Kategori  Vurdering
   1 2 3 4 5 6 7 8 9  >> ListeGalleri Varer pr. side
Beskrivelse Vurdering Showroom Udløbstid Næste bud
Saline Døg. Figurkomposition. cd
Saline Døg. Figurkomposition. Akryl på lærred. S/b. Saline 2010. 90 x 120 cm.
Varenr: 5277545
DKK 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 26-03-2019
21:16:55
Adalbert Trillhaase, blandingsteknik, 'Die Verspottung'
Adalbert Trillhaase (1858-1936), blandingsteknik på papir, 'Die Verspottung'. Forestiller en kvinde og tre mænd med skæg, indrammet bag glas, billedmål 27,5 x 22 cm, mål i alt 44,5 x 36,5 cm, fremstår med en vandskjold nederst til venstre.
Varenr: 5275625
DKK 5.215 DE, Köln, Kunst- und Auktionshaus Herr 26-03-2019
21:21:00
DKK 2.608
Hans Peter Carlsen, landskaber og kystparti (5)
Hans Peter Carlsen (1855-1950). Landskaber og kystparti, indrammede kultegninger på papir, sign. H.P. Carlsen, mål med ramme på største og mindste 85x110 cm. 37x51,5 cm. Enkelte med skjolder. (5)
Varenr: 5283722
DKK < 1.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
11:12:06
Per Bondrup, 'La commande par telephone', collage
Per Bondrup, 'La commande par telephone', collage på plade, signeret og dateret 1975. H. 43 x 54 cm (45 x 56 cm).
Varenr: 5285470
DKK < 1.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
13:36:25
Piero Antonelli, 'Trompe l'oeil'
Olie på lærred, 'Trompe l'oeil' af Piero Antonelli (1916-1989), signeret nederst til højre. Mål ca.: 60 x 50 cm. Kanterne fremstår med nogen slitage, stedvist krakelering.
Varenr: 5257874
DKK 6.705 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
14:30:00
DKK 3.352
Bruno Kayser, 'Model med hat', olie på plade (cd)
Bruno Kayser f. 1956. 'Model med hat', olie på plade, signeret med monogram og dateret 1990. H.60 x 45 cm (62 x 47 cm).
Varenr: 5285484
14:36:00
Ubekendt Kunstner, kvindeportræt
Ubekendt Kunstner, 20. årh. Kvindeportræt, olie på lærred, uden sign. 160x120 cm. (168x128 cm). Enkelte buler i lærred.
Varenr: 5285368
DKK 3.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
14:50:32
M. Kruse cd. Olie på lærred
M. Kruse, 1900-tallet. Opstilling med blomster, Sign. M. Kruse. Olie på lærred. 64 x 45 (77 x 57) cm.
Varenr: 5274164
DKK < 1.000 DK, Helsingør, Støberivej 27-03-2019
15:07:00
Hans Degner, kompositioner, akryl på plade (6)
Hans Degner, født 1964. Akryl på plade. Plader buer Abstrakte kompositioner, 4 stk.mål 81 x 61 cm og to stk mål 41 x 41 cm (44x44), signeret bagpå. (6)
Varenr: 5245793
DKK 1.800 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
15:27:00
Peer Lorentz Dahl, komposition, olie på lærred (cd)
Peer Lorentz Dahl (1915-2005). Komposition, olie på lærred, signeret. H.54 x 65 cm (57 x 68 cm) Enkelte meget små farvebortfald.
Varenr: 5285447
15:37:00
Camilla Hviid. Kompositioner. To akryl på lærred. (2)
Camilla Hviid (f. 1979). Kompositioner. To akryl på lærred. Begge sign. Camilla Hviid. 80 x 60 cm. 90 x 70 cm. Uindramnmede. (2)
Varenr: 5285805
DKK 1.200 DK, Kolding, Trianglen 27-03-2019
16:27:07
Kim Kartholm 'Den korteste afstand'
Kim Kartholm (f. 1961). 'Den korteste afstand' Akryl på lærred. Signeret på bagsiden Kim Kartholm. 50 x 50(54 x 54) cm.
Varenr: 5283877
DKK < 1.000 DK, Herlev, Dynamovej 27-03-2019
17:18:00
Bronzeskulptur, poserende halvnøgen kvinde
Bronzeskulptur, poserende kvinde, abstrakt stil i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Milo" i bronzen. Af nyere dato. H. 30 cm. B. 18 cm.
Varenr: 4633595

DKK 2.000 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
19:00:00
DKK 700
Antoni Adamski cd. Komposition
Komposition af Antoni Adamski f. 1955. Akryl på lærred. sign. Mål H. 110 x 170 cm. Se kunstprofil her: http://www.lauritz.com/da/antoni-adamski-f-1955/a1273/0/0/
Varenr: 5259876
DKK 4.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
19:03:00
Bronzeskulptur, ballerina
Bronzeskulptur, ballerina i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Milo" i bronzen. Af nyere dato. H. 29 cm. B. 19 cm.
Varenr: 4632320

19:05:00
Hans Degner. Akryl på lærred.
Komposition. Hans Degner, født 1964. Abstrakt komposition. Akryl på lærred 100 x 100 cm. Signeret på bagsiden
Varenr: 5277198
DKK 1.200 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
19:07:00
Bronzeskulptur, ballerina
Varenr: 4632334

19:10:00
Bronzeskulptur, ballerina
Bronzeskulptur, ballerina i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Milo" i bronzen. H. 32 cm. B. 14 cm.
Varenr: 4632293

19:15:00
Bronzeskulptur, poserende egyptisk kvinde
Bronzeskulptur, poserende egyptisk kvinde i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Aldo Vitaleh" i bronzen. Af nyere dato. H. 36 cm. B. 16 cm.
Varenr: 4632401

DKK 2.800 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
19:20:00
Ubekendt kunstner. Landskabsparti
Ubekendt kunstner. Landskabsparti med skråning, olie på lærred. Sign. IW / JW (?) samt dat. 1989. 68 x 68 (70,5 x 71) cm.
Varenr: 5284067
19:30:00
Pia Birgitte Stenderup. Figurkomposition
Pia Birgitte Stenderup (f. 1968). Figurkomposition, akryl på lærred, sign. PB. 90 x 70 cm. Uden ramme. Fremstår med let skævhed på blændrammen.
Varenr: 5050310
DKK 1.000 DK, Vejle, Dandyvej 27-03-2019
19:37:00
Bronze skulptur af ung kvinde
Skulptur af ung kvinde, udført i patineret bronze. H. 14 cm L. 10 cm. Af nyere dato. Modelfoto
Varenr: 5259892

DKK 1.400 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
19:40:00
DKK 850
Figur af bronze forestillende ung kvinde
Figur af siddende ung afklædt kvinde som udført i patineret bronze monteret på rund sokkel af mørk marmor h. 19 cm. Sign. Claude. Modelfoto
Varenr: 5281163

19:44:00
Bronzefigur af ung kvinde
Liggende kvinde i erotisk positur, udført i patineret bronze. H. 14 cm. Monteret på sokkel af sort marmor L. 29 cm. Modelfoto
Varenr: 5259893

DKK 2.000 DK, Næstved, Gl. Holstedvej 27-03-2019
19:45:00
Hans V. Hempel cd. Olie på lærred
Hans V. Hempel, 1888-1963. Opstilling med blomster og frugt. Sign. HVH. Olie på lærred. 81 x 70 (100 x 88) cm.
Varenr: 5282810
19:51:00
Bronzefigur
Bronzefigur af patineret bronze monteret på firkantet marmorsokkel h. 22,5 cm. Modelfoto
Varenr: 5259898

19:56:00
DKK 650
Bronzeskulptur, papagøje par
Bronzeskulptur, papagøje par i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Milo" i bronzen. Af nyere dato. H. 35 cm. B. 23 cm.
Varenr: 5273192

DKK 3.800 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
20:00:00
DKK 1.900
Bronzeskulptur, erotisk poserende kvinde
Bronzeskulptur, erotisk poserende kvinde i patineret bronze monteret på sokkel af sort marmor. Sign. "Preiss" Af nyere dato. H. 33 cm. B. 14 cm.
Varenr: 4630628

20:05:00
'Winterlandschaft', Öl auf Leinwand
'Winterlandschaft', Öl auf Leinwand, unten links unleserlich signiert, gerahmt. Bildmaße ca.: 68 x 93 cm, Rahmenmaße ca.: 76 x 103 cm, Altersgemäßer Zustand mit Gebrauchsspuren.
Varenr: 5247129
DKK 2.235 DE, Düsseldorf, Völklinger Straße 27-03-2019
20:05:00
DKK 2.794
Bronzeskulptur, erotisk poserende nøgen kvinde i blank patineret bronze. Sign. "Preiss" B. 18 cm. H. 23 cm.
Varenr: 4620918

DKK 2.400 DK, Odense, Kratholmvej 27-03-2019
20:10:00
 1 2 3 4 5 6 7 8 9  >>