Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 100  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Skænk / vitrineskab i shabby chic-stil, sort
Håndlavet vitrine med patineret bemaling. Hvid overmaling indvendigt. Åben top. Front med to inddelte glaslåger. Messinglås og medfølgende nøgle, beslag af metal. Modelfotos. Fremstår med brugsspor, låger binder lidt samt flere tørsprækker på bagbeklædning. Mål ca: H. 165 cm, B. 146 cm, D. 42,5 ...
Varenr: 4927601
DKK 5.000 DK, Kolding, Trianglen 20-04-2018
09:39:37
DKK 1.900
Hängskåp 1700-tal senbarock
HÄNGSKÅP, 1700-tal, senbarock, ek, förgyllda, höjd ca 62, 52x20 cm, nyckel medföljer
Varenr: 4973911
DKK 1.544 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-04-2018
10:14:00
Se mere
Piedestal
PIEDESTAL, 1900-talets andra hälft, bemålad, skuren dekor, höjd 134,5, diameter (topp) 14,5 cm
Varenr: 4973919
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-04-2018
10:30:00
Se mere
Sitzgruppe, Zweisitzer und Sessel sowie Glastisch
Großer Zweisitzer und Sessel, Holzrahmengestell mit hell bezogenen Polstern. Stoff mit gesticktem floralen Muster, Farbe Cremeweiß. Allgemeine Gebrauchsspuren, Stoff ohne nennenswerte Verschmutzungen. Dazu ein Glastisch mit Messinggestell. Maße Sofa: 200 x 100 x 100 cm, Sessel: 100 x 100 x 100 ...
Varenr: 4967214
DKK 2.233 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-04-2018
10:30:41
DKK 298
Spiegel mit Perlstab Dekor
Spiegel mit Perlstab Dekor, Rahmen gefertigt aus Holz, gold gefasst. Maße ca.: H.123,5 cm, B. 78 cm, T. 3 cm. Altersgemäßer Zustand mit geringfügen Gebrauchspuren.
Varenr: 4960530
DKK 1.489 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 20-04-2018
10:43:57
DKK 298
Soffbord dansk design 1960-tal
SOFFBORD, teak, Danmark, 1960-tal, med tidningshylla, höjd 55, längd 140, bredd 57 cm
Varenr: 4973932
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Baltzarsgatan 20-04-2018
11:04:00
Se mere
Klädskåp 1900-talets mitt
KLÄDSKÅP, Svenska möbelfabriken Bodafors, fanéring i betsat björk och tea, invändigt med hyllplan, 1900-talets mitt, höjd ca 155, 120x48 cm
Varenr: 4973933
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Slakthusgatan 20-04-2018
11:06:00
Se mere
Charles & Ray Eames, tre armstole fra Aluminium Group Serie, model EA 108, fremstillet hos Vitra, hopsack (3)
Charles & Ray Eames, tre armstole fra Aluminium Group Serie, model EA 108, fremstillet hos Vitra/Herman Miller, formgvet i 1958. Forkromet og pulverlakeret stel af støbt aluminium med firpasfod, med armlæn og drejefunktion, betegnet med producentklæbeetiket. Betræk i hopsack i forskellige farver....
Varenr: 4968252
DKK 11.165 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-04-2018
11:08:00
DKK 1.861
Gubi Olsen for Gubi. Grand Piano Chaiselong / sofa
Gubi Olsen for Gubi model Grand Piano Chaiselong / sofa med løs sædehynde, betrukket med uldstof fra kvadrat, opsat på ben af egetræ, H. 90 L. 215 sædehøjde 42 cm. Fremstår med brugsspor. Betræk med hul på den ene side.
Varenr: 4974666
DKK 4.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-04-2018
11:10:23
Soffbord på hjul 1960-tal
SOFFBORD, 1960-tal, valnöt med mässingsdetaljer, på hjul, höjd 50, längd 140, bredd 80 cm
Varenr: 4973937
11:14:00
Se mere
Spisebord af teak, Hollandsk udtræk
Spisebord at fineret teaktræ, med hollandsk udtræk. H. 70 L. 135/255 B. 90 cm. Fremstår med brugsspor, senere lakering, ridser og enkelte hak i bordpladen.
Varenr: 4961235
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 20-04-2018
11:18:00
Fritstående skrivebord med grøn laminat
Fritstående skrivebord med top af grøn laminat. Stel af egetræ. Front med fem skuffer. Bagpå skab. Nøgle medfølger ikke. H. 79 cm. B. 174 cm. D. 89 cm. Fremstår med mærker, ridser samt brugsspor.
Varenr: 4953033
11:18:00
Konferenztisch / Schreibtisch/ Tisch als Sonderausführung von Tischler
Konferenztisch / Schreibtisch/ Tisch als Sonderausführung von Tischler. Klassisch reduzierte Konstruktion. Sonderausführung aus Multiplex, rechteckige Tischplatte. Bezeichnet. H. ca. 77 cm, L ca. 160 cm, T ca. 80 cm. Gebrauchspuren.
Varenr: 4962691
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 20-04-2018
11:26:00
DKK 298
Spegelbyrå omkring 1900
SPEGELBYRÅ, omkring 1900, fanérad i mahogny, beslag i mässing, fasettslipat glas, höjd ca 200, 102x52 cm
Varenr: 4973946
11:32:00
Se mere
Kista 1700-tal
KISTA, barock, 1700-tal, ek, beslag i smide, platt lock, höjd ca 68, 146x61 cm, nyckel finns
Varenr: 4973949
11:38:00
Se mere
Skåp med vitrindel
SKÅP med vitrindel, 1900-talets början, barockstil, betsad ek, tre lådor i sargen, etikettmärkt Old Charm furniture, inredd med el, höjd 137, 138x45 cm
Varenr: 4973952
DKK 2.317 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-04-2018
11:44:00
Se mere
Carl Malmsten "Maj" sängar ett par
CARL MALMSTEN, (1888-1972), sängar, 1 par, valnöt, brännmärkt CM, 90x200. . Inköpta på Nordiska Galleriet under 1960-talet.
Varenr: 4973959
12:06:00
Se mere
Dråbeformet sofabord i massiv eg
Dråbeformet sofabord i massiv eg. Bordplade og ben bejdset i farven Grey oak. Bordplade med affaset kant. Måler: L. 120 cm, H. 45 cm. Leveres usamlet og i original emballage.
Varenr: 4976954

DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-04-2018
12:09:00
Arne Jacobsen, Oxford kontorstol. Sort læder
Arne Jacobsen (1902-1971). Stol model 'Oxford' med mellemhøj ryg. Stel og armlæn af poleret aluminium, fempasfod, drejefunktion. Skal af lamineret formpresset træ, nybetrukket med sort læder. Fremstillet af Fritz Hansen 2007. Fremstår nybetrukket ved anden professionel møbelpolster med sort ...
Varenr: 4949862
DKK 9.000 DK, Esbjerg, Oddesundvej 20-04-2018
12:09:00
Snurrfåtölj Bröderna Andersson
BRÖDERNA ANDERSSON, snurrfåtölj i svart skinn, kromad fyrpassfot, 1900-talets andra hälft, brickmärkt, höjd ca 97, bredd 80, sitthöjd 45 cm
Varenr: 4973967
DKK 1.158 SE, Stockholms Auktionsverk, Makadamgatan 20-04-2018
12:22:00
Se mere
Charles Eames. Siddepolstret armstol på hjul, model PACC
Charles Eames (1907-1978). Siddepolstret armstol på hjul, model PACC, med skal i helstøbt hvid polypropylen, sæde monteret med pude i gråt stof, drejestel på 5-grenet fod i aluminium, højdejustérbar med gaspatron. Formgivet omkring 1950. Fremstillet hos Vitra. Fremstår med minimale brugsspor.
Varenr: 4920171
12:23:00
DKK 2.800
Sekretär
SEKRETÄR, Louis XVI-stil, 1800-tal, med fällbar läderklädd skivskiva, fanerad i bla valnöt, mahony och masubjörk, invändigt med fack- och lådinrednining, front med räfflade dekor i romb och ovaler, rikliga intariainläggningar, höjd 11, 93x59 cm
Varenr: 4973969
DKK 3.089 SE, Stockholms Auktionsverk, Palermogatan 20-04-2018
12:26:00
Se mere
Diverse skabsmoduler, ekstra dybe (3)
Diverse skabsmoduler, ekstra dybe. Skabe i forskellig udforming. to ekstra dybe skabe B. 70 cm. D. 115 cm. H. 120 cm. samt et skab uden indretning. B. 100 cm. D. 60 cm. H. 100 cm. Fremstår med brugsspor. (3)
Varenr: 4956221
DKK 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 20-04-2018
12:30:00
Philippe Starck. Sæt på seks stole, model 'Cam El Eon' (6)
Philippe Starck. Et sæt på stabelbare stole, model Cam El Eon med stel af stål og aluminium, sæde af rød plast. Stolene kan bruges til både udendørs og indendørs brug. Produceret og mærket hos Driade Aleph, Italy. Fremstår med lette brugsspor. (6)
Varenr: 4946319
DKK 6.000 DK, Kolding, Trianglen 20-04-2018
12:30:00
Mappeskabe, sortlakerede låger med stålgreb
Mappeskabe, sortlakerede låger med stålgreb, hvorbag hylder og monteret på stålfødder. B. 92 cm. D. 41 cm. H. 116 cm. Fremstår med ridser samt andre brugsspor. Model foto, alle skabene er i samme stand, men mærker og brugsspor kan afvige fra det viste på modelfoto.
Varenr: 4977039

DKK 1.200 DK, Odense, Kratholmvej 20-04-2018
12:32:00
Skovby: Rundt spisebord i palisander med 2 tillægs. pl. (3)
Skovby: Rundt spisebord i palisander med 2 tillægs. plader. Ø. 118 H. 73 plader 50 cm. pr. plade.(3)
Varenr: 4973167
DKK 2.600 DK, Herlev, Dynamovej 20-04-2018
12:57:00
Skovby Møbler, spisebord med otte stole og to tillægsplader mahogni (11)
Skovby Møbler. Spisebord med shakerstel fineret med mahogni, elipseformet bordplade med udtræk og to tillægsplader h.72 x 160 x 100 cm, tillægsplader à 50 cm. Otte medfølgende stole med stel af massiv mahogni, ryg og sæde betrukket med lyst uld h.93 x 52 x d.50 cm sh.47 cm. Fremstår med ...
Varenr: 4974438
DKK 2.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-04-2018
13:00:00
DKK 1.300
Bord 17/1800-tal
NATTDUKSBORD, 17/1800-tal, skiva i valnöt, stomme mörkbestad furu, låda i sargen, höjd 67, 53x37 cm
Varenr: 4973986
13:08:00
Se mere
Nomad DOT modulsofa betrukket med velour
Nomad DOT modulsofa betrukket med blåt velour stof. På ryg er monteret knapper af stof i samme farve. Ben af forkromet metal. Sofaen består af 4 moduler (2 hjørner, 1 sæde og en puf). Kan sammensættes på mange måder. L. 270 cm. i opstilling med puf foran. Nomad sofaen er designet af Danske 2UP i ...
Varenr: 4886666

DKK 9.000 DK, Roskilde, Store Hedevej 20-04-2018
13:08:00
Dansk møbelproducent, høj skænk palisander
Dansk møbelproducent, høj skænk fineret med palisander, front med fire skydelåger og fire skuffer, indvendig med barindretning, hylder og 2 bestikskuffer. H.118,5 x 200 x d.45 cm. Fremstår med alm. brugsspor, enkelte små finérafslag, én bestikskuffe defekt, dele til barindretning medfølger løst.
Varenr: 4973023
DKK 3.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 20-04-2018
13:09:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 100  >>