Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 105  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Marc Newson, lænestole/loungestole, model 'Orgone Chair', polyethylen (2)
Marc Newson (f. 1963), par lænestole/loungestole, model 'Orgone Chair', grå polyethylen, formgivet i 1983. Med designerprægning på undersiden, H. 78 cm, B. 76 cm, D. 105 cm, fremstår med aldersrelaterede brugs- og slitagespor, delvist med små ridser. (2)
Varenr: 5283894
DKK 6.332 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:09:00
DKK 3.352
Kai Winding. Lænestol af egetræ, model 60
Kai Winding. Lænestol med stel af massivt egetræ, betrukket med natur kernelæder. Fremstillet hos Poul Hundevad. Model 60. Tegnet 1961. Fremstår nyrenoveret og nypolstret.
Varenr: 5257227
DKK 8.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 26-03-2019
21:09:01
DKK 5.200
de Sede, par justerbare loungestole, model DS-50 (2)
de Sede, par loungestole, model DS-50. Justerbar konstruktion med betræk af mørkebrunt tyrelæder. Ryglænet kan justeres bagud. Mål ca.: H. 95 cm, B. 86 cm, D. 85-112 cm. Fremstår med lette, aldersrelaterede brugsspor, lette urenheder, læderet er delvist patineret og har små skrammer og ...
Varenr: 5275859
DKK 5.215 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-03-2019
21:10:00
DKK 2.235
Severin Hansen. Et par sideborde i teak, model 35 (2)
Severin Hansen. Sideborde / sengeborde fineret med teaktræ med skuffe integreret i sarg, underhylde af flet, afsluttet på tilspidsede ben. Fremstillet hos Haslev Møbelfabrik. 1950'erne. Model 35, stemplet med modelnummer. H. 47 B. 50 D. 35 cm. Fremstår med minimale brugsspor alderen taget i ...
Varenr: 5261111
DKK 16.000 DK, Kolding, Trianglen 26-03-2019
21:10:00
DKK 8.000
Giancarlo Piretti, Castelli, Stühle / Stapelstühle, Metall, Holz, Modell 'DSC 106', 1960er Jahre, Italien (2)
Giancarlo Piretti für Castelli, Stühle / Stapelstühle, Metall, Holz, Modell 'DSC 106', 1960er Jahre, Italien. Vierbeiniges Gestell aus Metall, Sitzfläche und Rückenlehne aus Holz, unterseitig Metallbeschlägen mit Herstellerprägung, H.76cm, Sitztiefe 44cm, B.59cm, T.46cm, altersgemäße Gebrauchs- ...
Varenr: 5279520
DKK 1.118 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:10:00
DKK 1.266
Arne Jacobsen. Oxford konferencestol / spisestol
Arne Jacobsen. Oxford konferencestol / spisestol med drejeligt stel af forkromet metal og aluminium, betrukket med brunt uld. Fremstillet hos Fritz Hansen 2007. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 5284125
DKK 5.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 26-03-2019
21:10:00
George Nelson for Herman Miller. Action office
George Nelson for Herman Miller. Action office. Skrivepult af sortlakeret træ, top med rullejalousi hvorunder skråtstillet skriveplade af hvid laminat samt større rum, front med to skuffer med pennebakker og mindre rum, stel af forkromet aluminium. Fremstillet hos Herman Miller. H. 120. B. 123. ...
Varenr: 5212196
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
21:11:00
DKK 10.000
De Sede. Daybed / sofa, model DS 80, cognacfarvet læder
De Sede. Vintage daybed med stel af sortlakeret træ, løstliggende madras. originalt betrukket med patineret, cognacfarvet læder. Fremstillet hos De Sede, Schweitz. Model DS-80. H. 37 cm. L. 190 D. 95 cm. Fremstår med almen aldersrelateret brugspatina.
Varenr: 5259162
DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
21:12:00
DKK 15.000
Arne Jacobsen 3 st stolar 'sjuan'
ARNE JACOBSEN, "Sjuan", modell 3107, stolar, 3 st, Fritz Hansen, tillverkningsår 1988, stommar i lackerat trä med klädda sitsar i grått ulltyg, benställning i förkromad metall, sitthöjd ca 45 cm
Varenr: 5280150
DKK 2.849 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26-03-2019
21:12:00
Se mere
Charles Eames. Et sæt på otte armstole, model EA-108, Full Leather. (8)
Charles Eames 1907 - 1978. Sæt på otte armstole fra serien 'Aluminium Group' model EA-108 med drejbar stel og armlæn i forkromet aluminium. Deluxe udgave med betræk både foran og bagpå i vinrødt Premium læder. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra. H. 83/46 cm. Fremstår med minimale brugsspor. ...
Varenr: 5249120
DKK 70.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
21:13:00
DKK 35.000
De Sede sofa, model DS 47 De Sede. 3-personers sofa overpolstret med patineret tyre / 'Neck-læder'
De Sede sofa, model DS 47 De Sede. 3-personers sofa overpolstret med patineret tyre / 'Neck-læder'. Siddeflade med udtræk for bedre komfort. Fremstillet hos De Sede, Schweiz. Model DS 47. H. 70/40. L. 180. D. ca. 90 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 5259793
DKK 25.000 DK, Vejle, Dandyvej 26-03-2019
21:15:00
DKK 12.500
Hans J. Wegner. Spisebord med hollandsk udtræk, model AT-312 i teak/eg
Hans J. Wegner 1914-2007. Spisebord med runde tilspidsede ben af egetræ, plade i patineret teaktræ med hollandsk udtræk. Fremstillet hos Andreas Tuck, stemplet herfra, model AT-312. H. 72, L. 140/240, B. 90 cm. Fremstår med nogle ridser og mærker.
Varenr: 5282725
DKK 12.000 DK, Kolding, Trianglen 26-03-2019
21:15:00
DKK 7.000
PremiumOak. Dansk produceret plankebord model Trapeze af massivt 'dark brown' olieret egetræ 210 cm.
PremiumOak. Dansk produceret plankebord af massivt "dark brown" olieret egetræ. Trapeze stel af matsort lakeret metal. H. 72,5 cm., B. 210 cm., D. 89 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. PremiumOak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ.
Varenr: 5227012

DKK 9.200 DK, Herning, Engdahlsvej 26-03-2019
21:16:00
DKK 4.600
Charles & Ray Eames, Vitra, chair / lounge chair with ottoman, mahogany and leather, designed in 1956 (2)
Charles & Ray Eames for Vitra, chair / lounge chair with ottoman, designed in 1956. Structure on black aluminium foot, seat shell of mahogany, cushion with black leather cover, reverse side with manufacturer's placard, H 89cm, W 85cm, D 84cm. Ottoman dimensions H 43cm, W 63cm, D 56cm. Exhibition ...
Varenr: 5283212
DKK 56.620 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:16:00
DKK 43.210
Antonio Citterio, Vitra, chair / lounge chair with ottoman, model 'Grand Repos', aluminium and fabric (2)
Antonio Citterio (b.1950) for Vitra, chair / lounge chair with ottoman, model 'Grand Repos', aluminium and fabric. Structure on black aluminium foot with felt gliders, seat shell upholstered in grey fabric, additional loose seat cushion, cover with manufacturer's label. Chair dimensions H 110cm, ...
Varenr: 5283209
DKK 37.250 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:17:00
DKK 18.252
Johannes Andersen for Chr. Linneberg. Spisebord i palisander med to tillægsplader (3)
Johannes Andersen. Rektangulært spisebord udført i palisander. Plade med udtræk integreret i sarg på hver side med to tilhørende tillægsplader. H. 72. L. 165/215/265. B. 90. Udført hos Chr. Linneberg, Odder. H. 72. L. 165/215/265. B. 90 cm. Fremstår med aldersrelateret slitage, herunder nogle ...
Varenr: 5276255
DKK 14.000 DK, Kolding, Trianglen 26-03-2019
21:18:00
DKK 7.400
Feld, element 'Oasis', sofa/siddeelement
Feld, element 'Oasis', sofa/siddeelement, grønt filtbetræk, med producentetiket i siden, H. ca. 94 cm, L. ca. 105 cm, D. ca. 95 cm, fremstår med minimale brugs- og slitagespor.
Varenr: 5283887
DKK 2.235 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:18:00
DKK 298
Arne Jacobsen, Fritz Hansen, chair / lounge chair, model 'Egg Chair', fabric, leather and aluminium
Arne Jacobsen for Fritz Hansen (1902-1971), chair / lounge chair, model 'Egg Chair', fabric, leather and aluminium Swivel structure with foot of brushed aluminium, seat shell upholstered in grey fabric, additional loose seat cushion, manufacturer's placard on back and manufacturer's imprint on ...
Varenr: 5283220
DKK 44.700 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:18:00
DKK 22.722
Børge Mogensen. Øreklapstol med fodskammel (2)
Børge Mogensen 1914-1972. Øreklapstol model 2204 ben af eg, løse hynder med dunfyld betrukket med originalt læder i klassik rød, H. 107 B. 70 sædehøjde 45 cm. Formgivet 1964, fremstillet hos Fredericia Furniture. Tilhørende fodskammel model 2202 ligeledes med løs hynde betrukket med rødt læder. ...
Varenr: 5257363
DKK 34.000 DK, Herning, Engdahlsvej 26-03-2019
21:20:00
DKK 17.000
Skåp
SKÅP, omkring 1900, ek, invändig hyllinredning, höjd 127 cm
Varenr: 5280158
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 26-03-2019
21:20:00
Se mere
Spegel
SPEGEL, empirestil, 1920/30-tal, bronserad dekor, fasettslipat glas, mått ca 145x68 cm
Varenr: 5280160
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-03-2019
21:22:00
Se mere
Sir Norman Foster, loungestol Foster 503 + bord 500-1, fremstillet hos Walter Knoll, Tyskland (2)
Loungestol model Foster 503 og sidebord model 500-1. Design af Sir Norman Foster, fremstillet hos Walter Knoll. Stolen har en trærammekonstruktion med sorte læderbetræk og ben af børstet fladstål. Med flere betegnelser. Bordet har et understel af børstet fladstål og en bordplade af klart glas. ...
Varenr: 5273339
DKK 5.960 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-03-2019
21:24:00
DKK 2.980
Katavolos, Littell, Kelly, Coffee Table für Laverne International
Coffee Table, amerikanisches Design von Katavolos, Littell und Kelly für Laverne International. Untergestell mit Beinen aus verchromtem Stahlrohr und Flachstahl, lose aufliegende Platte aus 2cm starkem Klarglas. Maße ca. H. 47 cm. B. 127 cm, T. 62,5 cm. Sehr Leichte, altersgemäße ...
Varenr: 5233254
DKK 3.725 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 26-03-2019
21:25:00
DKK 1.862
Stolar 1900-talets första hälft
STOLAR, 1 par, 1900-talets första hälft, fanérade i mahogny, sits och rygg med klädsel i brunt läder, pärlspikade, djuphäftad rygg, sitthöjd ca 45 cm
Varenr: 5280164
DKK 1.068 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:26:00
Se mere
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint 'hvid olieret' 210cm.
PremiumOak. Dansk produceret bænk / plint af massivt egetræ olieret med 'hvid olieret' . H. 45 cm., B. 210 cm., D. 42 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. Premiumoak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt PEFC certificeret egetræ.
Varenr: 5231192

DKK 4.000 DK, Herning, Engdahlsvej 26-03-2019
21:27:00
Bord design Claesson Koivisto Rune
CLAESSON KOIVISTO RUNE, soff/sidobord, 3 st, "Montana", "Arizona", "Ihio", Dux, polerat stål, höjd ca 27 cm. . PROVENIENS: DUX
Varenr: 5280166
DKK 4.273 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 26-03-2019
21:28:00
Se mere
Sybord Bertil Fridhagen Bodafors
BERTIL FRIDHAGEN, sybord, Svenska Möbelfabrikerna, Bodafors, teak och björk, korg och låda med syinredning, på hjultrissor, märkt SMF Bodafors, höjd ca 60, skivan 60x60 cm, 2 klaffar á 30 cm
Varenr: 5280168
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 26-03-2019
21:30:00
Se mere
Stol allmogetyp
STOL, 1800-tal, barockstil, bemålad, sitthöjd 49 cm
Varenr: 5280170
DKK 1.424 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:32:00
Se mere
Karmstol
KARMSTOL, 1800-talets slut, nyrenässans, skuren dekor med lejonmaskaroner, framben med hjultrissor, omklädd med tyg föreställande hundar, sitthöjd ca 42 cm
Varenr: 5280172
DKK < 1.000 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 26-03-2019
21:34:00
Se mere
Asplund spegel
ANYA SEBTON & EVA LILJA LÖWENHIELM, "Otto", spegel, Asplund, formgiven 2016, ram och hylla i svartlackerad metall, rökfärgat spegelglas, diameter ca 80 cm. . Detta föremål ingår i tema-auktionen "Scandinavian Design"
Varenr: 5280173
DKK 2.849 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 26-03-2019
21:35:00
Se mere
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 105  >>