Vurdering
12345...107»   Varer pr. side   3198 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, cognacfarvet anilinlæder (6)
Arne Jacobsen. 6 stole model 3107 "Syveren" af formbøjet krydsfiner og forkromede ben af stål. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde ca. 44 cm. Nybetrukket med cognacfarvet anilinlæder, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel dansk møbelpolstrer. Anilinlæder med naturlig ...

Varenr: 6188527
DKK 19.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-05-2022
08:00
DKK 14.500
Bertil Fridhagen. Fire stole af palisander (4)
Bertil Fridhagen. Fire stole af massiv palisander, sæder betrukket med brun læder, sædehøjde ca. 45 cm. Udført hos Bodafors, 1900-tallets anden halvdel. Fremstår nybetrukket med brun vintage anilin læder ved dansk møbelpolster i Danmark. (4) Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler ...

Varenr: 5949423
DKK 6.400 DK, Kolding, Platinvej 29-05-2022
08:00
DKK 5.000
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole, sæt på 4 stk. (4)
Læderovertræk til Arne Jacobsens 7´erstole (model 3107), 4 stk.. Betrækkene er udført af sort anilin læder, indvendigt med skum (pu). Bemærk: modelfoto, stol medfølger ikke. (4)

Varenr: 6071070

DKK 2.600 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2022
08:00
Wendelbo. 132 chair. Mørkegrå
Wendelbo. 132 chair. Pulverlakeret firepas fod i stål med drejefunktion. Stol og hynde er betrukket med mørkegråt møbelstof 'Ella col.4' H. 80. Sh. 41. D. 80 B. 79 cm. Nedpakket i original brudt emballage. Modelfoto.

Varenr: 6061143

DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2022
08:01
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Cognac læder. (2)
Hyndesæt til 'Folkestolen', Børge Mogensen model J39. Sæt på to hynder, betrukket med cognac læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Modelfoto. Bemærk stol medfølger ikke. (2)

Varenr: 6039600

DKK 1.200 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2022
08:02
Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol 'Jetson'. Cognacfarvet læder (2)
Hyndesæt til Bruno Mathssons lænestol 'Jetson'. Fremstillet i cognacfarvet dybhæftet læder. Modelfoto. (2)

Varenr: 6172905

DKK 3.600 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2022
08:03
DKK 2.800
Dansk Møbelarkitekt. Sofabord af massivt teak
Dansk Møbelarkitekt. Sofabord af massivt teak, prydet med indlægninger samt sko af palisander, H: 53 L. 167 B: 63 cm. Fremstår med minimale brugsspor, alder taget i betragtning.Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af palisander træ til andre lande. Ved ...

Varenr: 6096860
08:04
DKK 5.000
Café bord, Menu, Afteroom hvid.
Café bord, fra Menu designet af ‘Afteroom’ Stel af hvid pulverlakeret stål. Plade af hvid laminat på MDF. H. 102 Ø 68 cm. Udstillingsmodel med håndteringsspor.

Varenr: 6093623

DKK 1.800 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2022
08:04
Arne Jacobsen. 'Syveren', spisestol model 3107, sort
Arne Jacobsen. 'Syveren' spisestol med skal af formspændt krydsfinér, ben af senere sortlakeret stål. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Sh. 44,5 cm. Fremstår nybetrukket med sort anilin læder ved anden professionel møbelpolster, lettere blød ryg.

Varenr: 6156724
DKK 2.600 DK, Kolding, Platinvej 29-05-2022
08:08
Thomas Bentzen for Muuto. Et par 'Loft Bar Stool', barstole (2)
Thomas Bentzen for Muuto Par barstole, model Loft Bar Stool. Sortlakeret stel af metal, ryg og sæde af egetræfiner, . H. 108 B. 43 D. 49 SH. 75 cm. Udstillingsmodel i original emballage. Modelfoto. (2)

Varenr: 6115258

08:09
Overpolstret bananformet sofa betrukket med lammeuld
Overpolstret bananformet sofa betrukket med lammeuld, 1900-tallets midte. L 175 cm. Fremstår nybetrukket hos professionel møbelpolster i Danmark.

Varenr: 6186633
DKK 18.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-05-2022
08:11
DKK 14.000
Norm Architects for Menu. Cafebord samt barbord. Model Harbour (2)
Norm Architects for Menu. Cafebord samt barbord. Model Harbour, Stel af aluminium. Plade af sortbejdset eg samt laminat. Mål: 60x70x75 cm. Mål. H. 104 Ø. 80 cm. Udstillingsmodeller. Fremstår med løshed, samt ridsers/skrammer på bordplader.

Varenr: 6198834

DKK 2.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 29-05-2022
08:12
Mika Tolvanen for Muuto. Fire spisestole model 'Visu Chair', Grålaserede(4)
Mika Tolvanen for Muuto. Fire spisestole model 'Visu Chair', Grålaseret eg. H. 78.5 B. 50 D. 43 SH. 43 cm. Udstillingsmodeller i original emballage. Modelfotos.(4)

Varenr: 6105336

DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2022
08:14
365° North for Wendelbo. Blade 2 pers. sofa.
365° North for Wendelbo. Blade 2 pers. sofa betrukket med gråt fløjl stof 'Rails col.4' Mål 180 X 95 cm H.71 cm. Nedpakket, usamlet, i original brudt emballage. vejl-udsalgspris 19.995,-

Varenr: 6061366

DKK 14.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2022
08:18
DKK 10.000
Esko Pajamies, lounge stol, model Bonanza,
Esko Pajamies, Finsk design, lounge stol, model Bonanza,Fremstillet hos ASKO Formgivet i 1960'erne/70'erne. Konstruktion i massivt palisander, løse vendbare hynder med betræk i cognac farvet læder. Mål ca. H. 72 cm, B. 70 cm, D. 80 cm. Fremstår nypolstret i cognac farvet anilin læder.

Varenr: 6114470
DKK 12.500 DK, Kolding, Platinvej 29-05-2022
08:20
DKK 10.000
Par Wendelbo. 132 chair. 'Grå/grøn velour'.(2)
Wendelbo. 132 chair. Pulverlakeret firepas fod i stål med drejefunktion. Stol og hynde er betrukket med grå/grøn velour 'Juke col.156' H. 80. Sh. 41. D. 80 B. 79 cm. Nedpakket i original brudt emballage. Modelfoto. (2)

Varenr: 6061203

DKK 6.000 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2022
08:21
Mogens Hansen. Tre-pers. sofa, læder
Mogens Hansen. Tre- pers. sofa betrukket med originalt rød/brun læder, løse hynder i sæde og ryg med duntop, ryg med dunfyld, ben af ubehandlet egetræ. Mode. L. 200. Sædeh. ca. 45 cm. Fremstår med brugsspor/patina på læder.

Varenr: 6205959
DKK 8.000 DK, Kolding, Platinvej 29-05-2022
08:24
DKK 6.000
Norm Architects for Menu. Model Norm Wall Mirror. Rektangulær spejl grå
Norm Architects for Menu. Model Norm Wall Mirror. Rektangulær spejl grå af grå pulverlakeret aluminium, kan hænges på anden led. Fremstillet hos Menu. H. 70 B. 50 D. 3,5 cm. Nedpakket i original brudt emballage. Modelfoto. vejl-udsalgspris 2199,-

Varenr: 6094162

08:25
Iskos-Berlin, for Muuto. To barstole, model Fiber Bar Stool. H. 65 cm(2)
Iskos-Berlin, for Muuto. To barstole, model Fiber Bar Stool. Sæde betrukket med Remix 383 fra Kvadrat. Stel af lakeret metal. SH. 65 cm. Udstillingsmodeller i original emballage. Modelfoto (2)

Varenr: 6110421

08:26
Piet Hein/Bruno Mathsson. Super Ellipse spisebord med tillægsplader (3)
Piet Hein 1905-1996 & Bruno Mathsson 1907-1988. Super Ellipse spisebord, plade med hvid laminat med alukant monteret på spændben af forkromet stål. To tillægsplader á 60 cm medfølger. H. 70 L. 180/300, B. 120 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår professionelt nylakeret med mærker på ...

Varenr: 6185929
DKK 18.000 DK, Kolding, Platinvej 29-05-2022
08:28
DKK 14.000
Nichetto studio for Wendelbo. Sofabord model Floema
Nichetto studio for Wendelbo. Sofabord model Floema med plade af valnød. Sortlakeret stel. H. 40, Ø. 60 cm. Udstillingsmodel med enkelte mærker.

Varenr: 6056024

08:28
Hyndesæt til Ole Wansher stol model, PJ 149 (2)
Hyndesæt til Ole Wansher stol model, PJ 149. Sort læder. Stropper af brunt læder. Modelfoto. Bemærk.! Stol medfølger ikke. (2)

Varenr: 6038878

DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2022
08:30
Emil Thorup for Handvärk. Piano Bench, sort læder.
Emil Thorup for Handvärk. Piano Bench, hynde i sort læder, stel af sortlakeret stål. H.47, B. 95, D. 45 cm. Skruer mangler. Fremstår med håndteringsmærker.

Varenr: 6077085

DKK 5.800 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2022
08:31
DKK 4.600
Henry Kjærnulf, tilskrevet. Spisebord af eg med udtræk (3)
Henry Kjærnulf (1911-75), tilskrevet. Spisebord af massiv samt finéret egetræ med krydsben. H. 73, 131 x 85 cm. Udført med to tillægsplader i sarg á 35 cm. Fremstår med aldersrelateret brugspræg, herunder topplade med enkelte mærker.

Varenr: 6203315
DKK 1.000 DK, Kolding, Platinvej 29-05-2022
08:32
Menu. Pepe Marble Mirror, Wall, Brass/Honed Brown
Menu. Pepe Marble Mirror, Wall, Brass/Honed Brown. 25 X 25 cm. Ø.20 cm. Nedpakket i original brudt emballage.vejl.udsalgspris 3499,-

Varenr: 6094959

DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2022
08:32
Mika Tolvanen, 'Visu Bar Stool', barstol
Mika Tolvanen for Muuto barstol, Stående på gråmalet asketræs ben. Sæde med skål af træfiner ligeledes gråbemalet. H. 88.cm. SH. 76 cm. Udstillingsmodel.

Varenr: 6044966

08:35
Kurt Olsen. Armstol, palisander, model 223
Kurt Olsen. Armstol med stel af palisander, betræk af sort, patineret læder. Fremstillet hos Slagelse Møbelværk, model 223. H. 75/45 cm. Fremstår med patina.Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af palisander træ til andre lande. Ved udførsel fra Danmark, ...

Varenr: 5956162
DKK 3.800 DK, Kolding, Platinvej 29-05-2022
08:36
Dennis Marquart for OXDenmarq. Sofabord med plade af marmor
Dennis Marquart for OXDenmarq. Sofabord med løs plade af grøn marmor, stel af egetræ. H. 30, B. 60, D. 60 cm. Udstillingsmodel med brugsspor og mærker.

Varenr: 6188698

DKK 2.200 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2022
08:36
DKK 1.700
Dennis Marquart for OXDenmarq. Model Rama Chair. Loungestol
Dennis Marquart for OXDenmarq. Model Rama Chair. Loungestol med stel af sortlaseret egetræ, sæde og ryg monteret med kernelæder. Formgivet 2013. H. 69, B. 65, Sh. 40 cm. Udstillingsmodel med håndteringsmærker.

Varenr: 6187674

DKK 4.800 DK, Herlev, Dynamovej 29-05-2022
08:37
Skammel med sort læder.
3-benet skammel betrukket med sort læder. Monteret med ben af ask. H. 36 cm. Ø. 50 cm. Fremstår ubrugt.

Varenr: 6001105
08:38
DKK 1.200
12345...107»