Vurdering
12345...97»   Varer pr. side   2908 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Charles Eames. Bord 'Segmented Table' Ø 110 cm
Charles Eames 1907-1978. 'Segmented Table'. Cirkulært bord med sortlakeret søjle og firpasfod af forkromet aluminium, plade af hvid laminat med sort gummikant. Formgivet 1964. Fremstillet hos Vitra 2002 med mærkat herfra. H. 72, 5 cm. Ø 110 cm. Fremstår med lette brugsspor.

Varenr: 6210077
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2022
20:26
DKK 6.000
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol betrukket med sort læder, fuldpolstret. Fempas stjernefod af aluminium, drejefunktion senere monteret hjul siddehøjde 49 cm. Fremstillet hos Fritz Hansen.

Varenr: 6150406
DKK 5.000 DK, Kolding, Platinvej 16-08-2022
20:27
Børge Mogensen. Shakerbord af eg
Børge Mogensen. Shakerbord af massivt egetræ, monteret med shakerstel. H. 71 L. 140 B. 90 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6254220
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2022
20:31
DKK 3.200
Ekornes. Stresless. To-pers. sofa, et par lænestole samt puf af sort læder med sideborde af sort formspændt finér (7)
Ekornes. Stresless. To-pers. sofa, to lænestole og puf betrukket med sort læder, ben af børstet stål, sæder med justerbare ryglæn samt monteret med nakkestøtter, model Arion. Medfølges af tre fleksible sideborde af sortmalet formspændt finér. Fremstillet hos Ekornes, Norge. To-pers. sofa: H. 99...

Varenr: 6252959
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2022
20:31
DKK 10.000
Charles Eames. Kontorstol, model EA-119, sort hopsak
Charles Eames 1907 - 1978. Højdejustérbar kontorstol med vip, model EA-119, seneste generation med chrom-ring, sæde, ryg med betræk af sort hopsak, armlæn og fempasfod af forkromet aluminium med hjul. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra med fane herfra. Sæde H. 45/57 cm. Fremstår med mindre ...

Varenr: 6243706
DKK 11.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2022
20:31
DKK 8.200
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, Brown label 2018, mørkt stof.
Arne Jacobsen (1902-1971). Kontorstol model 3291 'Oxford'. Armlæn og fempasfod af forkromet aluminium monteret med hjul med stålkappe, højdejusterbar skal med vip af lamineret formpresset træ, betrukket med mørkt stof. Fremstillet af Fritz Hansen, Brown label 2018 med label og fane herfra Sæde ...

Varenr: 6210057
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2022
20:31
DKK 7.000
Poul M. Volther, tilskrevet. Seks spisetole, egetræ, FDB (6)
Poul M. Volther, tilskrevet. Seks spisestole i egetræ med tremmer i ryg. fremstillet hos FDB brændemærke her fra. Løse sædehynder betrukket med sort læder. 77 cm Sh. 45 cm. Fremstår nypolsteret hos professionel møbelpolster med sort anilin læder.

Varenr: 6164991
DKK 17.000 DK, Kolding, Platinvej 16-08-2022
20:31
DKK 13.000
Muuto. Bænk af eg, model Linear Wood
Muuto. Bænk af fineret og massiv eg, model Linear Wood. H. 46, B. 110, D. 34 cm. Udstillingsmodel. Spor efter opbevaring.

Varenr: 6251935

DKK 1.500 DK, Roskilde, Store Hedevej 16-08-2022
20:32
Arne Jacobsen. Sofabord, model A222 . Hvid. Ø 75 cm
Arne Jacobsen, Sofabord, model A222, cirkulær plade af hvidlakeret laminat med kantliste i aluminium, firpasfod af børstet aluminium med stamme af forkromet stål. Formgivet 1958. Fremstillet hos Fritz Hansen 2012 med mærkat herfra. Model A222. H. 47 cm. Ø 75 cm. Fremstår med lette brugsspor, ...

Varenr: 6251440
20:33
Arne Jacobsen. 'Syveren', spisestol model 3107
Arne Jacobsen. 'Syveren' spisestol med skal af formspændt krydsfinér, ben af senere sortlakeret stål. Formgivet 1955. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3107. Sh. 44,5 cm. Fremstår nybetrukket med brun nistret anilin læder ved anden professionel møbelpolster, lettere blød ryg.

Varenr: 6156762
DKK 2.600 DK, Kolding, Platinvej 16-08-2022
20:33
Charles Eames 1907 - 1978. Højdejustérbar kontorstol med vip, model EA-119, seneste generation med chrom-ring, sæde, ryg med betræk af sort hopsak, armlæn og fempasfod af forkromet aluminium med hjul. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra med fane herfra. Sæde H. 44/56 cm. Fremstår med mindre ...

Varenr: 6251415
20:34
DKK 8.200
6 stole betrukket med sort kunstlæder (6)
6 stole betrukket med sort kunstlæder. Stedvise små/lette brugsspor. Stel af forkromet metal. H. 95, sædeb. 45 cm. (6)

Varenr: 6253304
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 16-08-2022
20:34
Hans J. Wegner for PP Møbler. Model PP112. Par lænestole af ask (2)
Hans J. Wegner (1914-2007) for PP Møbler. Model PP112. Par lænestole af ask sæder af flettet papirgarn. Fremstillet hos PP møbler, model PP112, mærket herfra. H. 76, B. 71, Sh. 38 cm. Fremstår med ridser, mærker, malingrester bag på kopstykke og skjolder på flet. (2)

Varenr: 6247657
DKK 16.000 DK, Herlev, Dynamovej 16-08-2022
20:34
DKK 9.000
Fire æsker med antik julepynt (24)
Fire æsker med antik julepynt i form af grankogler. (24)

Varenr: 6252765
20:36
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3291 Sort læder.
Arne Jacobsen. Oxford kontorstol, model 3291, med vippefunktion og højdejustérbar fempas stjernefod og armlæn af forkromet aluminium, monteret på hjul med stålkappe. Sæde og ryg originalt betrukket med sort læder. Formgivet 1965. Fremstillet hos Fritz Hansen 2008 med fane herfra. Sæde H. 41/55 ...

Varenr: 6243672
20:36
DKK 8.200
PP Møbler. Bænk af ask
PP Møbler. Bænk af ask, tilspidsede ben. Fremstillet hos PP Møbler, mærket herfra. H. 37, B. 213, D. 39 cm. Fremstår med ridser, mærker og mindre pletter.

Varenr: 6247500
DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 16-08-2022
20:36
DKK 1.700
H. W. Klein. Lænestol, model 'Silhouette', brunt læder
H. W. Klein. Lænestol model 'Silhouette' betrukket med brunt læder, monteret på drejelig fempas fod af forkromet stål med returdrej. Fremstillet hos Bramin, 1970'erne. Fremstår med brugsslitage, hul i undersæde, en knap mangler, enkelt manglende sko samt uoriginale gjorde af udspændt snor ...

Varenr: 6253657
DKK 2.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 16-08-2022
20:37
DKK 1.200
Arne Jacobsen for Fritz Hansen. Model 3107. Sæt på fire 'Syver' stole (4)
Arne Jacobsen (1902-1971) for Fritz Hansen. Model 3107. Sæt på fire 'Syver' stole, skaller af formbøjet krydsfinér betrukket med lysebrun læder, stel af forkromede stålrør, bundkapsel af plast. Fremstillet hos Fritz Hansen, mærket herfra år 1982. H. 78, Sh. 46 cm. Fremstår med senere betrukket ...

Varenr: 6252336
DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 16-08-2022
20:38
DKK 9.000
Charles Eames. Armstol, model EA-107, Full Leather.
Charles Eames 1907 - 1978. Armstol fra serien 'Aluminium Group', Nyeste generation med chrom-ring, model EA-107 fast med stel og armlæn i forkromet aluminium. Betræk både foran og bagpå af sort læder, 'Full Leather'. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra 2008 med label herfra. H. 83/47 cm. ...

Varenr: 6243714
DKK 10.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2022
20:39
DKK 8.000
Ole Wanscher. Et par lænestole, model Senator. teak. (2)
Ole Wanscher. Et par lænestole med stel af massiv teak, løse springhynder betrukket med lyst uld, Formgivet i 1951, Fremstillet hos P. Jeppesen med plakette herfra, model Senator. H. 80/44. B. 68. D. ca. 70 cm. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor. (2)

Varenr: 6243724
DKK 12.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2022
20:39
DKK 9.200
Thomas Bentzen For Muuto. Model Linear System. Skrivebord/arbejdsbord af eg (2+1)
Thomas Bentzen For Muuto. Model Linear System. Skrivebord/arbejdsbord af eg, plade af finer, runde ben. Fremstillet hos Muuto. H. 74, ca. B. 480, ca. D. 142 cm. Fremstår med brugsspor, ridser og mærker. Bordet er adskilt i to borde, samlebeslag/skruer medfølger. (2+1) Gør et kup ved at byde ...

Varenr: 6252793

DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 16-08-2022
20:39
Ole Wanscher. Tre pers. sofa, model Senator.
Ole Wanscher. Fritstående tre pers. sofa med stel af massiv lakeret teak, løse springhynder betrukket med meleret uldstof, Formgivet i 1951, Fremstillet hos P. Jeppesen med plakette herfra, model Senator. H. 80/44. L. 181. D. ca. 75 cm. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor.

Varenr: 6243719
20:39
DKK 9.000
Charles & Ray Eames. Time Life Stool / Taburet, model C
Charles & Ray Eames. Time Life Stool / Taburet, Model C i massiv valnød. H. 38, Ø 33 cm. Formgivet 1960 til Rockefeller Center i New York. Fremstillet hos Vitra. Udstillingsmodel med minimale brugsspor. Modelfotos

Varenr: 6254536
DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2022
20:40
DKK 5.400
Arne Jacobsen. Lounge hvilestol 'Svanen' på hjul med manuel højdeindstilling og vippefunktion, betrukket med cognacfarvet anilin læder.
Arne Jacobsen 1902 - 1971. Lounge hvilestol 'Svanen', drejelig firpasfod af aluminium med hjul, monteret med manuel højdeindstilling og vippefunktion. Fremstillet hos Fritz Hansen 1976 med label herfra, model 3320. Fremstår professionel nybetrukket med anilin læder. H. 86/42 cm. Umbraconøgle til ...

Varenr: 6160922
DKK 24.000 DK, Vejle, Dandyvej 16-08-2022
20:40
DKK 19.000
Arne Jacobsen. Svanen. Lænestol, model 3320,
Arne Jacobsen. Svanen. Lænestol betrukket med indian red læder, drejelig firpasfod af profileret aluminium, højdejusterbar. Fremstillet hos Fritz Hansen, model 3322 i 1960'erne. Fremstår med kraftig patina/brugsspor

Varenr: 6239312
DKK 17.500 DK, Kolding, Platinvej 16-08-2022
20:42
DKK 14.000
Dansk møbelproducent. Øreklapstol
Dansk møbelproducent. Øreklapstol betrukket med brunt læder, ben af massiv bøgetræ. 1970/80'erne. SH. 42 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6254034
20:43
Henrik Tengler. Armstole, model Chairman, patineret vegatabilsk læder (6)
Henrik Tengler. Armstole, model Chairman med stel af børstet stål, kopstykke af bejdset mahogni, sæde og ryg betrukket med kraftig patineret vegatabilsk læder. Formgivet i 1991. Fremstillet hos Hansen & Sørensen. Fremstår med patina samt brugsspor på armlæn/ryg, delvis tørt læder. (6)

Varenr: 6254283
DKK 7.600 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 16-08-2022
20:43
DKK 5.000
Børge Mogensen for FDB. Spisebord / shakerbord, massivt bøgetræ
Børge Mogensen. Spisebord / shakerbord af massiv lakeret bøgetræ, monteret med shakerstel, tillægsplade af massivt bøgetræ medfølger. Fremstillet hos FDB. H. 71 L. 140 B. 90 cm. Fremstår med brugsslitage, løse skruer til topplade medfølger.

Varenr: 6254017
20:43
DKK 1.700
llum Wikkelsø. Trepers sofa i teak, model 20, sort læder.
Illum Wikkelsø 1919-1999. Fritstående tre-pers sofa med stel i massivt teak, løse hynder betrukket med sort læder. Formgivet i 1966. Fremstillet hos N. Eilersen, model 20. H. 76/40 L. 196. D. ca. 75 cm. Fremstår med alm. aldersrelateret brugsspor, lette mærker

Varenr: 6196699
20:44
DKK 12.000
Nanna Ditzel. Trinidad. Seks spisestole / armstole, ahorn (6)
Nanna Ditzel. Trinidad. Seks spisestole / armstole med skal af formspændt og fineret ahorntræ, sædepude betrukket med sort møbelstof samt stel af satinforkromet stål. Formgivet i 1993. Fremstillet hos Fredericia Furniture. Model 3298. SH. 45 cm. Fremstår brugsspor, enkelte lettere pletter i stof,...

Varenr: 6251487
DKK 8.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 16-08-2022
20:44
DKK 5.200
12345...97»