarell med täckvitt
VERA NILSSON (1888-1979): Vårvinter, signerad, akvarell med täckvitt på papper, dagmått ca 43x35 cm.

Varenr: 5675230
DKK 2.744 SE, Stockholms Auktionsverk, Göteborg 30-05-2020
11:00
Se mere
E. Tuchel, KV Time 3
E. Tuchel (geb. 1960er Jahre), KV Time 3, Öl auf Leinwand, 2019, rückseitig signiert und datiert, 70 x 80 cm. Die Künstlerin arbeitet unter einem Pseudonym. Sie lebt und arbeitet in Hamburg. Öl auf Leinwand

Varenr: 5661375
DKK 1.118 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-05-2020
11:08
DKK 298
Franz Cestnik, Stilleben
Franz Cestnik (1921-2011), Stilleben, Öl auf Platte, 1963, signiert und datiert, ca. 70 x 66 cm.

Varenr: 5637463
DKK 3.725 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-05-2020
11:18
DKK 820
Hanne Hermann. Komposition

Varenr: 5667885
11:30
ASTRID NORDENSTAM - "Blommande kärlek"
ASTRID NORDENSTAM, (f, 1942): "Blommande kärlek", signerad Astrid Nordenstam, akryl/blandteknik på duk, uppfodrad på pannå, ca 27x22 cm

Ingår i temaauktionen Astrid Nordenstam

Astrid Nordenstam, svensk målare, född 1942.
Studerade på Konstakademin i Chigago. Debuterade i Mexiko 1979 med ett synnerligen postmodernistiskt formspråk med rymdlika lager på lager. Hon slog igenom i en tid när arkitekten Luis Barragán utvecklade sina byggnader i Mexiko. Sedan dess har Nordenstam haft ett 60-tal utställningar, både i Sverige och utomlands, i Stockholm, Paris, London, Budapest och N.Y. Idag är Nordenstam representerad vid en mängd platser och finns upptagen i en mängd privata samlingar. HM Drottning Silvias samlingar, Marianne Bernadotte, Anders Wall mfl.

Varenr: 5675242
DKK 1.372 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 30-05-2020
11:48
Se mere
Ole Kielberg. Gustaf III Paviljong paa Haga (cd)
Ole Kielberg (1911-1985). Gustaf III Paviljong paa Haga, akvarel, sign. OK. 24 x 33 (35 x 45) cm.

Varenr: 5661164
DKK < 1.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-05-2020
12:07
ASTRID NORDENSTAM - "Drakdans under svart måne"
ASTRID NORDENSTAM, (f, 1942): "Drakdans under svart måne", signerad Astrid Nordenstam, akryl/blandteknik på duk, uppfodrad på pannå, ca 35x27 cm

Varenr: 5675246
12:12
Se mere
Aleksandr Alkhovsky, maleri, bekendtskab
Aleksandr Alkhovsky (f. 1947), maleri, bekendtskab, olie på lærred, signeret og dateret, ca. 80 x 70 cm.

Varenr: 5566165
DKK 6.705 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-05-2020
12:15
DKK 335
Anne Böddeker, Auszeit Am Meer
Anne Böddeker (f. 1966), ’Auszeit Am Meer’, akryl på lærred, 2015, signeret og dateret, ca. 70 x 100 cm.

Varenr: 5628331
DKK 7.450 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-05-2020
12:19
DKK 745
Björn Rosendal Äggoljetempera
BJÖRN ROSENDAL (1923-2016): komposition/stilleben, signerad samt daterad 75, äggoljetempera på duk, ca 46x38 cm

Varenr: 5675250
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Helsingborg 30-05-2020
12:28
Se mere
Hanne Hermann. Komposition

Varenr: 5667896
12:33
Björn Rosendal Äggoljetempera
BJÖRN ROSENDAL (1923-2016): "Träd med blå stam", signerad Rosendal 66, äggoljetempera på duk, ca 100x65 cm

Varenr: 5675252
12:36
Se mere
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann f. 1960. Komposition, akryl på lærred, s/b. H. Hermann. 100x100 cm. UR.

Varenr: 5458232
12:58
ASTRID NORDENSTAM Kärlekens pilar är flammande eld
ASTRID NORDENSTAM, (f, 1942): "Kärlekens pilar är flammande eld", signerad Astrid Nordenstam, akryl/blandteknik på duk, uppfodrad på pannå, ca 24x19 cm

Varenr: 5675256
13:00
Se mere
Hanne Hermann. Komposition

Varenr: 5458214
13:02
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann (f. 1960). Komposition, akryl på lærred, s/b. H. Hermann. 120x150 cm. UR.

Varenr: 5606907
13:04
E. Tuchel, Flower 2
E. Tuchel (geb. 1960er Jahre), Flower 2, Öl auf Leinwand, 2018, rückseitig signiert und datiert, 81 x 130 cm. Die Künstlerin arbeitet unter einem Pseudonym. Sie lebt und arbeitet in Hamburg.

Varenr: 5655444
DKK 2.235 DE, Hamburg, Große Elbstraße 30-05-2020
13:07
DKK 298
ASTRID NORDENSTAM - "Kärlekens hav"
ASTRID NORDENSTAM, (f, 1942): "Kärlekens hav", signerad Astrid Nordenstam, akryl/blandteknik på duk, uppfodrad på pannå, ca 30x23 cm

Varenr: 5675258
13:08
Se mere
ASTRID NORDENSTAM - "De gyllende humlornas rike"
ASTRID NORDENSTAM, (f, 1942): "De gyllende humlornas rike", signerad Astrid Nordenstam, akvarell/blandteknik, ca 26x17 cm

Varenr: 5675259
13:12
Se mere
Hanne Hermann. Komposition

Varenr: 5645198
13:32
Bjarne Christensen, abstrakt komposition (cd)
Bjarne Christensen (1936-2005), abstrakt komposition, akryl på lærred, signeret med monogram BC og dateret 97. 73 x 101 (76 x 104) cm.

Varenr: 5675723
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 30-05-2020
13:33
ASTRID NORDENSTAM - "Ny födelse"
ASTRID NORDENSTAM, (f, 1942): "Ny födelse", signerad Astrid Nordenstam, akryl/blandteknik på duk, uppfodrad på pannå, ca 35x22 cm

Varenr: 5675265
DKK 2.058 SE, Stockholms Auktionsverk, Stockholm S 30-05-2020
13:36
Se mere
ASTRID NORDENSTAM - "Violetta Rymder"
ASTRID NORDENSTAM, (f, 1942): "Violetta rymder", signerad Astrid Nordenstam, akvarell/blandteknik, ca 29x21 cm

Varenr: 5675266
13:40
Se mere
Hanne Hermann. Komposition
Hanne Hermann f. 1960. Komposition, akryl på lærred, s/b H. Hermann. 150x120 cm. UR.

Varenr: 5645308
13:43
12345...21»