Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 124  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Tisch / Pult / Side Table, Deutschland 60er
Stehtisch / Side Table, deutsches Design im Stil der 1960er Jahre.Graulaminierte MDF-Tischplatte, massiver Holzrand mit dreieckigem Querschnitt. Konstruktion aus lackiertem Rund- und Vierkantstahlrohr. Füße aus verchromtem Flachstahl.H. 75 cm, B. 124,5 cm, T. 50 cm.Altersbedingte, gewöhnliche ...
Varenr: 5334367
DKK 1.341 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 22-05-2019
19:03:00
DKK 298
Spegel med konsolbord Empire
SPEGEL MED KONSOLBORD, förgylld och bronserad, 1800-talets första hälft, empire, kannelerade samt bladhölstrade kolonner, dekor av palmetter, tvådelat glas, bordet med lyra och festong, stenskiva, spegelns höjd ca 155, bordets mått höjd ca 72, 75x31 cm
Varenr: 5335129
DKK 7.793 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2019
19:04:00
Se mere
Charles Eames. Kontorstol model EA 117, sort læder
Charles Eames 1907-1978. Kontorstol fra serien "Aluminium Group Konference" EA 117. Stel samt fempasfod af forkromet aluminium, sæde og ryg betrukket med sort skind. Dreje- og vippefunktion samt højdejusterbar. Formgivet i 1958, fremstillet hos Vitra. Fremstår med alm. lettere brugsspor.
Varenr: 5320421
DKK 12.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-05-2019
19:05:00
DKK 7.400
Getama. Daybed/Briks
Getama. Briks/daybed med ben og kanter af teaktræ, gavle monteret med messingbøjler, Rød/sort ternet madras, mørkegrå ryg- og armlæn. H. 36/29 L. 187/190 B. 72 cm. Formgivet ca. 1956. Fremstillet hos Getama. Fremstår med aldersrelaterede brugsspor.
Varenr: 5322311
DKK 5.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2019
19:06:00
DKK 3.400
Panton Table for Montana. Cafe/spisebord, farve Snow
Panton Table for Montana. Pulverlakeret farve, Snow. H. 72 cm. Ø. 60 cm. Udstillingsmodel. Fremstår med mærker, ridser samt brugsspor.
Varenr: 5322580

DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2019
19:06:00
DKK 450
Nanna Ditzel. Stumtjener
Nanna Ditzel. Stumtjener af massiv bøg, H. ca. 165 cm. Formgivet i 1963. Litt.: "Bevægelse og skønhed" bogen om Nanna Ditzel, af Henrik Sten Møller, Rhodos 1998, gengivet s. 94. Fremstår med alders- og brugsspor, herunder bl.a. ridser, mærker, stammen med løshed, nogle mgl. knager.
Varenr: 5333586
DKK 1.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-05-2019
19:06:00
Damskrivbord jugend
DAMSKRIVBORD, 1900-talets början, jugend, 2 lådor i sargen, draghandtag i mässing, vitmålad, höjd 76, 90x59 cm, nyckel finns
Varenr: 5335132
DKK 1.559 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2019
19:07:00
Se mere
ATBO. Par reolmoduler, oliebehandlet bambus. (2)
ATBO furniture. Par reolmoduler i oliebehandlet lakeret bambus med fingertappede samlinger. Justerbare hylder. Montering til sokkel eller hjul kan forekomme. H. 70 cm. B. 70 cm. D. 34,5 cm. Produceret hos ATBO furniture. Udstillingsmodeller. Fremstår med få brugsspor. (2)
Varenr: 5310608

DKK 3.400 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2019
19:08:00
DKK 1.200
Jaime Hayon. Sofa model JH-3 'Favn'
Jaime Hayon født 1974. Tre-personers fritstående sofa model JH3 'Favn', sofa og løse puder betrukket med gråt uld, ben af satinpoleret aluminium. Fremstillet hos Fritz Hansen, mærket herfra. H. 89 cm. L. 222 cm. D. 87 cm. Brugspor, enkelte skjolder.
Varenr: 5284617
DKK 18.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 22-05-2019
19:08:00
DKK 7.000
Aufsatzschrank im Jugendstil
Aufsatzschrank im Jugendstil. Eiche. Spiegel mit umlaufendem Kantenschliff. Maße: ca. H. 188 cm, B. 122 cm, T. 59 cm. Alters- und Gebrauchsspuren.
Varenr: 5338030
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-05-2019
19:08:00
DKK 372
Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group Konference'
Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group Konference'. Stel samt fempasfod af poleret aluminium, sæde og ryg betrukket med gråt skind. Drejefunktion samt højdejusterbar. Formgivet i 1958, fremstillet hos Herman Miller. Fremstår med alm. brugsspor.
Varenr: 5325665
DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-05-2019
19:09:00
Dansk møbelproducent. Massivt langbord i eg, model ’Kopenhagen’ med udtræk (3)
Dansk møbelproducent. Massivt langbord i eg, model ’Kopenhagen’. Bordplade og ben i massiv hvidolieret eg. To tillægsplader fineret hvidolieret eg. Udtrækket sikrer et stabilt bord i fuld længde. L. 200/300 cm, B. 100 cm, H. 75 cm. Bordet kan udtrækkes til samlet længde på 500 cm. Tillægsplader ...
Varenr: 5315939

DKK 12.000 DK, Herning, Engdahlsvej 22-05-2019
19:09:00
DKK 6.000
Arne Jacobsen. Fire Myren-stole, barstole, model 3101. (4)
Arne Jacobsen 1902-1971. Fire Myren-stole, model 3101, barstole, med grålaseret formspændt skal, ben af forkromet stålrør. Fremstillet hos Fritz Hansen. Siddehøjde ca. 60 cm. Fremstår med ridser, mærker og brugsspor. (4)
Varenr: 5305793
DKK 3.200 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2019
19:09:00
DKK 2.800
Sängskåp
SÄNGSKÅP, 1900-talets mitt, svartmålade, skåpsdel inredd med hyllplan, draghandtag i metall, höjd 80, 36,5x43 cm
Varenr: 5335136
19:11:00
Se mere
Hjørneskab af palisanderfiner
Hjørneskab af palisander finer. Glaslåge og låge med hylder inkl. to nøgler. H. 139, D. 54, B. 85 cm. Fremstår med almindelige brugsspor.
Varenr: 5336293
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2019
19:12:00
DKK 950
Charles Eames. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group Konference', læder
Charles Eames 1907-1978. Kontorstol fra serien 'Aluminium Group Konference', model EA 335. Stel samt fempasfod af poleret aluminium, sæde og ryg betrukket med chokoladebrunt skind. Drejefunktion samt højdejusterbar. Formgivet i 1958, fremstillet hos Herman Miller. Fremstår med alm. brugsspor og ...
Varenr: 5320433
19:12:00
DKK 4.200
&Tradition. Par puffer, velour. (2)
&Tradition. Par puffer i velour. Fire ben i massiv egetræ. Betrukket med velour. Produceret hos &Tradition. H. 30/42 cm. Ø. 40/51 cm. Udstillingsmodeller. Fremstår med minimale brugsspor. (2)
Varenr: 5303737

DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2019
19:13:00
Arne Jacobsen. Otte syverstole model 3107, sort læder (8)
Arne Jacobsen. Otte stole model 3107 "Syveren" af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med sort anilinlæder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Anilinlæderet fremstår med naturlig struktur...
Varenr: 5334934
DKK 22.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-05-2019
19:15:00
DKK 11.000
Arne Jacobsen. Fire syverstole model 3107, cognacfarvet læder (4)
Arne Jacobsen. Fire stole model 3107 'Syveren' af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Siddehøjde ca. 44 cm. Nybetrukket med cognacfarvet anilinlæder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Anilinlæder med ...
Varenr: 5339794
19:17:00
DKK 7.800
Arne Jacobsen. Seks 'Syveren' stole med sort læder, model 3107, nybetrukkede (6)
Arne Jacobsen. Seks "Syveren" stole, model 3107 med skaller af formbøjet krydsfinér, stel af forkromede stålrør, sædehøjde ca. 44 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen. Fremstår nybetrukket med sort basic læder, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. (6)
Varenr: 5317356
DKK 15.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2019
19:18:00
DKK 8.000
Skåp 1700-tal
SKÅP, ek, 1700-tal, rokoko, intarsiadekor med kompassros, beslag i mässing, invändigt med hyllplan samt skedhylla, höjd 194, 126,5x49 cm
Varenr: 5335144
DKK 3.896 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2019
19:19:00
Se mere
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sort læder. (6)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på seks hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. Stol medfølger ikke. (6)
Varenr: 5281095

DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2019
19:22:00
Charles Eames. Fire stole, model EA 108 (4)
Charles Eames. Fire armstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med stel og armlæn af forkromet aluminium, monteret med drejefunktion. Betræk af rød hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Almindelige brugsspor samt ridser og slitage på armlæn. (4)
Varenr: 5339799
DKK 18.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-05-2019
19:23:00
DKK 9.200
Caféstole med sjeneflet (6)
Seks Caféstole med formbøjet stel af lystbejdset træ, sæde med sjeneflet. SH. 47 cm. Fremstår nye, ingen brugsspor. Modelfoto. (6)
Varenr: 5310867

DKK 4.800 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2019
19:23:00
Monterskåp
MONTERSKÅP, bestående av 18 lådor med glas och beslag. Stomme i furu, höjd 120, 97x63 cm
Varenr: 5335149
19:24:00
Se mere
Dulton / Yasu Sasamoto. skamler, 'Tanden / wisdomtooth''
Dulton 'Wisdom' skammel, udført i cremefarvet lakeret metal. Sign Dulton/ Yasu Sasamoto model No. 100-115. Mål. H. 48 cm. Ø 28 cm. Fremstillet hos Dulton.
Varenr: 5280644

DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2019
19:25:00
Arne Jacobsen. Seks syverstole model 3107, cognacfarvet læder (6)
Arne Jacobsen. 6 stole model 3107 "Syveren" af formbøjet krydsfiner og forkromede ben. Fremstillet hos Fritz Hansen. Sædehøjde ca. 44 cm. Nybetrukket med cognacfarvet anilinlæder fra Arne Sørensen, dette ej udført hos Fritz Hansen, men hos professionel møbelpolstrer. Anilinlæder med naturlig ...
Varenr: 5314808
DKK 17.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-05-2019
19:25:00
DKK 9.000
Vitrineskab af sortlakeret jern, industrielt design.
Vitrineskab udført i sortlakeret jern. Greb af sortlakeret jern. To låger hvor bag hylder. Industrielt design. H. 201 cm. B. 92 cm. D. 40 cm.
Varenr: 5335817
DKK 1.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-05-2019
19:27:00
Charles Eames. Soft Pad lounge stol, model EA-219
Charles Eames. Kontorstol EA 219 med armlæn af forkromet aluminium betrukket med sortgrå læder, monteret med højdejustérbar, drejelig stamme med fempas fod ligeledes i forkromet aluminium med hjul. Vippefunktion. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. Alm. brugsspor, enkelte mindre skrammer.
Varenr: 5339801
19:28:00
DKK 6.200
Bogskab, delvist massivt bejdset eg.
Bogskab udført i delvist massiv bejdset eg. Greb af patineret jern. Glaslåge hvor bag hylder. H. 189 cm. B. 72,5 cm. D. 45 cm. Udstillingsmodel.
Varenr: 5336073

DKK 3.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 22-05-2019
19:30:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 124  >>