Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 106  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Byrå gustaviansk stil
BYRÅ med stenskiva, omkring 1900-tal, gustaviansk stil, fanerad med olika träslag, centralt motiv med flöjtspelande putto, listverk och dekor av brons, höjd 84, 94x52 cm, nyckel finns
Varenr: 5003448
DKK 1.930 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
17:36:00
Se mere
Duba B8. Luna cafeborde (2)
Duba B8. Par "Luna" cafeborde med kvadratisk bordplade fineret med bøgetræ, affaset kant. Monteret på krom stel med firpasfod. 80x80 cm. Højde: Modelfoto. Ligger usamlet i papemballage. (2)
Varenr: 5004396

DKK 3.000 DK, Herning, Engdahlsvej 22-05-2018
17:37:00
Furuskåp
SKÅP, furu, daterat 1839, avlutat, dörrpar med bakomliggande hyllplan, ivändigt bemålat, beslag i mässing, byråsektion med låda, signerat MCF (?), höjd ca 184 cm, ca 96x43 cm
Varenr: 5003453
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 22-05-2018
17:51:00
Se mere
Skrivebord/kontor/bord, 1970'erne (5)
Skrivebord/kontor/bord, formodentlig fra 1970'erne. Korpus på metalstel/ben, opbevaringsmodul og skabe med låger og skuffer, kan aflåses, nøgle medfølger ikke. Mål på bordet ca.: H 72, B 155, D 77 cm. Fremstår med alders- og brugsspor. (5)
Varenr: 4980084
DKK 2.977 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-05-2018
17:52:00
DKK 2.419
H.W. Klein, sideboard af teaktræ
Sideboard af teaktræ, formgivet af H.W. Klein, massive elementer og elementer med træfiner, front med skuffer samt to skydelåger, hylder bagved, hjørner med tænder, runde ben. 1960'erne. Fremstillet hos Bramin. H. 80 cm, L. 225 cm, D. 45 cm. Fremstår med brugsspor. Dækplade med små skjolder, ...
Varenr: 5004058
DKK 7.443 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-05-2018
17:56:36
DKK 8.932
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sort læder. (6)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på seks hynder, betrukket med sort læder. Ca. 3 cm i tykkelse. (6)
Varenr: 4953528

DKK 2.400 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
18:01:00
Sæt på seks sæde-hynder til Nanna Ditzel's Trinidad stole.(6)
Sæt på seks sæde-hynder af koskind til Nanna Ditzel's Trinidad stole. Bagside med skridsikkert gummi. Modelfoto, variationer må forventes. (6)
Varenr: 4868921

18:03:00
DKK 1.900
To armstole, gustaviansk stil, bordeuxfarvet stof. 1900-tallet (2)
To armstole, gustaviansk stil, hvidbemalet, betrukket med nistret bordeuxfarvet stof. Stående på profillerede runde let tilspidsede ben. H. 98 B. 61 D. 56 cm. Stolene er ikke helt ens. Fremstår med brugsspor herunder ridser/skrammer i bemaling.Proveniens: Hotel Skt. Annæ i Kbh. (2)
Varenr: 4938732
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
18:04:00
Omann Junior. Stort klædeskab af fineret teak, ca. 1960erne
Ohmann Junior. Stort klædeskab af fineret teak. Front med otte skydelåger.Diverse indretning heraf nogle dele uoriginale. H. 229 B. 201 D. 64 cm. Fremstår med senere ændringer, borehuller i sider, uoriginale dele. OBS! Skal/bør adskilles for transport.
Varenr: 4997554
DKK 1.200 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
18:05:00
Edsby Verken, Schweden, Drehstuhl
Edsby Verken, Drehstuhl, Provenienz = Schweden, Material = Birke Maße ca. Höhe 73 cm x Breite 56 cm x Tiefe 43,5 cm Altersgemäße Gebrauchsspuren
Varenr: 4984671
DKK 1.117 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-05-2018
18:07:00
DKK 298
365 North, spisestole, model Acura, blåt møbelstof (8)
365 North, spisestol med skal af formspændt finér, betrukket med blåt uld, stel af sortlaseret asketræ. Model Acura. Formgivet af 365 North i 2010. Produceres af HOUE.com. Modelfoto, leveres usamlet(8)
Varenr: 4993361

DKK 7.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 22-05-2018
18:10:00
DKK 4.200
Par loungestole (2)
Par loungestole med nakkestøtte betrukket med grå-brun stof monteret på firpasfod af metal. Højde: 98 cm. (2)
Varenr: 4978846

DKK 8.000 DK, Herning, Engdahlsvej 22-05-2018
18:13:55
DKK 1.700
Skab af lakeret træ
Skab af sortlakeret hardwood. Front med skuffe og to låger bag hvilke hylder. Dekoreret med udskæringer bemalet med gold/bronze. 1900-tallets anden halvdel. H. 163 cm. B. 114 cm. 50 cm. Nøgle medfølger.
Varenr: 5003803
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
18:14:00
Georg Appeltshauser for Draenert, spisebord
Georg Appeltshauser. Model Casanova med to tillægsplader a 50 cm. der kan svinges ind under pladen når de ikke er i brug. Højglas-forkromede stel og ben. H. 74 L. 174 B. 94 cm. Fremstår med brugsspor
Varenr: 4991305
DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
18:16:00
Rune Krøjgaard & Knut Bendik Humlevik for NORR11. To stole model Langue Avantgarde Dining Chair, grøn plast (2)
Rune Krøjgaard & Knut Bendik Humlevik. To spisestol model Langue Avantgarde Dining Chair, Stel af messinglakeret stål, ryg og sæde grøn plast. Fremstillet for NORR11. H. 78 cm., B. 50 cm., D. 51 cm., siddehøjde 46 cm. Udstillingsmodel. (2)
Varenr: 5006749

18:18:00
DKK 700
Snedklaffssekretär
SNEDKLAFFSSEKRETÄR, 1700-tal, mahognyfanér, 4-lådig, skrivklaff med bakomvarande låd- och fackinredning, höjd ca 100, 99x57 cm, nyckel finns
Varenr: 5003462
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 22-05-2018
18:21:00
Se mere
Thygesen & Sørensen. Tre armstole samt lille spisebord, bøgetræ(4)
Thygesen & Sørensen. Tre armstole samt cafebord / spisebord. Udført af formbøjet bøgetræ.. Fremstillet hos Botium med mærkat herfra. Bord H. 70, Ø.60 cm. Stole H.70, B.54, SH. 45 cm Stole betrukket med blåt uld, enkelte pletter på betræk samt brugsspor, ridser og skrammer.(4)
Varenr: 5003043
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
18:23:00
Retro møbler bord med fire stole - grey og stof (5)
Retro møbler: Bord med grey /grå bordplade af laminat med sort kant på stel at sort lakeret metal med fire stole betrukket med nistret stof. Bord H. 72 x 120 x 60 cm. Stol sædeh. 48 cm. (5)
Varenr: 4992290

DKK 1.600 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
18:25:00
BoConcept spisebord. (5)
BoConcept spisebord af lakeret møbelplade/MDF. Udtræk og fire tillægsplader a´ 50 cm. H. 74 cm. B. 185-385 cm. D. 92 cm. Fremstår med brugsspor. (5)
Varenr: 4996854
18:28:00
Hans Olsen. Armstol
Hans Olsen. Armstol med stel af palisander, betrukket med sort læder. Fremstillet ho CS-møbler. H. 83 cm. B. 60 cm. Sædehøjde 46 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5003045
18:30:00
DKK 650
Elsa & Nordal Solheim: To høje lænestole og en skammel model ‘Kengu‘ (3)
Elsa & Nordal Solheim: To høje lænestole og en skammel model ‘Kengu‘, med hynder af brunt læder og stel af formbøjet bøgetræ. fremstillet af Rybo Rykken & Co, Norge.1970'erne. Fremstår med patina samt aldersvarende brugsspor herunder ridser på stellet. Skammel mangler to knapper. (3)
Varenr: 5004066
DKK 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-05-2018
18:30:00
Vintønde af egetræ
Vintønde af eg med bånd af metal, 1900-tallets midte. H. 110 cm. Ø. 95 cm. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 5003986
DKK 2.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-05-2018
18:30:00
Drabert. Stahlrohrstühle der 1950er Jahre (8),
Stahlrohrstühle (Armlehnstühle) der 1970er Jahre, Modell 485 Freischwinger Stahlrohrstühle Modell 485 von Drabert Germany. Entwurf aus den 1950er Jahren. Freischwingende Konstruktion aus verchromtem Stahlrohr, Sitz und Rücken gepolstert und bezogen mit grünem Wollstoff, Armlehnen in Kunststoff. ...
Varenr: 5002320
18:30:00
DKK 298
Møblement Louis XV stil (5)
Salonmøblement med stel af bejdset bøg dekoreret med udskæringer af bladværk, betrukket med blomstret møbelstof bestående af to stole, to armstole og en 2-pers. sofa. Fremstår med brugsspor.
Varenr: 4980182
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 22-05-2018
18:31:00
DKK 500
Bruno Mathsson. Lænestol af bøgetræ og læder, model Pernilla
Bruno Mathsson. Pernilla lænestol, i formbøjet bøg. Fremstillet hos Dux. Betrukket med i rødt læder. H. 98 B. 88 sædehøjde 40 cm. Fremstår med brugsspor ridser og mærker, samt falmet læder.
Varenr: 5003225
18:31:00
DKK 450
Spøttrup Møbelfabrik. Par skamler af teaktræ (2)
Spøttrup Møbelfabrik. Par skamler med stel af teak, sæder betrukket med sort vinyl. H. 38 L. 53 B. 38 cm. Fremstår med brugsspor. (2)
Varenr: 5003884
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 22-05-2018
18:33:00
DKK 1.200
Oliver & Lukas Weisskrogh. To-pers sofa, model Ebeltoft
Oliver & Lukas Weisskrogh. To-personers sofa, model Ebeltoft, produceret hos Kragelund Furniture A/S polstret med møbelstof Torro 244 Green, 100% polyester (100.000 Martindale pilling 5), ben af massiv egetræ. L. 170 cm, D. 86 cm, Sædehøjde 42 cm. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 5005668

DKK 3.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-05-2018
18:37:00
Mart Stam, fire stole, model S33, fremstillet hos Thonet (4)
Mart Stam, fire frisvingere 'S33'. Formentlig fremstillet hos Thonet. Formgivet i 1926. Forkromet stålrørsstel, hvidt læderbetræk. Mål ca.: H. 81,5 cm, B. 50,5 cm, D. 60 cm. Fremstår med brugsspor. (4)
Varenr: 4968250
DKK 5.210 DE, Hamburg, Große Elbstraße 22-05-2018
18:38:00
DKK 521
Findahls møbelfabrik. Seks stole af teak, 1960'erne (6)
Findahls møbelfabrik. Spisestole af teak monteret med uld. 1960'erne. Sædehøjde ca. 44 cm. Fremstår med alm. brugsspor. (6)
Varenr: 4995513
DKK 1.200 DK, Roskilde, Store Hedevej 22-05-2018
18:42:00
DKK 1.200
Ubekendt producent spisebord med stel i aluminium og plade i klart glas
Ubekendt producent spisebord med stel i aluminium og plade i klart glas L 170 cm. B 100 cm. H 76 cm.
Varenr: 4985436

DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 22-05-2018
18:42:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 106  >>