Vurdering
12345...106»   Varer pr. side   3174 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid  Næste bud
Thomas Pedersen for Stouby. Lænestol, model Concord
Thomas Pedersen for Stouby. Lænestol med vippefunktion betrukket med blå/rød changerende møbelstof, på drejelig firpasfod med returdrej af poleret aluminium. Fremstår med lettere brugsspor, stof lettere løsnet ved sæde/ryg. (NB. ændret tekst)

Varenr: 6251784
DKK 6.000 DK, Aarhus, P.O. Pedersensvej 30-09-2022
08:06
Kurt Olsen. Højrygget lænestol af teak, model 230
Kurt Olsen. Højrygget lænestol af teak, betrukket med blåt, knapsyet uld. Medfølgende løs nakkepude. H. 102/42, B. 68 cm. Formgivet i 1954. Fremstillet hos Slagelse Møbelværk, model 230. Fremstår med brugsspor, nakkepuden med lidt misfarvning. To knapper medfølger løst. Se også varenummer ...

Varenr: 6272380
DKK 8.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
08:43
DKK 5.000
Kurt Olsen. Lænestol af teak, model 230
Kurt Olsen. Lænestol af teak, betrukket med blåt, knapsyet uld. H. 85/42, B. 68 cm. Formgivet i 1954. Fremstillet hos Slagelse Møbelværk, model 230. Fremstår med brugsspor. Se også varenummer 6272479 og 6272380

Varenr: 6272480
08:55
DKK 5.000
Hans Thyge Raunkjær. Kontorstol model Cross Over Modern Executive
Hans Thyge Raunkjær for Icons of Denmark. Kontorstol model Cross Over Modern Executive betrukket med Dunes Rust fra Sørensen læder A/S. med tilt og hæve/sænke funktion. Ben i sort lakeret aluminium. Produceret hos Danish Design Supply i Danmark. H. 94 B. 58 sh. max 53 cm. Udstillingsmodel med ...

Varenr: 6178810

DKK 7.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
08:58
DKK 3.400
Børge Mogensen. Spisebord, massiv eg, model 6286
Børge Mogensen. Sofabord af massiv eg, rektangulær plade på shakerstel. Fremstillet oktober 1986 hos Fredericia Stolefabrik, model 6286, mærkat herfra. H. 70, L.195, B. 97 cm. Fremstår med alm. brugsspor.

Varenr: 6265947
DKK 18.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
08:59
DKK 14.000
Puf medium firkant med Hallingdal uldstof.
Puf, medium firkant betrukket med gråt Hallingdal uldstof. Produceret hos Danish Design Supply i Danmark. H.ca. 39 70x70 cm. Udstillingsmodel med minimale/ingen brugsspor.

Varenr: 6167278

DKK 3.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
09:03

Varenr: 6167277

09:08
Dansk møbelproducent. Spejl med ramme af palisander
Dansk møbelproducent. Spejl med ramme af palisander. H. 96, B. 42,5 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6269452
DKK < 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
09:22
Carlo Jensen for Hundevad. Reol af palisander
Carlo Jensen for Hundevad. Reol af fineret palisander, flytbare hylder med skrå front. Fremstillet hos Hundevad & Co. H. 129, B. 138, D. 30,5 cm. Fremstår med brugsspor, mærker/pletter, lidt farvenuancer på toppen.

Varenr: 6263225
09:25
Fire sønderjyske stole, ca. 1790
Fire sønderjyske stole af ege- og elmetræ med løse, buede sæder betrukket med lyst stof, stolene nummererede under sædet, hvilket antyder at de har været en del af et større sæt, ca. 1790. H. 97. Sædeh. 45 cm. Fremstår med slitage, restaureret og kompletteret.

Varenr: 6243801
DKK 2.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
09:55
Carlo Jensen for Hundevad. Reol af fineret palisander med tre flytbare hylder med skrå front. De nederste, gennemgående hylder er faste. Fremstillet hos Hundevad & Co. H. 129, L. 138, D. 30,5 cm. Fremstår med brugsspor, farvenuancer og enkelte mærker på toppladen, afslag nederst midtfor.

Varenr: 6263144
10:31
Arne Vodder. Fritstående skrivebord, model 207, samt stol, palisander (2)
Arne Vodder 1926-2009. Fritstående skrivebord af palisander og fineret palisander, model 207, plade med kehlet kant. Front med fem skuffer, begge moduler med centrallås, modsatte side bl.a. monteret med flet. H. 72-74 cm. L. 204 cm. B. 90 cm. En nøgle medfølger. Samt armstol ligeledes af ...

Varenr: 6245289
DKK 20.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
10:33
DKK 15.000
Børge Mogensen, skænk af eg, model 232
Børge Mogensen (1914-1972). Skænk af eg og fineret eg, front med to låger, bag hvilke hylder og udtræksbakker, én nøgle/greb af messing medfølger. H. 93,5, L. 122, D. 44 cm. Fremstillet hos C. M. Madsen for FDB, stempel herfra. Monteret med senere stel af eg. Fremstår med brugsspor, enkelte ...

Varenr: 6245322
DKK 15.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
10:38
DKK 12.000
14 mm benforlængere. Sæt til 6 stk. Arne Jacobsen stole

Varenr: 6262536

10:41
Arne Vodder. Et par lænestole i cognacfarvet læder (2)
Arne Vodder (1926-2009). Et par lænestole ombetrukket med cognacfarvet patineret læder, løse hynder med dunfyld. På ben af palisander. H. 80 cm, sædehøjde ca. 42 cm. Formgivet 1953. Fremstillet hos Tapetserermester Ivan Schlecter, en stol med plakette herfra. (2)

Varenr: 6245089
DKK 30.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
10:43
DKK 25.000
De Sede. Tre-pers. sofa, cognacfarvet læder
De Sede. Tre-pers. sofa betrukket med cognacfarvet læder. Fremstillet hos De Sede, Schweiz. H. 65/37, L. 210, D. ca. 85 cm. Fremstår med brugspatina, lidt mærker/ridser på læderet, bl.a. bagpå ryglænet.

Varenr: 6270150
10:54
DKK 6.000
Vintage kontorstol i sort læder ca. 1970'erne
Vintage kontorstol i sort læder ca. 1970'erne. Fempas fod i aluminimum på hjul med kappe i stål. Fremstår med patinering af læder.

Varenr: 6276844
DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-09-2022
11:00
Chr. Linneberg. Lille stol / sminkestol, palisander og lammeskind, 1960'erne
Chr. Linneberg. Lille stol / sminkestol betrukket med lyst lammeskind, stel med runde tilspidsede ben af massivt palisander. Fremstillet hos Chr. Linneberg, mrk. herfra. 1960'erne. H. 71/40, B. 52 cm. Fremstår med lette til alm. brugsspor.

Varenr: 6263136
DKK 4.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
11:04
To russiske senempire armstole, mahogni, ca. 1840 (2)
To russiske senempire armstole af massivt og fineret mahogni med rigt udskårne rygge (let variation i udskæringerne), svungne armlæn og postrede sæder betrykket med mønstret, brunt stof, ca. 1840. H. 110. Sædeh. ca. 48 cm. Fremstår restaureret, bl.a. reparation på et bagben, små finérskader. (2)

Varenr: 6235243
11:05
Charles Eames. Sæt på seks skalstole, model DSS, hvid polypropylen. (6)
Charles Eames 1907-1978. Sæt på seks stabelstole med originale skaller af hvid polypropylen. Fremstillet hos Vitra med mærke herfra, eftermonteret på stabelstel af forkromet stål. Formgivet 1948. Fremstillet hos Vitra, model DSS. H. 80/44 cm. Fremstår med brugsspor og mærker, stel anløbet. (6)

Varenr: 6273426
DKK 2.400 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
11:09
DKK 1.800
Lille empire kommode, senere sokkel, ca. 1810
Lille empire kommode fineret med mahogni, topplade af sortbroget marmor, front med fire skuffer med messingbeslag, de to øverste inddelt i mindre rum, monteret på senere sokkel, ca. 1810. H. 81. B. 49. D. 31 cm. Fremstår med brugsmærker, enkelte finerskader, udfyldninger i marmor efter afslag ...

Varenr: 6235232
DKK 1.500 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
11:09
Verner Panton. Et sæt på fire frisvinger stole 'Panton Chair', hvid. (4)
Verner Panton (1926-1998). Et sæt på fire frisvinger stole 'Panton Chair' af hvid formstøbt polypropylen. Formgivet i 1960. Fremstillet hos Vitra. H. 82/46 cm. Fremstår med lette brugsspor (4)

Varenr: 6271857
DKK 6.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
11:11
Nanna Ditzel. Sæt på syv 'Trinidad' stole, model 3298, limegrøn (7)
Nanna Ditzel. Sæt på syv 'Trinidad' stole med skaller af formspændt træ lakeret i limegrøn, stel af forkromet metal. Formgivet 1993. Fremstillet hos Fredericia Furniture 2013. Model 3298. Sædeh. 44 cm. Fremstår med brugsspor, lidt enkelte ridser og lakafslag. (7)

Varenr: 6263241
DKK 9.000 DK, Vejle, Dandyvej 30-09-2022
11:19
DKK 7.000
August Thonet. Sæt på seks stole (6)
August Thonet. Sæt på seks stole med stel af sortlakeret, formbøjet træ, sæder med fransk rørflet. Fremstillet hos Thonet. Par stole med fletskader på sæde, aldersrelateret slitage, enkelte afslag.

Varenr: 6276514
DKK < 1.000 DK, Kolding, Platinvej 30-09-2022
11:29
Rokoko / Louis XVI Vitrine. Ca. 1780
Rokoko / Louis XVI Vitrine prydet med profilerede fyldinger, tandsnit og udskæringer, overdel med to glaslåger bag hvilke hylder, underdelen med to skuffer og to låger. Ca. 1780. H. 215, B. 142, D. ca. 35 cm. Fremstår restaureret og kompletteret, senere sort og hvid antikbemaling.

Varenr: 6263138
11:31
DKK 15.000
Charles Eames 1907 - 1978. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108
Charles Eames 1907 - 1978. Armstol fra serien 'Aluminium Group' model EA-108, Stel og armlæn i aluminium med drejefunktion, betræk af hopsak, bagside med hopsak. Formgivet 1958. Fremstillet hos Vitra 2014 med label herfra. H. 83/47 cm. Der medfølger sort læderhynde fra bent Hansen. Fremstår med...

Varenr: 6276252
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-09-2022
13:02
DKK 850
PremiumOak. Dansk produceret bænk/plint ' Natural oak' 90 cm.

Varenr: 6188060

DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-09-2022
13:10
Dansk møbelproducent, fire mørkbejdsede spisebordsstole (4)
Dansk møbelproducent, fire spisebordsstole med stel af mørkbejdset bøg, sæder med rødt stofbetræk. H.80 cm, sh.46 cm. Alm. brugsspor.

Varenr: 6235825
13:11
Dansk møbelproducent. Hjørneskab i birk 20.årh. 1. halvdel
Dansk møbelproducent. Hjørneskab med fineret birketræ. Front med to låger bag hvilke rum og skerække. Øverste låge indvendigt med intarsia. H. 109 x 62 x 85 cm. Nøgle medfølger. Fremstår med brugsspor, topplade med skade. 20.årh. 1.halvdel

Varenr: 6217918
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-09-2022
13:12
PremiumOak. Usamlet Dansk produceret plankebord af massivt 'Invisibel' olieret 300 cm.
PremiumOak. Dansk produceret plankebord af massivt 'invisibel' olieret egetræ. valgfrit stel af matsort lakeret metal. i form af Trepez/Square/krydsben, skruer medfølger.B. 300 cm., D. 90 cm., tykkelse på planker ca. 35 mm. H m/ben 72,5 cm. PremiumOak er Dansk produceret af Dansk bæredygtigt ...

Varenr: 6160904

DKK 11.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 30-09-2022
13:13
DKK 7.600
12345...106»