Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Finn Pedersen. To komposition, akryl på papir samt kridt på papir. (2)
Finn Pedersen (1944-2014). To komposition, akryl på papir, sign. Finn Pedersen. 38 x 28 cm. ( 56 x 37 cm.). Samt kridt på papir. Sign Finn Pedersen 77. 38 x 50 cm. ( 52 x 70 cm). Rammer fremstår uden glas. (2)
Varenr: 4980699
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 23-05-2018
12:57:00
Knud Jespersen. Landskabsparti (cd)
Knud Jespersen (1879-1954). Landskabsparti, olie på lærred, sign. og dat. Knud Jespersen 1920. 59 x 68 (69 x 79) cm.
Varenr: 4998113
13:47:00
Mogens Egil. Komposition med bølger og tov (cd)
Mogens Egil (f. 1940). Komposition med bølger og tov, olie på lærred, sign. og dat. på bagsiden Mogens Egil - 74. 19 x 33 (21 x 35,5) cm.
Varenr: 4998467
14:02:31
Carl Høyrup. Landskab med fuglevildt, olie på lærred, cd
Carl Høyrup (1893-1961). CD. Landskab med fuglevidt, sign. C. Høyrup, dateret 1927. 73x110 cm(85,5x123 cm). Fremstår med lille hul, enkelte afskalninger, samt nogle krakeleringer.
Varenr: 4972108
DKK < 1.000 DK, Kolding, Trianglen 23-05-2018
14:37:00
M.T. Olesen. Strandparti (cd)
M.T. Olesen, 1900-tallet. Strandparti, olie på lærred, sign. M. T. Olesen. 45 x 69 (62 x 85) cm.
Varenr: 4998112
14:47:00
Unbekannt. Männerporträts. Ölbild signiert. 1960er Jahre.
Unbekannter Künstler. Männersporträt. Um 1960. Öl auf Leinwand auf Hartfaser aufgezogen. Rechts unten (in Grieschiche Schrift) signiert. Verso betitelt. Maße ca. 73 x 57 cm. Gerahmt.
Varenr: 4998602
DKK < 1.000 DE, Hamburg, Große Elbstraße 23-05-2018
14:56:14
DKK 298
H. Galdicks, Öl Auf Leinwand, Stillleben
H. Galdicks, Öl Auf Leinwand, Stillleben. Unten links signiert. Maße ca.: 73,5 x 107,5 cm. Das Bild befindet sich in einem altersgemäßen Zustand mit intensiven Gebrauchsspuren, der Rahmen ist verzogen und es befindet sich ein Riss von ca.: 8 cm Länge oben links.
Varenr: 4970879
DKK < 1.000 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 23-05-2018
15:45:00
DKK 298
Ubekendt kunstner. Motiv med Frederiksberg Slot
Ubekendt kunstner. Motiv med Frederiksberg Slot set fra Frederiksberg have, olie på lærred. Sign. monogram EMK. 42,5 x 51,5 (51 x 60) cm.
Varenr: 4982619
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-05-2018
15:59:00
Jens Chr. Bennedsen, Snelandskab ved kyst (cd)
Jens Chr. Bennedsen (1893-1967). Vinterlandskab, olie på lærred. Sign. Jens Chr. Bennedsen. 70 x 100 (84 x 114 cm).
Varenr: 5005308
16:10:41
Ubekendt kunstner. Akryl på lærred CD
Ubekendt kunstner. Akryl på lærred. 'Sørgmodig giraf'. Sign. HS (Helle Sand??). 50 x 50 (54 x 54) cm.
Varenr: 4981570
16:27:33
Per Engelmann. Fem akvareller, motiver fra Skagen (5)
Per Engelmann født 1934.CD. Fem akvareller på papir, motiver fra Skagen, Alle sign. i bly. P. Engelmann, dat. hhv. 1991 og 1993. Rammemål: 4 stk. 33,5x43,5 cm, samt 1 stk 35,5x41(5)
Varenr: 4998275
16:50:00
Gudrun Trier Mørch cd. Olie på plade (2)
Gudrun Trier Mørch, 1877-1956. To pittoreske landskabsmotiver. Sign. G. Trier Mørch. Olie på plade. 43 x 37,5 (46 x 40,5) cm og 39 x 50 (43 x 45) cm. (2)
Varenr: 5001334
DKK < 1.000 DK, Aalborg, Nibevej 23-05-2018
18:00:00
Vandspil i form af kvindeskulptur i sort marmor
Vandspil i form af kvindeskulptur på sokkel, begge udhugget i råt og poleret sort marmor. Forberedt til vand, pumpe til vandcirkulation medfølger. H. ca. 160 cm. Vægt ca. 300 kg. Modelfoto. Fremstår med mindre afslag på ene brystvorte. Derfor nedsat mindstepris. (Se billede 8 og 9)
Varenr: 4999473

DKK 8.400 DK, Odense, Kratholmvej 23-05-2018
19:00:00
DKK 650
Carl Schwenn. Gårdeksteriør (cd)
Carl Joseph Schwenn (1888-1973). Gårdeksteriør, olie på lærred, sign. og dat. Carl Schwenn 46. 67 x 87 (79 x 100) cm. Indrammet i Kleist ramme.
Varenr: 4998119
19:02:00
Magnus K. Andersen. 'Rød tyr' (cd)
Magnus K. Andersen (1944-2011). 'Rød tyr', skulptur af granit, sign. monogram. H. 19, L. 30 cm.
Varenr: 5001051
DKK 1.000 DK, Aarhus, Egå Havvej 23-05-2018
19:02:00
Katte skulptur i sort marmor
Katte skulptur i håndhugget sort marmor. L. 70 cm. Vægt ca. 100 kg. Modelfoto.
Varenr: 4982148

DKK 8.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-05-2018
19:10:00
Skulptur i form af kugle på søjle
Skulptur i form af kugle på søjle udhugget i råt og poleret sort marmor. H. ca. 120 cm. Vægt ca. 300 kg. Modelfoto. Kugle fremstår med mærke.
Varenr: 4984089

DKK 5.400 DK, Odense, Kratholmvej 23-05-2018
19:10:00
Axel Nielsen. Kompositioner (cd 4)
Axel Nielsen (f. 1943). Kompositioner, serigrafi alle 114/175, sign. Axel Nielsen. 52 x 52 (76 x 72) cm. (4)
Varenr: 5004873
19:18:00
Abstrakt figur i sort marmor
Abstrakt skulptur i håndhugget sort marmor. H. 120cm. Vægt ca. 250 kg. Modelfoto
Varenr: 4988280

DKK 7.200 DK, Odense, Kratholmvej 23-05-2018
19:20:00
Abstrakt figur i sort marmor
Abstrakt skulptur i håndhugget sort marmor. H. 120cm. Vægt ca. 200 kg. Modelfoto
Varenr: 4964108

DKK 7.000 DK, Odense, Kratholmvej 23-05-2018
19:20:00
Bronzefigur af balletpige
Patineret massiv bronzefigur af balletpige på rund sokkel af marmor h. 16.5 x l. 27 cm. Kopi efter D.H.Chiparus
Varenr: 5004076

DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-05-2018
19:30:00
Kæmpe rammesamling (ca. 800 - 900)
Kæmpe samling af malerirammer, bestående af overvejende forgyldte, forsølvede og ubehandlede trærammer. Har været opbevaret i opvarmede lokaler. Defekter kan forekomme. (ca. 800 - 900) BEMÆRK: Samlingen af rammer forefindes i Frederiksværk VIGTIGT: Fremvises kun efter forudgående aftale. For ...
Varenr: 4987278
DKK 12.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-05-2018
19:30:00
Carl Budtz-Møller. Rønne Havn (cd)
Carl Budtz-Møller (1882-1953). Havneparti, Rønne Havn, olie på lærred. Sign. cbm. 20,5 x 20,5 (28,5 x 29) cm.
Varenr: 4985692
19:36:00
Pia Birgitte Stenderup. Figurkomposition, akryl på lærred
Pia Birgitte Stenderup (f. 1968). Figurkomposition, akryl på lærred, sign. Pia Birgitte. 80 x 80 cm. Uden ramme.
Varenr: 4872763
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 23-05-2018
19:38:00
Magnus K. Andersen. Kvindefigur (cd)
Magnus K. Andersen (1944-2011). Kvindefigur, skulptur af granit, sign. monogram. H. inkl. sokkel 102 cm. Løs sokkel med mindre afslag.
Varenr: 5004913
19:39:00
DKK 650
Henry Heerup. To offset tryk, 'Søndag i Rødovre' (cd)(2)
Henry Heerup, 1907-1993. To signerede offsettryk, 'Søndag i Rødovre', 101/150, sign. i blyant samt dat. i tryk 1978. 59 x 42 cm. UR. 'Søndag i Rødovre', 99/200, sign. i blyant samt dat. i tryk 81. 62 x 45 cm. UR (2)
Varenr: 5001377
19:41:00
Bronzeskulptur af hvilende bjørn
Bronzeskulptur af hvilende bjørn monteret på sokkel af sort marmor (med små afslag) H. 21 cm L. 41.5 x 19.5 cm.
Varenr: 5003775

DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 23-05-2018
19:41:00
DKK 650
Ubekendt kunstner. Vinterskovparti
Ubekendt kunstner. Vinterskovparti, olie på plade. Sign. SM. 28 x 38 (40 x 51)
Varenr: 4982278
DKK 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 23-05-2018
19:46:00
Bild, Stadtwappen Valencia
Bild des Stadtwappen Valencias, gerahmt, ca. 35x57cm.
Varenr: 4994763
DKK 1.489 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 23-05-2018
19:49:00
DKK 298
Thorvald Nygaard. Kanalparti, Christianshavn (cd)
Thorvald Nygaard 1892-1973. Kanalparti, Christianshavn, olie på lærred. Sign. Th. Nygaard. 40 x 47 (49 x 56) cm.
Varenr: 4982213
19:55:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 .. 11  >>