Vurdering
Mine søgeagenter   Gem liste   Opret søgeagent
12345...109»   Varer pr. side   3263 resultater Liste Galleri
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Tre-pers.chaiselong sofa, model Astha
Tre-pers.chaiselong sofa, model Astha. Todelt. Ben af sæbebehandlet eg. Betrukket med Agnes Brown.H. 77, B. 290X154 cm, Sh. 45 cm chaiselong bredde 100 cm. Udstillingsmodel.

Varenr: 6139097

DKK 6.400 DK, Herlev, Dynamovej 21-01-2022
08:00
DKK 5.000
Henry Kjærnulf. Sæt på seks spisestole (6)
Henry Kjærnulf. Sæt på seks spisestole af massivt egetræ, sæde betrukket med cognac farvet anilin læder . Fremstillet hos EG Møbler. 1960/70'erne. H. 96 cm. Sh. ca. 44 cm. B. 50 cm. Fremstår nybetrukket med cognac farvet vintage anilin læder ved dansk møbelpolster i Danmark. (6)

Varenr: 6045787
DKK 9.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-01-2022
08:01
DKK 7.200
Poul Henningsen PH Pavestol - sort læder
PH Furniture

 DKK 21.900,00
NYHED LAURITZshop

Køb eksklusivt design til faste priser med fri levering

Sofabord af palisander med glasplade
Sofabord af palisander med plade af glas og underliggende hylde med fletværk. Ben på hjul. H. 50 cm. 80 x 80 cm. Fremstår med brugsspor og to skår i glaspladen.

Varenr: 6139615
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-01-2022
08:01
Børge Mogensen. Fritstående tre-pers. sofa, model 2213
Børge Mogensen 1914-1972. Tre-personers sofa, løse ryg samt sædehynder med dunfyld. Ben af teaktræ. Model 2213. Formgivet 1963. Fremstillet hos Fredericia stolefabrik, model 2213. H. 76/44. L. 220, D. 80 cm. Fremstår nypolsteret med nye dunhynder ved professionel møbelpolstrer i beige anilin ...

Varenr: 6136751
DKK 54.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-01-2022
08:03
DKK 42.000
Felix kontorstol
Felix drejbar kontorstol med sæde af sort plast, fempasfod med hjul. H. 79, SH. 49, B. 58 cm. Fremstår med brugsspor.

Varenr: 6144448

DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-01-2022
08:04
Hans Olsen. Sofabord af palisander og brunt læder
Hans Olsen (1919-1992). Sofabord af palisander, rektangulær plade betrukket med brunt skind. 1960'erne. Fremstillet hos CS-møbler, Glostrup. H. 51 L. 108 D. 70 cm. Fremstår med lettere aldersrelateret brugsspor. Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af ...

Varenr: 6105369
DKK 4.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-01-2022
08:05
Ti armstole af bøg (10)
Ti armstole af formbøjet bøg, sæde og ryg betrukket med møbelstof. H. 79, B. 56, D. 44 cm. Fremstår med brugsspor, mærker, ridser og skjolder. (10)

Varenr: 6142773
08:06
Grete Jalk for Glostrup Møbelfabrik..Sofa af teak
Grete Jalk (1920-2005). Sofa model PJ. 56/3 med stel af teak. Uført hos Glostrup Møbelfabrik. Løse hynder betrykket med grøn uld. Mål: L. 176 cm. H. 75 cm. Sh. 35 cm. Fremstår med nypolstrede hynder fra anden professionel dansk møbelpolster i Danmark med grøn uld.

Varenr: 6078223
DKK 17.500 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-01-2022
08:07
DKK 14.000
Poul Henningsen PH Slangetaburet - hvid satin
PH Furniture

 DKK 4.490,00
NYHED LAURITZshop

Niels O. Møller. Armstol af massiv teaktræ model 56
Niels O. Møller. Armstol af massiv teaktræ, sæde betrukket med sort pure anilin læder. sædehøjde ca. 45 cm. Fremstillet hos J. L. Møllers møbelfabrik, model 56. Plakette fra J.L. møllers møbelfabrikFremstår nybetrukket med pure sort anilin læder ved dansk møbelpolster i Danmark.

Varenr: 6043815
DKK 8.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-01-2022
08:09
DKK 6.000
Helge Sibast for Sibast Furniture. Model no. 07 spisestol. Stol af røget eg
Helge Sibast for Sibast Furniture. Model no. 07 spisestol. Stol af olieret røget eg, massiv stel, fineret kopstykke, sæde betrukket med beige-farvet læder. Formgivet 1953. Fremstillet hos Sibast Furniture, model 07, mærket herfra. H. 73,5, Sh. 44,5 cm. Fremstår med håndteringsmærker. Vejl. ...

Varenr: 6133657

08:10
Børge Mogensen. Lænestol, original læder, model 2421
Børge Mogensen 1914-1972. Lænestol, model 2421. Betrukket med originalt brunt læder. Løse hynder med dunfyld, ben af massiv egetræ. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik. Mål: H. 73 cm, B. 70 cm, SH. 44 cm. Fremstår med patina.

Varenr: 6043955
08:11
DKK 6.000
Mobitec. Sæt på seks stole fra Restaurant Kong Hans Kælder (6)
Mobitec. Sæt på seks stole med polsteret sæde og ryg. Betrukket med mønsteret stof. Ben af mørkt lakeret træ. H. 105 cm. D. 50 cm. SH. 47 cm. Fremstår med enkelte pletter, mærker på ben og brugsspor. Proveniens: Kong Hans Kælderen. Restauranten åbnede i 1976 og har til huse i Københavns ...

Varenr: 6133772
DKK 2.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-01-2022
08:11
Menu. Pepe Marble Mirror, Wall, Brass/Honed Brown
Menu. Pepe Marble Mirror, Wall, Brass/Honed Brown. 25 X 25 cm. Ø.20 cm. Nedpakket i original brudt emballage.vejl.udsalgspris 3499,-

Varenr: 6094966

DKK 1.500 DK, Herlev, Dynamovej 21-01-2022
08:12
Angel Pazmino, lænestol fra 1960'erne, fremstillet hos Muebles de Estilo, Ecuador
Angel I. Pazmino Lænestol fra 1960'erne. Fremstillet hos Muebles de Estilo -Quito, Ecuadorr. Sammensat konstruktion af massivt mørkt træ, ryglæn og sædeovertræk af brunt kernelæder med prægede pyntemotiver. Mål: H. 74 cm, B. 58 cm, Sh. 40 cm. Fremstår med brugsspor samt flækket i mellem ben og ...

Varenr: 6034735
DKK 5.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-01-2022
08:13
Dansk Møbelarkitekt. Sofabord af massivt teak
Dansk Møbelarkitekt. Sofabord af massivt teak, prydet med indlægninger samt sko af palisander, H: 53 L. 167 B: 63 cm. Fremstår med minimale brugsspor, alder taget i betragtning.Vær opmærksom på, at der kan være forskellige regler for handel og indførelse af palisander træ til andre lande. Ved ...

Varenr: 6096860
DKK 6.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-01-2022
08:15
DKK 5.000
Alfred Christensen. To-personers sofa med lammeuld
Alfred Christensen. Fritstående to-personers sofa med ben af lakeret bøgetræ, Fuldpolstret med lammeuld. 1950'erne. H. 83 L. 140 D. Sh. ca. 42 cm Fremstår nypolstret med lammeuld ved professionel Møbelpolstrer i Danmark

Varenr: 6079789
DKK 18.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-01-2022
08:17
DKK 14.000
Design By Us Hard To Resist spisebord
Design By Us

 DKK 28.990,00
NYHED LAURITZshop

Par lænestole model 'Harper' (2)
Par lænestole model 'Harper' betrukket med 'Lux Navy'. Stel af valnød. H. 90 B.85 D. 88 cm. Fremstår ubrugte. (2)

Varenr: 6128340

DKK 3.400 DK, Herlev, Dynamovej 21-01-2022
08:17
Børge Mogensen. Slædestol model 2254
Børge Mogensen. Slædestol model 2254 med stel af massiv mahogni, ryg, nakkepude og sædehynde med originale læderstropper. H. 95/36, B. 66 cm. Fremstillet hos Fredericia Stolefabrik. Fremstår nybetrukket med gråt møbel stof ved dansk møbelpolster i Danmark.

Varenr: 6033707
08:19
DKK 7.000
Mika Tolvanen for Muuto, Model 'Visu Lounge Chair'

Varenr: 5992444

DKK 3.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-01-2022
08:20
Svend Aage Eriksen . Armstol i teak, 1960'erne
Svend Aage Eriksen . Armstol med stel af teaktræ, sæde og ryg beklædt med sort læder. Fremstillet på Glostrup møbelfabrik. 1960'erne. H. 82 cm. SH. 46 cm. Fremstår med patina.

Varenr: 6103069
DKK 3.400 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-01-2022
08:21
DKK 2.800
Dansk møbelproducent. Sofabord
Dansk møbelproducent. Sofabord af palisander med to udtræksbakker. H. 51, B. 150, D. 60 cm. Fremstår med kraftige brugsspor, mærker, ridser og afbleget.

Varenr: 6137689
08:21
Jacob Kjær. Sofa af mahogni 1940/50 erne
Jacob Kjær (1896 - 1957). Fritstående tre-pers sofa, armlæn og stel af massivt mahogni. Løse knapsyet hynder betrukket med med brunt 100 % New Zealandsk divina uld. L. 205 H. 94 D. 90 Sh. ca. 47 cm.Fremstår nypolsteret ved anden professionel møbelpolster med vintage cognacfarvet anilin læder og ...

Varenr: 5874657
DKK 50.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-01-2022
08:23
DKK 40.000
Arne Jacobsen / Piet Hein, cafeebord, hvid, Ø 75 cm
Piet Hein (1905-1996) & Arne Jacobsen (1902-1971). Rundt cafébord, hvidlakeret bordflade med kant af aluminium, på firpasfod af aluminium, stamme af forkrometstål. H. 70,5, Ø. 75 cm.Fremstillet ved Fritz Hansen. Fremstår professionelt nylakeret.

Varenr: 6085317
08:25
Niels Gammelgaard for OneCollection. Tre stole model Fortuna (3)
Niels Gammelgaard f. 1944. Tre stole model Fortuna, skal af formspændt finér, betrukket med rødt møbelstof. Monteret på sortlakeret stel. H. 88 cm. B. 55 cm. SH. 45 cm. En stol med defekt svejsning, bagerst. Fremstår slitage/huller, pletter samt brugsspor. (3)

Varenr: 6138017
08:26
Design By Us Size Zero B**** stol
Design By Us

 DKK 13.290,00
NYHED LAURITZshop

Mies van der Rohe. Barcelona daybed, sort læder
Ludwig Mies van der Rohe 1886-1969. 'Barcelona' daybed med stel af afrikansk Ramintræ udspændt med gjorde i kernelæder, ben i poleret rustfrit stålrør. Hynde betrukket med knap og kedesyet sort læder. Tilhørende nakkepølle medfølger. Formgivet til verdensudstillingen i Barcelona år 1929. ...

Varenr: 6138204
DKK 66.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-01-2022
08:31
DKK 52.000
Sibast Furniture. No 3 Spisebord Ø:140 cm - Hvid olieret eg.
Sibast Furniture. No 3 Spisebord Ø: 140 cm. H. 74 cm. - Hvid olieret eg. Udstillingsmodel. Vejl. udsalgspris 16.995 DKK.

Varenr: 6138149

DKK 12.000 DK, Herlev, Dynamovej 21-01-2022
08:33
DKK 8.000
Stol og to skamler (3)
Stol og to skamler, stol af eg med sortlakeret stel, skamler af teak med metal stel. Mål på stol H. 82, Sh. 44, mål på skamler H. 45, B. 47, D. 37 cm. Fremstår med brugsspor, afslag på skammel og vakkelvorne skamler med rust på metal stel. (3)

Varenr: 6137661
08:36
Norm Architects for Menu. Model Eave. Puf til modulsofa
Norm Architects for Menu. Model Eave. Puf til modulsofa betrukket med grøn velour. Fremstillet hos Menu. H. 40 B. 96 D. 96 cm. Udstillingsmodel med brugsspor.

Varenr: 6139126

08:41
Anderssen & Voll for. Muuto Five Pouf-large
Anderssen & Voll for. Muuto Five Pouf-large betrukket med Remix 933 fra Kvadrat. Ø.80. H. 45 Udstillingsmodel.

Varenr: 6139086

08:42
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sort læder (8)
Hyndesæt til Hans J. Wegners Y- stol. Sæt på otte hynder, betrukket med sort bøffel læder. Ca. 3 cm i tykkelse. produceret i EU.Bemærk, stol medfølger ikke. (8)

Varenr: 6078936

DKK 2.800 DK, Esbjerg, Oddesundvej 21-01-2022
10:13
12345...109»